Sociale Top biedt weinig meer dan mooie woorden Feiten Meningen In volwassen discussie niet stigmatiseren Filipijnse president zoekt investeerders Representatie en eten wel/niet aftrekbaar? Zwitserland blijft Europa's geldmagneet WOENSDAG 8 MAART 1995 Zondagavond op Nederland 3 naar het na tionale verkiezingsdebat gekeken. Op zich zelf al een opmerkelijke naamgeving voor het programma, want de inzet was de van daag te houden verkiezingen voor de Pro vinciale Staten. Het programma deed zijn naam echter eer aan. Het ging over alles be halve de provincie. Het was een debat tus sen de fractieleiders van de vier middelgro te partijen die ons land telt: Wallage (PvdA), Heerma (CDA), Bolkestein (VVD) en Wolffensperger (D66). Heel even piepte de provincie om de hoek toen het ging over die omstreden snel weg in Limburg. Bolkestein stelde nog eens vergenoegd de Haagse arrogantie aan de kaak die door zijn toedoen voor de val was gebracht, maar verder ging het over lands- problemen. Het bekende tritsje werkgele genheid, milieu, asielzoekers en andere vreemdelingen, en natuurlijk bestuurlijke vernieuwing. Over de plaats, positie en functie van onze provincies ging het niet. Het enige vuurwerk kwam van de verge lijking door prominente leden van het CDA, de Europarlementariërs Hanja Maij-Weg- gen en Arie Oostlander, van Frits Bolkestein i met 'frisse' types als Filip de Winter van het Vlaams Blok en e eigen dierbare I malloot drs. Janmaat, t Frits speelde de ver- I ontwaardiging over deze stoot beneden de gordel met de verve, een heer van stand ardig. Het doet hem ondertussen, r zover ik hem ken, PIM FORTI JYN weinig. Wie zijn ten- PIM FORTUYN s,oUe mej e Ma-- en medewerker meneer Oosüander en wat is het CDA nu he lemaal nog? Heerma kon het niet opbren gen om het enige te doen wat in zulke situ aties helpt: royale excuses aanbieden en vervolgens zand erover. Hij liet het bij een flauw en half excuus. Het ging niet om de persoon van Bolkestein maar om zijn op vattingen. En dan nu maar de knuppel in het hoen derhok. De opvattingen van Bolkestein en die van mij sporen wonderwel met die van een groot deel van het Nederlandse volk als het gaat om de vraag of Nederland zo lang zamerhand niet vol is. De bezorgde milieu partijen D66 en Groen Links vinden dat op hun manier overigens ook. Zij vinden dat er niks meer bij kan. Geen spoorlijn en geen snelweg. Bolkestein en ik vinden dat we ons ruimhartige toelatingsbeleid van vreemde lingen, inclusief de befaamde gezinshereni ging, maar eens aan een diepgaand onder zoek moeten onderwerpen. Waarom vinden we dat? Omdat de stad- vernieuwingswijken in de grote steden het probleem van de grote toevloed van buiten landers al lang niet meer aankunnen. We hebben geen werk voor ze, de huisvesting begint een probleem te worden, de betref fende buurten desintegreren op sociaal en cultureel niveau in hoog tempo, de kleine en grote criminaliteit wordt aangewakkerd en daarmee dreigen de grote steden als prettige gemeenschappen waar het goed toeven is van de kaart te worden geveegd. Bovendien kost het allemaal handen met geld, vijfhonderd miljoen extra alleen al dit jaar. Daar heeft in onze opvatting uiteinde lijk niemand iets aan. De oorspronkelijke Nederlanders niet en de vreemdelingen niet. De Winter en Janmaat beweren dat op hun bigotte manier ook. Ze doen dat alleen al iets langer. We moeten ze die eer ook nu maar ruimhartig gunnen. Ten onzent heeft op dit terrein Janmaat de problemen eerder gezien dan wie van ons dan ook. Daarmee houdt het eerbetoon ook direct op. Janmaat en De Winter doen hun beweringen vanuit een uiterst benepen context. Zij willen dat eigen volk eerst gaat. Zij willen dat vreem delingen in hun eigen land blijven, maar in het algemeen hebben zij meer waardering voor onze westerse cultuur dan voor die ve le andere culturen die onze wereld kent. Zij zijn voor een benepen nationalisme dat de vergaande internationalisering van cultuur en economie negeert. Europa in het bijzonder heeft veel ervaringen opgedaan met dit soort opvattingen. We