Maffia weer volop in actie op Sicilië Buitenland VL Meteoorwas slechts lading dynamiet Koerden staken gekissebis in afwachting aanval Irak Kritiek op 'Armoedetop' Kopenhagen Kroatië sluit «.verbond met EU leest Turkije de les over mensenrechten Gevechten in Kabul osmers 'Grozny gezuiverd van rebellen, nu Argoen nog' Misdaad ondermijnt staatsveiligheid Zwarte wolken boven Rabin door corruptie DAG 7 MAART 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated se Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The independent RTR* Reuter UPI United Press Inti esloten te :emmingsp er8iaan 3»den bij aanval rebellen Colombia raad'oTAHonderden guerrillastrijders hebben in de nacht van ■tor Bo ^ag °P maanc^ag met granaten en raketten een aanval uitge- 7 voo °P 'tuan80, een sta^ met 25.000 inwoners in het noord- 5r ^ten van Colombia. Zeker 16 mensen kwamen om. Volgens ln wertolombiaanse autoriteiten was de aanval het werk van de Re- jtionaire Strijdkrachten (FARC), de oudste guerrillagroepe maart 9, die ai jaren oorlog voert tegen de staat. van Rijnsb t Ci lener opgepakt voor moord ouders jason Lewis, een 15-jarige scholier in de Amerikaanse t Georgia, is gearresteerd voor de moord op zijn ouders. De gen schoot zijn ouders van voren in het hoofd terwijl ze tele- ie keken, vermoedelijk omdat zij hem huisarrest hadden op- egd. ,,Ons onderzoek toont aan dat dit geen impulsieve daad P s. Hier is over nagedacht", aldus de sherrif. De jongen zal als i volwassene worden berecht. •penbare /alesa akkoord met nieuw kabinet 126 than^RSCHAüDe Poolse president Lech Walesa heeft gisteren het :uwe kabinet-Oleksy beëdigd en beloofd de begroting voor 95 te zullen tekenen. Hiermee is een eind gekomen aan een aanden durende strijd met de linkse regeringscoalitie. De pre- spiem 7 jent weigerde eerder de begroting te ondertekenen en dreigde •t parlement te zullen ontbinden. 3nd 'eiligheidsraad blijft bij sancties Irak w york Washington, dat fel campagne voert tegen de ophef- ïg van de internationale sancties tegen Irak, zegt een meerder- trage va-^ van 'eden van de Veiligheidsraad achter zich te hebben jkregen. Dat is volgens de Verenigde Staten genoeg om elke Dging tot beëindiging van het embargo te dwarsbomen, zolang 1995 vagdad niet aan alle eisen van de Verenigde Naties heeft vol- icharping voorzitter Euro-socialisten \rcelona Voorzitter Rudolf Scharping van de Duitse SPD is ldieisteren 'n Barcelona gekozen tot voorzitter van de Partij voor uropese Sociaaldemocraten (PES). Scharping is de opvolger an Willy Claes, die vorig jaar werd benoemd tot secretaris-ge- ieraal van de NAVO. Bij de opening van het driedaagse congres i J an Europese socialisten zei de nieuwe voorzitter dat de PES tot en zelfstandige, daadkrachtige partij moet uitgroeien en geen j-|^|^deratie van verschillende partijen dient te zijn. Harre geen presidentskandidaat 'arusDe vroegere Franse premier Raymond Barre stelt zich liet kandidaat voor het Franse presidentschap bij de komende /erkiezingen van april en mei. Barre (70), die Europees commis- iaris is geweest en van 1976 tot 1981 premier van Frankrijk, >0. naakte dat gisteren bekend. Het feit dat Barre niet aan de race jeelneemt, is goed nieuws voor de huidige premier, Edouard ^vincBalladur. Binnen het rechtse kamp heeft Balladur nu alleen nog de concurrentie van Jacques Chirac te vrezen. ae ernafvalschip in Brazilië Rio de Janeiro Het Britse schip Pacific Pintail, dat vorige jnaand —de Franse havenstad Cherbourg verliet met hoog radio-actief af val aan boord, is gisteren de wateren van