Spanje en Portugal opnieuw goedkoper %9 79 ^geringscoalitie Estland or kiezers weggestemd Buitenland Inkatha terug in parlement Peking erkent schuld aan 'onvrede massa's' Verkeersongeluk Duitsland kost zeven mensenlevens Vooraanstaand politicus in zuiden Rwanda vermoord Extra beveiliging voor Belgische ambassades Voedselkonvooi bereikt Dutchbat in Srebrenica Ideavour ziet 'raadselachtige objecten' Via Internet een kijkje in keuken van Endeavour A&P start dejveek niet piTjs-pi-hneurs. 199 199 \NDAG 6 MAART 1995 ormonenleider Hunter overleden lake city I loward W. Hunter, de 87-jarige leider van de rmonen is vrijdag overleden. De president en profeet van de k van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen leed kanker. Hunter was sinds juni 1994 de voorman van de rmonen, een kerkgemeente die zijn basis heeft in Salt Lake in de Verenigde Staten, zo'n negen miljoen leden telt en be- "tl staat om zijn sterke zendingsdrang. Het ziet ernaar uit dat iter wordt opgevolgd door de 85-jarige Gordon B. Hinckley, ■oudste lid van het college van twaalf apostelen, een raad die oorzitter bijstaat. c(ntrum-links in Groenland wint De regerende centrum-linkse coalitie van de Groenland- sremier Lars Emil Johansen kan verder regeren. Dat bleek gis- uit de uitslagen van de verkiezingen die zaterdag in het au- >me Deense overzeese gebiedsdeel zijn gehouden. Johan- 5 sociaal-democratische Siumut-partij verbeterde haar resul- van 37,3 procent in 1991 naar 38,5 procent van de stemmen, r coalitiepartner, de linkse Inuit Ataqatigiit (IA), steeg van |.naar 20,3 procent. linas eet weer co-stad De voormalige Mexicaarse president Salinas de Qari heeft zaterdag zijn twee dagen durende hongerstaking giidigd. De Mexicaanse regering heeft volgens Salinas twee ^tige verwijten belemmering van het onderzoek naar de ird op presidentskandidaat Colosio en verantwoordelijkheid •de huidige economische malaise die hem werden ge ijkt teruggenomen. 'I taalfde dode hotelbrand Antwerpen 5EL« De brand op oudejaarsavond in hotel Switel in Antwer- heeft een twaalfde slachtoffer geëist. Ruim twee maanden ■j^e brand stierf een 51-jarige Belg aan de verwondingen die de vuurzee opliep. Zijn eveneens ernstig gewonde vrouw log steeds in het ziekenhuis. De brand in het hotel bij het j-aal station van de Scheldestad brak uit in de banketzaal, j- 450 feestvierders het nieuwe jaar wilden inluiden. 31 us Concorde onder de hamer j^en De karakteristieke neus van het supersonische passa- ivliegtuig uit het Westen, de Concorde, komt onder de ha- l Het Londense veilinghuis Sotheby's gaat de acht meter lan- pits 16 maart veilen. De neus stamt van een bij testvluchten uikt prototype en functioneert nog volledig, aldus een rdvoerder gisteren. Op de veiling zijn ook andere onderde- 'an de Concorde te koop. De stukken zijn afkomstig uit een tvaartmuseum in het Engelse Southampton. N gaven Somalische milities wapens' C'ENDe Britse krant The Observer heeft gisteren gemeld dat iralische militieleden 20 ton wapens hebben gekregen van blauwhelmen die daar onlangs zijn vertrokken. Volgens The efrver kreeg de militie van Ali Mahdi Mohamed acht contai- met AK-47 machinegeweren, anti-vliegtuigraketten en an- nateriaal dat eerder was inbeslaggenomen terug van Pakis- se VN-soldaten. Een VN-woord voerder ontkende dat de wa- met opzet waren overgedragen en bewgerde dat ze on- kbaar waren gemaakt. iwine treft dorpen in jungle Peru g» Ten minste zeven mensen zijn om het leven gekomen en worden vermist doordat tien indiaanse dorpen in een afge- p gebied van de Amazone-jungle door een lawine zijn ge- aen. De