Lezersdebat donor-organen (2) Feiten &Meningen De senator en het 'koele bosmeer' aan Binnenhof ZATERDAG 4 MAART 1995 152 Een eerlijke senator omschreef haar werk eens kort en krachtig: ,,Dat lidmaatschap stelt niet veel voor. Eenmaal per week is er vergadering. Spreken hoef je er niet. Als je maar één maal per jaar het woord voert, is dat meer dan genoeg." Voor een twijfelend partijgenoot was dit genoeg om haar over de streep te trekken. Martina Tjeenk Willink werd lid en zat vervolgens 20 jaar in de bankjes aan de 'andere zijde' van het Bin nenhof. Het is het geijkte carrière-verloop van een Eerste-Kamerlid. Een senator wordt name lijk gevraagd. Hij in nog geen kwart van de gevallen is het een zij neemt aarze lend in de fraaie vergaderzaal plaats en blijft daar vervolgens jarenlang tevreden hangen. De senator is een bijzonder slag politicus. Ooit een Tweede-Kamerlid lyrisch gehoord over zijn collega's en de fijne sfeer tussen de kobaltblauwe stoelen? De Eerste-Kamerle- den genieten elke week van de ontmoeting met gelijkgezinde en andersdenkende volksvertegenwoordigers. De vergaderzaal had op de WD'er Harm van Riel (twintig jaar lid) de uitwerking van een 'koel bos meer' en de bijdrage van een collega om schreef hij eens als 'kleine, koele, kikkertjes in ons meertje'. Het zijn vooral kwaadaardige buiten staanders die de Senaat slechtgezind zijn. De Volkskrant-journalist Henri Faas vond de debatten in de Eerste Kamer altijd 'ver schrikkelijk'. „De sfeer is die van een rouw kamer. Alleen: op de plaats waar het lijk had moeten liggen, zitten de stenografen te wer ken. Verder stinkt het er naar oude boeken. Het tempo ligt er laag. Er is gebrek aan zuurstof. Hier en daar hoor je het knappen van een enkel uiltje." De senator daarentegen geniet juist van de serene sfeer. De rust en het geroezemoes van keuvelende senatoren in de noenzaal, de rookkamer (waar overigens roken verbo den is) en de statige wandelgangen bieden een prima voorwaarde voor het grondig overwegen der staatszaken. Het doet het beste in de geachte volksvertegenwoordiger opkomen. De senator heeft geen politieke loopbaan met nevenfuncties, maar een maatschappe lijke loopbaan met een politieke neven functie. En dat maakt alle verschil. Hij staat midden in het echte leven, zijn ziel en zalig heid hangt niet van dit baantje af. Voor strebers is er geen plaats. Hij die nog carriè re wil maken of denkt deze met zijn politie ke bijbaantje te kunnen bespoedigen, heeft fout gegokt. Een senator zoekt zichzelf niet, het collectief is belangrijker. Over het mee dogenloze haantjes-gedrag aan gene zijde van het Binnenhof wordt hooguit meewarig het hoofd geschud. Dat wil echter niet zeggen dat het Eerste- Kamerlid bescheiden is. „Wij zijn de repre sentanten van het verlichte volkssenti ment", placht de aarts-conservatief Van Riel te zeggen. Zijn CDA-collega Ad Kaland zei hem dat twee decennia later in eigen bewoordingen en tot woede van Ruud Lubbers graag na. Als de Tweede Kamer zich als 'stemvee' gedraagt, nemen de he ren en dames senatoren graag hun rol over. Partijpolitieke tegenstellingen zijn er in de Eerste Kamer wel, maar ze worden niet op de spits gedreven. Niet voor niets zitten de senatoren dwars door elkaar, ongeacht hun 'kleur'. Het is zelfs voorgekomen dat een senator namens verschillende fracties het woord voerde. Wat het Eerste-Kamerlid echter het meest waardeert is zijn gebrek aan bevoegdheden. Er mag geen tittel of jota aan een wet veran derd worden. Het is ja of neen. Met het recht om amendementen in te dienen zou de sfeer geheel anders zijn. „Dan zouden we elkaar de loef gaan afsteken met spits vondige wijzigingsvoorstellen", zoals een lid vol zelfkennis eens opbiechtte. Van de overige rechten wordt zeer spaar zaam gebruik gemaakt. De genoemde Ane- ma ging er prat op dat hij in zijn 31 jaar niet één motie had ingediend en ook geen ge bruik had gemaakt van het recht een minis ter ter verantwoording te roepen. Slechts vier keer had hij een vraag aan een be windspersoon gesteld Hoe serieus de professoren, burgemees ters