/EIDEN ïouwer misbruikt ogo van Leiden Van lijkenmuts tot Vietconghelm verwerp nleg van icé HSL Lezing over opzetten van eigen bedrijf D66 pleit voor a-politieke monumentencommissie Informatiemarkt voor woordblinden /leer voorlichting odig voor hetero's' Kijkdagen bij Sterrewacht RDAG 4 MAART 1995 •erda - henny van ecmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Kimshoeve yi^De nieuwe Kims- I J hoeve, onderkomen voor onder meer scouts, gaat ruim een miljoen gul den kosten. Cross met asielzoekers q Tonnie Dirks moet Z het tijdens het NK cross in Wassenaar opne men tegen snelle asielzoe kers neente 'niet blij' met actie aan vooravond referendum wim koevoet »emeente Leiden treedt niet op tegen het misbruik iet Katwijkse bouwbedrijf De Lange Van der Plas BV gemaakt van het gemeentelijke logo. De project- irikkelaar roept in een advertentie in het universitaire cblad Mare de Leidse kiezers op om bij het referen- op 8 maart vóór het bouwplan bij het Koninklijk air Invalidenhuis te stemmen. pas na het referendum van woensdag verschijnt." Hille- brand erkent dat het uitblijven van stappen bij de kiezers het beeld kan versterken dat Van der Plas en de gemeente onder één hoedje spelen. ,,Maar men sen die er zo over denken, kan ik toch niet op andere gedach ten brengen." De wethouder ruimtelijke or dening herinnert eraan dat ook andere instellingen al eens mis bruik van het gemeentelijke logo hebben gemaakt en dat het in die gevallen ook bij een beris ping is gebleven. Hillebrand doelt op het CDA dat in een ad vertentie op de kabelkrant het gemeentelijke logo had staan en op het politieke informatiecen trum De Invalshoek, dat een omstreden persiflage op de ge meentelijke Stadskrant had ge maakt. De secretaris van de Stichting tot Behoud van het Koninklijk Militair Invalidenhuis, Lingen, noemt het 'van de gekke' dat de gemeente niet ingrijpt. Lingen herinnert er op zijn beurt aan ts onderaan de ingezonden ideling staat het logo van meente Leiden (twee sleu- n een geopende deur) en ilefoonnummer van de ge- itelijke afdeling communi- Op geen enkele wijze duidelijk gemaakt dat het rbedrijf de adverteerder ijn. lA-wethouder Hillebrand directeur Van der Plas in- els aangesproken op het nik van het logo. De Kat- e bouwer zou zijn excuses en aangeboden voor zijn jordachte' actie. Ook heeft irklaard dat een medewer- in zijn bedrijf verantwoor- is voor het opnemen van igo in de advertentie, lebrand zegt dat de ge- ite 'niet blij' is met de ad- ntie. Toch zal de gemeente stappen ondernemen. Hil- iid: „Het ligt voor de hand en rectificatie in Mare te sen, op kosten van Van der Probleem is dat het eerst- nde nummer van de Mare paul van der koou Socialistische Partij (SP) maandagmorgen oproe- uit aan treinreizigers om isdag bij de verkiezingen provinciale staten te stem- op partijen die tegen de ig van een hoge-snelheids- HSL) zijn. De SP doet dat meer op het Leidse NS- >n. Volgens de SP zorgt de voor een metershoge bar- in het land en kan voor dat veel beter het bestaande worden verbeterd. Eind lar komt het kabinet met iefinitief voorstel voor de Tot nu koos men voor een door het Groene Hart, de provincie Zuid-Holland rincipe mee heeft inge- d. Behalve partijen als de dat de gemeente er al enkele ke ren 'flink van langs' heeft gekre gen vanwege enkele 'tenden tieuze en eenzijdige publikaties' over het referendum. „Aan de referendumcommissie is be loofd