Jacht op gokkasten is geopend [Leiden Parkeren in mozaïek hachelijke zaak Walenkamp acht tijd rijp voor volgende grote slag Groen Links breekt lans voor politie-surveillanten Keurmerk houdt waarschijnlijk niet alle inbrekers buiten de deur De computer leert Chinees 'Zonder afspraken wordt het een grote puinhoop' Referendum in Televizier De politie begint deze maand met de controle op fruitau tomaten en andere electronische gokspelletjes. Sinds 1 maart mogen alleen cafés nog dergelijke apparaten in huis hebben. Per café is één gokkast toegestaan. Welke boete of straf overtreders riskeren is nog onbekend. Zo wel de afdeling juridische zaken als milieu van de ge meente weet het niet. DINSDAG 7 MAART 1995 Weer sieraden bij V&D gestolen leiden Inbrekers hebben de juwelenafdeling van warenhuis V &D aan de Aalmarkt vannacht geplunderd. Een ruit aan de kant van de Maarsmansteeg werd ingeslagen, waarna de dieven de juweliersafdeling bezochten. Daar werd een graai gedaan in de bakken, waarna de dieven in grote haast het warenhuis weer verlieten. Diverse sieraden lagen nog over de grond verspreid. Het is nog niet duidelijk wat er precies wordt vermist. Vorige week werden ook sieraden uit het warenhuis gestolen. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een ruit met een trottoir tegel vernield. Meisje aangereden door bromfietser leiden Een 12-jarig Leids meisje is gistermorgen gewond ge raakt na een aanrijding met een bromfietser. Het ongeluk ge beurde op de kruising Dr. Lelylaan/Morslaan. Het meisje fietste over de Morslaan. Zij verleende geen voorang aan een 17-jarige Leidse bromfietser. Het slachtoffer is met een hoofdwond over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Muziekverzameling gestolen leiden De voordeur van een woning aan de Nieuwe Rijn is in de nacht van zondag op maandag door dieven opengebroken. De inbrekers namen een CD-speler, 100 CD's en en sportfiets weg. Geschokt y« -J Oud-verzetsman L. van der I J Bijl is geschokt door de aan slag op het herdenkingsmonument in Voorschoten. 'Dit is natuurlijk een schandalige actie'. D66 /i rDe provinciale D66 I 3 en D66 in Rijnwou- de staan wat woningbouw in het Groene Hart betreft lijnrecht tegenover elkaar. Auto's buiten de zwarte vakken krijgen bon op Garenmarkt Parkeren op de Garenmarkt is geen een voudige klus. Het parkeerterrein ziet er mooi uit; de bestrating is een mozaïek van verschillende zwarte en gele vlakken door kruist met enkele grijze en rode lijnen. Maar de doorsnee Leidenaar kan er weinig waar dering voor opbrengen. Want in dat mo zaïek blijkt een auto parkeren tamelijk las tig. En wie het fout doet, krijgt een bekeu ring op de koop toe. E. Rob is zo'n gedupeerde. Hij parkeerde enige tijd geleden zijn auto op de Garen markt. Toen hij zijn boodschappen had ge daan, zag hij tot zijn grote verbazing een bekeuring onder zijn ruitewisser geklemd. Hij wist zeker dat hij een parkeerbon had gekocht en zijn parkeertijd was nog lang niet verlopen. Maar de bon bleek een boete omdat zijn auto niet precies in het parkeer vak stond. Rob was woedend, want de lijnen tussen de verschillende parkeervakken zijn volgens hem volstrekt niet duidelijk. „Vooral 's avonds zijn de vakken heel moeilijk te zien. Er staan ook maar twee lantaarns langs het parkeerterrein. Bovendien regende het waardoor de vakken nog moeilijker waren te onderscheiden." Rob heeft daarom een klacht naar de dienst Parkeerbeheer ge stuurd en is niet van plan de boete te beta len. Tot nu toe heeft hij nog geen reactie ge had. „Desnoods stap ik naar de rechtbank", zegt hij. Rob is niet de eerste die is bekeurd we gens parkeren buiten de vakken. Parkeerbe heer bevestigt dat wel vaker een bon voor foutparkeren wordt uitgedeeld, ondanks het bonnetje achter de ruiten. Bij de aanleg van het parkeerterrein, een klein jaar geleden, stond voorop dat de Garenmarkt vooral een mooi plein moest worden. „De gemeente is ook niet zo blij met de onoverzichtelijkheid van het plein", zegt G. Weeland van Par