Boogaard: met dank aan Zanoli nr 'Een gewichtheffer heeft zelden Baffi blijft Breukink voor Sport Indurain twijfelt over deelname aan Giro WIE ZEI DAT 1 MAANDAG 6 MAART 1995 'Tour-slachtoffersvooraan in Parijs - Nice De waarde van vrienden in het peloton laat zich niet in geld uitdrukken. De vriendschap van Niels Boogaard met Michel Za noli is een échte en dat kwam de eerstgenoemde zaterdag in de finale van de Ster van Zwolle goed van pas. ZWOLLE FRED SEGAAR GPD-VERSLAGGEVER Toen Boogaard een paar hon derd meter voor de finish de marreerde uit de zeven man tel lende kopgroep, keek iedereen naar Michel Zanoli. De renner uit het Vlaamse miniprofploegje dat luistert naar de naam AS- FRA, had zich de voorbije 166 kilomter immers de sterkste ge toond en diende ook nu zijn 'verantwoordelijkheid' te ne men. Maar de import-Braban der zag in een flits dat de renner die de groep ontvluchtte zijn maatje was. Dus nam hij de rest niet op sleeptouw en kon de Noordhollander zegevieren. Het is de basis van een 'wieler vriendschap'. Boogaard zou hetzelfde voor hem hebben ge daan. „Ik zag dat het Niels was die weg reed", zei Zanoli na afloop. „Dus ging ik er niet achteraan jagen. Dan wint een ander en dat is niet de bedoeling. Ik zag liever dat Niels hier de zege zou pakken. We gaan nogal goed met elkaar om." „Als het erop aankomt zoals vanmiddag, gaan wij elkaar niet bijten", zei Boogaard nader hand. „Ik wist zeker dat Michel mij niet zou terugpakken." De beloning voor Zanoli? Een deel van de tienduizend gulden die de sponsor van Boogaard per klassieke overwinning be schikbaar stelt? Boogaard: „Ie dereen heeft het maar over geld. Er wordt niets verdeeld. Ik praat niet over geld. Het gaat mij om het plezier." Voorwaarde voor een stilzwij gend pact zoals Zanoli (4de) en Boogaard dat zaterdag sloten, is dat beide renners tot de aller- besten behoren. Want wat moet je met een 'krabber' als vriend? Van een zeventien man sterke groep die al na 43 kilometer Niels Boogaard is ontsnapt uit een zeven man tellend kopgroepje en arriveert alleen aan de meet als winnaar van de Ster van Zwolle. vertrok, hadden de leeftijdgeno ten zich de renners-in-vorm ge toond. Boogaard (26) won vori ge week al Gent-Staden, Zanoli (27) reed vrij gemakkelijk in de Omloop Het Volk. Logisch dat zij erbij zaten toen in de laatste kilometers Steven de longh (2de), Jan Boven (3de), Wim Omloop, Aart Vierhouten en Hans Pijpers vertrokken. Beide coureurs kennen elkaar al sinds ze als klein ventje voor het eerst op een koersfiets klommen. Toen Zanoli na zijn ontslag bij Motorola in 1993 te kende bij de ploeg van Jos Elen, trof hij Boogaard weer. Na het verdwijnen van het lelijke eend je van het profpeloton, gingen beide renners ieder hun eigen weg. Totdat ze elkaar aan het begin van dit seizoen ontmoe ten bij Löwik, een meubelzaak uit het oosten van het land die zijn amateurs goed beloont. Zanoli vertrok echter alweer snel omdat hij aan de slag kon bij ASFRA, ook wel de bezem wagen van het profpeloton ge noemd. Met Palmans en Coll- strop was ASFRA één van de be- roepsploegen die toegang had gekregen tot de Ster, die op nieuw was opengesteld voor zo wel profs als amateurs. Zanoli deelde de lakens uit in de kopgroep, maar dat was vol gens hem niet zo moeilijk. „In een koers als deze wordt tien ki lometer per uur zachter gereden dan vorig week in de Omloop Het Volk. Toen moest ik op m'n tanden bijten om bij te blijven. Nü had ik geen enkel probleem voorin mee te rijden. Dat ik hier goed reed, zegt dus niet