Leidsch Dagblad Kabinet legt kosten ^WBZ aan banden S3® Kijk uit! Deense trollen. Werknemers Fokker ïog lang onzeker Aannemers buitenspel bij WBL Zes doden in oploop voor gratis kleding Topman Barings Bank vermoedt samenzwering Zweven met een rolstoel Krokussen frissen Leiden op ch GOED NIEUWS -X 1SDAG 28 FEBRUAR11995 r fgSten Burgers voelen zich onveiliger en dat is de luid van de media, zegt nister van justitie Sorgdrager. Herrie over Dutschke Pyke Koch OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40710 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 5Rudi Dutschke joeg ooit het Duitse burger dom in de gordijnen. Nu, Q Schilder Pyke Koch I J wedde op het ver keerde paard en dat ach- jaren na zijn dood, verdeelt tervolgde hem de rest van hij de geesten opnieuw. zijn kunstenaarsleven. 00 ist lager budget moet fraude bestrijden ide t kabinet gaat de prijzen van incontinentie-materiaal, ma's, prothesen, hulpmiddelen voor diabetici en an te zogenoemde kunst- en hulpmiddelen aan banden gen. Zo moet een besparing van twee- tot driehonderd ljoen gulden per jaar ontstaan. De maatregel zal nog jaar van kracht worden. en bonussen. Die steken de ver zekeraars in eigen zak door de officiële prijs te declararen bij de kas van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). De prijsmaatregel zal waar schijnlijk vorm krijgen door het budget voor kunst- en hulpmid delen aan een maximum te bin den dat twee- tot driehonderd gulden lager is dan de huidige nleiding is een onderzoek het ministerie van volksge- ïdheid waaruit blijkt dat de js van de kunst- en hulpmid- kunstmatig hoog wordt ïouden door onderlinge af- aken tussen producenten, le- ranciers en verzekeraars. Bo ndien worden onderling af raken gemaakt over kortingen tIPHOL BILL MEYER 30. 00,, met ontslag bedreigde werk- mers van Fokker zullen nog kele weken in onzekerheid rkeren over hun toekomst, steren is niet duidelijk gewor- n wie mag blijven en wie out vertrekken. Per afdeling is ven tall igheid aangewezen. 'ztplaatselijke leiding zal de men moeten invullen. Fokker-topman Van Schaik 1de gisteren niet per locatie of deling ingaan op het verlies n werkgelegenheid. Het enige ht hij kwijt wilde, was dat van 650 werknemers in het voor ïiting aangewezen Ypenburg, tweehonderd hun baan ver zen. De rest moet verhuizen Hoogeveen of de 'echtsteden. Navraag bij de centrale on- imemingsraad (COR) leert dat afdeling 'engineering' het trdst wordt getroffen. Van de 269 medewerkers moeten er '5 verdwijnen, zo'n 30 pro mt. De vakbonden en de COR ezen dat door een dergelijke irde ingreep Fokker kennis en ncties zal kwijtraken. Kennis e nodig is om een leidende rol nnen de regionale vliegtuig- )uw te behoiiden. Veel werk it bij Fokker verdwijnt, zal bij moederbedrijf DASA worden uitgevoerd. Op Schiphol ver dwijnen zo'n zevenhonderd ba nen. Ook de produktielijnen ontspringen de dans niet, hoe wel het op de werkvloer zal meevallen. Veel produktieme- dewerkers zijn bij eerdere sane ringen reeds ontslagen. Ook verdwijnen honderden banen op het hoofdkantoor. Fokker verplaatst het kantoor volgend jaar van Amsterdam- Zuidoost naar Schiphol. Veel administratieve taken zullen worden uitbesteed. Daarmee wordt dit jaar al een begin ge maakt. Het is de bedoeling dat eind dit jaar het personeelsbe stand is teruggebracht van 8.500 tot 7.300. Medio '96 wordt het niveau van 6.650 bereikt. Pagina 12: Laatste kans voor Fokker. Produktie onderdelen in nieuw bedrijf. één miljard gulden. Waar de verzekeraars de miljoenen aan hebben besteed, is nog ondui delijk. Bronnen op het ministe rie van VWS stellen dat het geld is besteed aan hogere salaris sen, auto's, reizen en andere luxe zaken. De AWBZ-kas wordt gecon troleerd door de Ziekenfonds raad. Volgens een zegsman is de raad pas recent op een eerste geval van onjuiste declaraties voor kunst- en hulpmiddelen gestuit. Bij de raad wordt er kend dat er in feite, ondanks eerdere overheidsmaatregelen, geen sprake is van concurrentie bij ziekenfondsen en verzeke raars. Door onderlinge afspra ken wordt die voorkomen. Directeur Bruintjes van Zilve