Roda JC houdt Ajax onder druk Sensatie in Manchester; Van Hooijdonk weer trefzeker Cijfermatig gaat het goed met PSV Sport Sittard viert feest om periodetitel van Fortuna MAANDAG 6 MAART 1995 CHEF* WILLEM SI DEN HAAG ANP Amper vier dagen na het al lesomvattende carnaval vierde Sittard opnieuw feest. De plaat selijke profclub Fortuna verze kerde zich zaterdag in vroegtij dig stadium van de derde perio detitel. Zelf wonnen de Limbur gers met 1-0 van Haarlem, ter wijl laatste concurrent AZ op ei gen veld onderuit ging tegen Emmen: 0-1. Enige smet op het periode kampioenschap was de rode kaart voor trainer Pim Verbeek. De doorgaans rustige Rotter dammer vergreep zich in de slotfase aan een grensrechter. „Per ongeluk", legde hij later uit. In de geest van de ver scherpte reglementen, die geen lichamelijk contact meer met de arbitrage toestaan, stuurde scheidsrechter Boot de succes volle coach meteen weg. Hoe blij Fortuna ook met de periodetitel was, voor de jeugdi ge ploeg uit Sittard is hel toch niet meer dan een aardigheidje. De selectie van Verbeek, die na twee dagen carnaval in trai ningskamp ging, is gebrand op het kampioenschap in de eerste divisie. Dat geeft recht op recht streekse promotie naar het hoogste niveau. De voorsprong op de naaste achtervolger De Graafschap bleef zes punten. De nummer twee uit Doetinchem won met 2-0 van Helmond Sport. Door de tussentijdse triomf van Fortuna is nu de tweede plaats in de eindrangschikking van de eerste divisie interessant. Indien de Limburgers de titel behalen, mag de eerstvolgende ploeg zonder periodetitel deel nemen aan de nacompetitie. Naast Fortuna hebben VW en Excelsior zich al voor dat lucra tieve toernooi geplaatst. In de sfeervolle Baandert ble ven doelpunten ruim een uur uit. Vroomans brak uiteindelijk de ban voor Fortuna. In het top- duel tussen AZ en Emmen wa ren treffers eveneens schaars. De Jonge schakelde de thuis ploeg in de 76e minuut uit. De subtopper tussen FC Den Haag en Heracles eindigde in evenwicht: 2-2. Daar zag het echter de hele wedstrijd niet naar uit. De openingstreffer van Hagenaar Talan in de 32e mi nuut hield lang stand. Pas in de 81e minuut kwam Heracles dank zij Kolmschot terug. Am per zestig seconden later zette Hondeveld de bezoekers op winst. Maar Karlas trok Den Haag in de laatste minuut als nog langszij. Excelsior, de club van Bram Marbus, leverde bij Veendam goed werk: 2-3. EINDHOVEN GPD/ANP PSV wordt toch eerste, bij de topscorers dan. Ronaldo maak te zaterdagavond tegen NEC (3- 0) zijn achttiende en negentien de van het seizoen, de Brazi liaan komt wellicht straks op 30 uit. Veel meer goed nieuws is er niet te melden over PSV. Cijfer matig lijkt het nog wel te gaan bij PSV. Sinds Dick Advocaat de ploeg twee maanden geleden overnam, is er een stijgende prestatiecurve te zien; Advocaat staat na zaterdag op 11 uit 7. De cijfers bedriegen echter een beetje. Het elftal is immers nog altijd niet in balans. Het ligt niet aan Advocaat, maar wel aan de beperkte kwaliteit van de selec tie. Tegen NEC was dat op nieuw goed te zien, vooral in de eerste helft. NEC had in die fase moeten scoren, maar in plaats van de rust te halen met een voorsprong, ging de ploeg van Kees van Kooten thee drinken met een