Houding Heerma wekt ergernis CDA Binnenland Chip voor stekelvarken lerknaam Emily gekocht Brabander pikt auto's met pech langs de snelweg Protest tegen Ramos Justitie: Geen vervolging op grond uniformverbod Een witte werkster voor 12,50 gulden per uur Nieuwe super-kunststof voor auto en strijkijzer KG 7 MAART 1995 t schiet inbreker neer Een politieagent heeft zaterdag bij een woning in Lobith -jarige inbreker neergeschoten. De uit Utrecht afkomstige i direct in het ziekenhuis opgenomen en geopereerd. Vol- e artsen is zijn toestand stabiel. Het slachtoffer maakte it van een groep van vijf inbrekers, die door de politieman erdaad werden betrapt toen ze de woning probeerden n te dringen. Bij de confrontatie tussen de inbrekers en de schoot de politieman de Utrechtenaar in de buikholte. De e inbrekers zijn op de vlucht geslagen. schoten wil snel af van WAO-boete Staatssecretaris Linschoten van sociale zaken wil zo nogelijk af van de WAO-boetes voor werkgevers. Dat zei hij en op een WD-verkiezingsbijeenkomst in het Brabantse ?n. De malusregeling (boete) zou 1 januari volgend jaar en afgeschaft, maar Linschoten wil dat met een half jaar oegen. ndel in honden verloedert aag De dierenbescherming gaat de komende maanden jagne voeren tegen de verloedering in de hondenhandel. Er t ook een klachtenlijn voor mensen die slechte ervaringen •en bij het kopen van een hond. Via een zwartboek hoopt de mbescherming de overheid te bewegen de wet voor hon- okkers aan te scherpen. Volgens de NCRV-TV knoeien veel lelaren met de wettelijk voorgeschreven tatoeage, enting en ienpaspoorten. Jaarlijks worden in Nederland zo'n 200.000 Dy's verhandeld. '-optocht Wadenoijen verboden enoijen» Burgemeester Van Tellingen van Tiel heeft de aan- mdigde fakkeloptocht van de extreem-rechtse CP'86, die gis- n in het gehucht Wadenoijen zou worden gehouden, alsnog •oden. Eerder gaf de burgemeester wel toestemming, omdat ïndt dat de overheid geen oordeel uit moet spreken over de )ud van aangekondigde manifestaties. euwe gynaecologen in Elkerliek aond» In het Helmondse Elkerliek Ziekenhuis gaat eind mei nieuwe maatschap gynaecologie van start. Een jaar geleden im de toenmalige maatschap in opspraak omdat de vijf spe- isten niet met elkaar overweg konden en weigerden met el- j te praten. Ten gevolge van die organisatorische wanorde i twee en mogelijk zelfs vier pasgeboren baby's overleden. trecht krijgt geld van EU :echt De provincie Utrecht ontvangt 4,2 miljoen gulden sub- ie van de Europese Unie als compensatie voor de teruglopen- werkgelegenheid door inkrimping van de Nederlandse krijgs- ïcht en afname van het aantal defensie-orders. Met het geld jet Utrecht de werkgelegenheid in de provincie voor 1998 •er op peil brengen. Door afslanking van de krijgsmacht gaan Utrecht ruim 2.800 banen verloren, de meeste bij de kazernes n de voormalige Amerikaanse vliegbasis in Soesterberg. tily is wettig gedeponeerd, or het geval dat Emily ;mers kroonprinses wordt, eft de Soester uitgeverij Kijk- der haar naam bij het Bene i-merkenbureau gedepo- erd als merknaam voor cos- 2tica-produkten, wenskaar- ji, schoolagenda's en wat al 2t meer. Emily is een mooie naam. 5 de vriendin van Willem- exander Ans had geheten, idden we het niet gedaan", al- is directeur Paauw. Hij is er- n overtuigd dat zij de nieuwe •ningin wordt. Paauw houdt er et van om als een slimme za- rnman te worden afgescfiil- srd. Het 'creatieve idee' ont- ond toen hij op een avond in nuari met het Haagse recla- lebureau International Pro mo ons en de Bredanaar Sjoerd eertsema om de tafel zat. Uitgeverij KijkKader richt zich ooral op het maken van wens- aarten. „We proberen regel- ïatig in te spelen op de actuali- Vlet de aanhouding van een 57- arige man uit het Westbrabant se Sprundel meent de rijks wacht in het Belgische Brecht een reeks opmerkelijke auto diefstallen te hebben opgelost. Volgens de rijkswacht heeft de Westbrabander tenminste vijf