Weer zorg over voortgang Leyhof Oegstgeest blijft goochelen met cijfers nieuw raadhuis Wassenaar steunt hondenbezitters Leiden Regio Dit is het werk van een zieke geest geweest' 'Laan van Ouderzorg meest geschikte plek voor kermis' Extra parkeerplaatsen bij ziekenhuis dringend nodig Boosheid over uitblijven sancties tegen pizzeria Aangrenzend weiland komt bij begraafplaats Vijfduizend gulden schade aan verzetsmonument voorschoten j- iVerzetsman L. van der Bijl (77) lüit Voorschoten is geschokt door de aanslag op het monument. „Dit is natuurlijk een schandalige actie. Ik ben al 'door verschillende field die verdrietig zijn, die van de aanslag begrijpen. Dit is een zieke geest geweest. Mis schien moet je denken heo-nazi, die op deze Wraak wil nemen op de verzets mensen die tegen het hebben gevochten." Het verzetsmonument Koningin Julianalaan in Voor schoten is gistermiddag ont daan van de laag de nacht van zondag op dag door een onbekende daal overheen is gegoten. De schade aan het monument lijkt in eerste instantie mee te vallen, maar bedraagt in ieder geval vijfduizend gulden. De teer kon een hogedrukspuit worden verwijderd. Aanvankelijk werd 'gevreesd werd dat de uitgebei telde letters beschadigd zouden zijn, maar dat bleek niet het ge- Wel is het monument sterk jerkleurd en niet baar. En dat terwijl de 50-jarige herdenking van de bevrijding voor de deur staat. Enkele ambtenaren ontdek ten gistermorgen de laag teer ^oen zij langs het den, op weg naar het gemeente huis. Het liet gemeentehuis, in de bocht de weg. De teer bleek nog en zat vermoedelijk nog hiaar enkele uren op het prent. Bij het verzetsmonument werden stukgeslagen jampotjes gevonden die de teer hebben bevat, alsmede de deksels de potjes. Die worden nu door de politie op vingerafdrukken (jinderzocht. De gemeente Voorschoten gaat proberen om het monu ment voor de dodenherdenking öp 4 mei weer in oude luister te 'herstellen. Het zal worden ge verfd met de kleur van natuur steen, om de de zwarte aanslag Van de teer te camoufleren. Het reinigen van de steen is niet mogelijk. Ook zal er een anti- graffiti-laag worden aange bracht zodat het monument eventuele toekomstige aansla gen beter kan verwerken. „Die laag hebben we nooit eerder aangebracht omdat we dachten dat het monument niet zo snel het mikpunt zou worden van aanslagen", zegt gemeentevoor- lichter M. van Bruggen. Bloemstukken Van der Bijl sluit niet uit dat de i publiciteit rond het mo nument een verwarde geest op verkeerde ideeën heeft ge bracht. Bij het gemeentehuis komt een jongerencentrum, i de toegangsweg bij het komt. Van der Bijl en andere Voorschotenaren hebben hun bezorgdheid over die ontwikkeling kenbaar ge maakt. Door het vandalisme dat zij vreesden is het monument nu echter al aangetast. „Maar er zijn natuurlijk al eigenaardige dingen gebeurd rond het ver zetsmonument. In november vorig jaar werd door familiele den een krans gelegd naar aan leiding van de dood van de we duwe van verzetsman Bertus van Aken, die overigens niet op het monument staat. Die krans is vernield. En dan zijn er nog die eigenaardige bloemstukken die op kerstochtend 1994 door een onbekende in de vorm van een hart bij het monument zijn neergelegd. Acht bloemstukken, terwijl er twaalf namen op het monument staan. Je zou een verband kunnen vermoeden met de liquidatie van acht colla borateurs in de oorlog. Die li quidatie staat beschreven in het boek 'Zand over acht', dat ik acht jaar geleden geschreven heb", vertelt van der Bijl. Misschien is het toeval, maar Van der Bijl weet ook dat het gisteren, 6 maart, precies 50 jaar