Spanning in Bosnië en Kroatië loopt op Buitenland Giscard d'Estaing geen kandidaat presidentschap Amerikaanse diplomaten in Karachi vermoord W ereldvrou wendag Visserijoorlog dreigt tussen Canada en EU Evacuatiebus Tsjetsjenië rijdt op mijn: tien doden Uitgerangeerde conservatief Grieks president Palestijnse vluchtelingen voorlopig niet naar huis Hoofdcommissaris van Hamburgse politie stapt Herdenking verovering brug Remagen WOENSDAG 8 MAART 1995 Scholieren gewond bij brand Charleroi Charleroi Een school met 1.500 leerlingen in de Belgische stad Charleroi is gisteren door een hevige brand volledig in de as ge legd. Tientallen scholieren en enkele volwassenen zijn, vooral met rookvergiftiging, opgenomen in ziekenhuizen. Er vielen geen doden. Het zwaarst gewond raakte een van de schooldirec teuren. Hij liep brandwonden op in zijn gezicht toen hij kinde ren uit de vlammenzee wilde redden. De oorzaak van de brand is nog onduidelijk. Geen auto's meer in centrum Athene athene Het verkeer van particuliere personenauto's, taxi's en tweewielige motorvoertuigen wordt vanaf begin april de oude binnenstad van Athene verboden. Dat is een maand later dan eerder overeengekomen. Het verbod moet helpen de 'nefos' te bestrijden, een vervuilde wolk die al jaren boven de Griekse hoofdstad hangt. Vrachtauto met zuur kiept: 17 doden new delhi Zeventien mensen zijn om het leven gekomen en dertien gewond geraakt toen maandagavond bij de stad Muzaf- fanagar, 150 kilometer ten noorden van de hoofdstad New Del hi, een vrachtauto met vaten zuur bij een ongeluk omkiepte. Be halve de vaten zaten er ook 30 passagiers in de laadbak. Het persbureau United News of India berichtte dat de meeste slacht offers waren omgekomen door brandwonden veroorzaakt door het zuur. Topmodel Schiffer draagt geen bont meer londen Claudia Schiffer is, als laatste internationale topmodel, de verplichting aangegaan geen bont meer te dragen. Dat is gis teren in Londen bekendgemaakt door de organisatie Peta, Per sonen voor de Ethische Behandeling van Dieren. Schiffer heeft de petitie getekend die Peta in de grote modehuizen laat circule ren. Kate Moss, Elle Macpherson, Cindy Crawford, Niki Taylor, Tyra Banks en Beverly Peele hebben de petitie al geparafeerd. Griekenland officieel lid van WEU brussel» Griekenland is gisteren officieel als tiende lid tot de Westeuropese Unie (WEU) toegetreden. Athene trad feitelijk al in 1992 toe tot de WEU. De ratificatie door de parlementen van de andere negen lidstaten hield het officiële lidmaatschap echter jaren op. Fiscale politie doorzoekt Fiat-kantoren turijn» Agenten van de Italiaanse fiscale politie hebben gisteren kantoren van autofabrikant Fiat doorzocht en dossiers meege nomen. Dat gebeurde in het kader van een onderzoek naar het vermeende wegsluizen van geld dat in 1992 en 1993 was ver diend met de verkoop van auto's in Oosteuropese landen. Ook uit de huizen van Fiat-managers werden documenten wegge haald. Fiat noemde de verdenking 'volledig ongegrond'. Surinaamse politie in staking Paramaribo De Surinaamse politie is gisteren in staking gegaan om de eisen tot bevordering van officieren en de uitvoering van een principe-akkoord met het ministerie van justitie en politie kracht bij te zetten. De enige taken die de polity? nog uitvoert, zijn het bewaken van arrestanten en het beschermen van bui tenlandse regeringsgasten. De Surinaamse Politiebond (SPB) eist bevorderingen in rang van een aantal officieren, loonsverho ging en de betaling van ziekenfondspremies door het ministerie van justitie en politie. Franse Poolreiziger Victor overleden parus» De Franse ontdekkingsreiziger Paul-Emile Victor is giste ren op 87-jarige leeftijd overleden op het atol Bora-Bora, in Frans Polynesië, waar hij sinds 1977 woonde. Hij was de vader van de Franse Poolexpedities, die bekend werken onder de naam 'Missions Paul-Emile Victor'. In 1934 ondernam hij zijn eerste poolexpeditie. Victor schreef zo'n dertig boeken over zijn avonturen, het leven in de Zuidpool en de Eslamo's op zijn naam