Salinas niet langer in race voor WTO-post Regeringsloopbaan Winnie Mandela lijkt ten einde na beschuldigingen Buitenland Bengalen op weg naar einde van ramadan Major wint met moeite stemming over Europa Oud-premier Berlusconi steunt Dini's saneringsplan Oekraïnse premier Vitali Masol houdt het voor gezien Mijnen eisen zware tol van Angolezen In Franse buitenwijken broeit fundamentalisme Europarlement verwerpt 'Frankenstein-richtlijn' iDONDERDAG 2 MAART 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau A ,se Agentur CPD Geassocieerde Pers Dienster Independent RTR Reuter UPI U Laos stelt voorwaarden aan uitlevering madrid» Laos heeft aan de uitlevering van de voormalige top man van de Spaanse Guardia Civil, Luis Roldan, de voorwaarde gesteld dat hij slechts voor corruptie en verduistering wordt ver volgd. De Spaanse justitie kan hem niet voor andere misdrijven voor de rechter brengen. Roldan kan daardoor tot hooguit twaalf jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Honderden doden tijdens carnaval Rio Rio de janeiro» De politie van het Braziliaanse Rio de Janeiro heeft gisteren de balans kunnen opmaken van vier dagen carna val: 103 moorden en 120 verkeersongelukken met dodelijke af loop. In Sao Paulo was de 'score': 54 moorden en 290 doden door ongelukken. Massagraf ontdekt in Rwanda kigali In de Rwandese hoofdstad Kigali is opnieuw een massa graf ontdekt. Het bevatte de stoffelijke resten van zo'n 4.500 mensen. De Rwandese radio meldde gisteren dat het massagraf op het terrein van het centrale ziekenhuis van de hoofdstad Kigali is gevonden. Het gaat om slachtoffers van de massamoor den tussen april en juli vorig jaar, voornamelijk leden van de Tutsi-miriderheid. Clinton verkleint voorraad kernmateriaal Washington De Verenigde Staten gaan hun voorraad splijtbaar kernmateriaal, bedoeld voor atoomwapens, verkleinen. Presi dent Clinton besloot tweehonderd ton grondstof uit opslagruim tes te verwijderen als een demonstratie van zijn wil om het aan tal kernwapens terug te dringen, aldus een Amerikaanse ambte naar gisteren. Clinton zal het besluit volgens hem later vandaag bekendmaken. Eigen partij voor 'bruinmense' kaapstad Zuidafrikaanse kleurlingen 'bruinmense' in het nieuwe, correcte taalgebruik hebben een nieuwe partij opge richt om te strijden tegen discriminatie door blanken èn zwar ten. Volgens woordvoerder Mervin Ross is de Beweging voor de Bevrijding van de Kleurlingen opgericht omdat deze groep presi dent Mandela noch de Nasionale Party (NP) van ex-president De Klerk vertrouwt. Imelda Marcos kandidaat voor parlement manilla Imelda Marcos, weduwe van wijlen president Ferdi nand Marcos, heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor de par lementsverkiezingen die in mei in de Filipijnen worden gehou den. Imelda Marcos is in 1993 wegens corruptie veroordeeld tot 17 jaar gevangenisstraf, maar is hangende het beroep dat ze te gen het vonnis aantekende op borgtocht vrij. Lange mannen uit Steentijd gevonden halle Twee menselijke skeletten van 1,95 meter uit de Steen tijd zijn bij archeologische opgravingen gevonden in de Oost- duitse deelstaat Saksen. De vermoedelijk zeer krachtige mannen zijn waarschijnlijk ongeveer 5.000 jaar geleden begraven. De vondst is opmerkelijk omdat de lichaamsgrootte toentertijd ge middeld tientallen centimeters minder was. Beide geraamten zijn onvolledig. Oorlogsmisdaden verjaard karlsruhe De voormalige Wehrmacht-luitenant Lehnigk-Em- den (72) kan niet meer worden vervolgd voor zijn rol in het bloedbad dat Duitse soldaten in oktober 1943 hebben aange richt in het Zuiditaliaanse Caiazzo. Daarbij zijn 15 vrouwen en kinderen om het leven gekomen. Het hooggerechtshof in Karls ruhe oordeelde gisteren dat de door Lehnigk-Emden gepleegde misdaden zijn verjaard. Premier sceptisch over Europese munt LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Britse regering heeft met slechts vijf stemmen verschil (319 tegen 314) een stemming over haar beleid jegens de Eu ropese Unie gewonnen. Een