Chronisch zieken krijgen fysiotherapie toch vergoed Oppassen geblazen met buitenlands kenteken Binnenland Aantal voorstanders van euthanasie brokkelt af Genoeg geld binnen voor gedupeerden watersnood Minister Dijkstal: Geen huis als nieuwkomer niet wil inburgeren Futuristisch kantoor Fregat uitgefloten 'Ik heb nog niet eens gezegd dat ik wegga' Goede postcode, maar geen cent in de loterij .DONDERDAG 2 MAART 1995 ANP Algemeen Nederlands P< GPD Geassocieerde Pers Diei Bommelding bij opening rechtbank i eeuwarden Tijdens de officiële opening van het gerechtsge bouw in Leeuwarden is gistermiddag telefonisch een bommel ding binnengekomen. De opening werd verricht door koningin Beatrix. De politie en de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) achtten de zaak niet serieus en besloten niet tot ontruiming over te gaan. Na de openingstoespraken werden speciaal getrainde honden nog eens door het gebouw gestuurd, maar ze vonden niets. Minderhedenclubs gaan wellicht fuseren den haag De zeven landelijke minderhedenorganisaties in Ne derland gaan in juli fuseren. Dat is althans het advies van de commissie-Bandell aan staatssecretaris Terpstra (welzijn). Met de betrokken instanties moet nog overeenstemming worden be reikt. De grootste organisatie, het Nederlands Centrum Buiten landers (NCB), is niet op voorhand negatief. Wel zei directeur I. Akel pas officieel te willen reageren ais het definitieve advies op tafel ligt. Dertien jaar cel wegens doodslag Maastricht De rechtbank in Maastricht heeft gisteren drie ver dachten van de doodslag op een 49-jarige man uit Maastricht in totaal dertien jaar gevangenisstraf opgelegd. De vrouwelijke hoofdverdachte werd tot zeven jaar cel veroordeeld, de mede plegers respectievelijk tot vier en twee jaar. Het drietal bracht op 28 augustus vorig jaar de Maastrichtenaar in een leegstaand schoolgebouw met een groot aantal messteken om het leven. Het motief voor de doodslag is onduidelijk gebleven. Utrecht verbiedt demonstratie CP'86 utrecht CP'86 mag zaterdag niet demonstreren in Utrecht. Uit vrees voor rellen heeft burgemeester Opstel ten de extreemrecht se splinterpartij een vergunning geweigerd. Opstelten zal ook te- gendemonstraties verbieden. Eerder verboden de burgemeesters van onder meer Zoetermeer, Rijswijk, Apeldoorn en Rotterdam demonstraties van CP'86. In alle gevallen kwam het toch tot rel len. Enquête: 10 procent minder mensen vóór den haag gpd ■Steeds minder Nederlanders ■zijn voorstander van euthana- r. sie. Dat blijkt uit een NIPO-en- rr jquête waarvan de IKON van- Javond in het programma 'Een dood' de resultaten pre- Isenteert. Hoogleraar medische ethiek dr. H. Dupuis denkt dat de uitslag te maken heeft met het vrijspreken van de Haarlem se psychiater Chabot vorig jaar. Deze had in 1991 een psychisch lijdende vrouw geholpen bij zelfdoding. In de periode 1988-1995 zijn Nederlanders minder tolerant geworden ten aanzien van eu thanasie. Vond in 1988 nog 81 procent van de bevolking eu thanasie toelaatbaar, in 1993 was dat 78 procent en in 1995 71 procent. Dit is op te maken uit de antwoorden op een vraag die zowel in 1988 tijdens een In- tomart-onderzoek als in 1993 en 1995 tijdens NIPO-enquêtes werd gesteld. De vraag luidde: 'Vindt u dat iemand die in een voor hem of haar onaanvaard bare, uitzichtloze noodsituatie verkeert, altijd het recht heeft Al 77 miljoen gestort op rampengiro maastricht anp Het provinciaal bestuur van Limburg wil het Nationaal Rampenfonds ertoe bewegen het begrip particulier gedupeer den bij de recente wateroverlast zo ruim mogelijk te interprete ren. Lukt dat niet dan zijn er ve le miljoenen guldens over van de in totaal 150 miljoen gulden die beschikbaar zijn voor de ge dupeerden van de waterover last. Dat zei coördinator Kneep- kens van Schade Watersnood gisteren in Maastricht. Bij het rampenfonds is tot nu toe 77 miljoen gulden aan giften binnengekomen. Premier Kok heeft laten weten dat de over heid het uiteindelijke bedrag zal verdubbelen. De statuten van het Nationaal Rampenfonds staan niet toe dat het beschik- Behandeling slechts een jaar