zo héél veel. Maar, je moet het wèl doen." Wim Omloop en John van den Akker waren de andere be roepsrenners die deel uitmaak ten van de omvangrijke kop groep die uiteindelijk tot zeven werd gereduceerd. Alle anderen zaten achterin het peloton toen na 43 kilomter de slag werd ge slagen. De groep breidde de voorsprong gestaag uit, al snel was duidelijk dit gezelschap zich niet meer zou laten bijha len. Zanoli voelde zich zó sterk, dat hij twee keer een ontsnap ping op touw zette. Beide keren werd hij teruggehaald. Uiter aard niet door Niels Boogaard, die zijn energie voor de laatste kilometers bewaarde. Er waren toen nog zeven kanshebbers over. „Met Steven de Jongh er bij, zou ik in een sprint geklopt zijn", wist Boogaard. „Dus moest ik proberen te ontsnap pen. Het is geweldig dat dat is gelukt." foto anp Boogaard verwacht niet dat hij met zijn zege in de hoogaan- geschreven Ster van Zwolle de ogen van de professionele ploegleiders opent. „Ze zijn blind. Of ze hebben oogkleppen op, dat kan ook. De meesten van de jongens die vanmiddag voorin zaten, kunnen zó blij de profs mee. Daar ben ik van overtuigd." Boogaard hoopt op een alter natieve manier alsnog tot de rij en der beroepsrenners door te dringen. „Binnenkort gaan profs en amateurs op in één ca tegorie. Mijn sponsor is bezig geldschieters binnen te halen om volgend jaar al grote wed strijden te kunnen rijden. Mis schien geeft me dat alsnog de kans te laten zien dat de heren ploegleiders het verkeerd heb ben gezien." De opdracht voor Erik Breukink was zwaar. In de afsluitende tijdrit van de Ronde van Murcia 23 seconden goedmaken op de Italiaanse klas sementsleider Adriano Baffi. De Nederlander in Spaanse dienst redde het ook niet, moest zich zelfs als ervaren tijdrijder neerleggen bij een verrassende nederlaag. Baffi onderstreepte zijn supervorm door de chronorit te winnen. Met de eindzege in Murcia kwam zijn totaal in het nog prille seizoen op zes. Dat de Italiaan al vroeg in blakende vorm steekt, viel gisteren uit zijn gemiddelde op te maken. De sprinter raffelde de elf kilometer af met een moyenne van boven de vijftig in het uur. Breukink bleef net onder die grens. Zijn rit was wel voldoende voor een sprong naar de tweede plaats in het eindklassement, maar hij zal vreemd hebben opgekeken bij de achter stand van zestien seconden op Baffi in het af sluitende onderdeel. De Nederlanders deden het opvallend goed in Murcia. Naast Breukink klasseerden Maas- sen (10), Hoffman (12) en Nijdam (18) zich bij de eerste twintig in de eindrangschikking. Hof fman veroverde bovendien een etappe-over winning. Zijn ploeggenoot Blijlevens, die de Omloop Het Volk van teambaas Priem moest laten schieten om zijn magere klimmerskwali teiten in Spanje op te vijzelen, won twee etap pes. Zaterdag liet de 23-jarige coureur zien dat hij zich op dit moment met de sterkste sprin ters van het peloton kan meten. Niet in de laatste plaats door de begeleiding van Jelle Nijdam. De voormalige wegkapitein van Raas beschikt nog steeds over machtige benen en een goed koersinzicht. Is bovendien in zijn nieuwe omgeving zichtbaar opgeleefd. Zaterdag hielp Nijdam Blijlevens aan een goede uitgangspositie in de sprint. De rappe Tsjech Svorada kon de Nederlandse sprinter in Las Torres de Cotillas niet afstoppen. Hoffman flitste naar de derde plaats. Voor Blijlevens was het zijn vierde sprintzege van het seizoen. Daarmee behoort hij tot de top van het sprin terspeloton. Nelissen Met hun bizarre Tour-verleden hebben ze af gerekend. Wilfried