/EIDEN Sterbus: fusie is Onbespreekbaar Leiden houdt groen niet kort Taxi-ondernemer wil via rechter af van dwangsom Garage krijgt één maand om Rover-reclames weg te halen 'Een dreigende scheuring? Dat zie ik niet zo Eén startersavond voor beginnende ondernemers LDM-project mag nog even blijven zitten INDERDAG 2 MAART 1995 I bij HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Paspoort st q In de zomermaan- I den is een paspoort in Alkemade 15 gulden duurder. De gemeente wil zo lange rijen voor de lo ketten voorkomen. Del samenwerking met Stichting Ouderenwerk fi intensieve samenwerking met de Stichting Ouderen- rk (SOW) ziet de stichting Sterbus wel zitten, maar een ue is onbespreekbaar. Dat zegt voorzitter R.J. van Hijsen van de Sterbus. Het gerucht dat onderhandelin- i over een fusie in volle gang zouden zijn, wijst hij oluut van de hand. en hans koenekoop pen brief aan de 40 vrijwilli- b van de Sterbus heeft het tuur de stand van zaken uit- Egd. Op 14 maart worden alle willigers uitgenodigd om te Heren naar de plannen van bestuur. „Maar wij garande- I u geen besluiten te nemen j»der instemming van de vrij- ligers", aldus de brief, (let fusieverhaal stak vorige |?k tijdens de raadscommissie |g de kop op. PvdA-raadlsid yan der Veen had verontruste telefoontjes gekregen. De Ster bus, die alternatief vervoer biedt voor invaliden en ouderen die geen gebruik kunnen maken van het openbaar vervoer, zou volgens betrokkenen al bijna onderdeel zijn van de SOW. Van Cruijsen maakt aan alle verwarring een einde. „Er is ooit een nota verschenen van het ouderenwerk waarin onze sub sidie al min of meer was ver deeld. Leuk en aardig, maar de Sterbus was nooit iets gevraagd. Op dit moment is het wel zo dat de SOW en de Sterbus naden ken over intensievere samen werking. Dat heeft alles te ma ken met veranderingen in de wetgeving en de subsidiëring. Het wordt voor hulpverlenende instanties steeds belangrijker gezamenlijk zuinig om te gaan met geld." Maar aan de zelfstandigheid van de Sterbus valt niet te tor nen. „Ouderen en gehandicap ten krijgen straks op basis van die nieuwe wetgeving een indi viduele taxivergoeding. We we ten nu nog helemaal niet wie dat zijn of hoeveel ze krijgen. Omdat niet iedereen een taxi vergoeding krijgt, blijft er een groep mensen over die voor ho ge vervoerskosten komt te staan. Voor die mensen wil de Sterbus het alternatieve vervoer blijven." De Sterbus vervoert jaarlijks 22.000 passagiers. foto henk bouwman turcht was rovershol i iden Een 26-jarige man uit Utrecht is gisteren beroofd toen jj rond 22.00 uur zijn vriendin de Burcht in Leiden liet zien. 'oen zij de houten binnentrap afliepen, verscheen er plotseling en man die geld eiste. De overvaller kreeg al snel assistentie van en tweede man, waarop de Utrechter zijn portemonnee afgaf, t zaten ongeveer 130 gulden in, 40 dollar, wat Zuidamerikaans pld en een aantal pasjes. dan slaapt roes uit in café EiDENDe eigenaar van een café aan de Herenstraat in Leiden leeft de politie beloofd voortaan de toiletten goed te controleren joordat hij zijn pand sluit. De man werd de afgelopen nacht ond drie uur opgeschrikt toen het alarm in de kroeg afging, loen hij samen met de politie bij het café aankwam, zag hij een pan lopen. Later bleek het een dronken cafébezoeker te zijn die |p het damestoilet in slaap was gevallen. De cafébaas mist geen pullen. iardrijders op de bon iidenBij een snelheidscontrole gisteren op de Oegstgeester- reg in Leiden hebben 43 bestuurders een bekeuring gekregen, r werden 649 auto's gecontroleerd. De maximumsnelheid is er i0 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid van een auto /as 94 kilometer per uur, van een motor 88 kilometer. Vrouw van tas beroofd in Merenwijk Een 44-jarige Leidse vrouw is gistermiddag in haar woonplaats het slachtoffer geworden van een