OPHEFFINGSUITVERKOOP OOSTERSE TAPIJTEK Lissese Keukenhof terug naar natuur Avantgarde modern klassiek Randstad Korevaarstraat 2 Leiden 071-131178 HGarenmarkt/Sanders Parkeergarage MAANDAG 6 MAART 1995 975 Verwilderingstuin 'versterking voor bollensector' Terug naar de natuur. Een dui delijke trend die niet alleen toe slaat in de voedsel- en kleding- branche, maar ook in de tuin- sector. En daarmee interessant is geworden voor de Lissese Keukenhof die dit jaar voor het eerst komt met een speciale verwilderingstuin. Daarin geen keurige grasmatten met perkjes vol bloembollen maar tussen de bamboe en klimop door groei ende narcissen, tulpen, krokus sen en andere bolgewassen. Het idee voor de verwilderde tuin komt uit de Amerikaanse koker. De afzet van vaste plan ten over de oceaan vervijfvou digde de laatste jaren. Met die cijfers in de hand werd het idee geboren om eens te kijken of het combineren van bloembol len en vaste planten mogelijk is. Want niet alleen op de Ameri kaanse markt groeide de be langstelling voor vaste planten. Ook in Europa steeg de vraag naar dit tuinprodukt. „Daarbij kwam de trend om terug te gaan naar de natuur. Mensen zien thuis en op het werk steeds meer techniek om zich heen. Ze willen terug naar hun wortels en de natuur. Keukenhof speelt daar op in met deze verwilde ringstuin van 7.000 vierkante meter", vertelt H. Korter, direc teur van Keukenhof. paar ton kos tende, tuin kon worden aange legd op een stuk Keukenhofter rein dat praktisch nooit is ge bruikt. Voordeel daarvan was dat de oorspronkelijke glooiing nog in het landschap aanwezig was. Dat is versterkt zodat er in de verwilderingstuin natte, maar ook droge stukken zijn ontstaan. Houten vlonders als bospad, een hangbrug, een wa terval, de restanten van de eer der dit jaar gekapte dennen, grote rotsblokken en veel vaste planten die voor afwisseling tussen zonnige en schaduwrijke plekjes zorgen, maken bezoe kers duidelijk dat hier een ander aspect van tuinieren wordt ten toongesteld dan elders in Keu kenhof. „Je voelt je even niet in Keukenhof', meent Koster. Bloei Wel spelen de bloembollen ook in de verwilderingstuin een pro minente rol. Alleen wordt er wel compleet anders mee omge gaan dan in de rest van de bloe mentuin. Daar worden bijvoor beeld drie lagen bloembollen geplant om de tuin zo lang mo gelijk in bloei te houden. In de verwilderingstuin is dat niet het geval, zodat bezoekers wel wor den geconfronteerd met uitge bloeide perken. Ook worden niet na sluiting van de Keuken hof alle bollen opgerooid en in het najaar vervangen door nieu we exemplaren. De bolkeuze in de verwilderingstuin is dusda nig dat de bollen jaren kunnen blijven staan. Langstelige tuin- tulpen zijn er niet te zien, maar wel bepaalde kortstelige soor ten, krokussen, narcissen, scil- la's en boshyacinten. Koster: „Dat betekent niet dat wij niets aan de tuin hoeven te doen. Onkruid moet met de hand worden verwijderd want chemische middelen gebruiken we niet. Uitgebloeide tulpen worden gekopt want de bezoe kers komen niet voor een ste- lentuin. En over een paar jaar moeten we nieuwe bolsoorten planten neerzetten die nog door de aangegroeide klimop kun nen komen." Plezier Angst dat bollenziektes kunnen toeslaan in de verwilderingstuin heeft Koster niet. Weliswaar moet nog veel onderzoek naar een permanente bolbeplanting in een dergelijke tuin worden gedaan, maar het is inmiddels bekend dat met krokussen, nar cissen, sneeuwklokjes en scilla's weinig problemen ontstaan. „Dat kan wel met bijvoorbeeld anemonen. Dan heb je gewoon pech gehad. Ondanks dat we hier al 45 jaar zitten, leren we nog elke dag bij. Met de natuur heb je gelukkig altijd onzeker heden. Wie had bijvoorbeeld vorig jaar kunnen voorspellen dat de Keukenhofdirecteur H. Koster in de nieuwe verwilderingstuin. Je voelt je voorstaat", zegt Koster laconiek. De Keukenhofdirecteur wijst erop dat de verwilderingstuin met de combinatie van vaste planten een versterking bete kent voor de bollensector. Juist doordat tuineigenaren op idee- en kunnen worden gebracht om bollen op een andere wijze te gebruiken. „Bovendien wordt Divers personeel gevraagd Word RIJINSTRUCTEUR (MA/) of start een eigen rij school. Kies uw categorie auto of motor of brommer, vrachtauto, bus. aanhang wagen Al na vijf maanden kunt u (fulltime of parttime) een fijne baan of met een geringe Amsterdam, Rotterdam Utrecht, Zwolle, Best Maastricht. Is auto- of mo torrijden uw hobby Met mensen omgaan ook Heeft u minstens MAVO of LBO Bel dan tot 21 00 r gratis Studiegids openingstijden: maandag 13.00-17.30 «dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 zaterdag 10.00-17.00

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10