'Van vrijmaking tot bevrijding' Drente beproeft nieuwe aanpak evangelisatie Kerk Samenleving Guur MAANDAG 6 MAART 1995 BUITENLAND KORT Ale id Schilder schreef samen met voormalig VU-hoogleraar Veenhof 'ego-document' Affaire-Gaillot Paus Johannes Paulus II heeft met aartsbisschop Jo seph Duval, voorzitter van de Franse bisschoppenconfe rentie, een gesprek gehad over de afzetting van de Franse bisschop Jacques Gaillot. Het Vaticaan ont sloeg Gaillot in januari als bisschop van Evreux in Nor- mandië omdat de ethische opvattingen van de 'rode bis schop' in strijd zouden zijn met de kerkelijke zedenleer. Kerkelijke bronnen in Frank rijk meldden dat Duval en zijn delegatie de paus in ie der geval niet gevraagd heb ben de afzetting van Gaillot terug te draaien. Ze zouden met de kerkleider gesproken hebben over de psychologi sche en pastorale gevolgen van het ontslag, dat onder rooms-katholieken in Frank rijk en daarbuiten grote ver ontwaardiging heeft gewekt. Volgens de woordvoerder van de Franse bisschoppen conferentie zal aan de uit komsten van het onderhoud pas ruchtbaarheid worden gegeven als de Franse bis schoppen zich ervan op de hoogte hebben kunnen stel len. Sekteleden In de Oekraïense hoofdstad Kiev is het proces tegen drie leiders van de sekte van de Grote Witte Broederschap begonnen. Voor de recht bank verschenen Joeri Kirvo- nogrov, zijn vrouw Marina Tsvygoen, die binnen de sek te als de levende godin Maria Devi Christos wordt be schouwd, en een derde lei der. Tsvygoen voorspelde in november 1993 de onder gang van de wereld en riep haar circa 150.000 aanhan gers uit alle delen van de voormalige Sowjetunie in Kiev bijeen. De politie hield tijdelijk meer dan duizend mensen vast omdat zij mas sale zelfmoord vreesde. Kir- arresteerd, nadat vijftig van hun aanhangers daar vernie lingen hadden aangericht. Zuivering De Sudanese bisschop Ma- cram Max Gassis heeft de re gering van zijn land beschul digd van 'etnische zuivering'. De autoriteiten hebben bloed aan hun handen, ter wijl ze tegelijkertijd het bui tenland voorspiegelen dat ze streven naar een dialoog tus sen islam en christendom, zei de bisschop tegenover de VN-mensenrechtencommis- sie in Genève. Hij pleitte voor een wapen- en aardolie-em bargo en verregaande econo mische sancties tegen het re gime in Khartum. Het leven van Aleid Schilder is drastisch veranderd sinds de verschijning van haar eerste boek, 'Hulpeloos maar schuldig', dat zes drukken beleefde. Schilder beschreef daarin hoe zij als therapeut ontdekte hoe de 'gerefor meerde paradox' (je bent schuldig voor God, maar tege lijk tot niets goeds in staat) depressie in de hand werkt. LEEUWARDEN GPD Het boek verscheen gelijktijdig met de IKON-documentaire 'Hete hoofden, koude harten', waarin Aleid, een broer en haar moeder Aya vertelden over hun gereformeerd-vrijgemaakte ver leden. „Dozen vol brieven, hulpvragen, verzoeken om le zingen te houden, artikelen te schrijven, te preken zelfs." Ze kreeg ook een column in Trouw. „En dan gaan er dingen in elkaar vallen. Met van die vreugdevolle flitsen. Christen dom en New Age, de kleine overgang van de gereformeerde depressie naar holistisch den ken, het oude geloof dat op een heel nieuwe manier voor het eerst gaat léven. Niet meer vrij gemaakt, wel steeds meer be vrijd." „Het kan verkeren", zegt ze, terugblikkend. „Ooit werd ik wel 'dat meisje van de gerefor meerde depressie' genoemd. Een paar jaar geleden stond ik in de krant als 'de hogeprieste res van New Age'." Het verhaal