Van der Heiden wil de lol er in houden 'Jammer dat hier geen rugby op tv komt' WF£L§TR|, I .....DIADORA Sport 1 van Peter Ciere expert bij SJC - Roodenburg Alphense Boys mist zeven basiskrachten Den Bosch tekent voor start Tour de France '96 Blair niet in Heerenveen ZATERDAG 11 MAART 1995 2 \V Koudekerkse UVS 'er blijft gaan en uitgaan Volgens zijn trainer is Dick van der Heiden een gezellig- heidsdier. De 21-jarige Koudekerker bevestigt die reputa tie pas bij het ontvouwen van zijn toekomstplannen. „Hoewel ik het bij UVS goed naar mijn zin heb, kies ik volgend seizoen misschien wel voor een zaterdageerste klasser uit de regio. Dan kan ik tenminste op zaterdag avond lekker uitgaan." leiderdorp. Van der Heiden, die in zijn woonplaats was uitgeleerd. tim brouwer de koning Van der Heiden gaat er daarbij gemakshalve vanuit dat hij wat te kiezen heeft. Zoals vorig sei zoen, toen zaterdageersteklas ser ARC bij hem aanklopte. UVS-trainer Gerard Désar praatte zo op hem in, dat de Koudekerker niet wist hoe stiel hij de onderhandelingen met de Alphenaren moest afbreken. Maar de vertrekkende trainer heeft na afloop van dit seizoen formeel niets meer over Van der Heiden te vertellen. Vanwege de entourage en de zaterdagse stapavond liggen de zaterdagclubs uit de Bollen streek al jarenlang goed in de markt bij veel Leidse zondag voetballers. Toch zal Van der Heiden niet op het eerste het beste aanbod ingaan. Hij heeft immers zijn jeugdopleiding gro tendeels in de Kikkerpolder ge noten. Ook toen hij als eerste jaars B-junior de stap van dorpsclub Koudekerk naar de grote stad zette, riep hij het ad vies van een kenner in. Zwager Marcel Valk, toen nog amateur bij UVS en nu betaald door Go Ahead Eagles, beval hem zijn toenmalige club van harte aan. ..Anders was het waarschijnlijk Roodenburg geworden", aldus Pendelen Aan het eerste jaar bij UVS be waart hij slechte herinneringen. Het lag niet aan zijn medespe lers of aan jeugdtrainer Piet Mieremet en ook niet aan het pendelen tussen B-regionalen en BI. Maar het pendelen met de bus tussen Koudekerk en Leiden hing de jonge Koudeker ker al gauw de keel uit. ,,Ik mocht op mijn vijfteinde nog geen brommer rijden. Dat bete kende op trainingsavonden soms een uur op de bus wach ten. Daar ging de lol gauw af." Een jaar later - Van der Hei den had de brommergerechtig- de leeftijd bereikt - was dat leed geleden. De levensgenieter had zich tevens een taaie doorzetter getoond. Die eigenschap kvyam hem vooral van pas, toen hij bij de senioren van UVS werd inge lijfd. ,,Ik had er geen moeite mee om in het tweede elftal te beginnen. Ook daar ontmoette ik fysiek sterke en ervaren te genstanders. En ik vergeet nooit dat ik op mijn negentiende van trainer Ruud de Groot wissel mocht zitten bij het eerste elftal. Hoewel ik niet speelde, was dat toch een hele belevenis." Liesblessure Gek genoeg brak Van der Hei den pas door na de donkerste zes maanden uit zijn loopbaan. ,,Ik bleek veel te lang met een liesblessure te hebben doorge voetbald. Je weet hoe dat gaat: je voelt wel wat, maar verzwijgt de pijn omdat je bang bent dat het je je plaats kan kosten. Dom natuurlijk, maar ook mense lijk." Van der Heiden moest aan vankelijk zwaar boeten voor die jeugdzonde. „Ik kon bijna niet meer op dat been staan van de pijn. Toch heb ik me tijdens de revalidatie, die een half jaar duurde, zelden verveeld. Ik bleef bij de groep, een beetje kijken naar de training, een pot je biljarten, je kent dat wel." Na zijn liesblessure bleek de zwakte van de aanvallende mid denvelder, het onvermoeibare zwoegen en het negeren van pijn, levens zijn kracht. Désar vond dat Van der Heiden ge knipt was voor een positie 'cen traal in de as'. „Toen we nog met twee aanvallers speelden, stond ik in de spits. Dat doe ik het liefst. Ik sta nu op vier com petitietreffers, alleen Edwin Robbers heeft er eentje meer gescoord. Maar ook als aanval lende of verdedigende centrale middenvelder ben ik inzet baar." Schaatsten Aan inzet