achterstand aan de broek. Het doelpunt, van Ronal do, kwam zeer typisch tot stand: een keiharde terugspeelbal van Cruden ketste via het been van collega Van der Linden voor de voeten van Ronaldo die simpel kon scoren: 1-0, kort voor de pauze. Het was een schandalig on rechtvaardige tussenstand. PSV maakte er niks van voor rust. Zoals zo vaak moest het dus van het duo Ronaldo-Nilis komen. De Braziliaan maakte er dus twee, bereidde bovendien - wonderschoon, met een lob die de lat kuste - de andere goal voor, gemaakt door Meijer. Ver der kwam Ronaldo in het stuk niet voor. Nilis wel, maar ook hij moest het van de tweede helft hebben. Degradatie MW meldt zich steeds nadruk kelijker bij de gegadigden voor degradatie. NAC, ook niet be paald vrij van zorgen, versloeg de formatie van de door ziekte afwezige trainer Vergoossen (2- 1). Thai kreeg de 500e gele kaart van dit seizoen in de eredivie. Aangezien de Limburger er later nog één kreeg, zat hij eerder dan de rest in de kleedkamer. Go Ahead Eagles verloor nu ook onder trainer Fafié (0-5 bij Vitesse) en lijkt nauwelijks nog aan de nacompetitie te kunnen ontsnappen. Vitesse kwam wat dubieus op voorsprong. Laamers zag een strafschop door Hiele gestopt, maar omdat Verkuyl volgens scheidsrechter Van Vliet te vroeg inliep, kreeg Vitesse een herkansing. Makaay schoot wel raak en benutte daarmee de 100e strafschop dit seizoen in het betaald voetbal. Evenals Simons was Makaay, aspirant international, verant woordelijk voor twee doelpun ten. De wedstrijd tussen FC Twen te en Willem II, op het be sneeuwde gras van het Diek- man, was eenzijdig. De Ensche- deërs vielen aan, de Tilburgers maakten de doelpunten. Uit de counter sloegen al in de eerste helft Sylla (2 keer) en Laros toe. Daarmee was de wedstrijd al bij rust beslist. EREDIVISIE PSV-NEC 3-0 (1-0). 43 Ronaldo 1-0, 63 Meijer 2-0, 80. Ronaldo 3-0. Scheidsrech ter: Blankenstein. Toeschouwers: 24.000. Gele kaart: Prommayon (PSV) NAC-MVV 2-1 (0-1). 36. Roelofsen 0-1, 63 Gerritsen 1-1, 69. Remie 2-1 Scheidsrechter: Van Beek. Toeschouwers: 10.355. Rode kaart: 86. Thai (MW. 2x geel) Gele kaart: Straal, Delahaye, Schee pers (MW). Feyenoord-FC Groningen 4-2 (4-0). 2. Blinker 1-0, 33. Kiprich 2-0, 37. Glaucio 3-0. 41 Blinker 4-0, 71. Bombarda 4-1 (strafschop). 86 Schreuder 4-2 Scheids rechter: Luyten Toeschouwers: 23.188 Rode kaart: 53. De Jong (FC Groningen) Vitesse-Go Ahead Eagles 5-0 (2-0). 32. Makaay 1-0 (strafschop), 37. Simons 2-0, 53. Makaay 3-0, 83 Korsten 4-0, 87. Si mons 5-0 Scheidsrechter: Van Vliet Toe schouwers: 5773 Rode kaart: 30. Rorije (Go Ahead Eagles). Gele kaart: Cocu (Vites se). Valk. Decheiver (Go Ahead Eagles). Roda JC-Dordrecht'90 2-0 (0-0). 63 Dan ny Hesp 1-0, 73. Babangida 2-0. Scheids rechter: Sterk. Toeschouwers: 7500 Gele kaart: Van Tiggelen (Dordrecht'90). FC Twente-Willem II 0-3 (0-3). 2 Sylla 0- 1, 29 Laros 0-2. 44. Sylla 0-3. Scheids rechter: Van der Ende. Toeschouwers: 6100. Topscorers: 1 Ronaldo (PSV) 19; 2. Klui- vert (Ajax) 16; 3. Boogers (Sparta) 13, 4. Graef (Roda JC). Roelofsen (MW) 11. 