auto's gestolen, die met pech langs de snelweg Rotterdam- Antwerpen stonden. De ver dachte is na verhoor r vrij- Een patrouille van de ver keerspolitie betrapte de man vorige week donderdag op he-. Kamerlid Hillen: Opmerking Maij beneden alle peil CDA-fractievoorzitter Heerma had afstand moeten ne men van de 'ondermaatse' kritiek van zijn partijgenoten Maij-Weggen en Oostlander op WD-fractieleider Bolke- stein. Door deze Europarlementariërs in bescherming te nemen, heeft Heerma zijn partij aan de vooravond van de statenverkiezingen schade betrokkend. Dat zegt CDA- kamerlid H. Hillen. brecht gpd van Maij en Oostlander hebben geërgerd'. Vanmorgen heeft Hil len de 'affaire Maij/Oostlander' in zijn fractie aangekaart, om dat hij het gevoel heeft dat meer partijgenoten het met hem eens zijn. „Het CDA is toch al niet zo dol op mevrouw Maij. Daar komt bij dat het CDA het op 't punt van de asielproblematiek nu juist in grote trekken met de WD eens is." Het verweer van Maij en Oostlander dat zij hun kritiek niet persoonlijk hebben bedoeld, doet Hillen af als 'on- „De opmerkingen van Maij en Oostlander, waarbij zij Bolke- stein op één lijn hebben gesteld met fascisten als Janmaat en De Winter was beneden peil. Dan moet je als CDA-leiding ruiter lijk zijn en daar krachtig afstand van nemen. Dat dit niet is ge beurd, vind ik onverstandig", aldus Hillen. Volgens het CDA- kamerlid neemt hij de vrijheid deze kritiek te spuien 'omdat ik al die CDA'ers wil aanspreken die zich ook aan de uitspraken hoop wel dat ze ook met hen\trouwt' st gpdteit, zoals met de paspoortaffai re en OV-jaarkaart. Als we koele zakenmensen waren geweest, hadden we het niet naar buiten gebracht en in stilte onze plan nen uitgedokterd." Via een spoedprocedure, waarvoor zij 1.400 gulden be taalden, hebben de drie com pagnons nu de exclusieve rech ten gekregen. Ook als zij beslui ten zelf geen produkten te gaan ontwikkelen, kunnen zij nog heel wat geld verdienen aan het in licentie geven van de naam. „Ik weet een geval van een tandarts, die jaren geleden de merknaam Van Gogh had gede poneerd. Door de rage die is ontstaan sinds de activiteiten rond de honderdste sterfdag van de schilder, is hij rijk gewor den", aldus de uitgever. Hij vindt dat hij met zijn ge dane stappen geen inbreuk doet op de privacy van de Leidse rechtenstudente. „Ik wil Emily niet op de huid zitten. Ik hoop alleen wel dat ze rpet hem trouwt." recht gpd terdaad. Rijkswachters zagen hoe de man op de snelweg ter hoogte van Brecht bezig was een Peugeot op zijn takelwagen te hijsen. Bij aanhouding bleek dat de ondernemende Neder lander geen toestemming had voor de berging. De afgelopen tijd verdwenen regelmatig auto's met pech langs de E 19. Bij de rijkswacht is ten minste vijf keer aangifte gedaan van diefstal. Volgens de rijkswacht was de takelwagen van de Brabander al eerder ge signaleerd, maar 'toen we aan kwamen, was de vogel gevlo- amsterdam Stekelvarkens zijn niet eenvoudig uit elkaar te houden e wil houden, werden de witstaartstekelvarkens gisteren voc zen plaatje dat met lijm aan de dieren werd vastgemaakt. "«—Mi Volgens Hillen zijn de CDA- Europarlementariërs met hun kritiek op Bolkestein uit de bocht gevlogen omdat de libe raal zélf eerder kwaad bloed had gezet. „Bolkestein trekt agressie naar zich toe. Hij heeft in de statencampagne zeer ar rogant geopereerd. Met name op het punt van de orgaando natie speelde hij vuil spel (door het CDA te verwijten dat ze in het debat voorstaan dat alle li chamen van de staat zijn. red.) Hij pakte ons daar voluit terwijl zijn coalitievriendjes PvdA en D66 nog het meest voorstander waren van een 'bezwaar-sys- teem' (waarbij iedereen donor is tenzij hij of zij daar vooraf be zwaar tegen heeft gemaakt, red.). Dat heeft bij ons kwaad bloed gezet, maar dat is nog geen reden om onder de gordel te gaan slaan." den haag Behalve door premier Kok werd de Fili- pijnse president Ramos gisteren bij