ontbreekt het de eindexamenleerling van de middelbare detailhandelschool Holtlant in Leiderdorp nooit, al thans niet op het voetbalveld. „Ik kan blijven gaan. Voor ik uitsluitend voor het voetbal koos, schaatste ik ook aardig. Ik kan de hele dag bezig zijn. Pas na afloop word ik moe. Kenne lijk heb ik een hoge pijngrens. Al heb ik de laatste tijd wel eens last van kramp in mijn kuit." Of zijn inspanningen UVS in de hoofdklasse kunnen houden, betwijfelt Van der Heiden. „We hebben een heel jong team en spelen daardoor nog te wissel vallig. Dat geldt ook voor mij: de Dick van der Heiden: „Ik heb kennelijk een hoge pijngrens.' ene week gaat het lekker en ver volgens speel ik weer twee of drie keer onder de maat. Vooral die nederlaag tegen OSV, 2-3 na een 2-0 voorsprong, zit me nog steeds niet lekker. Dat was het slechtste moment van het sei zoen. Zo iets moet ik vervolgens op school de hele dag horen." Door de nabijheid van andere zwakke broeders, Alphense Boys, OSV en UW, heeft Van der Heiden nog steeds hoop op een goede afloop. De kans daar op acht hij in elk geval groter dan dat hij, net als zijn zwager, foto hielco kuipers nog eens in het betaalde voetbal terecht komt. „Dat wilde ik vroeger altijd, 'maar die ambitie wordt minder. Ik moet ook af en toe eens in Hoofddorp of Zoe- termeer kunnen stappen. Zuidafrikaan Jackson dreigt verloren te gaan voor DIOK leiden «pieterv rugbymedewerker In de basis van de Leidse Rugby Club DIOK speelt sinds het be gin van de play-offs de Zuidafri kaan Tom Jackson. Na het ver trek bij DIOK van international winger Marcel Chaudron, die in Amerika een baan als fysiothe rapeut aanvaardde, voegde Jackson zich vrijwel geruisloos toe aan de selectie van toen nog trainer Julius Breinburg. Zo plotseling als hij kwam, zo plot seling dreigt de 24-jarige speler weer afscheid te moeten nemen van het Leidse rugby. Ondanks zijn afgeronde studies aan de universiteit van Kaapstad in be drijfskunde en marketing heeft Jackson in Leiden geen wefk kunnen vinden in zijn sector en dat betekent geen inkomsten. De verhalen die in de Neder landse rugbywereld rondgaan als dat DIOK zijn spelers zou betalen voor hun diensten wordt hiermee nog eens ont kracht. DIOK kan een wereld speler als Jackson goed gebrui ken, maar rugby in ons land is nog altijd een amateursport. Toch wordt er alles aan gedaan om de nieuwste aanwinst aan het werk te krijgen, maar tot op heden nog zonder succes. Vriendin Dat Jackson in Nederland te recht is gekomen dank hij aan zijn vriendin. Zij besloot in Lei den te gaan studeren en hij wil de dolgraag mee. „Mijn vrien din betekent heel veel voor mij en toen zij vertelde dat ze naar Nederland ging om te studeren was dat voor mij een mooie kans om wat van de wereld Oud-DIOK speler Willem Hanekom, die door Jackson conséquent 'Wimpie' genoemd wordt, bracht zijn landgenoot in contact met de Leidse rugby club. Jackson speelde in zijn va derland voor Villager RFC, op gericht in 1875 en daarmee de oudste rugbyclub van Zuid-Afri- ka. Een echt opvallende speler was hij niet, hoewel hij door scouts van het Provinciale team wel goed in de gaten werd ge houden. „Als je de kans krijgt óm voor de Province' uit te komen kan je jezelf in de kijker spelen voor een grote club .of zelfs later ge selecteerd worden voor de Springboks, het nationale team van Zuid-Afrika, uiteindelijk de wens van iedere rugbyer uit Tom Jackson: „DIOK heeft het voordeel dat de eerste wedstrijd werd verloren. Met dat gegeven kun je aan de men er nooit. Het is zo jammer mijn land." Als je de Zuid-Afrikaan zo over het veld ziet lopen, zou je niet gelijk zeggen dat hij een rugbyer is. Klein en pezig is toch meer de bouw voor een atleet. „Ik moet het ook hebben van mijn snelheid. Ik speel al vijftien jaar rugby en heb als flyhalf en fullback geleerd dat als je over voldoende snelheid beschikt, je de grotere en vaak sterkere jon gens te slim af bent. Fitheid, snelheid en de wil om te win nen zijn de basiselementen voor