tasjesroof. Ze fietste op het Molenaarspad in de Merenwijk toen plot seling twee jongens te voorschijn kwamen die haar tas, die ze over haar schouder droeg, wegruk ten. De jongens verdwe nen via een poortje in de richting van de Schelp- enbank. De vrouw is het tweetal nog nagefietst maar raakte al snel het spoor bijster. In de tas zaten een portemonnee met wat kleingeld en een aantal persoonlijke do cumenten. Wethouder Jan Laurier diept de nieuwe folder 'Natuurlijker groenbeheer' op uit een put in het Heempark. leiden paulien koopmans Aan de Oegstgeeesterweg in Leiden ligt het Heempark. Het is het eerste Leidse park waar de natuur meer ruimte kreeg. Langs de kanten van de kronkelende paadjes groeien verschillende soorten wilde plan ten. Grasvelden en keurig gesnoeide bomen en struiken zijn er niet te vinden. Het park bestaat dit jaar precies 35 jaar. Ter gelegen heid daarvan presenteerde wethouder Jan Laurier gisteren de folder 'Natuurlijker Groenbeheer'. De Dienst Milieu en Beheer van de gemeente Leiden wil de komende jaren van de kennis gebruik maken die in het Heempark is opgedaan. In parken zoals de Leidse Hout, het Stevenshofpark en het Polderpark Cronesteijn staan al veel bo men, struiken en kruiden die ook in de na tuur buiten de stad voorkomen. Het is de bedoeling dat tussen de natuurgebieden buiten de stad en de verschillende parken in de toekomst verbindingen komen. Zo kunnen de planten en dieren zich be ter verspreiden. Merels, mezen, meerkoeten en futen zijn bijvoorbeeld al vaste bewoners van de stad geworden. Vooral in de wijken buiten het centrum van Leiden zal veel aan dacht besteed worden aan een zo natuurlijk mogelijke begroeiing van wegbermen en slootkanten. Voor deze nieuwe manier van onderhoud heeft een aantal medewerkers van de gemeentelijke groenvoorziening al een cursus gevolgd. De parken in het centrum van Leiden, zoals het Plantsoen en het Van der Werfpark zul len niet veranderen. Deze parken zijn aan het eind van de vorige eeuw aangelegd. De gemeente zal deze parken op de 'oude' ma nier blijven verzorgen. „Dus geen bosjes brandnetels in het centrum", aldus de be heerdervan het Heempark H. van Schie. den haag/leiden Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en Omstreken Autobedrijf Den Hollander BV ESI Kon. Jülianalaan - Katwijk aan Zee EeI Tel. 01718-28554 PEUGEOT kreeg een maand respijt om en kele reclameborden in de Groenoordhallen te kunnen Ia- ten verwijderen. Daarmee kwam de rechtbank tegemoet aan de wens van de eigenaar, die zei dat hij als buitenstaan der de hal niet zomaar kon bin nenlopen om de borden eigen handig weg te halen. Hij had daarvoor bovendien reeds een bedrijf ingeschakeld en was daar daarom nu van afhanke lijk. LAG heeft na beëndiging van het zogeheten dealercon tract met Rover op 1 februari 1993 nog regelmatig Roverrecla mes gebruikt. Na enkele keren te hebben gewaarschuwd be sloot het Engelse automerk een kort geding aan te spannen. Automobielbedrijf LAG uit Lei den mag zich met ingang van 1 april niet langer meer 'De Ro verspecialist' noemen. Ook mag het bedrijf met ingang van die datum de naam van het Engelse automerk, en de namen van submerken als Austin, Landrover, Mini. Metro en MG niet langer in reclame-uitingen gebruiken. Op elke overtreding staat een dwangsom van 5000 gulden. Dat is de uitspraak van de Haagse rechtbank in het kort geding dat Rover tegen LAG had aangespannen. Rover had om onmiddellijke stopzetting van de reclames ge vraagd, maar het Leidse bedrijf VdA-fractievoorzitter Roelie van Opijnen moet escalatie in partij voorkomen den wim koevoet j de PvdA tikt een bom die op I maart, de dag dat de leden- irgadering een oordeel velt 'er de gemeentelijke bezuini- ngsoperatie van 18 miljoen ïlden, wel eens zou kunnen irsten. Afdelingsvoorzitter Tan jan Hok heeft al aangekon- gd dat