luinrell botst bet Wassenaar Prikacties bij gevangenis Alphen Arti et Religioni na 75 jaar nog springlevend Leiden Regio/Rijn Veenstreek Gemeentekantoor Jacobswoude beklad ]k bouwen voor jongere ouderen9 in Leyhof 'Tijd 34I 'Statenlid moet uit het gemeentebestuur' Graven als monument mm Voorzitter OMKA stopt IDAG 6 MAART 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -3f <ctiepark boos over hogere toeristenbelasting ee it; tractiepark Duinrell is boos op de gemeente Was- Boos omdat zij de toeristenbelasting bijna wil att)belen. Graaf Van Zuylen van Nijevelt, directeur park, noemt de verhoging 'te zot voor woorden'. hem wentelt Wassenaar zijn geldproblemen af e a ondernemer: Duinrell. T itftR» FRANK BUURMAN nd' raajstenbelasting bedraagt t etiit per overnachting. Ze uu| de gemeente ruim :n" gulden op. Wassenaar arief verhogen naar een 3er overnachting. De ge- wil dit doen, omdat zij bije toekomst geen kans begroting sluitend te \Wassenaar krijgt straks gulden minder uit leentefonds. Om dat be- compenseren wordt de yyid-zaakbelasting sterk -ld. En ook toeristen moeten een bijdrage leveren, vindt de gemeente. De verho ging van de toeristenbelasting wordt op maandag 13 maart in de commissie financiën bespro ken. Graaf Van Zuylen van Nijevelt wist al enige tijd dat Wassenaar van plan was om de toeristen belasting te verhogen. „Het col lege heeft me tevoren op de hoogte gesteld. Maar dat neemt niet weg dat dit een onaan vaardbare actie is. Ik heb in middels schriftelijk geprotes teerd tegen het plan. Een verho ging van 80 procent is te gek. Dat kunnen we nooit aan onze klanten verkopen", aldus de graaf. Van Zuylen van Nijevelt zegt dat Duinrell de verhoging voor eigen rekening moet nemen. „In plaats van 300.000 gulden moeten we nu 520.000 gulden aan de gemeente afdragen. Dat is funest voor de onderneming. Een overnachting op onze cam ping kost 16,50 gulden per per soon per nacht, dat is niet goed koop. Het is duur omdat we veel voorzieningen bieden. Als we het tarief verhogen blijven de gasten weg", vreest de graaf. Volgens Van Zuylen van Nije velt was met de gemeente een paar jaar geleden afgesproken dat de toeristenbelasting niet zonder meer zou worden ver hoogd. „Op deze manier ont staat er valse concurrentie. Een attractiepark als de Efteling is veel goedkoper uit. Dat heeft Directeur Van Zuylen van Nijevelt: „Ik was van tevoren op de hoogte, maar dat neemt niet weg dat dit een onaanvaardbare actie is." ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN een voordelige overeenkomst met de gemeente over dit soort zaken", aldus de graaf. Volgens Van Zuylen van Nije velt komt de werkgelegenheid van Duinrell hierdoor onder druk te staan. „Het kabinet wil de belastingen verlagen, Wasse naar gaat de belasting juist weer verhogen. De gemeente zou be ter eerst kunnen gaan denken aan het privatiseren van bepaal de taken, of wellicht wat kun nen gaan snijden in het perso neelsbestand. Maar er wordt weer gelijk voor de makkelijkste oplossing gekozen", aldus de RUNSATERWOUDE HERMAN JOUSTRA Het gemeentekantoor van Jacobswoude is het afgelo pen weekeinde beklad. Over de lengte van enkele meters is met een spuitbus de tekst 'Geen cocaïnedealers in de Keet' op de wand van één van de noodlokalen in Rijnsaterwoude gespoten. Volgens burgemeester