geleden was dat bij de Woeste Hoeve de aanslag op SS-gene- raal Rauter werd gepleegd. „Vanwege die aanslag zijn 280 verzetsmensen, die in de gevan genis zaten, gefusilleerd. Een van hen was Willem van Mulli- gen, wiens naam ook op het verzetsijionument staat. Dat soort 'toevalligheden' zet je wel aan het denken", aldus Van der Bijl. Liggen de plannen voor de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Leyhof wel op schema en kan de eerste paal wel op tijd de grond in? Enkele leden van de commissie voor ruim telijke ordening uitten gisteravond tijdens een vergade ring hun ernstige twijfels. Met name burgerlid O. Reijers (D66) had bedenkingen. Hij vond het bijvoorbeeld vreemd dat de gemeente nu pas bezig is met het doen van een bodemonderzoek op de bouwlocatie. Ook CDA- burgerlid G. Hogervorst sprak zijn verbazing uit. „Dat bo demonderzoek had een half jaar geleden toch ook al kunnen plaatsvinden? Moeten we ons niet wéér zorgen maken?" loofde zo'n planning binnen kort te geven. Reijers merkte op dat het niet zo gek was dat hij wantrouwend was geworden, 'gezien de voor geschiedenis'. De gemeente dreigde vorig jaar immers sub sidiegeld voor Leyhof mis te lo pen, ondanks voortdurend opti misme van wethouder Van Dijk. Met behulp van de plaatselijke woningbouwvereniging (AWL) lukte het op het allerlaatste mo ment om bouwplannen en ex ploitatie-opzet in te dienen en de subsidie veilig te stellen. Wethouder Van Dijk toonde Reijers vroeg zich af of wethou der A. van Dijk (ruimtelijke or dening/BBL) de werkzaamhe den die nodig zijn voordat de bouw kan starten, wel goed op elkaar afstemt. Of hij de zaken rond Leyhof 'wel in de vingers heeft', wilde de D66'er weten. Om die reden verlangde Reijers van de wethouder op korte ter mijn een 'goed overzicht van al le activiteiten'. „Ik wil de gerust stelling hebben dat we over een half jaar met bouwen kunnen beginnen." De wethouder be- maar gedeeltelijk begrip voor de ongerustheid bij sómmige com missieleden. „Het ontwikkelen van bouwplannen is altijd om geven van onzekerheden. Je probeert die onzekerheden steeds verder terug te dringen." Volgens Van Dijk is het nu een maal zo dat de gemeente last houdt van de eerder opgelopen vertragingen. Hij wees erop dat het bodemonderzoek wel dege lijk eerder was gepland, maar niet zo snel kon beginnen. „Eerst moest de grondexploita- tatie vastgesteld zijn. Daar was het wachten op." M. Groenberg, hoofd afdeling ruimtelijke ordening, zei niet te verwachten dat de gemeente nog voor nare verrassingen komt te staan na het bodemon derzoek. Zou de grond vervuild zijn, dan zou dat immers weer vertraging betekenen. Het bo demonderzoek is weliswaar nog niet afgerond omdat een deel van het terrein onder water staat, maar de bodemmonsters die zijn genomen van het reste rende deel, geven volgens Groenberg geen reden tot 'alar merende geluiden'. De laag teer is verwijderd, maar het verzetsmonument in Voorschoten vertoont nog steeds de sporen van de aanslag. „Dit is een schandalige actie", zegt verzetsman L. van der Bijl. LOEKZUYDERDUIN voorschoten •VEILING Het Zijlkwartier aan de Van der. Ma^kstm^^tó- ling. Ook is er een fancy-fair, het rad van avontuur en zijn er spelletjes voor kinderen. Oude spulletjes voor de fancy:fair kunnen gebracht worden naar de Steenbakkerstraat 16. Infor matie: 071-410088. De Sixlaan in Voorschoten wordt, als 'dé' gemeenteraad 'daarmee instemt, 'ter hoogte van de Papelaan met paaltjes afgesloten voor autoverkeer. Dat wordt gedaan op verzoek van de bewoners, om de ver keersveiligheid te verbeteren. Door de maatregel zal uitgaand