Simonis moedeloos over ex-Joegoslavië Kerk Samenleving Paus houdt vast aan ontslag Gaillot DINSDAG 7 MAART 1995 BUITENLAND KORT Haïti Curiekardinaal R. Etchegaray brengt van 8 tot 13 maart een bezoek aan Haïti. Hij zal daar gesprekken voeren met ver tegenwoordigers van de kerk en 'burgerlijke autoriteiten'. De Haïtiaanse bisschoppen conferentie heeft de kardi naal uitgenodigd, zo maakte het Vaticaan gisteren be kend. Etchegaray, voorzitter van de pauselijke raad voor gerechtigheid en vrede en Cor Unum, gaat zondag voor in een kerkdienst waaraan al le bisschoppen en geestelij ken van Haïti deelnemen. Wereldraad Secretaris-generaal Konrad Raiser van de Wereldraad van Kerken brengt van 4 tot 6 april een bezoek aan het Va ticaan. Hij ontmoet paus Jo hannes Paulus II en bezoekt verscheidene departementen van het Vaticaan. Dat maakte de raad gisteren bekend. Doel van het bezoek is ver sterking van de relaties met de Rooms-Katholieke Kerk. Raiser wil onderzoeken hoe in de toekomst samenwer king kan worden verdiept en uitgebreid. Het bezoek aan Rome maakt deel uit van een serie bezoeken van Raiser aan lidkerken van de raad en de belangrijkste oecumeni sche partners. De RK Kerk is geen lid van de raad. Alle se cretarissen-generaal van de Wereldraad van Kerken die Raiser voorgingen, vereerden het Vaticaan met een bezoek. In Kopenhagen, waar hij gis teren de Sociale Top toe sprak, zei Raiser over de reis: ,,Het aanstaande bezoek aan het Vaticaan is een uiting van de nauwe samenwerking die de afgelopen dertig jaar tus sen de RK Kerk en de We reldraad van Kerken is ont- Opstand De parochianen van het Brit se Swaffham, in het graaf schap Norfolk, dreigen zich van hun bisdom af te schei den als het ontslag van hun priester Kit Chalcraft van kracht blijft. Dat meldden Britse kranten. De Anglicaan se Kerk verwijt Chalcraft dat hij te vaak getrouwd is. Chal- crafts superieuren hadden zijn twee echtscheidingen door de vingers gezien, maar namen maatregelen toen hij in november aankondigde voor de derde maal in het huwelijk te zullen treden. De bisschop van Norwich, Peter Noot, verklaarde dat de 57- jarige priester 'absoluut geen afspiegeling van de christelij ke huwelijkscriteria meer kon zijn' en stelde hem op non-actief. Kardinaal terug van driedaags bezoek aan Zagreb en Sarajevo ,,Ik heb met veel verschillende mensen gesproken en zij hadden allemaal één ding gemeen: geen van hen weet een oplossing om uit de conflicten te komen. Alles zit muurvast. Er zou een wonder moeten gebeuren, wil de situatie veranderen." Dit zei kardinaal Simonis, aartsbis schop van Utrecht en voorzitter van de Nederlandse Bis schoppenconferentie, gisteravond na zijn terugkeer van een driedaags bezoek aan Zagreb en Sarajevo. amsterdam anp Simonis was naar het voormalig Joegoslavië afgereisd 'op appèl van de Bosnische en Kroatische bisschoppenconferentie', nadat een eerder afgesproken bezoek, met kerstmis vorig jaar, moest worden afgezegd wegens de spanningen in het gebied. De kardinaal greep de uitno diging aan om zichzelf 'op te pompen', zo liet hij gisteravond op Schiphol weten. „Een groot gevaar van zo'n oorlog is het ge- wenningsverschijnsel. Dat wilde ik voor mijzelf doorbreken door erheen te gaan." Die opzet leek geslaagd: Simonis was diep on der de indruk van hetgeen hij, voorzien van een kogelvrij vest en een VN-helm, met eigen ogen heeft kunnen waarnemen. Vooral de stad Sarajevo heeft een onuitwisbare indruk op de kardinaal gemaakt. „De stad is finaal kapotgeschoten, met ge wetenloze moedwil en vandalis me. Dat is gewoon duivels. Er is praktisch geen raam meer heel, overal staan wrakken van bus sen en auto's. De mensen ma ken over het algmeneen een ge laten indruk." Simonis prees de geestelijken in het door oorlog verscheurde land om hun 'ge weldige