'net te weinig in vorm' Ajax: Barcelona imponeert PSG niet Voorzichtigheid Benfica speelt Milan in de kaart Sport 'We mosen Jari niets verwijten' Johan Cruijff ziet nog perspectief Jnieke bekerfinale nog steeds mogelijk otterdam Een finale in het toernooi om de KNVB-beker tussen let eerste en tweede team van Ajax blijft mogelijk. Foppe de Haan. trainer van Heerenveen, deelde gistermiddag bij de loting jroor de halve finales in Rotterdam de Amsterdamse ploegen ge- jcheiden in. De Haan koppelde zijn eigen ploeg aan de winnaar tan het duel Ajax - Feyenoord. De Friese ploeg speelt op 22 Jiaart thuis. De winnaar van het duel FC Utrecht - Ajax 2 ont vangt op die datum Volendam. De twee resterende wedstrijden in de kwartfinales zijn op 8 maart. Jan Huijbregts, de scheidende iompetitieleidervan de KNVB, liet weten dat Ajacieden, die dit •feizoen 23 of meer beker- of competiewedstrijden in de hoofd macht hebben gespeeld, niet meer in het tweede elftal mogen Lorden opgesteld. TJieuw conflict rond Van Kempen ivaniemi Richard van Kempen is een buitenbeentje in de lerk's-formatie. De rietdekker uit Nieuwveen mocht van zijn iloegleider Frans Overdevest niet naar Finland afreizen. Toch is ij, op kosten van een andere sponsor, in Rovaniemi aanwezig, 'an Kempen, die na dit seizoen bij Klerk's vertrekt, reed gisteren i de door Yep Kramer gewonnen opwarmmarathon van 50 ki- imeter, met de verkeerde reclame op zijn schaatsmuts. Ploeg- •ider Frans Overdevest overweegt sancties tegen hem te ne ten. „Dit is contractbreuk. De premiepot van de ploeg moet (log worden verdeeld. Als Van Kempen dit weer flikt, kan hij fcflpaarzijn centen fluiten", aldus Overdevest. sajas toegevoegd aan selectie t an Gobbel haakt af voor iuel met Real Zaragoza CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 356463 Chaotisch Hajduk Split vraagt om afstraffing maar blijft ongeschonden Verzorger Pim van Dordt (links) en clubarts Piet Bon helpen de geblesseerde Patrick Kluivert overeind. ONDERDAG 2 MAART 1995 yiterdam anp Inch van Gobbel heeft zich efinitief afgemeld voor het Eu- pa Cup-duel met Real Zara- pza. De verdediger van Feye- bord ondervindt te veel last in de knieblessure die hij op- fp in de wedstrijd tegen Wil- im II. Trainer Van Hanegem eeft als vervanger Harvey Esa- k aangewezen. Door het vertrek van de neo- ternational heeft Van Hane- er een probleem bij. Van pbbel was één van de drie eyenoorders die zou worden eiast met het uitschakelen van p aanvallers van de Spaanse pkerhouder. De andere twee in Fraser en Bosz. Afgaande op de laatste ont- ikkeling in het trainingskamp Van Hanegem nu kiezen lor de volgende drie verdedi- ïrs in het hart van de defensie: Fraser, Maas en Trustfull. Refos neemt in dat geval de openge vallen plaats op rechts in. Waarschijnlijk spelen van avond de volgende elf: De Goey; Fraser, Trustfull, Maas; Refos, Bosz, Witschge, Heus; Kiprich, Larsson, Blinker. Zes spelers zijn kandidaat voor vijf plaatsen op de bank: Van Dijk, Glaucio, Esajas, Van Bronckhorst, Van Loen en Obiku. Van Gobbel liep gisteren nog enkele rondjes om het trai ningsveld,-maar merkte al snel dat herstel voor vandaag er niet meer inzat. Ook Taument is nog niet fit genoeg om te spelen. De derde man aan de rechterkant, Scholten, is voor één wedstrijd geschorst. Hij werd tegen Wer- der Bremen met twee