motie van oppositiepartij La bour kreeg de steun van de Ul ster Unionist Party (de Noord - ierse protestanten) en van enke le inmiddels uit de Conservatie ve Partij gezette Eurorebellen. In de motie werd het Europa- beleid van de regering-Major veroordeeld. De motie was een poging van de oppositie om de Conserva tieve regering in verlegenheid te brengen. Premier Major had er geen vertrouwenskwestie van gemaakt, maar wel een presti- gezaak. Enkele uren voor de stemming had hij in een rede tot het Lagerhuis gepoogd de rebellen in eigen gelederen weer voor zich te winnen. Van de negen Eurorebellen die na een eerdere aanvaring met de premier uit de Conser vatieve Lagerhuisfractie werden gestoten, onthielden zich er vier ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De 'Pool van de Vrijheid' van de Italiaanse ex-premier Berlusco ni zal zijn fiat geven aan de door het zakenkabinet-Dini gepre senteerde bezuinigingsoperatie van 21 miljard gulden. Dat heeft Berlusconi gisteren aangekon digd. Tevens laat Berlusconi het voornemen varen om via een motie van wantrouwen ver vroegde verkiezingen te veroor zaken. De nieuwe koers van Berlus coni tot gisteren eiste hij een verkiezingsdatum in ruil voor steun aan de begroting had meteen een positieve uitwer- van stemming. Ten minste één rebel die nog in de fractie zit, ex-minister Lamont van finan ciën, stemde echter voor de La- bour-motie. Het feit dat alle negen leden van de Ulster Unionist Party (UUP) tegen Major stemden, was een domper voor de pre mier. De UUP had hem bij eer dere stemmingen gesteund. Maar het vredesplan voor Noord-Ierland dat Major vorige week bekend maakte, is hen in het verkeerde keelgat gescho ten. De Conservatieve 'Eurorebel len' hebben enkele concrete ei sen. Zo willen ze dat Major be looft een referendum te zullen uitschrijven over de eventuele deelname van het Verenigd Ko ninkrijk aan een Monetaire Unie in Europa. In zijn rede tot het Lagerhuis weigerde Major die belofte nu al te doen. Wel liet hij zich zeer sceptisch uit over een Europese munt. Een van de hardnekkigste re bellen, Tony Marlow, noemde de rede 'goed'. Hij voegde eraan toe: „Ik denk dat Major niet van een Europese munt houdt". dhaka De veerboten in de haven van Sadarghat, even buiten de Bengaalse hoofdstad Dhaka, waren gisteren overvol met moslims die het einde van de ramadan met hun familie in verder gelegen dorpen wilden vieren. Id-ul-Fitr, het feest dat het einde van de vastenmaand markeert, is het be langrijkste islamitische feest. Ruim 90 miljoen Bengalen 85 procent van bevolking zijn moslim. foto epa muftymunir Mexicaanse ex-president trekt zich terug na schandaal De voormalige president van Mexico Carlos Salinas de Gortari heeft zich gisteren teruggetrokken als kandidaat voor het voorzitterschap van de Wereldhandelsorganisa tie (WTO). Hij deed dat een dag nadat zijn broer Raul werd gearresteerd op verdenking van de moord in sep tember 1994 op secretaris-generaal Massieu van rege ringspartij PRI. Volgens de openbare aanklager in Mexico is de oud-president niet direct betrokken geweest bij de ze aanslag, maar 'had hij er wel belang bij'. MEXICO-WASHINGTON AP-GPD-Rtr Door het besluit van Salinas zijn de kansen van de Italiaan Renato Ruggieri, de kandidaat van de Europese Unie en 42 an dere landen, op de WTO-toppo- sitie sterk gestegen. De derde kandidaat, de vroegere Ko reaanse minister van handel Kim Chul Su, wordt slechts ge steund door een beperkt aantal Aziatische en Derde-Wereldlan den. Salinas zei te hopen dat zijn besluit „zal leiden tot de consensus die nodig is om deze situatie op te lossen". Salinas' kansen op het voor zitterschap van de World Trade Organisation waren al zeer klein geworden als gevolg van de fi nanciële crisis in Mexico die in december begon, drie weken nadat hij het presidentschap had neergelegd. Veel economen beschuldigden Salinas ervan de omstandigheden te hebben ge creëerd die aanleiding gaven tot de crisis. Als gevolg daarvan kel derde de waarde van de peso