een goed rugbyer." Strijd ITet Nederlandse rugby is Jack son tot nu toe niet tegengeval len. Hij was onder de indruk van de mentaliteit van de spe lers. Met name de wedstrijden van DIOK tegen de Delftse Stu denten ert de Haagse RC wil hij vergelijken met de wedstrijden zoals hij die in Zuid-Afrika ook speelde. „Er moet strijd in het veld zijn en dat was in die wed strijden zeker aanwezig. In Zuid-Afrika weten ze bijna niets van het rugby in Nederland. Be richten over rugby van hier ko- dat er geen Nederlandse wed strijden op de televisie worden uitgezonden. Daardoor krijgt de rugbysport in Nederland niet de kans zich bij een breder publiek te presenteren en dat is toch jammer in een land met meer dan zestien miljoen inwoners", reageert Jackson. Nu de play-offs vorderen komt er tekening in de strijd om het kampioenschap. DIOK voert samen met de Haagse RC de ranglijst aan en ontmoeten el kaar in een van de laatste wed strijden. „Dat wordt nog heel Slag." foto henk bouwman lastig tegen HRC. Als we die be langrijke wedstrijd willen win nen, dan moeten we ervoor zor gen dat we fitter zijn dan de te genstander, het gaat om de per soonlijke instelling. Alles moet kloppen. DIOK is volgens mij de sterkste club van Nederland en heeft het voordeel dat ze direct de eerste wedstrijd om het kam pioenschap hebben verloren. We konden met dat gegeven aan de slag en hebben daar le ring uitgetrokken. HRC heeft na verloop van een aantal wedstrij den pas verloren en dat is tac tisch veel lastiger." rob onderwater. 0 Peter Ciere is morgen de des kundige bij de wedstrijd van de week. Als duel is dit weekeinde uitgekozen SJC - Roodenburg, de regionale kraker in de twee de klasse A. Ciere, halverwege dit seizoen als trainer vertrok ken bij Rijswijk, was vroeger speler van Roodenburg. SJC uit Noordwijk heeft als nummer drie van de ranglijst de beste papieren voor aanvang. De ploeg van trainer Ben van Leeuwen hanteert een verdedi gend concept en dat is niet aan trekkelijk, maar wel succesvol gebleken. De Leidenaars, ondéjA^ leiding van coach Hennie djvf Klerk, begonnen de competiti<j)Q met een aanvallende speelstijl Gaandeweg ging de libero, it zei principe Patrick Heymans |zij] meer achter dan voor de defence sie spelen. Roodenburg verloó tjo te veel punten. Op dit morrien is de ploeg uit 'Noord' nog altiji gevaarlijk dicht in de buurt vai de rode streep. De vorige wedjin. strijd in Leiden was van eet'ia mager gehalte (0-0), al dacht dd>u Roodeburg-trainer daar anderiaP Alphense Boys mist liefst zeven spelers in de lastige uitwedstrijd tegen DWV. De ploeg van Paul Bahlmann torst vijf schorsingen met zich mee en kan voorlopig niet rekenen op de langdurig geblesseerde doelman Pascal Korteweg Maris en spits Jacques Key. De blessures vindt Bahlmann tot daaraan toe, maar met de schorsingen van Joop Tegelaar (twee duels), Robert van der Laan, Mark Feldmann, Marcel de Jong en Ed Laros zit de Al- phenaar behoorlijk in zijn maag. „Ik verwijt het de bond dat sommige schorsingen zo laat doorkomen", aldus Bahl mann. „Een speler houdt al re kening met een schorsing, die dan pas een week later blijkt in te gaan. Dan word je in feite dubbel gepakt. Loop je op zon- ;dó dag tegen een fatale kaart aansle dan hoor je daarvoor de volgeresla de week voor te boeten." -Ivo Bahlmann moet tegen DWllsrr noodgedwongen vooruitlapéiNi op de toekomst. Alphense Boyifai wil vanaf volgend seizoen diliid 'eigen kweek' meer ruimte.ge;'5j ven. „Maar morgen in Amstet|ge dam komt het inpassen van re he serves eigenlijk slecht uit. Ware zo ook het tweede elftal heeft ast€ zijn spelers nodig, omdat dtsp kampioenswedstrijd (tegen Velcee 2) op het programma staat." UVS gaat op bezoek bij 'heiH 'bovenmodale' ADO'20 UuBc Heemskerk. Trainer Gerard aa Désar wacht in spanning af ofiX de routiniers Hans de Kruyslza Gerry Jansen en reserve Han!"