Kinderen niet dupe van geldproblemen Zeilen, een foutje maken kan geen kwaad Landbouwgif in regen, geen paniek Bloemenstal Ome Dirk mag blijven Rijn Veenstreek Kampioenschap dansen Politie Leiderdorp arresteert 8 jongens Hardere teksten op billboards in Alphen chef hennyvan ecmond. 071-356414. plv.-chef hans koenekoop, 071-356429 De katholieke Westwoudschool in Zoeterwoude krijgt geen geld van de gemeente om een lokaal in te richten om kleuters van vier jaar in onder te brengen, jos Hiel, voorzitter van de Stichting katholieke scholen Zoeter woude, zegt, dat de kinderen hiervan niet de dupe zijn. verplicht naar school moeten. De kleutergroepen willen we niet groter laten worden dan 35 kinderen." Tot voor kort konden de jong ste leerlingen nog binnen de be staande groepen worden opge vangen in de Klaverweide- en de Westwoudschool. „Daar zat geen pijn. Maar omdat er steeds meer aanwas was op met name de Klaverweideschool. was het onverantwoord om de kinderen niet in een aparte begingroep onder te brengen. We hebben toen de moeilijke beslissing moeten nemen om de kinderen allemaal in een leegstaand lo kaal in de Westwoudschool op te vangen, in plaats van ver spreid over de twee locaties. Per liesbeth buitink „De groep draait al en het lokaal is ingericht. We moesten het sa nitair aanpassen en meubels, een zandwatertafel, een aange past bord en materiaal om te spelen aanschaffen. We hebben alleen een verzoek ingediend voor een vergoeding van die ex tra kosten. De kinderen lijden er absoluut niet onder dat de ge meente dat geld niet wil geven." De stichting beheert de Kla verweideschool aan de West- eindseweg en de Westwoud school aan de Veldzichtstraat. „Wij willen onderwijs bieden voor kinderen vanaf 4 jaar, hoe wel kinderen pas vanaf 5 jaar Swingende heupen, erotische danspassen en zwoele blikken overheersen op vrijdag 17 maart in de Alphense dansschool Ruud Vermey aan de Zaalbergstraat. Daar wordt dan het Neder lands kampioenschap Latijns Amerikaans dansen gehouden, waar de top van de nationale professionele dansers strijden om de titel. Die geeft recht op deelname aan de Europese- en we reldkampioenschappen. Kanshebbers zijn Jan en Miriam Zwij- sen en Jan Schadenberg en Wendy Kreeze. Beide paren trainen in de Nationale Danssport Academie in Alphen. Op dezelfde dag wordt eveneens het Nederlands Kampioenschap Showdans Ball room gedanst. De kaarten voor de kampioenschappen kosten 25 tot 50 gulden. 1 januari zijn we begonnen met die begingroep. In het begin hadden we twaalf kleuters, te gen de zomer zijn er 35 kinde ren." De groep heeft aangepaste tij den, zodat de ouders eerst an dere kinderen naar de Klaver weideschool kunnen brengen en daarna de kleuters kunnen afzetten aan de Veldzichtstraat. Hiel is eigenlijk ontevreden met die oplossing. „We zijn niet ge lukkig met de sistsuatie, vooral niet voor de ouders en leerlin gen van de Klaverweideschool. Ik zie liever dat de kinderen in één keer in dezelfde school doorstromen." De stichting twijfelt geen mo ment aan de noodzaak van de aanvangs- of buffergroep. Hiel: „We vinden het onverantwoord om grotere groepen te maken, zowel voor de kinderen als voor de leerkracht." Onduidelijk is nog of de begingroep ook in de toekomst blijft bestaan. „Vol gens de prognoses van het aan tal nieuwe leerlingen dat we de komende jaren kunnen ver wachten, kunnen we nog wel even met een dergelijke groep verder gaan. Maar de praktijk is vaak grilliger dan de prognoses, dus we bekijken het per jaar. De raadscommissie welzijn besliste afgelopen week om de stichting geen vergoeding te ge ven voor de inrichting van het lokaal. De commissie nam die beslissing omdat volgens de rijksnormen de scholen niet zijn uitgebreid, maar de kinderen hebben verdeeld over meer groepen. Hiel weet nog niet hoe dat financiële probleem moet worden opgelost. „We hebben nog geen officiële beslissing ge hoord van de gemeente, die komt pas als de