staan. In 1987 maakt hij zijn laatste reis naar Adelieland. Deel vermogen De Lorenzo ingenomen rome» Een Italiaanse rechtbank heeft gisteren geld en vermogen ter waarde van 1,9 biljoen lire (1,8 miljard gulden) in beslag ge nomen van de vroegere minister Francesco De Lorenzo (gezondheid) en twee medeplichtigen. Zij worden beschuldigd van het aannemen van steekpenningen van de farmaceutische industrie in ruil voor hogere prijzen voor geneesmiddelen en versnelde toelating van nieuwe medijcijnen. Socialist Jospin bepleit 37-urige werkweek parus hans gertsen CORRESPONDENT De voormalige Franse president Valery Giscard d'Estaing heeft gisteravond bekend gemaakt dat hij zich niet opnieuw kandi daat stelt voor het president schap. In zo goed als woordelij ke navolging van zijn partijge noot ex-premier Barre maan dag, zei Giscard dat 'de voor waarden voor het kunnen uit voeren van zijn ideeën' naar zijn idee niet aanwezig waren en dat hij toch al grote verwar ring in het conservatieve kamp niet wilde vergroten. De socialistische kandidaat Lionel Jospin heeft gisteren in Parijs als laatste serieuze kans hebber voor Franse president schap zijn verkiezingsprogram ma gepresenteerd. In het vijftig pagina's tellende document staan het streven naar een de mocratischer, moderner en rechtvaardiger Frankrijk en de strijd tegen de werkloosheid centraal. In zijn programma pleit Jos pin voor krachtige maatregelen om de hoge werkloosheid (bijna 12 procent) terug te dringen. Jospin wil onder andere de soci ale lasten voor de laagstbetaal den drastisch verlagen en de werkweek geleidelijk van 39 uur naar 37 uur verkorten. Twee medewerkers van het Amerikaanse consulaat-gene raal zijn vanochtend om het le ven gekomen bij een aanslag in Karachi, het economisch cen trum van Pakistan. Een derde Amerikaan is met schotwonden opgenomen in het ziekenhuis. De daders wisten te ontkomen. Het is voor het eerst dat er di plomaten in de stad zijn ver moord. Gisteren kwamen in Ka rachi al vijf mensen bij geweld dadigheden om het leven. In de Pakistaanse stad Lahore werd bovendien de leider van een or ganisatie van militante sji'ieten, Mohammad Ali Naqvi, doodgex schoten. Karachi is sinds enkele maan den het toneel van toenemend politiek, religieus en etnisch ge weld, dat vorig jaar aan meer dan 700 mensen het leven heeft gekost. In de stad staan voorna melijk de sji'itische en soenniti sche gemeenschappen tegen over elkaar, alsmede de rivalise rende facties binnen de Mohajir Qaumi Beweging (MQM), de belangrijkste politieke laacht in Karachi. De Mohajirs zijn moslim-im migranten, die sinds de opde ling van het voormalige Brits- Indië in 1947 uit (het huidige) India zijn gekomen. De Pakis taanse regering heeft India er herhaaldelijk van beschuldigd onrust te zaaien in Karachi en gelastte in december de sluiting van het Indiase consulaat. New Delhi heeft altijd ontkend iets met de ongeregeldheden te ma ken te hebben. dhaka Duizenden hebben vandaag in Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh, ter gelegenheid van wereld vrouwendag gedemonstreerd voor een betere behandeling van vrouwen. De demonstranten willen dat er een einde komt aan de achterstelling van vrouwen. foto reuter Leden Russische tsarenfamilie herbegraven SINT PETERSBURG Tass Groothertog Kirill Vladimirowit- sj Romanov, een achterneef van de laatste Russische tsaar, is gis teren in de kathedraal van de Sint Petrus en Paulusvesting in Sint Petersburg herbegraven. De stoffelijke overschotten van de groothertog en zijn echtge note, groothertogin Viktoria Fyodorovna-Melita Hesse, wa ren hiervoor uit het Duitse Co- burg overgebracht. Beide verlie ten Rusland in 1917 en overle den in respectievelijk 1938 en 1936. De kathedraal is al 200 jaar de begraafplaats van de Russische keizerlijke familie. De laatste tsaar en tsarina, die in 1918 met hun gezin door de bolsjewieken werden vermoord, krijgen vol gend jaar een begrafenis in de vestingkathedraal, na een mi nutieus onderzoek van de stof felijke resten door Britse ex perts. Canada