weten hier intussen alles van de gevolgen van benepen nationalisme, grootheids- en rassenwaan, fascisme, nazisme, communisme en socia lisme. We hebben het hier allemaal uitge vonden en in de praktijk gebracht. Op een slachtoffer meer of minder hebben we op dit continent bepaald niet gekeken. Dat is onze geschiedenis en onze verantwoorde lijkheid. Maar we zijn ook de uitvinders van de parlementaire democratie, het kapitalisme, de aanstichters van de Franse revolutie, de Verlichting, de scheiding van kerk en staat en van de vele prachtige wetenschappen die ons in weelde doen baden en die schit terende cultuur-prestaties die het Licht doen schijnen in zoveel duisternis. De dui vel en de engel, goed en kwaad, niets men selijks is dit continent voorbij gegaan. Waar we naar toe moeten is een volwas sen discussie daarover, zonder onmiddellijk te stigmatiseren, zonder onmiddellijk de nieren te proeven. Zo'n volwassen discussie wordt gevoerd met een scherp oog voor ons verleden, inclusief de donkere zijden daar van en met een helder oog op de moderne wereld die nu eenmaal internationaal van karakter is. In een dergelijk debat zou iemand ter loops heel rustig mogen opmerken dat de uitspraken van de heren Bolkestein en For- tuyn in zeker opzicht lijken op die van de heren De Winter en Janmaat. Wij zouden ons daar niet besmuikt over moeten hoeven voelen en rustig uiteen moeten kunnen zet ten wat desondanks de verschillen zijn tus sen hen en ons. Dat is wat er gebeurt in een volwassen samenleving. In een benepen sa menleving als de onze behoort iedereen die ertoe doet verontwaardigd te zijn, of hij het nu meent of niet. Aan mooie woorden zal geen gebrek zijn, deze week in Kopen hagen. In het jaar dat de VN Abraham zien, buigen zich daar maar liefst 13.000 congres gangers tijdens de So ciale Top over het ver band tussen armoede, werkloosheid en socia le integratie. VN-baas Boutros Ghali sprak maandag de eerste mooie woorden: „Ons doel is te tonen dat we allen deel uitmaken van dezelfde gemeen schap". Waarna een oproep volgde tot een 'nieuw sociaal con tract'. Dat sociale contract komt er niet, en dat weet Boutros Ghali ook wel. Ui teraard komt er wel een slotverklaring die zich uitput in mooie volzinnen. Een greep: Streven naar sociale inte gratie door stabiele, veilige en recht vaardige samenlevingen te creëren. Streven naar volledige werkgelegen heid. Vergroten en efficiënter gebrui ken van de middelen voor sociale ontwikkeling. Versnellen van de eco nomische, sociale en menselijke ont wikkeling in Afrika en de minst ont wikkelde landen. Creatie van een eco nomische, sociale en wettelijke omge ving die mensen in staat stelt zich so ciaal te ontwikkelen. Wie zal het daar niet mee eens zijn? De grote vraag is natuurlijk wat er in de praktijk van terecht komt. Wat dat betreft spreekt het resultaat van de voorgaande vier megaconferenties in deze serie van zes - volgend jaar komt er.nog een Vrouwentop in Peking - boekdelen. Neem de Kindertop in 1990 in New York. Is er inmiddels al wat gebeurd aan die schrijnende misstand van kinderarbeid? Nee dus. Vorig jaar kwam president Clinton bij de afslui ting van de GATT-onderhandelingen over liberalisering van de wereldhan- Poppen symboliseren aan de ooievaarsfontein in Kopenhagen de 210.000 kinde ren die deze week door honger of ziekte zullen overlijden. foto reuter del op de valreep met het voorstel om maatregelen mogelijk te maken tegen produkten die (mede) door kinderar beid tot stand waren gekomen. Maar hij stuitte op fel verzet van de ontwik kelingslanden. Deze veredelde vorm van slavernij maakt de fabrieken van de heersende kliekjes aldaar nu net zo lekker concurrerend. De nieuwe We reldhandelsorganisatie (WTO) zal kin derarbeid nu wellicht als onderwerpje inbrengen voor de nieuwe ronde over vrijhandel. De vorige duurde acht jaar, dus als er al wat gaat veranderen, dan zullen die honderden miljoenen slavende kinderen van nu daar ver draaid weinig aan hebben. En dan was er de milieuconferentie in Rio. De ontwikkelingslanden