en moest de internationale ge meenschap met 20 miljard dol lar bijspringen om Mexico uit de problemen te helpen. De WTO is op 1 januari van start gegaan als opvolger van de GATT, de vroegere wereldhan delsovereenkomst. Er wordt al maanden gepraat over de op volging van de Ierse GATT-di- recteur Peter Sutherland. Sali nas werd gesteund door de VS en 27 andere landen, Ruggiero door 58 landen, waaronder alle Europese, en Kim door 29 lan den. Geen van de drie kandida ten wilde echter een stap terug doen. Raul Salinas werd eerder deze week gearresteerd omdat hij opdracht gaf Ruiz Massieu te doden en de moord financierde. Raul zou hecht hebben samen gewerkt met een ex-afgevaar digde van de PRI, Munoz Rocha, die Massieu uiteindelijk zou hebben gedood. Saillant detail is verder dat Massieu in hel verre verleden getrouwd was met een zus van de Salinas- broers. Volgens Mexicaanse media heeft Raul nauwe banden met militante politici binnen de PRI die de strijd tegen de corruptie willen dwarsbomen en tegen standers zijn van het doorvoe ren van interne democratische hervormingen. Ruiz Massieu en Luis Donaldo Colosio waren juist voorstander van hervor mingen. Colosio was de ge doodverfde nieuwe president, maar hij werd op 23 maart vorig jaar eveneens vermoord. De meeste Mexicanen geloven dat beide hervormingsgezinde poli tici het slachtoffer zijn gewor den van een complot van havi ken binnen de partij. king op de dezer dagen zwaar onder druk staande lire. De Milanese beurs sloot af met een stijging van 2 procent. Premier Dini had eerder gezegd dat de snelle parlementaire goedkeu ring van de tussentijdse bezui nigingsoperatie een absolute voorwaarde is voor Italië's fi- nancieel-economisch herstel. Berlusconi liet wel weten dat zijn nieuwe koers ertoe moet leiden dat Dini snel met zijn karwei klaar is. Dan kunnen er verkiezingen worden gehouden. Hij zei van Dini de bevestiging te hebben gekregen dat deze zal aftreden zodra zijn (beperkte) programma is gerealiseerd. JOHANNESBURG GPD-Rtr-AFP De loopbaan van Winnie Man dela als onderminister lijkt op zijn eind te lopen, nadat de po litie gisteren haar luxe woning in Soweto had doorzocht in ver band met een onderzoek naar corruptie en machtsmisbruik. President Mandela zou al tien dagen 'geleden op de hoogte zijn gebracht van de beschuldi gingen aan Winnies adres. Hij wilde zijn ex-vrouw ontslaan als onderminister van cultuur, we tenschap en technologie, maar kon dat niet doen omdat Win nie tegen zijn verbod in vertrok voor een rondreis door West- Afrika. Mandela wilde niet dat ze ging omdat ze 'thuis drin gender zaken te doen had'. Winnie is inmiddels eerder dan gepland teruggekeerd in Zuid- Afrika. Zij was woedend over de inval. Naast de woning van Winnie Mandela werden gisteren het kantoor van het Gecoördineerd Anti-Armoede Programma (CAPP) en negen andere gebou wen in Johannesburg en Preto ria door de politie doorzocht. Winnie zou via het CAPP, waar van zij voorzitter is, 75.000 rand (zo'n 37.000 gulden) van de bouwonderneming Professional Builders hebben gekregen in ruil voor bemiddeling bij een bouwopdracht voor goedkope huizen in zwarte woonwijken. Na verstrekking van de op dracht zou per maand nog eens 32.000 rand volgen. Volgens het politieonderzoek zijn vijftig procent van de aan delen van Professional Builders in handen van Winnies dochter Zinzi. Verder heeft Winnies per soonlijke arts een paar aandelen op zijn naam staan, zodat de onderneming indirect door haar wordt gecontroleerd. Het onderzoek strekt zich ver der uit naar de besteding van zo'n 250.000 gulden die de MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Oekraïnse premier Vitali Masol is gisteren afgetreden. Offi cieel heet het dat hij met pensioen wil, maar er wordt in hoofd stad Kiev geen geheim van gemaakt dat hevige ruzie met presi dent Koetsjma over de economische hervormingen de werke lijke reden van het ontslag is. Koetsjma heeft vice-premier Martsjoek tot waarnemend pre mier benoemd. Dat besluit wordt pas definitief