W. van Beek zal de tekst spoe dig worden verwijderd. Leimuidenaar Ger Brug heeft zich inmiddels laten ontvallen de tekst te hebben aangebracht. Brug bekleed de tot voor kort een be stuursfunctie binnen jonge renvereniging de Outsiders in Leimuiden, dat als thuis- honk de Keet heeft. Na een conflict werd hij echter uit de vereniging gestoten. Hij was op eigen houtje naar een notaris toegestapt om stichting de Outsiders op te richten. De gemeente liet vervolgens weten Brug niet meer als gesprekspartner te accepteren en alleen maar te praten met bestuursleden van de jongerenvereniging. Volgens G. Verheul, amb tenaar specifiek welzijn en in die hoedanigheid con tactpersoon van de ge meente voor de Outsiders, is Brug eind vorige week boos bij haar binnenge stapt. „Toen had hij het al over dealers. Hij zei letter lijk: ik laat niet toe dat co caïnedealers de leiding heb ben in de Keet. Hij zou er ook werk van maken en naar de rechter stappen. Maar volgens mij wil hij zelf de touwtjes in handen heb ben in de Keet. Ik denk dat hij daarom anderen pro beert zwart te maken." Het rommelde de laatste tijd toch al binnen de jonge renvereniging. Zo zegde de Outsiders zichzelf onlangs voorlopig de wacht aan en sloot het gebouw. Dit ge beurde nadat de Keet een aantal malen was bekeurd wegens geluidsoverlast en het niet naleven van de slui tingstijden. 'jscommissie ouderen: _nag niet alleen een wijk ~voor jonge gezinnen. Er ook woningen komen ouderen' in de ^Van 55 tot 65 jaar. Dat HAdviescommissie Ou- Zij vreest dat j er in de toekomstige >uwwijk bekaaid vanaf komen. De commissie, die de gemeente gevraagd en onge vraagd advies geeft, pleit voor een 'gemengde' wijk. „Veel ou deren vinden het prettig om tussen jongere mensen te wo nen," zegt voorzitter A. Folmer. Voor 65-plussers, de 'oudere ouderen', is Leyhof niet zo'n ge schikte wijk om te wonen, denkt Folmer. „De wijk ligt voor deze groep veel te ver van de Winkel- hof. Daar kun je alleen maar naar toe met een bus en die komt niet in Leyhof." Toch moet woningbouw voor senio ren niet worden overgeslagen, vindt Folmer. „Daarbij denk ik aan de jongere ouderen, die nog met de auto overal kunnen ko men. Voor hen is het misschien zalig om in Leyhof te wonen." Folmer onderstreept het belang van aanpasbaar bouwen bij een beperkt aantal woningen. „Dus huizen met rechte trappen, en brede deuren zodat er ook een rolstoel door kan. Alle mensen worden oud en ze zijn dan niet gedwongen om te verhuizen als ze slecht ter been worden of met krukken moeten lopen." d rval op benzinepompstation ~~aan den run Een benzinepompstaticyi aan de Burge- 3(yr Bruins Slotsingel in Alpen aan den Rijn is gisteravond sollen. Rond 20.15 uur kwam een man met een bivakmuts lkantoortje binnen. Onder bedreiging van een wapen 7 hij de bediende geld af te staan. De overvaller, die was w5l in een zwarte jas met de tekst 'Naf Nafging er vandoor zwarte mountainbike. Het is niet bekend hoeveel geld de piel - in vlammen op tan den run Een bouwkeet aan de Leidsche Schouw in aan den Rijn is gistermiddag geheel uitgebrand. De poli- kt aan brandstichting omdat er een lege jerrycan in de jerd aangetroffen. De keet stond bij de nieuwbouw van °|arkt Hoogvliet. Over de schade is niets bekend. alphen aan den run e. Het Theosofisch Genootschap houdt