en bestuurders hun taak ook opvatten, beschaafd gegrinnikt wordt er veel. Zo werd in een debat eens gesproken over een Haags flatgebouw voor alleenstaande vrou wen, spottend de 'hunkerbunker' genoemd. Minister Klompé (maatschappelijk werk) nam deze bijnaam veelvuldig in de mond. Toen een vrouwelijke senator haar daarop terecht wees, antwoorde Klompé: „Heb ik dat zeven maal gezegd? Dan gaat er nu een rood lichtje bij mij branden." Waarop de heren in de Senaat begonnen te 'hinniken' en de KVP-minister argeloos in het rond keek. Het is dit klimaat van toetsing, overden king en lichtte spot dat blijkbaar uitgeran geerde politici steeds meer trekt. In de nieuwe Eerste Kamer die in juni wordt beë digd zal één op de vijf senatoren oud-be windspersoon zijn. De opmerking die een liberale senator ooit maakte zullen ze waar schijnlijk niet onderschrijven: „Bij de op heffing van de Eerste Kamer zullen alleen de bodes dat betreuren." den haag wilfred scholten Nederland heeft gebrek aan donors. Met name nier- en hart patiënten moeten soms jaren wachten op een donor-orgaan. Tot nu toe kunnen nabestaanden van een hersendode, die bij leven een codicil had ingevuld, orgaantransplantatie tegen houden. Het kabinet vindt dat de wil van de dode verbindend moet worden verklaard. De Tweede Kamer wil nog verder gaan. Enkele partijen voelen voor een 'geen-bezwaarsysteem'. Wie na zijn dood geen donor wil zijn, moet dat apart melden. Daartegen is echter weer oppositie gekomen. In de Tweede Kamer tekent zich nu een compromis af, waarin iedereen in Nederland wordt benaderd en vervolgens kan zeggen of hij of zij al dan niet potentiële donor wil zijn. Maar wat vinden de le zers van deze krant? Vandaag de tweede bloemlezing uit de ve le reacties op een oproep van 23 februari. Driewerf ja Ja, ik ben voor donor-transplantatie. Ja, ik heb een donorcodicil. Ja, mijn lichaam is, zonder voorbehoud, beschikbaar voor de wetenschap. Maar ook een neen. Ik ben te gen gedwongen orgaan-transplantatie. Ie der mens heeft het recht over zijn eigen li chaam te beschikken, ook na zijn dood. Het is misdadig tegen de wens van een overle dene en die van zijn nabestaanden in orga nen wederrechtelijk te stelen. Dit moet ver boden worden. haarlem m.a.c. knuyt Simpele regel De transplantatie kan heel simpel zijn. Voor transplantatie komt slechts in aanmerking wie al vijfjaar als orgaandonor staat geregi streerd en de laatste vijfjaar geen donatie door overleden familieleden heeft verhin derd. Zo'n regeling lijkt cru, maar ze is ge grondvest op solidariteit (PvdA), gewetens vrijheid (CDA), baas over eigen leven (D66) en eigenbelang (WD). haarlem h.m.c. crapels Verhinderen Naar mijn mening moet de familie de mo gelijkheid hebben, het verwijderen van or ganen te verhinderen. Mijns inziens zouden al veel bezwaren worden weggenomen, als eens klaar en duidelijk werd gemaakt, wat er nu precies gebeurt als iemand komt te overlijden. haarlem «j.c. goet Niet voor niets Ik vind het juist dat men zich kan laten regi streren als men geen organen wenst af te staan of dat men anders gewoon donor is. Blijft men er bij dat men een codicil moet hebben ingevuld, dan mogen nabestaanden orgaantransplantatie niet tegenhouden. An ders zou je je hele leven dat codicil voor niets bij je hebben gehad. haarlem g. valk ILLUSTRATIE WIM STEVENHAGEN Geen enkele vorm van dwang is goed Donorcodicil moet inlegvel hebben Ik ben absoluut tegen de meeste maatregelen die het parlement wil treffen om het tekort aan orga nen teniet te doen. Eigenlijk kan ik mij alleen vin den in het voorstel om nabestaanden het recht te ontnemen te beslissen over het lot van een over leden familielid/vriend mèt een donorcodicil. De rest van de voorgestelde maatregelen gaan mij iets te ver. Het 'geen bezwaar'-systeem, waarbij men een anti-donorcodicil moet dragen of anders automatisch beschikbaar is als donor, vind ik be lachelijk. Hoezo geen bezwaar-systeem? Het is eerder een bezwaar-systeem waar ik kilometers grote vraagtekens bij zet. Heeft de overheid wel het recht om mensen te dwingen