Spektakel rond fenomeen fiets C^] Huisman Tweewielers QazeCCefietsen PROFILE DE MOLEN profil z DE MOLEN FietsRai FIET1 RAI 95 Levendaal 80 Leiden tel.: 071-131515 P. ZUYDERDUYN MODELL 1994 DUSOSWA BV Nexus van Shimano vervangt derailleur Hydraulisch werkende schijfremmen Zadel steeds vaker zetel Beeldschermpje op het stuur Expresso voor in de stad Uitgekiend spatkapje inMDFRDAC, MAART 1995612 Primeurs op de vierkante centimeter AMSTERDAM I e jaarlijkse FietsRAI groeit steeds verder uit tot een spektakel van formaat rond het fenomeen fiets. Met ruim 200 stands vol fietsen, bromfietsen, onderdelen en accessoires is de fiet- sententoonstelling groter dan ooit. Daarnaast biedt de Amsterdamse RAI gedurende 3 dagen een fietsvakantie- beurs, testbanen waarop de bezoe kers zelf met ATB's en kinderfietsen kunnen rijden, demonstraties, wed strijden, modeshows en praatshows. Om de primeurs niet te missen, dient de bezoeker van de tentoonstel ling oplettend door de hallen te slen teren, want de fabrikanten hebben hun nieuwtjes geknutseld op de vier kante centimeter. Veel werkelijk nieu we fietsmodellen zijn er niet of wer den al eerder gepresenteerd. Vrijwel alle grote merken handha ven het uiterlijk van de fiets met het diamantvormige frame. Kleinere mer ken experimenteren met vering en komen uit op afwijkende, dure frame constructies. Helemaal apart van vorm blijven de ligfietsen. Shimano en Sachs, grote namen op het gebied van onderdelen, hebben hun versnellingssystemen, die al zo perfect lijken, opnieuw geperfectio neerd. Beide firma's brengen dichte achtemaven met 7 ingebouwde ver snellingen en verbeterden nogmaals hun systemen met derailleur en tand wielen. Sachs presenteert bovendien de fiets met mini-beeldscherm en in navolging van Mavic het elektronisch schakelen. Zo volgen de concurreren de firma's eikaars ontwikkelingen op de voet. Voor de liefhebber valt er genoeg te smullen: een veilig, dubbel uitgevoerd remsysteem voor triathlonsturen, schijfremmen, antilek-banden, losse achterlichten die weinig stroom vra gen, ademende regenpakken en nog veel meer. De FietsRAI is voor publiek ge opend op vrijdag 3 maart van 10 tot 22 uur en op zaterdag 4 en zondag 5 maart van 10 tot 17 uur. Toegang ƒ15 korting voor jeugd tot 12 jaar en 65-plus. Alle dagen zijn er gratis evene menten bij te wonen. Op de fietsva- kantiebeurs vertellen ervaren fiets reizigers hun verhalen en geven des kundigen advies over het bepakken van de vakantiefïets. De testbaan voor ATB's staat open voor publiek en er zijn wedstrijden te volgen. Kin deren hebben hun eigen testbaan. Mart Smeets ontvangt wielervedet- ten en Bernard Hinault lokt Neder landers naar de Tour de France. Daarnaast zijn er modeshows van fietskleding en wordt zowel de Fiets als de Fietstechnicus van het jaar uitverkozen. AMSTERDAM THEO VAN DER KAAL) NOORDEINDE 11 - 2311 CA LEIDEN 0TEL. 071 - 120964 Dealer van: Polar hartslagmeters Continental buitenbanden Dealer van: Gazelle, Trek U.S.A. Tweewielers Grote sortering Batavus rijwielen RUUD v.d. ZON Heereweg 448B 2161 DH Lisse Telefoon 02522-11486 Voor service en kwalteit Voorstraat 31 2225 EL Katwijk Telefoon 01718-12954 Sparta Miami 349? 