Spelen uit 'Norsk Salme Bok' 'Stille omgang' brengt duizenden op de been V Kerk Samenleving 1®. ZATERDAG 11 MAART 1995 KORTWEG Kerkorganisten emigreren noodgedwongen naar Noorwegen Hooggetijden In de voorbereidingstijd op Pasen worden in de Leidse Hooglandse Kerk genaamde gehouden. Het gaat l bezinning op de zaterdag middag. omgeven met sa menzang en muziek. De Hooggetijden beginnen steeds om 14.30 uur en de kerk is toegankelijk via de ingang onder de toren (in de Nieuwstraat, naast num mer 20). De organisatie is in handen van de Commissie Bijzonder Kerkewerk in sa menwerking met de Bin nenstadsgemeente. De Hooggetijden worden ver zorgd door gemeenteleden, die bij de voorbereiding worden begeleid door een theoloog. Voor de eerste Hooggetijde van vanmid dag luidt het thema 'liefde'. De versper wordt verzorgd door Gerrit van Dijk en Afra Wamsteker. Gastgezinnen De werkgroep van Pax Christi Kinderhulp nodigt 20 kinderen uit voor een drieweekse vakantie in Lei den. De kinderen komen uit tehuizen uit het sterk vervuilde gebied Katowice. De werkgroep zoekt gezin nen die deze kinderen gast vrij willen opnemen. De kinderen komen van 26 juli tot 16 augustus. Wie meer wil weten over deze actie kan contact opnemen met F. Muiters (071-219279) of met P. de Sterke (071 - 210904). Moker Het radio-programma van Moker - het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek - besteedt vandaag en zondag aan dacht aan de begeleiding van vluchtelingen vanuit De Bakkerij in Leiden. De overdenking is van W.P. Hendriks uit Leiden. Moker zendt op zaterdag uit van 09.30 tot 10.00 uur en op zondag (een herhaling) van 19.00 tot 19.30 uur. Het programma is te ontvangen op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Open Deur De onlangs gepromoveerde ouderling Bart Labuschag- ne vertelt zondag 12 maart tijdens een Open Deur- dienst in de Hooglandse Kerk over zijn onderzoek naar de godsdienstvrijheid van de niet-gevestigde reli gies. De dienst begint met de gebruikelijke liturgie en woorddienst. Voorganger is dominee A. Alblas. De dienst begint om 10.00 uur. Kerkorganisten hebben het in Nederland niet makke lijk. Door ontkerkelijking en terugloop van diensten komt steeds minder werk beschikbaar. Goede hono rering ontbreekt door gaans. Een aanvullende baan bij een muziekschool is, als gevolg van de bezui nigingen, amper te vinden. Bovendien verdringt het moderne keyboard z'n klassieke voorganger. Er is dan ook sprake van een 'overschot' aan kerkorga nisten. Wim Kamp (34) en Alice Teunis (36) uit het Overijsselse Vriezenveen emigreren volgende week noodgedwongen naar Noorwegen. Dertien Ne derlandse collega's gingen het organistenpaar voor. Allemaal zijn ze nu in dienst van de Lutherse (staats) kerk. Het 'Norsk Salme Bok' is hun nieuwe liedboek. VRIEZENVEEN GPD Op de deurpost hangt een lijstje met zeker twintig nog niet afge- streepte onderwerpen. 'Wat moet er nog gebeuren?' Vóór de Noorse verhuiswagen zich meldt dienen de aanstaande emigranten onder meer hun ka chel te verkopen, de biblio theekkaart in te leveren en de schuur op te ruimen. Tussen de reeds volgepakte verhuisdozen spelen Wim Kamp en Alice Teunis op ver zoek nog even op het pedaal harmonium. Net als de piano, het clavecimbel en een key board gaat dit instrument mee naar het plaatsje Maloöy op het eiland Vagsoöy. Daar in de houten Lutherse Wim Kamp en Alice Teunis: „Eenzaamheid schijnt het grootste probleem kerk, gebouwd aan het begin van deze eeuw, staat een fraai Markussen-orgel, waarvan Wim de vaste bespeler wordt. De on der het bisdom Bergen ressorte rende parochie in deze vissers- streek telt 6400 zielen. Een grote overgang is het ze ker. Zo zal het kerkgebouw aan de dunbevolkte Noorse West- kapp vermoedelijk minder vol zitten dan de godshuizen in Vriezenveen. Jammer voor de organist, want spelen in een volle kerk geeft meer voldoe ning. „Eenzaamheid schijnt trou wens het grootste probleem te zijn", refereert Wim aan verha len die hij van z'n Nederlandse 'voorgangers' hoorde. Niet iede re nieuwkomer weet zich te handhaven. Oud-streekgenoot Jan Over weg uit Hardenberg is op ruim één uur vaarafstand in Florö de dichtstbijzijnde bekende. De andere organisten wonen ver spreid over Noorwegen, zelfs in plaatsen boven de