moed'. „Zij zijn geble ven en spreken de moed in, houden ze op de been." Kardinaal Simonis heeft in Zagreb en Sarajevo ontmoetin gen gehad met geestelijk leiders van diverse geloofsgemeen schappen, zoals de rooms-ka- tholieke, de joodse en de islami tische. Ook heeft hij gesproken met een servisch-orthodoxe monnik, die over de gehele ser visch-orthodoxe geloofsge meenschap waakt sinds bis schoppen en priesters zijn ge vlucht. Simonis heeft in Sarajevo te vens Nederlandse VN-militairen bezocht en toegesproken. Hij vergeleek de taak van de militai ren met die van de geallieerden vijftig jaar geleden. „Uw situatie hier is misschien nog moeilij ker", aldus Simonis in zijn toe spraak. „Gekomen om het leed te verzachten, de humanitaire hulp te verzekeren en een vre desplan te helpen implemente ren, blijkt dat ook de vredes macht zelf van alle kanten mik punt wordt van kritiek." parijs rtrvan Gaillot geprotesteerd. Deze houdt er liberale opvattingen over geboorteregeling op na, is voor stander van het gebruik van condooms om de verspreiding van aids tegen te gaan, vindt dat priesters moeten kunnen trouwen en roept op tot meer tolerantie jegens homoseksuelen. Hij pleit ook voor meer hulp aan armen, werklozen en Paus Johannes Paulus II houdt vast aan zijn be sluit, de liberale Franse bisschop Jacques Gaillot te ontslaan. Zijn bereidheid de 'rode bisschop' op het Vaticaan te ontvangen, doet daar niets aan af. Dat zei de voorzitter van de Franse bisschoppen conferentie, Joseph Duval, gisteren in een inter view met het Franse dagblad Le Figaro. Na een driedaags bezoek aan Rome deelde Du- val zaterdag mee dat de paus bereid is tot een ge sprek met Gaillot, de voormalige bisschop van Evreux, die medio januari wegens zijn liberale opvattingen werd ontslagen. „Het welkom van de paus is een broederlijk welkom voor een bis schop", aldus Duval. „Er is geen sprake van een nieuwe houding of van een heroverweging van de genomen beslissingen. Duizenden Fransen hebben tegen het ontslag Gaillot zei het afgelopen weekeinde dat het protest tegen zijn ontslag het Vaticaan bewust hééft gemaakt van de veranderende opvattingen van Franse katholieken. In een ontmoeting met de paus 'kunnen we naar de toekomst kijken zon der iets te moeten rechtvaardigen of uit te spre ken, wie goed of fout was', aldus Gaillot. De 'rode bisschop' is nu in naam bisschop van Partenia in Zuid-Algerije. Dit bisdom bestaat al sinds de Middeleeuwen niet meer. De moslims veroverden het gebied toen. Mieth gasthoogleraar ethiek op Katholieke Universiteit Nijmegen numegen anp ral und Erfahrung (1977). Te vens publiceerde hij over tal van ethische onderwerpen. Tijdens zijn verblijf in Nijmegen werkt hij aan een publikatie over het thema 'bio-ethiek als sociale ethiek'. Het Centrum voor Ethiek is een interfacultaire werkgroep de universiteit. Het verricht i de De Duitse ethicus en moraal theoloog Dietmar Mieth is van af 1 maart voor negen maanden benoemd tot gasthoogleraar aan het Centrum voor Ethiek van de Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN). Dat maakte de KUN gisteren bekend. Mieth is hoogleraar theologi sche ethiek aan de universiteit onderzoek op het t Tübingen'e zaghebbende werken zoals Dichting, Glaube und Moral: Studiën zur Begründung einer Ethik (1976) en Mo- ethiek en verzorgt postdoctoraal ethiekonderwijs. Het houdt zich ook bezig met de beroepsuitoe fening door universitair opgelei den. BEROEPINGSWERK den: J. Verdijk te Lisse. Bedankt: voor Elim: ir. W.F. Teekens te Hien-Dodewaard. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Oudemirdum: c.a. mevr. te Amster- Beroepbaarstelling: E. van Egmond, Koningstraat 1 P, 2515 JH 's-Gra- venhage, tel: 070-3898183. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Hoogezand-Sappemeer (tweede predikantsplaats): J.R. Geer- singte Lisse i.c.m. Voorschoten. Aangenomen: naar Nijkerk: dr. P.H.R. van Houwelingen te Ensche- de-Oost, die bedankte voor Amers- foort-West. DE SPITS Kerktorens bepalen al eeuwenlang het silhouet van dorp en stad. De oerdegelijke, robuuste, massieve architectuur als eerbetoon aan God houdt ook in deze tijd van secularisatie stand. De kerk mag dan hebben geleerd een toontje lager te zingen, het klokgelui klinkt op zondagmorgen niet minder dominant. Het instandhouden houden van deze bouwwerken is allang geen exclusieve plicht meer van een kleine groep gelovigen, maar wordt gezien als een zaak van algemeen belang. In deze rubriek wordt het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. p u 6 7 5 5 7 5 5 4 3 2 7 8 9 10 5 5 4 4 5 5 1 5 1 7 7 4 5 4 10 4 5 5 4 9 4 DE RECHTER S T R Mr. Jesse van Muylwijck 5 6 7 8 9 10 OPLOSSING OPGAVE WOORDZOEKER Overgebleven woord: KINDERMEISJE SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. internationaal padvin- dersfeest; 2. aanbidden; 3. per soonlijke bewaker; 4. training; 5. beroep; 6. schaars; 7. injectie; 8. fabelachtig dier. HEINZ 'V, "v p: 7 IS J 'J= iL^ 1 kKMK BOES HET WEER Koudbloedige depressie Vi Het natte en vrij koude weer dat de eerste week van de lentemaand maart kenmerkt, is nog niet voor bij. In de afgelopen 24 uur dreven talrijke buien van de Noordzee landinwaarts. Op uitgebreide schaal werd hagel en onweer ge meld en op veel plaatsen viel er meer dan 10 millimeter neerslag. Na een neerslagpauze van nog geen vol etmaal gaat het komende nacht opnieuw regenen door toedoen van een nieuwe, koud bloedige depressie. Deze heeft, evenals zijn voorgangers, de Noordzee als eindbestemming. Na de frontale regenband klaart het morgenochtend weer op, maar niet voor lang. De bovenlucht is nog al tijd flink koud (-35 graden op circa 5 kilometer hoogte) en de zon moet het afleggen tegen opbollende sta pelwolken, die weldra uitgroeien tot stevige buien met 'maartse' trekjes. Donderdag is er ruimte voor wat meer zon, dankzij de invloed van een hogedrukuitloper van de Azo- ren. Een lange stabiele periode zit er niet in; een volgende depressie zorgt vanaf vrijdag voor een vervolg van het natte tijdperk. Een droge periode, die langer dan een dag duurt, is de laatste maanden een zeldzaamheid. Terugbladerend mijn logboek stuit ik pas in de eer ste week van 1995 op een 'droogteperiode' van drie dagen. Eind november 1994 heeft zich voor het laatst een wat langer tijd vak zonder neerslag voorgedaan. I de periode van 22 november tot 3 december bleef het vrijwel droog in onze regio. De klagers over het weer in dit lam waar het 'altijd maar regent' lijken dus het gelijk aan hun zijde te heb ben. Vorig jaar werd in de Bilt ee neerslagduur van 862 uren bere kend; daarmee werd het absolute duurrecord van 1993 (835 uren) scherper gesteld. De neerslagsom van 1994 bedroeg gemiddeld ovei Nederland 957 millimeter; geen record, want de jaren 1965 en 1966 waren met respectievelijk 987 en 1027 millimeter nog nat ter. Een relatie tussen de warmte van de laatste jaren en de verhoog de neerslagsom is moeilijk aan te tonen. De jaren 1989 en 1990, de twee koplopers van deze eeuw, me ga' gemiddelde temperatuur van respectievelijk 10.7 en 10.9 gré den waren behoorlijk droog met een jaartotaal van respectievelijk 684 en 799 millimeter. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Veel bewolking en plaatse lijk sneeuw, aan de kusten regen. Morgen tamelijk veel wind. In het noorden droger en vooral morgen opklaringen. Middagtem- peratuur van +5 graden hier en daar langs de west- -2 langs de grens ook regen. Morgen op de meeste plaatsen droog en steeds meer opklaringen. Middagtemperatuur van +4 graden in het uiterste zuiden tot ongeveer -4 in het noorden. Denemarken: Onrustig we Middagtemperatuur ongeveer 3 gr Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en veel winterse buien. Mogelijk onweer en tamelijk veel Wind. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden, in het zuiden va geland rond 8 graden. België en Luxemburg: Vandaag eerst af en tc overal droog. In de loop wolkt en in de avond e mogelijk voorafgegaan Morgen winterse buien ratuur ongeveer 8 graden, i nen rond 4 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag eerst opklaringen loop van de dag bewolkt en ten regen; in het oosten b droog. Morgen wisselend kele buien, mogelijk met hagel of sneeuw. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden, vandaag in Bretagne rond 10 graden. Temperatuur op 1000 meter eerst ongeveer -3 graden, morgen oplo pend tot iets boven nul. Spanje: Perioden met zon. Aan de costa's in het zuidoosten vandaag mogelijk een bui, elders droog. Morgen langs de gehele oostkust en in het noorden kans op een bui. Maxima ongeveer 15 graden, langs de Golf van Biskaje enkele graden lager, m het zuidoosten van Spanje wat hoger. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, aan de noord kant van de eilanden nu en dan wolken velden en kans op een bui. Middagtem peratuur ongeveer 21 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen overwegend bewolkt en eerst in zuid-Frankrijk nu en dan regen, in de Al pen en Pyreneeën boven de 800 meter sneeuw. Later op de dag in het westen enkele opklaringen en droog. Maximum temperatuur rond 12 graden in de da len. In de Franse Alpen op 2000 meter hoogte ongeveer -8 graden, morgen stij gend naar -5 graden. Italië: Wolkenvelden en buiig weer in heel Ita lië. Morgen grotendeels droog weer, maar in de middag in Sestriere en het Aosta-dal boven de 800 meter sneeuw, daar beneden regen of natte sneeuw. Later op de dag ook in Livigno en de Do lomieten grotere neerslagkansen. Mid dagtemperatuur van 10 graden in de Po- vlakte en het noordelijk deel van de Adriatische kust tot 16 graden op Sici lië. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Alpen -7 graden vandaag, morgen Duitsland: Vandaag wisselend bewolkt en eerst nog een enkele winterse bui. Morgen van het westen uit bewolkt gevolgd door regen of (natte) sneeuw. Temperatuur op 1000 meter ligt vandaag rond -3, morgen rond het vriespunt. In de Beierse Alpen tem peratuur op 1500 meter vandaag rond - 5 graden, morgen door föhn tijdelijk op lopend tot rond het vriespunt. Middag temperatuur in de dalen ongeveer 6 gra den, morgen in het zuiden dicht bij 10 graden, Zwitserland: Vandaag af en toe zon, eerst ook nog plaatselijk wat sneeuw. Morgen vanuit het westen bewolkt, gevolgd door regen, boven 800 m sneeuw. Temperatuur op 2000 meter -9 graden, morgen oplo pend tot -5 graden. ;elijk s bel' sch hel scl WOENSDAG 8 MAART 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.11 Zon onder 18.29 Maanop 10.12 Maanonder01.18 l Waterstanden Katwijk Weerrapporten 06 maart 19 u licht bew. licht bew. licht bew Rotterdam hagelbui weerlicht licht bew. licht bew. Luxemburg sneeuw/ Malaga' half bew. Mallorca zwaar bew. Malta half bew. Moskou onbew München half bew. Oslo regen Parijs regenbui Praag onbew. Rome half bew. iw8 16 5 8.0 Vandaag eerst nog plaat: verder geregeld zon en Morgen later op de dag v COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE B.M. Essenberg, G P Arnold (adj), J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Maioor. Frans Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma.-vri). van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet (ind. BTW) per maand per kwartaal ess». r overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 1800-19.30 uui ƒ31,05 ƒ30,05 87,70 86,70 337,55 336,55 JA-ZEKER, i £M WEL- AANl DE OOSTK/WT de /MAAS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12