dat dat nooit meer zou ge beuren. De gemeente heeft kei hard toegezegd dat ze louter neutrale informatie de wereld in zou sturen. Dat schept verplich tingen, ook al kan ze er in dit geval niets aan doen dat er een eenzijdige advertentie is ge plaatst. Hillebrand kan zich er zo niet van af maken. Boven dien zijn er nog zat mogelijkhe den om te rectificeren. Voor woensdag komen er nog enkele nummers van het Leidsch Dag blad uit. En dinsdag is er nog een Leids Nieuwsblad." De meest furieuze reactie komt van het raadslid M. Vlas veld van Leiden Weer Gezellig- De Groenen. Zij noemt de ac tie van Van der Plas schandalig en heeft er ook geen goed woord voor over dat de ge meente zich 'met haar leger van communicatie-ambtenaren niet wenst te wapenen tegen een la wine van leugens'. „De adver- tentiekosten die Van der Plas heeft gemaakt, worden zeker opgeteld bij de schadeclaim die hij krijgt uitbetaald als de meer derheid tegen het bouwplan stemt." Van der Plas was niet bereik baar voor commentaar. De stichting Werkgelegenheid Leiden houdt op dinsdag 7 maart een lezing voor degenen die een uitkering krijgen en een eigen bedrijf willen opzetten. De thema-bijeenkomst wordt verzorgd door medewerkers van het GAK en Sociale Zaken en is van 13.30 tot 15.30 uur. Deelna me kost 25 gulden. Aanmelden is verplicht en kan via 071- 146878. Rosalien van der Poel. „Een hoed kan een symbool zijn. Maar een hoed kan ook een functie hebben. Als bescherming tegen de kou bijvoorbeeld." foto henk bouwman Tentoonstelling hoofddeksels in Stadsbouwhuis leiden herman joustra leiden aad rietveld Burgemeester C. Goekoop moet zo snel mogelijk voorstellen doen om de gemeentelijk mo numentencommissie volledig los te maken van de politiek. Daartoe zou de bouwverorde ning gewijzigd moeten worden. In die verordening staat nu nog dat de commissie bij haar advi sering 'acht moet slaan op het verhandelde in de raadscom missie en de inhoud van ge meentelijke nota's'. Dat maakt de monumentencommissie, meent raadslid A. Pechtold van D66, tot een verlengstuk van de politiek. Pechtold maakte op 15 febru ari - en niet als enige - al ern stig bezwaar tegen het feit dat de monumentencommissie zo gebonden is aan politieke be sluiten. De gemeentelijke com missie algemene zaken werd die dag door de monumentencom missie rondgeleid door de Leid se binnenstad. Behalve Pechtold zeiden ook P. Vonk (WD) en D. Sloos (SP) dat de monumentencommissie zich moet bekommeren om het behoud van monumenten, en niet om politiek. „Als een ge bouw het beschermen waard is, moet u ervoor springen", zei Vonk. „Anders sneuvelen er veel te veel monumenten." Die kritiek van de commissie algemene zaken moet nu ge volgd worden door een besluit, vindt D66'er Pechtold. Hij heeft de burgemeester gevraagd de zaak op de agenda van de vol gende vergadering te zetten. Pechtold denkt dat er politiek voldoende steun is voor zijn voorstel. „Ik heb gemerkt dat dit idee bij veel fracties leeft." Schrijver Gerrit Krol heeft iets met hoeden. „De kracht van de hoed zit 'm vooral in 't lichten ervan - als elegante groet", heeft hij laatst in een landelijk dagblad geschreven, ja, een echte heer deze Krol. Hij ziet de hoed minder als kledingstuk dan als sym bool. Neem nou de arbeider met de pet aan het begin van deze eeuw. En de grootindus trieel met bolhoed uit diezelfde tijd. De pet als symbool voor de lagere klasse, de bol hoed