799,-( Peugeot Anjcu $097- 599,-^ Raleigh Down Town damesnerenrnoM Commulér 345F 799,- allen met 3 versn.. Rive[Gaggitta $097 699,- trommelrem) Sparta Somerset $3997 1099,- l'n dames of Raleigh Down Town Commulér $0997 899,- afie&nmet3 Rivel Antares JM9T 799,- City Bike 18 versn. sis v.a. JMS7 Inruil van een oude fiets 100,- ln dames-of herenmodel 399,- Tracking Bike 18 versn. sis v.a. -4997 Inruil van een oude fiets 100,- ln dames of herenmodel 399,- Wheeler Tracking Bike Type3300 xmr 950,- Type 1300 JVtt 799,- Type 5300 MW7 999,- Type 2300 -U397 899,- Type 6300 JJ99T 1099,- RIJWIEL CASH CARRY TURFMARKT 2 LEIDEN - TELEFOON 071-124409 IVelgrem, trommelrem, terugtraprem en cantileverrem (bij ATB's) werken volgens de firma Sachs niet optimaal op een bergfiets die keihard van een helling naar bene den komt. In dat geval is alleen de schijfrem effectief, algemeen toegepast bij motoren en auto's. Vorig jaar nog een experiment, nu in produktie als Sachs Power iDisc. De constructie is van verbluffende eenvoud. Bij de wielnaaf draait een stalen schijf mee en aan het frame zit een compacte knijper gelast. De benodigde rem- kracht is gering, omdat het systeem hydraulisch werkt. De gebruikelijke stalen remkabel heeft plaatsgemaakt voor een met olie gevulde leiding. Zo gaat er bij het knijpen in de remhendels geen spat energie verloren De remkracht is goed te doseren en de remblokjes zijn met behulp van een muntstuk te verwisselen. Helaas is de schijfrem niet als los accessoire te koop Een fiets, op de foto de Alaska van Hercules, dient bij de fabrikage van de Power Disc te worden voorzien, ge zien bepaalde aanpassingen van frame en wielen. Als los onderdeel heeft Sachs wel de Hydro Pull in de aanbieding. Dat is een hydraulisch remsysteem ter ver vanging van de staalkabel en aansluit op de bestaande cantileverrem. Deze krijgt daardoor een veel effectieve re werking. Dit lijkt een zadel van kurk, maar het be treft hier 'kurklook', een leren dek met het uiterlijk van kurk. Deze zadels van het Itali aanse merk Bassano zijn eigenlijk zetels. Ze zijn een knap compromis om het zitvlak zoveel mogelijk steun te geven en daarmee toch zo weinig mogelijk raakpunten te hebben. Bovendien moeten zadel en be vestiging, de zadelbrug, oersterk zijn en toch zo licht mogelijk van constructie. Fa brikanten kiezen daarvoor vaak het dure ti tanium. Tenslotte moeten de benen ook. nog eens ongehinderd op en neer kunnen stampen. Zadelpijn, eigenlijk zitpijn, komt voor on der amateurs en de beste wielrenners. Daarom heeft Bassano de Vuelta Airline gemaakt, een zadel met uitwisselbare kus sentjes voor individueel zitcomfort. De kus sentjes zijn in uiteenlopende hardheid ver krijgbaar. De firma levert bijpassende handvatten en stuurlinten met het uiterlijk van kurk. De achternaaf met 3 inge bouwde versnellingen van Sturmey Archer bestaat al heel lang. Shimano heeft deze verou derde constructie nieuw leven ingebla zen met het systeem Nexus. Daarmee zijn 4 en zelfs 7 versnellingen mogelijk, compact gebouwd in een onderhouds vrije naaf. De concurrentie zit echter niet stil, want Sachs heeft met Super 7 precies hetzelfde gedaan. Met Nexus lijkt Shimano echter aan te sturen op de mogelijkheid dat derail leur en tandwielen op het achterwiel voortaan achterwege kunnen blijven. Dat zou juist voor sportieve fietsen die dagelijks worden gebruikt een uitkomst zijn. Shimano combineert Nexus boven dien met een trommelrem, zodat het onderhoud tot een minimum wordt te ruggebracht. 