keer geel uit het veld gestuurd. De nieu welingen Klioejev en Schuite man zijn internationaal nog niet speelgerechtigd. Danny Blind had er al een voorgevoel van. Aan de vooravond van de wed strijd tegen Hajduk Split vertelde de Ajax-aanvoer- der dat het op voetbalge- bied de laatste tijd wat minder liep bij de lands kampioen. Op de beleving, de mentaliteit en de inzet viel weinig aan te merken, het was een puur techni sche kwestie. Te veel spe lers zijn net even te weinig in vorm. sput «edwin struis gpd-verslaggever Het gelijk van Blind volgde gis teravond in Split. Een Ajax in goeden doen zou weinig mede lijden met een tegenstander als Hajduk hebben gehad. Hoewel het uitzicht op de halve finales van de Champions League na het doelpuntloze gelijkspel nog steeds riant is, verzuimden de Amsterdammers om het karwei al in een vroeg stadium te kla ren. De chaotisch spelende Kroaten vroegen gewoon om een afstraffing, het bleef hun bespaard. Het is dat de fel meelevende supportersschare van de thuis club, de 'Torcida', nog wat leven in de brouwerij bracht met zang en dans, voor het overige viel er bar weinig te beleven in de prachtige voetbaltempel van Split. Het saaie duel was een ge trouwe copie van Salzburg-Ajax, vorig jaar oktober, dat ook al in een troosteloze 0-0 eindigde. Toch moet Ajax, dat voor de 32e keer op rij ongeslagen bleef in een officieel duel, over twee weken oppassen voor het 'Salz- burg-effect'. De destructieve speelwijze die dit soort ploegen hanteert, gecombineerd met een flinke dosis hardheid, ligt Ajax nu eenmaal een stuk min der. Niet voor niets had Hajduk- trainer Ivan Katalinic z'n licht opgestoken bij z'n landgenoot en Salzburg-coach Otto Baric. De volgelingen van 'Otto Maximal' hielden destijds in het Olympisch stadion Ajax verras send op 1-1. Die uitslag was toen niet fataal voor Ajax, nu, met het knock-out systeem, wel. „Maar ik sla Salzburg toch wel iets hoger aan dan Hajduk", vond Frank de Boer, die als eni ge Ajacied werd opgezadeld met een gele kaart. „Bij Split lopen misschien wel wat betere voet ballers rond, maar ze lopen vooral voor zichzelf te voetbal len. Zo hopen ze in aanmerking te komen voor een contract in het buitenland." Het is over twee weken wel te hopen dat er iets van een echte wedstrijd ontstaat. Gisteren was het bij vlagen bedroevend wat de acteurs lieten zien. De Kroatische landskampioen, die vooraf als een gevaarlijke out sider werd gepresenteerd, legde een schrijnend gebrek aan daadkracht aan de dag. Omdat de club vorige zomer stevig had ingekocht van de veertien spelers die vorig seizoen ver deeld over twee duels tegenover Ajax stonden, kwamen er giste ren nog maar vijf in actie werd er het nodige verwacht van de trots van Dalmatië. Snelle uitval Tevergeefs, bleek al gauw. Met vijf verdedigers en drie midden velders in de gelederen werd duidelijk op een snelle uitval ge gokt, maar het countervoetbal kwam totaal niet uit de verf. Een hoekschop was lange tijd het hoogst haalbare voor de gasthe ren. Later kwamen daar nog wat hopeloze afstandschoten bij van Aljosa Asanovic en Nenad Pra- lija. Danny Blind wist al vroeg in de wedstrijd hoe laat het was. „Al na acht minuten gaven ze de moed op. Voor hun was 0-0 ook acceptabel. Ik denk dat on ze verdediging in Europees ver band zelden zo'n rustige avond heeft gehad. Het