autoverkeer ook niet meer mo gelijk zijn. De paaltjes kunnen Sixlaan straks niet meer toegankelijk voor autoverkeer worden weggeklapt om in geval van nood de zieken- of brand weerauto te kunnen laten pas- Eind vorig jaar voerden de be woners van de Sixlaan actie vanwege de onveilige situatie op de T-splitsing Sixlaan-Pape- laan. Er werden toen handteke ningen verzameld, die aan het gemeentebestuur werden aan geboden. Het inrijden van de Sixlaan via de Papelaan was al verboden, vanwege het eenrich tingsverkeer op de Sixlaan, maar veel automobilisten trok ken zich van het verbodsbord niets aan. De Sixlaan bleek een aantrekkelijke sluipweg in de wijk Boschgeest voor verkeer dat vanaf de Veurseweg komt. Hierdoor onstond een onveilige situatie voor fietsers, met name scholieren op weg naar en ko mende van de Regenboog- schóbl. De bewoners hadden daar genoeg van en besloten tot acde over te gaan. loman leefmans Alleen wiskundigen en financië le experts kunnen alle bereke ningen, formules en cijfers nog volgen. Toch gaan de Oegst- geestse raadsleden zich van avond nog een keer buigen over de kwestie van het nieuwe raad huis en in het bijzonder over de vraag welke uitvoering uiteinde lijk het goedkoopst is. De versie van Leefbaar Oegstgeest (LO), die opnieuw is berekend, of het plan dat door alle andere partij en wordt ondersteund. Er zijn twee mogelijkheden. Het gemeentehuis wordt ver plaatst van de huidige locatie aan het Wilhelminapark naar de even verderop gelegen, voorma lige Jelgersmakliniek, die dan wel eerst een grondige verbou wing moet ondergaan. Een meerderheid van D66, CDA, WD en Progressief Oegstgeest (PrO) steunt dit voorstel. De tweede variant gaat uit van het gebruik van beide ge bouwen. Het huidige raadhuis èn de kliniek. Volgens LO kan 'de Jel' daardoor met een klei nere verbouwing af en wordt de hele operatie goedkoper, ook al omdat de oude kliniek wordt gehuurd van de restaurateur. Om de oren Het streefgetal van 1,5 miljoen gulden per jaar aan exploita tielasten wordt in beide varian ten niet gehaald. De eerste ver sie kan wel rekenen op een meederheid in de raad en wordt naar verwachting vanavond ook gekozen. Maar dat heeft beide kampen er niet van weerhou den elkaar met getallen om de oren te slaan. Eerst was er een overzicht van de inmiddels ex,-wethouder A. Ollongren van LO. Hij strooide met een veelvoud aan formules met Griekse letters als variabe len om uit te leggen dat de ge meente minder vloeroppervlak te nodig had. Daarna volgde een boekhoudkundige vergelij king van Ollongren en zijn par tijgenoot F. Lisman tussen de LO-versie en de andere variant. En volgens dit duo zou het plan van de grootste partij in Oegst geest twee a tweeënhalve ton op jaarbasis goedkoper zijn. Tijdens een bewogen raads vergadering van 14 februari viel M. Noort van PrO de cijfers aan. Hij gebruikte een overhead-pro jector en een portable computer om schematisch en in kleur te laten zien dat de LO-cijferaars een onvoldoende voor rekenen dienden te krijgen. Het voorstel voor één raadhuis in de Jelgers- ma was wèl goedkoper. De experts van LO zijn de af gelopen maand opnieuw aan het rekenen geslagen. Ze heb- bep op hun beurt de berekenin gen van Noórt opgevraagd en komen nu, vlak voor de uitein delijke beslissing, met nieuwe vondsten. Conclusie: het plan waarin beide gebouwen worden gebruikt is tussen de 1,1 en 3 ton minder duur. De raad mag vanavond bepalen wie gelijk krijgt. Noordwijker slaat jongen oegstgeest» Een 48-jarige inwoner van Noordwijk is gisteravond aangehouden omdat hij een 14-jarige jongen uit Oegstgeest had geslagen. De Noordwijker reed met zijn auto over de Rhijngees- terstraatweg. Hij verkeerde in de veronderstelling dat de jongen steentjes naar zijn auto gooide. Hij stopte, stapte uit en sloeg de jongen enige malen in het gezicht. Het slachtoffer moest voor behandeling naar het AZL. Bij onderzoek bleek er sprake te zijn van een misverstand. De jongen had een stuk koek weggegooid dat per ongeluk de voorruit van de auto van de Noordwijker raakte. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Autowiel gestolen warmond» Een bewoonster van de Ganzenwei kon gistermor gen niet naar haar werk omdat een dief het complete rechter voorwiel van haar auto had meegenomen. De politie vermoedt dat de dader de garage te ver weg of te duur vond en de makke lijkste weg heeft gekozen om zijn eigen probleem te verhelpen. Inbraak in sportcomplex warmond» Dieven hebben in de nacht van zondag op maandag toegeslagen in het sportcomplex aan de Endepoellaan in War mond. De voordeur van de kantine werd met grof geweld open gebroken, waarna een speelautomaat werd gekraakt en van geld ontdaan. Tevens werden enkele kasten opengebroken. Jongen aangereden voorschoten Een 11-jarige jongen uit Voorschotenis gister morgen gewond geraakt bij een aanrijding op de Papelaan. De jongen reed met zijn fiets vanaf de uitrit van zijn woning de weg op. Hij zag een van links naderende auto over het hoofd, be stuurd door een inwoner van Den Haag. De automobilist kon niet meer remmen. De fietser werd geschept en liep daarbij kneuzingen en schaafwonden op. Het slachtoffer is behandeld in het AZL. i leiderdorp» l De Laan van Ouderzorg is de meest geschikte plek in Leider- dorp voor het houden van een kermis. Een alternatief is er niet. - Daar moeten de bewoners van de flats aan de Merelstraat, Roodborststraat en Koolmees straat zich bij neerleggen, vindt de commissie beroep- en be zwaarschriften. Onafhankelijke juristen van de commissie bo gen zich onlangs over het be- zwaar van de omwonenden te gen de door de gemeente ver- leende vergunning voor de ker- mis. Attracties en bezoekers zorgen volgens de flatbewoners voor veel overlast. Ze denken dat de Van Diepeningenlaan een betere plaats is voor de ker- adviseert de gemeente echter de vergunning voor de kermislocatie op de Laan van Ouderzorg te handha ven. De overlast wordt voldoen de beperkt door de voorwaar den die aan de vergunning zijn verbonden, aldus de juristen. Wel betreurt de commissie het dat de gemeente nog steeds geen geluidsmetingen tijdens de kermis heeft gedaan, terwijl dat wel het plan was. De com missie dringt er bij het gemeen tebestuur dan ook op aan om alsnog metingen te doen. Het St. Elisabeth-ziekenhuis zit volgens de commissie beroep- en bezwaarschriften te springen om extra parkeerplaatsen in de direc te omgeving. Zij heeft een bewoner van het Holtlant, die tegen de uitbreiding protesteerde, dan ook in het ongelijk gesteld. De huidi ge parkeerplaats bij het ziekenhuis is namelijk te klein. Daardoor zetten veel mensen hun auto fout neer. De kans bestaat dat ambu lances niet bij het ziekenhuis kunnen komen. „De bereikbaarheid van hulpverleningsvoertuigen komt in het geding," stelt de com missie. De bewoner vreest echter voor stank-, geluids- en licht- overlast in de buurt van zijn woning als er meer parkeerplaatsen komen. Ook is hij bang voor toename van het verkeer. Verder werpt hij op dat voor de aanleg van de parkeerplaatsen groen moet worden opgeofferd. De commissie vindt dat de bewoner met zijn bedenkingen een 'overtrokken beeld' schetst. leiderdorp judy nihof -„We kiezen niet, maar draaien