hij met een motie zal 'oberen de PvdA-fractie zo ver krijgen dat deze de bezuini- ngen ongedaan maakt die de ïinst draagkrachtigen in Lei- treffen. Volgens de afde- igsvoorzitter, die zichzelf 'het weten van de fractie' noemt, :aat het sociale gezicht van de vdA op het spel. Hij neemt vooral de kortingen woonruimteverdeling, :hoolzwemrnen, welzijn, vrou- lenopvangcentra, het instituut urgerraadslieden en de mi- rantenvoorlichting op de kor- ïl. En in het maartnummer van et partijblad maakt het promi-, ente PvdA-lid Paul Bordewijk oud-wethouder) eveneens - en iet voor de eerste keer - gehakt an het bezuinigingsplan. De twee PvdA-wethouders dennie Koek en Tjeerd van Rij) ebben echter al hun handteke- »ing gezet onder de bezuini- jngsnota. Uitgerekend in deze oor de PvdA heel lastige perio- le moesten er door de ziekte an PvdA-wethouder T. van Rij aken worden herverdeeld. Zo verd Roelie van Opijnen, sinds nedio 1994 raadslid, tijdelijk ractievoorzitter. Aan haar de aak om escalatie te voorko nen. „Een dreigende scheuring? Pat zie ik niet zo. Hok reageert kanuit zijn enorme sociale be- Roelie van Opijnen: „Het is een teken aan de wand dat er ook in Leiden heel erg wordt gelet op het sociale gezicht van de PvdA. Ik wil niet verbloemen dat die discussie mij wel irriteert. Dat komt door het hoge geite- wollensokkengehalte." foto hielco kuipers trokkenheid zo heftig op de be zuinigingen en niet vanuit zijn hoedanigheid van afdelings voorzitter. Niet het hele bestuur denkt er zo over als Hok." „Geen scheuring dus, wel een teken aan de wand dat er ook in Leiden heel erg wordt gelet op het sociale gezicht van de PvdA. Ik wil niet verbloemen dat die discussie mij wel irriteert. Dat komt door het hoge geitenwol- lensokkengehalte. We leven in de jaren negentig maar klaar blijkelijk wordt er in Leiden nog steeds over gemeentelijke taken gedacht zoals ten tijde van de wederopbouw van het land na de Tweede Wereldoorlog. Alles was toen een gemeentelijke taak. De gemeente en niemand anders moest zorgen voor voor zieningen die ons welzijn en onze welvaart ten goede kwa men. De maakbaarheid van de samenleving was leidraad. Maar vroeger is niet meer. Bijna overal in het land nemen corpo raties de woonruimteverdeling voor hun rekening. In Leiden komt anno 1995 pas de discus sie op gang over de vraag of de gemeente dat moet blijven doen." Critici hebben grote moeite met het gegeven dat niet alleen moet worden bezuinigd om de gemeentelijke tekorten weg te werken maar ook omdat er nieuw beleid is overeengeko men. Waarom niet gewoon pro beren zo veel mogelijk te hou den wat je hebt? Van Opijnen: „Als je met beide benen op de grond blijft staan, kom je nooit een pas vooruit. Verder is er ook het hardnekkige misverstand dat nieuw beleid hetzelfde is al lemaal plannetjes en speeltjes van wethouders die zo nodig moeten. Maar het gaat om noodzakelijke dingen zoals wo ningbouw in de Broek- en Si- montjespolder, waar duizenden woningzoekenden op zitten te wachten. En om veiligheid. Dat waren zo'n beetje de twee be langrijkste zaken uit ons verkie zingsprogramma." „De Sleutelhof is ook nieuw beleid en ik geef toe dat dat project tot dusverre vooral een luchtkasteel was. Ik hecht zelf ook meer belang aan andere za ken maar de PvdA zit in een col lege dat natuurlijk door corn1 promissen tot stand is geko men. En de Sleutelhof was PvdA-water in de collegewijn." Van Opijnen geeft toe dat er van een 'takendiscussie' niet zo veel is terechtgekomen. De be doeling was dat er 'echte keu zes' zouden worden gemaakt. Het stadsbestuur zou aangeven welke taken de gemeente en de gesubsidieerde instellingen die nen voort te zetten dan wel te beëindigen. Het grootste deel van de te bezuinigen 18 miljoen gulden is echter met de kaas schaaf bij elkaar geschraapt, er kent Van Opijnen. „Ik zou andere gemeenten