Leiden Lichten op tennispark Merenwijk blijven uit Rijen in PvdA weer gesloten Een actieve niet-roker ziet op den duur niemand meer Gemeente wil af van voordeurdelersregeling Vanuif de lucht gezien SVB Leiden houdt open actiedag ZATERDAG 11 MAART 1995 chef henny van egmond. 071 -356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 Conferentie over werkloosheid leiden Hoe kan de kans op arbeid worden vergroot voor werk zoekenden, onder wie allochtonen? Die vraag staat vanmiddag centraal op een conferentie van het Inter Cultureel Beraad van het CDA in het kerkelijk centrum De Regenboog aan de Water molen 1. Sprekers zijn CDA-raadslid en oud-wethouder Van Bochove, staflid Ölmez van Job Center Leiden/Alphen, commis saris La Rivière van de Politie Holland-Midden en K. den Os van Bureau Halt Leiderdorp. Zij zullen ook spreken over de toene mende criminaliteit in steden en over manieren om de crimina liteit te bestrijden. De conferentie duurt van 15.00 tot 17.30 uur en is bedoeld voor werkgevers, werkzoekenden, politici en overi ge geïnteresseerden. Haanstraschool wint Unicef-beker leiden Basisschool Haanstra aan het Rapenburg is de winnaar van de wisselbeker van de sponsorloop voor Unicef. De kinde ren van deze school liepen tijdens de loop vorig jaar met 14.000 gulden het hoogste bedrag bij elkaar. In totaal werd 92.000 gul den opgehaald. Dit geld is bestemd voor de bouw van een peu ter- en kleuterdagverblijf in Juigalpa in Nicaragua. De Haans traschool kreeg de beker gisteren. De volgende Unicef-sponsor- loop is zaterdag 10 juni. De opbrengst van die loop gaat naar het project 'Water en hygiëne in Vietnam'. leiden annet van aarsen ine Eén van de meest besproken re gelingen van de Bijstandswet, de voordeurdelers- of woning- icilidelersregeling, wordt in Leiden afgeschaft. Het college heeft daartoe althans een voorstel ja5aan de gemeenteraad gedaan. 1 i)„In Leiden controleerden we al 5Sjjnooit het aantal tandenborstels in de badkamer, maar als de nieuwe verordening wordt aan genomen, kan iedereen echt de retïtandenborstels bij elkaar in het potje zetten", zegt verantwoor- delijk wethouder Jan Laurier. Het afschaffen van de wo- cJeningdelerskortingen is één van de wijzigingen in de nieuwe Al geméne Bijstands Wet (nABW) BEdie per 1 januari van het vol gend jaar in werking moet tre den. Met de wijziging wil de ge meente het systeem van uitke- ringen minder fraudegevoelig maken en overzichtelijker voor zowel de medewerkers van de sociale dienst als hun cliënten. Daarnaast zou - met de nA BW - het geld meer terechtko- men waar het nodig is. ,,Het be- Jtekent voor ons een einde aan 'het geharrewar en daarnaast haalt het nieuwe systeem een aantal onrechtvaardigheden weg", aldus Laurier. „Er bleek in de praktijk vaak sprake te zijn van een zogenaamd cumulatie effect. Dan kregen mensen bij voorbeeld een korting omdat ze woningdeler waren en* vervol gens nog een korting omdat ze ,geen woonkosten hebben. Dat j effect voorkomen we met het nieuwe systeem." Op het mo- ment hebben 471 klanten van de sociale dienst, in totaal zitten er zo'n 5.000 mensen in het be stand, te maken met de wo- ningdelerskorting. Een tweede maatregel in het Spreekt dit idee u wel aan, dan is het zeker niet onverstandig om eens met Advertising Workshop om de tafel te gaan zitten. Een pur-sang business-to- business bureau met meer dan 20 jaar ervaring in deze communicatiediscipline. Plus alle daaruit voortvloeiende kennis van een groot aantal markten. Bel voor onze bureau-brochure of maak een afspraak met Jan de Wilde. Advertising Workshop, Oude Vest 187, Postbus 2143, 2301 CC Leiden, tel. 071-143205, fax 071-142080. ADVERTISING WORKSHOP EEN RECLAMEBUREAU DAT GELD VOOR U VERDIENT Erkend reclame- en