van haar eigen 'vrijraking' heeft ze, wel wat in getogener, nu ook op papier ge zet in het boek 'Van vrijmaking tot bevrijding', dat zij samen met de vroegere VU-hoogleraar Jan Veenhof schreef. Het idee voor die coproduktie (versche nen bij Ten Have in Baarn, 29,95 gulden), was afkomstig van Veenhof, sinds een jaar paar gemeentepredikant in het Zwitserse Thun. Schilder was direct enthousiast. „Vanwege de bijzondere verwevenheid van het leven van mijn moeder, zijn vader en mijn vader, en ook omdat Jan en ik beiden in de vrijgemaakte kerk, en in Kam pen, opgroeiden." Het boek is voor een belang rijk deel een echt 'ego-docu ment' geworden. Maar naast persoonlijke getuigenissen van henzelf en familieleden, geeft het tweetal ook veel zakelijke informatie. „Dat leek ons nodig omdat er ten aanzien van de Vrijmaking nog steeds veel on wetendheid heerst. Veel tijdge noten hebben geen flauw idee wat zich destijds heeft afge speeld en waar het in de Vrij making feitelijk om is gegaan." De grote voorman van de Vrijmaking, de breuk in de Ge reformeerde Kerken in 1944, was een oudoom van Aleid: Klaas Schilder (kortweg KS voor ingewijden). De vader van Jan Veenhof, Kees, was een goede vriend van Schilder. De vader van Aleid, Herman, werd hoog leraar en één van de leidende gereformeerd-vrijgemaakte fi guren. Toen in de loop der jaren zich een scheiding der geesten binnen de vrijgemaakte wereld voordeed, kozen de vaders van Aleid en Jan verschillend. Tij dens de 'scheuring' van 1967 werd Kees Veenhof 'buitenver- band' (waaruit de latere Neder lands Gereformeerde Kerken voortkwamen). In tegenstelling tot haar man, koos de moeder van Aleid de weg van Veenhof, de predikant die voor haar indertijd 'de he mel had opengebroken'. Beide ouders van Aleid komen in het nieuwe boek aan het woord. Haar moeder leeft nog, haar va- Aleid Schilden „Ik ben dus niet meer vrijgemaakt." der overleed heel plotseling in 1984. Vlak daarvoor had een zus haar vader op de band opgeno men. Aleid over die twee inter views: „Wat in beider verhalen doorklinkt is hoe ze van elkaar zijn blijven houden, door alle conflict en scheuring heen." Net als Aleid brak Jan Veen hof met de gereformeerd-vrijge maakte wereld en werd, na een verblijf in Zwitserland, 'gewoon' gereformeerd. In een interview dat hij met zichzelf houdt, ver telt Veenhof in het boek: „Ik be sefte dat ik niet in een zo strijd bare en conflictueuze gemeen schap als de vrijgemaakte ker ken waren, zou kunnen leven. Het 'dirigisme' was voor mij on verteerbaar. Daarachter school, wat ik als de weeffout van de vrijgemaakte kerken beschouw, het dogma van de 'ware kerk' en alle implicaties daarvan. Evenals een splinter, die men niet verwijdert, zal dit dogma altijd weer ontstekingen en koorts veroorzaken. Twee niveaus Aleid Schilder ontwikkelde een zelfde weerstand tegen 'het scheidingsdenken'. Zij kon daar mee afrekenen, zo legt ze uit, door 'een grotere, holistische vi sie'. Heel in het kort: kernpunt van haar visie is dat er twee ni veaus zijn, het goddelijke en het menselijke. „De verhouding tussen die twee niveaus kunnen we niet kennen, niet vatten. Want ze zijn in wezen Een, en toch onderscheiden. God heeft zich gedeeld en is ondeelbaar gebleven, zoiets." Uit veel reacties op haar uit spraken over geloof en depres sie blijkt volgens haar dat die twee niveaus in elkaar worden geschoven. „Het aanwijzen van de negatieve effecten van be paalde formuleringen, 'leerstuk ken' en kerkelijke dogma's wordt gelijkgeschakeld met een aanval op de kerk en zelfs op God. 