als het parle ment instemt met het ontslag van Masol. Masol is een oudgediende uit het Sovjet-tijdperk. Hij leidde lange tijd het economisch plan instituut en werd eind jaren tachtig premier. In 1990 werd hij door studentenprotest tot af treden gedwongen. Masol werd vorig jaar juni een week voor de presidentsverkiezingen door Koetsjma's voorganger Kravtsjoek plotseling weer tot premier benoemd. De commu nistische meerderheid in het parlement was daar zeer blij mee. Koetsjma hield na zijn verkiezing tot president Masol aan vankelijk de hand boven het hoofd om al te grote conflicten met het parlement te vermijden. Masol was echter sterk gekant tegen de pro-Russische koers van Koetsjma en diens pogingen om de Oekraïnse economie te saneren door afschaffing van staatssubsidies. kuito john daniszewski Stil en somber, met verwilder de blikken in hun ogen zitten twaalf Angolese kinderen in een kring. „Kun je je herinne ren wat er met je is gebeurd? spoort kinderpsycholoog Magne Raundalen hen vrien delijk aan. Met vlakke stem, bijna onhoorbaar, vertellen de kinderen hoe ze een of twee benen of een hand kwijtraakten in de burgeroor- log. „Mijn moeder zei: Ga langs die weg", vertelt de 13-jarige Rosita. „Maar ik zei: Nee, ik neem een andere weg. En toen stapte ik op een mijn." Volgens de organisatie Hu man Rights Watch-Africa zijn er de afgelopen drie decennia zo'n tien miljoen landmijnen gelegd in Angola. Meer dan een half miljoen Angolezen kwamen om het leven in de burgeroorlog die na de onaf hankelijkheid in de voormali ge Portugese kolonie losbarst te. De partijen hebben inmid dels een vredesverdrag onder tekend en de Verenigde Na ties sturen 7.000 man vrede stroepen om op de naleving van het bestand toe te zien. Maar de mijnen blijven een belemmering voor de weder opbouw. Meer dan 70.000 Angolezen kwamen door mijnen om. Een even groot aantal, ofwel één op elke 150 Angolezen, mist een of meer ledematen. Op basis van ervaringen in Vietnam, Cambodja en Af ghanistan voorspellen VN- deskundigen dat de mijnen nog jaren slachtoffers zullen maken. Het land kan bij lange na niet genoeg protheses ma ken, zodat de slachtoffers ver oordeeld zijn tot een bede- laarsbestaan. „In zeker zin zijn het levende doden", zegt de Noorse kin derpsycholoog Magne Raun dalen. die in opdracht van het Kinderfonds van de Verenig de Naties onderzoek doet in de stad Kuito. Hij sprak de af gelopen tien jaar meer dan duizend jonge oorlogslachtof fers. Maar zo verdoofd als de kring 4- tot 16-jarigen in Kuito heeft hij ze nog nooit meegemaakt. „Ze verkeren in een shock, zelfs twee, drie jaar later." De VN hopen dit jaar 12,4 miljoen dollar te kunnen be steden aan training van mijnopruimers, voorlichting en het in kaart brengen en opruimen van mijnenvelden. De ligging van veel mijnen velden is onbekend. Interna tionale wetten die voorschrij ven dat legers geplaatste mij nen moeten registreren zijn niet nageleefd. Volgens VN- medewerker McCracken moet om de veiligheid van burgers te waarborgen echt elk stukje grond worden uit gekamd. Daar komt bij dat de partijen elkaar, ondanks het bestand, nog onvoldoende vertrouwen om met hel op ruimen van de mijnen in te stemmen. Het verwijderen zelf gaat ter gend langzaam. Volgens Hu- man Rights Watch-Africa zijn in Angola meer dan 37 types mijnen gebruikt, van westerse zowel als van Sovjet-makelij. De Halo Trust, een Britse lief dadigheidsorganisatie die is gespecialiseerd in mijnoprui- ming, zegt dat alleen al voor het mijnvrij maken van een schoolplein van 1 hectare, 24 mensen meer dan een maand nodig zullen hebben. Rapport signaleert enorme verpaupering Frankrijks ernstigste naoorlogse economische recessie heeft ge leid tot massale verpaupering van de arme wijken aan de rand van de grote steden. Dat staat in een vernietigend onderzoeks rapport dat gisteren verscheen. Het rapport is in opdracht van de regering gemaakt door de organisatie Banlieuscopies De 600 pagina's tellende studie waarschuwt voor uitbreiding van het