aardverschuiving, die werd veroorzaakt door zware nval, veegde tien dorpen van het Chayahuita-volk volledig 9pe kaart. De dorpen lagen in het noordoosten van Peru, bij erovinciehoofdstad Yurimaguas, 730 kilometer ten noordoos- yan Lima. ~liaanse TV overvol met Berlusconi Italiaanse TV-kijkers konden het afgelopen weekeinde op :hillende zenders in totaal 72 keer luisteren en kijken naar remier Berlusconi. In in spots en in scène gezette interviews e hij nog eens zijn kritiek op de bezuinigingsvoorstellen van "tabinet-Dini uit en bepleitte hij verkiezingen 'om de demo- e te redden'. Volgens de getergde ex-premier hebben de munisten in het kabinet-Dini te veel macht en zijn ze ver- /oordelijk voor de elkaar in sneltreinvaart opvolgende mo ire crises. 'it tellen van meer dan 60 nt van de stemmen lijkt rop dat de Estse rege- 5 :oalitie Isamaa bij de par- ïtitsverkiezingen gisteren 2tiaar 7,1 procent van de nen, volgens verwach- 3 ;en zware nederlaag heeft *tn. Overwinnaar is KMU, 1£jjstverbinding van gema- conservatieve partijen, 2,6 procent. MU van ex-premier Tiit waarin de Coalitiepartij ïkgrarische Volkspartij zijn Jgd, mag volgens deze /rose rekenen op 42 van de ibtels in het parlement in n. Vahi wil een regering ichfcn die aandacht heeft voor vrije-markthervormingen .nsfiale problemen. 'enjede is de centrum-recht- x berale Hervormingspartij iim Kallas, de gouverneur Estse centrale bank. Kal verde onder het premier- mvan Vahi de kroon in, Est- AFP Agence Funcr Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPI United Press Interr Devaluatie van peseta en escudo Spanje en Portugal worden voor toeristen opnieuw goed koper, maar beide landen zullen hoogstwaarschijnlijk niet meedoen wanneer de Europese Unie tegen het eind van deze eeuw een gezamenlijke munt invoert. Dat is het gevolg van de devaluatie van de Spaanse peseta en de Portugese escudo waarover vannacht in Brussel overeen stemming is bereikt binnen het monetair comité van de Europese Unie. De peseta wordt 7 procent minder waard, de escudo 3,5. BRUSSEL PETER DE VRIES correspondent Het is de vierde devaluatie van de peseta sinds 1992. De munt is daarbij al met al bijna 25 pro cent in waarde gedaald. Dat is goed voor de Spaanse bedrijven en toeristenindustrie die goed koper worden maar het berok kent grote schade aan bedrijven uit landen als Nederland en Duitsland, die hun produkten op de Spaanse markt duurder zien worden. De devaluatie van de peseta kwam er dan ook pas na meer dan 11 uur moeizaam onderhandelen. De wankele regering van de Spaanse premier Gonzalez heeft daarbij moeten beloven een strak bezuinigingsbeleid te zul len voeren en overheidsbedrij ven te privatiseren. Daarnaast komen er impopulaire maatre gelen om de arbeidsmarkt te hervormen, wat waarschijnlijk een versoepeling van het starre ontslagrecht zal inhouden. De peseta kwam 'de afgelopen weken op de wisselmarkten on der druk doordat er het vertrou wen is weggeëbd in de regering- Gonzalez, die wordt geplaagd door schandalen. Voorts kopen beleggers massaal marken in ruil voor zwakke munten als de peseta. De Spaanse munt sleep te in zijn val de Portugese mee, omdat beide landen econo misch nauw verweven zijn. In monetaire kringen wordt niet direct gevreesd dat deze devaluaties de voorbode zijn van een herhaling van de enor me wissselkoerscrisis die twee jaar geleden de EU op zijn grondvesten deed trillen. Wel wordt verwacht dat de Franse franc in de aanloop naar de pre sidentsverkiezingen enigszins onder druk kan komen te staan. De EU kwam twee jaar gele den een speculatiegolf rond de wisselkoersen slechts te boven door