6 Van Hooijdonk (NAC), Huiberts (Roda JC), Decheiver (Go Ahead Eagles), Boerebach (FC Twente) 10, 10. Bombarda (Gronin gen) 9. Programma, morgen: NAC-PSV Woensdag: Willem ll-Heerenveen, RKC-Vitesse, FC Vo- lendam-Dordrecht '90, GA Eagles-FC Twente. KNVB-beker, kwartfinale, woens dag: FC Utrecht-Ajax 2, Ajax-Feyenoord. Ajax 22 16 6 0 38 59-18 Roda JC 23 15 7 1 37 45-16 PSV 23 13 6 4 32 57-26 Feyenoord 22 13 4 5 30 46-35 FC Twente 22 11 7 4 29 49-35 Willem II 23 10 6 7 26 33-25 Vitesse 23 9 8 6 26 38-32 Heerenveen 22 10 4 8 24 36-38 Volendam 22 5 10 7 20 25-31 Groningen 23 6 8 9 20 33-40 RKC 23 7 6 10 20 32-39 NAC 22 6 7 9 19 33-36 FC Utrecht 22 6 6 10 18 30-39 Sparta 23 6 6 11 18 31-38 MW 23 6 5 12 17 29-45 NEC 23 5 6 12 16 33-44 GA Eagles 22 1 8 13 10 16-53 Dordr.'90 23 0 6 17 6 16-51 Ronald Hoop van Dordrecht vliegt op de bal en de benen van Marco van Hoogdalem af. De Limburgers wonnen moeizaam met 2-0. foto anp Versieyen toch op bank Dordrecht KERKRADE» ANP Jan Versieyen is zaterdag hals over kop op de trainersbank van Dordrecht'90 gaan zitten. Niet om te coachen, wel voor wat hij noemde „morele binding, voeling met het elftal". Na afloop haastte Versieyen zich mee te delen dat hij niet op een besmette plaats had gezeten. „Ik heb thuis de afwikkeling van het ontslag van Van Zoghei afgewachf. Zaterdag is die kwestie opgelost. Er zijn wat faxen heen en weer gegaan. Van Zoghei heeft mij per soonlijk verteld dat hij tevreden gesteld was. Anders was ik niet gekomen, ik zou me aan de erecode van de trainers in het be taalde voetbal hebben gehouden." Door een rake kopbal van ex-ajacied Danny Hesp heeft Roda JC in het eerste weekend van de cruciale maand maart koploper Ajax onder druk gehouden. De nummer twee versloeg in Kerkrade de nummer achttien het armetierige Dordrecht'90 met 2-0. KERKRADE «ANP De 10.000 toeschouwers zaten een uur in angstige spanning of de beide punten wel in Kaalhei de zouden blijven. Dordrecht'90 bleef lang overeind. Met goed positiespel, zonder noemens waardige overtredingen. Roda JC speelde niet zo geweldig in de geïmproviseerde formatie. De Koek, Atteveld en Van Galen waren geschorst, Iwan gebles seerd. De jonge Plum stond voor het eerst in de basis. Van Hoogdalem en Luijpers bezet ten het centrum. Daar kwam bij dat international Van der Luer en linksbuiten Huiberts bene den hun normale niveau ble ven. Dordrecht'90 was een uur niet of nauwelijks minder, kon echter niet zo veel met de bal, kreeg kort na het begin toch een geweldige kans op een voor sprong. Koswal liep door op een mislukte terugspeelbal van Luij pers. Hij schoot te zacht, recht op Ruud Hesp af. Hij had ook nog kunnen afleggen op de vrij staande Wouden. Roda JC vond weinig openingen. Een kopbal van Luijpers werd op de doellijn teruggekopt door Atmodikoro. Doelman Gall keerde zelf scho ten van Plum, Van Hoogdalem en Van der Luer. Danny Hesp doorbrak de patstelling. In de 63e minuut kopte de linksback een hoekschop van Van der Luer in de hoek, 1-0. Twee we ken geleden deed de ex-ajacied het tegen NAC op identieke wij- Hoop kon onmiddellijk daar na gelijkmaken. Hij kwam vrij voor Ruud Hesp na een misser van Luijpers. Zijn schot was hard maar onzuiver, de doel man redde. Een stiftballetje was altijd raak geweest. In de 73e minuut werd het door een kluts van Babangida en Gall 2-0. De razendsnelle Nigeriaan liep door op een voorzet van Hui berts. Graef liep