uit ziekenfondspakket Chronisch zieken moeten alleen volgend jaar de fysiothe rapie voor de helft zelf betalen. Daarna komt er een rege ling waardoor patiënten die absoluut niet zonder deze behandelingen kunnen weer alles vergoed krijgen. Dat heeft minister Borst van volksgezondheid gisteren de Tweede Kamer laten weten. den haag gpd-anp om beëindiging van zijn of haar eigen leven te vragen?' Dupuis denkt dat de 'Chabot- affaire' misschien voor veel mensen een stap te ver is, maar waarschuwt voor conclusies naar aanleiding van de enquête. „Want de vraag is niet specifiek genoeg. Euthanasie had tot nu toe vooral betrekking op men sen met een afzienbaar, kort le vensperspectief, op mensen die lichamelijk lijden. Maar in de vraag gaat het ook om mensen met zware depressies, met psy chische problemen." Een nega tief antwoord op de vraag bete kent niet per se dat mensen zich keren tegen euthanasie bij lichamelijk lijden. Een ahiemende steun voor euthanasie hoeft volgens Du puis geen gevolgen voor het be leid te hebben. „Het maakt niet uit of tachtig procent het aan vaardbaar vindt of twintig pro cent. Het blijft een individuele keuze van de mensen die lij den." De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie was niet voor commentaar bereik baar. bare geld aan andere gedupeer den dan aan particulieren ten goede komt. Gezien het vele geld hoopt Limburg evenwel te bereiken dat het begrip particu lier soepel wordt gehanteerd. Wat Limburg betreft zijn voor 1 maart, de dag waarop de ter mijn voor het inzenden van schadeformulieren sloot, zo'n vierduizend meldingen binnen gekomen. Doordat veel particu lieren tijdig voorzieningen kon den treffen, hebben zij bedui dend mmder inboedelschade geleden dan in 1993. Toen liepen 5.600 woningen schade op tot een totaalbedrag van 68 miljoen gulden, waarvan 63 miljoen werd uitgekeerd. Dit bedrag wordt nu op geen stuk ken na gehaald, zo verwacht Kneepkens. De minister vindt de huidige maatregel onbevredigend. Deze houdt in dat alle ziekenfonds verzekerden volgend jaar de helft van de eerste twaalf be handelingen niet meer vergoed krijgen. Volgens de minister is dit nodig omdat in het regeer akkoord is afgesproken dat er 200 miljoen gulden moet wor den bezuinigd op fysiotherapie. De woordvoerders Oudkerk 'Uitgaansleven van jongeren ontwricht gezin' hengelo anp De Stichting Uitgaans Normen De Limiet heeft vandaag een rapport overhandigd aan de commissaris van de koningin van Overijssel, mr. J. Hendrikx over de sluitingstijden van dis cotheken in Overijssel. Het rapport geeft aan dat de discotheken op zeer verschillen de tijden hun deuren sluiten. De stichting wil dat de provin cie bij gemeenten erop aan dringt hun horecagelegenheden uiterlijk één uur 's nachts te la ten sluiten. De stichting denkt dat een vroegere sluitingstijd een oplos sing is voor de ontwrichting van veel gezinnen tijdens de week einden, hetgeen ze als een maatschappelijk probleem er vaart. De families worden ontwricht door de late thuiskomst van jongeren met een bloeiend uit gaansleven. Bovendien slapen de jongelui de dag daarna bijna de hele dag uit. Huiswerk, fami lie, sport en kerk zouden hier door in het gedrang komen. De stichting heeft inmiddels zevenduizend handtekeningen verzameld van mensen die met hetzelfde probleem zitten. De stichting vloeit voort uit de werkgroep Gezelligheid kent geen tijd, die op haar beurt vo rig jaar werd opgericht door de Overijsselse Vrouwen Raad. Ook op toilet kan consument milieu sparen den haag anp Milieubewuste consumenten kunnen voortaan ook in het kleinste kamertje hun zorg voor het milieu tot uiting brengen. De stichting Milieukeur heeft gisteren namelijk aan twee mer ken toiletpapier een speciaal keurmerk toegekend. Aan dit keurmerk kan de con sument zien dat het toiletpapier op milieuvriendelijke wijze is gemaakt. Het betreffende pa pier, van de merken Dacor en VNR, is gemaakt van voorna melijk bij huishoudens ingeza meld oud-papier. Bij de pro- duktie worden geen bleekmid delen of andere witmakers ge bruikt. De inkt wordt niet ver wijderd van het oud-papier. De