marketingadviesbureau Uw effectieve 'beurs'notering in B-to-B Sociale dienst y| Q Er komt mogelijk e'e'n sociale I J dienst voorde Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Warmond doet in elk geval mee, Oegstgeest en Rijnsburg hebben ook belangstel ling. Raad van State geeft omwonenden gelijk De lichten van tennispark Merenwijk mogen voorlopig niet meer worden ontstoken. Dat heeft de Raad van State deze week beslist. Het rechtsorgaan verklaarde de zoge heten milieuvergunning nietig die de gemeente aan het tennispark had verstrekt voor onder meer het gebruik van de lampen. Volgens G. in 't Veld van de afdeling milieu van de gemeente krijgt de tennisclub een nieuwe, bijgestelde vergunning. „Want formeel mag er nu hele maal niet meer worden getennist en zover kan het niet gaan", aldus In 't Veld. hebben van het licht en het ge luid dat de tennisclub, gelegen in de schaduw van de Me- rendonk produceert. De vereniging liet twee jaar geleden voor 40.000 gulden lichtmasten installeren. Hier door kon in de zomermaanden leiden loman leefmans De uitspraak van de Raad van State is de laatste stap in het slepende conflict tussen de ten nisvereniging en een groep om wonenden. De buren zeggen vooral in de avonduren last te ook later op de avond, tot 23.00 uur, sport worden bedreven. De huizen van de omwonenden zijn dicht op het complex ge bouwd en al direct na het in ge bruik nemen van de lampen, in het voorjaar van 1993, kwamen er klachten over de lichtsterkte de geluidsoverlast in de avonduren. Een beroep bij de Raad van State ging toen echter verloren. Staatsraad Van der Meer toonde zich twee weken gele den bij de nieuwe behandeling van de bezwaren ook niet onder de indruk van de argumenten van de omwonenden. Ze vond het 'allemaal een beetje klein zielig'. Toch is de door de ge meente afgegeven vergunning nu door de Raad van State afge keurd. De bepalingen over licht en geluidssterkte waren te on duidelijk. Zonder de vergunning mogen niet alleen de spots niet aan, maar mag er formeel ook geen bal meer worden geslagen en geen drankje worden gedron ken op het tenniscomplex. En dat vindt In 't Veld een beetje te ver gaan. Hij gaat komende week met medewerkers van zijn afdeling bekijken hoe een nieu we milieuvergunning moet wor den opgesteld. „In de tussentijd moet er naar een tijdelijk oplos sing worden gezocht, in samen spraak met de omwonenden", aldus de milieu-ambtenaar. Gemeente kan van ons schadeclaim verwachten „De gemeente kan van ons een schadeclaim verwachten. Er zijn met de afgiften van een bouw- en een milieuvergunning voor de lichtmasten verwachtingen gewekt. En nu de Raad van State tegen de gemeente zegt: ga je huiswerk maar eens over doen, worden wij de dupe en moeten de lichten uit", aldus voorzitter W. Willems van tennisvereniging De Merenwijk. Willems vindt dat de plaatselijke overheid verantwoordelijk is. „Laten we dat helder stellen. In veel andere gemeenten is er een gedoogbeleid voor tennisparken en is helemaal geen milieuvergunning nodig. Verder heeft deze kwestie niet alleen juridische maar ook politieke kantjes. Wij hebben zelf indertijd gewaarschuwd dat ze die huizen niet pal op het tennispark moesten neerzetten. Je kon aanvoelen dat dat problemen zou geven. En toen wij de verlichting aanbrachten om ook de vele werkende leden de mogelijkheid te bieden 's avonds wat later te tennissen, is het ook inderdaad fout gegaan." De Merenwijk zit nu, twee weken voor het begin van het sei zoen in grote problemen. „We moeten inderdaad snel hande len. Ik denk dat we volgende week al gaan praten met de wet houder (De Goede van sportzaken, red.) en een delegatie amb tenaren welke maatregelen er getroffen moeten worden. Want wij én de gemeente