is jammer dat je het niet afmaakt, daar heb ben we de kansen voor gehad. Nu blijft het riskant. Kom je thuis met 1-0 achter, dan wordt het nog heel moeilijk." Ajax had het duel al in een vroeg stadium naar z'n hand kunnen zetten, als Jari Litma- nen wat zorgvuldiger was om gesprongen met een levensgro te kans in de zestiende minuut. De Fin, met vier doelpunten ui terst succesvol in de Champions League, kreeg de bal prachtig aangespeeld van Frank de Boer. kapte vervolgens voorbeeldig li bero Zoran Vulic uit, maar pro beerde eenmaal voor keeper Tonci Gabric een stiftje uit waar een droge uithaal meer op z'n plaats was geweest. Met Peter van Vossen voor de weer tegenvallende Mare Over- mars probeerde trainer Louis van Gaal z'n elftal in de tweede helft van wat nieuwe aanvallen de impulsen te voorzien, maar het was lood om oud ijzer. Kwam bij dat aanvalsleider Pa trick Kluivert een kwartier voor tijd met een enkelblessure het veld moest ruimen na een forse overtreding van invaller Damir Vuica. Hardheid In die periode kwam ook de FOTO ANP hardheid van Hajduk bovendrij ven. De ploeg legde in de vorige zes CL-wedstrijden een gele kaarten-arsenaal aan van liefst twintig stuks. Gisteren kwamen daar, vooral omdat scheidsrech ter Ryszard Wojcik wel heel erg lankmoedig optrad, 'slechts' twee bij. De prent voor Darko Butorovic heeft als consequen tie dat de rechtsback op 15 maart ontbreekt in de return. Het striemende fluitconcert dat volgde op het laatste fluit signaal van de Poolse arbiter was een logische toegift van de Torcida. De fans, die wekenlang naar dit treffen hadden toe- geleefd, staken hun teleurstel ling niet onder stoelen of ban ken. En terecht. Zo'n publiek verdient een beter elftal. Hajduk Split: Gabric; butorovic, Vulic (46. Vuica). Person. Stimac. Prazenica; Andrijasovic, Pralija, Asanovic; Rapaic, Mornar (70 Seferovic) Ajax: Van der Sar; Reiziger. Blind. Rijk aard. Frank de Boer Seedorf, Uima nen, Davids; Finidi, kluivert (77. Bo- garde). Overmars (58. Van Vossen) sput anp Een beetje teleurgesteld, was trainer Louis van Gaal na afloop van Hajduk Split - Ajax (0-0). Omdat Ajax voor rust een doel punt had moeten maken. Een beetje boos was hij ook. Omdat scheidsrechter Wojcik uit Polen de Kroaten nogal wat onbehou wen overtredingen liet maken zonder duchtig te straffen. De teleurstelling vloeide voort uit het feit dat Ajax verzuimde te scoren. In de wetenschap dat Hajduk in Amsterdam nog meer het accent zal leggen op de de fensie. Lit manen had de beste kans, voor rust. „Maar Jari mo gen we niets verwijten, want hij heeft de laatste tijd natuurlijk weinig gespeeld door een bles sure. Bovendien is die Gabric een fantastische doelman", al dus Van Gaal. Ook Davids miste door een recente schorsing nog wat wedstrijdritme. „Sommigen ontbeerden de topvorm die je in deze wedstrijden nodig hebt." Ajax speelde de laatste tijd wel meer mindere duels. Verbetering treedt wel weer op, verwacht de coach. De trainer vond Ajax goed, niet super. Net als middenvel der Clarence Seedorf. „We speelden best goed, waren bijna constant aan de bal. Op het juiste moment zochten we de diepte. Als Jari die kans benut, kunnen we de wedstrijd mis schien uitspelen. In de laatste fase is het de vraag of je moet forceren met het risico dat je een tegengoal krijgt." Invaller Vuica schoffelde