aankomst voor een driedaags bezoek ook 'verwelkomd' door men senrechtenactivisten. De voormalige generaal wil het Nederlandse bedrijfsleven naar de Filipijnse archipel lokken, waar hij sinds 1992 de scepter zwaait. Tij dens een gesprek met de pers wees hij erop dat de Filipijnen een aantrekkelijk investeringsgebied zijn. Volgens hem zijn ernstige schendingen van de men senrechten verleden tijd sinds dictator Marcos in 1986 ten val kwam, al denken de mensenrechtenor ganisaties daar anders over. Ramos zei gisteren dat i als José Sison, de oprichter van de Filipijnse communistische partij die al sinds 1988 in Nederland verblijft, op zo'n grote afstand geen goed beeld heb ben van de situatie. Wat Ramos betreft kan Sison te rugkeren en gebruik maken van de algemene amnes tie die aan vroegere guerrillastrijders en opstandige militairen is verleend. Hij wees erop dat veel ex-le den van het Nationaal Democratisch Front (NDF), dat zijn internationaal hoofdkwartier in Utrecht heeft en waaraan Sison is verbonden, nu op lokaal niveau politieke functies uitoefenen. FOTO AP DUSAN VRANIC i omdat men in Artis toch het overzicht en chip. De chip is ingebed in een gla- FOTO ANP VINCENT BOON Nieuw overleg over impasse in bank-CAO Vanavond proberen bankwerk- gevers (WGVB) en bonden op initiatief van de werkgevers nog eens de impasse rond de ban- ken-CAO te doorbreken. Een formele hervatting van het CAO-overleg is het in eerste in stantie niet, maar de meeste be trokkenen achten de nog reste rende geschilpunten zo mini maal dat een akkoord tot de ipogelijkheden moet behoren. De WGVB is bereid tot ver korting van de gemiddelde werkweek van 38,4 naar 36 uur, maar voelt niets voor de eis van de bonden om een vierdaagse werkweek als norm voor alle bankemployés in te voeren. De werkgevers willen hooguit aan een vierdaagse werkweek voor het lagere personeel. Gisteren lieten de werkgevers weten dat ze zich vanaf volgen de week niet meer gebonden achten aan de oude CAO, die op 1 april vorig jaar officieel afliep maar nog een jaar zou doorwer ken. Dat betekende dat onder meer de salarisschalen, de VUT- regeling, de afspraken over ver lof en scholing uit de vorige CAO nog steeds van toepassing waren. De vakbonden hebben met hun uitnodiging aan de af zonderlijke banken voor overleg over CAO's per onderneming de bedrijfstak-CAO zelf opgebla zen, aldus de WGVB. Forse kritiek na toepassen 'NSB-artikel utrecht anpover is gecommuniceerd'. Burgemeester, hoofdofficier van justitie en korpschef van politie hebben gisteren over de gebeurtenissen gesproken, maar geen van hen wilde na af loop commentaar geven. Inmiddels hebben veel bur gers de politie gebeld met vra gen over de rondrit die het Ne derlands Blok gisteren door Utrecht maakte met een ge luidstvagcn/Of dat zomaar ttfcn, was de meest gestelde vraag. BurgéiYteest^^'tïpstelten' Lhad voor die toer wel toestemmihg gegeven, maar trok die na een incident met verfbommetjes weer schielijk in. Hij wilde 'nog meer ellende' voorkomen, aldus een woordvoerder van de ge meente. De politie arresteerde de gooier van de twee glazen potten met groene en blauwe verf, nadat de Utrechtse fractie assistent van het Nederlands Blok hem eerst hardhandig te gen de vlakte had gewerkt en vervolgens minutenlang met zijn hoofd tegen een omgeval len fiets had gedrukt. Zie ook pagina 2 De Utrechtse justitie zal nie mand van de zaterdag aange houden anti-fascismebetogers vervolgen op grond van het 'uniformverbod'. Het afgelopen weekeinde daalde een storm van kritiek op de Utrechtse au toriteiten neer omdat de politie een aantal van de naar nu blijkt 161 overwegend anti fascistische arrestanten puur op grond van kleding, haardracht en andere uiterlijkheden van straat plukte. Artikel 435a uit het Wetboek van Strafrecht zou daarbij als wettelijk kader heb ben gediend. Op dit wetsartikel uit 1933 rust een smet. Het is destijds gemaakt om een dam op te werpen tegen de