op dinsdag 7 maart ibare voordracht met als titel 'Guruparampara: de opeen- an Leraren'. De voordracht wordt gehouden in de Pieters- 20.15 uur. Informatie: tel. 01719-17417. L De nieuwste ontwikkelingen op het gebied van niercom- bij diabetes staan centraal tijdens een lezing op dinsdag 7 ihet Academisch Ziekenhuis Leiden. De Diabetés Vereniging id organiseert de lezing, die om 20 uur begint in zaal 0 patio w 1 van het AZL. s icht. De Leidse Volksuniversiteit houdt op woensdag 8 j n rondleiding in de Sterrewacht aan de Sterrenwachtlaan. (tiding begint om 20.15 uur en gaat zowel over het gebouw id le sterrenkunde. Opgave en betaling van 7,50 gulden moe- bn bij de LVU aan de Oude Vest. i L De stichting Thuiszorg Groot Rijnland aan het Schutters- ii t op woensdag 8 en 15 maart een cursus vrijwillige thuis- liabetes. De cursus is bedoeld voor vrijwilligers die thuis patiënten helpen en duurt 's avonds van 19.45 tot 22.00 uur. irmatie en aanmelding: 071-161322. e Droomfabriek treedt op donderdag 9 maart Chemokaf 4 jazz-formatie speelt voornamelijk muziek van Miles Davis !e Parker, maar ook funk-, rock-, en latin-invloeden kenmer- luziek van de groep. Het optreden begint om 22.00 uur. De ;s gratis. AAN DEN RIJN 5 ïrs. De computerclub CGG houdt op woensdag 8 maart een rond over 'musical instrument digital interfacing'. De de- i ies met onder meer keyboards en computers beginnen om buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst. De toegang is 4 et antroposofisch therapeuticum Zonnewervel geeft vanaf g 8 maart een 'luiercursus' voor aanstaande ouders. De cur- 9 vier woensdagavonden en wordt gegeven in de Vrije idderspoor aan de Hoefbladstraat. Opgave: tel. 01720- 3 aurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst houdt op woens- art een kinderbingo. Deelname kost 1 gulden. Aanvang: 14 —AAR rzorging. Kruiswerk Rijn Duin begint woensdag 8 maart |s 'ziekenverzorging thuis'. De cursus is bedoeld voor men- iuis een zieke verzorgen of gaan verzorgen. De lessen wor- )nds van acht tot tien uur gegeven in Het Trefcentrum aan IOTEN Ibeurs. De Nederlandse Vereniging De Verzamelaar houdt 3i.pag 6 maart een verzamelbeurs in gebouw De Werf aan de 377aat. De beurs is open van 19-22 uur. Inlichtingen: tel. 070- In de openbare bibliotheek aan de Wijngaardenlaan wordt l maart een cursus muziekgeschiedenis gegeven. is de klassieke muziek na 1750. De bijeenkomsten duren uur en kosten 65 gulden. Opgave: tel. 071-615678. Ongeveer honderd bouwvak kers hebben vanmiddag het J werk onderbroken bij de bouw van gevangenissen in Alphen aan den Rijn en Gouda. Om half één 's middags klonk de toeter bij de Geniepoort, het huis van bewaring dat aan de Hoom in Alphen wordt gebouwd. Met zijn allen zijn ze in bussen ge stapt en naar Zoetermeer gere den, waar aan de Rokkeveense- weg ook een gevangenis wordt gebouwd. De prikactie is een protest te gen het uitblijven van een CAO in de bouw. Ze vormt de voor bode voor stakingen die ingaan als de werkgevers vóór komen de vrijdag de eisen van de hout en bouwbond niet hebben inge willigd. De afgelopen weken is duide lijk geworden dat de werkgevers vasthouden aan nieuwe maat regelen die de bond als onrede lijk beschouwt. Zo willen de werkgevers de bouwvakkers geen extra vergoeding geven voor het werken in de vroege