eromheen." Het Leiderdorpse CDA-burgerlid G. Hogervorst le verde gisteravond tijdens een commissievergadering ernstige kritiek op het feit dat de ge meente nog niet heeft ingegre pen bij pizzeria II Buongustaio aan de Achthovenerweg. „Ik kan dit beleid niet aan de bur gers verklaren," zei Hogervorst. „We zijn destijds fel van leer ge trokken tegen de illegale vesti ging. Nu gaat het college toch weer zaken afwegen. Daardoor wordt hoop gekweekt." Drie maanden geleden kreeg eigenaar G. Zara van de ge meente te horen dat hij zijn ille gale restaurant moest ontrui men. Deed hij dat niet, dan zou de gemeente de zaak sluiten. Er gebeurde echter niets. Vorige week bleek namelijk dat het col lege zich eerst nog wil buigen over 'nieuwe feiten'. Zo heeft ei genaar Zara een officieel ver zoek om vrijstelling van het be stemmingsplan ingediend. Een ander nieuw feit is een lijst met handtekeningen van bezoekers die het restaurant willen behou den. Ook H. Zilverentant (WD) begreep niet waarom de ge meente de daad nog steeds niet bij het woord heeft gevoegd. „Ik leiderdorp»judy n De Leiderdorpse begraaf plaats wordt over enkele jaren wellicht uitgebreid met een stuk grond dat de gemeente al tientallen jaren in bezit heeft. Het gaat om een weiland dat grenst aan de begraafplaats. Voordat het terrein gebruikt kan worden, moet het worden opgehoogd. Het idee is om de langsgelegen sloten te dem pen voor extra ruimte. De beslissing over het be trekken van het weiland bij de begraafplaats laat overigens nog wel even op zich wach ten. Het is onderdeel van een studie naar de toekomst van de begraafplaats en mogelijke privatisering ervan. De ge meente denkt er al enige tijd over om het beheer gedeelte lijk aan particulieren over te laten. De Leiderdorpse begra fenisondernemer Soek zou hiervoor al belangstelling hebben getoond. De resulta ten van de studie worden in de zomer verwacht. Voordat de studie klaar is, wil de gemeente echter al iets doen aan bepaalde knelpun ten, zoals het gebrek aan ruimte voor nieuwe graven. De commissie voor ruimtelij ke ordening gaf gisteren tij dens een vergadering toe stemming voor het creëren van extra graven door het rui men van een bepaald vak. Het gaat om een gedeelte met 15 tot 22 jaar oude graven. Volgens de gemeente worden alle nabestaanden hiervan op de hoogte gesteld. Zij kunnen eventueel herbegraving aan vragen. Een meerderheid van de politiek stemde ook voor de aanleg van een columbarium, ofwel urnenmuur. Alleen CDA-raadslid T. Meijer vroeg zich af of de gemeente die stap nu al moest nemen. „Kunnen we niet beter wach ten tot de lange termijn visie er is?" Hij wees erop dat het aantal aanvragen voor plaat sing in de urnenmuur nu niet zo groot is, dat haast is gebo den. Meijer vond geen gehoor bij de andere fracties. VRIJE TIJD LEIDEN Kledingbeurs. In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad wordt op vrijdag 10 en zaterdag 11 maart een kledingbeurs gehou den. De beurs is bedoeld voor zomerkleding. Vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur kan de kleding worden gebracht. Zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur worden de kledingstukken verkocht. Rommel. Het Elisabeth Gasthuishof aan de Caeciliastraat houdt op zaterdag 11 maart een rommel- en kledingmarkt met een rad van avontuur. De opbrengst is bestemd voor een nieuwe rolstoelbus. De markt duurt van 10.00 tot 15.00 uur. Computerdump. In de Pieterskerk wordt op zaterdag 11 maart de Leidse computerdump gehouden. Van 10.00 tot 17.00 uur kunnen daar tweedehands computers en accesoires worden gekocht. Wandelen. De Wandelkring