Praam weer in rustig vaarwater Rijn Veenstreek Bemiddelaar moet impasse doorbreken 'Meevallers eerst verdienen dan uitgeven' PROVINCIALE STATEN Lot brandweergarage in handen van commissie Niet eensgezind over woningbouw Gemeente haalt tekst van muur Lekkend schooldak inzet kort geding Kind steelt toilettas 8 MAART '95 Verlichting tennisclub moet op tijd gedoofd HAZERSWOUDE-F De aanstaande bewoners van het milieuwijkje in Hazerswou- de-Rijndijk zijn akkoord met de aanstelling van een bemidde laar om de impasse met aanne mer Egbo te doorbreken. Het Rijnwoudse gemeentebestuur en de aannemer hebben de laatste tijd sterk aangedrongen de komst van een bemidde laar. Bewoners-woordvoerder H. de Klerk hoopt dat de bemid delaar al over enkele dagen aan de slag kan. De bemiddelaar moet in de ogen van de bewoners nagaan of de twee partijen de afgelopen anderhalf jaar in redelijkheid en billijkheid met elkaar hebben onderhandeld. Burgemeester en wethouders hebben deze taak omschrijving in een eerste reac tie 'op voorhand niet onredelijk' genoemd. De aanstaande bewoners, die een jaar geleden hun bouwka- vels al hebben gekocht, en de aannemer zijn het grondig on eens over de prijs van de te bouwen milieuwoningen. Egbo vraagt enkele tienduizenden guldens meer dan de prijs waar voor andere aannemers de wo ningen aan de rand van de wijk Zonneveld zouden willen neer zetten. Maar omdat Egbo op grond van een overeenkomst uit 1978 alle huizen in Zonne veld mag bouwen, kunnen de kopers niet met een andere aannemer in zee gaan. De ge meente verbiedt dit uit angst voor de anderhalf miljoen gul den schadevergoeding die Egbo in dat geval kan opeisen. In eerste instantie zagen de bewoners weinig in een bemid delingspoging. Dat veranderde na een uitspraak van de ge meenteraad van vorige maand. Om te beginnen bood de ge meenteraad aan de eventuele kosten van de bemiddelingspo ging voor zijn rekening te ne men. Maar veel belangrijker nog, werd de rol van de bemid delaar flink uitgebreid. Naast vrede stichten mag hij ook de opstelling van de twee partijen in het geschil beoordelen. Komt hij (in navolging van de toe komstige bewoners) tot de con clusie dat Egbo misbruik maakt van de riante positie waarin de aannemer door de oude afspra ken verkeert, dan moet hij dat aan de gemeente melden. De gemeente zal op dat moment bekijken of het mogelijk is om de bewoners toestemming te geven naar een andere aanne mer te stappen. De aannemer heeft tot nu toe nog niet aan de kopers laten weten wat hij van de taakom schrijving van de bemiddelaar vindt. Maar De Klerk gaat ervan uit dat de aannemer, die eind vorig jaar in kort geding nog de aanstelling van een bemidde laar eiste, nu niet dwars zal gaan liggen. ,,lk neem aan dat ons voorstel door hem uiterma te positief zal worden ontvan gen", aldus De Klerk. Het is zijn bedoeling om morgen, wanneer de bewoners weer met de aan nemer om de tafel zitten, geza menlijk de bemiddelingsop dracht te formuleren. Overigens komt de bemidde ling voor ten minste één van de veertien kopers te laat. Eén grondeigenaar heeft in een brief aan de gemeente inmiddels te kennen gegeven zijn grond te rug te willen verkopen aan de gemeente. „En er zijn er nog wel meer die;dat van plan zijn", weet De Klerk. „Het klinkt misschien vreemd, maar sommige men sen staan op het punt om aan deze zaak failliet te gaan. Door dat de grond al eigendom is en er al hypotheken zijn afgeslo ten, zit iedereen met een extra kostenpost van ongeveer 1500 gulden per maand." Dieven nemen kluis mee Inbrekers hebben in het afgelopen