Brazilië binnengeva ren. Het met Brits en Frans kernafval beladen schip zou aanvan kelijk het Panamakanaal doorvaren, totdat Caribische landen het enkele dagen geleden dwongen een andere route te kiezen, aldus Greenpeace. Aanslagen kosten vier personen het leven andechs apde klap het gevolg was van een meteorietinslag. Gisteren werd bekend dat er sprake was ge weest van een ontploffing van honderd kilogram dynamiet. De explosie, waartoe vooraf toestem ming was verleend, had tot doel een funderings gat te slaan voor het buitenverblijf dat een zaken man aan het meer laat bouwen, aldus de politie. Politiewoordvoerder Max Enzbrunner zei dat de deelstaatregering vooraf van de explosie op de hoogte was gesteld, maar moest het antwoord schuldig blijven op de vraag waarom de politie van niets wist. De krater van twintig bij acht meter, die afgelo pen weekeinde werd geslagen bij het Beierse An dechs had niets te maken met een meteoriet. De krater was het gevolg van een vooraf geplande dy- namietexplosie. Dat heeft de Duitse politie enigszins beschaamd meegedeeld. Een boer meldde zaterdag dat hij een doffe knal had gehoord en water en modder 150 meter hoog had zien opspuiten in het moerasachtig gebied ten zuidwesten van München. De volkomen ver raste politie had geen andere verklaring dan dat De kist met het stoffelijk overschot van de politie-agent Lombardo uit Palermo. Hij pleegde zelfmoord omdat hij openlijk verdacht werd van banden met de maffia. fotoap» alessandrofucarini Politie en magistraten willen nog niet spreken van een nieuwe maffia-oorlog, maar feit is dat Cosa Nostra op nieuw volop moordt op Sicilië. Gisteren verloren bij aan slagen in Catania en Palermo vier mensen het leven. On der hen een neef van de beroemde spijtoptant Tommaso Buscetta, die uitgerekend gistermorgen, in een groot in terview met de krant La Repubblica, de maffiabestrijding bekritiseerde. rome eelcovan der linden kent of wil kennen. Volgens hem is er vandaag een situatie vergelijkbaar met die in de jaren zestig, toen Cosa Nostra grote verliezen leed en zelfs dacht aan het opheffen van de organisatie. „Daarna maakte echter niemand zich meer druk om ons en zijn we doorgegaan met waarmee we bezig waren", aldus de ex-maf fiabaas. „Vandaag is Cosa Nostra van Toto Riina in grote moeilijkhe den, gedesintegreerd en in stuk ken uiteengevallen. De belang rijkste bazen zitten achter de tralies en Cosa Nostra is zeer verzwakt door de verklaringen correspondent Buscetta, in de jaren tachtig de kroongetuige van de later door de maffia vermoorde magistraat Falcone, leeft onder een andere naam in de Verenigde Staten. Vanaf het moment dat hij be sloot samen te werken met de Italiaanse Justitie heeft hij toe moeten zien hoe vrijwel zijn he le familie werd uitgemoord. Buscetta zegt dat de mafiose werkelijkheid veel wreder is dan hetgeen de Italianen op de TV krijgen voorgeschoteld en spreekt het vermoeden uit dat Italië de maffia nog steeds niet van talloze spijtoptanten ver klaringen die enkele jaren gele den ondenkbaar waren", aldus Buscetta. Volgens hem is nu het mo ment daar om de genadeklap uit te delen, maar niemand lijkt dat werkelijk te willen. „Er is grote drang om te vergeten; net te doen alsof er de afgelopen ja ren niets is gebeurd. Alsof er geen bloed van moedige magi straten is gevloeid". Het feit dat steeds vaker de woorden van de spijtoptanten in twijfel getrok ken worden de verdediging van ex-premier Andreotti is hierop gebaseerd noemt hij 'onvoorstelbaar'. Of de moord op de neef van Buscetta een reactie is op het