'Niet meer hannesen met schakelen en zwaar zwoegen tegen de wind,' zegt Shimano, 'Fietsen wordt licht en gemakkelijk voor iedereen'. Het schakelen gebeurt aan het stuur met een draaiend handvat. Dat toont boven dien in een schermpje welke versnelling Een winkel vol met fietsplezier bij Met: Batavus - Giant - Koga Miyata - Concorde - Specialized - American Eagle. Tevens een groot assortiment kleding - fietsaccessoires - onderdelen en schoeisel. staat ingeschakeld. De fietser hoeft niet eens al te voorzichtig te zijn. Schakelen kan zelfs met volle kracht op de peda len. Noot: zowel Shimabo als Sachs verko pen geen fietsen maar onderdelen aan fietsfabrikanten en particulieren. Wie beschreven achternaven wenst dient na te gaan op welk merk en type fiets ze worden gemonteerd. Overigens is het bestellen bij een fietsenhandelaar van een los wiel met de gewenste naaf altijd mogelijk. DE FIETS- EN SCHAATSSPECIALIST Winkelcentrum "De kopermolen" Merenwijkj Leiden Noord. Telefoon 071 -211133 De Duitse firma Sachs blijft nieuwe onderdelen uitvinden die het fietsen moeten perfectioneren en is daarbij soms de grote concurrent het Japanse Shimano te slim af. Zo is nu de elektro- nika te hulp geroepen om een versnellingsnaaf in het achter wiel aan te sturen, de Speedtronic. Een beeldschermpje op het stuur maakt zichtbaar wat er gebeurt. Sachs spreekt van een wereldpremière: ,,Even de stuurschakelaar aantippen en de Speedtronic voert het schakelproces in de naaf uit. Iedere ver snelling wordt op het stuur duidelijk hoor- en zichtbaar ge maakt." Het beeldschermpje functioneert daarnaast als kilometertel ler, klok en zelfs als diefstalbeveiliging. Een driecijferige code blokkert de achternaaf in de kleinste van de in totaal 7 versnel lingen. Gazelle monteert deze revolutionaire versnellingsnaaf op het type Touché. In het uitdenken van nieuwe versnellingssystemen volgen Sacns en Shimano elkaar op de voet. Beide hebben nu een dichte achternaaf met 7 versnellingen (Sachs: Super 7 en Shi mano: Nexus). Sachs brengt daarnaast combinaties zoals de '3x7'. Dit is een achternaaf met drie versnellingen in combina tie met 7 tandwielen en een derailleur. Hiermee kan de derail leur met de dubbele tandwielen aan de voorzijde volledig ver vallen, terwijl de fiets toch over 21 versnellingen beschikt. pen primeur bij Gazelle is de Expresso, een stadsfiets, voortgekomen uit het /origjaar gepresenteerde prototype Corner. Het frame van de Expresso bestaat uit ilechts twee dikke, lichte buizen, waarvan -je voorste een fraaie boog vertoont. Het Achterwiel heeft apart vormgegeven be- >chermkappen die overgaan in de spatbor den. De ketting is voorzien van meedraaien de afschermclips van kunststof De bijpas sende tas aan de voorzijde is te gebruiken als rugzak. De spatlap is een spatkap gewor den. Bij Gazelle tenminste, waar dit ontwerp van Van der Veer Desig ners gemonteerd is op de meeste toerfietsen. Brommers zijn vaak uit gerust met deze vorm van spatwa- teropvang en die blijkt veel beter te voldoen dan de vertrouwde spat lap. De spatkap is los te monteren op een spatbord met als bevesti gingspunt de spatbordbeugel. Het ontwerp is bekroond met een er kenning van de stichting Goed In dustrieel Ontwerp.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27