weekeinde een complete kluis meegeno men uit een kantoor aan de Henri Dunantweg in Alphen. De toegangsdeur van het bedrijf werd gefor ceerd om binnen te ko men. In de kluis lagen computerprogramma's. Bijeenkomst D66 in Rijnwoude Buurt akkoord met speelterrein De botenwijk in Oude Wetering lijkt eindelijk in rustiger vaarwater gekomen. Een plan voor de inrichting van een speelterrein aan de Praam kan de goedkeuring wegdra gen van alle bewoners. Bovendien gingen zowel de raadscommissie welzijn als financiën gisteravond ak koord met een bijdrage van 17.000 gulden voor het aan leggen van een aantal kleinere speelwerktuigen die wor den omzoomd door welige begroeiing. JACOBSWOUDESlechts even was de tekst 'Geen cocaïnedealers in de Keet' op het gemeentekantoor in Rijnsaterwoude te lezen. Het afgelopen weekeinde was die met een spuitbus op een van de muren aangebracht. De gemeente ondernam snel actie en heeft de verf inmiddels laten ver wijderen. De dader heeft de spuitbus gisteren overigens demonstratief ingeleverd op het gemeentekantoor. De gemeente Jacobswoude, van waaruit Rijnsaterwoude wordt bestuurd, heeft wel aangifte gedaan. foto ben de bruyn Alkemade geeft halve ton uit aan veerstoepen De gemeente Alkemade wil een halve ton beste den aan het vernieuwen van de veerstoepen ten behoeve van de veerpont over de Ringvaart. De nieuwe pont, halverwege 1994 in gebruik geno men, maakt de aanpassingen noodzakelijk. De pont verbindt Kaag-eiland, een dorpskern van Alkemade, met de de dorpskern Buiten-Kaag van Haarlemmermeer. Alkemade heeft geprobeerd de gemeente Haarlemmermeer mee te laten betalen, maar dat is mislukt. Het WD-raadslid H. van Duijkeren drong er gisteravond in de commissie financiën op aan om de firma Ponto, de exploitant van de pont, mee te laten delen in de kosten. Hij stelde zich voor dat het contract met Ponto wel opengebroken kon worden. Wethouder L. Beelen verklaarde dat de pont en veerstoepen vooral voor Alkemade van belang zijn. Het openbreken van het contract met Ponto vond hij geen oplossing, omdat daardoor de veer- tarieven alleen maar sneller zullen stijgen. Ook vreesde de wethouder dat de bereikbaarheid van Kaageiland dan in gevaar komt. Beelen kreeg de steun van de meerderheid vai Minister Zalm {WD) maant tot voorzichtigheid Minister Zalm van financien rekende zijn gehoor in Avifauna voor dat 'zijn' kabinet het goed doet: „Het aantal uitkering kan voor het eerst in 25 jaar dalen èn de overheidsschuld groeit eindelijk niet meer." Het compromis heeft heel wat voeten in aarde gehad. Buurtbe woners reageerden zo'n drie maanden geleden furieus toen de gemeente onaangekondigd twee speelheuvels verwijderde. Het bleek dat één buurtbewo ner, die klaagde over overlast van rondhangende jongeren, daarop had aangedrongen. Tij dens een inspraakavond twee weken geleden liepen de emo ties over het weghalen van de speelheuvels hoog op. Een groep oudere bewoners wilde wel de heuvels terug, maar geen speelwerktuigen. Terwijl een groep jongere bewoners juist voor haar kinderen om een speelterrein smeekte. Nó "déze avolid' 'is Wijkbewo ner E. Rodewijk in overleg ge gaan met de gemeente over een compromis. Met de plaatsing van een aantal kleinere speel werktuigen is de hele buurt het eens, constateerde Rodewijk na een handtekeningenactie. „Nie- ALKEMADE GERARD VAN DER GEEST Tennisvereniging Rijpwetering krijgt negen lichtmasten voor baan vier en vijf, maar omwo nenden mogen daar geen over last van ondervinden. De com missie welzijn ging gisteravond akkoord met de vergunning, onder de voorvvaarde dat