Klui vert de wedstrijd uit. De spits kreeg een flinke tik tegen de en kel. „Die ingreep op Kluivert was de zoveelste op hem. Bo vendien was het een overtre ding van achteren. Daarop staat maar één straf. Van Hajduk weet je dat ze zo voetballen. Maar die man in het zwart moet wat doen. De laatste tijd laten scheidsrechters toch weer meer toe." Het was logisch de wedstrijd te vergelijken met de wedstrijd bij Salzburg, in oktober, ook 0- 0. Ook die ploeg heeft trouwens Kroatische invloeden. Trainer Baric bij voorbeeld. Van Gaal, vergelijkend: „Ik vond Salzburg destijds beter dan ik verwachtte en Hajduk nu wat minder." PSG-spits Ginola ontwijkt een tackle van Ronald Koeman Spaanse kampioen thuis niet verder dan gelijkspel barcelona anp Barcelona moet over twee we ken zichzelf weer eens overtref fen om de halve finales te halen van de Champions League. De wisselvallige ploeg van coach Johan Cruijff kon gisteravond in de thuiswedstrijd tegen Paris Saint Germain geen afstand ne men. Met 1-1 verlieten de Fran sen als morele en sportieve win naars het veld in Nou Camp. In eigen huis kunnen de Parijze- naars het karwei afmaken, als ze tenminste even koel en gecon centreerd blijven als in de eerste wedstrijd. Cruijff stuurde een opstelling zonder zijn zoon Jordi het veld op. De blonde spits leek met zijn uitstekende prestatie in het duel (2-1) met Compostela, waarin hij een keer scoorde en het andere doelpunt voorbe reidde, een basisplaats te heb ben verdiend. Pa besliste echter anders. Hij koos voor een elftal met Koeman, Stoitsjkov en Kor- nejev als buitenlanders. De toch al niet fitte Guardiola viel al snel geblesseerd uit. Zijn vervanger was Amor. Barcelona ging na het begin- signaal van de Tsjechische arbi ter Krondl meteen op jacht naar doelpunten. De verstevigde ver dediging van het Franse top- team, dat in de zes voorgaande groepswedstrijden zonder punt verlies bleef, gaf echter weinig kansen weg. In de 25ste minuut testte Bakero met een fraai af standschot de kwaliteiten van doelman Lama. De lenige sluit post'redde bekwaam. Aan de andere kant had zijn collega Busquets geluk dat een diago nale knal van Guerin net over de lat zeilde. Vier minuten voor rust ging de arbitrage in de fout. Uit een voorzet van Kornejev scoorde Beguiristain bekwaam. Krondl annuleerde echter de glaszuive- re treffer op advies van zijn grensrechter wegens vermeend buitenspel. De onrustige Johan Cruijff schudde na die blunder langs de kant moedeloos zijn hoofd. Zowel het niveau van de arbitrage als van het spel van Barcelona stond hem allerrpinst aan. Na de pauze zocht de thuis ploeg met verhoogde energie de aanval. Een vrije trap voor Barca op twintig meter van het doel veroorzaakte in de 47ste minuut grote paniek in de Franse gele deren. Kanon Koeman kon ech ter net niet de juiste richting vinden. Een minuut later was het toch raaje voor de Cruijff- brigade. Met dank aan Lama, die een lage, harde en scherpe voorzet van Kornejev pardoes in zijn doel sloeg. Paris SG, dat toch al niet puur op de verdediging leunde, toon de zich nauwelijks onder de in druk. Eerst bracht de sterk spe lende Weah de Spaanse afweer in verlegenheid. De Liberiaanse AC Milan is dit seizoen dan wel niet de superieure ploeg van weleer, voor het voorspellen van de fi nalisten in Europa Cup 1 moeten de bookmakers en