keerbeheer. Daarom zijn er onlangs bij de opritten van het parkeerterrein enkele bordjes ge plaatst. Op deze bordjes staat dat bezoekers hun auto alleen in de zwarte vlakken mo gen parkeren. Een delegatie van Justitie heeft de situatie op de Garenmarkt bekeken en de parkeerplaats met de nieuwe bordjes goedgekeurd. „Dus nu moet het goed zijn", volgens Weeland. Maar volgens Rob helpen ze niets. „Toen ik overdag nog eens op het parkeerterrein ben gaan kijken zag ik de bordjes nauwe lijks. Een van de bordjes was ook verbogen, zodat je eigenlijk je hoofd uit het raampje van de auto moet steken om de tekst te kunnen lezen." Bouw veilige wijk in Stevenshof begint in april leiden aap rietveld Als de politie meer budget krijgt moet dat geld worden besteed aan politie-surveillanten en niet aan 'duurder betaalde politie medewerkers'. Dat stelt raadslid M. Hogervorst van Groen Links in schriftelijke vragen aan bur gemeester en wethouders van Leiden. Hogervorst is geschrokken van uitspraken van korpschef S. van Hulst van de politie, die in een interview in het Leidsch Dagblad van 21 februari zei: „Het is makkelijk genoeg om een heleboel laag opgeleide en dus goedkope krachten een blauw pak aan te trekken en de straat op te jagen. Dat kan even het gevoel geven dat er veel toe zicht is en dat het dus ook heel veilig zal zijn. Maar dat is schijnveiligheid." De korpschef heeft liever goed opgeleide poli tiemensen dan politie-surveil lanten. „Wij kiezen voor kwali- Het raadslid voor Groen Links vindt dat Van Hulst ten onrech te zijn neus ophaalt voor poli tie-surveillanten. Die kunnen leiden marieke mittelmeuer „Mij heeft dit nieuwe compu tersysteem vooral veel hoofd pijn bezorgd maar als het straks goed en wel in gebruik is, zal het veel voordelen bieden." Marc van der Meer, bibliotheek medewerker van de Chinese bi bliotheek van de Rijksuniversi teit Leiden spreekt enthousiast over de automatisering van de Chinese catalogus. Omdat het nationale bibliotheeksysteem tot voor kort nog niet in staat was Chinese karakters te ver werken, kostte het veel tijd om een boek te vinden. Na de zo mer komt daar verandering in. „Het werd hoog tijd dat de catalogus van de Chinese bi bliotheek geautomatiseerd werd", vertelt Van der Meer, „De meeste mensen hebben grote moeite met het zoeken in kaartenbakken omdat ze ge wend zijn de computer te ge bruiken. Als ChinaBase straks in gebruik is, kunnen de gebrui kers gemakkelijker en sneller zoeken. Niet alleen in deze bi bliotheek maar ook in andere bibliotheken." Een half jaar heeft het Sinolo gisch Instituut het nieuwe sys teem op proef gehad. In die tijd werden zo'n 450 titels inge voerd; met succes. Nu zijn de programmeurs van het Project geïntegreerde catalogus auto matisering (Pica) het program ma aan het uitwerken en deze zomer wordt een start gemaakt met het invoeren van de overige titels. „Het duurt nog even voordat alle titels zijn inge voerd", vertelt Van der Meer, „Pas over drie jaar staan de meest recente boeken en de he le zeldzame titels in de catalo gus. Daarna moeten alle stan daardwerken nog ingevoerd worden." De automatisering van de ca talogus van Chinese titels is een doorbraak in Nederland. Tot voor kort was het computersys teem van Pica nog niet in staat Chinese tekens te herkennen. „Het probleem met de Chinese taal is het enorme aantal karak ters. Als je in het Nederlands een lettergreep opschrijft, dan kunnen er voor die ene letter greep in het Chinees een hele boel verschillende karakters be staan", vertelt Van der Meer. ChinaBase staat niet alleen in volgens Hogervorst heel goed dienstverlenende en preventie ve takan uitvoeren. „Elders wordt hun rol zeer positief ge waardeerd. Bovendien wordt hiermee werkgelegenheid ge creëerd juist voor lager opgelei den." In de commissie voor alge mene en bestuurlijke zaken in Leiden heeft Hogervorst er juist voor gepleit wél politie-suiyeil- lanten in dienst te nemen, liever dan hoger opgeleid en duurder personeel. Een pleidooi dat door andere partijen