buitenspel on der de bal door terug. Alle Dordtse spelers, Van Tiggelen voorop, protesteerden bij de lei ding. Vergeefs. Grens- en scheidsrechter pasten de nieu we buitenspelregel toe. Baban gida haalde met een veront schuldigend gebaar de bal uit het net. De razende Van Tigge len kreeg de gele kaart, zijn vijf de. Hij noemde arbiter Sterk een,.flapdrol". Roda JC: Ruud Hesp: Senden, Van Hoogdalem, Luijpers en Danny Hesp: Plum (80. Vanderbroeck), Van der Luer en Doomernik; Babangida, Graef (86. Van der Heuvel) en Huiberts. Dordrecht'90: Gall; Liefden, Ungerak, Van Tiggelen en Atmodikoro: Robbe- mond, Koswal, Lems en Van de Merwe (30. Rook): Hoop (78: Brögger) en Wouden. Advocaat wil drie aankopen EINDHOVEN GPD Willy van der Kuijlen wordt volgend seizoen bij PSV trai ner van de B-junioren. De huidige assistent van Dick Advocaat wordt op zijn posi tie opgevolgd door een coach met het diploma betaald voetbal. De reden is dat Ad vocaat sterkere assistenten wil dan Van der Kuijlen en Brandts, de andere hulptrai ner, die tevens trainer-coach is van het tweede team. Advocaat wil, uiteraard, ook versterking van zijn se lectie. „Er komt er zeker een tje bij, waarschijnlijk worden het er twee en als het kan drie". De coach wilde zijn wensen niet verder verduide lijken dan door te zeggen dat er zeker iemand met opbou wende kwaliteiten bij moet komen. De meest voor de hand liggende gedachte is dat Advocaat een toplibero wil kopen, alsmede een ook aanvallend sterke rechtsback. BUITENLANDS VOETBAL LONDEN RTR Manchester United nam zater dag op sensationele wijze wraak voor de nederlaag (3-2) eerder dit seizoen bij Ipswich. De thuiswedstrijd eindigde in 9-0. Andy Cole maakte vier doel punten. In de strijd tegen de gradatie boekte West Ham, de club van Jeroen Boere, zondag avond een belangrijke zege op Arsenal, de ploeg van Glenn Helder: 1-0. Cole kwam in januari van Ne wcastle United naar Manches ter, voor achttien miljoen gul den. Tot zaterdag scoorde hij twee keer in de competitie. Te gen Ipswich liet hij zien waar om manager Ferguson gechar meerd is van de spits. Cole gaf waar voor zijn geld, de zwakke tegenstand hielp mee. Mark Hughes maakte twee doelpun ten. Ipswich was een gewillige prooi, de ploeg stevent recht streeks af op terugkeer naar de eerste divisie. Blackburn Rovers bleef koplo per in de Premier League. Het won de uitwedstrijd tegen Aston Villa met 1-0. Verdediger Hen dry maakte het doelpunt, in de twaalfde minuut met een kop bal. Het verschil met Manches ter United bleef drie punten, in Engeland één overwinning. De aanval van Arsenal liet het in de derby tegen West Ham volledig afweten. International Wright en Helder kwamen nau welijks in het spel voor. De oud aanvaller van Vitesse had in de eerste helft één sterke actie. Met een prachtige voorzet bracht hij Merson in stelling. Diens volley eindigde in de armen van de Tsjechische doelman Miklosko. De teleurstellende Helder werd in de tweede helft gewisseld. Het doelpunt van West Ham kwam op naam van Hutchison. Schotland Pierre van Hooijdonk heeft bei de doelpunten van Celtic ge maakt in de thuiswedstrijd te gen Aberdeen. De van NAC af komstige spits scoorde in beide helften een keer. Het eerste doelpunt van de twee-voudig