Nieuwe Ford Escort is dè Escort Weg en wiel Ford Rijnland, betaalbare betrouwbaarheid VW gaat Golf Cabrio met H'AI' dieselmotor leveren Met Nexus kan iedereen schakelen DONDERDAG 2 MAART 1995 redactie peter lodewijks SCHERPE PRIJZEN EN GOEDE SERVICE Filialen: Leiden: VijfMeilaan 7, telefoon: 071 - 310031. Leiden: Lammenschansplein 6, telefoon- 071 - 769358. Leiderdorp: Van der Valk Bouwmanweg 71, telefoon: 071 899301. Noordwijk: Beeklaan 5, telefoon. 01719 -19478. Leiden: Rijnland Autoschadecentrum Rooseveltstraat 19. telefoon: 071 310031. washington hans de bruun correspondent In dit land met zijn enorme af standen is een auto geen luxe maar een levensbehoefte. Het doorsnee Amerikaanse gezin heeft er dan ook evenveel als een Nederlands gezin kinderen: 2,3. Ruim honderd miljoen voertuigen dus. Wil je in die massa toch opvallen met je au to, dan moetje rare capriolen uithalen. Een enkeling doet dat door zijn auto op te tuigen als een kerst boom, maar een leukere manier om je te onderscheiden is je nummerbord. Dat stukje blik van 15 bij 30 centimeter biedt ongekende mogelijkheden om je individualiteit te tonen. In Amerika kan een mens nog met enige trots een nummer zijn. Bijna alle Amerikaanse staten geven de automobilist de kans om zijn eigen kenteken samen te stellen. De meeste mensen zijn tevreden met YVR-284 of QZP-917, maar waarom zo saai als het ook leuk kan? Zo reed ik laatst achter een leuke, blonde jongedame in een Mazda Mia- taatje wier nummerbord provo cerend FUNLOVR vermeldde. Een puisterige knaap in een derdehands rammelkast deelde mij en de andere weggebruikers via MYFIRST mee, dat hij ken nelijk net het eerste voertuig uit zijn nog jonge leven bijeen had gespaard. Vertederend was de man die zijn kenteken 1-LUV- HR gebruikte om zijn liefde voor zijn passagiere dat denk ik tenminste te betuigen. De fantasie kent geen grenzen, geholpen door de Engelse taal, waarin sommige letters klinken als woorden. De U klinkt als 'you' (jij). De R klinkt als 'are', ofwel zijn). En het cijfer 8 (eight, klinkt als 'eet'). URGR8 betekent dus 'You are great' (jij bent fan tastisch). Amerikanen noemen dit soort nummerborden 'vanity plates', ofwel ijdelheidsborden. Want uit bescheidenheid zet je na tuurlijk niet je naam, je hobby of je seksuele voorkeur (ik reed pas achter GAY) op de voor- en achterkant van je auto. Als ik morgen een kaartje met 10 dollar naar het Department of Motor Verhicles stuur, dan Volkswagen grijpt de autoshow van Genève (9-19 maart) aan om nog eens de komende ruim tewagen Sharan te presenteren, die samen met Ford in Portugal wordt gebouwd. Ook presen teert VW er een aantal nieuwe dieselmodellen. Tot nu toe betitelde VW de Sha ran op autoshows als studiemo del en toonde men een door Porsche opgesierde versie. In Genève staat voor het eerst een produktieversie, maar dan wel het topmodel VR6 met 6-cilin- der motor. In Nederland komt de Sharan in september op de markt. Naast de VR6 zullen ook een 2.0 liter benzine en een tur bodiesel leverbaar worden. Voorts brengt VW vanaf juni zijn Golf Cabriolet met diesel motor, iets wat nog geen andere fabrieks-cabrioletbood. Het kan ik zo mijn nummerbord veranderen in 'HANS' of 'DE BRUYN'. En als ik over een paar maanden weer wat anders wil, dan kan dat ook. De enige regel is dat het niet meer dan zeven letters of cijfers zijn, die met eventuele spaties niet meer dan acht posities mogen inne men op de kentekenplaat. Bijna de