poolcirkel. Waar de Scandinaviërs onvol doende eigen organisten heb ben, grijpen werkzoekende Ne derlandse, Duitse, Britse en zelfs Russische beroepsgenoten met beide handen de kans op een goed betaalde baan. Wie wordt aangenomen komt als gemeente-ambtenaar in dienst van de staatskerk. „Alles is er pnma Wim, „als ik op eerste paasdag moet spelen krijg ik zelfs een dubbele toeslag voor het wer ken op zondag én feestdag." Echtgenote Alice hoort kort voor vertrek dat ook voor haar een baan in het verschiet ligt. In Selje, twintig minuten varen van Malöy, kan ze in een deel tijdbetrekking als organist aan de slag. Kamp en Teunis konden het in eigen land niet bolwerken. Alice bespeelde het orgel in de hervormde kerk van Vriezen veen en in de katholieke kerk van Geesteren, Wim was cantor van de Lutherse kerk in z'n ge boorteplaats Zwolle en organist te zijn." foto opd in de gereformeerde kerk Al- melo-centrum Beiden hadden daarnaast nog een aantal leer lingen. „Te weinig om van rond te komen", wil het echtpaar wel bekennen. Wim probeerde de kas nog te spekken als gediplo meerd fotograaf, maar moest toch een beroep doen op een aanvullende bijstandsuitkering. De emigratie, hoe positief be groet en enthousiast aanvaard, is niets minder dan een ge dwongen stap. De Gereformeerde Organis ten Vereniging betreurt het ver trek. „Het is triest dat onze ker kleden die in weelde leven, geen beroepsorganisten willen beta len, die bekwaam zijn om de kerkmuziek te doen opbloeien", steekt kringvoorzitter J. M. Ei lander de hand in eigen boe zem, „we zien dit begaafde paar met lede ogen gaan." De honorering is volgens Wim en Alice een al langer be staand probleem. Er is welis waar een 'regeling kerkmuziek', maar niet iedereen houdt zich daaraan. „Niemand onder de organisten kan rijk worden van dit werk. Kerken zien het toch als een bijbaantje, een soort erefunctie, waar je blij mee mag zijn." In het verleden kwam het re gelmatig voor dat organisten helemaal niets betaald kregen. „En het gekke is dat de orgel trapper wèl een vergoeding kreeg", zegt een lachende Alice, „waarschijnlijk dacht men dat die er écht voor moest werken." Het echtpaar, opgeleid aan het conservatorium in Zwolle, deed alle moeite met artistieke inspanningen de kost te verdie nen. Wim combineerde de mu ziek zelfs een tijdlang met foto grafie. Alice: „We hebben één keer een trouwpartij gehad, waarbij ik tijdens de dienst het orgel bespeelde en Wim de bruidsfotograaf was. Met de taal en de kerkmuziek zal het wel loslopen. Dank zij een spoedcursus Noors aan de Volksuniversiteit Hengelo kun nen Wim en Alice zich behoor lijk verstaanbaar maken. „Met de orgelbegeleiding ver wachten we geen problemen. Daar zijn we voor opgeleid. De diensten in de Lutherse kerk zijn vergelijkbaar met onze ka tholieke mis. Het Noorse lied boek heeft een groter aantal ei gen melodiën en teksten." Ze gaan er van uit zich 'voor goed' in het fjordenland te ves tigen. „We zijn verplicht er mi nimaal twee jaar te werken", weet het organistenpaar. „Onze voorganger was een Engelsman die het na die periode voor ge zien hield. Maar dat was een al leenstaande. Wij zijn met z'n tweeën en hebben bovendien de intentie in Noorwegen te blijven." De kans op terugkeer lijkt niet groot. Het perspectief ont breekt. Voor menig kerkorganist zit er geen muziek meer in dit vak. Althans, niet op vaderland se bodem. AMSTERDAM ANP Ruim tienduizend gelovigen uit binnen- en buitenland houden in de nacht op 18 op 19 maart een 'stille om gang' door de binnenstad van Amsterdam. Zij geden ken voor de 650ste maal dat een hostie ongedeerd werd uitgebraakt, een brandend haardvuur weerstond en op wonderbaarlijke wijze terugkeerde in het huis van de doodzieke man die het sacrament had ontvangen. Of het in 1345 werkelijk zo is gegaan, weet voorzitter M. Elsenburg van het organiserende Gezelschap van de Stille Omgang niet. „Maar er moet iets zijn gebeurd, anders zouden daar nu niet meer jaarlijks duizenden mensen voor de straat op gaan. Ook al twijfel je of het mirakel werkelijk heeft plaatsgevonden, het is wonder lijk dat de herdenking houden." Ter gelegenheid van het jubileum van het 'mirakel van Amsterdam', organiseert het Gezelschap van de Stille Omgang in de periode van 11 tot