ta kendiscussies niet willen aanbe velen", zegt ze. „Het is al moei lijk zat om zulke discussies in je eigen partij te voeren." Als alleen de collegepartijen PvdA, CDA, Groen Links en D66 eruit moeten zien te komen, is er meer mogelijk beweert ze. „Maar je moet rekening houden met de andere partijen. Als dit college een volledige gemeente lijke afdeling afstoot zit de ge meente voor jaren vast aan zo'n besluit. In de tussentijd kan de samenstelling van het college veranderen. Kun je nieuwe col leges opzadelen met zulke in grijpende besluiten van vorige colleges?" Leiden en de Rijnstreek kennen sinds kort één soort informa tie-avond voor iedereen die een eigen bedrijf wil beginnen. Die wordt georganiseerd door de Stichting Werkgelegenheid, de Kamer van Koophandel en het Instituut Midden- en Klein bedrijf (IMK). Deze drie instellingen hielden eerder elk hun eigen informatie-avonden. Nu wordt er een keer per maand een bijeenkomst gehouden in Leiden (afwisselend bij de Ka mer van Koophandel en de Stichting Werkgelegenheid) en in Alphen, bij het plaatselijke filiaal van de Kamer van Koophan del. De drie instellingen begeleiden ieder voor zich al jaren be ginnende ondernemers. Elke instelling heeft daarbij zijn ei gen doelgroepen. Werkgelegenheid richt zich op mensen die behoefte hebben aan intensievere begeleiding, zoals allochto nen of langdurig werklozen die voor zichzelf beginnen. De Kamer van Koophandel wijst mensen in algemene zin de weg bij het beginnen van een bedrijf, organiseert cursussen en heeft een startersconsulent die beginnende ondernemers ad viseert. Ook het IMK geeft adviezen en begeleiding, maar daar zijn de eerste vier adviesuren kosteloos. Daarna wordt een tarief in rekening gebracht. Het gegeven dat alledrie de instellingen ook bijeenkomsten voor starters organiseren zorgde voor verwarring. F. Pot van de Kamer van Koophandel: „Er kwamen mensen bij ons die vroegen naar de Starterswinkel, die een activiteit is van de Stichting Werkgelegenheid." Het besluit om de informatie avonden te bundelen werd genomen omdat mensen die een bedrijf willen beginnen in eerste instantie toch allemaal de zelfde inlichtingen nodig hebben. Pas als ze hun plannen daadwerkelijk gaan realiseren, komen ze bij een van de drie instellingen terecht. Regeltjes Minder regeltjes Z U graag. Die bood schap kreeg de PvdA gis teren tijdens bezoeken aan diverse verpleeg- en ver zorgingstehuizen. 'Problemen liggen op het stadhuis, niet in de wijk' leiden loman leefmans De Leidse politiek moet vaker de wijk in, zo wordt al jaren ge roepen op het stadhuis. Dan ontstaat een beter contact met de buurtbewoners en kunnen specifieke wijkproblemen wor den opgemerkt. Voorzitter J. Gijsman van buuricomité Ho- gewoerd en omgeving vindt dat een 'merkwaardige' opstelling van de Leidse volksvertegen woordigers. „De problemen lig gen niet in de wijk maar op het stadhuis", zo schrijft Gijsman in buurtkrant Het Hoogste Woerd. Raadleden en wethouders hebben er een gewoonte van gemaakt om met enige regel maat wijken met een bezoekje te vereren onder het motto: de kloof tussen kiezers en gekoze nen moet kleiner. Volgens Gijsman hebben de ze uitstapjes alleen maar zin als aan de aangestipte problemen, die volgens hem in elke wijk vrijwel hetzelfde zijn, ook wat wordt gedaan. Drie weken gele den werden B en W nog als toe risten rondgeleid in Leiden Noord. „En als je het verslag van dat bezoek leest, zie je dat daar ongeveer dezelfde aloude problemen leven als in de rest van Leiden zoals parkeerover last en criminaliteit", aldus Gijs man. Verder vindt de voorzitter van het buurtcomité dat de Leidse politici nogal selectief zijn in de de keuze van de wijken die wor den bezocht. De Hogewoerd- buurt, waar volgens Gijsman in derdaad ook criminaliteit, ver- keers- en parkeeroverlast hoog scoren, heeft nooit