Nelissen en Laurent Jala- bert waren in juli 1994 de voornaamste slacht offers van een misselijkmakende valpartij op de tweede dag van de Ronde van Frankrijk. Gisteren waren ze in de openingsrit van Parijs - Nice aan de voet van de kathedraal van Or- léans opnieuw eikaars voornaamste concur renten in de massasprint. De Belg Nelissen won het duel in de regen. De openingsrit van Parijs - Nice voltrok zich onder grauwe omstandigheden. Het peloton, dat het moet stellen zonder de winnaar van 1994 Toni Rominger, viervoudig Tour-winnaar Miguel Indurain, de Italiaanse sprinters Baffi en Cipollini en wereldkampioen Luc Leblanc, reed 165 kilometer in de regen. Niet het favo riete weer van Nelissen. Zijn overwinning kwam tot stand omdat zijn ploeggenoten van Lotto in de slotfase een suc cesvolle jacht op touw zetten om de vroeg ont snapte Litouwer Arturas Kasputis in te reke nen. De ploeggenoot van de Nederlander Mar co Vermey bij de Franse formatie Chazal reed 107 kilometer solo. Na zeventig kilometer be droeg de voorsprong van de voormalige olym pisch kampioen ploegenachtervolging (1988) vier minuten. Negen kilometer voor de finish kwam er een eind aan Kasputis' dappere onderneming. Ne lissen profiteerde van de samensmelting. Hij gaf Jalabert en de Italiaan Martinello het nakij ken. Voor de oud-pupil van Peter Post was het zijn vierde seizoenszege. MURCIA. ANP Miguel Indurain twijfelt of hij dit seizoen in de aanloop naar de Ronde van Frankrijk op nieuw de Giro d'Italia zal aan doen. De Spanjaard, die de Itali aanse ronde twee keer won, vindt de Giro op het eerste ge zicht erg zwaar. Een verkenning van de voornaamste bergpassen in het rittenschema moet hem overtuigen van de noodzaak in te schrijven. Indurain, die afgelopen week anoniem meereed in de Ronde van Murcia, heeft zijn klassie- kerprogramma wel rond. Mi laan - SanRemo, op zaterdag 18 maart, is de eerste. Daarna vol gen Waalse Pijl (12 april), Luik- Bastenaken-Luik (16 april) en de Amstel Gold Race (23 april). Tussendoor meldt de viervoudi ge Tour-winnaar zich ook in de Catalaanse Week en de Grote Prijzen van Estella en Amore- bieta. I V- en radiocommen- I tator Hans Eijsvogel in SI: „Een paard heefteen beweging, een ritme. In dat ritme gooit hij de ruiter, hetzij veel, hetzij wei nig, uit het zadel. Met stappen zie je dat ook. Dan zie je die rui ter van die onzedelijke bewegin gen maken. Zo noem ik dat maar. Ik zeg altijd: paardrijden is de grootste vorm van porno- grafie". De in Zuid Afrika werkende trainer Clemens Westerhof in 'Voetbal': Het vliegveld zag zwart van de mensen. Toen ik uit het vliegtuig stapte, begonnen ze allemaal naar mij te zwaaien. Ik keek nog eens achter me, maar daar stond toch echt niemand. Ongeloof lijk". Feyenoorder Ulrich van Gobbel in "Voetbal': „Ik snak naar een lekkere lan ge vakantie. Ver weg. Sumatra, Curacao of zo iets. Geen gezeur aan mijn hoofd. Een tijdje gele den was ik met mijn vriendin op Tenerife. Ik had een pira- tendoek om mijn hoofd en een zonnebril op. Toch werd ik tijdens het eten voortdu rend herkend". Wereldkampioen bij de junio ren Bob de Jong in De Volks krant: „Mijn vader was gek van schaatsen en ik vond het zelf ook een mooie sport. Je snapt al heel gauw hoe het moet, want er zijn bijna geen spelregels. Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik in de Volks krant: „Ik rijd net zo hard als het ver keer toelaat. Dat is gepaste on deugendheid. Toevallig kan ik goed autorijden. Dat is, geloof ik, het enige dat ik echt goed kan, autorijden". Idem: „De KNVB mag nooit vinden dat de voorzitter van Emmen of Veendam evenveel zeggenschap heeft als die van Ajax ofFeye- noord. Dat is niet goed, want het leidt tot nivelleringen onze maatschappij heeftal laten zien dat een verregaande nivellering niet werkt". Idem: „Van Hanegem en ik,hebben die Braziliaanse ventjes vooreen paar weken naar Rotterdam ge haald omdat ons dat wel leuk leek voor ze. Meer niet. Maarten Atmodikoro, voetbal ler van Dordrecht '90, in VI: Erwin Koeman is de meest overschatte voetballer van Ne derland. Het is een gewone voetballer, hij springt er niet bo venuit". RKC-trainer Bert Jacobs in VI: „In het leven zijn drie dingen écht belangrijk: eten, drinken en humor". Idem: Wat is nou een topper? Een goeie trainer? Ik ben ook een goeie trainer. Advocaat haalt met PSVacht uit vijf, nou, ik heb met RKC ook acht uit vijf gehaald". Idem: „Internationaalgezien bevinden wij ons in het tijdperk van Vrouw Holle. Niet dat we daarvan in paniek moeten raken, maar we moeten in Nederland ook niet blijven roepen dat het niveau hier zo verschrikkelijk hoog is". Columnist Lex Kroon in VI: „Dat'bullshit' uit de mond van Jos Staat- sen klonk voor geen meter. Veel te netjes, zoge zegd zonder 'kloten'. Ik vond het een beetje lijken op de wijze waarop journalist Joop van Tijn jaren geleden sexuele voorlich ting gaf op tv en daarbij het woord 'neuken'zo steriel uit sprak alsof hij voor de uitzen dingzijn mond met lysol had gespoeld". Dordrecht'90-speler Maarten Atmodikoro in VI over de nieu we voorzitter Frans Derks: „Derks ken ik helemaal niet. Ik wist niet eens dat-ie scheidsrech ter is geweest." Sectie-voorzitter Jos Staatsen in het Algemeen Dagblad: „Ik wil het niet zien als een machtsconflict. Het kan natuur lijk nooit zijn dat een club, hoe belangrijk ook, het betaald voet bal de wet voorschrijft. Idem: „Als de KNVB Ajax slecht behan delt, en Ajax wil in de toekomst een betere behandeling, dan zoek je toch geen ruzie met die zelfde KNVB? Dan probeer je de KNVB voor je standpunt te win nen. Zo zou ik het doen. 9 Volgens Vivaldi is hij een van de beste nieuwelingen in Neder land, samen met Nijmegenaar Dennis Rozalina, die gisteren zelfs een complete tv-ploeg uit zijn geboorteland Aruba op be zoek kreeg. „Wim heeft enorme mogelijkheden, als hij het niet haalt, weet ik het niet." Van den Berg: „Meedoen aan de Spelen van Atlanta in '96 is mijn doel, maar het is hard werken." De kick voor de gewichtheffers is het gevecht met de zwaarte kracht. Telkens een kilootje er bij. Is het niet ongezond om tel kens die loden last boven de schouders te tillen? Vivaldi: „Noem mij een topsport die wel gezond is. Maar ik durf te stel len dat minder zwaar ogende sporten belastender zijn voor het lichaam. Gewichtheffers hebben zelden rugklachten, ge woon omdat ze alles op tech niek en souplesse doen en om dat ze weten waar hun grenzen liggen. Ze doen geen gekke din gen." De sport zit in de verdachte hoek als het gaat om dopingge- bruik. Voor de enorme lêachts- explosies die nodig zijn bij het trekken en stoten, is het snoe pen uit de pot met 'hagelslag' erg verleidelijk. Vivaldi: „Deze sport is absoluut clean. Dat komt omdat de controles en sancties heel streng zijn. De ge wichtheffers worden straks al voor de Spelen van Atlanta ge test, dat is uniek. Een beetje de omgekeerde bewijslast, dat is om het imago zuiver te houden. Bovendien ben je levenslang ge schorst als je gepakt wordt. Nee, de gewichtheffers passen wel op." ROB VAN DER ZANDEN Jesus Gil, die scheidt van