'U tast Christus aan en dat tolereer ik niet!', riep eens ie mand tijdens een lezing. Onvol doende wordt beseft dat iedere uitspraak, ieder artikel en iedere belijdenis een menselijke zaak is. Er is altijd een vertaalslag." Zij kan daardoor niet meer uit de voeten met een kerk die uit gaat van 'een enige ware leer en kerk'. „Ik ben dus niet meer vrijgemaakt. Raak steeds meer vrij - al zullen sommige mensen denken dat ik op drift ben ge raakt." En: „Ik ben natuurlijk echt een kind van deze tijd met mijn ervaring dat juist door die onzekerheid, onklaarheid en ge brek heen, genade is te vinden. Niet óf innerlijk óf Woord, maar beide in een holistische verwe venheid. En met mijn eigen subjectiviteit als onvermijdelijke rode draad." Misschien, zegt ze, gaat ze toch eens wat meer lezen van Klaas Schilder, 'die zo dubbel lijkt te zijn geweest': „Brede kennis, diep weten, grote talen ten - maar ook angst, arrogan tie, agressie. Ik voel me bevoor recht in een tijd te leven waarin het besef toeneemt dat je die laatste zaken in jezelf moet en mag leren kennen." BEILEN GPD De gereformeerde kerken in Drente gaan over op een nieuwe vorm van evangeli satie. Het traditionele evangelisatiewerk maakt geleidelijk plaats voor wat wordt genoemd 'missionair-diaconale ge meenteopbouw'. Daarbij wordt gemeen teleden geleerd over de beleving van hun geloof te praten als een nieuwe vorm van overdracht van het christelijk geloof. De geleidelijke afbouw van het evan gelisatiewerk is volgens Bert Vastenburg uit Beilen, die de particuliere synode (provinciale kerkvergadering) de nieuwe aanpak voorstelde, historisch gezien niet zonder betekenis. „In de loop der jaren hebben de kerken grote bedragen - ik denk miljoenen guldens - gestoken in het evangelisatiewerk. Het was de tijd waarin regelmatig openluchtsamenkom sten werden georganiseerd, waarbij pre dikers de zeepkist betraden om het volk op te roepen zich te bekeren. Ook van de verspreiding van de Elisabethbode ging een sterk evangeliserende werking uit. En verder ging men huis aan huis vertel len van het evangelie: een praktijk die de Jehova's Getuigen nog steeds toepas- Volgens Vastenburg werken deze me thoden niet meer. „Evangelisatie heeft een sterk negatieve klank gekregen. Mondige mensen laten zich niet beke ren." Bovendien staan kerkmensen te genwoordig ook helemaal niet meer te trappelen om het evangelisatiepad te be treden. „Qua geloof staan i der stevig in hun schoenen dan vroeger. Daar komt nog bij dat ze zelf ook hun twijfels hebben." Al langere tijd zijn de kerken volgens Vastenburg verlegen met het begrip evangelisatie. Dat is jarenlang min of meer verbloemd, doordat diaconieën en aparte werkgroepen zich begaven op maatschappelijk terrein. Strijdlustig zette men zich in voor zaken als vrede en ge rechtigheid in de wereld, het milieu, het armoedevraagstuk en dergelijke. „Maar dit activisme is doorgeslagen in een overmatige betrokkenheid op het maat schappelijk leven, waardoor men het zicht op de eigen identiteit verloor." De laatste tijd is er volgens Bert Vas tenburg weer een hang naar spiritualiteit en het zoeken naar 'de bron', van waar uit christenen zich druk maken voor een betere wereld. „Vooral nu de kerken klei ner worden, willen we weten waarin wij ons als kerkmensen van bij voorbeeld humanisten onderscheiden." Het gaat er volgens Vastenburg om een soort syn these te vinden tussen het uitdragen van het evangelie en het ijveren voor een be tere wereld. Hij