IOK wijst DSRC terug derlaag doet )P de das om De Algemene imponeert Frankrijk derde in vijflandentoernooi Philidor knokt voor behoud Sport Irene Eijs legt het af tegen Meiland Leichtfuss in dienst van roeibond )AG 6 MAART 1995 ,ped Bos schopt alles raak t: •ogeft goede zaken gedaan in Delft. In een door de stnstandigheden (regen, slechte gesteldheid van jfc zware wedstrijd wezen de Leidenaars mede- üj DSRC gisteren terug met 19-15. er van der vliet ^werker dei \bert nu met de Haagse [.njiglijst aan. De Delftse oui Rugby Club volgt op yui.ten, ook al omdat de week verrassend verloren treffen kon Theo Snijder zich ki later nog opwinden. '*pieester hekelde niet °J handelen van de Lei- referee Martijn Prins "^jenzenden van DSRC- Sinal hooker Jan Willem ook het afkeuren leiderdorper van twee we in Nederland het 3.ir een hoger plan wil- pn, moeten we juist de vergeten te scholen tfheiden. Op een enke- jjjjde kennis van de Ne- k referees puur theore- 'V\ubij Prins in de wed- cefti AAC wel de kroon 4 tldus Snijders. 6 tOK was de absentie 7 k niet ongunstig. De jr, de motor van de o i voorwaartsen, is verantwoorde lijk voor de spelhervattingen vanaf de zijlijn, waar nu de Lei denaars met Arjan van der Eist, Peter Koenen en André de Haas voldoende lengte hadden om het Delftse gevaar te elimine ren. DSRC begon de wedstrijd, die pas om 12.00 uur het groene licht kreeg van de consul, met wind mee en zette DIOK onder druk. Toch, zoals in zovele wed strijden, kwamen de eerste pun ten van de voet van Bos. De Leidse kicker plaatste met een fraaie krul de penaltykick tussen de palen: 0-3. Bos was gisteren trouwens toch op dreef. De tweede center mocht zesmaal aanleggen en zijn nieuwe schoenen faalden niet één keer. Van open spel was geen spra ke. De voorwaartsen maakten overuren, waarbij DIOK in de verdediging werd gedwongen. Onder leiding van de Britse re feree Barnes werd het spelbeeld bepaald door de DSRC-aanval die keer op keer de Leidse de fensie onder vuur nam. Toch was het DIOK dat weer scoorde. Na een hoge schop van flyhalf Perry Noordermeer be landde de bal in het Delftse 22- meter gebied waar fullback Ri chard Majoor de fout in ging. De alert spelende Ewout Chaudron was er als de kippen bij om het leer op te pakken en over de trylijn te drukken voor 0-8. Bos converteerde 0-10. Met de rust in zicht verslapte de aandacht van de Leidenaars. Een Delftse spelhervatting vanuit de line-out werd in de driekwarten gespeeld waar Mare Michelsen de tackle miste op Tim Moorman, die vervol gens zijn winger Louis Sosa simpel kon bedienen. De Para- guyaan was niet meer te achter halen en scoorde 5-10. In het tweede bedrijf leek het een eenzijdig duel te worden toen DSRC in korte tijd veel persoonlijke fouten maakte, die bestraft werden met penalty kicks. Bos liftte de stand daar door binnen enkele minuten naar 5-16. Een felle charge op Broers leverde de Leidenaar een beschadigde schouder op en hij moest vervangen worden door Thomas Suring. Een gelopen koers was het nog lang niet. De Delftenaren stroopten, met nog een kwartier op de klok, de mouwen nog eens op en zetten DIOK de voet dwars. Een goed geplaatste bal in de hoek van het veld werd een prooi voor de snelle Moor man, die fullback Tom Jackson te snel af was: 10-16. Moorman had bij het kicken echter zijn dag niet. Alle aan de Delftse tweede center toegekende mo