interview, valt moeilijk te zeg gen. Cosa Nostra, en met name de corleonesi van Riina lijken met een campagne te zijn be gonnen die duidelijk moet ma ken dat zij nog steeds de dienst uitmaken op Sicilië. Mathot ontkent betrokkenheid moord op Cools BRUSSEL» GPP De voormalige Belgische vice- premier Guy Mathot ontwaart achter de 'pure verzinsels' dat hij betrokken is bij de moord op de Waalse socialistenleider An- dré Cools een 'complot' om zijn politieke carrière te breken. Mathot zei dat gisteren nadat hij het afgelopen weekeinde ernstig in opspraak was ge bracht. Georges Delfosse, de man die het belastende getuige nis aflegde, heeft een strafblad wegens frauduleuze faillisse menten. Volgens hem verdui sterde Mathot het smeergeld van Agusta dat voor de Parti So- cialiste bestemd was. Cools werd vermoord omdat hij daar achter was gekomen. Mathot door zijn handel en wandel zeer omstreden ver moedt dat Delfosse is betaald voor zijn getuigenis, in de hoop dat de ophef hem zou beletten zich kandidaat te stellen bij de komende verkiezingen. De twee belangrijkste Koerdi sche facties in Noord-Irak hebben hun onderlinge strijd gestaakt om een verwachte aanval van het leger van Sad dam Hussein het hoofd te kunnen bieden. Dat heeft een Iraakse oppositiegroep giste ren in Cairo bekend gemaakt. Volgens sommige berichten zou het Iraakse leger zich op maken voor een aanval op de Koerdische zone. Andere mel den juist dat het leger de han den vol heeft na een mislukte coup tegen de Iraakse presi dent. Een woordvoerder van het Iraaks Nationaal Congres in Londen zei dat de Patriotti sche Unie van Koerdistan (PUK) en de Koerdische De mocratische Partij (KDP) in het afgelopen weekeinde over eengekomen waren om de ge vechten, die al drie maanden gaande zijn, te 'bevriezen'. Flet Congres meldde zondag dat het Iraakse leger de Koer dische hoofdstad Irbil met lan- ge-afstandsartillerie had be schoten. Ook zou het leger troepen aan het verzamelen zijn vlakbij de belangrijkste steden in de zone in het noor den van Irak, waar westerse geallieerden de Koerden be scherming bieden tegen het leger van Saddam. De Iraakse regering noemt deze berichten echter leugens. Het Westen is de onderlinge vetes tussen de Koerdische po litieke partijen zo langzamer hand beu. Westerse regerin gen voelen zich steeds minder geneigd om geld en materieel te investeren in de bescher ming van de Koerdische encla ve. Het conflict tussen de KDP en de PUK heeft sinds het uit breken van de gevechten in mei vorig jaar zo'n 2.000 le vens geëist. kopenhagen ap hervormingen die door de Wereldbank en het In ternationaal Monetair Fonds worden gëeist, nog meer lijden veroorzaken, zo zeggen de activisten. De afgevaardigden naar de 'Armoedetop' zijn gisteren achter gesloten deuren in bespreking ge gaan. VN-chef Boutros Boutros-Ghadi heeft er voor gewaarschuwd de conferentie te laten stran den op onverschilligheid. Boutros-Ghali riep in zijn welkomstwoord de 13.000 deelnemers op tot een 'nieuw sociaal contract' tussen de volkeren van de wereld om de armoede terug te dringen. Vanuit verschillende landen is van tevoren al kri tiek geleverd op de conferentie omdat deze waar schijnlijk 'weinig concrete voorstellen om de ar me landen te helpen' zal opleveren. Terwijl in Kopenhagen wereldleiders bijeen zijn voor de Wereldtop voor Sociale Ontwikkeling van de Verenigde Naties wordt aan de andere kant van de stad een Alternatieve Armoedetop gehou den. Kunstenaars en hulpverleningsorganisaties zijn daar op het terrein van een stilgelegde scheepswerf bijeen om hun frustraties