fabrikanten beïnvloeden de kleur van het toiletpapier door het oud-papier voor bewerking goed te sorteren. den haag anp Gemeenten kunnen nieuwko mers stimuleren om het inbur- geringsprogramma te voltooien door hen onderaan wachtlijsten voor woningen te plaatsen of de borgsom te houden als zij er halverwege mee stoppen. Dat stelt minister Dijkstal van bin nenlandse zaken voor in de in- burgeringsnotitie die dinsdag naar de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) en de Tweede Kamer is gestuurd. De voorgestelde sancties zou den volgens Dijkstal van toe passing kunnen zijn op pieuw- komers die niet van een uitke ring afhankelijk zijn. Op basis van de huidige wetgeving kun nen de gemeenten alleen met de uitkeringsgerechtigde nieuw komers verplichtende inburge ringscontracten afsluiten. Bij hen kan immers op de uitkering worden gekort als de deelname aan het inburgeringsprogram- ma onvoldoende is. Dijkstal heeft de gemeenten volgens de notitie toegezegd uitbreiding van verplichtende contracten onder de nieuwko mers te bekijken. Maar dat zal volgens hem enige tijd kosten. In de tussenliggende periode mogen de gemeenten de nieuwkomers die niet van een uitkering afhankelijk zijn wel stimuleren aan het inburge- ringsprogramma deel te nemen. Zij zouden daarbij volgens de minister zowel negatief als posi tief prikkelende afspraken kun nen maken. Hij stelt in de noti tie voor om nieuwkomers bij voorbeeld een bijdrage voor het programma te vragen of een (PvdA) en Femina (D66) wezen er gisteren tijdens een debat in de Kamer op, dat veel chronisch zieken fysiotherapie eenvoudig niet kunnen missen. Als voor- 'beelden noemden zij reumapa tiënten en mensen met botont- kalking. Oudkerk: „Plat gezegd zijn deze mensen afhankelijk van een onderhoudsbeurt om niet vast te roesten." Ook woordvoerder Kamp van coalitiepartner WD vroeg zich af of de fysiotherapie voor deze groep mensen wel uit het fond spakket moet worden ge schrapt. Zij verwees naar een rapport van de Ziekenfonds raad, waarin 126 behandelingen worden genoemd waarvan men twijfelt of ze wel helpen. Er kun nen volgens haar dus wel ande re zaken uit het fondspakket. Minister Borst stelde dat chronisch zieken die niet buiten fysiotherapie kunnen, daarvoor ongeveer 180 gulden per jaar moeten gaan betalen. Dat be drag komt bovenop een aantal andere kosten die voor rekening van de patiënt komen dan wel binnenkort gaan komen, zoals tandarts en de pil. Op verzoek van Oudkerk stelt de minister een volledig overzicht samen van alle extra kosten die chro nisch patiënten moeten maken. borgsom te laten betalen die hij of zij terugkrijgt bij succesvolle afronding van de cursus. Ook zouden de gemeenten weige raars onderaan allerlei wacht lijsten zoals voor woningen kunnen plaatsen. Als positieve prikkels oppert Dijkstal begelei ding van de arbeidsvoorziening aan degenen die de inburgering goed afronden. Het inburgeringsprogramma dat de nieuwkomers vooral asielzoekers met een verblijfs vergunning of een voorwaarde lijke vergunning tot verblijf moeten doorlopen, bestaat uit een introductie in eigen taal, een cursus Nederlands als twee de taal, oriëntatie op de Neder landse samenleving en beroe pen-oriëntatie. den haag Vanachter hun bureau in deze wegoverspannende boog kijken verzekeringsdeskundigen van Nationale Nederlanden naar de onder hen door razende auto's op de Utrechtse Baan in Den Haag. Hoe wel de werknemers van de verzekeringsgigant al sinds oktober in dit kantoor zijn gehuisvest, heeft pre mier Kok het gebouw gisteren officieel geopend. foto anp koen suyk Vermoedelijk zal de Rekenka mer dit karwei op zich nemen. Vanaf 1997 wil Borst beter on derbouwde maatregelen ne men, die vanuit de beroeps groep zijn voorgesteld. Over en kele weken praat zij daarover met organisaties van fysiothera peuten. Ze hoopt dat de thera peuten in staat zijn aan te geven welke behandelingen nu wel of niet strikt noodzakelijk zijn. Tevens gaat de minister bekij ken hoe er meer banen kunnen worden geschapen voor chro nisch zieken. Het initiatief hier voor kwam ook van Oudkerk. Hij wil dat overheid