acht het van belang dat kerkmen sen leren onder woorden te brengen hoe zij hun geloof beleven. Dat is zijns in ziens wat anders dan erop uit te zijn an deren tot jouw geloof te bekeren. „In de bijbel zegt Jezus niet: gij zult getuigen. Jezus zegt: 'gij zult Mijn getuigen zijn'. Dat houdt in dat je als christen in het da gelijks leven moet laten zien wat het ge loof voor jou betekent." P U Z Z E L N E L O M N E N O B IJ N S K S D R T 1 E N L 1 N G T 1 C E E E T G Z N N D A E N H B M N G A R E E K R G R E E E N R T M A P T N G E E G N 1 O N E O 1 A N N D R T R S O A O R T N R A U W E E O T L E N B D E T O O 1 D M M P E R N E 1 R H N H N E O R A 1 R 1 S E E D C O L E N E V 1 M E E F J S R V D R O V S E N B A E O P 1 E L N R O D O M C O E N V R J E 1 H A D O D L G O u D E R T S C N L K S E R A R E L O N A t P ACADEMIE ANTENNE BRANDING CAFÉHOUDER CHRONOMETER DEERNIS DOORLOPER EERVOL GOUDERTS GROOTMOEDER INDONESIËR KLEPVERENTANG LOOPKAT MIGRAINE ONDERNEMER OVEREIND OVERMORGEN PIANOLERARES PLANTAGE PLOMBEERTANG SCHEERWONDJE SCHIETGEBED SNIJBONENMOLEN TENNIS TIENLING TRAPEZE URGENT OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, \/an boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. CRYPTOGRAM koppel S-l-o-i-u traag-e-i u-v-april klets-e-a nsnik badmat a-ee solair DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck BOES HET WEER De wat winterse start van maart is eigenlijk als mosterd na de maal tijd. De atmosfeer is overschakeld op een circulatiepatroon met een arctische inslag, maar het is wel wat laat om een winterse periode boven de Lage Landen op te bou wen. Een sneeuwdek in de eerste lentemaand houdt zelden langer dan een enkele dag stand en dat is toch wel een voorwaarde om nog vorst van betekenis te krijgen. Alleen onder extreme omstan digheden kan er in maart een vol wassen vorstperiode tot stand ko men. Dat gebeurde voor het laatst in 1971, toen een hogedrukgebied boven het Poolgebied aanzwol tot 1060 millibar. Diverse storingen zorgden voor een sneeuwdek, dat een week stand hield. Bij sterke uitstraling was 's nachts matige tot strenge vorst mogelijk; tot -18 gra den in Wageningen, een absoluut dieptepunt voor maart. Vergeleken met 1971 waren de winterse verschijnselen van het af gelopen weekeinde niet meer dan wat late winterse stuiptrekkingen. Sneeuwbuien, soms vergezeld van onweer, gaven zatermorgen een witte wereld in een strook over Zuid-Holland, Utrechten Gelder land. Toen het 's middag de, toonden de wolkento in volle glorie. Het vrienc weer duurde maar even. aanfront bereikte zondag alle vroegte de Hollandsi ging weldra over in reger in onze regio nauwelijks van een sneeuwdek. Ver< waarts echter duurde de neerslag langer. Vooral n lijke provincies sneeuwd lang stevig door en werd een laag van enkele cent gevormd. Achter het fror de een nieuwe partij ons lucht over Nederland uit zijn de vertrouwde maart terug. De regen, hagel en nal wordt morgen onderdruk passerende rug van hoge sen de stapelwoken schi bij circa 7 graden. In de kondigt zich een nieuwe verslechtering aan met r natte sneeuw. Ook later blijft het guur en onstani Atlantische machine dra loos door. Vrijdag wordt stormdepressie in de bui Britse Eilanden v HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. België en Luxemburg: het westen uit bewolkt, gevolgd door regen; in hét oosten blijft het dan tot de avond droog. Middagtem- peratuur rond 8 graden, morgen later in het westen enkele graden hoger. Tem peratuur op 1000 meter in