ochtend, late avond of op zater dag. Ook willen de werkgevers het systeem van vakantiebon nen afschaffen en een groter deel van het ziekengeld laten betalen door de werknemers. leiderdorp jaap van sanduk „Wie als statenlid is gekozen, kan geen deel uitmaken van het gemeentebestuur." V. Molken- boer, voormalig gemeente raadslid in Leiderdorp en mo menteel voorkomend op de PvdA-kandidatenlijst voor de Provinciale Staten, was er afge lopen vrijdag tijdens een poli tiek café'duidelijk over. Als de Leiderdorpse WD-wethouder C.Huigen, nummer 21 op de lijst van haar partij voor de Pro vinciale Staten, wordt gekozen, moet zij haar wethouderschap neerleggen. Molkenboer noem de een eventuele dubbelfunctie van Huigen 'politieke vervui- ling'- De wethouder zelf ziet daarin echter een meerwaarde voor zowel de provincie als de ge meente. Volgens gedeputeerde J. Pool, tweede op de D66-lijst leert de ervaring echter dat sta tenleden die tevens een raads lidmaatschap of wethouder schap dragen, onverbloemd hun gemeentebelangen behar tigen, ook al staan deze haaks op de provinciebelangen. Volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) mag een wethouder wel staten lid zijn, maar geen griffier of ge deputeerde. L -~*r r/,- C jacobswoude» Het graf van de Woubrugse veldwachter en amateur-historicus O.C. van Hemessen (zie foto), de laatste rustplaats van de Leimuidense burgemeester Bakhuizen, de huisarts Strapenséa of die van de piloot die in de Tweede Wereldoorlog de dood vond in Woubrugge toen zijn vliegtuig neerstortte. De historische verenigingen in Jacobswoude onderzoeken welke graven de moeite waard zijn om behouden te blijven als monument. De gemeente heeft de verenigingen de opdracht gegeven uit te zoeken of op de verschillende begraafplaatsen graven zijn die op de monumentenlijst kunnen komen. Daarbij wordt niet alleen gelet op de historische waarde van personen, maar ook op de bijzondere vormgeving van de gra ven. FOTO BEN DE BRUYN ter aar roderick de smit Muziekvereniging Arti et Re ligioni, die dit jaar 75 jaar bestaat, is een begrip in Ter Aar. Sommige families zijn al vier generaties lid en de vijf de generatie staat al te trap pelen om het jeugdorkest van de vereniging te be- mannnen. „Vijftig jaar geleden had je natuurlijk nog geen televisie en er was een hechte dorps gemeenschap", vertelt voor zitter Louis Hoogervorst. „I-let was toen veel makkelij ker om leden te werven." Dat Arti nu inclusief leer lingen 118 leden heeft, is volgens de praeses vooral te danken aan het enthousias me van een hechte groep medewerkers. De eisen des tijds klinken wel door in de muziek die Arti maakt, het repertoire wordt regelmatig vernieuwd. „We hebben bij voorbeeld muziek van Queen en West Side Story gespeeld, en dat spreekt na tuurlijk veel mensen aan", zegt bestuurslid Ton Was- senburg, wiens familie net als die van Hoogervorst al generaties lang binnen de vereniging actief is. De binding met de leden is erg belangrijk voor Arti. Als een echtpaar vijftig jaar ge trouwd is komt het muziek korps een serenade brengen. Sommige mensen zijn al tientallen jaren lid. Aan het jubileumconcert (vorige week zaterdag in sportzaal De Vlinder) werkten alle af delingen van Arti mee; het orkest, de drumband en lyra's (staafspelen), het jeugdorkest, de mini- en