en met 19 maart een groot aantal activiteiten. In Museum Amstelkring is vanaf 11 maart een tentoonstelling over 650 jaar mira kel te zien en in de Begijnhofkapel hebben van 15 tot en met 18 maart twee maal daags eucharistievieringen plaats. Het jubileumfeest wordt op 31 maart afgesloten met een symposium over '650 jaar Amsterdams Mirakel van het Sacrament'. Op zondag 12 nïaart organiseert het Gezelschap van de Stille Omgang een oecumenische vesperdienst in de Oude Kerk, waar een priester de 'mirakelhostie' naar al die tijd heeft standge- toe bracht alvorens deze terugkeerde in het huis van de zieke man. Het is voor het eerst dat in het kader van de mirakelfestiviteiten een oecumenische dienst wordt ge houden. „Daarmee willen we bevestigen dat de stUle omgang - heel voorzichtig - een oecumenisch karakter begint te krijgen", aldus Elsenburg. Het thema van de tocht, 'Opdat allen één zijn', sluit hierbij aan. Waren het aanvankelijk alleen rooms-ka- tholieken die jaarlijks het mirakel herdachten, in de loop der tijd sloot een groeiend aantal protestanten zich bij de 'spiritueel-meditatieve' tocht aan. Volgens Elsenburg komt dit omdat de organisatoren zich nooit hebben uitgesproken voor een bepaalde kerkelijke rich ting. „Iedereen kan meedoen met zijn eigen intenties." P u z Z E L OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Niet halen leidt tot balen (6); 7. Op de dansvloer valt drank niet in de smaak (5); 8. Nest- en holbewoner (5); 9. Feestelijk met of zonder mis (5); 10. Veel man- i zijn er kapot van! (4); 11. Vogel in de betovering van de bergen (6); 12. Populair spits paardje (6). Verticaal: 2. Het eerste stukje exclusiviteit (5); 3. Net vruchtbaar in het schip (6); 4. Wordt met klem ver boden (6); 5. Amfibievoertuig (4); 6. Liedje van een bedroefde noorderling (8); 10. Vogels zijn r ziek van dat Piet ervoor staat (4); 11. Engels stukje voor een paard (3). KRUISWOORDRAADSEL uUU UUU U UUUUU ULJUUUU a a UUU uu uuu UUU u u uu ULJUUUU QQUUD □uu u ■I DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck HEINZ BOES HET WEER Lente wanner dan nonnaal i Opbeurend nieuws van de Berlijnse lange termijn-voorspellers Dett- mann en Mahlberg: de lente van 1995 zal in navolging van vorige jaren warmer dan normaal gaan verlopen. Vooral in de eerste voor jaarsmaand maart zijn de positieve afwijkingen aanzienlijk: 1.5 tot 2 graden te warm. April zou 0.5 tot 1 graad te warm worden en de mei maand zou weinig afwijking verto- Deze prognoses zijn goed bruik baar voor de meeste West-en Mid- den-Europese landen. De genoem de waarden moeten niet al te let terlijk worden geïnterpreteerd. Er wordt slechts een trend aangege ven, die overigens goed past in het veelvuldig optreden van warm weer in de afgelopen zeven jaar. Vooral de maand maart heeft in het recen te verleden in Nederland heel aar dig gescoord. De lentemaanden van 1989, 1990 en 1991 waren uitzonderlijk warm met een gemid delde maandtemperatuur van resp 8.2; 8.5 en 8.8 graden. De laatste waarde staat te boek als eeuwrecord. Ineen normale maartmaand mogen we rekenen op 5.0 graden. Maar wat is normaal tegenwoordig? Temperaturen van 20 graden en hoger komen ge woonlijk pas voor het eerst in april voor, maar de laatste jaren kwam maart al regelmatig met zo'n zo- ••"jn mers voorproefje. Reeds op 6 >2 maart 1989 werd de 20 graden g& haald in het Limburgse Echt. Dergelijke uitschieters zijn (voon lopig) nog niet voor ons weggelegd. Niettemin mag het voorjaar er werJ zen vandaag. Uitbundige zonne-' Jl schijn drijft het kwik omhoog naar 12 tot 14 graden. Het voelt duide-4^ lijk warmer aan dan gisteren omdat de schrale zuidoostenwind wat aan kracht heeft ingeboet. Later op de. jr dag zien we geleidelijk wat hoge sluierbewolking verschijnen, behó1'^ rende bij een front over de Britse j- Eilanden. L Morgen wordt het bijbehorende' v neerslaggebied precies boven Ne- derland 'gesandwitched' tussen een zeer krachtig hogedrukgebiecj boven Noordoost-Europa (1065 - millibar!) en een ander hoog, dat J uit het westen nadert. We moeteh dus rekening houden met een tijdje delijke'dip'in het lenteweer; er d kan zondag enige tijd regen valleo.jg Begin volgende week komt er bo- ven omze omgeving een verbinding^ tot stand tussen beide luchtdruk