symbool voor de hogere. Rosalien van der Poel heeft ook een pas sie voor hoeden. Maar in tegenstelling tot de keurige schrijver die nog nooit een hoofddeksel heeft aangeschaft - een van de problemen voor hem is het vinden van een bijpassend kostuum - verzamelt de 35-jari- ge Leidse al jaren hoofddeksels. Zij stelt de ze vanaf 6 maart tot en met 14 april tentoon in het Stadsbouwhuis. Wat is voor haar de diepere betekenis van een hoed? „Natuurlijk kan de hoed een symbool zijn. Als onderdeel van een be paalde klederdracht. Ter onderscheiding van andere bevolkingsgroepen. Maar de hoed kan ook zeker functioneel zijn. Hij kan het hoofd tegen de kou beschermen. Of te gen de warmte." Juist. Verzamelt ze dan hoeden tegen de kou en hoeden tegen de warmte? Of wil zij laten zien dat ze anders is dan anderen? Niets van dat alles. Haar verzamelwoede begon zoals bij bijna elke verzamelaar min of meer toevallig. Bij een reis naar China in 1986. „Ik zag daar een vrouw die nieuwe hoeden verkocht op de markt. Van die grote rieten hoeden. Typische hoofddeksels voor de rijstvelden. Zelf had ze een oude op die ik nog veel mooier vond. Na een tijdje on derhandelen, veel geladh en een hoop lol kocht ik die." Ze nam ook nog een kindermutsje mee uit China. Maar verder niks. Een jaar later schafte ze zich twee bontmutsen aan in Nepal waar het op dat moment bar koud was. Voor ze het wist had ze een kleine ver zameling. „Sommige petjes zijn zo kleurrijk. Die neem je mee als souvenir." En wat doe je dan na een tijdje? Dan ga je echt hoofddeksels verzamelen, in haar geval voornamelijk Aziatische. Zeker als vrienden en kennissen ook nog eens hoofddeksels voor je meenemen van hun reizen. Maar dragen doet ze ze zelden. ,,Ja, een baseball pet. Op een feestje of zo. Of als het erg koud is. Maar verder niet." Het verhaal wat bij een hoofdeksel hoort is voor haar genoeg. Bij het lijkenmutsje bij voorbeeld uit China, dat op het hoofd van de overledene wordt gezet. Of de theater- hoeden en Vietconghelmen. Mooi om te zien. En interessant om over te vertellen. Maar te koop zijn ze niet. Daarvoor zijn ze haat; te dierbaar. Voor wie echter toch een hoed wil aan schaffen om te dragen, heeft ze wel een tip. Het kan immers flink waaien in ons landje. „De hoed moet niet te strak zitten, want dal gaat irriteren. Maar ook niet te los. Nee, hij moet stevig zitten." Oftewel zoals Gerrit Krol schrijft: „Je moet ervoor oppassen dat hij niet afwaait en scheef als een wagenwiel over het marktplein rolt. Dan moet je er achteraan." 'Haagse Harry eregast op Leidse stripdag Mamix Rueb, de tekenaar van de strip Haagse Harry, is de eregast op de tiende Leid se Stripdag, die zondag 12 maart wordt gehouden in de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat. Haagse Harry is in korte tijd uitgegroeid tot de populairste strip van Ne derland. Er zijn inmiddels 50.000 albums over de toon bank gegaan. Op de stripbeurs zijn op ruim 80 meter tafel oude en nieuwe strips, comics en cu riosa te koop. Voorts worden 200 kavels geveild, waarvan de helft zal bestaan uit al bums van Suske en Wiske. Striptekenaar Dick Matena maakte voor de tiende editie van het stripfeest het etiket van het 'Leidse Peipie', het speciale biertje dat dit keer in 125 flesjes is gegoten. De stripdag duurt van 11.00 tot 16.00 uur en de toe gang is gratis. leiden De vereniging Woortblint en de Vereniging Balans houden op zaterdag 