te uiten over de VN-top. Volgens de alternatieve organisaties zal het slotdocument van de topconferentie, dat op 12 maart moet worden getekend, onvoldoende har de toezeggingen van de rijke landen bevatten om meer schuld van de Derde Wereld te saneren. In plaats daarvan zullen de zakelijke, marktgerichte brussel peter de vries zagreb ap Kroatië en Bosnië hebben giste ren een militair bondgenoot- Schap gesloten. De onderteke ning van een akkoord over de vorming van een gemeenschap pelijk militair commando werd door de Kroatische televisie be kend gemaakt na een ontmoe ting van politieke en militaire vertegenwoordigers van Kroa tië, de Bosnische Kroaten en de moslims in Zagreb. De leiders van Kroatië en Bos nië zullen het akkoord donder dag ondertekenen. Een verte genwoordiger van de Verenigde Naties in Zagreb noemde het duidelijk tegen Servië gerichte akkoord een 'zorgwekkende ontwikkeling'. Wat de praktische conse quenties van het militaire ver bond zullen zijn blijft evenwel onduidelijk. Op papier bestaan er al een jaar nauwe banden tussen Kroatië en de moslim- Kroatische federatie in Bosnië, maar dat heeft nog nauwelijks politieke of militaire gevolgen gehad. I In theorie geeft de nieuwe overeenkomst Kroatië nu de mogelijkheid rechtstreeks in de strijd in Bosnië in te grijpen, bij voorbeeld in de door de Serviërs belegerde moslimenclave Bihac. De Kroatische president Fran- jo Tudjman zei dat het besluit was genomen in overleg met de Verenigde Staten en de Europe se Unie. Vooral de Verenigde Staten hebben op samenwer king tussen Kroaten en Bosniërs aangedrongen, wat vorig jaar leidde tot een beëindiging van hun onderlinge strijd. De alliantie met de Kroaten kan de positie van Bosnië in de strijd tegen de Serviërs, die nog steeds 70 procent van het Bosnische grondgebied in han den hebben, niet alleen op het slagveld versterken, maar ook aan de onderhandelingstafel. In Bosnië loopt op 1 mei een wapenstilstand tussen het rege ringsleger en de Bosnische Ser viërs af. Kroatië op zijn beurt, heeft de VN opdracht gegeven de blauwhelmen voor 30 juni terug te trekken. De VN-man schappen zagen er toe op de naleving van de wapenstilstand met de Serviërs. De beslissing van de Kroaten doet de angst voor uitbreiding van de oorlog op de Balkanoorlog toenemen. CORRESPONDENT De woordkeus bleef diploma tiek, maar de boodschap die de Turkse premier filler gisteren in Bryssel, bij de ondertekening van het akkoord over de oprich ting van een douane-unie tus sen Turkije en de Europese Unie, te horen kreeg was niet mis te verstaan. Turkije krijgt van de Europese Unie een 'dui delijke onvoldoende' voor de naleving van de mensenrechten en moet snel zijn leven beteren wil het de toenadering tot de EU niet in de waagschaal stel len. De ondertekening maakt een eind aan besprekingen die al in 1963 .begonnen maar die tel kens vastliepen en werden op geschort toen in Ankara de mili tairen aan de macht kwamen. De Franse EU-voorzitter Juppé wreef Turkije echter in dat de kritiek op de mensenrechtensi tuatie niet zal verstommen nu het akkoord is ondertekend. Het verdrag voorziet in een vrij verkeer van goederen en een nauwere economische en politieke samenwerking tussen beide partijen. Bovendien maakt het akkoord een som van bijna 1,3 miljard gulden vrij voor steun aan de economische ontwikkeling van Turkije. De afspraken moeten echter nog wel worden goedgekeurd door het Europees parlement en dat eist 'concrete vooruit gang op het gebied van men senrechten' voor het zijn fiat geeft. Het Europarlement zei vorige maand