gemeenteraad zich heeft uitgesproken. Als die negatief is, kijken we verder. Dat is een zakelijk probleem dat geen gevolgen heeft voor de kinderen", benadrukt Hiel. Acht jongens tussen de 12 en 17 jaar zijn gearresteerd omdat ze drie jongens in Leiderdorp hebben mishandeld. De jongens, wan wie drie afkomstig zijn uit Leiderdorp en vijf uit Leiden, vormen een groep. De drie slachtoffers van 14 en 15 jaar, werden maandag in de buurt van de Winkelhof aangevallen omdat ze tot een andere groep leken te horen. De politie wil niet spreken over gangs. „We kunnen het beste spreken over rivaliteit tussen groepen jongeren", aldus een woordvoerder. ook hier geldt dat je eerst goed moet kijken voordat je iets gaat doen. Niet als een blinde allerlei peperdure maatregelen nemen die naderhand weinig blijken op te leveren." De voorstellen van de provin cie om meer te controleren op verboden middelen, noemt de bollenman 'paniekvoetbal', „je kunt wel drie keer zoveel con troleurs aanstellen tegen drie keer zoveel kosten. Nu heb ik in principe niets tegen controle, maar het is de vraag of dat nou efficiënt is." Hij wijst op een al jaren lo pend onderzoek in Wassenaar waar is onderzocht of bollengif via het grondwater in de sloot terechtkomt. Aanleiding waren de soms hoge concentraties bollengif waaronder DTT in het oppervlaktewater. „Het water uit de drains is nagenoeg vrij van gewasbeschermingsmidde len. Dus zijn er andere routes waardoor het gif in het water te rechtkomt. En daar nemen we nu maatregelen tegen." Dat het probleem met het gif in het regenwater pas recent op de proppen is gekomen, ver baast Voilebregt niet. „Milieu is twintig jaar een item. De over heid kon niet alles tegelijk aan pakken. Veel energie is gaan zit ten in zaken als calamiteiten (bodemverontreiniging bij I,ek- kerkerk). Aan lucht zie je niets en bovendien bestaan er geen internationale normen voor schone lucht." Alkemade krijgt schadecommissie alkemade Burgemeester en. wethouders - van Alkemade blijven vasthou den aan de invoering van een aparte commissie planschade vergoeding. Dit ondanks de be- denkingen van WD-fractie- voorzitter H. van Duijkeren. i Volgens de WD'er heeft de ge- meënte al voldoende commis sies. Met de nieuwe commissie verwacht het gemeentebestuur echter sterker te staan in zaken waarin burgers schadevergoe ding eisen van de gemeente. Van Duijkeren wil dat dit' - soort procedures - die slechts zelden voor komen - gewoon in J dè' commissie beroep- en be zwaarschriften worden behan- deld. Die commissie is volgens hem prima geschikt voor dat doel. „Bovendien moet er eens in het oerwoud van de voort- woekerende commissies wor den gesnoeid", aldus de WD'er. ij F. Hoogenboom (PvdA) en N. van Ruiten (CDA) twijfelden echter aan de deskundigheid van de commissie beroep- en bezwaarschriften. Ook burge- meester A. Meerburg hield vast aan de invoering van een aparte commissie. Hoe en wanneer de leden van die club geworven _i worden, kon hij nog niet zeg- i| gen. Zo veel kapitaalkrachtige on kunde, dat moet een goudmijn tje zijn voor zeilscholen. En toch zijn er nog amper zeilscho len die zich op deze markt heb ben geworpen. Alleen ver weg, op het IJsselmeer en in Zeeland is het mogelijk om te lessen op een zeiljacht. Voor de jachteige- naren, van wie de meesten in de Randstad wonen, is dat knap lastig zodat er van lessen meestal niets terechtkomt. Be- reiter springt dit voorjaar samen met zijn compagnon Hans Plomp aan de rand van het Braassemermeer in het gat in de markt. Eigenlijk ligt het idee van een zeilschool voor jachteigenaren in het hart van de Randstad zó voor de hand, dat je je afvraagt waarom niemand eerder op dat idee is gekomen. Bereiter heeft daar wel ideeën over. „De Braassem is een kleine plas. Voor tochten is dat natuurlijk ongeschikt. Maar voor een zeil school heb je maar betrekkelijk weinig ruimte nodig. Als je 500 meter rechtuit vaart, is dat al veel. Een kleine plas is