international viel uit een straf schop, in de 40e minuut. Twaalf minuten voor tijd kopte Van Hooijdonk 2-0 in na een voorzet van McKinlay. Aberdeen, de club van doelman Theo Snel- ders, staat voorlaatste. Celtic staat, vierde, op een punt van Hibernian en twee van Mother well, dat twee duels minder speelde. Spanje Drie dagen na de ongelukkige nederlaag tegen Feyenoord heeft Real Zaragoza in stadion Nou Camp met 3-0 verloren van Barcelona. Zaragoza voetbalde Vrouw Frank Schinkels omgekomen WENEN DPA Esther Schinkels, de wouw van de profvoetballer Frank, is zater dagnacht omgekomen bij een verkeersongeluk. Dat gebeurde in de Oostenrijkse plaats Sankt Pölten, waar ze woonde. Ze raakte door gladheid van de weg en reed tegen een boom. Ook een be zoeker uit Nederland, een 31-jarige Rotterdammer, is veronge lukt. Schinkels, die in Nederland onder meer bij Excelsior en AZ voetbalde, was het grootste deel van zijn loopbaan actief in Oos tenrijk. Hij nam zelfs de nationaliteit van dat land aan en speel de zes keer in de nationale ploeg. Schinkels blijft achter met vier kinderen. vijf kwartier met tien man, na een rode kaart voor doelman Cedrun. Koeman opende de score uit de aansluitende straf schop. De kampioen bleef vier pun ten achterstand houden op Real Madrid, dat thuis tegen degra datiekandidaat Sporting Gijon met 4-0 won. Zaragoza haakte door het verlies definitief af in de strijd om de hoogste plaat sen. Deportivo la Coruna is daarin wel nog actief, door de 1 - 0 thuis tegen Santiago de Com- postela. Real Zaragoza speelde zonder de gevaarlijke spits Esnaider, die de achterhoede van Feye noord donderdag in problemen bracht maar niet kon scoren. De Argentijn was geschorst door de rode kaart vorige week tegen Valladolid. De Braziliaan Cafu was zijn vervanger. Na dertien minuten legde doelman Cedrun Beguiristain neer. Rood. Reserve Juanmi viel in, Pedraza verliet het veld. Koe man benutte de strafschop. Za ragoza wilde in de 35e minuut ook een strafschop, na een ver meende overtreding op de Uruguayaan Poyet. Scheids rechter Valdivieso ging niet op het verzoek in. Na de rust scoorden Beguiristain en Amor. Trainer Cruijff was begonnen met de buitenlanders Koeman en Stoitsjkov, de Rus Kornejev zat op de bank. Zoon Jordi Cruijff, die niet geldt als buiten lander, acteerde op het midden veld. Toen hij na rust plaats moest maken, spoedde hij zich meteen naar de kleedkamer. Vader merkte op: „Ik hoop niet dat Jordi op de loop is gegaan, omdat hij schrik had voor een eventueel nieuw fluitconcert." Italië Met twee doelpunten tegen AS Roma heeft Ruud Gullit zijn club Sampdoria flink op weg ge holpen naar de zege met 3-0. Daardoor blijft de club uit Ge nua meedoen in de strijd om de derde plaats, die is ingenomen door de Romeinse clubs AS en Lazio Roma. Lazio Roma, de club van Aron Winter, is de produktiefste club in de Italiaanse competitie. Gis teren bracht de club uit de hoofdstad het seizoentotaal in de Serie A op 49, na een over winning met liefst 8-2 op Fio- rentina, dat pas bij 5-0 een te gendoelpunt maakte. Opvallend was dat topschutter Signori bij Lazio ontbrak door een blessu re. Koploper Juventus speelde 0-0 bij Inter, waardoor Parma de achterstand verkleinde van zes naar vier