18 maart een informa tiemarkt over dyslexie oftewel woordblindheid. De markt heeft plaats in de foyer van de Stads gehoorzaal aan de Breestraat van 11.00 tot 16.00 uur. De toe gang is gratis. Mensen die woordblind zijn hebben vaak moeite met lezen en schrijven. Naar schatting zo'n vijf tot tien procent van de Nederlandse bevolking is dyslectisch. Veel volwassenen met dyslexie merken steeds weer dat ze problemen hebben met bijvoorbeeld het invullen van formulieren of het schrijven van brieven. Op de informatiemarkt kun nen bezoekers vragen stellen over alles wat met woordblind heid te maken heeft. Verder zijn er verschillende folders, boeken en brochures om in te kijken en mee te nemen. schuiving in AlDS-epidemie later veranderde dat, toen de cijfers betrouwbaarder werden." Met de nieuwe wiskundige methode heeft Heisterkamp een voorspelling gedaan op basis van oude gegevens. De ontwik kelingen van de afgelopen jaren heeft hij als het ware doorge trokken naar de komende vijf jaar. Voorheen was het niet mo gelijk op deze manier voorspel lingen te doen over de verloop van de AIDS-epidemie. In te genstelling tot andere infectie ziekten duurt het acht tot tien jaar voordat iemand die is be smet daadwerkelijk AIDS krijgt en daarom zijn de al bestaande "wiskundige modellen voor het voorspellen van infectieziekten niet op AIDS toepasbaar. De voorspellingen die Heis terkamp heeft gedaan, kunnen het AIDS-beleid ondersteunen. „Ik jieb aangegeven hoe de epi demie zich ontwikkelt als er nu niets gebeurt", zegt Heister kamp. „Met deze toekomst voorspelling kan men in het be leid meer nadruk leggen op het voorlichten van heteroseksue- marieke mittelmeuer tantal AIDS-patiënten on- teteroseksuelen zal de ko- le jaren sterk toenemen, jl dat onder homoseksuele «seksuele mannen gelijk Dit voorspelt wiskundige i.H. Heisterkamp in het schrift waarop hij is gepro- ierd aan de Rijksuniversi- .eiden. In zijn proefschrift Heisterkamp met een hem ontwikkeld rekenmo- am het verloop van de J-epidemie te voorspellen, de Europese Unie staan nu 00 AIDS-patiënten geregi- rd. Het verloop van de epi- e wordt grotendeels be- 1 door Spanje, Italië, Frank- jroot-Brittannië en Duits- „In de zuidelijke landen is irspreiding onder drugge- ers nog erg groot. Boven- woont een groot deel van uropese bevolking in deze nden," aldus Heisterkamp, isterkamp werkt bij het um voor wiskundige me- 'n van het Rijksinstituut de Volksgezondheid en uhygiëne (RIVM). Als sta- us houdt hij zich vooral be- met toekomstvoorspellin- In 1986 kreeg het RIVM de e cijfers over de AIDS-epi- le binnen. Vanaf die tijd Heisterkamp met enige maat aan het proefschrift rkt. „In de Verenigde Sta in Groot-Brittannië was de ïmie toen al redelijk groot," lt Heisterkamp, „de cijfers 'e van de overheid kregen, i per kwartaal enorme ver- len zien. Pas een paar jaar len." Het probleem bij het doen van toekomstvoorspellingen is dat de cijfers over het aantal HlV-geïnfecteerden vaak niet beschikbaar zijn. De betrouw baarheid van deze cijfers ver schilt per land. „Lang niet alle mensen die AIDS hebben of be smet zijn, staan geregistreerd," legt Heisterkamp uit, „de mees te mensen zullen zelf niet eens weten dat ze besmet zijn. Daar om zijn die getallen in de mees te landen gebaseerd op schat tingen." S.H. Heisterkamp: „Voorlichting over AIDS aan heteroseksuelen moet de komende jaren veel meer aandacht krijgenfoto hol