voelden er terecht niets voor om met hun re genwouden voor noppes als 'longen van de aarde' te blijven fungeren voor de rijke industrielanden met hun gi gantische energieconsumptie en uit stoot van het broeikasgas kooldioxide. Twee weken vergaderen en een half regenwoud aan paperassen verder kwam er een prachtige slotverklaring uit de bus. Maar op het punt waar het echt om ging - harde pegels voor het intact houden van het regenwoud - stelde het niets voor. Ook Rio stierf vervolgens een zachte dood. De mensenrechtentop in Wenen in 1993 ging bijna geruisloos voorbij, bij de bevolkingstop in Cairo vorig jaar zorgde vooral de paus voor leven in de brouwerij. Maar werkelijk concrete actie bleef net als na New York en Rio de Janeiro uit. En nu dan de Sociale Top. De ontwik kelingslanden vragen om kwijtschel ding van schulden, meer ontwikke lingshulp en een 'socialere' opstelling van IMF en Wereldbank. De VS heb ben echter al direct laten weten dat er in Kopenhagen wat hen betreft niet over centen wordt gepraat, al heeft Clinton wellicht nog wel wat dollars in de achterzak om de zaak hier en daar wat te masseren. Op het pijnlijkste punt, de internatio nale arbeidsverdeling, zit er al hele maal niets.in het vat. De internationa le arbeidsorganisatie ILO meldde on langs dat bijna eenderde van de we reldberoepsbevolking zonder werk zit en het gevecht om betaald werk - de sleutel tot welvaart en sociale integra tie - wordt mondiaal gezien steeds harder. Daarbij doemt de enorme spanning op tussen sociale grondrechten en de harde wetten van de economie. Het kapitaal vloeit steeds sneller over de aardbol op jacht naar de beste winst mogelijkheden, en die liggen in prin cipe in de ontwikkelingslanden waar het kapitaal geen strobreed in de weg wordt gelegd. Vandaar dat de rijke landen in Kopen hagen de kinderarbeid weer eens ter sprake brengen en hameren op vrije vakbonden en andere mensenrech ten. Zij kunnen zich niet (meer) aan deze kostenverhogende factoren ont trekken. Door ook de ontwikkelings landen met die kostenposten op te zadelen, kunnen de rijke landen hun concurrentiepositie veilig stellen. Het hoeft dus niemand te verwonderen dat, omgekeerd, de machthebbers van de meeste ontwikkelingslanden daar weinig voor voelen. Zij kunnen zich dat ook permitteren, want in te genstelling tot hun westerse tegen voeters hoeven zij zich geen zorgen te maken over de gunst van het kiezers volk. En zo is de Top gedoemd om uit te monden in een stortvloed van fraaie, maar inhoudsloze volzinnen die de rijke landen niet hinderen in de ge deeltelijke ontmanteling van hun ver zorgingsstaten en de arme landen niet verplichten tot het opbouwen er van. De handtekeningen worden ge zet en wellicht zal Boutros Ghali ter afsluiting nog iets roerends zeggen. En daarna gaat iedereen weer over tot de orde van de dag. HAARLEM SJAAK SMAKMAN Met in zijn gevolg ongeveer veertig mensen uit het zakenleven en politi ci toert de Filipijnse president Fidel Ramos tot en met vandaag door Ne derland. Gisteren heeft de Amster damse politie strenge veiligheids maatregelen genomen voor het be zoek van Ramos aan het World Tra- de Center (WTC). De politie had sig nalen gekregen dat er een aanslag zou worden gepleegd op de presi dent Eerder op de dag bezocht Ra mos onder meer Fokker. De kleine, tanige Ramos (66) lijkt vastbesloten de 66 miljoen Filipino's met zijn economisch programma Fili- pijnen-2000 op te stoten in de vaart der volkeren. Met onverholen trots meldt hij de vooruitgang die onder zijn regering is geboekt. ,,De situatie is veel beter dan voorheen. In 1994 groeide onze economie met 5,1 pro cent". Dit jaar wordt een groei voor zien van 6,5 procent. Het is nog niet de 10 procent die hij eerder voor 1998 voorspelde, het jaar dat zijn termijn als staatshoofd afloopt, maar het land is economisch duidelijk op de goede weg. In 1993 was de groei 2 procent en het jaar daarvoor nog maar 0,1 procent. De Filipijnen en Nederland onder houden al decennia lang diplomatie ke betrekkingen. Nederland is boven dien een