gelijkheden werden gemist. Dat kwam hem met nog twee minu ten te spelen duur te staan. Een vlot lopende Delftse aanval werd tot ontsteltenis van de DIOK-defensie door Majoor verzilverd voor 15-16, waarna Moorman de conversie miste. Bos daarentegen bleef raak schoppen. In de allerlaatste mi nuut trapte de oud-internatio nal de eindstand van 15-19 op het scorebord. DIOK-coach Dick Altink was na afloop niet tevreden. „Delft heeft vanaf de eerste minuut het initiatief genomen, terwijl wij ons te veel aan de tegen stander hebben aangepast en de wedstijd niet in handen heb ben gehad. Dat kwam ook door het vele fluiten van Barnes, die volgens de letter van de wet floot, wat DSRC veel terrein winst opleverde. Daarnaast werden er veel verkeerde beslis singen genomen bij het opzet ten van ons spel. Als je dan ook nog eens Broers verliest, ben je kwetsbaar." Yann Delaigue scoort voor Frankrijk de eerste try in het duel met Ierland. De Fransen wonnen met 25-7. foto a dublin rtr Frankrijk is bij het vijflandentoernooi, het jaarlijks evenement tussen de beste Eu ropese rugbynaties, als derde geëindigd door in het laatste duel met 25-7 van Ier land te winnen. De Franse coach haalde Delaigue, Cecillion en Ntamack voor de ge legenheid terug in zijn selectie en betreurde dat besluit niet. De drie vierden hun rentree ieder met een try. Ntamack had daarnaast succes als kicker. Hij benutte een strafschop en een conversie. Schotland behield kans op de eindzege door Wélles met 26-13 de baas te blijven. In het laatste duel treffen de Schotten aartsri vaal Engeland, dat ook nog ongeslagen is. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat Schotland zaterdag gemakkelijk zou win nen. Wales nam al in de derde minuut een voorsprong door een try van Lewis. Toen Hastings eenmaal de richting had gevon den voor zijn trappen, werd het eenrich tingsverkeer. Twee kicks recht vooruit brachten de stand op 6-7, daarna volgden Schotse tries van Peters en Hilton. De overi ge punten schopte Hastings bijeen. |nederlaag tegen ODO rp TOP zaterdagavond .esr(ïe das om. ODO noch Aa Meervogels is nog te door de Sassenehi- één enkel seizoen errdwenen zijn van het spandoeken kleurrijk jb5porthal De Wasbeek, M^an stal gehaald huis- h-L't avondje TOP leek ,Fanouds. Er was echter e reden tot vreugde, i- Sassenheimse vlagge- |£ste ï'échfstreëks-af bp Een overwinning.op Maasland zou weer ite bieden, een neder daal. „Ik ga voor een '\tepus coach Van der oljben ervan overtuigd 'Jjjtwee keer toe van SSS i-qnnen." ii-^leken het loze woor- de openingsfase 2, met Lisette van der 29^or de geblesseerde Duyn, gedwongen nuwslopende achter- t)ortdurend nam ODO en toen de Maas- ^aj het tweede kwartier van 4-5 naar 6-10, lag een nederlaag in het verschiet. Het verschil liep na rust (7-11) zelfs op tot zes treffers, voordat TOP zich weer enigszins her stelde. Jan de Vroomen zette zijn ploeg met drie treffers op rij (12-16) in het spoor van ODO, dat allengs minder begon te presteren. Met Anne Gertrude van 't Hof voor Mascha Nieuwenhuizen kreeg het eerste"aanvalsvak aanmer kelijk- meer kansen. Steven Baart scoorde 14-17, na 14-18 verkleinde Tim van der Horst het verschil tot twee goals en na 17-19 egaliseerden invalster Van 't Hof en topscorer Van der Hotst: 't6xj 'destfahti: Met nog drie minuten, te gaarhwas weer allés mogelijk. Öe domper volg de echter binnen luttele secon den en in de resterende tijd kon de 19-20 achterstand niet meer worden ingelopen. „Je gooit een jaar weg", rea geerde de geslagen Van der Zaag na afloop op het afdalen uit de overgangsklasse. „Een misschien wel meer, want het is moeilijk terug te komen uit de eerste klasse. Vorig seizoen had den we een sterke, geroutineer de ploeg plus het geluk van een relatief zwakke afdeling. Dat moet je volgende jaar allemaal maar weer afwachten. 