NSB. Burgemeester Opstelten noemde het gistermiddag voor de radio 'giswerk' dat er daad werkelijk aanhoudingen op grond van dat wetsartikel zijn verricht. Maar volgens een ver klaring die de politie zaterdag aan het einde van de middag verspreidde, was dat wel dege lijk het geval. Nu zegt politie woordvoerder Van Buuren dat 'er misschien wat onhandig Melkert geeft startschot voor dienstencheque-plan in Winschoten Uitvinding in diepste geheim ontwikkeld moerduk gpd winschoten gen Een legale werkster of tuinman voor 12,50 gulden per uur. Dat wordt vanaf komende zomer mogelijk in het Oostgroningse Old- ambt. Minister Melkert van sociale zaken gaf gisteren tijdens een werkbezoek aan Winschoten officieel het groene licht voor een nieuw banenplan. Hierbij kunnen par ticulieren langdurig werklozen inhuren voor allerlei karweitjes in en om het huis. De komende jaren moet dit nieuwe werkge- legenheidsstelsel werk gaan bieden aan driehonderd mensen. Het idee is afkomstig van de stichting De Opmaat, een instituut dat zich bezig houdt met projecten op het gebied van arbeid, scholing en opvang in de gemeenten Bel- lingwedde, Reiderland, Scheemda en Winschoten. Samen met Deventer is Old- ambt nu het eerste gebied in Nederland waar een dergelijk stelsel van start gaat. Het gaat in eerste instantie om een project met een duur van drie jaar waarvoor de kosten 7,2 miljoen gulden bedragen. Na afloop van die periode wordt bekeken of voortzetting van het experiment mogelijk is. Volgens Opmaat-directeur Wittenberg is uit onderzoek gebleken dat er bij particulie ren grote behoefte is aan werksters en tuin lieden. „Als mensen voor 12,50 gulden per uur dergelijke hulp kunnen inhuren, blijkt er alleen al in Oldambt een potentiële vraag van maar liefst een miljoen mensuren per jaar te zijn. We zijn overigens bij onze plan nen van veel voorzichtiger ramingen uitge gaan." Het onderzoek wees verder uit dat veel mensen er toch moeite mee hebben ie mand zwart in te huren. „Als je in zo'n situ atie klachten hebt, kun je die nergens kwijt. En ook voor de werkster of tuinman heeft het voordelen om wit te gaan werken. Een zwart betaalde werkster krijgt bij ziekte niet doorbetaald, iemand die via ons systeem werkt wel", aldus Wittenberg. Het nieuwe banenplan moet een bijdrage leveren aan de bestrijding van de zeer hoge werkloosheid in Oldambt. Op een totale be roepsbevolking van 26.000 mensen telt het gebied ongeveer zesduizend langdurig werklozen. Het werkloosheidscijfer is mede zo hoog door de instroom van inmiddels weer goedgekeurde WAO'ers. De technologen van Shell Moer dijk hebben een nieuwe 'super kunststof ontwikkeld. Carilon wordt de grote troefkaart. Het moet alle andere zwaardere kunststoffen in auto's ver vangen die daardoor lichter worden en makkelijker te her gebruiken. Maar de kunststof kan ook in bij voorbeeld scheer- apparaat, strijkijzer of elektroni ca worden gebruikt. In 1986, vier jaar nadat Ca rilon was uitgevonden, heeft Shell Moerdijk in het diepste geheim een proeffabriek met een capaciteit van een paar honderd ton per jaar gebouwd. Shell heeft rond de vinding een Zwitsers geven (350.000 gulden voor watersnood genève gpd Een inzamelingsactie voor de gedupeerden van de Neder landse watersnood heeft in Zwitserland tegen de 350.000 gulden opgebracht. Dat maakte de Chaine du Bonheur, de hulp organisatie van de Zwitserse ra dio en televisie, gisteren be kend. Eind januari startte de Zwit serse omroep deze solidariteits actie naar aanleiding van de te levisieactie van Veronica en RTL voor het Nationale Rampen fonds. Het geld wordt binnen kort overgemaakt. Het grootste deel gaat naar het Nederlandse Rode Kruis. VVD wordt de grootste, PvdA op twee en CDA op drie CDA zit paars meer dwars 'WD dicteert D66 en PvdA De WD zou bij kamerverkiezin gen op dit moment de grootste partij worden, met 35 zetels (nu 31). Tweede partij is de PvdA met 33 (nu 31), CDA komt op 32 (nu 34), terwijl