— van Leeuwen op tijd terugkejer van hun wintersportvakantie:*!! dat het geval, dan kunnen dj eerste twee rekenen op sisplaats. Diadora stelt voor de topscorer van de week een Marco van Basten T-shlrt beschikbaar. De meest produktieve voetballer van de maand ontvangt een paar Diadora Rosse Nero voetbalschoenen t.w.v. 169,95. ^an het einde van het seizoen krijgt de winnaar van het klassement een Diadora-trainingspak, coachjack, shirt, broek, kousen, Ontslag Indirect verwijst Jackson naar het ontslag van trainer Brein burg en wil er niet veel woorden aan kwijt. „Ik heb hem natuur lijk niet zolang meegemaakt. Dus daar kan ik niet over oorde len. Ik kan wel uit eigen erva ring over toptrainers praten. In het buitenland zitten de beste trainers bij de beste clubs. Meestal trainers die ook zelf op het hoogste niveau gespeeld hebben. Die trainers staan dan ook veel dichter bij de spelers, want zij kennen alle smoezen en pijntjes en weten de spelers in gelijke munt terug te betalen. Dat dwingt het meeste respect af. Ik heb de indruk dat juist dat in de verhouding van de DIOK- spelersgroep en Breinburg niet het geval was. Nu met Dick Al- tink als trainer, kan DIOK zich geen betere trainer wensen. Hij heeft alles zelf meegemaakt en kent de spelers door en door. Altink heeft betere ideeën en meer het vermogen om de groep te sturen." Met het wereldkampioen schap rugby over twee maan den in zijn vaderland, is er voor Jackson eigenlijk maar een fa voriet voor de hoofdprijs. „We zijn jaren lang verstoten ge weest van internationaal rugby. Nu de WK in ons land gehou den wordt, waar rugby bijna tot religie is verheven, verwacht ik met al het thuispubliek een schitterende finale tussen Zuid- Afrika en Australië dié wij na tuurlijk winnen. De verrassing van de WK wordt misschien Frankrijk of Italië, want dat soort landen zijn altijd in voor een stunï. Als Jackson eenmaal over zijn sport begint te praten is er geen houden meer aan. Het is duide lijk dat hij zijn draai in Leiden heeft gevonden. Het enige dat hem nog ontbreekt is een juiste baan, waardoor hij van een in komen verzekerd is. Als daar niet snel verandering in komt is de kans groot dat de Zuid-Afri kaan volgende week zijn koffers pakt en naar Londen verkast om daar tijdelijk bij familie te gaan wonen en proberen daar aan werk te komen. Om te blij ven rugbyen op niveau is de kans aanwezig dat Jackson zich bij de in de Londense wijk Wembley gevestigde topclub Wasps aanmeld en voorgoed voor het Nederlandse rugby verloren gaat. Voetballer Remco Visser van RCL (links) neemt uit handen van Wijnand Sloos een paar Diadora-voetbalschoenen in ontvangst. Met vijf doel punten (waarvan vier in één wedstrijd) bleef hij nipt André de Best (KRV) en Dennis Stuifzand (Docos) voor. Elke maand ontvangt de beste schutter van het Leidsch Dagblad klassement een paar kicksen. foto ben de bruyh DEN BOSCH ANP Burgemeester Burgers en Tour-directeur Leblanc hebben vrijdag op het gemeentehuis van Den Bosch het contract ondertekend dat deBrabantse hoofdstad het recht geeft op de organisatie van de start van de Ronde van Frankrijk in 1996. Met de verwerving en organisatie is ongeveer 4,5 miljoen gemoeid. De proloog in 1996 wordt op zaterdag 29 juni gehouden. De start is in de Brabanthallen en de lengte van de tijdrit 8 kilome ter. De eerste etappe gaat zondag over 200 kilometer met start en finish in Den Bosch. Maandag vertrekt de karavaan uit Den Bosch. De tweede etappe voert via Brussel naar het Franse Was: quehal. HEERENVEEN GPD Bonnie Blair, die aan haar laatste schaatsseizoen bezig is, zal geen afscheid nemen in Heerenveen. De wereldrecordhoudster op cje 500 meter heeft geen zin om dinsdag deel te nemen aan het Vero nica IJsgala. De Amerikaanse vertrekt maandag, na de World Cup- finale in Hamar, naar Calgary om daar in het weekeinde van 18/19 maart nog eenmaal op recordjacht te gaan. Ook de Japanners, dit i dit seizoen op alle toernooien voorin eindigden, zullen in Thiali ontbreken. Zij hebben woensdag verplichtingen van de Japanse schaatsbond in Tokyo.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22