is onder steund. Het raadslid vindt dat burgemeester C. Goekoop dat standpunt moet verdedigen te genover de korpschef van de re giopolitie. Volgens een woordvoerder van de politie Holland-Midden zijn over uitbreiding van het korps nog geen besluiten geno men. „Het is zelfs nog niet dui delijk of en hoeveel extra bud get wij krijgen. Maar de stelling van de korpschef is, dat kwali teit voor kwantiteit gaat. Sim pelweg roepen om meer blauw op straat is onzin. Daarmee los je de problemen niet op." verbinding met alle Nederland se Universiteitsbibliotheken, de gebruiker kan ook andere Eu ropese, Chinese en Amerikaan se bibliotheken raadplegen. „Zo kan iemand voor zijn onderzoek titels in verschillende landen raadplegen", zegt Van der Meer, „Ook kunnen wij ons aankoop beleid beter afstellen door titels die al in een andere bibliotheek staan niet aan te schaffen." In direct heeft ook het bedrijfsle ven belang bij de automatise ring. „Als een bedrijf dat met China handelt inlichtingen vraagt bij het documentatiecen trum, kunnen de medewerkers straks veel sneller een antwoord leiden loman leefmans De maatregel werd vorig jaar door de gemeenteraad definitief ingesteld. In club- en buurthui zen, snackbars, shoarmazaken, en sportkantines is het voortaan verboden een fruitautomaat te plaatsen. In cafés en andere 'natte horeca' (gelegenheden waar wordt geschonken) mag één apparaat blijven staan. Di rect na het besluit van de raad, dat een initiatief was van SP'er C. Vergeer, waarschuwde werk geversorganisatie Horeca Ne derland voor het ontstaan van een illegaal gokcircuit in Leiden. En de vereniging van handela ren in speelautomaten wees op mogelijke faillissementen in de eigen branche en bij kleine eet- zaakjes als de maatregelen wer- geven." Vergeleken met andere bi bliotheken komt de automatise ring van de Chinese bibliotheek Iaat. „We hadden al veel eerder een verzoek tot automatisering ingediend bij de Pica", vertelt Van der Meer. „De reden dat er nu pas iets van terecht komt, is dat de computers steeds krach tiger worden. Bovendien heeft de Universiteitsbibliotheek een programma opgestart om de bi bliotheken van de andere instel lingen zo snel mogelijk te auto matiseren en hebben we subsi die ontvangen van de Neder landse organisatie voor weten schappelijk onderzoek." den uitgevoerd. De gemeenteraad was echter niet te vermurwen. In de strijd tegen gokverslaving onder met name jongeren moest er een strikt beleid komen. Ook het compromis dat de Vereniging Nederlandse Gemeenten aan haar 'leden' voorstelde, het zo geheten 2-1-0 systeem, werd door Leiden van de hand gewe zen. Dat systeem houdt in dat cafés twee, snackbars één en buurthuizen geen fruitautoma ten mogen hebben. De maatregel is een week ge leden geruisloos van kracht ge worden. Nog niet alle betrokken gelegenheden hebben de gok kasten weggehaald, maar de af deling bijzondere wetten van de politie heeft ook nog geen con troles uitgevoerd. leiden marieke mittelmeuer Een garantie dat er nooit zal worden ingebroken is het niet, maar de kans op inbraak in zes tig nieuwe woningen bij station De Vink in de Leidse wijk Ste venshof wordt volgens de poli tie wel een stuk kleiner. Veilig heid staat al tijdens de bouw voorop. De huizen die eind 1996 worden opgeleverd, krij gen extra sloten, er worden meer lantaarnpalen neergezet en de bosjes en struiken blijven laag om donkere hoeken te voorkomen. Gisteren kreeg de nieuwe wijk het Politiekeur merk Veilig Wonen. Het keurmerk is een afspraak tussen de politie enerzijds en de leiden wim koevoet vervolg van voorpagina Het is niet zo eenvoudig om 'ja' of 'nee' tegen een Leidse 24- uurs-economie te zeggen, be weerde CDA-fractievoorzitter Klück gisteravond. „Als Leiden het aantal koopzondagen be perkt en de buurgemeenten doen dat niet dan zou het onge wenste effect wel eens de tot standkoming van nog meer grootschalige weidewinkels kunnen zijn." Daardoor, rede neert de CDA'er, zou er koop kracht uit Leiden worden weg gezogen. „Zonder