Actiedreiging kantoren SVB Het laten verdwijnen van oude, monumentale bomen is pijnlijk Randstad/Schrijvende Lezers Obstakels in het IJsselmeer Week nodig voor zicht op buit kluisjesroof Geen automatische miljoenen schadevergoeding Van der Plas Referendum niet uniek Y uppenstrij d binnen PvdA bijna gestreden Burger bij de neus genomen DINSDAG 7 MAART 1995 Opnieuw dienst Rotterdam-Hamburg Rotterdam De luchthaven Rotterdam krijgt met ingang van maandag 13 maart weer een verbinding (twee retourvluchten per dag) met Hamburg. De Britse luchtvaartmaatschappij Inter line opent die dag met een tweemotorige Jetstream 31 (negen tien stoelen) een lijndienst van Norwich (East Anglia) via Rotter dam naar de Elbestad. Op dezelfde dag begint Interline tevens een lijndienst van Manchester via Norwich naar Rotterdam. Dat wordt de tweede verbinding tussen Zestienhoven en de indus triestad in het midden van Engeland. Half januari heeft British Airways Express een rechtstreekse dienst tussen Rotterdam en Manchester geopend. Hogere opbrengst voor porselein Amsterdam» De eerste veilingdag van porselein uit het begin van de 19e eeuw heeft bij Christie's in Amsterdam gisteren 3,2 mil joen gulden opgebracht. Dinsdag volgt de tweede en laatste vei lingdag. Christie's had eerder laten weten de totale opbrengst van de 24.000 objecten van het Britse vrachtscheepje Diana op drie miljoen gulden te schatten. Dat schip verging in maart 1817 voor de kust van Maleisië. Van de 1319 kavels zijn er maandag 635 afgeslagen. Gemiddeld werd per kavel 5083 gulden betaald. Van de aangeboden kavels is 95 procent verkocht. Het hoogste bedrag werd betaald voor een opengewerkt ovaal vruchten mandje van blauw-wit porselein. Een Duitse verzamelaar werd voor 28.750 gulden eigenaar. De richtprijs van Christie's bedroeg 3000 gulden. Het veilinghuis noemt de rol van het nationale mu seum van Maleisië opmerkelijk. Vertegenwoordigers hebben volgens Christie's een bijzonder groot aantal objecten aange kocht. Secretaris deelraad geschorst Amsterdam Het dagelijks bestuur van de Amsterdamse deelraad Buitenveldert heeft de secretaris H. de Vet geschorst. Er komt een onderzoek naar de handelwijze van de secretaris, die de lei ding heeft over circa 170 ambtenaren binnen het stadsdeel. De Vet zou onder andere mogelijk procedures hebben geschonden in verband met instemmingsrecht van de medezeggenschaps commissie. Deze maakte melding van de schending. Volgens een woordvoerder vroeg het dagelijks bestuur de secretaris om tijdens het onderzoek op non-actief te zijn vanwege de onrust onder de ambtenaren. Zeven jaar voor doodslag flatbewoner Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 20- jarige man, zonder vaste woon- en verblijfplaats, veroordeeld tot zeven jaar celstraf. De man stak eind 1993 de Amsterdammer R. Autar met een mes dood in zijn flat in de Bijlmer. De rechtbank achtte doodslag en diefstal bewezen. De dader verkeerde des tijds onder invloed van alcohol en verdovende middelen. De buit bedroeg waarschijnlijk niet meer dan een pakje sigaretten. Reorganisatie voorziet in sluiting kantoren Het personeel bij de 22 districtskantoren van de Sociale Verzekeringsbank staat op het punt in actie te komen te gen een reorganisatieplan. Dat plan houdt in dat alle kantoren dicht moeten. Daarvoor in de plaats komen ne gen (nieuwe) vestigingen. alkmaar/venlo gpd Door de operatie zouden 190 formatieplaatsen verdwijnen. De kantoren in Alkmaar en in het zuiden van het land bera den zich over acties, waarbij men ook de overige kantoren wil betrekken, zodat het protest een landelijk niveau krijgt. De hoofddirectie van de SVB heeft al geprobeerd de gemoe deren te sussen door te stellen, dat het zich uitsluitend handelt om een extern rapport van het adviesbureau Twijnstra en Gud- de. Een woordvoerder