enige regel, want het nummerbord mag vanzelfspre kend niet al bestaan in de staat waarin je woont, en het mag ook niet obsceen of aanstootge vend zijn. En vooral dat laatste leidt nogal eens tot problemen. Want Amerikanen staan welis waar op die vrijheid, maar ne men ook heel gauw aanstoot aan anderen. Sommige staten verbieden be paalde lettercombinaties. Vloe ken en 'vieze woorden' mogen niet. In Mississippi is alles op twee combinaties na (vierletter woorden die iedereen kan ra den) verboden, maar Californië heeft een waslijst met duizen den verboden teksten. Dat staat echter de fantasie van de Ame rikanen niet in de weg. Een pastoor in Virginia koos voor het nummerbord 'GODS- GUD' (3e slechts zeven letters dwingen soms tot vreemde spellingen), en prompt kwam er een klacht binnen bij het kente kenbureau van iemand die daar aanstoot aan nam. Het bureau vond ook dat religieuze teksten niet mochten en de aanvraag van de pastoor werd afgewezen. Hij stapte echter naar de rechter en kreeg daar zijn zin. De Ame rikaanse grondwet immers kent een bijna absolute vrijheid van meningsuiting, en de magi straat vond dat de ijdelheidspla ten daar ook onder vallen. In de staat Washington gebeurde het zelfde met een vrouw die MEN- OPOZ op haar kentekenplaat wilde hebben. Waarom vraagje je af, maar ook zij kreeg gelijk van de rechter. In Virginia werd IMSOHI (ik ben zo high) eerst afgekeurd, omdat het leek op te roepen tot drugs gebruik. Maar de eigenaar kon voor de rechter aantonen dat zijn keuze alleen te maken had met het feit dat hij zijn num merbord wilde bevestigen op een jeep die op zeer hoge wie len stond. Er is een tijd geweest dat de Ford Escort een regelrechte bedreiging vormde voor het sinds jaar en dag meest suc cesvolle model in ons land: de Opel Kadett. Het scheel de uiteindelijk een handje vol auto's in het voordeel van de Kadett, maar toch. Dat was de vorige generatie Escort, die in 1980 op de weg kwam. Ford deed tien jaar met dit model, en liet het in die tijd slechts een maal (na 6 jaar) een facelift ondergaan. Er is sinds die tijd veel ver anderd. De Kadett werd As- tra, de VW Golf steeds popu lairder en met de nieuwe Escort ging van alles mis. Bij zijn debuut in 1990 werd de Escort overladen met kri tiek, om het ontbreken van gewenste nieuwe motoren, de achterhaalde veiligheid en nog veel meer. Ford ondervindt nog steeds de naweeën van die onge lukkige start. Vorig jaar ein digde de Escort op de vierde plaats, achter de Golf en de Opel Corsa en met een ver koopaantal dat iets minder dan de helft van het ver kochte aantal Astra's be droeg. Dezer dagen presenteerde Ford de nieuwe Escort. Al weer een nieuwe, zullen Escort-rijders denken, want het is de derde 'nieuwe Escort' in vier jaar. Maar 'dit is de Escort zoals hij eigenlijk meteen had moeten zijn' zegt Ford en zo zal hij blijven tot er in 1999 een compleet nieuwe versie verschijnt. Op de Rai stond hij als wereldprimeur: de nieuwe Escort, waarvan Ford Nederland verwacht dat hij terrein gaat te rugwinnen op de grootste concurrenten Opel Astra en VW Golf. De Escort is in vier jaar uitgekristaliseerd tot de auto zoals Ford hem oorspronkelijk had bedoeld. saint tropez bij de Scorpio. Het meest opvallend aan de ge- facelifte Escort is het aangepas te front, dat wat boller is gewor den en waarin het beroemde Ford-ovaal een centrale rol speelt. Net als bij de Mondeo is die grille niet meer op alle mo Met de onlangs gepresenteerde