trainers alsof het weg werpartikelen zijn, gaat zich toeleggen op het trouwen. De flamboyante voorzitter van Atletico Madrid voltrekt de plechtigheden in het gemeente huis van Marbella. Hij is burge meester van het vakantieoord. Volgens lokale autoriteiten is het de bedoeling dat Gil tien koppels tegelijk zal trouwen. Tot nog toe zijn 1500 aanvragen binnen van stellen die willen dat de voorzitter van Atletico hen in de echt verbindt. Daar onder zijn enkele uit het buiten land. Als voorzitter van Atletico Madrid heeft Gil juist de acht tiende trainer aangesteld in zijn regeerperiode van acht jaar. In Aalsmeer hebben ze er genoeg van. Duizenden guldens neertellen voor de (pseudo)vedetten van het pro fessionele wielerpeloton, die vervolgens tijdens het criterium in oktober hun startgeld komen ophalen en nauwelijks bereid zijn de trappers te beroeren. Met ingang van dit jaar betalen de organisatoren van het criteri um in Aalsmeer dus geen start- geld meer. Wel ligt er voor de winnaar 20.000 gulden klaar en krijgen de profs concurrentie van 's lands beste amateurs. De maatregelen liggen in het verlengde van de eerder door de Internationale Wielren Unie (UCI) aangekondigde afschaf fing van de scheidslijn tussen prof en amateur, maar zijn vooral bedoeld om de zuiver heid in dit soort kermisachtige koersen terug te krijgen. Dat de toppers van het profpe loton door de nieuwe aanpak de ■hallen van de bloemenveiling waarschijnlijk links zullen laten liggen, nemen de organisatoren voor lief. „Afgelopen jaar lever de zestig procent van de aanwe zige profs een wanprestatie, hebben we ruim 60.000 gulden aan startgeld eigenlijk wegge gooid", verklaarde Henk van Houten van het organisatie-co mité de drastische ingreep. De Oezbeek Abdoesjaparov was bijvoorbeeld voor tienduizen den guldens naar Aalsmeer ge lokt, maar lag al vrij snel ronden achter op een groot gedeelte van de meute. Dat soort toestanden willen ze in Aalsmeer tegengaan. De profs krijgen een garantiesom van 300 gulden en kunnen via een prijzenschema van in totaal 67.000 gulden aardig wat bijver dienen. „Vooreen Nederlandse prof moet het aantrekkelijk zijn voor een hoofdprijs van 20.000 gulden te rijden", meent Van Houten. De organisatoren beseffen dat met het afschaffen van startgel- den de buitenlandse vedetten het zullen laten afweten. „Uit een onderzoek is vorig jaar ge bleken, dat bijna tweederde van de bezoekers niet naar Aals meer komt voor de vedetten, maar voor het totaal-program ma", verklaart Van Houten de voor de organisatoren eenvou dige ommezwaai. Hij verwacht ook succes. „We willen hier de komende vijf jaar mee door gaan." Het publiek is voor even muisstil. Wim van den Berg be klimt het podium. Hij maakt zich breed en kijkt in trance naar de tribune. Voor zijn voe ten ligt 180 kilo te wachten. Lek ker laten wachten tot het een ons weegt, zou een normaal mens denken, maar deze krachtpatser gaat het enorme vrachtje optillen tot boven zijn hoofd. De spanning stijgt. 'Her cules' gromt wat, pakt de hal ters beet en er klinkt een oerkreet door de hal. De toe schouwers reageren met al even onverstaanbaar geschreeuw. Het lijkt wel een kermisattractie uit de vorige eeuw, maar dit is het nationaal kampioenschap gewichtheffen. Van den Berg - Neerlands grote belofte in deze tak van sport - lijkt even te gaan 'wandelen' met zijn bagage en dat is volgens de reglementen verboden. Maar dan blijkt dat hij zich niet heeft vertild aan deze loodzware klus. Het lampje van de jury geeft 'goed' en met een dreun