D66 drie zetels verliest en uitkomt op 21. Groen Links wint vier zetels en komt op negen. Dat blijkt uit een onderzoek dat het NIPO vorige week en af gelopen weekeinde heeft ge houden onder 1.443 kiezers, in opdracht van het TV-program- ma 2 Vandaag. SGP, GPV en RPF winnen elk een zetel en ko men in totaal op tien zetels. De CD blijft gelijk, de SP wint één zetel. Het AOV zou vier zetels verliezen en met twee zetels even groot worden als de Unie 55+. In de Senaat zou het CDA met deze peiling fors verliezen. Van de huidige 27 zetels, ver liest de partij er elf. De PvdA wint e'r één, waarmee het ook net een zetel meer krijgt dan het CDA. De WD zou met zes ze tels winst op achttien zetels uit komen en de grootste senaats fractie zijn. D66 zou twee zetels verliezen en op tien uitkomen. Het CDA zal het paarse kabinet gaan dwarsbomen door voor stellen waar de regeringspartij en het oneens over zijn. niet meer aan een meerderheid te helpen. Op die manier zal dui delijker worden dat de paarse coalitie intern sterk verdeeld is. Dat zei CDA-fractievoorzitter Heerma gisteren bij het slot van de verkiezingscampagne van zijn partij in Leeuwarden. Heerman kan niet langer ga randeren dat zijn partij de coa litie uit de brand zal helpen en een meerderheid zal verschaf fen' wanneer de regeringspar tijen onderling verdeeld zijn. Tot nu toe zorgde het CDA er meestal voor dat een kabinets voorstel dat door één van de regeringspartijen werd afgewe zen, toch een meerderheid in de Tweede Kamer kreeg. Slechts af en toe is een wets voorstel met steun van het CDA weggestemd zoals vorige week bij de A 73. Provinciale Staten De regeringspartijen PvdA en D66 geven met hun progres sieve meerderheid coalitie partner WD alle ruimte. Of het nu gaat om de stemming makende toonzetting in een minderhedendebat, een snel weg door de Limburgse natuur of lastenverlichting: Bolkestein schreeuwt gewoon vanaf zijn zeepkist bevelen naar het to rentje van Kok. Partijleider en fractievoorzit ter Rosenmöller van Groen- Links brandt WD-leider Bol kestein niet af maar geeft hem .juist een compliment. „Bolke stein zegt wat hij denkt, hij maakt van zijn hart geen moordkuil. Daarmee levert hij een goede bijdrage aan het politieke debat. Maar zijn standpunten over asielzoekers deugen niet", aldus Rosen möller in een Utrechts ont moetingscentrum voor Tur ken. De PvdA krijgt er stevig van langs van de Groen Link ser. „De minima zijn door Wallage al geplukt, of het nu gaat om het eigen risico van tandartskosten of om de enor me huurverhogingen. Ik schaam mij dat sociaal-demo craten hun eigen achterban als speelbal gebruiken, terwijl de winsten de pan uit rijzen en de :en gek groeit." 'heel mijnenveld' van honder den octrooien gelegd. Het kunststof wordt gemaakt in Groot-Brittannië waar over een jaar een' nieuwe fabriek wordt geopend. „In een auto zitten nu tiental len verschillende kunststoffen. Die kunnen geheel of voor een belangrijk deel door Carilon worden vervangen. Dan praat je over het benzinesysteem, het koelvloeistofreservoir, de venji- lator, tandwielen, wieldoppen en diverse andere clips en dop pen. Het maakt de auto lichter en het recyclen eenvoudiger en goedkoper, want Carilon is te versnipperen en om te smpl- ten", aldus een Shell-woord- voerder. Verder zou Carilon slag- en slijtvast, veerkrachtig, krashestendig, geluiddempend en elektrisch isolerend zijn. Kluisjesroof is heel karwei voor politie amsterdam anp De Amsterdamse politie hpeft een week nodig om alle aangif ten op te nemen van gedupeer den van een kluisjesroof in een kantoor van de Rabobank. De buit loopt volgens de politie in de miljoenen guldens. De verze kering keert maximaal een ton uit per leeggehaald safeloket. De inbrekers lieten zich dit weekeinde bij een klein filiaal van de Rabobank in de Jan Evertsenstraat insluiten. Ze bra ken 300 loketten open. Ze zijn gisteren gevlucht.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3