en Spanje hebben gis teren beide hun marine ingezet in een conflict over visrechten de kust van Newfoundland. Re geringsfunctionarissen zeggen dat alles in het werk moet wor den gesteld om een handels conflict te voorkomen, maar ondertussen dreigt op zee een confrontatie. Canada heeft de torpedojager Terra Nova naar de wateren gestuurd en ook Spanje heeft een marineschip richting Canada gezonden. De visserijcommissaris van de Europese Unie, Bonino, waar schuwde de Canadese marine geen Spaanse of Portugese vis sersboten te enteren, omdat de EU in dat geval niet werkeloos zou blijven toekijken. In Lissa bon noemde minister voor zee vaart Azevedo Soares de Cana dese stap 'een dreigement'. De Canadese minister Tobin (visserij) zei het meest te voelen voor een diplomatieke oplos sing van het geschil, maar voeg de hieraan toe: ,,Hoe dan ook, er komt een einde aan de over- bevissing." Canada en de EU betwisten elkaar al lang de Groenlandse halibut of tarbot. Vorig jaar werd overeengekomen om de totale tarbotvangst voor 1995 vast te stellen op 27.000 ton. Ca nada meent evenwel recht te hebben op 60 procent van dit tonnage, terwijl de EU zegt 69 procert te mogen vangen. Het Griekse parlement kiest vandaag een nieuw staatshoofd. Bij twee eerdere stem ronden kwam er geen winnaar uit de bus. De verwachting is echter, nu er in de der de stemronde volgens de Grondwet min der stemmen nodig zijn om een president aan te wijzen, dat de conservatief Kostis Stephanopoulos de opvolger wordt van Konstantinos Karamanlis, die vandaag 88 jaar wordt. Kostis Stephanopoulos (69) was in feite al uitgerangeerd als politicus. Na zijn succes sen in de jaren zeventig, twee keer minister en een maal vice-premier, ging het alleen maar bergafwarts mnet de conservatief. Hij streed in de jaren tachtig met Konstantinos Mitsotakis om het partijleiderschap van de conservatieve partij, Nea Demokratia. En verloor. Hij richtte in 1985 een eigen politieke bewe ging op, Democratische Vernieuwing gehe ten, maar van vernieuwing kwam niets te recht. De partij won maar één zetel in het driehonderd leden tellende parlement. Bij verkiezingen in 1993 kreeg zijn beweging minder dan 1 procent van de stemmen. Stephanopoulos hield het verder voor ge zien. De advocaat uit Patras zette een punt achter een politieke loopbaan van dertig jaar, die zijn hoogtepunten had gekend in de jaren zeventig. Na het einde van het ko lonelsregime in 1974 haalde de toenmalige premier Karamanlis, Stephanopoulos in de regering. Niettemin kiest het parlement vandaag naar alle waarschijnlijkheid Stephanopou los tot president van de Helleense repu bliek. De socialisten, die met 170 zetels de dienst uitmaken in het éénkamerparle- ment, steunen de bejaarde politicus. Hij kan ook rekenen op de elf stemmen van Po litieke Lente, een kleine rechtse groepering. Dit verbond is net genoeg om de vereiste 180 stemmen te verkrijgen die in de derde en laatste ronde nodig zijn om een presi dent aan te wijzen. Bij de vorige stemron den, toen een tweederde meerderheid ver eist was, kreeg Stephanopoulos 181 stem men. De voornaamste reden voor de socia listen om de man te steunen waarmee ze in het verleden herhaaldelijk overhoop lag, is dat cfe Grondwet voorziet in ontbinding van het parlement als dat in de derde ronde geen president kiest. Dan komen er algemene verkiezingen en kan het nieuwe parlement bij gewone meerderheid een president kiezen. De soci alisten willen met alle macht verkiezingen voorkomen. De socialistische Pasok zou ze ker zware verliezen lijden. Vandaar dat de socialistische premier Pa- pandreou ruimhartig verklaarde dat de pre sident van de republiek partijgrenzen moest kunnen overschrijden. Hij prees Stephanopoulos als een man met hoge mo rele waarden en prestige, die goed in staat is Griekenland internationaal te vertegen woordigen. De macht van de Helleense president is be perkt. Zijn taak is voornamelijk ceremo nieel. Een reden temeer voor de socialisten om hiervoor geen regering in de waag schaal te stellen. Stephanopoulos