de verlichting om 22.45 uur wordt gedoofd en het terras wordt ge sloten. Het tenniscomplex ligt pal tegen een woonwijk aan. Vooral de bewoners van de Blij- versweg hebben last van licht en geluid. Zij hebben inmiddels al wat water bij de wijn gedaan, want aanvankelijk eisten de omwonenden dat het licht om 22 uur moest worden gedoofd. In 1985 werden de eerste drie banen van de vereniging ver licht. Vanaf dat moment begon- ROELOFARENDSVEEN RUUD SEP Blijft de brandweergarage in het centrum van Roelofarendsveen als beeldbepalend pand behou den, of wordt het gebouw bin nen enkele jaren met de grond gelijk gemaakt? Het waarschijn lijk beslissende woord is van avond in de commissie ruimte lijke ordening aan de politiek. De wethouders L. Beelen (WD) en W. Nugteren (CDA) zijn voor sloop, burgemeester A. Meer burg is tegen. De monumenten commissie verbond vorig jaar haar lot aan het voortbestaan van het markante gebouw. De brandweergarage maakt deel uit van de centrumplannen van de gemeente. Het gemeen tebestuur wil het gebied een flinke facelift geven. Bij de gara ge, op de plaats van het inmid dels gesloopte FNV-gebouwtje en het vervallen gebouw waarin tot voor kort jongerencentrum Splotsz huisde, zouden kanto- mand is voor een groot speel toestel", zei hij gisteravond te gen de commissieleden. En hij benadrukte 'veel water bij de wijn te hebben gedaan' vanwe ge al die 'rigoureus weggehaal de bomen en struiken'. De raadscommissie regaeerde verheugd op het feit dat het conflict op deze manier wordt opgelost. F. Schoonderwoerd (PvdA) was het worst wie er fi nancieel gezien gelijk heeft. „Belangrijker is het dat de Praam nu in rustiger vaarwater is gekomen." De commissie welzijn kon het niet nalaten WD-wethouder L. Beelen van ruimtelijke ordening een sneer te geven. Woorden als 'misser' en 'blunder' werden naar zijn hoofd geslingerd. Bee len, die al tijdens ae inspraak avond het boetekleed had aan getrokken en zei de zaak volle dig verkeerd te hebben inge schat, boog ook gisteravond weer het hoofd. „Ik heb het al drie keer gezegd: ik beken een beetje schuld." nen de bewoners te klagen. In 1990 werd het complex naar vijf banen uitgebreid, in eerste in stantie werd verlichting van die banen door de gemeente echter niet toegestaan. De tennisver eniging bleef echter aandrin gen, hetgeen resulteerde in het voorstel dat gisteravond werd gedaan. Volgens de vereniging is het niet zinvol om te investe ren in lichtmasten als de ver lichting maar een beperkte tijd mag worden gebruikt. M. Bakker, woordvoerster van de omwonenden toonde zich nog steeds niet gelukkig met de ontwikkelingen. Zij wil dat de kantine om 23.30 uur dichtgaat en drong aan op een bindende klachten- en sanctieregeling. Wethouder L. Beelen zag wel iets in een klachtenregeling. ren moeten komen. Als het aan de twee wethouders ligt, kan bij die bouwplannen ook de brand weergarage worden betrokken. Slopen van de oude garage heeft verschillende voordelen. Het gebouw is in de loop der ja ren behoorlijk vervallen en ook te klein geworden. De brand weer ziet uitbreiding niet erg zitten en wil het liefst een nieuw gebouw aan dezelfde kant van de Alkemadelaan. Wanneer die nieuwbouw er komt, wordt het oude gebouw overbodig. Bij sloop krijgt de gemeente echter de beschikking over een flinke lap grond die voor goed geld kan worden verkocht. Ambtenaren van de gemeente Alkemade zijn er tot nu toe van uit gegaan dat de monumentale garage moet worden behouden. In hun voorstel krijgt de garage een nieuwe bestemming, bij voorbeeld als studio van de lo kale