een anti-donorcodicil te dragen? In feite is er ook geen sprake van dwang, maar als je een dergelijk anti-codicil niet draagt stem je in princi pe toe donor te zijn. Ik vind het twijfelachtig dat democratische partijen een dergelijk voorstel hebben gedaan. De politici verbazen mij steeds weer. In Neder land betaalt de burger zijn hele leven lang zich scheel aan belasting en trekt de gelijknamige dienst mensen figuurlijk leeg, maar zelfs na je dood laat Den Haagje niet rnet rust. De overheid heeft het namelijk nu ook nog voor zien op onze organen, dus overleden Nederlan ders kunnen in de toekomst wellicht een bezoek verwachten, een éénmalig bezoek (wat wel weer een pluspunt is integenstelling tot die andere dienst) van de orgaandienst. Het is toch belachelijk, in de Verenigde Staten lo pen burgers op zak met een pistool om zich te weren tegen criminelen die het op hun geld voor zien hebben, in Nederland lopen we staks op zak met een anti-donorcodicil om ons te weren tegen een overheid die het op onze organen voorzien heeft. Ik vind het ronduit eng wanneer er werkelijk een vorm van dwang aan te pas zou komen bij het nieuw voorgestelde systeem. Ik vind het best en zelfs heel goed dat mensen vrijwillig kiezen voor het dragen van een donorcodicil, maar draai de zaken niet om, laat mensen niet tegen hun zin in rondlopen met een anti-donorcodicil. Het 'geen bezwaar'-systeem is trouwens ook een zeer makkelijk gekozen oplossing voor zo'n inge wikkeld delicaat probleem. Het huidige systeem is volgens mij het beste, omdat alles hier op vrij willige basis geschied. Weliswaar is het zo dat er nu te weinig organen beschikbaar zijn, maar daar kan wat aan gedaan worden, door bijvoorbeeld campagne te voeren op scholen, bedrijven en an dere instellingen. Op deze manier worden ook de mensen bena derd die best donor willen zijn, maar er nooit diep over nagedacht hebben. Zij kunnen dan op urijwilligebasis een donorcodicil gaan dragen. De staat doet verder erg makkelijk over de rech ten van nabestaanden. Natuurlijk moet het zo zijn, dat wanneer een overledené een donorcodi cil droeg er geen discussie mogelijk is. Deson danks moet er meer rekening gehouden worden met hen die pas één van hun dierbaren verloren hebben. Die mensen hebben hun verdriet nog niet eens verwerkt of er zou al een team van dok toren klaar staan om hun overleden familielid of vriend 'leeg te halen'. Dit leeghalen zou in de toe komst volgens sommigen zelfs mogelijk moeten zijn zonder de toestemming van nabestaanden en zélfs wanneer er dan geen eens een donorco dicil getekend is. Ik houd mijn hart vast voor dit nieuwe beleid dat door sommige politieke partijen bepleit wordt. Het uitgangspunt van de donorcodicil-problema tiek moet blijven zoals het is, met uitbreiding van omvangrijke wervingscampagnes. Bovendien moet nabestaanden van overleden do norcodicil-dragers het recht ontnomen worden om te beslissen over het lot van hun familielid- /vriend. Pas als dit niet lukt kan er eventueel ge keken worden naar een andere variant die meer organen kan opleveren. Wat mij betreft mag er geen enkele vorm van dwang uitgaan vanuit de overheid om iets niet of wel te doen, want mocht ik ooit besluiten om een donorcodicil te gaan dra gen, dan is dat mijn besluit. Ik teken daarvoor en niet de overheid. santpoort frans van rumpt jr. Toen we vijfënhalf jaar geleden hoorden dat onze 12-jarige Annemieke na twee da gen coma hersendood werd verklaard, bo den we vol wanhoop aan dat ze haar orga nen wel mochten uitnemen. We kregen te horen dat dat niet meer mogelijk was van wege de vele medicijnen die ze Annemieke hadden toegediend. Twee jaar later zijn wij teruggegaan naar dat ziekenhuis in Luik (België) waar Anne mieke overleed, om nog wat vragen te stel len en de scanfoto's te bekijken. Inmiddels kenden wij veel ouders van overleden kin deren. En steeds weer hoorden we dat hun kind wèl donor was geweest ondanks de ve le medicijnen. We vroegen dit aan de specialist in Luik. Hij vertelde ons dat er toen wel over gesproken was maar dat wij in zo'n slechte