kunnen de leden niet voor een dichte deur laten staan", aldus Willems. voorstel is het afschaffen van het drempelbedrag voor uitke ringen volgens de Algemene Bij stands Wet-PLus, de vroegere bijzondere bijstand. Nu nog moeten mensen, die aansprak willen maken op de bijzondere bijstand voor bijvoorbeeld de aanschaf van een bril of andere bijzonder kosten, 186 gulden van de rekening zelf betalen. Het drempelbedrag bleek in de praktijk voor veel mensen een reden om geen vergoeding te vragen. „Er was sprake van een ophogend effect", zegt Arjen Vermeulen, hoofd sociale za ken. „Met een rekening van 210 gulden wilden onze klanten bij voorbeeld geen aanvraag indie nen voor een vergoeding. Be taalden ze toch alles zelf." Grote nadruk wordt in het nieuwe beleid gelegd op maat regelen om mensen in de bij stand weer aan het werk te krij gen. Dat gebeurt o.m. via de ABW-actiefregeling, waarmee langdurig werklozen in aanmer king komen voor een premie als zij een baan vinden. Verder gaat de sociale dienst intensiever mensen begeleiden naar een baan of een opleiding. Of de nieuwe Algemene Bij stands Wet de gemeente geld gaat kosten of opleveren, is moeilijk te berekenen. Aan de ene kant hoopt de sociale dienst geld te kunnen besparen door dat er vanwege het vereenvou digde systeem efficiënter ge werkt kan worden, aan de ande re kant zal straks een aantal klanten recht hebben op een hogere uitkering. „Maar met de nABW gaat een aantal mensen er ook op achteruit", zegt wet houder Laurier. „In het nieuwe systeem komt het geld daar te recht, waar het nodig is." Op de stadsplattegrond van Leiden lijkt de Stevenshof een doolhof. Wie niet in de wijk woont en er toch een bezoek brengt, zoekt zich vaak een ongeluk naar het juiste adres. Maar deze luchtfoto van de Stevenshof bewijst dat er wel degelijk sprake is van overzicht. De verschillende buurtjes zijn keurig afgebakend door slootjes, groenstroken of paden. Ook on derscheiden de huizen zich door vorm en kleur van elkaar. Links rijksweg 44, in het midden het Stevenspark en rechts station De Vink. Op de voorgrond liggen de betonnen pijpen van de nieuwe perswaterleiding tussen Wassenaar en Bergambacht. foto picture partners/frans rombout leiden wim koevoet De gelederen in de Leidse PvdA zijn weer gesloten. De gemeenteraadsfractie van de partij en de afdeling hebben gisteravond in de ledenvergadering zonder stemming een motie van het afdelingsbestuur overgeno men, waarover de laatste weken veel te doen was in de partij. In die motie wordt de fractie opgeroepen zich sterk te maken voor Leidenaars met zwakke schouders in de aanstaande discussie over de gemeentelijke bezuinigingsoperatie van bijna 19 miljoen gulden. Fractievoorzitter R. van Opijnen zegde gisteravond toe 'zo rood te blijven als maar kan'. Zij zei zich door de motie niet aangevallen maar juist gesteund te voelen. Geestelijke vader van de motie is afde lingsvoorzitter Tan Toan Hok. Hij heeft de laatste tijd veel kritiek geuit op de gemeen teraadsfractie omdat deze zich bezuinigin gen op voorzieningen voor sociaal zwakke ren zou laten welgevallen. In het mede door de twee PvdA-wethouders ondertekende bezuinigingsplan wordt onder meer bezui nigd op sociale rechtshulp (van het Insti tuut Burgerraadslieden), op welzijnswerk, schoolzwemmen, migrantenvoorlichting, het Centrum Onderdak en vrouwenopvang centra. Ook wil het college geen ambtena ren meer spenderen aan woonruimteverde ling. Die taak moet door de woningbouw verenigingen worden vervuld. Met deze be zuinigingen is zo'n twee miljoen gulden ge moeid. Het afdelingsbestuur heeft liever dat B en W geen of minder geld uitgeven aan bestuurlijke vernieuwing, de Sleutelhof, promotie en communicatie, museum de Lakenhal en