het algemeen iets onder Vandaag vooral in het zuiden nog wolke- velden. Verder perioden met zon. Op veel plaatsen droog. Middagtemperatuur langs de kusten van 14 graden aan de Costa Verde tot 19 in de Algarve. Perioden met zon, vooral morgen ook wolkenvelden. Overwegend droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 19 graden. Perioden met zon, maar vandaag eerst op flink wat plaatsen nog wolkenvelden. Vandaag vooral, in het noorden plaatse lijk regen; morgen aan de costa's in het zuidoosten mogelijk een bui. Maxima van 10 tot 15 graden, aan de zuidelijke stranden vooral vandaag rond 21 gra- Marokko: Westkust: In het noorden wolkenvelden en toenemende kans op regen. In het zuiden droog en flink wat zon. Middag- temperatuur vandaag vlak aan zee van 19 graden in het noorden tot 22 in het zuiden; morgen in het noorden frisser. Vooral in het noorden nu en dan wolken velden en vandaag kans op buiige regen, mogelijk met onweer. Maxima vandaag vlak aan zee rond 21 graden, morgen iets lager. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en vandaag plaat selijk buiige regen, boven de 800 meter ook sneeuw. Morgen in de Franse Alpen droog, elders later op de dag van het westen uit regen. Middagtemperatuur rond 11 graden. Temperatuur op 2000 meter in de Franse Alpen rond -7 gra- Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, vandaag ook wat wol kenvelden. Waarschijnlijk droog. Vooral morgen fris met maxima van 14 graden. Italië: Onbestendig weer met naast nu en dan zon ook flink wat wolkenvelden en van tijd tot tijd buiige regen; morgen is ook onweer mogelijk. Maxima van 9 graden in het noorden en plaatselijk langs de kust ten noorden van Pescara tot rond 16 op Sicilië. Temperatuur op 2000 meter in de Alpen en Dolomieten gelei delijk dalend tot rond -7 graden. Griekenland en Kreta: Wisselvallige weer met van tijd tot tijd dagtemperatuur van 15" graden rond de Dardanellen tot 20 op Cyprus; vandaag op Cyprus nog iets warmer. Duitsland: Wolkenvelden, nu en dan ook zon. Mor gen in het zuiden overwegend droog, Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPOR" DINSDAG 7 MAART 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.13 Zon oi Maan op 09.35 Maan Waterstanden Katwijk Hoog water 06.49 19.02 Laagwater 02.46 15.12 Weerrapporten 05 maart 19 u onweer. Maxima rond 6 graden. Tempe ratuur op 1000 meter hoogte in het middelgebergte dalend tot omstreeks -4 graden, op 1500 meter in de Beierse Al pen tot -8. Zwitserland: Vandaag flink wat wolkenvelden en nu zon. Morgen aan de noordflank in de la ger gelegen gebieden wolkenvelden, vooral in de berg zon; op de meeste plaatsen droog. Temperatuur op 2000 meter dalend tot -8 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd sneeuw, morgen vooral in het noorden. Morgen later op de dag in de bergen kans op zon. Temperatuur op 2000 me ter dalend tot -8 graden. 'Zï COLOFON DIRECTIE B.M Essenberg. G P Arnold (ad)). J Kiel (ad,). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw, tel. dag 9 30- 11 30 uur071-356215, of per post HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie 071 -321921 8 30-17 00 uur )I 6230 n RTENTIES (Slei| )-17.00 uur r- Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN u Tel 071 -128030 bij vooruitbetl? peraccit per maand 31,11; per kwartaal 87.C ver'zending per pos/ overige landen op aanvraag L KLACHTEN BEZORGING ln mat/mvrij 18 00-19 30 uur. 2C zat 10 00-12 00 uur Tel 071-Lj |l HEINZ

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8