geestelijke toestand verkeerden, dat zij het ons niet wilden vragen. Ook al omdat ze wisten dat er na de donatie hij de nabestaanden vaak veel problemen ontstonden. We waren heel blij dat zij dat toen zo scherp gezien hadden. We weten inmiddels van die traumatische ervaringen. Daarom lijkt het ons ontzettend belangrijk dat er niet alleen aan de zieke ontvanger, maar vooral ook aan de nabestaanden heel veel aandacht wordt besteed. Geef na de donorvraag de mensen alle tijd om erover na te denken; laat de huisarts ko men of een vertrouwenspersoon van het ziekenhuis en laat die het nog eens uitleg gen. Laat meerdere malen zien dat de persoon hersendood is en leg uit wat het precies is (EEG's zonder reacties). Vertel dat de overledene na de uitname intens wit kan zijn. Misschien is een foto maken belangrijk voor later. Geef de nabestaanden alle gelegenheid af scheid te nemen zonder dat het ziekenhuis personeel daarbij staat. Heel belangrijk lijkt het ons dat de nabe staanden in het ziekenhuis blijven (met huisarts/vertrouwenspersoon en goede ver zorging) tot na de operatie, zodat ze direct daarna het dode lichaam kunnen zien en aanraken; voelen dat hun geliefde dood is. Hecht de wond(en) zo secuur mogelijk zodat thuis opbaren geen enkel bezwaar is. Overleg waar de overledene gebracht wordt tot aan het opbaren. Probeer een aantal weken na het overlij den contact met de mensen te zoeken. Er zijn dan vaak weer veel vragen. Eigenlijk zou er bij het codicil een inlegvel gegeven moeten worden met deze punten, zodat de eventuele donor dit aan de nabe staanden kan doorgeven. haarlem jan en ineke liefting Een ander wordt gered Belgisch systeem is goed Zelf stem ik vöör en draag ik ook een codicil op zak. Maar je naam in de computer lijkt mij snel ler. In de praktijk maakte ik het mee dat een schoondochter haar organen schonk. Van de ope ratie waren later geen sporen meer van te beken nen toen zij lag opgebaard. Maar wat mijn zoon en mij hooglijk verbaasde, was het feit dat ons toestemming werd gevraagd terwijl mijn schoon dochter zelf ooit haar codicil invulde. Ik zou het me zelfs kunnen voorstellen dat een chirurg stiekem een orgaan pakt voor een nood geval, een jong leven. In mijn kennissenkring kreeg een jongen van 16 jaar een nieuwe lever na een ziekbed van jaren. Wat een blijdschap! Het systeem in België daar sta ik achter, dan hoe ven de bange mensen niet te beslissen. bloemendaal a.c.aders-bonarius De discussie over euthanasie omhelst een zelfde soort probleem dat we nu ook terug vinden bij het donorcodicildebat. Heeft ie mand het recht over zijn eigen dood te be slissen? Wat euthanasie betreft is dit bij uit zondering het geval. De patiënt heeft in zo'n geval zelf voor een vervroegd einde ge kozen. Bij het donorcodicil echter, moet je eerst zelf kiezen voor deelname. Zelfs dan ben je nog niet zeker van je zaak, omdat een fami lielid na je dood alsnog transplantatie kan voorkomen. Veelal om emotionele redenen, die naar mijn mening niet opwegen tegen het mensenleven dat gered zou kunnen worden bij een eventuele hart- of niertrans plantatie. Ik begrijp ook het argument van de CDA niet dat ze zeggen dat mensen nu gedwon gen zullen worden organen af te staan. Je kunt dit heel gemakkelijk voorkomen door een briefje te schrijven waarop je dit afwijst. De methode wordt inderdaad gewoon om gekeerd. Nu zullen misschien eindelijk mensen die al jaren op een nieuwe nier wachten er ook daadwerkelijk één krijgen. Dan gaat er misschien wel een leven verlo ren, maar een ander wordt gered. roelofarendsveen k1rsten verdel Codicil net als een testament Géén recht op orgaan zonder codicil Ik ben sinds mijn zestiende jaar in het bezit van dat ze dringend een orgaan nodig hebben, dan een donorcodicil en ben nu 25 jaar. Meer mensen vind ik dat ze daar géén recht op hebben. Anders zouden een codicil bij zich moeten dragen; er zijn is het zo, dat ik een orgaan afsta voor iemand die nu veel mensen die er verder niet over nadenken, dat niet voor mij zou doen! vooral jongeren. Zoals het nu in België gaat, vind ik