af te spreken dat de mun ten onderling 15 procent in waarde mochten schommelen. Voor de peseta kwam de afgelo pen dagen zelfs die marge in zicht. Spanje en Portugal vallen daarmee bijna zeker af voor de invoering van de Europese een heidsmunt eind deze eeuw. Daaraan kunnen landen mee doen dien hun wisselkoers sta biel hebben gehouden en de in flatie en het begrotingstekort onder controle hebben. Aan die strenge eisen voldoen tot nu toe alleen Denemarken en Luxem- burg. kaapstad Inkatha-leider Buthelezi (foto) blijft in de Zuidafrikaanse regering van nationale eenheid. Ook de fractie van zijn Inkatha Vrijheids Partij (IFP) zal terugkeren naar de parlementsbankjes waaruit ze ander halve week geleden wegliep. Dat is het resultaat van een speciale vergadering van de IFP in de Zulu- hoofdstad Ulundi. Buthelezi riep de 400 aanwezigen zaterdag bovendien op actief mee te werken aan de organisatie van de lokale verkiezingen die in oktober moeten plaatsvinden. Eerder werd gevreesd dat Inka tha deze verkiezingen zou boycotten. foto reuter juda ngwenya WÜRZBURG AP-DPA Een zwaar verkeersongeluk op de autobaan bij Würzburg heeft zaterdag aan zeven mensen het leven gekost. Negen mensen raakten gewond, van wie enkele ernstig. Volgens de politie reed een vrachtwagen om nog niet opgehelderde redenen met 90 kilometer per uur achter op een stilstaande File reed. De vrachtwagen botste direct op een lege autobus, die daarop tegen een Nederlandse bus met 36 inzittenden en verschillende auto's werd gedrukt. Daarop boorde de vrachtwagen zich in een personenbusje, waarin acht mensen op weg waren naar de wintersport. Zeven van de acht inzitten den van het busje stierven ter plekke. Alleen de 31-jarige chauffeur overleefde de klap. Hij raakte zwaar gewond. De autobaan bij Würzburg werd vijf uur in beide richtingen afge sloten. Bij de ravage waren 18 auto's en bussen betrokken. KIGALI Rtr-DPA Leden van het Chinese Volkscongres nemen de tekst door waarin premier Li Peng het boetekleed aantrekt. voor de Sociaaldemocratische Partij en medewerker van de voormalige premier Uwilingyi- nan, die in de eerste uren van een orgie van geweld in qpril 1994 werd vermoord. In de daaropvolgende drie maanden zijn tussen de 500.000 en een miljoen Rwandezen om het le ven gebracht, voornamelijk le den van deTutsi-minderheid. De spanningen lopen op in Rwanda als gevolg van een golf van arrestaties onder de Hutu- bevolking, vooral in en rond Bu tare. Een VN-gezant in Kigali schat dat de nu door Tutsi's be heerste regering momenteel duizend arrestaties per week uitvoert. De meeste arrestanten komen in overvolle gevangenis sen terecht zonder dat er sprake is van voorgeleiding, laat staan een proces. Pierre-Clavjpr, Rwangabo, een vooraanstaand en gematigd Hutu-politicus en gouverneur van de zuidelijke provincie Bu- tare in Rwanda, is zaterdag avond vermoord. Rwangabo was een sleutelfiguur voor de door Tutsi's gedomineerde re gering om weggevluchte Rwan dezen vertrouwen te geven in hun terugkeer naar zuidelijk Rwanda, vooral vanuit buurland Burundi. De moordenaars konden ont komen. De autoriteiten verden ken voormalige leden van het leger van de in juli vorig jaar verdreven regering. De gouver neur van Butare is de hoogste regeringsfunctionaris die sinds die tijd in Rwanda is vermoord. Rwangabo was woordvoerder lands eigen munt die zich heeft ontpopt als een van de meest stabiele valuta van Europa. Kal las sluit niet uit dat hij met zijn voorspelde 20 zetels Vaehi aan een meerderheid zal helpen. Het is echter de vraag of de KMU mee wil doen aan verdere hervormingen. De partij wil juist de