ren Kruis Spaarneland, de grootste ziektekostenverzeke raar in deze regio, zegt 'overval len' te zijn door het rapport. Hij is begonnen met een intern on derzoek, dat hij binnen een week hoopt af te ronden. Het interne onderzoek wordt niet ingesteld om Zilveren Kruis van blaam te zuiveren, benadrukt hij. „We willen gewoon weten hoe het bij ons is gegaan. Ik weet in ieder geval zeker dat niemand zich persoonlijk heeft verrijkt. Dat kan niet. Of we te veel ontvangen geld terugstor ten? Ik loop niet op de uitkomst van ons interne onderzoek vooruit." Pagina 3: Verzekeraar en le verancier graaien uit AWBZ- pot. Bob de Jong Gefeliciteerd met je Wereldkampioenschap Hardrijden op de Schaats M.T.S.L. Lammenschanspark 5, Leiden Huldiging De Jong -y Bob de Jong, de I kersverse jeugdwe reldkampioen schaatsen, is in zijn woonplaats Leimui- den gehuldigd. LEIDEN AAP RIETVELD Tal van Leidse bouwbedrijven mogen dit jaar niet meer wer ken voor Woningbouwvereni ging Leiden. A. Poelstra, hoofd technische dienst van de WBL. heeft de aannemers aan de kant gezet op grond van verdacht makingen over 'te nauwe rela ties' met medewerkers van de WBL. De verdachtmakingen zouden geuit zijn in de Algeme ne Vergadering (AV) van de WBL. Maar trouwe leden van de AV weten van niets. Hun com mentaren variëren van 'perti nente onzin' tot 'een regelrech te ramp'. Een aannemer die niet bij naam genoemd wil worden, spreekt van 'aantasting van mijn goede naam'. „Want het komt er toch op neer dat ze be weren dat je corrupt bent ge weest met de opzichters." Voor het groot onderhoud vraagt de WBL doorgaans aan Leidse aannemers in het vroege voorjaar offerte. Maar de bedrij ven die tot dusver voor de cor poratie werkten, zien de op drachten in 1995 aan hun neus voorbijgaan. „Binnen de Alge mene Vergadering is de sugges tie gewekt dat er te nauwe rela ties bestaan tussen onze mede werkers en de bedrijven die voor ons werken", schrijft het hoofd technische dienst. „Deze verdachtmaking is voor mij aanleiding om onze onafhanke lijkheid volstrekt duidelijk te willen maken richting Algeme ne Vergadering." Pagina Leiden: 'Uitsluiten aan nemers een ramp'. HET WOORD IS AAN George Bernard Shaw Over de macht van het zwijgen zou ik uren kunnen praten. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Randstad Regio Religie Sport VANDAAG OOK SCHRIJVENDE LEZERS HET WEER Verwachting van het KNMI voor dinsdag Vrij zacht Veel bewolking en in het noorden van het land kans op wat regen of motregen, in het midden en zui den ook enkele opklaringen. Tem peratuur 10 graden. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind, kracht 4 tot 5, aan de kust en op het IJs- selmeer krachtig tot hard, 6 tot 7, in de avond toenemend tot storm achtig, 8. dhaka Vijf kinderen en een vrouw zijn vertrapt en omgekomen en twintig gewond geraakt, toen duizenden bewoners van sloppenwijken in de Bengalese hoofdstad Dhaka gisteren afkwamen op het gerucht dat er gra tis kleding zou worden uitgedeeld. Welgestelde moslims en liefdadigheidsorganisaties delen dikwijls vlak voor het einde van de ramadan kleding uit aan armen. Maar het gerucht bleek vals. Meer dan 20.000 men sen, voornamelijk vrouwen en kinderen, liepen te hoop voor een schoolgebouw in de wijk Motijheel. Toen er niets gebeurde, raakte de menigte ongeduldig en kwamen mensen in de verdrukking. foto epa 'older blank loor wegslaan 50 meter dijk ARLANDERVEEN Interpol jaagt op effectenhandelaar Ook Interpol is ingeschakeld. De Bank of England, de Britse centrale bank, heeft bewind voerders aangesteld die de bank moeten verkopen. The Indepen dent noemde vanmorgen Natio nal Westminster Bank als favo riet. Andere kandidaten zijn vol- den haag gpd de trappenhuizen het steilst en smalst van Europa zijn. Plateau- liftjes waarop een rolstoel kan staan, passen vaak niet in Ne derlandse trappenhuizen. En de gewone traplift heeft als nadeel dat de gehandicapte zijn rol stoel beneden moet laten staan. Een nieuwe lift kost 35.000 gulden, een tweedehands 10.000 gulden. In tegenstelling tot de trap- en de plateaulift, die op maal worden gemaakt, kan een