Leiden organiseert zaterdag 11 maart en zondag 12 maart ter gelegenheid van haar 40-jarige bestaan wandel tochten van 5, 10, 15, 25 en 40 km. Alle tochten beginnen bij restau rant Ijsbaan aan de Vondellaan. Informatie: 01725-72456. WARMOND Rommelmarkt. In huize Luduina wordt op zaterdag 11 maart de jaarlijkse bazar gehouden. Van 10.00 tot 16.00 uur zijn er kraampjes, spelletjes en een rad van avontuur. Rommel en boeken voor de markt kunnen in Luduina aan de Herenweg worden afgegeven. Wie grote meubelen kwijt wil kan bellen: 01711-10100. OEGSTGEEST Media. In het Witte Huis aan het Wilhelminapark wordt op zaterdag 11 maart een multimediadag gehouden. Tussen 13.00 en 23.00 uur kunnen computergebruikers rondkijken. Toegang: 2,50 gulden. LEIDERDORP Vrouwendag. De stichting Vrouwenoverleg Leiderdorp viert de in ternationale vrouwendag op 8 maart in de Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel. Het cabaret De Suri's speelt 'Al gaat met au', ofwel 'Al lochtoon gaat met autochtoon'. De toegang kost 5 gulden. Aanvang: 20.00 uur. wassenaar monica dacht dat het duidelijk was dat het restaurant er illegaal zit." Wethouder A. van Dijk (ruimte lijke ordening/BBL) beloofde de kwestie van de pizzeria op de agenda van de volgende com missievergadering te zetten. De gemeente Wassenaar is om twee redenen boos op het Duin waterbedrijf Zuid-Holland, eigenaar van het duingebied Meijendel. Omdat het bedrijf de (Wassenaarse) hondenbezitters verbiedt op het duinterrein hun dieren uit te laten en daarbij ook nog eens net doet of Wasse naar het daarmee eens is. En dat is helemaal niet zo. In een brief aan het duinwa terbedrijf schrijft de gemeente Wassenaar dat zij, net als de hondenbezitters, vindt dat. de viervoeters gewoon in de dui nen terecht moeten kunnen. De uitlaatregeling voor honden moet dezelfde blijven, waarbij het aanlijngebod tijdens het broedseizoen door de gemeente Wassenaar wordt geaccepteerd. Voor het duingebied Meijen del is enkele maanden geleden een plan gemaakt in opdracht van het zogeheten Bestuurlijk Platform duingebied Den Haag, Wassenaar en Katwijk (waarin ondermeer de drie genoemde gemeenten zitting hebben). Het is de bedoeling dat de natuur in duingebied weer meer kansen krijgt. Meijendel is nu in ge bruik als recreatieterrein en de opstellers van het plan willen die recreatie aan banden leg gen. Een van de dingen is dat hondenbezitters voortaan bijna nergens meer met hun hond mogen lopen. Dit tot groot on genoegen van die hondenbezit ters. Wassenaar onderschrijft hun grieven nu dus. De gemeente heeft zitting in het Bestuurlijk Platform duingebied maar, zo schrijft ze in de brief aan het duinwaterbedrijf, dat platform is bedoeld om te overleggen. „Het mag niet zo zijn dat het overleg de afzonderlijke ge meenten hun beslissingsbe voegdheid uit handen neemt." Springtuin Niet alleen de hondenbezitters hebben moeite met de natuur- plannen. Ook de verplaatsing van de springtuin stuit op ver zet, bij de bezitters van paarden in dit geval. De springtuin trekt veel autoverkeer aan en is, zoals dat in vaktermen heet, 'een na- tuurvreemde vorm van recrea tie'. Met andere woorden: springen met een paard kan je ook buiten de duinen doen. Het is daarom de bedoeling de springtuin nog voor het eind van dit jaar te verplaatsen naar de voetbalvelden naast het paardencentrum Duindigt. Op dit moment wordt overlegd met de voetbalclubs. Het benodigde geld, een kwart miljoen gulden, is al bijna bijeen. De provincie en het duinwaterbedrijf hoesten ieder 100.000 gulden op.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13