6 o succesvol in Florida In een ijzersterke solo heeft de Leidse atleet Kamiel voor het weekeinde een ijzersterke tijd van eergezet in een indoorwedstrijd over 5000 meter. In e won de 23-jarige scheikunde-student de wedstrijd "exas State University. met Kleijweg negende 23en Nederlandse selectie met de Leidse aüete Joke Kleij- in de internationale Ekiden (marathon-estafette) in Peking als negende geëindigd. De zes loopsters kilometer en 195 meter af in 2.25.11. Op het winde- da)ude parcours won de Japanse ploeg in 2.16.32. De Ne- o-p equipe werd in de derde etappe door Wilma van On- elfde naar de achtste plaats geloodst, welke pas door I lamp moest worden ingeleverd aan de Amerikaanse :2jter. Kleijweg noteerde als voorlaatste loopster een tijd 2\ op de vijf kilometer. Net teruggekeerd van 3,5 week Ifige in Kenia was de aüete van De Bataven daarmee te- ïapilidor bij een 5-3 [gg tegen de reserves jmeegse SMB 2 knokt trohalm om degrada- -terste klasse B te ont bond de landelijke tijdens de ze- Gde verder bol van ver min de eerste klasse B door eigen winst en koploper Het Witte 2evan Gent en belager 'lowaar weer kleine Jkansen. In de hoofd- -ed koploper Volma- net als vorig sei- paar onderuit tegen 'njer' Amstelveen. Het De Variant re- met titelkandidaat Me HSG en profiteer- dankbaar van de L8:,an Volmac. ■li aael van Volmac tegen Rh waren Gert Ligte- ^yed van der Vliet de doeners, maar gingen niet vrijuit, fe'won Rini Kuijf in een cl LSG sluipt naar de top vooruitgespeelde partij van Mark van der Werf, maar Jeroen en Marcel Piket bleven met zwart op remise steken tegen respectievelijk Bertholee en Van der Vorm. John van der Wiel -verloor bovendien na een ge miste remisekans van Bosch. Willen de Rotterdammers voor het slotduel tegen De Variant nog kansen behouden, dan moeten zij in de achtste ronde allereeerst afrekenen met het in de wachtkamer geplaatste HSG. De aandacht van de spelers van Philidor is een week lang gericht op een afgebroken stel ling van Nico Kuijf. In diens handen ligt namelijk bij een voorlopige 5-3 voorsprong te gen de reserves van SMB het lot van het eerste team. Met een eindspel van dame en paard te gen twee torens en vier pionnen voor tegenstander Wustefeld moet Kuijf volgende week voor een remise knokken. Slaagt Kuijf in zijn missie, dan zijn winst voor Philidor in dit vier puntenduel en daarmee nieuwe kansen op lijfsbehoud een feit. Weliswaar kwam ook Ab Smit nog tot afbreken tegen Van de Hurk, maar de Leidenaar lijkt in een theoretisch verloren dame eindspel te zijn beland. Buiten een snel verlies van Jeroen van de Weijer tegen Waenink kende Philidor in Nijmegen een voorspoedige start. Herman van Halderen en Caroline Slingerland maakten daarbij in flitsende duels korte metten met respecetievelijk Leenders en Van Erp. Dat Wim Vriends offensief tegen Bolwerk op remise vasüiep, kon captain Michiel Vergeer daarop niet verontrusten. Henk