voor les sen eigenlijk handiger, omdat je altijd uit kunt varen. Bij harde wind kun je gewoon naar de ho ge wal gaan, zodat je weinig gol ven hebt. En omdat het hier al tijd behoorlijk druk is, worden fouten direct afgestraft. Het is dus ook didactisch interessant." De opzet van de zeilschool is 'Ome Dirk' Derogee mag voorlopig bloemen blijven verkopen op het Lauraplein. foto ben de bruyn Juridische strijd gaat door alphen aan den run godelieve oldenbroek Het bloemstalletje van 'Ome Dirk' op het Lauraplein mag voorlopig blijven waar het is. De commissie bezwaar- en beroep schriften heeft de klachten van omwonenden ongegrond ver klaard. De strijd rond het bloemen- stalletje speelt al jaren. In 1991, toen de bloemverkoper Dirk Derogee zich vestigde op het Lauraplein, kwamen er direct al bezwaren van omwonenden. Twee families uit de Van Len- nepstraat bonden het juridische gevecht tegen het stalletje aan. I Zij vinden dat hun uitzicht en woongenot wordt bedorven. Tijdens de hoorzitting van de commissie toonden de klagers foto's met het uitzicht vanuit hun woning. Het bloemenstal- letje verdient inderdaad geen schoonheidsprijs, daar was vrij wel iedereen het over eens. Toch vindt de gemeente en met haar de Raad van State dit argu ment nu niet zo zwaarwegend dat Ome Dirk met zijn handel moet verdwijnen. Een ander punt van de kla gers speelde een hoofdrol op de hoorzitting. Ome Dirk neemt al langere tijd meer plaats in dan is toegestaan. De klagers eisten van de gemeente dat er be stuursdwang had moeten plaatshebben om het stalletje te laten verdwijnen. Ook nu nog neemt het stalletje, volgens kla gers, meer plaats in dan toege staan. Bovendien staat het niet op de oorspronkelijk toegewe zen plaats. Door een vergissing van de gemeente is de bloe- menkraam echter sinds dit jaar niet meer groter dan toege staan, om de simpele reden dat er in de nieuwe vergunning niet meer wordt gesproken over de toegestane omvang. De commissie bezwaar- en beroepschriften heeft de kla gende omwonenden op de meeste punten in het ongelijk gesteld. Er is geen reden be stuursdwang toe te passen, daarvoor is de overtreding veel te gering. Ook in het verleden heeft de gemeente terecht geen bestuursdwang toegepast. Wel vindt de commissie dat erin vergunning van dit jaar meer duidelijkheid moet komen over de preciese plaats en de maxi male omvang van de bloemen stal. De advocaat van de klagers gaf tijdens de hoorzitting al aan, dat de strijd wat hun betreft nog niet is gestreden. Na jaren ver geefse strijd laten ze het er nog altijd niet bij zitten. Op 26 april beslissen burgemeester en wet houders over het advies van de commissie. alphen aan den run» liesbeth buitink De vijf billboards die langs de uitvalwegen in Alphen staan moeten hardere teksten gaan ^dragen over de Groene-Hartge- meente. „In het verleden heb ben er nog al eens ludieke tek sten op gestaan. De bedoeling is dat we nu meer de hardere eco nomische onderwerpen aan snijden. Of zaken die een knel- ffpunt in de gemeente vormen, ''maar waar wel wat aan gedaan Wordt", verklaart gemeente- ■Vox Laeta in Rijnsaterwoude 9 rijnsaterwoude» II *In de aanloop naar de viering ITvan het 50-jarig bestaan, geeft gemengd koor Vox Laeta uit Roelofarendsveen een serie e. concerten in de regio. Op vrij- Mdag 17 maart staat het koor on- 9dër leiding van dirigent Jan van deler Meer in de Dom in Rijsater- J! Woude. Het concert begint om «20.15 uur. Op het programma Staan werken van Palestrina, a Rachmaninov en Schubert. Het ''koor zingt tijdens het concert in "niet minder dan zeven talen. De toegang bedraagt 10 gulden. In _jie voorverkoop zijn kaarten ^verkrijgbaar bij de Bondsspaar- "fbank in Rijsaterwoude, groente specialist Bouwmeester in Lei- muiden en boekhandel Vene- rick in Roelofarendsveen. Voor Voilebregt staat voorop dat de herkomst van middelen duidelijk moet zijn. Daarnaast moet meer bekend worden over de vraag in welke mate de stof