van de belangrijkste donor landen en grote investeerders. Met dit bezoek, op uitnodiging van koningin Beatrix, wordt deze „relatie op hoger niveau gebracht, op basis van gelijk waardigheid. Wij willen handel, geen hulp", aldus Ramos, die de koningin voor een tegenbezoek heeft uitgeno digd. De president wijst erop dat de laatste maanden een groot aantal wetten voor structurele hervormingen is goedgekeurd en dat er veel gedaan wordt aan de verbetering van de in- ffastructuur, wat het toerisme moet bevorderen en buitenlandse kapitaal moet aantrekken. Manilla voerde ja renlang een economisch beleid van zelfvoorziening, waarbij hoge import barrières werden opgeworpen. Ramos beseft dat deze obstakels snel r verdwijnen, wil het land profiteren van de snelle economische ontwikke ling in Azië. De Filipijnen zijn niet langer de 'zieke man van Azië', zo liet hij Nederlandse parlementariërs weten. Verwijzend naar de economische tijgers als Tai wan, Zuid-Korea en Singapore, verge lijkt Ramos zijn land graag met een tijgerjong, dat snel volwassen wordt. „We hebben een stabiele peso. De in flatie is teruggebracht tot 6,5 procent en dit jaar hopen we die verder terug te brengen tot 5 procent". Tijdens zijn ontmoeting met premier Kok en andere politici stelden de Ne derlanders de kwestie van de men senrechten nauwelijks aan de orde. „Ik bracht de kwestie zelf ter sprake", aldus Ramos. Volgens hem zijn ern stige schendingen verleden tijd, sinds dictator Marcos in 1986 ten val kwam. De opmerking dat mensenrechtenor ganisaties nog veel kritiek hebben op de regering in Manilla wimpelt de oud-generaal af: „Dat is hun me ning". Hij wijst erop dat veel ex-leden van het Nationaal Democratisch Front (NDF), dat zijn internationaal hoofd kwartier in Utrecht heeft en waaraan José Sison, de oprichter van de Fili pijnse communistische partij (die al sinds 1988 in Nederland verblijft), is verbonden, nu op lokaal niveau poli tieke functies uitoefenen. Veel critici menen dat Ramos een op portunist is, die om zijn eigen hachje te redden steeds op het goede mo ment nieuwe vrienden maakt. Hij staat dan ook bekend als Steady Eddie die gestaag op zijn doel afgaat. Ter wijl presidenten kwamen en gingen, bleef Ramos, steeds dicht bij het cen trum van de macht. Onder dictator Marcos, die het land ruim twintig jaar regeerde en leegplunderde, was neef Ramos in de jaren zeventig hoofd van de veiligheidsdienst en behoorde hij tot het groepje naaste medewerkers van de dictator. Tijdens de volksopstand in 1986 koos Ramos opeens de zijde van de demo craten, waarmee het pleit van Marcos snel was beslecht. Marcos opvolgster Corazon Aquino benoemde Ramos tot stafchef van het leger en later zelfs tot minister van defensie. In die hoe danigheid slaagde hij erin een zeven tal coups van lagere officieren te doen mislukken. In 1992 deed hij de gooi naar de hoogste staatsfunctie. Toen slaagde hij erin, met slechts 25 pro cent van de stemmen, president te worden. Eenmaal aan de macht ging hij een dialoog aan met de maoïstische Nieu we Volksleger (NPA), de gewapende tak van de NDF en de islamitische op standelingen van het Moro Nationale Bevrijdingsfront (MNLF) dat actief was op het zuidelijke eiland Min danao, waardoor het nu relatief rustig is in het land. De oud-generaal, die zijn militaire opleiding ooit in de Verenigde Staten genoot, betoont zich een vurig pleit bezorger van democratie. Volgens hem dient het 'economische systeem gebaseerd te zijn op een democrati sche grondslag'. Veel critici menen dat vooruitgang over de ruggen gaat van de boeren. De beloofde landher vormingen blijven uit of worden slechts mondjesmaat uitgevoerd. Veel boeren moeten wijken voor de industriële projecten, waarop Ramos zijn kaarten heeft gezet. Maar de pre sident wimpelt ook deze kritiek af. Hij wijst erop dat de regering wel degelijk oog heeft voor de arme boeren en vis sers en dat voor hen met succes spe ciale programma's worden uitge voerd. Bang voor sociale onrust ter linker zijde is hij dan ook niet. Even min vreest hij militaire