van Maaren walste namelijk vanuit mindere positie alsnog over Aubel heen, terwijl Heieen de Greef in de tijdnood van Helmond haar slag sloeg: 1 1/2-4 1/2. Een tegenval ler was dat Anne Reedijk een geheide remise tegen Retera vergooide. Een halfje van Fred Slingerland na een even span nende als evenwichtige pot te gen Van der Linden was weer mooi meegenomen voor de Lei denaars, maar daarmee was de koek voorlopig op: 3-5. Smit en Kuijf (die notabene nog een re mise-aanbod had afgeslagen) waren na de eerste tijdnood steeds verder in de problemen geraakt en dreigen nu nog lou ter achter de feiten aan te hol len. LSG had voortdurend het ini tiatief tegen VHS om het zich in tijdnood echter nog onnodig moeilijk te maken. Op het kop- bord wilde Hans Bouwmeester zijn naam niet met het nemen van risico's in de waagschaal leiden «michel van gent korfbalmedewerker De Algemene moet op de slot dag van het zaalseizoen tegen De Danaïden nog één punt ha len om kampioen te worden. De Leidenaars bereikten deze uit gangspositie door ZKV met 22- 12 terug te wijzeh. Tempo won moeizaam met 15-14 van Wa terland en kan door een over winning op Olympiek eveneens promotie afdwingen. Fides Pac ta en Crescendo kunnen zich volgend weekeinde op eigen kracht handhaven als zij tegen naaste concurrenten DKV(IJ) en ZKC'31 niet verliezen. De Algemene heeft in de topper tegen ZKV op imponerende wij ze zijn kandidatuur gesteld voor het kampioenschap van IE. De lijstaanvoerder speelde van be gin af aan ërièrèiek ên was ééri- vallend levensgevaarlijk door messcherp te combineren en adequaat af te vangen. „Ieder een heeft zijn werk gedaan en dan gaat het ook op alle fronten draaien. Je ziet het aan een Dia na Beij: vorige week zat ze niet in de wedstrijd en vandaag maakt ze er zes", constateerde coach Ed Molloy dik tevreden. Annemieke Molloy, Alfred Lam- booy, Perry Venema (2), Arnoud Lambooy, Diana Beij en Remco Molloy bouwden na 2-2 in krap achttien minuten een 11-3 voorsprong op. Deze tussen- spurt was in feite al beslissend, want de bezoekers kregen ook na rust (11-5) geen kans meer om het spelbeeld te veranderen. Alleen Miranda van der Lely en Brenda Venema deden niet mee in het doelpuntenfestijn. Met enig fortuin in de afwer king had Fiks bij KIOS meer be reikt dan een 19-18 nederlaag. De oranje-blauwen, met gele- genheidscoach Patrick Verra, lieten zich niet imponeren door het snelle aanvalsspel van de kampioen en de ambiance met house music en cheer-leaders, hoewel zij het na 5-5 wel even moeilijk kregen (9-5). Matthijs de Visser (2), Gerrie Coli, Henrik Hooimeijer, Maikel Martens en Theo Vreeken halveerden deze marge echter nog voor rust (13- 11). Ook in de tweede helft viel er een gat van vier punten (15- 11 en 19-15), alvorens de Oegst- geestenaars met een slotoffen- sief nog ijzersterk terugkwa men. Bij De Danaïden ontbrak het heilige vuur om te winnen van topper Vlaardingen. De ploeg van Rolf Latuperisa stond voort durend achter (3-1, 6-2, 8-4 rust), maar kwam daarna meer in de wedstrijd. De thuisclub scoorde op 11-9 echter twee keer, waarna ook het inzetten van Steffen van der Lee geen wending ten goede meer bracht: 16-11. Marcel Keijzer (5) en Eric Kfohihóiit '(3)", Sftridra1 i Kalthoff, lngrid Slingerland en Henny van der Top scoorden. Alweer liet Fides Pacta in de slotminuten een punt glippen, ditmaal bij Victoria: 