en bedrijfs leven een sociaal-medisch ak koord sluiten. Volgens Oudkerk hebben chronisch zieken wei nig of geen kans op werk. den helder Onder begeleiding van snerpend gefluit door matrozen gaat de Griekse bemanning aan boord van de Hr Ms Van Kinsbergen. Het Nederlandse standaardfregat werd gisteren in Den Helder aan de Griekse marine overgedragen. Het schip heet nu Hs Navarinon. foto anp arthur bastiaanse Speculaties rond opvolging Van Mierlo den haag gpd Hans van Mierlo gaat ervan uit dat hij bij de Kamerverkiezin gen van 1998 geen lijsttrekker meer is van D66. Dat zegt de minister van buitenlandse za ken en politiek leider van D66 deze week in een interview met het weekblad Elsevier. Van Mierlo steekt in het artikel de loftrompet over Hans Wijers, zijn vervanger als D66-leider in het kabinet. De 63-jarige Van Mierlo ontkende gisteren echter nadrukkelijk dat hij Wijers heeft willen aanwijzen als zijn kroon prins. Van Mierlo zegt dat zijn woorden 'speculatief zijn opge schreven' en dat D66 'barst van het talent', zodat zijn eventuele opvolging nog volledig open is. De D66-voorman zei ook dat het een 'misverstand' is te den ken dat hij al bezig is met zijn opvolging. „Ik heb nog niet eens gezegd dat ik wegga." Hij stelt in het artikel dat het een handicap is om zowel mi nister van buitenlandse zaken te zijn als politiek leider van D66. Zijn binnenlandse opmer kingen worden minder snel ge pikt en hij is vaak het land uit. Als het nodig is neemt minister Wijers de D66-honneurs in het kabinet waar. „Als ik weg ben, is hij er. Hij zit in alle belangrijke ministeriële overleg-organen. Hij ziet alle hoeken van de poli tieke huiskamer en vertelt mij wat daar gebeurt. Door aan hem te delegeren, heb ik tot nu toe krampsituaties voorko men." Door zijn uitspraken in Else vier krijgen de al langer rond- zingende speculaties in Den Haag over de opvolging van Van Mierlo nieuwe voeding. Twee jaar geleden zei hij in een inter view dat Wolffensperger 'het meest voor de hand ligt om mij op te volgen als ik onder de tram kom'. Wolffensperger stond toen tweede op de lijst van D66, de huidige staatssecre taris Kohnstamm nummer drie. Sinds de Kamerverkiezingen van vorig jaar en de toetreding van D66 tot het paarse kabinet zijn de verhoudingen binnen de partij radicaal veranderd. De vorig jaar nog onbekende D66'ers Hans Wijers, Winnie Sorgdrager en Else Borst blijken in de smaak te vallen. Door hun succes in de publieke opinie worden vooral Sorgdrager en Wijers vaak genoemd als opvol gers van D66-aartsvader Van Mierlo. hadden doorgegeven. Hoewel de familie Van Uden al een jaar in Steenwijk woont, kreeg die op de code van de longsma's wel het prijzengeld. „Van Uden heeft verschrikkelijk veel geluk gehad en Jongsma verschrik kelijk veel pech", aldus Bea Post van de Postcode Loterij. Het misverstand is onder meer ontstaan omdat veel deelnemers denken dat hun ei gen postcode automatisch het lotnummer is. Zo werkt het echter niet; een inwoner van Delfzijl kan meedoen met een postcode in Maastricht of wil lekeurig welke plaats. •Volgens de Postcode Loterij ls er niks meer aan te doen. Post was aanvankelijk bereid de Jongsma's als goedmakertje een jaar lang gratis loten te ge ven. Maar nu die inmiddels rechtkundig advies hebben in gewonnen, laat ze dat poedel prijsje achterwege. Valt er na jaren van meedoen in de Nationale Postcode Lote rij eindelijk een prijs op jouw postcode, en dan gaat ruim 165.000 gulden aan prijzen geld toch aan je neus voorbij. Dat overkwam afgelopen weekeinde Inze Jongsma en zijn verloofde Mariska Meijer uit Assen. Hun postcode luidt 9401 MC, het winnende nummer tijdens de laatste trekking van de Postcode Loterij. Ze hadden ook een lot, goed voor 166.666,66 gulden. Maar er wordt geen dubbeltje uitge keerd. Hun adreswijziging in clusief nieuwe postcode is na melijk indertijd bij de Nationa le Postcode Loterij niet inge voerd. De druiven werden voor de Jongsma's nog zuurder toen bleek dat de vorige bewoners hun nieuwe postcode evenmin den haag theo haerkens De rechter beslist deze maand over de vraag of lbo Nobbe uit Stadskanaal te recht is aangeslagen voor 21.000 gul den. Hij moet dat bedrag betalen we gens een ritje in een auto met een Duits kenteken. Wie in Nederland woont, mag niet in een buitenlandse auto rijden omdat daarover hier geen belasting is betaald. Het gaat om de Belasting voor Perso nenauto's en Motorrijwielen (BPM), die sinds 1993 de Bijzondere Verbruiksbe lasting op auto's vervangt. Deze im portbelasting kon niet meer worden ge heven omdat de Europese binnengren zen zijn weggevallen en er dus niets meer valt te importeren. Met de BPM werd voorkomen dat een belangrijke bron van inkomsten voor de overheid zou opdrogen. De heffing voor een middenklasse auto, die voor 35.000 gulden in de showroom staat, beloopt immers bijna 7.300 gulden. Wie in het buitenland een auto koopt, is verplicht de wagen hier te registreren en moet bij die gelegenheid alsnog de BPM vol doen. Jaarlijks vragen zo'n 80.000 men sen zo een Nederlands kenteken aan. Er wordt streng opgetreden tegen auto mobilisten die de regels overtreden. Dat is logisch, stelt G. van den Berg van de douane in Rotterdam. „Het is oneerlijk als de één wel duizenden guldens be lasting betaalt en de ander niet." Onder het motto gelijke monniken, ge lijke kappen, legt de fiscus afschrikwek kende boetes op. Wie wordt betrapL moet alsnog betalen en krijgt boven dien een naheffing die kan oplopen tot honderd procent. Voor een wagen van 35.000 gulden kan dat bij elkaar 12.500 gulden bedragen. Er worden geen waar schuwingen gegeven. Gaat het om een gebruikte auto, dan geldt een korting op de BPM van één procent voor elke maand dat de auto oud is. Liefhebbers van exclusieve li mousines weten dat en importeren de ze wagens bij voorkeur als ze 8,5 jaar oud zijn. Er hoeft dan geen BPM meer te worden betaald, lbo Nobbe reed vorig jaar van zijn woonplaats Stadskanaal naar het Duitse Papenburg om een lascursus te volgen. Hij maakte de trip in de auto van zijn baas, eigenaar van een bedrijf met ves tigingen in Nederland en Duitsland. De wagen had een Duits kenteken; Nobbe was de klos. „Iedereen wordt geacht de wet te kennen", redeneert de fiscus. De regels zijn buitengewoon streng, maar er zijn enkele uitzonderiiïgen. Wie in Nederland woont en in België of Duitsland werkt en voor dat werk een auto nodig heeft, kan ontheffing krijgen en mag dan in de auto van de baas naar huis. Dat geldt dus ook voor buitenlan ders die hier wonen. Om aan te geven dat er met de regels niet valt te spotten, tekent Van den Berg aan dat het wel moet gaan om een auto die 'hoofdzake lijk' voor het werk wordt gebruikt. Een kantoorklerk hoeft daar niet op te reke nen. Ook mensen met een eigen bedrijf in het buitenland, mogen met een in het buitenland geregistreerde auto op en neer naar hun werk. Dat wordt per ge val beoordeeld. De belastingdienst gaat niet zover om een route af te spreken, maar wie van Den Haag over Gronin gen naar Antwerpen rijdt, zit fout. Ex- zangeres Vanessa ondervond dat on langs. Zij reed in de luxe automobiel met Belgisch kenteken van het platen- bedrijf van haar man van België naar Amsterdam en werd daar prompt aan gehouden. Amsterdam lag immers niet op de route naar haar woonplaats Was senaar. Hier wordt strikt de hand aan gehou den. „Wie vergunning heeft om op en neer naar huis te rijden, dient er voor uitstapjes in Nederland een tweede au to op na te houden of met de trein te reizen." Ook hoeft de zakenman die in Brussel uit het vliegtuig stapt en zich met een huurauto naar Nederland spoedt, niet schichtig om zich heen te kijken. Dat zelfde geldt voor de vakantieganger die zijn wagen total loss rijdt en met een huurauto huiswaarts keert. „Maar wie in zo'n geval de auto van een Franse vriend leent, krijgt het moeilijker." De autoliefhebber die een proefritje wil maken in de nieuwste bolide van zijn Duitse vriend, kan het eveneens moei lijk krijgen. „Als die vriend erbij zit en de documenten in zijn zak heeft, is er misschien nog een mouw aan te pas sen. Maar wie alleen rondtoert, maakt een slechte kans", aldus Van den Berg.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5