staatsgrepen door rechtse generaals. „Als ik daar voor bang was, ging ik als president niet naar het buitenland." DEN HAAG AAD LUYMES BELASTING BELICHT Met de inwerkingtreding van de zogenoemde Oort-wetgeving in 1990 zijn veel kosten niet meer aftrekbaar voor de inkomsten belasting. Het gaat met name om kosten, die worden gemaakt ten behoeve van werk maar niet of slechts gedeeltelijk door de wetgever worden vergoed. Een voorbeeld hiervan zijn de repre sentatiekosten. Deze kosten zijn sinds 1990 niet meer aftrekbaar, maar kunnen wel belastingvrij worden vergoed. Het blijkt in de praktijk niet eenvoudig om te gaan met de nieuwe regels. Neem de vergoe ding voor leden van een ge meenteraad. De raadsleden ontvangen elk jaar een onbelas te vergoeding waaruit zij naast bepaalde wèl aftrekbare kosten ook hun (niet aftrekbare) repre sentatiekosten mee moeten dekken. Zijn de kosten hoger dan de on belaste kostenvergoeding, dan zou het natuurlijk leuk zijn om het surplus van zijn bruto-inko- men af te trekken. De vraag rijst echter, welk deel van de kosten de vergoeding overschrijden. Want doorsnee representatie kosten mogen juist niet worden afgetrokken. Zoveel is duidelijk. Het blijkt gecompliceerd. Vol gens staatssecretaris Vermeend van financiën zitten de niet af trekbare kosten altijd in dit meerdere deel. Je begint dus in die visie de wei-aftrekbare kos ten (van na 1990) bij elkaar op te tellen en pas daarna komen de niet aftrekbare kosten aan de beurt. Resultaat is, dat als de werkelijk kosten hoger zijn dan de onbelaste vergoeding die de gemeente maandelijks over maakt, de niet aftrekbare kosten altijd in het meerdere en dus in het niet vergoede gedeelte val len. Een raadslid uit een niet bekend gemaakte gemeente was het onlangs hier niet mee eens. Voor de Arnhemse belasting rechter beweerde de man dat de ontvangen kostenvergoeding gelijkelijk moet worden toegere kend aan aftrekbare en niet-af trekbare kosten. Hierdoor vallen in het meerdere (en dus niet vergoede) gedeelte méér wei-af trekbare kosten. Leuk bedacht in elk geval. De Arnhemse rechter geeft het raadslid hierin gelijk. Deze be slissing is voordelig voor raads leden, die veel kosten maken. Echter, Vermeend heeft de handdoek nog niet in de ring gegooid en de zaak inmiddels voorgelegd aan de Hoge Raad. Dit betekent dat het nog wel even kan duren voordat duide lijk wordt of het raadslid ook daadwerkelijk gelijk krijgt. Niet alleen raadsleden maken representatiekosten. Wat te denken van bijvoorbeeld e demonstratrice op een zog naamdeTupperware-party. Tij dens een dergelijke bijeenkoms wordt de verkooptafel vaak sierd en soms promotiege schenken weggegeven. Dit g beurt natuurlijk allemaal om de verkoop te bevorderen. Dergelijke extraatjes kosten geld. Het is dan niet erg prettig als de inspecteur zich op het standpunt stelt dat hier sprake is van niet-aftrekbare represen tatiekosten. Maar ook hier hielp de rechter een handje. Aange zien de kosten die de de monstratrice maakte uitsluiten! rechtstreeks zijn gericht op de verkoopbevordering, vallen de ze niet onder de in aftrek be perkte representatiekosten en mocht zij ze toch nog volledig aftrekken. In dezelfde rechtszaak speelde ook nog de aftrekbaarheid van eten die de demonstratrice op de party gratis aan haar klanten voorzette. In de belastingwet staat dat kosten voor voedsel en drank niet aftrekbaar zijn. De inspecteur zette dan ook een streep door die aftrekpost. Maar ook op dit punt kreeg de de monstratrice van de rechter ge lijk. Ze gaf het eten namelijk niet om de kopers van voedsel te voorzien, maar om zichzelf in staat te stellen de kwaliteit va: het aangeboden produkt aan haar klanten te tonen. Dezelfde vermeende niet-af- trekbaarheid van voedsel en drank speelde ook een rol in de j zaak van een docente die wijn- cursussen organiseert aan een volksuniversiteit. Voor het ge ven van de cursussen maakte zij gebruik van proefwijnen, kaas en crackers. De inspecteur die kennelijk zelf niet zo'n wijnlief hebber was zette ook hier een streep door de