12-12. De Leidenaars, met Wendy Vo gelenzang voor de afwezige Ilonka van der Vooren, kwamen na 8-6 (rust) enige malen een doelpunt voor, tot 12-11 aan toe. Jan Willem Meijer en Dimi- tri IJzerman (3), Frank Peter de Haas, Misja IJzerman (2), Con- chita Prins en Annelies Ver- woerdt maakten het dozijn vol. Opmerkelijk was nog dat reser vespeler Henny Piket een gele kaart kreeg wegens commen taar op de scheidsrechter. Pernix had bij TOP(A) met Sjoerd van der Kooy en Hans Slappenkoren twee invallers in de basis. De formatie van Cor Gravekamp dicteerde deson danks in het eerste kwartier het scoreverloop (1-3, 3-4 en 4-5), maar bij rust was hel 7-5 gewor den. Iris van der Brugge, Hans Slappenkoren en Bert Vanhae- len brachten hun club nog een maal langszij (8-8), waarna de opgaande lijn toch weer afbrak (11-8, 13-9). Vanhaelen, topsco rer met vier goals, bepaalde de eindstand op 13-11. „Het begon ineens te lopen en we hadden het geluk van een gouden wissel, ongelooflijk", was het commentaar van coach Ruud Niesing van Crescendo op het duel met Swift(A). Zijn ploeg leek voor rust op weg naar een kansloze nederlaag (2- 6, 5-10, 7-11 rust), maar her vond zichzelf na 9-14 dank zij goals van Wijnand Alberts, Gert-Jan Hensing (2), Carmen Zitman en Peter Baak (15-15). Bij deze stand scoorde invalster Debby Blogg met haar eerste schot, om amper zestig secon den later een strafworp af te dwingen voor Wijnand Alberts (17-15). Dit bleek de basis voor een knappe 21-17 overwinning. Tempo speelde onder de druk van te moeten winnen allesbe halve soepel tegen Waterland. Dé' ^emeiVidèn haddeh geen antwoord op het roekelp^yer- dedigen van hun opponenten en verloren aan het einde van de eerste helft schutter Erik Pons met een enkelblessure. Ben Nikkels werd nu topscorer met vijf goals, waaronder veel zeggend genoeg vier strafwor- pen. Zijn ploeg gaf een 11-8 voorsprong geheel uit handen (14-14), maar in de slotminuuf stelde Sandra Buiskool alsnog de winst veilig: 15-14. Haar tref fer zou wel eens heel belangrijk kunnen zijn, temeer daar naaste concurrent WION een dag later wel een punt liet liggen. KZ Leiden werkte bij degra datiekandidaat Stormvogels(U) een wisselvallige wedstrijd af. De enige derdeklasser van Lei den was eerst goed op dreef en liep dan ook uil naar 10-4 (rust). Hierna kreeg de verdediging het zwaar te verduren, aangezien de thuisclub zwaar op de door braak ging spelen om botsingen en strafworpen uit te lokken. De aanval was intussen schotloos, wat ook invaller Martin Verho- rik niet kon verhelpen. Alleen Kitty de Wit en Aldo Spadon waren trefzeker in het tweede half uur, te weinig om 13-12 verlies te voorkomen. Jolanda Cornelisse zoekt namens TOP naar afspeelmogelijkheden. TOP verloor met 20-19 van ODO (M) en is nu weer eersteklasser. foto loek zuyderduin stellen tegen Erik van de Doel en was een remise daarom spoedig beklonken. Minder aangenaam voor de Leidenaars was het onverwachte verlies van Edwin van Haastert tegen inval ler Kuiper. Die nederlaag werd rechtgezet door de zege van Maarten ..Strijbos op collega jeugdtalent Dennis de Vreugt. Na een tamme remise tussen Ik Oei en Duijn bracht Stefan van Blitterswijk zijn ploeg een over tuigende zege op Lex Jongsma aan de leiding: 3-2. De resterende duels leken aanvoerder Geralt Serdijn toen nog aan een ruime zege te hel pen. Dat viel in de praktijk bit