vast/mark lamers Koffieshop wordt een gezellige kroeg Van de voormalige koffie shop High Light wordt weer een gezellige kroeg gemaakt. Dat zegt Paul Heijnders, huurder van het pand aan de Oude Vest. Wie de zaak aan de Oude Vest gaat runnen, wil hij nog niet bekendma ken. I-Iet nieuwe café zou rond 1 april de deuren ope nen. Heijnders is druk bezig met een verbouwing in de horeca-gelegenheid. Hij zegt dat hij het momenteel zijn onderhuurders verbiedt om in de panden koffieshops te beginnen: „Ik ben eigenlijk sowieso tegen koffieshops, ik houd niet van die handel. Bovendien hebben nieuwe koffieshops in Leiden geen toekomst meer sinds de ge meente strengere regels han teert." Volgens Heijnders was High Light - een kroeg met vergunning voor het schenken van alcohol, waar op een gegeven moment softdrugs over de toonbank gingen - al lange tijd geslo ten. Heijnders verhuurde ook Sky, een eveneens gesloten koffieshop aan de Musschen- broekstraat. In dat pand komt - aldus Heijnders - geen nieuwe zaak. „Er zijn mensen bij me geweest die er een broodjeszaak wilden beginnen, maar dat heeft geen zin. Het rijtje huizen, waar het vroegere Sky zat, staat op de nominatie om te worden gesloopt." Bij De Leidse Sterrewacht (Ster renwachtlaan) zijn het volgend weekeinde drie gratis kijkdagen. Bij helder weer zijn kraters, ber gen en vlakten op de maan goed te zien. Of het poolgebied van Mars, de planeet die nor maal alleen als een klein oranje stipje is waar te nemen. De Sterrewacht is voor pu bliek opengesteld op vrijdag 10 maart van 19-22 uur, zaterdag 11 maart en zondag 12 maart van 12-17 en van 19-22 uur. Mocht het weer niet zo goed zijn, dan is er nog altijd de gele genheid om de telescopen te bekijken of om te spreken met verschillende amateurastrono- Bovendien heeft in de koepel van de fotografische kijker op vrijdag en zaterdag van 21-22 uur een optreden plaats van de actrice Berén Liedmeier. Zij speelt de theatersolo 'De af stand tot de maan', een toneel stuk van Italo Calvino. Laboranten hoogheemraadschap nu werkzaam aan Voorschoterweg leiden bouw aan de Voorschoterweg dat aan alle, nieuwe normen voldoet en ongeveer 11 miljoen gulden heeft gekost. Het nieuwe lab staat bij een waterzuivering van Rijnland. Het is de bedoeling dat uitein delijk ook de andere afdelingen van Rijnland uit de Breestraat vertrekken. Het is nog niet be kend wat er met het complex aan de Breestraat gaat gebeu- Het laboratorium van het Hoogheemraadschap van Rijn land verhuist van de Breestraat naar de Voorschoterweg. Het 'lab' aan de Breestraat werd in 1979 in gebruik genomen. Daar werd de kwaliteit vanhet (drink)water, waterbodem en afvalwater onderzocht. De circa 25 medewerkers ver huizen nu naar een nieuw ge- Spreekt dit idee u wel aan, dan is het zeker niet onverstandig om eens met Advertising Workshop, om de tafel te gaan zitten. Een pur-sang business-to- business bureau met mëer dan 20 jaar ervaring in deze communicatiediscipline. Plus alle daaruit voortvloeiende kennis van een groot aantal ~rr markten. Bel voor onze bureau-brochure of maak een afspraak met Jan de Wilde. Advertising Workshop, Oude Vest 187, Postbus 2143, 2301 CC Leiden, tel. 071-143205, fax 071-142080. ADVERTISING WORKSHOP EEN RECLAMEBUREAU DAt GELD VOOR U VERDIENT Erkend reclame- en marketingadviesbureau Uw effectieve 'beurs'notering in B-to-B

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11