zweeflift op een andere plek opnieuw worden gebruikt. Op dit moment gebruiken 70.000 mensen in Nederland een rolstoel. Rolstoelers kunnen binnenkort 'zweven' in hun eigen huis dankzij een nieuwe, Zwitserse lift. Na tests met proefpersonen presenteert de Stuurgroep Ex perimenten Volkshuisvesting (SEV) het nieuwtje over twee weken op de Medica-beurs in Utrecht. De 'Zwitserse zweeflift' is vol gens de SEV een belangrijke verbetering voor mensen met een rolstoel. I langend aan ket tingen 'zweeft' de gehandicapte in de rolstoel boven de trap. De lift is ideaal in Nederland, waar LONDEN «ANP-Rtr-DPA Het bankroet van de gerenom meerde Britse zakenbank Ba rings is mogelijk het gevolg van een samenzwering. Dat zegt al thans topman Peter Baring in een vanmorgen gepubliceerd interview in de Britse Financial gens de krant ABN AMRO, de foto loek zuyderduin Met duizenden tegelijk steken de krokussen parmantig de kopjes boven de grond. leiden ad van kaam De voorjaarsvakantie mag zich dan voor velen lenen om eens van een ander uitzicht te genie ten, wie zich dezer dagen langs de in- en uitgaande wegen van Leiden begeeft, komt qua schoonheid niets tekort. Want ze staan er weer, in volle bloei en pracht, de krokussen en nar cissen. Met duizenden tegelijk steken ze parmantig de kopjes boven gras of grond en geven in geel, wit, paars of oranje een vroeg visitekaartje van de nade rende lente af. Dat ze uitgerekend in de kro kusvakantie hun bloempjes openen, berust volgens Fons Delamarre, voorlichter van de gemeente Leiden, overigens op toeval. „Het is natuurlijk de tijd, maar voor hetzelfde geld had het nu gevroren en dan waren ze pas later opgekomen. Rond oktober, november gaan de bol len de grond in en dan is het verder afwachten wat het weer doet. Komen ze bij een tempe ratuur van zeven graden boven nul uit? Oh. dat wist ik niet." Wel weet hij dat een krokus bolletje dertieneneenhalve cent kost en een narcissenbol veertig cent en dat er in Leiden jaarlijks voor tussen de twee- en drie duizend 'gulden aan bollen de grond ingaat. „Dit jaar voor meer, want bij de herinrichting van de Lammenschansweg is in het budget rekening gehouden met vijftienduizend extra bolle tjes. De jaarlijkse investering valt verder wel mee, want ze blijven over. Doen het een paar jaar. Eigenlijk is het meer een kwestie van bijhouden, van er op gezette tijden een paar dui zend bijzetten." _L De afdeling Groen van de g Times. De 28-jarige effecten handelaar Nick Leeson, die ver antwoordelijk is voor de cata strofe, zou samen met een me deplichtige doelbewust hebben aangestuurd op een faillisse ment. Tot nu toe leek het erop dat de vanuit Singapore opererende Leeson zich onbedoeld in de nesten had gewerkt door onver antwoord te gokken op de ter- mijnmarkt in Tokyo. Hij mikte op een stijging van de Japanse beursindex, maar die ging juist omlaag. Om de verliezen in te dekken nam hij steeds grotere risico's. De strop voor de bank is inmiddels opgelopen tot om gerekend 1,75 miljard gulden. Baring schildert in het inter- meente ziet er op toe dat elke view een scenario waarin Lees- wijk zo zijn eigen deel krijgt van de bloemenpracht. „Daarom praten we hier liever over de in valswegen en niet over de uit valswegen, hoewel dat discuta bel is natuurlijk. Want het is maar net welke kant je op rijdt. Wel zoeken we bewust naar een beetje 'body'. Niet een paar bloemetjes, maar flinke concen traties daarvan, pat oogt goed, dat is meteen ook promotie voor de stad. Het frist de zaak in deze tijd gewoon lekker op." Buiten Leiden doen de bloe men het allemaal nog wat rusti ger aan. In de Lissese Keuken hof bloeien inmiddels de kro kussen en de eerste narcissen. Maar op een enkel vroeg veldje na, laten de bollenvelden hun kleurenpracht voorlopig nog niet zien. on is benaderd met een plan om veel geld te verdienen. Hij zou in het geheim een zoge noemde 'long position' moeten opbouwen, die zo groot moest worden dat de top van de bank in Londen bij ontdekking prak tisch niets meer kon doen. Te gelijkertijd zou Leesons partner 'short gaan', waarbij hij juist zou speculeren op een daling. