'Grootste probleem is personeelstekort' Rijkswaterstaat begint studie over reconstructie rijksweg A9 Randstad Westwoud mag niet groter Minister Dijkstal: gezag over politie bij commissaris van de koningin stap te ver Negen maanden gevangenisstraf geëist voor hulp bij moord op schoonzoon Campagne tegen treiterpraktijken op scholen KLM-piloten unaniem in afwijzing CAO-eisen WOENSDAG 8 MAART 1995 Snelstgroeiende onderneming van het land zit om mensen te springen Schipper verlaat Bols Wessanen om teleurstellende winstcijfers amstelveen gpd Vervolg van voorpagina Marketing-directeur G. Lindhout vertelt dat het goed gaat met zijn computerbedrijf Escom: „We zijn in 1993 met drie man begonnen. Nu hebben we meer dan 500 mensen in dienst, van wie 300 in Nieuw-Vennep en 200 in onze Nederlandse winkels. De groei zet door, we heb ben net 231 winkels in Engeland overgenomen. In Duits land zijn 150 zaken en daarnaast hebben we verkoop punten in Polen, Tsjechië en Hongarije." nieuw-vennep/katwuk cor boos Lindhout wijst erop dat Escom de snelstgroeiende onderne ming in Nederland is. „Ons grootste probleem vormt het personeelstekort. Nieuwe me dewerkers hoeven niet allemaal verstand te hebben van compu ters; administratieve krachten zoeken we ook. En er is plaats voor een secretaresse. Mensen die we voor de helpdesk nodig hebben dienen uiteraard wèl veel van computersystemen te Volgens directeur P.L.M. Brandjes van Raad Bouw betreft het de grootste transactie die hij ooit heeft meegemaakt. „Escom zit nu in Nieuw-Vennep ver spreid over diverse vestigingen. Ze hebben dringend meer ruimte op één lokatie nodig. Ik had verwacht dat ze belangstel ling zouden hebben voor een deel van het Bols-complex. Het verraste me buitengewoon dat ze alles konden gebruiken wat ik hen op die plek te bieden had. Mijn vorige grootste deal sloot ik met Joop van den Ende Produkties, die de Aalsmeerse veilinghallen in gebruik nam. Wat omvang van het onroerend goed betreft is Van den Ende nu verslagen door Escom." Bols staakt de activiteiten in Nieuw-Vennep als gevolg van de fusie met Wessanen in 1993. BolsWessanen concentreert alle werkzaamheden in Zoetermeer. Bols verplaatst geleidelijk de produktie en distributie naar die lokatie en Escom neemt vol gens directeur Lindhout stap voor stap ruimten in gebruik die leegkomen in het Bols-complex. „Op 1 maart zijn de eerste veer tig mensen van ons er al inge trokken." Begin volgend jaar moet Bols alle ruimten in Nieuw-Vennep hebben verlaten. Na de nodige aanpassingen zal het hele com plex op 1 mei 1996 volledig in gebruik zijn bij Escom. De com putergigant gaat vanuit deze ge bouwen de zakelijke klanten in Europa bevoorraden, alsmede de honderden eigen winkels en andere verkooppunten. Escom heeft ook vijf winkels in Haar lem, twee in Hoofddorp en één inljmuiden. Robert Schipper (52) ziet zich zelf als eindverantwoordelijke voor de tegenvallers bij drank en- en voedingsmiddelencon cern Bols Wessanen. Hij is giste ren met onmiddellijke ingang opgestapt. Bols Wessanen publiceerde vorige week tegenvallende jaar cijfers over 1994. Tevens kon digde het concern aan dat dit jaar nog somberder zou verlo pen. De winst - over 1994 nog 254 miljoen gulden en 250 mil joen in 1993 - zal in 1995 zeker met tien tot vijftien procent da len. Bovendien gebruikte het concern vorig jaar al noodgre pen om uitgesproken winstver wachtingen waar te maken. Daarvoor werd voor 24 miljoen gulden aan merknamen kocht. De oorzaak voor de tegenval lende resultaten zoekt Bols Wessanen vooral bij de drank enactiviteiten, met name i lië, en daaraan gekoppeld de waardedaling van de lire. Hei concern verwierf vorig jaar een belang van 35 procent in de Ita liaanse producent van 'bitters' Campari. In ruil voor dat belang werd Bols Italië van de hand ge daan. Omdat Campari voor een grote reorganisatie staat die Bols Wessanen waarschijnlijk 30 miljoen gulden gaat kosten, za! het nog zeker tot in 1996 duren voordat de Italiaanse activitei- ist opleve- zoeterwoude-dorp» liesbeth buitink De rooms-katholieke basis school 'Westwoud' in Zoeter- woude-Dorp krijgt geen geld om een lokaal opnieuw in te richten voor een zogenoemde buffergroep voor kleuters. De school wil ruimte maken voor een extra groep, omdat het maximum aantal leerlingen per groep is bereikt. De school krijgt geen vergoeding van het rijk voor de uitbreiding, omdat die het alleen ziet als een verande ring in de samenstelling van de groepen. Gisteravond besloot ook de raadscommissie welzijn geen geld aan de school te ge- Escom neemt volgens directeur Lindhout de ruimten united photos de boer De commissieleden v unaniem tegen de uitkering van een vergoeding aan de school aan de Veldzichtstraat, maai waren daar zelf niet gelukkig mee. „De kinderen worden de dupe van het wanbeleid va rijk", oordeelde CDA'ei Knops. Zij voelde er echter niets voor de gemeente financieel voor dat 'wanbeleid' te laten opdraaien. „Maar 45 kinderen in een klas is te belachelijk om los te lopen." Ook burgemeester A. Houdijk was ontevreden over de situatie. „Het blijkt onmoge lijk om binnen de bestaande re gels enige verlichting te geven. Het is een hoogst ongewenste situatie", vond hij. Verbod op publicatie boek moordfoto's Rotterdam Een fotoboek over moorden in Rotterdam, dat deze week zou worden gepresenteerd, mag niet in de handel worden gebracht. Nabestaanden van één van de slachtoffers op de foto's hebben uitgever Aad Speksnijder verboden het boek op de markt te brengen. In het boek 'Moord in Rotterdam/Diverse Photografieën' zijn enkele tientallen politiefoto's uit de periode 1905 tot 1967 opgenomen. De foto's zijn geselecteerd uit een ar chief dat zes jaar geleden bij de verbouwing van het Rotterdam se hoofdbureau van politie dreigde te worden weggegooid. De politie en uitgever Aad Speksnijder besloten een deel van de fo to's te publiceren. Vandaag had het boek moeten worden gepre senteerd, maar nabestaanden van een in 1948 door een klant vermoorde prostituée hebben dat verboden. FietsRAI '95 trok meer bezoekers Amsterdam De FietsRAI '95 in Amsterdam heeft dit jaar 40.967 bezoekers getrokken. Dat is 2500 meer dan vorig jaar. Ruim de helft van de bezoekers bezocht de tentoonstelling voor het eerst, aldus de RAI. De grootste belangstelling ging uit naar de de ter- reinfietsen (ATB), gevolgd door racefietsen. Maar ook de fietsva- kantiemarkt lag goed in de belangstelling. Bezoekers konden dit jaar op diverse testbanen fietsen testen. Ongeveer de helft van de bezoekers heeft daarvan gebruik gemaakt. Veel belangstelling was er ook voor het Tour de France-paviljoen, waar oud-wiel renner Bernard Hinault vragen beantwoordde. den haag anp Het gezag over de politie in de stadsprovincie Rotterdam bij de commissaris van de koningin leggen, gaat minister Dijkstal van binnenlandse zaken te ver. „Als de tien gemeenten binnen de stad Rotterdam te maken hebben met ordeproblemen die hun grenzen overschrijden, dan zullen ze gewoon moeten sa menwerken. Dat kon ook in het verleden toen Nederland nog 148 gemeente-politiekorpsen telde", aldus Dijkstal. Het gezag over de politie in de in 1997 te vormen stadspro vincie Rotterdam, was één van de onderwerpen van kritiek uit de Kamer. Op hoofdlijnen kon den alle grote fracties zich vin den in de wetgeving voor de vorming van de stadsprovincie Rotterdam. Dat bleek gisteren tijdens het debat op hoofdlij nen. Op een later tijdstip zal de Kamer gedetailleerder over de eerst te vormen stadsprovincie debatteren. Staatssecretaris Van de Von dervoort (bestuurlijke vernieu wing) maakte daar dankbaar gebruik van. Dat een kamer meerderheid van CDA, WD en PvdA zich uitsprak voor opde ling van Rotterdam in elf in plaats van tien gemeenten, deed zij af met 'dat zien we straks wel'. De fractiewoorvoer- ders wezen haar erop dat de deelgemeenten Hillegersberg, Schiebroek en Overschie niet één nieuwe gemeente willen vormen, maar dat Overschie met de luchthaven Rotterdam binnen haar grenzen een aparte gemeente wil worden. Het antwoord op de vraag van de Kamer hoe zeker het is dat de bestuurlijke reorganisatie van de regio Rotterdam en de provincie Zuid-Holland met ge sloten portemonnee kan plaats hebben, kon Van de Vonder voort ook niet geven. Voor on derzoek is 'wat' geld beschik baar en de uiteindelijke be stuurlijke organisatie van de stadsprovincie met de nieuwe gemeenten daarin zal goedko per zijn dan het huidige be stuurlijke apparaat. Maar de daadwerkelijke kosten van de omvorming zullen volgens Van de Vondervoort pas blijken bij de uitvoering. Minister Dijkstal was wel hel der over de deelname van al lochtonen aan de provinciale statenverkiezingen. CDA, PvdA en D66 vroegen hem waarom allochtonen daarvan zijn uitge sloten, terwijl zij wel voor de ge meenteraad mogen stemmen. Dijkstal zei de Kamer dat het onderwerp van studie is in de ministeriële commissie, die de verkiezingen bekijkt. Zelf gaat het hem 'staatkundig te ver'. Het zou een grondwetswijziging vergen en bij invoering in heel Nederland voor alle provincies moeten gelden. Zuid-Holland zet plan spoorlijn Zoetermeer-Rotterdam door De provincie Zuid-Holland begint nog deze maand met de voorbereidingen voor de komst van een spoorlijn tussen Zoe termeer en Rotterdam. Ze doet dit samen met de stadsgewes ten Haaglanden en Rotterdam. Onlangs liet minister Jorritsma (Verkeer) weten dat er voorlopig geen geld is voor die zoge noemde ZoRo-lijn, maar de drie bestuursorganen hebben toch besloten te beginnen. De railverbinding zou nodig zijn om het groeiend aantal rei zigers tussen de twee steden op te vangen. De minister erkent de noodzaak ervan. De lijn moet een aftakking worden van de Hofpleinlijn tussen Rotterdam en Den Haag. De drie initiatief nemers gaan onderzoeken hoe het tracé precies moet lopen. Dat gaat gepaard met het opstellen van een milieu-effectrap portage. Ook zullen ze de kosten berekenen die volgens eerde re ramingen minstens 200 miljoen gulden bedragen. Het plan voor de ZoRo-lijn dateert uil 1993. De reden waar om Zuid-Holland zich niet laat weerhouden door de uitlatin gen van Jorritsma is volgens verantwoordelijk gedeputeerde T. Jansen dat vaak blijkt dat er ineens toch geld beschikbaar is. Meestal doordat andere projecten niet doorgaan. „Als wij dan meteen een kant en klaar plan presenteren, boeken we tijdwinst." Rijkswaterstaat is begonnen met een studie naar de A9. De verbreding van deze weg tussen de toekomstige knelpunten Vel- sen en Lijnden en de omlegging van de A9 bij Badhoevedorp worden hierin onderzocht. Tij dens een persconferentie van Rijkswaterstaat Noord-Holland in Haarlem werd de studie gis termiddag toegelicht. Zaterdag krijgen 20.000 om wonenden en bedrijven langs de A9 een brief over de studie met de uitnodiging op één van de informatiebijeenkomsten eind maart te komen. „Wij staan open voor alle briljante ideeën vanuit de omgeving", al dus projectmanager H. van Noppen. In de trajectstudie wordt een aantal varianten voor de toe komstige A9 op een rijtje gezet. Eén daarvan is het zogenaamde nul-plus-alternatief, waarbij de A9 tussen Velsen en Lijnden vier rijstroken houdt en de tra verse door Badhoevedorp wordt verbreed naar in totaal zes rij stroken. Het omleggingsaltema- tief gaat uit van een verbreding van de A9 tussen Velsen en Lijn den van twee maal twee tot tweemaal drie rijstroken en een omlegging tussen Lijnden en Badhoevedorp. De weg komt dan ten zuiden van Badhoeve dorp te liggen en wordt daar zesbaans. De kosten hiervan worden ruw geschat op 180 mil joen gulden. Rijkswaterstaat denkt dat de omlegging van de A9 bij Badhoevedorp het zeer waarschijnlijk zal halen. Als de weg door het dorp blijft lopen en wordt verbreed zijn namelijk zeer dure maatregelen voor de omgeving nodig, zo is eerder al berekend. Bovendien stuitte een besluit van de voormalige minister Maij van verkeer en waterstaat om de A9 door Bad hoevedorp te verbreden op groot protest van omwonenden. Daarom besliste de minister in 1993 dat er een studie over de weg moest komen. Officier van justitie mr. J. de Moor heeft gis teren voor de rechtbank in Den Haag negen maanden gevangenisstraf geëist tegen een 61-jarige vrouw en haar 64-jarige man. Het Haagse echtpaar wordt verdacht van mede plichtigheid aan de moord op hun schoon zoon, op 14 november vorig jaar. De politie trof de man levenloos aan, nadat de 18-jari- ge zoon van de vrouw van het slachtoffer alarm had geslagen. De jongen was thuisge komen en vond het lijk in de huiskamer. Zijn moeder was met een sjaal aan een ta felpoot vastgebonden. De vrouw verklaarde aanvankelijk bij de politie dat een groepje onbekende mannen het huis was binnen gevallen. Dat verhaal kwam meteen onge loofwaardig over bij de verbalisanten. Het leek erop dat er één en ander in scène was gezet. De sjaal zat erg losjes om de tafelpoot en de vrouw had geen enkel spoor van ge weld op haar lichaam. Ze werd dan ook in gesloten. Enkele weken later bekende ze de moord. Ze had het slachtoffer met een ha mer op het hoofd geslagen, om hem daarna te wurgen. Haar zaak is nog niet behandeld omdat ze voorlopig ter observatie in de justitiële onderzoekskliniek in Utrecht verblijft. Ze zegt psychisch te zijn doorgedraaid. Sinds vier jaar had ze een relatie met het slachtof fer. Al gauw was hij begonnen haar te mis handelen en later bleek dat hij haar dochter seksueel misbruikte. Dat alles wisten haar ouders, die een steeds grotere hekel aan hun schoonzoon kregen. De verdenking luidt dat zij op de ochtend van de moord een telefonische noodkreet van hun dochter kregen. „Kom gauw!", zou ze hebben geroepen. Vervol gens zouden ze hun schoonzoon hebben vastgehouden terwijl hun dochter hem te lijf ging. Omdat de verklaringen doorlopend ver anderen en steeds tegenstrijdigheden be vatten, eisten de beide raadslieden van de verdachten