ma- joretten en blaaskapel 'De gebarsten ketel'. Hooger vorst en Wassenburg zijn zeer tevreden over de uitvoe ring. Het muzikale niveau was hoog, er waren 1100 be zoekers, en de show zelf, met als thema 'Film en Musical', was een succes. Religioni ofwel godsdienst speelt tegenwoordig een minder grote rol in het leven van veel mensen, en dat vindt zijn weerslag in de ver eniging, alhoewel het reli gieuze element zeker niet verdwenen is. „Vroeger moest je rooms-katholiek zijn om lid te worden. Pro testanten kwamen er niet in", zegt Hoogervorst. „Nu kan iedereen lid worden." Maar het koperensemble luistert nog steeds wel eens een kerkmis op en in samen werking met koren in Lange- raar is er een kerstsamen- zang. Uitwisseling Vijfentwintig jaar geleden knoopte Arti betrekkingen aan met een muziekkorps uit het Duitse plaatsje Velen. Louis Hoogervorst herinnert zich nog het eerste bezoek van de Duitse muziekvrien- den aan Ter Aar. „De oorlog lag toen nog wat verser in het geheugen dan nu. Tij dens de optocht keken ae Duitsers steeds omhoog om dat ze bang waren dat ie mand iets uit het raam zou laten vallen." Dat gebeurde gelukkig niet en de vriendschapsband is al die jaren hecht gebleven. In september komen de Vele- naren weer naar Nederland voor een uitwisseling. Ze lo geren dan bij de gastgezin nen van Arti. „Muziek is een blijvend iets", beweren Was senburg en Hoogervorst eensgezind. „Bij de taptoe in Langeraar trekken we elk jaar weer een dikke 1000 be zoekers". Dus bij het eeuw feest in 2020 zal het muziek korps nog springlevend zijn, daar zijn de heren van over tuigd. alphen aan den run De voormalige Alphense wijn handelaar G. Hazebroek stopt na een klein jaar als voorzitter van de ondernemersorganisatie OMKA. Hij heeft de voorzitters hamer neergelegd wegens per soonlijke omstandigheden. Ha zebroek werd in april vorig jaar gekozen als eerste man van de ondernemersorganisatie. Hij wordt opgevolgd door B. Akker, de huidige vice-voorzit- ter. Akker was tot zijn pensione ring directeur van een grote oliemaatschappij. De laatste tijd werkte hij als organisatie- en bedrijfsadviseur. CDA-bijeenkomst over bezuinigingen Het CDA houdt vanavond een buitengewone ledenvergadering over de gemeentelijke bezuini gingsoperatie. De bijeenkomst is een initiatief van de CDA- fractie die van de achterban wil weten of deze haar standpunten deelt. CDA-wethouder J. Walen kamp is met zijn bestuurders portefeuille financiën een van de belangrijkste stadspolitici achter het plan waarmee de ge meente 18 miljoen gulden wil bezuinigen. Walenkamp is dan ook een der sprekers, vanavond in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovekade. De ledenver gadering begint om 20.00 uur. Behalve de bezuinigingsope ratie staan ook de hoge-snel- heidslijn en de zondagsluiting op de agenda. burgerlijke stand LEIDEN Geboren:. Ebbi, dv. F H. El ferink en C.A.M. van der Valk Jaspert Jacobus Leonardus Adrianus, zv. P. van Stijn en H.J.B.M. Duivenvoorde» Casper Vincent, zv. H.J.M Verkaarten I.S. van Dijk» Marcella Helena Jamil- la, dv. M. Haas en L.H. Slijkhuis» Dy lan, zv. G.J.A. van der Meij en E. Duin dam Kim, dv. G.J.A. van der Meij en E, Duindam Mirthe Emmeline, dv. R.E. van West en E. Kevenaar Sarah, dv. J. Boom en K.J Verhoeven» Rocky, zv. L.E. Emmen en M.M. van der