moslim-radicalisme als het fundamentalisten lukt in de voorsteden de leemte op te vul len die is ontstaan door nalatig heid van de regering. De leider van het studiepro ject, Adil Jazouli, noemde het rapport „een manifest voor de arbeiders- en buitenwijken" met een grote migrantenpopu latie. „De afbraak van het gezin werd ingezet in de jaren '90, toen de gevolgen van de lang durige werkloosheid van de ou ders aan den lijve werden on dervonden", aldus het rapport. Nu een op de drie mannen zon der werk zit in sommige wijken „ontstaan er gevoelens en woe de met explosieve gevolgen", al dus Jazouli. Jongeren uit Afri kaanse en Arabische gezinnen zijn in de afgelopen jaren her haaldelijk op de vuist gegaan met de politie in de buitenwij-, ken van de grote steden. Van alle migranten hebben moslimgroepen de meest geor ganiseerde steun vanuit de ge meenschap. „De islam lijkt de belangrijkste stuwkracht van een verloren gemeenschap", al dus de onderzoekers. „Er is niets meer over in de buitenwij ken. Alleen God is er nog", al dus een van de moslims met wie de onderzoekers spraken. De Franse autoriteiten heb ben in het verleden al gewezen op het gevaar dat jongeren wor den gerecruteerd door funda mentalistische groeperingen. Banlieuscopies zegt dat er meer activiteiten moeten worden ontwikkeld in de wijken om het zelfvertrouwen van de jongeren op te vijzelen. Te denken valt aan banenpools, zomerkampen en buurtfestivals. Zuidafrikaanse politiemannen vielen gisteren de woning van Winnie Mandela binnen op zoek naar aanwij zingen voor corruptie. foto reuter Patrick de noirmont Pakistaanse premier Bhutto vo rig jaar gaf aan de Vrouwenliga van het ANC, waarvan Winnie Mandela voorzitter is. Een aan tal vrouwen stapte onlangs uit de organisatie. Ze waren het on eens met Winnies beleid. en zegt te vrezen dat Europa op dit gebied nu nog verder achter op zal raken bij de VS en Japan. In de Europese farmaceutische industrie werken circa een half miljoen mensen. Vanuit het be drijfsleven was sterk aange drongen op wettelijke bescher ming van de biotechnologische uitvindingen, om zo de concur rentie bij de ontwikkeling van geneesmiddelen te kunnen vol houden. In de geneeskunde wordt in toenemende mate ge bruik gemaakt van genetisch gemanipuleerd materiaal van mensen, planten en dieren. Maar de tegenstanders in het Europarlement vonden het voorstel ethisch onaanvaard baar. „Het menselijk lichaam wordt beschouwed als een goed en opgeofferd aan de belangen van de industrie", aldus de Duitse Groene Breyer. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Het Europees Parlement heeft gisteren een streep gehaald door een wetsvoorstel over de bescherming van bio-technolo- gische uitvindingen. Het parle ment had, onder aanvoering van Groenen en sociaal-demo craten, vooral ethische bezwa ren tegen het voorstel, dat zij omschreven als een 'Franken stein-richtlijn'. Aan het wetsvoorstel was zes jaar gewerkt en achter de scher men bestond overeenstemming tussen delegaties uit het Euro parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie. Het besluit om de richtlijn te ver werpen, betekent dat die onder handelingen opnieuw moeten beginnen. De farmaceutische industrie heeft teleurgesteld WARSCHAU Rtr-AFP Steun voor nieuwe Poolse premier dent Lech Walesa, die de nu af getreden premier verweet het tempo van de hervormingen te vertragen. Walesa dreigde het parlement te ontbinden als Pawlak niet zou worden vervan gen. De regeringspartijen scho ven daarop bij wijze van com promis de 'hervormde' commu nist Oleksy naar voren om Paw lak op te volgen. Tot nu toe was hij voorzitter van het parlement. Het Poolse parlement heeft gis teren ingestemd met het aftre den van de regering van pre mier Waldemar Pawlak en diens vervanging door de 48-jarige Jo zef Oleksy. Vóór stemden 285 afgevaardigden; 127 onthielden zich en vijf stemden tegen. De regeringswisseling is het gevolg van een hooglopend conflict tussen Pawlak en presi-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7