fen kunnen worden afgebroken. „DDT dat al jaren verboden is, wordt nog steeds overal aange troffen. Dat middel breekt slecht af. Misschien is dat ook wel het geval met Lindaan en Vinchlozölin. Voor mij staat de conclusie dat het gif in de regen uit de bollenteelt komt, nog niet rechtovereind." De bollenman bagatelliseert het aantreffen van bollengif in het regenwater niet. Landbouw gif, benadrukt hij, hoort niet thuis in regenwater. „De geme ten hoeveelheden zijn waar schijnlijk geen gevaar voor de volksgezondheid. Je moet niet overdreven ongerust worden want er zitten veel stoffen in de lucht. De natuur is veel gevoeli ger; sommige planten en dieren kunnen verdwijnen. Het rap port over de regen is ook uiterst nuttig want het signaleert een serieus probleem." Hoewel Voilebregt pleit voor een onderzoek om het pro bleem goed in kaart te brengen, wil hij niet wachten met het ne men van maatregelen. Hij wijst op de afspraken om minder middelen te gebruiken en om langs slootkanten geen gif meer te spuiten. Op dit moment wordt gekeken of met simpele maatregelen het verwaaien er van zoveel mogelijk kan worden voorkomen. „Daarmee kun je 90 procent voorkomen. Maar VRIJE TIJD Creativiteitsbeurs. Activiteitencentrum Westerhove aan de Anna van Burenlaan organiseert op zondag 2 april een hobby/creativiteits- beurs. Voor deze beurs worden mensen uitgenodigd die hun werk willen tentoonstellen of verkopen. Gedacht wordt aan tekeningen, schilderijen, houtsnijwerk etc. Voor vijf of tien gulden kunnen er ta fels worden gereserveerd. Belangstellenden kunnen zich tot 15 maart opgeven. Informatie: 01720-94056. Computer. De Hobby Computer Club houdt op woensdag 15 maart in het buurtcentrum Halfje Wit aan de Van Brakelstraat een bijeen komst. De bijeenkomst begint om 20 uur en de toekomst is gratis. Informatie: 01720-45217. Oudeweteringer Stephan Bereiter op zijn lesboot. „De gemiddelde Nederlandse zeiler vaart alleen bij stralend weer en weinig wind op de motor de ZOETERWOUDE-DORP haven uit. Bij windkracht vier heb je de plas bijna voor jezelf." foto henk bouwman helemaal afgestemd op de doel groep die voor een belangrijk deel uit drukbezette zakenman nen zal bestaan. Om te leren zeilen hoeven de heren geen hele week vrij te nemen voor een zeilkamp. Bij de school van Bereiter komt de cursist eventu eel tussen de middag even twee uur#zeilen om daarna weer ge woon aan de slag te gaan. Een beetje zoals je een autorijles neemt. De vergelijking met autorij lessen gaat ook in andere op zichten aardig op. Bereiter: „Je gaat meteen zelf aan het roer. De instructeur zit er bij en kijkt er naar. Alleen als het echt fout dreigt te gaan, grijpt hij in. En het mag ook af en toe wel een beetje fout gaan. Zolang je nie mand schade berokkent en ook de boot er tegen kan, mag je ge rust iemand aan de grond laten lopen. Laat ze maar lekker de fout in gaan, daar leren ze het meest van." De zeilschool vaart met de Rush 21, eep oerdegelijk, rela tief klein zeiljachtje van Rus sisch/Nederlandse makelij. De romp wordt geïmporteerd, de afwerking heeft plaats in Oude Wetering. „Mensen kunnen, na het lessen eventueel de boot ko pen waarmee ze hebben geva ren. Aan het eind van het sei zoen kunnen ze die dan twee dehands overnemen. Maar ze kunnen natuurlijk ook een nieuwe boot kopen. De Rush is aanmerkelijk goedkoper dan vergelijkbare boten. Lang leve Rusland." Voorlopig mag iedereen nog ongehinderd door enige kennis of ervaring met een zeiljacht het water op. Alleen voor het varen met snelle motorboten en jach ten langer dan vijftien meter is een vaarbewijs verplicht. „Ter wijl een motorboot gemakkelij ker te varen is dan een zeilboot. Het lijkt me logischer om eerst een vaarbewijs voor zeilboten verplicht te stellen en dan pas met de motorboten te begin nen." Mogelijk dat dat vaarbewijs er binnen afzienbare tijd toch nog komt. „Er wordt gesproken over een Europees vaarbewijs dat over een paar jaar