de gokkers nog wel steeds rekening houden met de Italiaanse kampioen. Milan versloeg Ben- fica gisteravond in San Siro met 2-0. De trefzekere man was Simone. Dat Milan in de eerste helft vergeefs aanklopte bij Preud'homme had meer met de kwaliteiten van de Belgische doelman te maken, dan met ge brek aan aanvalslust bij de Italianen. Capello stuurde met Massaro, Savicevic en Simone zo waar een driemans-aanval het veld in. Donadoni belandde daardoor op de reservebank. In de ver dediging kreeg Panucci de voorkeur boven Tassotti. Costacurta ontbrak daarin door een blessure. Benfica's coach Artur Jorge was aanmerkelijk voorzichtiger. 'Niet verliezen' straalde van zijn opstelling af. Met Joao Pinto en Caniggia stonden er weliswaar twee aanvallers in het elftal, in de praktijk werd alleen gehoopt op een bevlieging van de snelle Argentijn. De gevaarlijke Isaias bleef tot de slotfase aan de kant. Milan was voor rust aanmerkelijk beter en speelde in een veel hoger tempo. Dat resulteerde al na vijf minuten in een aardige doelpoging van Savicevic. Tien minuten later kopte de Monte negrin tegen de binnenkant van de paal. De Kroaat Boban was nog het dichtst bij een treffer. Preud'homme voorkwam echter dat zijn schot van twintig meter in de kruising zou vliegen. Het offensieve concept van Milan, dat aan de tweede helft begon met Stroppa in plaats van Massaro, betaalde zich voor 50.000 toeschouwers uiteindelijk wel uit. Simone was, niet voor het eerst dit seizoen, de deurwaarder. Hij scoorde na ruim een uur voor het eerst met een uithaal van dichtbij. Een klein kwartier later had hij opnieuw succes. Dat was voor Milan reden de voet van het gaspedaal te halen. De ergste honger naar succes was gestild. Omdat Milan, tweede in groep B ver achter Ajax, zich niet al te druk meer maakte, kreeg Ben- fica alsnog de gelegenheid iets terug te doen. Het resulteerde zowaar in een doelpunt. Caniggia kopte tussen twee man in fraai raak, maar gaf eerst de lange verdediger Galli een zetje. De Turk se scheidsrechter gaf de protesterende doelman Rossi gelijk en annuleerde de treffer. Hij maakte de return er aanmerkelijk minder interessant door. Albertini zal dat duel door een tweede gele kaart niet meemaken. AC Milan: Rossi; Panucci. Baresi, Galli. Maldini; Albertini, Desailly. Boban; Massaro (46. Stroppa). Savicevic, Simone Benfica: Preud'homme; Veloso. Mozer, Amarel William, Di- nias; Tavares (21. Kenedy, 80. Isaias), Paulo Bento. Peneira, Abel Xavier; Joao Pinto, Caniggia spits sloot een fraaie solo af met een schot dat een paar meter voorlangs het doel verdween. In de 54ste minuut had de' bal- vaardige Afrikaan wel succes. Hij kopte raak uit een vrije trap van Valdoa: 1-1. Het begeerde uitdoelpunt had Paris SG daar mee in bezit. Zonder al te veel overtuiging trachtte Barcelona in de slotfase alsnog de zege af te dwingen. Uitgespeelde kansen ontston den echter niet, aan beide kan ten overigens. Afstandschoten van Kornejev en Koeman haal den niets uit. Doelman Lama bleek niet bereid Barcelona op nieuw een handje te helpen. Barcelona: Rusquets; l-errer, Koeman, Sergi; Guardiola (19. Amor). José Ma ria. Bakero. Ivan; Kornejev, Beguiris tain (76. Eskurza), Stoitjskov Paris Saint Germain: Lama; Cobos, Colleter, Kombouare, Roche; Le Guen, Bravo, Guerin, Valdo: Weah. Ginola (62. Rai) Johan Cruijff