radio. Alleen de terreinen van het FNV-gebouwtje en het oude jongerencentrum moeten Werkonderbreking gaat niet door ALPHEN AAN DEN RIJN De werkonderbreking bij de bouw van het huis van bewa ring in Alphen is gisteren op het laatste moment niet doorge gaan. De Bouw- en Houtbon den FNV en CNV besloten hier toe nadat duidelijk was gewor den dat de bouwvakkers voor een uitstapje waren uitgenodigd door hun werkgever. De geplan de tocht van de bonden naar Zoetermeer, waar collega's van de bouwvakkers een korte sta king hielden, kon derhalve niet doorgaan. De bonden voeren onder meer actie voor handha ving van de vut-leeftijd. ALPHEN AAN DEN RUN Een achtjarig meisje uit Al phen is gisteren betrapt bij het wegnemen van een toi lettas uit een verpleeghuis aan de Delftzichtweg in Al phen. Het meisje had op dracht -gekregen van haar 14-jarige zus om uit stelen te gaan. De opbrengst van eerdere diefstallen werd omgezet in snoep. volgens de ambtenaren worden verkocht. Over de eventuele sloop van de garage wordt in de wandel gangen al langere tijd gespro ken. Leden van de CDA- en WD-fractie zouden voorstan der zijn van sloop. Voor de plaatselijke monumentencom missie was dat vorig jaar juni al aanleiding om bij de gemeente aan de bel te trekken. De com missie dreigt haar werk neer te leggen wanneer de sloop inder daad doorgang vindt. Vanavond moet de commis sie zich over één of twee zaken uitspreken. Ze moet in elk haar mening geven over behoud of sloopvan de garage. Wil de commissie het gebouw behou den, dan is de vraag of het pand ook als brandweergarage in ge- buik moet blijven. In dat geval moet de garage worden uitge breid, wat weer gevolgen heeft voor de grond van het oude FNV-gebouw die dan niet kan worden verkocht. ALPHEN AAN DEN RIJN» MONICA WESSELING Het gaat goed met de economie in Nederland, maar meevallers verdelen voor ze echt verdiend zijn is en blijft onverstandig. De lage koers van de dollar, lire en peseta maken dat de exporteurs het moeilijk krijgen. Het is daar- door nog de vraag of de nu ver wachte meevallers op de rijks begroting, ook bewaarheid wor den. Mocht aan het eind van de kabinetsperiode de staatskas er gunstig voor staan, dan kan al tijd nog gekeken worden wie van de meevallers mag profïte- Een duidelijke boodschap van WD-minister van financiën, Gerrit Zalm. Flij sprak gister avond op een zeer druk bezoch te bijeenkomst in Avifauna in Alphen aan den Rijn. Een bij eenkomst georganiseerd in het kader van de verkiezingen van provinciale staten (morgen), maar die vooral over landspoli- tiek en gesteggel tussen lande lijke politici handelde. Zalm rekende voor dat 'zijn' kabinet het goed doet. De be lastinginkomsten stijgen, de uit gaven dalen. „We kunnen voor twee unieke zaken zorgen. Het aantal mensen jonger dan 65 jaar met een uitkering kan voor het eerst in 25 jaar dalen èn de overheidsschuld groeit eindelijk niet meer." Hij waarschuwde- voor te groot optimisme. „We moeten niet overhaast de be groting bijstellen nu het even beter gaat. Met paniekvoetbal is nog nooit een wereldbeker ge wonnen. Een solide begroting die eenmaal per jaar wordt op gesteld en gewoon wordt uitge voerd is veel beter". De minister toonde zich ui terst tevreden over het paarse kabinet: „We zijn zakelijk bezig en durven ervoor uit te komen dat je soms compromissen moet sluiten." Paars is ook de kleur van het college van gedeputeerde sta ten, het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland. Ook de Zuidhollandse fractievoorzitter HAZERSWOUDE-DORP RUUD SEP De gemeenteraadsfractie van D66 in Rijnwoude