van het personeel in Alkmaar hecht geen waarde aan die medede ling: ,,In de projectgroep zaten behalve twee mensen van dat bureau vijf vertegenwoordigers van de hoofddirectie. Dus het is wel degelijk een door de hoofd directie opgesteld plan". Vertegenwoordigers van de dienstencommissies van de ze ven kantoren in het zuiden van het land, waar in totaal zo'n ze venhonderd mensen werken, kwamen gisteren in Venlo bij een om zich over acties te bera den. Eén van de grootste be zwaren is, dat na de reorganisa tie het personeel niet verder dan anderhalf uur rijden van het kantoor mag wonen. Echter, alleen al de kantoren in Leeuwarden en Groningen wor den volgens het plan onderge bracht in Assen, Alkmaar in Amsterdam en Middelburg in Breda. Dat zou dus betekenen, dat de werknemers moeten ver huizen of een andere baan i zoeken. wieringermeer» Windturbines zijn voor trekkende vogels flinke obstakels. De mate van deze hinder is echter niet bekend. Om daarachter te komen laat het energie-onderzoekscentrum NOVEM onderzoek doen rond het windmolenpark in het Usselmeer bij Medemblik. Met een ver bouwde scheepsradar wordt de hoogte gemeten waarop tienduizenden vogels 's nachts komen overvliegen. foto martijn de jonge Miljoenen voor groenplan Schiphol Voor de uitvoering van een grootscheeps plan voor groenvoorzie ningen in de omgeving van de luchthaven Schiphol is bijna 280 miljoen gulden beschikbaar. De provincie Noord-Holland heeft het plan 'Mainport en Groen Schiphol' gistermiddag gepresenteerd. De ontwikkeling van een groot groengebied valt samen met de aanleg van een vijfde start- en landingsbaan voor Schiphol. Rond die vijfde baan zal in het noorden van de gemeente Haarlemmermeer een open gebied van 900 hectare komen, waarin naast natuur en recre atie ook ruimte is gereserveerd voor landbouw. amsterdam anp De Amsterdamse politie heeft naar verwachting circa een week nodig om alle aangiften op te nemen van gedupeerden van een kluisjesroof in een kan toor van de Rabobank. De buit loopt volgens een politiewoor- voerder vermoedelijk in de mil joenen guldens. De verzekering keert maximaal een ton uit per leeggehaald safeloket. Afgelopen weekeinde lieten het kantoor openden, troffen de twee mannen zich bij een klein rovers nog in de kluisruimte filiaal van de Rabobank in de aan. De daders sloten de perso- Jan Evertsenstraat insluiten. Ze neelsleden op en gingen er van- braken circa driehonderd safe- door. Een klant ontdekte de op- loketten open. Drie bankmede- gesloten medewerkers en alar- werkers die maandagmorgen meerde de politie. Of de werkelijke omvang de buit ooit duidelijk wordt, hangt af van de aangiftebereid heid van de klanten ve bank. Bij een vorige grote kluis- roof afgelopen zomer bij de VSB-bank in de hoofdstad h nooit alle waardevolle gestolen waar bij de politie gemeld. Angst voor de belastingdienst is daarvoor de voor de hand lig gende reden. De omstandigheden, waaronder woensdag het referendum wordt gehouden zijn verre van ideaal. Beïnvloeding van de burger, door zowel de media, politici en de betrokken aannemer zelf, onder het 'mom van objectieve en eerlijke informatie voorzie ning aan de burger' zijn ronduit misselijkmakend. De paginagrote advertentie, afgelopen week geplaatst door Van der Plas, met (mis)gebruik van het gemeentelijke logo, geeft aan, dat Van der Plas bij een eventuele schadeclaim wei nig kans zou hebben. Het feit, dat hij op deze wijze de burger probeert te beïnvloeden is ook ronduit misselijk. De onderhandse afspraken door bestuurders, waarbij de toenmalige gemeenteraad schijnt te hebben zitten breien of slapen, zijn feitelijk aan de zen voorbij gegaan. Inhoudelijk wordt veelal NIET begrepen waar het nou precies om gaat. Zelfs nu nog schijnt het zo te zijn, dat wethouders zaken re gelen, alsof zij alleenheersers