reageerde laconiek op het gelijk spel van zijn ploeg tegen Paris SG (1-1). De Nederlandse coach vond dat Barcelona had bijgedragen aan een puike wedstrijd. De kans op kwalificatie voor de halve finales schatte hij nog steeds op 50 procent. Niet te spreken was Cruijff over de arbitrage van de Tsjech Kronkl. Die had het doelpunt van Stoitsjkov nooit mogen afkeuren wegens buitenspel. „Hij zag trouwens nog vier keer een spookgeval van offside", zei Cruijff, die zoon Jordi, uitblinker in de laatste competitie wedstrijd, aan de kant hield. Vol lof was hij over zijn collega van Paris SG, de in Spanje ge boren en getogen Luis Fernandez. „Die heeft gezegd dat ik zijn leermeester ben. Hij heeft zich vandaag een goede leerling getoond." In de Parijse kleedkamer werd vooral doel puntenmaker George Weah geprezen. De Li beriaan verklaarde eenvoudig dat er op hem werd gerekend en dat hij zich fysiek en tech nisch wilde laten gelden. „We hebben gelijk gemaakt voor Lama. Want als we hadden verloren, dan had Ber nard niet geslapen. Heel vaak de laatste jaren hebben wij, de veldspelers, de fouten gemaakt en redde Lama ons." Weah wilde zich niet rea liseren dat 0-0 in de return nu genoeg is voor kwalificatie. „Onzin. We voetballen om te win nen." Gunstige 0-0 voor Göteborg in Miinchen jlFK Göteborg heeft goede uitzichten op het bereiken van de halve finales van de JChampions League. De iZweedse kampioen beëin digde gisteren de uitwed strijd tegen Bayern München |met 0-0. Over veertien dagen is de return in het Ullevi-sta- dion. Göteborg was de grote ver rassing uit de voorronden. De blauwwitte brigade sloot poule A winnend af; vóór sterker geachte clubs als Bar celona en Manchester Uni- ited. Het succes was geen ge- ivolg van sprankelend voet- Ibal. De kracht van het elftal jschuilt vooral in de verdedi ging, hecht gegroepeerd voor de clowneske doelman Ravelli. In de aanval staat e Ajacied Pettersson meestal alleen. Hij kreeg gisteren ook de enige kans van Göteborg. j Pettersson kopte de bal in de handen van doelman Scheu- er, vervanger van de gebles seerde Kahn. Zoals de thuis club meer spelers miste, n ^Aanvoerder Matthaus en de roëj spitsen Papin en Sutter, Fransman en Zwitser keken in het Olympia-stadion vanaf lside tribunes toe hoe Bayern j zwoegde, maar geen openipg in de Zweedse muur vond. onz| Zickler kreeg in de beginfa- entise twee goede kansen, maar val faalde oog in oog met Ravelli. Witeczek raakte met een af- e0l standsschot de paal. Ook de .Bulgaarse international Ko- v stadinov, via FC Porto en De- anW portivo La Coruna in Beieren p rr beland, kon de 46.000 toe- ingil schouwers niet bekoren. Ook F vaf mee-aanvallende verdedigers jes^ brachten geen verlichting, eze)( Helmer miste van drie meter afstand het doel. „Een slechte wedstrijd, een llan goed resultaat", zo vatte IFK- 1 doelman Ravelli de 0-0 sa- i_l men. „De kansen zijn fifty- =1" fifty", hield Matthaus de B1f Duitse hoop levend. Bayern München: Scheuer; Frey (70. Kreuzer), Helmer, Babbel; Zickler, Schupp (62. Sternkopf), Scholl, Nerlinger, Ziege; Kosla- dinov, Witeczek IFK Göteborg: Ravelli; Kamark, Jo hansson, Olsson, Nilsson; Martins- son. Erlingmark, Rehn (62. ülien- berg), Lindqvist, Eriksson; Petters son (87. Andersson) Twee doelpunten van Simone

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21