al dat het het ak koord zal verwerpen wegens de aanhoudende schendingen van de mensenrechten onder de Koerden. Volgens Juppé moet Ankara de wetten die het heeft geërfd uit de militaire periode snel af schaffen en de grondwet her vormen. De EU veroordeelde met name scherp het verbod van sommige kranten, het bom barderen van dorpen van Koer den en het opsluiten van hun parlementariërs. De door diplomaten als een 'uiterst scherpe openlijke schobbering van Ankara' om schreven verklaring maakt deel uit van een ingewikkeld com promis dat de EU intern heeft bereikt over de betrekkingen met Turkije. Vooral Griekenland verzette zich lang tegen han delsvoordelen en een politieke dialoog met de aartsvijand. Athene hief zijn veto pas op na dat Brussel beloofde dat Cyprus EU-lid mag worden en de Griekse textielindustrie gecom penseerd wordt voor de scherp ere concurrentie. kabul» Afghaanse regeringstroepen hebben gisterochtend een offensief gelanceerd tegen een enclave die in handen is van sji'itische moslemgroep Hezb-i-Wahdat in Kabul. De laatste maanden wordt er door de verschillende groeperingen in het al meer dan vijftien jaar door strijd verscheurde Afghanistan weer steeds heftiger gevochten. foto epa terence white 'Complot binnen muren Vaticaan tegen de paus' Een groep mensen spant bin nen de muren van het Vaticaan samen tegen paus Johannes Paulus II. Dat meldt het Itali aanse dagblad II Messaggero. De krant beroept zich op twee rechters, die een onderzoek hebben ingesteld naar het com plot. De paus, die alleen nog een Poolse zuster in vertrouwen neemt, zou grote risico's lopen. Achter de aanslag op de paus doorAliAgca in 1981, de myste rieuze ontvoering van de doch ter van een werknemer in dienst van het Vaticaan en mogelijke plannen voor aanslagen tijdens pausbezoeken aan Libanon en Sarajevo, die om veiligheidsre denen werden afgezegd, zou den dezelfde initiatiefnemers zitten. Voor de rechters begint de zoektocht bij de ambtsaanvaar ding van Johannes Paulus II in 1978. „Het is voor niemand een geheim dat de komst van Jo hannes Paulus II tot een 'zuive ring' in het Vaticaan heeft ge leid", aldus de krant. Alleen tegen deze achter grond zijn volgens II Messag gero de aanslag, de ontvoering, dreigingen en plannen voor aanslagen te plaatsen. Conclusie Russische Veiligheidsraad: MOSKOU DPA-AFP De Russische troepen in Tsjets jenië hebben naar eigen zeggen alle strijders van de Tsjetsjeense president Doedajev uit de hoofdstad Grozny verdreven. Het volgende doel is de stad Ar goen, 20 kilometer ten oosten van Grozny, zo verklaarde een hoge militair gisteren. In Argoen hebben Tsjetsjeen se eenheden een machtig steunpunt opgebouwd. Wan neer het Russische leger Argoen in handen heeft, hebben de Tsjetsjeense strijders geen mo gelijkheden meer om tot Groz ny door te dringen, zo meent een Russische legerfunctionaris. Troepen van het ministerie van binnenlandse zaken namen gisteren het laatste bolwerk van de Tsjetsjenen in Grozny in, de wijk Tsjemoretsje, meldde het Russische opperbevel. De troe pen leden volgens de melding geen verliezen. De Russische premier Tsjer- nomyrdin verzekerde zijn Hon gaarse ambtgenoot Horn giste ren dat Moskou de voorstellen van de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa voor een regeling van de oor log in Tsjetsjenië serieus zal be studeren. „De OVSE tracht ac tief vreedzame oplossingen voor de crisis in Tsjetsjenië te vinden", zei Tsjérnomyrdin. De OVSE, waarvan Hongarije mo menteel voorzitter is, heeft al twee missies naar Tsjetsjenië gestuurd. De Russische militaire