zijn. De gemeenteraad wordt veelal voor voldongen feiten ge steld, waarbij zij zich NIET BE WUST zijn van alle ins en outs. Relevante informatie schijnt en scheen gewoon achtergehou den te worden. De 'deal' met de verantwoor delijke wethouders en Van der Plas, waarbij de renovatie en ombouw tot appartementen werd vastgelegd, was van meet af aan al omstreden. Toen bij de 'deal' de koppe ling werd beschreven tussen de renovatie en ombouw van het hoofdgebouw enerzijds en de bebouwing van het achterge deelte anderzijds, was al duide lijk dat er aan deze 'deal' poli tieke hagen en ogen zaten. Omdat zowel de toenmalige bestuurders en Van der Plas wisten, dat er aan bebouwings plannen van het achtergedeelte grote politieke risico's kleefden, heeft men bewust risico geno men, dat financieel niet op de burgers mag worden afgescho- Het was dus allemaal bekend. Het is dus de vraag, of het be rekenen van een schadevergoe ding, die uit zou komen op 2,5 miljoen, wel rechtmatig is te ge bruiken als pressiemiddel. Bestuurders, van een ge meente die net nog wel of net nog niet een Artikel 12 gemeen te was, hadden en hebben vol gens mij niet het recht dit soort overeenkomsten aan te gaan, zeker niet als de onderhandelin gen in de achterkamer zouden hebben plaatsgehad. In het bedrijfsleven is een be stuurder aansprakelijk te stellen in gevallen waarbij door wanbe leid schade wordt veroorzaakt. In dit geval zouden niet de bur gers gestraft moeten worden, maar de toenmalige bestuur ders» Nogmaals, Van der Plas wist waaraan hij begon en was beter dan wie ook op de hoogte van de Het van een bouwplan, omdat daar democratisch over is beslist, kan nooit leiden tot een 'auto matische schadevergoeding'. Het niet doorgaan van een bouwplan hoeft niet automa tisch te leiden tot schade. Van der Plas zou moeten kun nen aantonen, dat hij schade heeft geleden en zal gewoon als ieder ander een schadeclaim moeten indienen, waarbij niet de gemeente, maar de rechter zal moeten uitmaken of er rede lijke gronden zijn tot vergoe ding van eventueel geleden schade. De winsten, gemaakt op de verbouwing van het voorgedeel te zullen daarbij ook moeten worden meegenomen. Van enige 'automatische' schadevergoeding door de ge meente kan m.i. derhalve geen sprake zijn, omdat de risico's van al dan niet doorgaan van bebouwing van het achterge deelte vooraf bekend waren. Daarom zal ik mijn stemge drag NIET LATEN BEÏNVLOE DEN DOOR welke misleidende informatie van wie dan ook. Wat betreft om te stemmen vóór de bouw in de Burgemees- terswijk, met name aan het on bebouwde deel van de Kern- straat, refereer ik aan de door de gemeente Leiden aangeboden argumenten, welke ik in mijn brievenbus aantrof: 1. Waarom eerst een bouwver gunning afgeven en daarna pas een zogeheten 'uniek referen dum'? 2. Het afwentelen van de finan-i ciële consequenties, door mid-j del van het dreigen met extra lasten, op die burgers welke part nog deel hebben aan trans acties tussen de gemeente en een bouwonderneming, lijkt dat niet op CHANTAGE? 3. Over welk karakter van wo ningzoekenden moet men spre ken, met andere woorden, gaat het om 'betaalbare' huurwonin gen of om dure koopflats? 4. Verder heb ik het idee dat men het gebouw destijds in ver val heeft laten geraken. 5. Er wordt met geen enkel woord over de bomen gerept. 6. Dat Leiden, ondanks de meeste projecten, in bepaalde opzichten verpaupert is zeker, echter deze oorzaken liggen dieper. Conclusie: Het zogenaamde unieke van dit referendum zie ik niet in, omdat het geheel ver ankerd is in een misleidende onderlaag, hetgeen ik toch niét uniek mag noemen. Tegelijk met de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten op 8 maart 1995 zal de Leid- se kiezer zich kunnen uitspreken in een re ferendum met de volgende vraagstelling: De gemeenteraad zal binnenkort beslissen over het bestemmingsplan 'Hoge Rijndijk 25 e.o.'