op enige be langstelling mogen rekenen. Re gelmatig werden vergaderingen gehouden met ambtenaren maar daar werd nog nooit ook maar een raadslid aangetroffen. „De beslotenheid van het stadhuis is toch veel veiliger. Politiek voordeel halen uit on benulligheden als een vierkante meter Bulderbos is leuker dan risicovol op de bres staan voor wijkbewoners. Partijbelang eerst? Best, maar dan niet blij ven roepen dat je contact met de bevolking belangrijk-vindt", aldus Gijsman. Het LDM-project, gevestigd in de panden van de Leidse Duin water Maatschappij aan de Middelstegracht, mag in ieder geval blijven zitten tot 1 sep tember. Eerder had de EWR het wijkproject te kennen gegeven dat het in de zomer de panden zou moeten verlaten omdat er een koper voor de gebouwen was gevonden. Het LDM-pro ject, dat onder meer een fict- senreparatieplaats, een drukke rij, een jeugdlaboratorium en een wijkmarkt huisvest, is blij met het uitstel. De medewer kers vreesden dat dit jaar het jeugdlaboratorium, een project dal in de vakanties veel kinde ren trekt, gesloten zou moeten blijven. den haag/leiden porith ligtvoet Mag de regionale taxicommissie ondernemer J.W. Koenes een dwangsom opleggen omdat hij weigert bedrijfsgegevens te ver strekken? Dat was de vraag waar het gisteren om draaide tijdens een kort geding dat deze Leidse taxi-ondernemer had aange spannen bij het College van Be roep en Bedrijfsleven in Den Haag. Koenes noemde de dwangsom een te zwaar middel. Advocaat R. Lever zei dat de re gionale taxicommissie geen an dere keuze had. „Het intrekken van een deel van zijn vergun ning was het alternatief ge weest." Koenes eist dat het opleggen van de dwangsom in elk geval wordt uitgesteld totdat de rech ter heeft uitgezocht wie gelijk heeft. De taxicommissie voelt daar niets voor. De dwangsom is ruim twee maanden geleden afgekondigd en Koenes zou in middels het maximale bedrag van 28.000 gulden moeten beta len. Koenes weigert zijn bedrijfs gegevens te verstrekken, omdat de gemeente Leiden sinds kort participeert in een Leids taxibe drijf: Taxicentrale Leiden en Omstreken. Leiden is een van de zeven leden van de taxicom missie en Koenes wil geen gege vens overhandigen aan een concurrent. Rechtbankpresident B. van Wagtendonk wilde dan ook wel weten hoe het zat met de priva cyregeling rond deze gevoelige bedrijfsinformatie. Lever ont kende ten stelligste dat de cij fers van Koenes straks op straat liggen. „Er geldt een privacyre glement, waarmee zeer zorgvul dig wordt omgegaan." Lever meldde dat behalve Koenes alle taxibedrijven hun bedrijfsgegevens hebben ver strekt. De ondernemer zou sinds 1991 geen juiste cijfers meer hebben aangeleverd, iets wat Koenes overigens catego risch ontkent. Lever: „Dat hij geen goede cijfers aanlevert, frustreert het beleid van de ge meente. Aan de hand van de ge gevens wordt bepaald of onder nemers mogen uitbreiden, of de commissie een vergunning moet wijzigen of uitbreiden." Koenes beweerde gisteren dat de commissie zijn bedrijfsgege vens helemaal niet nodig heeft om vergunningen vast te stellen of te wijzigen. Hij zag in het op leggen van de dwangsom eerder een middel om hem te straffen omdat hij dwarsligt. Lever vond dat de commissie Koenes meermalen de kans heeft gegeven aan zijn verplich tingen te voldoen. Volgens de nieuwe provinciewet mag de commissie een zware sanctie toepassen. „Het alternatief was het intrekken van de taxiver gunning. Dat vond men een te zwaar middel." Koenes vond het opleggen van een dwang som echter een veel te harde maatregel. „Het is net alsof je iemand een bekeuring geeft, omdat hij harder dan vijftig ki- lomer per uur heeft gereden en vervolgens ook nog eens zijn auto door de schrootmachine haalt." Rechtbankpresident Van Wagtendonk doet volgende week woensdag uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17