en de staten fractie van de democraten staan lijnrecht tegenover elkaar. Pro vinciaal is D66 voor een streng bouwbeleid in het Groene Hart. „Daarin vind je bij ons geen flexibiliteit: bij PvdA en WD vind je die wel", zei D66-staten- lid Els Brouwer gisteren in het Dorpshuis in Hazerswoude- Dorp. Brouwer werd tijdens een ver kiezingsavond uitgedaagd door haar partijgenoot Hen Gerritse, raadslid te Rijnwoude. Hij noemde het 'onaanvaardbaar' dat de gemeenten in het Groene Hart onvoldoende kunnen bou wen om de natuurlijke aanwas een dak boven het hoofd te bie den. Ondanks zijn ferme taalge bruik lukte het echter niet om zijn partijgenote van gedachten te doen veranderen. Overigens was het bouwbe- Het gebouw van de rooms-ka- tholieke basisschool De Kinder- brug in Rijpwetering is nog geen vijfjaar oud en het dak is al bijna vijf jaar lek. Nadat het dak de afgelopen jaren al ontel bare malen is gerepareerd, wordt het nu eens tijd dat de boel écht in orde wordt ge maakt. Aannemer Jos lansen eist donderdag in kort geding voor de Haagse rechtbank dat de dakbedekker die de klus vijf jaar geleden wat al te vlot klaar de zijn werk nog eens over komt doen. H. van der Goot is dik tevreden met die samenstelling. "Er valt met deze club mensen afspra ken te maken. Het CDA wilde nog wel eens afspraken niet he lemaal nakomen". Niet alleen het kabinet maakt werkgelegenheid een van de hoofdpunten van beleid, de WD in Zuid-Holland doet dat in haar verkiezingsprogramma ook. Werk en milieu hoeven el kaar volgens Van der Goot niet te bijten, "al is het Rijk de afge lopen jaren wel veel te ver door geschoten met zijn milieure- leid eigenlijk het enige punt waarbij de plaatselijke en de provinciale democraten van mening verschilden. Beide zijn tegen de FISL door het Groene Hart en voor de aanleg van het Bentwoud, om meteen de voor Rijnwoude belangrijkste provin ciale thema's maar bij de kop te pakken. Bij het Bentwoud rekende Brouwer op de nodige tegen stand van de ongeveer 25 be zoekers. „Ik begrijp dat het voor sommigen van u heel gevoelig ligt", begon zij haar verhaal voorzichtig, om vervolgens de boeren die door het bos moeten vertrekken te verzekeren dat de hele D66-fractie met hun mee leeft. De boeren zaten echter twee zaaltjes verderop in de vergadering van landbouworga nisatie WLTO, zodat Brouwers pleidooi voor de spoedige aan leg van het bos ten zuiden van Hazerswoude geen enkele reac tie opriep bij de aanwezigen. Naast de eis tot herstel, zit er ook een eis tot schadevergoe ding aan te komen. De school heeft namelijk heel wat schade opgelopen door het lekkende dak. „Een maand geleden kwa men de plafondplaten nog aan stukken naar beneden boven op een computer", vertelt school directeur A. van der Poel. Het platte dak van de school heeft de gewoonte om steeds op andere plekken water door te laten. Volgens de directeur heb ben de naden van de dakbedek king losgelaten en ziet het dak er inmiddels uit als een lappen deken van reparaties. mensen jonger dan 65 jaar met een foto-» ben de bruyn gels." In stiltegebieden kun je niet werken en dus moeten die er niet te veel zijn, was de bood schap van de fractievoorzitter. Ook de Leiderdorpse wethou der C. Huigen waarschuwt voor een te grote nadruk op het milieubelang. „De bedrijven moeten de mogelijkheid heb ben uit te breiden en te vernieu wen. Daar moet ruimte voor zijn. In het Groene Hart is een deel van de natuur zeer kwets baar en het beschermen waard, maar je moet ook naar minder kwetsbare gebieden durven kij-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15