. Het doel van dit plan is de bouw mogelijk te maken van 28 woningen en een ondergrondse parkeergarage op het terrein aan de Burggravenlaan/Kernstraat/Cobet- straat in Leiden. Om te kunnen bouwen moeten de eetzaal en de serre van het Ko ninklijk Militair Invalidenhuis worden ge sloopt. Bent u voor of tegen dit bestem mingsplan? Voor wie niet met de situatie ter plaatse op de hoogte is lijkt de vraag zoals hierboven geformuleerd eenvoudig te beantwoorden. Het gaat, zo lijkt het, uitsluitend om een kleine correctie aan een oud gebouw, dat al zestig jaar niet meer wordt gebruikt voor het doel waarvoor het is gebouwd, met als winst een bijdrage aan de leniging van twee noden die in Leiden al jaren aan de top staan: gebrek aan woningen en parkeer plaatsen. Geen zinnig mens zal zich uitspreken te gen een dergelijk bestemmingsplan. Hoe is het dan mogelijk dat meer dan 4500 Leide- naars door middel van een handtekenin genactie hebben bereikt dat hier een refe rendum over wordt gehouden? Dat komt doordat deze tegenstanders van het plan beschikken over informatie, die voor het ge ven van een juist antwoord onontbeerlijk is, maar die in de vraag aan de kiezer niet wordt aangeduid. Het gaat om de volgende punten: - Het Koninklijk Militair Invalidenhuis staat sinds 1988, met inbegrip van serre en eet zaal, op de lijst van gemeentelijke monu menten. De Raad van State bestempelde het als potentieel Rijksmonument. - In de tuin van het huis staat een gevari eerde groep van 15 vitale bomen (3 plata nen, 2 iepen, 3 haagbeuken, 5 esdoorns, 1 linde en 1 amerikaanse eik). Ze steken ruim boven het 16 meter hoge huis uit. Vooraf gaand aan de bouw van de apartementen moeten 10 van deze bomen worden gekapt. De overige 5 zullen de bouw hoogstwaar schijnlijk niet overleven. - Het gaat hier om de bouw van 28 dure koopappartementen, die zoals de ervaring steeds leert, direct noch indirect ten goede zullen komen aan de Leidse woningzoeken den. - Er is voor de te slopen ruimte een con creet en zinvol alternatief: de vestiging van een dierenkliniek, die elders waarschijnlijk slechts zou kunnen worden gerealiseerd ten koste van bestaande woonruimte. Er is voor de bewoonbaarheid van een stad meer nodig dan alleen maar woningen. Dat is altijd al algemeen aanvaard, als het gaat om wegen, winkels, scholen en allerlei bestuurlijke, sociale en culturele voorzie ningen. De laatste decennia dringt steeds meer het besef door dat dit ook" geldt voor natuurlijke elementen zoals groen, bloe men en vogels. Ook in Leiden heeft men daarom een ecologische hoofd- en wijk- structuur vastgesteld en is men bezig met het opstellen van een ecologisch beleids plan. Het is bij zo'n plan van het grootste belang om uit te gaan van reeds bestaande belangrijke elementen. De Leidse Milieuraad stelde dan ook in haar brief aan het college van burgemeester en wethouders onder andere: 'De bomen in de bewuste groep maken door de hoogte deel uit van het 'stedelijk dak' voor organismen (ondermeer vogels en insekten). Met het verdwijnen van de bo men wordt bovendien de omgeving van de bomen beïnvloed. Dit heeft niet alleen ge volgen voor de directe biotoop maar ook op stadsniveau doordat de ecologische verbin dingsfunctie voor de genoemde organis men onderbroken wordt. De bomen zijn van een ouderdom en omvang dat het heel lang duurt voordat van een vervanging er van kan worden gesproken. Voor de eerste tientallen jaren gaan ze voor de ecologie van de stad verloren Het aantal grote, monumentale, oude bo men, en zeker een groep ervan, is in Leiden klein. Het laten verdwijnen van zo'n aan zienlijke groep is tegen die achtergrond ge zien pijnlijk'. Het Leidse gemeentebestuur heeft van deze problematiek niets laten doorklinken in de aan de kiezers voorgelegde vraag. Ik hoop langs deze weg nog iets aan dit ver zuim te kunnen doen. Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief uw naam, adres en woon plaats vermelden, evenals de datum waarop het betref fende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant onder tekend met naam en woonplaats. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weige- Gaarne wil ik openlijk reageren op de brief, gestuurd door het Stadhuis/Stadhuisplein betref fende het Koninklijk Militaire Invalidenhuis. Eindelijk mogen burgers tijdens de verkiezingen zich uitspreken door middel van een referendum, of de serre en eetzaal van het voormalig Koninklijk Militaire Invaliden huis wel of niet mag worden af gebroken. Maar... als ik de toelichting goed heb gelezen, bestaat er voor de burger geen enkele re den om zijn eerlijke mening te laten horen. Het is namelijk zo dat een eventuele bouwer de vergunning reeds op zak heeft. Dus een bouwvergunning die al vergeven is aan een bouwer die, als het niet doorgaat, met een claim kan komen van maar liefst 2,5 miljoen, en wie moet dat betalen? De burger, want die wordt eventueel met onge veer 25 gulden extra belast. Schandalige gang van zaken! Doe als gemeente niet alsof de burger mee mag beslissen, nee, hij mag alleen eventueel beta len. Hieruit blijkt dat een zoge naamde inspraak gewoon niet aanwezig is. Laat de burger in Leiden zich duidelijk uitspre ken, dat men bij een dergelijk referendum bij de neus wordt genomen. Nog even en de yuppen- machtsstrijd binnen de PvdA van Leiden is gestreden. Met respect voor de enorme inzet van wat omwonenden, maar dat is toch op de keper be schouwd datgene waar het hier bij feitelijk omgaat? Toch hebben Leidenaars bui ten de Professorenwijk ook veel belang bij juist dit referendum. Maar mijns inziens gaat het dan meer over de vraag of dit uitein delijk de enige manier is om de bouwdrang van wethouder Van Rij wat te beteugelen. Want van de inspraak en uitwerking van de 'nota bouwen in bestaande wijken' hebben veel Leidenaars een behoorlijke kater overge houden. In mijn ogen had een referendum over deze nota de totale Leidse bevolking dan ook meer aangesproken dan 'Hoge Rijndijk 25'. Maar toen waren wij nog niet zo bijdehand! De meerderheid van de poli tieke partijen blijkt, in de ogen van veel burgers, telkenmale te gemakkelijk over te halen om steeds meer groen te bebouwen en waardevolle gebouwen op te offeren. Daarbij wil de wethou der hen en ons steeds doen ge loven dat er (ook in dit geval) na bebouwing meer groen be schikbaar komt dan ervoor?? Maar voor veel gewone burgers is Leiden ook qua bebouwings dichtheid echt overvol. Het is hierbij verbazingwek kend hoe gemakkelijk de ge meente zich in deze kwestie vastlegt op een schadevergoe ding van maar liefst 2,5 miljoen voor de projectontwikkelaar. En hoe gemakkelijk deze rekening publiekelijk op het bordje van de gewone burger wordt gede poneerd. Met in mijn ogen geen ander doel dan het stemgedrag bij dit referendum oneigenlijk te beïnvloeden. Want er zijn van gemeentewege best wat dure bloepers te bedenken (Zijloever, Zijlbedrijven), waarbij de ge meente is teruggefloten maar waar veel minder ophef over is gemaakt. En helaas betalen wij als burgers het dan ook 'onge merkt' allemaal zelf. Laat u daardoor dan ook niet weerhouden om tegen het be stemmingsplan te stemmen. En stem misschien niet alleen te gen om mooie bomen en de serre van 'Hoge Rijndijk 25' te redden. Maar waarschijnlijk meer nog om het stadsbestuur duidelijk te laten voelen dat dë burgers hiermee eisen dat zij beter omgaat met de historie, de toekomst en de leefbaarheid van deze mooie stad. Het Koninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk. archieffoto i dijkman

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14