popmuziek. Het bestuur kwam daarmee ook op een bedrag van zo'n twee miljoen gulden uit. Voorafgaand aan de vergadering werd re kening gehouden met een botsing tussen bestuur en fractie. De spanning liep aan het begin nog hoger op toen bleek dat de motie van Tan Toan Hok, die de vorige keer solis tisch optreden was verweten, nu door het hele bestuur werd gesteund. Maar de 'angel werd al snel uit de discussie gehaald door oud-PvdA-raadslid Anneke Boot en oud wethouder Hans van Dam. Zij stelden dat de bezuinigingslijstjes van het afdelingsbe stuur vooral als richtlijnen voor de fractie moeten gelden. „We gaan aan het eind van de bezuinigingsdiscussie niet dat lijstje aflo pen om te zien wat de fractie ervan heeft gebakken." Daarmee kreeg de fractie van de leden vergadering voldoende speelruimte voor de debatten in de gemeenteraad, in april. leiden rudolf kleun Het personeel van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) in Lei den houdt woensdag een opén actiedag tegen de dreigende sluiting van het kantoor aan de Hoge Rijndijk. Ook heeft het personeel gistermiddag de ra men van het kantoor volgeplakt met leuzen tegen reorganisatie. Een woordvoerder van het ac tiecomité van het personeel legt uit dat de 'klanten' van de SVB in elk geval niet het slachtoffer mogen worden van acties. „We willen op de open dag juist la ten zien wat we hier doen en wat het belang is van het kan toor voor de regio Leiden en de Rijn- en Bollenstreek." Met de open dag - iedereen die dat wil kan dan van 8.00 tot 17.00 uur een kijkje achter de schermen nemen - sluit het personeel in Leiden aan bij een landelijke ac tiedag. De SVB draagt zorg voor het uitbetalen van de AOW, kin derbijslag en weduwen- en we zenuitkeringen. Eind vorige maand bracht het organisatiebureau Twijnstra en Gudde een advies uit om de SB- VB te reorganiseren. De huidige 22 vestigingen zouden moeten worden vervangen door een net van negen nieuwe kantoren. Die operatie gaat ten koste van honderd arbeidsplaatsen in heel Nederland, terwijl het personeel dat wel mag blijven in dat geval wordt overgeplaatst naar de nieuwe kantoren waarvan de vestigingsplaatsen nog niet vaststaan. Nu werken bij de SVB in heel Nederland ongeveer 700 mensen. De dienstencommissies (on dernemingsraden) bij de SVB hebben het reorganisatieplan in scherpe bewoordingen afgewe zen. De centrale directie wijst er inmiddels op dat het slechts gaat om een advies waarvan de uitvoering nog niet vaststaat. Volgens een woordvoerder van het Leidse actiecomité hecht het personeel weinig waarde aan die verklaring. „Het is wel duidelijk dat dit rapport is opgesteld met de bedoeling om het ook uit te voeren. Niemand gelooft in die verklaring. In eer ste instantie is hier gelaten ge reageerd, maar inmiddels heerst er grote onrust. Het kookpunt is bereikt." leiden «aap rietveld In de hal van het huis van Pa- 1 trick Zonderop en Astrid Stijger hangt een wandtegel: 'Als je niet buiten roken kunt, ga dan maar buiten roken'. Het moge duide lijk zijn: hier wordt niet opge- stoken. Zonderop en Stijger zijn lid van de CAN, de vereniging van ac- „jtieve niet-rokers. Met Dirk van den Berg en nog een handvol anderen zijn zij sinds anderhalf jaar actief in de regio Leiden. De horeca zal dat snel merken. De CAN wil actie voeren voor meer rookvrije ruimtes in cafés en restaurants. In ziekenhuizen in Leiden en omgeving moet het Iook afgelopen zijn met het gepaf in de gangen. Ook die zul len kennismaken met de actieve niet-rokers. Vereniging CAN wil isolement doorbreken Niet-rokers zijn bepaald niet schaars in Nederland. Maar de stap naar de club van actieve niet-rokers is groot. In het hele land telt de CAN na meer dan twintig jaar niet meer dan 1600 leden. In de