nieuwe Scorpio liet Ford zien wat speelser met de vorm te willen omgaan en ook de nieu we Escort is daar een voorbeeld van, zij het minder extreem dan dellen hetzelfde. De normale grille is bij de duurdere Ghia- modellen voorzien van een fon kelende chromen omlijsting en de sportieve uitvoeringen heb ben een grille met honingraat structuur. Ook veranderd is het interieur met een nieuw ontworpen Mondeo-achtig dashboard, in strumentarium, portierbekle ding, stoelen en middenconso le. Ovale vormen, die refereren aan het Ford-embleem, over heersen. Het dashboard en de bijpassen de deurpanelen zijn mooi van vorm, het gekozen materiaal blijft evenwel nogal goedkoop aandoen. Dat geldt minder in de Ghia met houtstructuur print rond het meterpaneel, maar ook dat (nep)hout oogt erg hard en glimmend. Een eerdere facelift en de vrij wel totale vernieuwing van het motorgamma gaven de Escort al een duw in de goede richting. Ditmaal veranderde Ford het ontwerp van de wielophanging, The American Way j-" to Drive Hollandse Auto Import Mij. B.V. American Car Dealer Jeep I Pontiac Chrysler Chevrolet Dodge Caddilac Floralaan 2, Rijnsburg Tel: 01718 29224 Fax 01718 20703 (A44 afslag Oegstgeest/Rijnsburg) nadat eerder de carrosserie een stuk stijver en degelijker werd gemaakt. Veel aandacht kreeg 'NVH', ge heimtaal van de constructeurs voor 'noise, vibration and harshness' ofwel trillings- en ge- luidscomfort. De Escort is door allerlei ingrepen 5 decibel stiller geworden, wat volgens Ford in houdt dat de geluidproduktie met 50 procent is verminderd. En dat is duidelijk merkbaar bij het rijden. De auto is aardig stil geworden, al heeft dat als nade lige invloed dat zaken als wind geruis en bandengeluid zich wat meer lijken te manifesteren. In ieder geval liet de nieuwe Escort bij de proefrit als geheel een hogere kwaliteitsindruk achter. Vooral op slecht wegdek was er geen kreuntje of ram meltje te ontdekken. Ook brachten hobbelige binnenwe gen de auto niet uit koers, het stuurgedrag bleef uiterst be trouwbaar en neutraal. De be krachtigde besturing, nu stan daard op haast alle versies, rea geerde daarbij weinig gevoelig. Hij werkt direct en precies, al voelt het sturen bij snelwegtem po wat vaag aan. Tot slot veranderde de Neder landse importeur de indeling van het gamma, waarin meer nadruk komt op de completer aangeklede modellen. Met na me het hoogste luxe-niveau Ghia komt belangrijk lager in prijs te liggen, evenals de Clip per stationwagon. Voor prijzen vanaf 35.490 gulden bieden de Ghia-versies wel een buitenge woon rijke uitrusting, vergele ken met de CLX (vanaf 30.000 gulden) die niettemin al het no dige bevat. De goedkoopste ver sie is de 1.3 CL3-deurs, die 28.490 kost. In de lijst van extra's valt een veiligheidspakket op: hoofd steunen op de achterbank plus een airbag aan passagierszijde voorin kosten maar 290. Dat komt neer op een gratis airbag. Opmerkelijk is dat Ford geen automatische transmissie meer kan leveren. Die komt binnen kort ook niet. De Continu Varia bele Transmissie (het 'pientere pookje' van Van Doorne) welke voorheen werd toegepast ver oorzaakte teveel geluid, geeft men als reden. Niet zo mooi, want Ford maakt hem nota be ne zelf, ook voor Fiat, in zijn transmissiefabriek te Bordeaux. Auto starten niet pincode Maatregelen tegen auto diefstal zijn actueel. De beste manier om autodie ven de voet dwars te zet ten lijkt een startonder breker, tegenwoordig steeds vaker standaard in gebouwd vanaf wat duur dere middenklassers. Het laat zich aanzien dat binnen enkele jaren deze methode door Europese regels verplicht wordt op nieuwe auto's. Accessoire- importeur Interstate heeft zo'n startonderbreker ge naamd Safety Stop op de markt gebracht. Hiermee kan de auto pas na het in toetsen van een (zelf te programmeren) viercijfe- rige pincode gestart wor den. De Safety Stop schakelt brandstofsysteem en startcircuit uit, via een elektronica-kastje dat op een zo ontoegankelijk mo gelijke plaats ingebouwd zit. Handig is dat het sys teem vanzelf inschakelt, 15 seconden nadat de mo tor is afgezet en het por tier is geopend, zelfs als de sleutel in het contact blijft zitten. Men kan dus in de auto wel met uitgezette motor op iemand zitten wachten zonder dat de Safety Lock zichzelf acti veert. Een rood of groen lichtje op een knoppenkastje laat duidelijk zien of de blok kering in werking is. Het effect valt of staat natuur lijk met geheimhouding van de pincode. Daarom kan een extra 'uitleenco de' van zes cijfers worden ingegeven om bijvoor beeld aan een monteur te geven bij onderhouds werk. Die code houdt op te werken zodra de per soonlijke code van vier cij fers weer gebruikt wordt. Na drie keer fout intoet sen van de code blokkeert het systeem overigens 8 minuten. Ingebouwd en wel kost de Safety Lock 399 inclusief BTW. Meer informatie: In terstate, tel. 015 - 613377. Kamsteeg Opel Tigra wint publieksprijs De bezoekers van de Auto Rai hebben de Opel Tigra uitgeroe pen tot 'Autokampioen' van de tentoonstelling. Voor deze ver kiezing had de redactie van het ANWB-blad Autokampioen 10 kandidaten genomineerd, voornamelijk auto's die het Nederlandse publiek vóór de Rai nog niet of nauwelijks had kunnen zien. De Rai-bezoekers konden op een stemformulier hun favoriete auto aankruisen. De Tigra won dus, op de voet gevolgd door de Spider/GTV van Alfa Romeo en de in Ne derland gebouwde Mitsubishi Carisma. Op de volgende Auto Rai in 1997 wordt weer een 'Autokampioen' gekozen. Nieuwbouw voor Nimag/Suzuki Drie kwart jaar geleden werd importeur Nimag getroffen door een uitslaande brand, die alleen het magazijn spaarde. Op 1 februari is de eerste schep in de grond gestoken voor een nieuw pand, dat in december klaar moet zijn. Nimag maakt deel uit van de Louwman Groep en importeert de automerken Suzuki, Morgan en TVR, Suzuki motorfietsen, Pirelli motorbanden, Shoei mo torhelmen en nog meer. Omdat voor Suzuki auto's een belang rijke verkoopgroei wordt ver wacht, zal het nieuwe pand gro ter worden dan het oude. De opening valt samen met het 60- jarig bestaan van Nimag. WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheder zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Velsertunnel en Amstelveen, avond en nacht. Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen Schipholtunnel en aansluiting A 10, avond en nacht. Amsterdam richting Den Haag (A 4) Tussen Hoofddorp en Nieuw Vennep, overdag. Den Bosch richting Utrecht (A 2) Ter hoogte van knooppunt Oudenrijn, avond en nacht. Utrecht - Arnhem (A 12) Tussen Driebergen en Maarsbergen, overdag. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN hoort een gesloten kabelsysteem bij en Shimano noemt de complete set 'onder houdsarm'. Bovendien is hij leverbaar met trommelrem, terugtraprem of geen rem. Dat biedt mogelijkheden voor alle soorten fietsen. De vraag rijst of Shima no met het Nexus-systeem de derailleur overbodig maakt en zo in eigen staart bijt. Van Vliet: ,,Met de derailleur zijn we aan het eind van de mogelijkheden. Hij is af. Maar er zal altijd vaaag naar blijven op race- en lichtgewicht-fietsen. Nexus is bedoeld om de huis-, tuin- en keuken- fiets meer uitstraling te geven. Dus voor fietsen met spatborden. Toch is Nexus ook aantrekkelijk voor snellere fietsen. Ik heb het systeem al op ATB's gezien." De Nexus met 7 versnellingen is al volop leverbaar, die met 4 is vanaf april te koop. Shimano is fabrikant van onder delen en maakt zelf geen fietsen. Klan ten zijn de fietsfabrikanten, waaronder in Nederland Batavus, Gazelle, Sparta, Koga Miyata en Multi Cycle. Particulie ren kunnen de onderdelen los kopen, bijvoorbeeld een los wiel met Nexus- Toyota hanteert de typenaam Celica inmiddels al een kwart eeuw. De eerste auto met die aanduiding kwam in 1970 als Japans antwoord op de succes volle Europese coupé's Ford Capri en Opel Manta. De sportief gelijnde Celica was in sterke mate afge leid van de bedaagde gezinssedan Carina. In 1977 verscheen de totaal gewijzigde tweede generatie, die op een verlengd Carina-onderstel stond en daardoor forser was dan zijn voorganger. Deze tweede Celica, die meeging tot 1982, was er als Coupé met kort kofferbakje en als Liftback (foto), j die een lange, schuin aflopende achterkant had, waaronder zich een riante bagageruimte bevond. archieffotu dan een gewone Golf/Vento D. Op termijn zullen die gewone diesels verdwijnen, mag ver wacht worden. gaat om de 1.9 liter TDI met di recte brandstofinjectie die ook in andere Golfs geleverd wordt en zoals gezegd ook in de Sha ran zal verschijnen. Een maand eerder debuteert in het Golf- en Vento-gamma een nieuwe vari ant van deze dieselmotor, nu zonder turbo. Die levert 64 pk, net als de nu gebruikte basis dieselmotor met indirecte in spuiting. Het brandstofverbruik van de nieuwe krachtbron ligt echter twaalf procent lager. Prijzen zijn nog niet bekend, maar het zit er wel in dat de SDI-modellen duurder worden 1-^ abrikanten vai onderdelen I hebben de achternaaf van de fiets herontdekt als opberg ruimte voor de versnellingen. De extra pagina in deze krant ter gelegenheid van de FietsRAI maakt melding van naven met zeven ingebouwde versnellingen van de firma's Sachs en Shimano. Met de Nexus-naaf probeert laatstgenoemd concern nieuw publiek op de fiets lok ken. „Om prettig te fietsen moet je kunnen schakelen," zegt Hans Van Vliet, direc teur marketing van Shimano, „Maar als je bij dat schakelen dingen moet gaan uitleggen hoeft het voor veel mensen al en 7 versnellingen en is geschikt voor iedereen, ook voor mensen die zeggen niet te kunnen schakelen. Je kunt bij stilstand en zelfs met volle kracht op de pe dalen schakelen. Een krachtbegrenzer zorgt dat de boel niet stuk gaat." Het systeem lijkt het meest op de 3-ver- snellingsnaven van Sturmey Archer, die al heel lang bestaan. In de praktijk is hiervan de middelste versnelling ge schikt, de eerste te licht en de derde te zwaar. Shimano heeft dit type achter- Mensen en fietsen die volgens Shimano geknipt zijn voor het Nexus-schakelsysteem. foto shimano Met 7 ingebouwde versnellingen heeft de fietser net zoveel keus als op een fiets met derailleur en dat is de grootste kracht van Nexus. Het open versnel lingssysteem van derailleur met tand wielen is kwetsbaar en heeft, vooral bij regen, voortdurend onderhoud nodig.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25