maxima. De zon laat zich weer re1 'L gelmatigzien en het blijft droog, 'v De middagtemperatuur ligt met 10|V tot 12 graden op een comfortabel s niveau voor deze tijd van het jaar/ e HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zondag kans op regen. El ders flinke zonnige perio den en overwegend droog. Langs de kusten vooral in het zuiden veel wind. Mid- Flinke zonnige perioden en zondag in het midden en noorden ook wolkenvel den en mogelijk wat regen of sneeuw. Middagtempe ratuur van +5 graden in het zuiden tot ongeveer -3 Denemarken: Zonnig maar zondag ook enkele wolkenvelden. Vrij wel overal droog. Vooral zaterdag veel wind. Middagtemperatui ongeveer 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: bewolkt ^onweer Titefrorit regen sneeuw -T-kou ront opklaringen ha8el L lage tfhog 19 temperatu r '100°- heCh o'pascal king en perioden r Zondag geregeld z 112 gra regen. Maxima van Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. België en Luxemburg: Zaterdag eerst nog zon, maar van het westen uit geleidelijk ook bewolking. Zondag enige tijd regen. Middagtempe ratuur zaterdag 10 tot 15 graden, zon dag enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag in de westelijke departemen ten bewolkt en plaatselijk regen; elders veel zon en droog. Zondag klaart het in het westen op, in het oosten is het dan bewolkt en regenachtig. Maxima zater dag rond 15 graden, langs de westkust iets lager; zondagmiddag temperaturen van 9 tot 12 graden. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of buien, mogelijk met onweer. Vooral aan de oostelijke Costa's tamelijk veel wind. In de loop van zondag vooral in het zuiden droger en meer zon. Zater dag maxima meest tussen 12 en 16 gra den. Zondag wordt het een vijftal graden Canarische Eilanden: Aan de noordkant van de eilanden v kenvelden en vooral zaterdag enk buien. Aan de zuidstranden droog zonnige perioden. Tamelijk veel wi Maxima rond 17 graden, in het WEERRAPPORTEN weersvooruitzicht KNMI1 ZONDAG 12 MAART 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.02 Zon onder 18.36V Maan op 13.42 Maan onder04.21ft Waterstanden Katwijk j-ip Hoogwater 11.58 .^v. Laag water 06.25 19.15 MAANDAG 13 MAART 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.00 Zon onder 18.38 Maan op 14.49 Maan onder04.53 Waterstanden Katwijk Hoog water 00.59 13.03 Laag water 08.05 20.45 a 20. Flinke zonnige perioden, in het westen vooral zondag meer bewolking en plaat selijk regen. Langs de Middellandse Zee-kust geleidelijk toenemende wind. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden, zondag iets lager. In de Pyre- neeen temperatuur op 2000 meter hoogte vooral in het westen ruim boven nul, in de loop van zondag kouder. In de Alpen op 2000 meter hoogte 's middags ongeveer +4 graden. Italië: Eerst flinke perioden met zon. Zondag in het zuiden meer wind, wat meer bewol king en later misschien een bui. Mid dagtemperatuur zaterdag van 12 graden in de Po-vlakte en de noordelijke Adria- tische kust tot 16 graden bij Rome en 18 graden op Sicilië; zondag kan het in het uiterste zuiden enkele graden war mer worden. Temperatuur op 2000 me ter in het algemeen rond het vriespunt. Duitsland: Eerst zonnig. Zondag in de oostelijke deelstaten nog weinig verandering, Ih het westen bewolkt en kans op regen. Middagtemperatuur rond 10 graden, op beide dagen in Beieren iets hoger, zon dag vooral in Sleeswijk-Holstem lager. Temperatuur op 1500 meter geleidelijk oplopend tot maximaal 4 graden zon dagmiddag in het zuiden van Duitsland. Zwitserland: Zaterdag veel zon. Zondag van het wes ten uit meer bewolking en tot de avond droog. Middagtemperatuur rond 12 gra den. Temperatuur op 2000 meter tijde- Oostenrijk: Droog en overwegend zonnig. In de loop van zondag in Vorarlberg en Tirol kans op wolkenvelden. Middagtemperatuur in de dalen en in het laagland 8 tot 13 gra den. Temperatuur op 2000 meter tijde lijk oplopend tot iets boven nul. COLOFON DIRECTIE B M Essenberg. C P Arnold (adj), J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel. dag. 9.30- 071-356215, of per post ADVERTENTIES Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bi| voo VERZENDING PER POST 337,55 3 r 'artaal 134,50

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12