landbouw beschermen met subsidies en tolbarrières. Dat zou echter de toenadering tot de Europese Unie, waarmee Estland een vrijhandelsakkoord heeft gesloten, in gevaar bren gen. De huidige regering heeft er met zijn strenge monetaristi- sche beleid voor gezorgd dat de Estse economie nu mèt kop en schouders uitsteekt boven die van andere ex-Sovjetrepublie ken. Ondanks dit succes leed de coalitie aan interne spanningen en onthullingen over louche fi nanciële transacties. Veel Esten hadden genoeg van de hoge kosten die ze voor hun econo mische stabiliteit moeten beta len. PEKING .ANP-Rtr-DPA De torenhoge inflatie van het afgelopen jaar is deels de schuld van 'vergissingen van de overheid op alle niveaus'. Dat heeft de Chi nese premier Li Peng gisteren toegegeven in een zeldzaam ogenblik van zelfkritiek tij dens de opening van het Nationale Volks congres. De bekentenis komt in een perio de van sterke prijsstijgingen, sociale insta biliteit en een tanende macht van de commmunistische partij. China kende vorig jaar een inflatie van 24,1 procent, de hoogste sinds de comm- munisten aan de macht kwamen in 1949. Li Peng erkende dat de huidige inflatie grote onvrede sticht onder 'de massa's'. Hij kon digde aan dat dit jaar weinig prijzen wor den vrijgegeven. China is al jaren bezig marktelementen in te bouwen in de rigide staatseconomie, waaronder het vrijgeven van een aantal kunstmatig laag gehouden (landbouw)prij zen. Voedsel is daardoor fors duurder ge worden. Daarnaast zijn speciale economi sche zones gecreëerd die voor een forse economische groei zorgen, maar waardoor er ook een grote vraag naar geld is. Uit vrees die groei in de kiem te smoren heeft Peking, zo erkende Li Peng, daarom de geldpers te enthousiast laten draaien. De Chinese economie moet het wat kal mer aan gaan doen, was de boodschap van premier. Dit jaar wil Li Peng de economi sche groei, vorig jaar geschat op bijna 12 procent, terugbrengen tot 8 tot 9 procent en de inflatie met 10 proent beperken tot on geveer 15 procent. Li Peng wil met name zonder extra uitgaven de landbouwproduk- tie vergroten om zo de stijging van de voed selprijzen te temperen. BRUSSEL PETER DE VRIES SARAJEVO .Rtr-AFP Een konvooi van de Verenigde Naties heeft gisterochtend de moslimenclave Srebrenica in oostelijk Bosnië bereikt. Hier mee is de dreiging van voedsel tekorten voor de circa 730 in de enclave gelegerde Nederlandse blauwhelmen voorbij. Het Ne derlands bataljon, Dutchbat, kan zeker twee weken met de nieuwe voorraden vooruit. De Bosnische Serviërs, die de enclave blokkeren, stemden za terdagavond plotseling in met het bevoorraden van Dutchbat. Generaal Ratko Mladic deelde het besluit telefonisch mee aan luitenant-generaal Rupert Smith, die de leiding heeft over de VN-troepen in Bosnië. Dat gebeurde na onderhandelingen over de steeds nijpender wor dende situatie voor de Neder landse blauwhelmen. Mladic' groene licht kwam nadat de VN-missie in Sarajevo had gezegd, onder dekking van NAVO-gevechtsvliegtuigen, he likopters te zullen inzetten. Het is onduidelijk of de Bosnische Serviërs meer konvooien laten passeren. In de moslimenclaves Zepa en Gorazde houden zij nog altijd de normale leveran ties aan VN-vredestroepen te gen. CORRESPONDENT België heeft het afgelopen weekeinde extra veiligheids maatregelen afgekondigd voor haar ambassades en landgeno ten in Noord-Afrika. De Belgi sche regering deed dat nadat de Gewapende islamitische Groep (GLA), de Algerijnse moslim-ter reurorganisatie, Brussel zater dag dreigde met represailles en aanslagen. Volgens minister Vande Lanotte (binnenlandse zaken) zijn de