leiding wil alleen met de Tsjets jenen praten over capitulatie van de rebellen. MOSKOU HANS GELUNSE CORRESPONDENT De misdaad in Rusland heeft zulke proporties aangenomen dat de nationale veiligheid erdoor wordt bedreigd. Tot die conclusie kwam gisteren de presidentiële Veiligheidsraad na urenlang be sloten beraad in het I&emlin. Aanleiding voor de discussie over de misdaadbestrijding was de moord vorige week woensdag op de populaire TV-presentator en manager Listjev. Erg origineel zijn de waarnemingen en aanbeve lingen van het hoge gezelschap niet. Het college, waarin onder anderen de ministers van binnen landse zaken en defensie, de chef van de. geheime dienst FSK en de twee parlementsvoorzitters zit ting hebben, heeft in het .verleden al vaker vastge steld dat corruptie en criminaliteit bedreigend zijn voor Ruslands veiligheid en dat de misdaad bestrijding faalt. De enige concrete maatregel naar aanleiding van de moord was het door Jeltsin voorgestelde en gisteren verordonneerde ontslag van twee Mos- kouse misdaadbestrijders, politiecommissaris Pankratov en procureur-generaal Ponomarjev. De laatste hoorde dit nieuws tijdens een werkbe zoek in Nederland. De raad, die alleen verantwoording aan Jeltsin is verschuldigd, was het met de president eens dat vooral in Moskou de misdaad volkomen uit de hand is gelopen. Jeltsins kritiek en het voorgeno men ontslag van de twee functionarissen veroor zaakten afgelopen weekeinde al spanningen met de ambitieuze hoofdstedelijke burgemeester Loe- zjkov, volgens velen een serieuze kandidaat voor het presidentschap. Loezjkov dreigde zondag dat hij zijn 'eigen con clusies zou trekken' als Jeltsins advies werd opge volgd. Hij noemde de presidentiële kritiek mis plaatst en het ontslag van Pankratov en Pono marjev een 'emotionele beslissing die alleen in misdaadkringen met opluchting is ontvangen'. Slechts uit enkele zinsnedes in het communiqué van gisteren valt op te maken dat ook minister Jerin (binnenlandse zaken) en FSK-chef Stepasjin onder handen zijn genomen. Er is onvoldoende tegen de georganiseerde misdaad opgetreden, zo wordt vastgesteld. Voorlopig wijst niets er echter op, dat Jeltsin om de kritiek in te dammen zijn trouwe bondgenoot Jerin werkelijk de laan wil uitsturen. JERUZALEM AFP-Rtr ken met de politie samen te werken. De begroting van de vakcentrale is vervalst teneinde tekorten van Arbeid te kunnen aanzuiveren. Ook kwamen be wijzen op tafel dat illegaal gel den van de Histadrut zijn aan gewend om de verkiezingsacti viteiten te financieren van leden van Arbeid. De zaak kan ook grote gevol gen krijgen voor de toch al ta nende populariteit van Rabins partij. De columnist Nahum Barnea van de populaire krant Yediot Achronot voorspelde het begin van het eind voor Rabin. De Histadrut-affaire zou diens carrière de doodsteek toebren gen. „Het schip van staat", schreef hij, „breekt in stukken en het zinkt." De Israëlische partij Arbeid van premier Rabin dreigt in grote problemen te komen door een corruptie-affaire bij de vakcen trale Histadrut waarmee de par tij oude banden heeft. Gelden van de centrale zouden in de loop der jaren zijn misbruikt om partijactiviteiten te finan cieren of tekorten in de partij kas aan te zuiveren. De Israëlische politie deed al enige tijd onderzoek naar aan leiding van klachten dat met het geld van de centrale zou zijn ge manipuleerd. Maar het afgelo pen weekeinde kwam het on derzoek in een stroomversnel ling, nadat een lagere Histadrut- employé en bereid was geble-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5