ter tegen. Machiel de Heer en Remco van de Erf hadden aan hun voordeeltjes onvoldoende om tot winst te komen tegen Steijn en Hoogeterp, terwijl An- ne-Marie Benschop een riante positie tegen Wilschut in remise zag verzanden. RAG de Graaff en Henk van Putten konden daarentegen wel vrede hebben met het feit dat zij tegen Van Doeland en Van Harrevelt niet verder kwamen dan remise: 5 1/2-4 1/2 voor LSG.. Irene Eijs heeft de eerste slag van het roeiseizoen verloren. Tijdens de Winterwedstrijden in Delft moest de sportvrouw van Leiden in de vrouwenskiff bui gen voor Anita Meiland. De Amsterdamse verwees haar be langrijkste rivale met een ver schil van bijna vijf seconden naar de tweede plaats. „Het was lang geleden dat ik een hele winter achter elkaar heb kunnen trainen", zei de winnares. „Gebleken is dat de verschillen tussen de beste vijf roeisters van Nederland niet enorm groot zijn. Ik wist dat ik niet hoefde onder te doen voor Eijs." Elien Meyer en Rita de Jong wonnen de twee zonder. De overwinning bij de twee zonder bij de mannen kwam op naam van Ronald Florijn en Ni co Rienks. De beide roeiers, eer der succesvol met elkaar op de dubbeltwee, trainen al de hele winter samen in de twee zon der. „Tot nu heeft niemand van ons gewonnen, ook niet tijdens het oefenen in het trainings kamp vorige week. Als we hier hadden verloren, had ik heel erg gebaald", aldus Rienks. René Mijnders, bondscoach van de zware roeiers, wilde geen conclusies verbinden aan de re sultaten: „Het is een behoorlijk onrustige periode. Een groot aantal roeiers is ziek uit hel trai ningskamp teruggekeerd, zodat we niet te intensief hebben kunnen trainen. Daarbij komt dat de meeste roeiers verplich tingen hebben bij hun eigen vereniging. We doen wel in een aangepaste samenstelling met de acht mee aan de Head of the River in Londen." Njord-roeier Job Janssen won samen met Elzart Schipper (De Amstel) in de lichte senior A twee zonder stuurman. leiden zighouden." De begeleiding van Irene Eijs kan Leichtfuss voor een deel overlaten aan collega bondscoach Kris Korzeniowski (boordroeien en scullen vrou wen en lichte boordroeiers, red.). Leichtfuss: „Ire ne weet nog niet precies hoe zij haar seizoen gaat inrichten, maar zij wil in elk geval medailles win nen. Dat kan ook in grotere combinaties zijn, waardoor zij vanzelf vaker elders gaat trainen." Aan het einde van het seizoen bekijken Leichtfuss en Eijs of de nieuwe werkwijze bevalt. Naast Jan Klerks (scullen mannen, licht en zwaar) is Leichtfuss de tweede 'Leidse' hoofd coach van de roeibond. De andere hoofdcoaches zijn Korzeniowski en René Mijnders (boordroeien mannen in de zware categorie.) Andreas Leichtfuss is aangesteld als junioren- coach van de Koninklijke Nederlandse Roei Bond. De Leiderdorper gaat zijn nieuwe functie combi neren met zijn huidige werkzaamheden bij de Leidse studenten roeivereniging Njord. „Ik heb nu twee werkgevers", aldus de uit het voormalige Oost-Duitsland afkomstige roeitrai- ner, die op fifty-fifty basis voor beide bazen gaat werken. Leichtfuss, bij Njord trainer van onder anderen Irene Eijs, verwacht geen problemen bij het op lekaar afstemmen van beide banen. „Het seizoen is bij de studenten eerder afgelopen dan bij de junioren. Hun wereldkampioenschap is in augustus, dan moet ik me intensief met hen be-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17