regionale af spraken wordt het een grote puinhoop." Kluck zei dat tijdens een CDA-ledenvergadering. Daar werd een onderzoek aangekon digd naar het draagvlak voor een 24-uurs-economie in Lei den. Volgens de fractievoorzit ter moet ook worden overlegd met CDA-afdelingen elders op dat het Leidse beleid kan wor den afgestemd op dat van de buurgemeenten. De Leidse CDA-fractie neemt in de gemeenteraad pas een de finitief standpunt in over deze kwestie na het onderzoek. De christen-democraten zijn wat beducht om als eersten met een definitief standpunt naar buiten gemeente Leiden en de bouw onderneming anderzijds. De gemeente en de bouwonderne ming beloven de wijk in te rich ten en te bouwen volgens de re gels van de politie. Het keur merk Veilig Wonen geeft de be woners de zekerheid dat de wijk is gebouwd volgens de strengste veiligheidseisen. „Dat betekent te komen. „Het CDA heeft de vorige gemeenteraadsverkiezin gen drie zetels verloren doordat de partij zich zo nodig moest af ficheren met de plannen voor de autoluwe binnenstad. Laten we met deze discussie heel goed oppassen", drong CDA-lid Van der Zon aan op uiterste voor zichtigheid bij bestuur en frac tie. Andere CDA'ers stelden dat de behoefte aan koopzondagen, avondwinkels en andere libera liseringen van de winkelslui tingstijden geringer zou zijn als de Leidse winkels 'een unifor mer gedrag zouden tentoon spreiden op de donderdagse koopavonden, op zaterdag en op maandag. „Op zaterdagmid dag is het een ramp om te win kelen in Leiden. Bij de slager en de bakker kom je er na tweeëen niet meer in, bij de boekenwin kel kun je tot zes uur terecht en op maandag kun je er ook geen peil meer op trekken. Zijn de winkels in Leiden nu op maan dag open of dicht?" CDA-wethouder J. Walen kamp (economie) is het van harte eens met deze kritiek. Hij zei zich ook te ergeren aan het feit dat veel winkels in Leiden niet meedoen aan de koop avond, zoals de middenstanders van de Hogewoerd. echter niet dat wij garanderen dat er niet ingebroken wordt", zegt de voorlichter van de poli tie Leiden-Voorschoten R. Blom, „Als het aantal inbraken straks niet onder het landelijk gemiddelde ligt, dan is het pro ject niet geslaagd." Het keur merk is vijf jaar geldig. Als de wijk na die periode niet veiliger leiden wim koevoet Als het aan CDA-wethouder J. Walenkamp (financiën/econo mie) ligt is de zogenaamde ta kendiscussie in april, als in de gemeenteraad een besluit valt, nog niet afgelopen. Hij wil na de aanstaande besluitvorming over de bezuinigingen van 18,6 mil joen gulden de bel luiden voor de tweede ronde van 'een meer zuivere takendiscussie'. Walen kamp zei dit gisteravond in de ledenvergadering van zijn partij. De wethouder gaf daar voor het eerst in het openbaar toe dat hij ontevreden is over de huidige bezuinigingsoperatie, waarvoor onlangs de inspraakprocedure is afgesloten. Van de genoemde 18,6 mil joen gulden is volgens Walen kamp slechts 57 procent het di recte gevolg van het afstoten van taken en het beëindigen van subsidies. Dertien procent komt voort uit het opvoeren van de efficiency en de rest van het bedrag bestaat uit financieel- technische ingrepen. Aan het type takendiscussie dat het col lege van burgemeester en wet houders zich had voorgeno men, is het niet toegekomen, al dus Walenkamp. De wethouder wijt dit aan de 'extra druk op de discussie' die was ontstaan door de noodzaak 18,6 miljoen gul den bijeen te krijgen. „Welnu, dat geld hebben we is dan andere wijken, wordt het keurmerk afgenomen. In april wordt de eerste paal geslagen op een bouwterrein bij de Gerda Brautigamsingel. „De belangstelling is zeer groot", zegt directeur P. Boer van M&M Bouw, „Al zeker 70 procent van de woningen is verkocht." Wel ke invloed het politiekeurmerk nu gevonden. Die druk is er di entengevolge ook niet meer. Dat positieve gevoel bij de col legefracties moeten we vasthou den. De geesten lijken na een half jaar discussie rijp voor de volgende grote slag." Walenkamp denkt - en hij wordt daarin gevolgd