aftrekbaarheid van deze kosten. Maar ook hier schoot de rechter te hulp. Uit de parlementaire behande ling blijkt dat de niet-aftrek- baarheid van voedsel alleen slaat op eten en drinken in de louter consumptieve sfeer. In dit geval ligt de zaak anders, waar wijnen, kaas en crackers veeleer het karakter van cursus materiaal hebben dat nodig is voor een verantwoorde opbouw van de wijncursus. Vermeend heeft besloten deze zaak niet aan de Hoge Raad voor te leg gen, aangezien hij het stand punt van de belastingrechter niet onredelijk vindt. Zo ziet men maar weer. Het staat dan wel zo hard en duide lijk in de wet: representatiekos ten en etenswaar mogen niet worden afgetrokken. Maar bij nader beschouwing blijkt het al lemaal toch nog wel mee te val len. Het Zwitserse bankwezen blijft Europa's grootste vergaarbak voor buitenlands geld met een luchtje, ondanks de concurren tie van Luxemburg en Oosten rijk. Alleen al in het grensgebied van Genève heeft de Franse douane vorig jaar voor Zwitser land bestemde bankbiljetten onderschept ter waarde van on geveer anderhalf miljard gul den. „Het geld, meestal in Franse francs, wordt met koffers vol vervoerd en zit ook vaak ver stopt in deurpanelen en andere bergplaatsen in auto's", aldus directeur Gérard Estavoyer van het douanekantoor van Haute- Savoie en Ain, de twee aan Ge nève grenzende Franse departe menten. „Dit is een stijging van vijftig procent procent over 1993." De vangst van anderhalf miljard was het resultaat van slechts 382 succesvolle controles. Met 60 miljoen jaarlijkse grensover- schijders, moet het bedrag dat Zwitserland wel veilig bereikte bedraagt volgens Estavoyer 'on getwijfeld een indrukwekkend veelvoud zijn van wat we kon den achterhalen'. Van de Zwitserse douane heb ben de geldsmokkelaars, veelal belastingontduikers of witwas sers van drugswinsten, weinig te vrezen. De in- en uitvoer van contanten is in Zwitserland aan geen enkele beperking onder hevig. Maar volgens de Franse wet moet alles boven de 50.000 Franse franc (17.000 gulden) voor uitvoer worden aangege ven wat zelden of nooit ge beurt. De miljardenstroom is uiteraard niet tot Genève beperkt. De grens tussen Frankrijk en Zwit serland loopt van Genève naar Basel en heeft honderden grote en kleine grensovergangen. Ook het Italiaanstalige Zwitserse kanton Ticino is een favoriet doelwit van geldsmokkelaars uit Noord-Italië. Sinds jaar en dag is het Zwitser se bankgeheim een grote trek pleister geweest voor 'fiscale al pinisten' van allerlei oorsprong, onder wie ook ontelbare Neder landers. Volgens de Zwitserse socialistische parlementariër Jean Ziegler, auteur van het om streden boek 'Zwitserland Wast j Witter' ligt er voor meer dan 700 miljard francs (duizend miljard gulden) aan buitenlands vlucht- kapitaal veilig opgeborgen in Zwitserse banken. Of dit bedrag klopt, is oncontro leerbaar; op schending van het I bankgeheim staat een gevange nisstraf van zes maanden. Hoe wel Zwitserse banken volgens de jongste bepalingen 'grote stortingen van twijfelachtige oorsprong' moeten weigeren of aangeven, komt hiervan volgens Ziegler in de praktijk weinig te recht. Belastingontduiking door buitenlanders is in Zwitserland niet strafbaar. „Het is nu een maal niet onze taak als fiscale recherche voor het buitenland op te treden", aldus een bankier van de Union de Banque Suisse. In Genève is minzaam gerea geerd op de onthullingen van de Franse douane. Zwitserse banken zeggen 'niets bijzon ders' te hebben geconstateerd. Procureur-generaar Bernard Bertossa van de Geneefse justi tie zegt sinds vorig jaar augus tus slechts vijf meldingen van plaatselijke banken te hebben ontvangen over verdachte stor tingen. „We horen wel eens van astronomische vangsten door de douane," aldus Bertossa, „maar de mensen hebben altijd wel een of ander excuus. We kunnen weinig doen aan ie mand die beweert een huis in Spanje te hebben verkocht en hier alleen maar op doortocht te zijn om wat Zwitserse chocola te kopen." GENÈVE BOB KROON CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2