krijgt daardoor het presidentschap op een pre senteerblaadje aangereikt. De huidige preiodent, Karamanlis, is een politicus van duidelijk groter kaliber. Hij was premier van 1955 tot 1966, verbleef elf jaar in Parijs in vrijwillige ballingschap om in 1974 als premier terug te keren. In 1980 koos het parlement hem voor de eerste keer tot president voor vijfjaar, in 1990 deden de parlementariërs dat opnieuw. Karamanlis' termijn eindigt in mei. Hij zal de geschiede nis ingaan als de architect van de Griekse toetreding tot de Europese Unie. Zijn op volger zal met een minder prominente plaats in de.geschiedenisboeken genoegen moeten nemen: de compromiskandidaat, die ontbinding van het parlement voor kwam. zijn maandag omgekomen toen een bus die burgers uit de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny evacueerde, op een mijn reed. Onder de doden zijn de chauffeur van de bus, een medewer ker van de VN-organisatie IOM en een kind. In de bus zaten 47 mensen. Dit heeft de Internationale Organisatie voor Migratie gis teren meegedeeld. Deze gespecialiseerde VN-instelling gaat door met het evacueren van burgers uit de verwoeste hoofdstad, aldus een woordvoerster in Genève. De IOM is sinds 21 januari bezig met het overbrengen van bur gers van Grozny naar buurland Ingoesjië. Tot dusver zijn er ruim tweeduizend mensen geëvacueerd, onder wie 316 kinderen. Omdat veel mensen weg willen uit het volledig in puin geschoten Grozny, laat de organisatie sinds maandag elke dag twee bussen uit de Tsjetsjeense hoofdstad vertrekken. amman Rtr-dpaShaath, toponderhandelaar na mens de Palestijnen, waren te leurgesteld. Een snelle terugkeer van een aantal vluchtelingen zou volgens hen een middel zijn om het vredesproces in het Midden-Oosten vooruit te hel pen. De deelnemers aan de eendaagse conferentie spraken alleen over terugkeer van Pales tijnse vluchtelingen die sinds de oorlog in 1967 hun woonplaats zijn kwijtgeraakt. Het grootste deel heeft toevlucht gevonden in Jordanië. De Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) voelt niets voor een spoedige terugkeer van Palestijnse vluchtelingen naar de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Peres maakte dat gisteren duidelijk tijdens een Arabisch-Israëlische bijeen komst over Palestijnse vluchte lingen in het paleis van de Jordaanse koning Hussein. Zowel de Jordaanse minister Abdul-Karim al-Kabariti (buitenlandse zaken), als Nabil Nieuwe oorlog dreigt na vertrek blauwhelmen uit Kroatië De spanningen in Kroatië en Bosnië blijven oplopen. De partijen dreigen met uitbreiding van de oorlog. Het Bosnische bestand, dat eind april afloopt, wordt vaak ge schonden. De militaire leider van de Bosnische Serviërs, Ratko Mladic, dreigde gisteren met blokkade van alle moslim-enclaves in Bosnië wanneer de Verenigde Naties zich uit Kroatië terugtrekken. Volgens Mladic moeten de blauwhelmen zich dan ook geheel uit Bosnië terugtrek ken. De Amerikaanse onderhande laar Richard Holbrooke slaagde er maandag niet in de Kroati sche president Franjo Tudjman ertoe over te halen het VN- mandaat te verlengen. De VN boden gisteren ontwapening van de blauwhelmen aan in de hoop het mandaat te behouden. De Kroatische Serviërs vrezen een aanval van de Kroatische regering op de Krajina als de blauwhelmen op 31 maart ver trekken. De president van de moslim-Kroatische federatie in hamburg peter van nuusenburg correspondent Het laatste politieschandaal in de Duitse stad Hamburg heeft gisteren zijn eerste prominente slachtoffer geëist. Hoofdcommi- saris Heinz Krappen (57) kon digde gisteren op een perscon ferentie aan dat hij wegens 'ge- zondsheidsredenen' vervroegd met pensioen zal gaan. Krappen was met zijn 'vrijwillige' terug treden de minister van binnen landse zaken van de stadstaat, Wrocklage, een stap voor. Wrocklage was van plan ge weest Krappen een paar uur la ter uit zijn functie te ontheffen. De politie in Hamburg is al enige tijd in opspraak wegens gewelddadigheden van politie mannen tegen buitenlanders. Momenteel loopt er een onder