regio Leiden, die ook de Duin- en Bollenstreek omvat, zijn dat er zestig. Het imago van de CAN is daar mede debet aan, denken Van den Berg en Zonderop. Naar buiten toe bestaat ken nelijk van de actieve niet-rokers het beeld dat het zeurpieten zijn en dat zij rokers haten. „Maar wij hebben niks tegen rokers, we willen alleen niet in de rook zitten", zegt Van den Berg. „Het zou zo moeten zijn dat elke roker in gezelschap eerst vraagt of hij mag roken." Het is ook niet altijd prettig om namens de CAN achter een kraam te staan op een manifes tatie. Het minste is wel dat vporbijgangers smalende op merkingen maken. „Maar het komt ook wel voor dat rokers pal voor je neus gaan staan en rook in je gezicht blazen", zegt Van den Berg. Maar bij de leden van CAN wint de afkeer van het inademen van giftige dampen het van zulke vormen van pro vocatie. Hoewel er veel niet-rokers zijn, is volgens de CAN-leden het gevaar dat je door actief niet-roken in een isolement raakt levensgroot. Er zijn er zelfs die geen contact meer hebben met hun ouders, omdat zij in hun eigen huis het roken ver bieden. „Als je niet rookt, word je al snej beschouwd als een zeurpiet en val je erbuiten", zegt Astrid Stijger. „Rokers zeg gen al snel: als er bij jou niet ge rookt wordt, kom ik niet meer." En als je niet in de rook wilt zitten is ook uitgaan er al snel niet meer bij. Patrick Zonderop: „Op scholen, op congressen, in café en restaurant, overal wordt gerookt. Dus je komt bijna de deur niet meer uit." Zelfs het onderhouden van sociale con tacten wordt moeilijk. „Op ver jaardagen wordt bijna altijd ge rookt. Dus zeggen ze: kom maar apart een middagje op de thee. Op den duur zie je niemand meer." Er zijn in heel Nederland niet meer dan twee echt rookvrije restaurants: een in Utrecht en een in Valkenburg. Zonderop: „Maar het is toch te gek d^t je voor een rookvrij avondje uit naar Utrecht moet? Of naar Zuid-Limburg?" De CAN houdt jaarlijks een rookvrij buffet, waarvoor het Postiljon Hotel Rosmalen in april een weekeinde vrij van ni cotine wordt gehouden. Zon derop is daar, als lid van de eve nementencommissie, bij be trokken. Dat moet de hemel op aarde zijn voor de CAN-leden. Een rookvrij diner en dan feest met live-muziek, slapen in een kamer met schone lucht en 's morgens een ontbijt in een ruimte waar nergens sigarette- rookopkringelt. Maar ook in Leiden en regio moeten uitgaansmogelijkheden komen voor niet-rokers, vindt de CAN. Binnenkort gaan zij de restaurants in Leiden langs om de gasten te vragen of zij niet liever in een rookvrije ruimte hun diner gebruiken. „Wij heb ben het vermoeden dat dat er heel veel zijn", zegt Zonderop. „Na dat onderzoek willen wij restauranthouders overtuigen van de noodzaak van goede rookvrije ruimtes." Een andere speerpunt van de CAN in de Leidse regio is optre den tegen roken in ziekenhui zen. Want dat vinden de leden een regelrechte schande. „Het AZL bij voorbeeld", zegt Zon derop, „licht grof de hand met de Tabakswet van 1990. Die wet zegt dat er in openbare gebou wen niet gerookt mag worden. Maar in het AZL lopen patiën ten en zelfs verpleegkundigen gewoon op de gang te roken en worden de asbakken van hot naar her gesleept. Daar heb ik een klacht over ingediend bij de Keuringsdienst van Waren. Maar die kan wel berispen, maar geen sanctie opleggen." Een binnen-milieugroep, zo noemt Van den Berg de CAN. „Er zijn veel mensen die ons vragen waarom we geen actie voeren tegen luchtvervuiling, als we het zo goed voor hebben met het milieu. Maar dat is on zin. Er zijn al genoeg groepen die actie voeren tegen vervui ling van het buitenmilieu. Wij zijn de enige club die strijd voor een schoon binnenmilieu."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11