dreigementen 'heel seri eus'. De fundamentalische G1A eist de onmiddellijke vrijlating van twee 'broeders' die vorige week bij razzia's werden opge pakt. Bij die razzia's in Luik, in Brussel en nabij Wavre werden grote hoeveelheden zware wa pens, communicatie-appara- tuur, geld en valse papieren in beslaggenomen. Volgens de Belgische staats veiligheidsdienst ging het om een 'logistiek netwerk' van GIA, de verboden terreurgroep die verantwoordelijk is voor hon derden aanslagen en voor de. kaping van een Airbus op Mar seille in december. Van de twaalf opgepakte moslim-fun damentalisten zijn er inmiddels negen in staat van beschuldi ging gesteld. De kans is groot dat België hen versneld uitwijst, om zo van het probleem af te zijn. we lijk bewijs voor Oerknal-theorie >N - CAPE CANAVERAL im >ek naar bewijzen voor de Grote-Oerknal- u Ie over het ontstaan van het heelal heeft het inde observatorium aan boord van het Ame- ise ruimteveer Endeavour gisteren enkele flachtige objecten ontdekt. Commandant ïn Oswald bracht het ruimteveer in een po- iiaarin de telescoop die ultraviolet licht op- een mysterieuze, extreem hete ster in de Cassiopeia kan onderzoeken, sferdag hadden de zeven bemanningsleden is»e Endeavour zich vooral-geconcentreerd op 'f^asar HS1700+64, op tien miljard lichtjaren Hijoen kilometer) afstand van de aarde. Het fflare licht afkomstig van deze quasar is am- ^arneembaar. Maar door het onderzoek van de elektromagnetische straling die deze ster uit zendt, hopen de wetenschappers uitsluitsel te krijgen over de onzichtbare, donkere materie die de ruimte tussen de galaxieën vult en de passe rende straling beïnvloedt. Als een verhouding van 10 procent helium en 90 procent waterstof wordt ontdekt, komt dat overeen met de theoretische voorspellingen die zijn gemaakt op basis van de Oerknaltheorie, die daarmee dus aannemelijker zou worden ge maakt. Volgens deze theorie is het heelal ontstaan na een gigantische explosie van een soort oerster waarvan we de vermeende naweeën vandaag de dag nog kunnen meten, zoals de voortdurende expansie van het heelal. De donkere massa tussen de sterren zou in de eerste minuten na de oerknal zijn ontstaan toen er uitsluitend elementen met kleine atomen, zoals waterstof en helium, waren. CAPE CANAVERALAP De Amerikaanse ruimtevaartor ganisatie NASA biedt computer gebruikers de gelegenheid con tact te leggen met het ruimte veer Endeavour, dat met zeven astronauten aan boord rond de aarde zweeft. Computergebrui kers met toegang tot Internet kunnen volgens NASA 'aan boord komen' en beelden en geluiden van de bemanning op vangen. De faciliteit van NASA heeft al tot opstoppingen geleid op het internationale compu ternetwerk. Meer dan 268.000 verzoeken om contact zijn sinds donderdag binnengekomen, zei NASA gisteren. Op het World Wide Web is onder andere te zien waar de Endeavour zich precies boven de aarde bevindt. Ook de waar nemingen van sterren door de Astra-telescopen aan boord kunnen worden bekeken, even als foto's van het interieur van de shuttle en geluidsopnamen van gesprekken tusen de be manning en het controlecen trum. Het internetadres van de shuttle is: http://aastro-2.ms- fc.nasa.gov A&P start elke week met drastisch laag geprijsde aanbiedingen. Alleen geldig op maandag, dinsdag en woensdag. Ze heten Prijs-Primeurs en volgens ons moet u er snel bij zijn. TOETJE MET ROOM aardbei, chocolade of vanille beker 200 gram van 06* PEIJNENBURG VOLKOREN ONTBIJTKOEK 400 gram van 243 TISSUE KEUKENROLLEN pak 4 rollen van 26* k 10 a&p Services b V tel 02154-83333 ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5