zoek tegen tachtig agenten, die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan mishandeling en Bosnië, de Kroaat Zubak, dreig de gisteren in Zagreb de strijd tegen de Serviërs te hervatten als Kroatië wordt aanvallen. Ook de militaire leiders van het maandag opgerichte islami- tisch-Kroatische bondgenoot schap dreigden met militaire acties tegen de Serviërs in zowel Bosnië als Kroatië. De Franse minister Juppé (buitenlandse zaken) zei giste ren dat het gevaar van een nieu we oorlog in Bosnië groter is dan ooit: „Wij hebben informa tie dat beide partijen zich op een nieuwe oorlog voorberei- wederrechterlijke vrijheidsbero ving. Volgens een politieman die vorige week een boekje open deed zijn in het bureau Centraal Station arrestanten in groepen van twintig opgesloten in cellen en bespoten met traangas en insecticiden. Ook zouden agenten schijnexecuties hebben uitgevoerd. Ook drie andere hoge politie officieren werden gisteren ge straft. De chef van het bureau Centraal Station wordt overge plaatst. Twee andere officieren werden berispt, omdat ze be richten over mishandeling had den genegeerd. Voor de rechtbank in Stuttg art werden gisteren drie neona zi's tot voorwaardelijke celstraf fen van 7,5 tot 18 maanden ver oordeeld wegens het voortzet ten van de verboden Freiheitli- clie Demokratische Arbeiterpar- tei (FAP). den." De Bosnische minister van Ljubijankic (buitenlandse zaken), zei na besprekingen in Londen dat zijn land na afloop van het bestand „militaire maatregelen moet nemen als er geen vooruitgang is in het vre desproces". De Bosnische Serviërs gijze len sinds zaterdag vijf mede werkers van de Franse hulpor ganisatie Apothekers zonder Grenzen (PSF) en twee journa listen. De Franse regering heeft diplomatieke stappen onderno men om de vrijlating van de hulpverleners te bewerkstelli gen. Een woordvoerder van de VN in Genève maakte gisteren be kend dat mogelijk over enkele weken het geld op is voor de in ternationale waarnemers die aan de grenzen van klein-Joego- slavië toezicht houden op het embargo tegen de Bosnische Serviërs. Britse hofhonden krijgen microchip tegen diefstal LONDEN Rtr-DPA De spaniels Oxo en Bisto van de Britse koningin Elizabeth zijn voortaan elektronisch te her kennen. De koningin heeft bij de honden een microchip laten aanbrengen waarop de identi- teitgegevens vermeld staan. Een woordvoerder van het konink lijk huis zei dat de koningin als beschermvrouwe van de Britse dierenbescherming op deze wij ze de campagne wil steunen te gen diefstal en mishandeling van viervoeters. Ook de overige dieren die tot het koningshuis behoren krij gen een chip, pijnloos onder het nekvel aangebracht. Sinds de Britse dierenbescherming in 1992 begon met het aanbren gen van de digitale identiteits gegevens, hebben al 125.000 dieren een chip gekregen. Koppen rollen door racismeschandaal remagen Amerikaanse, Belgische en Duitse oorlogsveteranen (foto) hebben gisteren gebroederlijk de ge- allieeerde verovering herdacht van de Rijnbrug bij het Duitse Remagen. De inname van de 320 meter lan ge brug, op 7 maart 1945, versnelde het einde van de Tweede Wereldoorlog. Via deze brug, gelegen tus sen Bonn en Koblenz, konden de geallieerden snel troepen en wapens naar het centrum van Duitsland brengen. De Duitsers wilden de brug opblazen om de Amerikaanse opmars te stuiten, maar een poging hiertoe mis lukte. Toen de Amerikanen de brug overstaken, bestookten de Duitsers hen met artillerievuur, de lucht macht zette raketten en bommen tegen de Amerikanen in. Tien dagen later stortte de brug alsnog in, maar toen waren al meer dan 25.000 manschappen de rivier overgestoken. Bovendien hadden de geallieerden pontonbruggen gelegd, waarover materiaal kon worden aangevoerd naar de oostelijke Rijnoever. Hitier liet de commandant die de brug moest houden samen met drie anderen executeren. Veldmaarschalk Von Rundstedt, commandant van het westelijk front, werd ontslagen. De brug is nooit herbouwd. foto reuter 3—

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7