punten. Parma won bij Torino met 2-0. Bij Inter speelden Jonk en Bergkamp de hele wedstrijd. Bergkamp, bewaakt door de Duitser Kohier, maakte in de begfnfase liefst vier overtredin gen in tien minuten. Hij bood Delvecchio een goede, maar on benutte kans. De wedstrijd, voor 75.000 toeschouwers, viel tegen als kijkspel. Coach Lippi van Juventus hield de van een blessure herstelde Roberto Bag- gio op de bank, bang als hij was voor een nieuwe kwetsuur in de harde botsing. Marocchi van Ju ventus kreeg twintig minuten voor tijd de rode kaart. Indruk wekkend is de opmars van Padova, waar Michel Kreek voetbalt. Padova won thuis met 2-0 van Napoli, door France- schetti en een strafschop van Longhi. Duitsland Borussia Dortmund, de belang rijkste kandidaat voor de titel in Duitsland, heeft zaterdag voor het eerst in een half jaar een wedstrijd verloren in de Bun- desliga. In het uitverkochte Fritz-Walterstadion ging de lijstaanvoerder met 1-0 onder uit bij FC Kaiserslautern. De vo rige competitienederlaag da teerde van 3 september, bij Ein- tracht Frankfurt. Door het verlies van Dort mund slonk de voorsprong op Ryan Giggs feliciteert Andy Cole met een van diens vier treffers van Manchester. United won met liefst 9-0 van Ipswich Town, foto anp De Graafschap. Fortuna S. 23 16 Graafschap Heracles Den Haag Excelsior Cambuur L AZ Veendam Emmen FC Zwolle Telstar Haarlem Helm.Sport Eindhoven Den Bosch 23 12 6 I 23 11 75 24 12 5 T 24 11 6 23 11 5 - 23 8 10 24 10 6 24 11 4 24 8 9] 24 8 7 24 7 8 k Werder Bremen tot twee pun ten. De Noordduitsers, voor het veertiende en laatste seizoen aangevoerd door trainer Otto Rehhagel, hadden vrijdag al ge wonnen bij Bochum. Kai serslautern deelt de derde plaats met dé verrassing van het seizoen, SC Freiburg. Beide clubs staan op vier punten van Dortmund. Freiburg won met 3-1 van Dynamo Dresden. De klassieker tussen Borussia Mön- chengladbach en Bayern Mün- chen, vijfde en zesde op zes punten, eindigde in 2-2. Voor Kaiserslautern, dat moest winnen om de titelrace vol te houden, scoorde routinier Kuntz vlak voor rust. België Jan Ceulemans was als speler „mister" Club Brugge. Tegen woordig is hij trainer van Een dracht Aalst. Gisteren bracht hij zijn oude liefde een belangrijke nederlaag toe: 1-0, door een laat doelpunt van de nieuwe Belgi sche voetbalvedette, Gilles de Bilde. Degryse en de Zweed Zet- terberg waren de uitblinkers bij Anderlecht, dat in Josip Weber de topschutter had. Hij scoorde drie keer. Webers totaal is veer tien. Nummer laatst FC Luik, dat stadion Rocourt niet meer mag gebruiken door bouwval ligheid, won op Sclessin, het stadion van stadgenoot Stan dard, met 1-0 van Beveren. Het was pas de derde zege van Club Luik, dat nog altijd vrij trooste loos laatste staat. Hajduk Hajduk Split, tegenstander van Ajax in de kwartfinales van de Champions League, heeft in 1995 nog geen officiële wed strijd gewonnen. Na de neder laag tegen Marsonia bij de her vatting van de competitie en de 0-0 tegen Ajax. speelde Hajduk zondag gelijk bij Zadar, 1-1. Het doelpunt van Hajduk was van spelmaker Asanovic. De club van trainer Katalinic staat na zeventien wedstrijden in de competitie op de gedeelde der de plaats.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16