ploft het ge vaarte op de vloer. De 20-jarige Leidenaar is nationaal kam pioen, nog nooit stootte hij zo veel kilo's de lucht in. Als de krachtsexplosie voorbij is, blaast Van den Berg achter de coulissen uit. Beseft hij wel hoe veel gewicht daar boven zijn hoofd hing? Zo'n twintig kratjes bier of daaromtrent. Van den Berg: „Weet ik niet. Ik reken al tijd in pakken suiker. Dan zijn het er 180 geweest. Ach, het lijkt heel wat, maar internationaal gezien ben ik gewoon een klei ne jongen." Het is de tragiek van de ge wichtheffers in Nederland. Ze trekken en stoten zich een on geluk, maar een gewichtige sport zal het hier niet worden. Alle kilootjes ten spijt. De tribu ne van de universitaire sporthal in Leiden is op zondagmiddag goed gevuld tijdens de NK voor mannen, maar het zijn bijna al lemaal familieleden of kennis sen van de 38 deelnemers aan dit evenement, dat wordt geor ganiseerd door de Leidse Krachtsport Vereniging De Spartaan. Het is een kleine sport en een klein wereldje. De bondscoach, Yves Vivaldi, doet bijvoorbeeld zelf ook mee. De krachtsport zit een beetje in de verdomhoek. De Koninldijke Nederlandse Krachtsport Bond, zetelend in Voorhout, was de af gelopen maanden in het nieuws vanwege de noodlijdende situa tie, het lage ledental en het mislopen van rijkssubsidies. Nu is de KNKB (bestaande uit ge wichtheffen, powerliften, wor stelen en binnenkort sluiten wellicht ook de body-builders zich aan) weer springlevend met bijna 2600 leden. Bondscoach Yves Vivaldi - zijn sportschool heet 'Sportyves' - wil met de gewichtheffers weer een beetje tot de verbeelding spreken, om te beginnen in Ne derland. „Want dit is een eerlij ke en mooie sport. Het is ook een klassieke olympische sport waarin het aankomt op souples se, techniek en kracht. En psy chologie, want ga er maar aan staan, er ligt nogal wat op de grond. Gewichtheffen is geen kwestie van spierkracht. Daar om hoeft de sterkste niet altijd te winnen, sterker: je ziet die enorme krachtpatsers nog wel eens omvallen vanwege een ge brek aan techniek en concen tratie." Wat Hagenaar Vivaldi aan spreekt is het gebrek aan show en uiterlijk vertoon tijdens wed strijden. „Dit is geen powerlif ten of fitness. Het zal die ge wichtheffers een biet schelen hoe ze eruit zien. Als je 170 kilo boven je hoofd hebt denk je niet aan show. De prestatie staat centraal." Die prestaties moeten binnen afzienbare tijd resulteren in deelname aan de Olympische Spelen. Nederland behaalde ooit drie keer brons op de Spe len, maar dat is heel erg lang geleden. In '68 was Piet van der Kruk in Mexico de laatste Olym piër, hij werd negende. „Het zal steeds moeilijker worden, er doen nu 160 landen aan ge wichtheffen," zegt de nu 53-ja- rige Van der Kruk, die uit een goede lichting kwam en destijds al 143 kilo trok en 187,5 stootte. Het waren de jaren zestig, toen Nederland meetelde. Vivaldi: „Die tijd moet weer een beetje terugkomen en ik bespeur dat er weer aanwas van talent is. Onder anderen bij De Spartaan. Maar we lopen in vergelijking met Duitsland, Frankrijk of Griekenland achter de feiten aan. Daar zitten professionals die drie keer per dag trainen. Bij ons doen de jongens het erbij." Zoals Wim van den Berg. Het talent van De Spartaan kreeg het trekken en stoten van zijn vader Wim (die gisteren ook deelnam) mee. Hij werkt over dag in de bouw en 's avonds traint hij elke dag twee uurtjes. Richard Ooyik van LKV De Spartaan in een stijlvol duel met de kilo's. foto loekzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19