door frac tievoorzitter P. Klück - dat bij voortzetting van de takendis cussie het volgende college, dat in 1998 aantreedt, de financiële ruimte heeft om de belastingen in Leiden te verlagen. Daarmee zou Leiden in een klap uit de top tien van gemeenten met de hoogste lasten kunnen verdwij- Walenkamp wil ook dat het ambtelijk apparaat verder af slankt. Politie en onderwijzend personeel buiten beschouwing gelaten is de gemeentelijke or ganisatie tussen 1990 en nu ge groeid van 1200 naar 1300 amb tenaren. „De burger heeft mee betaald aan dat uitdijende ap paraat. Het zou goed zijn als in het jaar 2000 er net zo veel ambtenaren zijn als er in 1990 waren." Van de 18,6 miljoen gulden die nu zijn bezuinigd, zijn zo'n twaalf miljoen gulden bestemd voor nieuw beleid: geld dat de gemeente wil investeren in de binnenstad en in het stationsge bied, de zogenaamde 'nieuwe stad'. Deze investeringen moe ten in 1998 1600 extra banen op de prijs van de woningen heeft, kan P. Boer nog niet zeg gen. „Het is natuurlijk een nieu wigheid en dan liggen de prij zen altijd iets hoger." R. Blom verwacht dat het pro ject navolging zal vinden in de rest van Nederland. „In Sassen- heim, Noordwijk en Voorscho ten zijn al soortgelijke wijken gebouwd en het resultaat van die proefprojecten is heel goed. Ook politiekorpsen en bouwon dernemingen in de rest van het land zijn geïnteresseerd." Het idee is overgewaaid uit Enge land. Daar is gebleken dat wij ken met een Veilig Wonen keur merk aanzienlijk minder door inbrekers worden bezocht. hebben opgeleverd. De rest van de bezuinigingen is bedoeld om de tekorten weg te werken. De operatie kost de gemeente zo'n 80 arbeidsplaatsen maar Walen kamp vindt dat dit offer 'verant woord' is. Hoewel Walenkamp liever het hele bezuinigingsbedrag door het afstoten van taken en het stopzetten van subsidies had gevonden, is hij trots op de be zuinigingsnota die aan de ope ratie ten grondslag ligt. „Nog niet eerder heeft een college zo veel in de stad geïnvesteerd als het huidige." Walenkamp haalde in een adem uit naar oud-wethouder financiën P. Bordewijk die in het partijblad van de PvdA de takendiscussie belachelijk maakt. „Ik heb er nog eens wat oude collegeprogramma's op na geslagen, uit de tijd dat het CDA nog in de oppositie zat en Bor dewijk wethouder was en ik ben stomverbaasd over de simpele financiële opzet die aan die stukken ten grondslag ligt. Het is stuitend te zien hoe losjes en onzorgvuldig de financiële pa ragrafen zijn geformuleerd en hoe gemakkelijk er werd ge dacht over lastenverhogingen voor de burgers. Of Bordewijk dan nu de eerst aangewezen persoon is om het huidige am bitieuze college zo cynisch te bejegenen, is nog maar de vraag." ChinaBase maakt kaartenbakken overbodig TEKENINGEN - De Stichting Leiden Dalmacija houdt van zondag 12 tot zaterdag 25 maart de tentoonstelling 'Ik droomde over vre de'. Er zijn tekeningen en teksten te zien die door kinderen uit het voormalig Joegoslavië zijn gemaakt. De tentoonstelling wordt om 16.00 uur geopend in de zaal van Kunstkring De Burcht aan de Burgsteeg in Leiden. Medewerker Marc van der Meer van de Chinese bibliotheek van de uni versiteit, nu nog tussen computer en kaartenbak: „Het probleem met de Chinese taal is het enorme aantal karakters." FOTO HOLVAST/MARK LAMERS leiden De actualiteitenrubriek Avro's Televizier schenkt vanavond aandacht aan het Leidse referendum over het bouwplan bij het Koninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk. Leiden is een van de de vier gemeenten in Nederland waar woensdag tegelijk met de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten een referendum wordt gehouden. Leiden is de eerste Ne derlandse gemeente met een volksraadpleging die door bur gers is aangezwengeld. Avro's Televizier begint om 21.26 uur op Nederland 1. 'In 2000 net zo veel ambtenaren als in 1990' donkere De Garenmarkt ziet er fraai uit. Het juiste parkeervak vinden is echter een probleem. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11