een goed systeem. En anders als mensen die haarlem e. knopper geen codicil hebben, maar op een punt komen Sinds 1977 bezit ik een donorcodicil. Zo rond oktober, november 1994 vernam ik dat er na je overlijden aan de nabestaanden wordt gevraagd of zij hun toestemming wil len geven. Mijn twee zoons waren daarvan ook niet op de hoogte. Die toestemming nog eens vragen, dat is toch schandalig! Ik ben nu 70 jaar en dit is mijn keuze, toen en nu. Het is net als een testament. Na je dood nog iemand of mogelijk meer deren een beter leven kunnen geven, dat is gewoon fijn om te weten. Via radio, TV en krant wordt er nu druk over gediscussieerd. In België is het al reeds een tijd zo, dat men een schrijven bij zich draagt wanneer men beslist géén organen of huid wil afstaan. Dat is gewoon heel makkelijk voor alle me dische instanties. Tevens geen ingewikkel de administratie, die nog bijzonder kost baar zou zijn. Dus iedereen is bereid een ander te helpen en wie dat niet wil moet een schrijven van afwijzen bij zich hebben. Tijdbesparend! Kostenbesparend! Verder hoorde ik een advocaat vertellen in een recentelijke radio-uitzending, dat hij wel zijn organen wil afstaan, maar daarvoor moet men zijn achtergebleven familie beta len. Bah! Ik zou daar alleen begrip voor hebben wanneer hij echt geld nodig heeft. oegstgeest a.c.c. de jongh-von reckow Eerbiedigei Sinds 1982 ik was toen 44 jaar ben ik in het bezit va een donorcodicil. Ik heb eri dertijd goed over nagedacht sta er ook nu nog volkomen achter. Ik heb er daarom grt bezwaren tegen, dat andere mijn overlijden tegen deze v van mij in zouden kunnen gaan. Met mijn man heb ik hierov gesproken en hij zal mijn wi zeker eerbiedigen. Wel zou i opgenomen willen worden i een databank, omdat ik het norcodicil niet altijd bij me draag. Persoonlijk ben ik tegen het nemen van mensen in een c tabank, die niet tegen het dc norschap zijn. Ik ben van mi ning dat je alleen mensen m opnemen die er voor zijn. haarlem n. smal-v.d. veen Ongeschonde Wij ontzeggen iedereen het recht om na onze dood orga te gebruiken voor transplant} tie. Wij alleen beschikken ovj ons lichaam, niet het CDA ei andere voorstanders. Het CE heeft nog niets geleerd, het wordt tijd dat het CDA voor-i goed verdwijnt. Wij worden i ongeschonden toestand begi ven, en dragen onze kindere op daarop toe te zien, en datl hun recht. Bij onze polissen een getekende brief van dezé strekking. leiderdorp wj. kokkedee Respect De wil van de overbed,ene mc worden gerespecteerd. Een c dicil is anders waardeloos. Iii menging familie is fout. Om meer organen te krijgen: Elke Nederlander moet dono zijn, tenzij hij kenbaar heeft j maakt niet accoord te gaan. Eveneens geen inmenging fa lie achteraf. overveen a. chr. metz Vertrouwen Zelf draag ik al jaren een don codicil bij me. Mijn man en k deren weten hiervan. Ik ver wacht van hen dat ze zich hi< aan houden en ik vertrouw d ook op. Wat heeft een codicil anders voor zin? Belangrijk Ons gezin is al jaren in het be van een donorcodicil. Het is z ontzettend belangrijk!! Zelf wij je ook graag als het om je ge zondheid gaat geholpen wor den: Men is teveel met andere zaken bezig en neemt niet de (kleine) moeite om even een dicil in te vullen. Geen codicil geeft aan: 'geen rechten te ont lenen aan organen van andere met een codicil'. haarlem m. knopper-stoute Registratie Iedere Nederlander boven jaar heeft het recht om donor worden. En nabestaanden he ben niet het recht om mee beslissen over donorcodicil, ben voor een bindend landel registratiesysteem, waarin st< of iemand bij overlijden wel geen donor wil zijn. haarlem a. kieft Zilver Card Tegenwoordig loopt iedereen met een 'Zilver Card' of iets d gelijks op zak. Is het niet mogf lijk, dat het woord orgaandom op deze kaart komt te staan of iets dergelijks. haarlem j.m. hogaarts Zelf beslissen Het besluit om orgaandonor t( worden, moet in een democra tie uitgaan van de individu. Di niet van de nabestaanden en a lerminst van de staat. heemstede r. de jong-dalziel

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2