vrijspraak. Overigens heeft de officier er in zijn eis rekening mee gehou den dat geen van de twee echtelieden een strafblad heeft en dat beiden een zwakke gezondheid hebben. Uitspraak 21 maart. den haag gpd Systematische treiterpraktijken van een grote groep leerlingen, gericht tegen één slachtoffer: een andere scholier. Dit is het motto van een groots opgezette campagne tegen het pesten die de Stichting Ideële Re clame (SIRE) volgende week begint. Jaar lijks zijn zeker 400.000 kinderen tussen zes en zestien jaar het slachtoffer van dit soort praktijken. Met de campagne wil SIRE kinderen, ou ders, onderwijzers en andere betrokken partijen bewust maken van de ernst van het probleem. Zo is op basisscholen één op de vier leerlingen het slachtoffer van pesterij en. In het voortgezet onderwijs is die ver houding één op de zestien. Psycholoog Bob van der Meer, leerlingbe geleider van het Katholiek Pedagogisch Centrum, heeft in zijn praktijk al vele schrij nende gevallen van pesterijen gezien. „Het gaat dan om systematische pesterijen, niet om plagerijtjes. Bij pesten is het machts evenwicht verbroken. Er is een winnaar en een verliezer. De verliezer mag zich niet verweren. De slachtoffers worden door een groep uitgekozen. Deze worden dan fysiek, Hoewel in het verleden in de media al veel aandacht is besteed aan het probleem, lijkt het pesten nog onverminderd door te gaan. Toch hebben al gehouden acties wel effect gehad, denkt Bob van der Meer. „Na eerdere aandacht voor het probleem zijn ouderorganisaties wel in beweging geko men. Zij hebben stelling genomen en ver klaard dat pesten echt niet meer kan. On derwijsinstellingen hebben zich daar bij aangesloten." schiphol. anp Haarlemmermeer De populieren langs de Rijnlanderweg in Haarlemmermeer gaan om. De bomen wor den gekapt omdat ze hinder opleverden voor het verkeer. Na de kap gaat het hout naar België, waar een bedrijf er sinaasappelkistjes van maakt. foto dijkstra/willem ten veldhuys De verkeersvliegers van KLM zijn unaniem in hun afwij zing van de voorstellen van KLM om de pensioenleeftijd van de piloten te verhogen van 56 naar 60 jaar. Ook voe len zij er niets voor om KLM nog langer vrij te stellen van het betalen van pensioenpre- Dat is gisteren gebleken tij dens een vergadering van de ledenraad van de Vereniging van Nederlandse Verkeers vliegers, die namens de pilo ten met de KLM-directie on derhandelt over de arbeids voorwaarden. Voorzitter B. Baksteen van de VNV heeft na afloop van het overleg de KLM-directie over de conclu sies van de bijeenkomst in gelicht. Volgens Baksteen is het nu aan de directie van de lucht vaartmaatschappij om her vatting van de onderhande lingen mogelijk te maken. De vliegeniers zijn volgens Bak steen bereid een soortgelijk cao-akkoord te onderteke nen als zes andere bonden op 22 februari deden op voorwaarde dat de gewraakte pensioenplannen voor de verkeersvliegers achterwege blijven. Baksteen heeft er bij de KLM-directie op aangedron gen voor begin april met een reactie te komen. De piloten zijn ervan overtuigd dat de directie van KLM wil gaan bezuinigen op hun salaris sen. De afgelopen jaren heeft de luchtvaartmaatschappij op tal van onderdelen van de organisatie forse bezuinigin gen doorgevoerd. Volgens de verkeersvliegers zijn nu hun tamelijk riante salarissen aan de beurt. Daarom heeft het conflict dat zich nu aftekent een nogal principieel karak-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14