verplicht zou moeten worden voor zeilers", aldus Bereiter. Als dat doorgaat moeten zeiljachteigenaren een diploma halen en zullen er - af hankelijk van de eisen - gouden tijden aanbreken voor de zeil scholen. Voorlopig is het echter nog niet zo ver. „De ervaring leert dat reclame maken voor een zeilschool weinig effect heeft. Je moet het vooral heb ben van de mond-op-mond re clame. En dat betekent dat je een lange aanlooptijd nodig hebt." Sofïetje. Zij dronk ranja met een rietje, en hij speelt nog altijd de sterren van de hemel. Johnny Lion is niet stuk te krijgen. Samen met The Jumping Juwels en de formatie Short Rock verzorgt hij op zater dag 18 maart een avondje goud van oud in café De Meester aan de Zuidbuurtseweg 57. Toegang vijftien gulden. HAZERSWOUDE-DORP Rommelmarkt. Vereniging Zang Vriendschap houdt op zaterdag 18 maart in de gereformeerde kerk een rommelmarkt. De kerk is van 10-15 open. Mensen die spullen voor de markt beschikbaar willen stellen kunnen deze afgeven aan de Dorpstraat 273. Informatie: 01728-9293. ROELOFARENDSVEEN Verzet.In bibliotheek De Bloemlezer houdt Cor van Stam op woens dag 15 maart een lezing ter gelegenheid van de zestigste Boeken week 15 t/m 25 maart). Hij zal vertellen over zijn boek 'Wacht bin nen de dijken', over het verzet in de oorlog in en om de Haarlem mermeer. De lezing begint om 19.45 uur en is gratis. woordvoerder B. Sturkenboom. „We moeten meer evenwicht vinden tussen de ludieke en de harde teksten." Alphen hoopt ook dat steeds meer bedrijven de billboards willen gebruiken voor pakkende teksten. „Nu is minder dan een kwart van de teksten afkomstig van externen. Als we dat kun nen opkrikken, kunnen we de kosten meer dekken", hoopt Sturkenboom. Alphen trekt dit jaar opnieuw 40.000 gulden uit voor de zogeheten Alphen-cam- pagne. Twee jaar geleden begon het project met een budget van 10.000 gulden, in de hoop dat het Alphense bedrijfsleven snel zou aansluiten. Die hield de hand tot nu toe echter stevig op de knip. De enkele keer dat bedrijven de billboards wel voor slogans gebruiken, moet duidelijk zijn dat het geen gemeentelijke tekst is, vinden burgemeester en wet houders. Zo kan het logo van Alphen bij gemeentelijke har- tekreten duidelijk maken wie de afzender is. De raadscommissie uitvoeringszaken praat op woensdag 15 maart over de bill boards. hillegom roza van der veer Paniekvoetbal is niet op zijn plaats. Eerst moet worden on derzocht waar het landbouwgif, dat in regen is aangetroffen, vandaan komt. A. Voilebregt laat zich er niet door van de wijs brengen. De Nieuwvenneper, die bij de Koninklijke Algemee- ne Vereniging voor Bloembol lencultuur (KAVB) en het Milieuplatform Bloembollen werkt, pleit voor rust. In de re gen werden schimmelbestrij ders uit de bollenteelt gevon den, maar ook het insecticide Lindaan. Een middel dat al lang niet meer in bollensector wordt gebruikt. En de aangetroffen schimmelbestrijder Vinchlozo- lin wordt vooral in augustus ge meten, terwijl de bollentelers het middel gebruiken als het ge was in het voorjaar op het land staat. Zulke middelen, denkt hij, kunnen best uit andere agrari sche gebieden zijn overgewaaid. „We kennen ook het verschijn sel dat zand uit de Sahara bij bepaalde weersomstandighe den overwaait." Oudeweteringer start school voor zeiljachtbezitters Zo'n 150.000 Nederlanders kun nen zich de gelukkige bezitter van een zeiljacht noemen, maar het merendeel van hen kan am per zeilen. „De gemiddelde Ne derlandse zeiler vaart alleen bij stralend weer en weinig wind op de motor de haven uit" weet Stephan Bereiter uit Oude We tering. „Twee kilometer verder op gaan ze voor anker om 's avonds weer terug te varen. Ik overdrijf misschien een beetje, maar dit is wel wat je over het algemeen ziet gebeuren. Bij windkracht vier heb je de plas bijna voor jezelf. Dat zegt na tuurlijk wel iets over de vaardig heid van de mensen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15