Spoel Thierry Jacobus Wade, zv. J.H, Goossens en I.N. van der Boog Tobias, zv. F.A. Schiphorst en A. Nyf- feler Patricia, dv. H.C. Roodbergen en J.M.M. van Duijn Andréas Pieter, zv. A. Hoek en M.J. van Beelen Lucia Catharina Maria, dv. P.G.W. Grijpink en P.C. Boerlage Mariska, dv. P. Schaap en M.T. Duivenvoorde Stijn Lucas Maarten, zv. R.L.M. Kruidenier en I.W.M. Jansen Sarah, dv. M. Boukhrouf Youri, zv. D. van der Meer en A, Tiggelman Tom, zv, F.G.J. Hou- ben en Th. A.M, Duijndam Niels Ja cobus Albertus, zv. R, van der Wal en J.J. van der Niet Maxime Gabrielle Mei Si, dv. F.T.L.M. van Nierop en S.K. Wu Ian Mathurin Bernard, zv. J.C.B. Le Floc'h en A.A.M. van der Geest Rowin Adrianus Johannes, zv. Th. M. van der Haven en S.M. Kleer- mans Hugo Christiaan, zv. A.P.A. Hoogeveen en C.E. de Boer Thomas Marinus, zv. E.F. van Duijn en M.E. Kater Willem Leendert, zv. L. van der Bent en M.M. Glasbergen Sjoerd Jan Douwe, zv, H D. Tjalsma en A.H. Bolle- meijer Julia Miriam, dv. B, van Vel- zenenA.G de Zwart Jordi, zv. M.T.M. Den Hollanderen J.H.M. Buur man Jeffrey Hendrikus Servaas, zv. G.H. Moespoten L.P.M. LipsYounes, zv. A. Chabab en R, Bsibsi Darwin, zv. S. Ndombele en B.M. Amba Emane, dv. T. El. Belaidi en N. Naciri Kelly Johanna, dv. D.W. Durieuxen N.J. van Duiiverivoorde Gabriëlla Ja- coba Cornelia, dv. N. Schuiten Mark Christian, zv. M.L. Reijndorpen C.H.M. Hendriks. Overleden: F.W. Verhoeff, geb. 20 apr. 1913, man J.G. Crabbendam, geb. 9 jan. 1913, man C. Glasber gen, geb. 15 juni 1938, echtg. van W, van Westbroek S.H.H. Huisman, geb. 19 apr. 1982, dochter» J. Nagtegaal, geb. 24okt. 1946, echtg. van H.A.E. van Gorter D. Varkevisser, geb. 13 maart 1909, geh, gew. met A.P, van Egmond »C.M.J. Tuinhof de Moed, geb. 23 nov. 1906, echtg. van D. de Graaf C. Verplancke, geb, 22 nov, 1914, vrouw» A. Tuit, geb. 11 okt. 1913, man» M.J.H Baltus, geb.'29 juli 1947, echtg, van G.J. Heijne H. Schaap, geb. 21 mrt. 1920, man W. den Oude, geb, 4 mrt. 1913, man J.P. Ransdorp, geb. 11 febr. 1995, zoon J.A. Keg, geb. 7 febr. 1922, geh. gew. met H. Cool J. Kiep, geb. 9 aug. 1909, geh. gew. met J.R. Tam- mes P.J. van Veen, geb. 11 okt. 1902, geh. gew. met D. Klinkhamer J.A.M. van Dijk, geb 9 aug. 1942, man P.L. van der Meer, geb. 20 apr. 1932, man L. van Gaaien, geb. 16 okt. 1923, man E. Sticker, geb, 24 juni 1921, man Th. E. Bader, geb. 25sept. 1931, vrouw» G.A. van Leenen, geb. 27 apr. 1930, echtg. van K.H. Schëfer F.C. Kooien, geb. 5 sept. 1896, geh. gew. met J.L.G. Rig- hart van Gelder M. Verbeek, geb. 8 mei 1919, man E.M. Chrispijn, geb. 24 jan. 1906, geh. gew. met M.H. Beuken H. Selier, geb; 9 apr. 1917, echtg. van J. de Pan M E. van der Linden, geb. 14 nov. 1939, echtg, van A. Koet H.S. Surgies, geb. 20 juni 1946, man B. Viele, geb, 16 mrt. 1929, man A Siera, geb, 13 aug. 1908, geh. gew. met J. van der Meet» D.C. Foort, geb. 14 aug. 1921man K. Wesseling, geb. 31 juli 1921, man. Getrouwd: J.F. Azier en W. van Went J. Wieten en M.A.M. de Goede J. Steensma en J.M.G. van Bers P.T.M. Pelgrim en Chr. van Tongeren C.M.E- .S.N. Tseng en M.M, Jorquera S. van Egmond en I.S. Scheltus R.J. van der Weg en E.L. Halter H.G. van Dijk en R.M.E. Downer A. van Riel en M.H. Vaandrager M.J.M. Veen en M.C. te Marvelde.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9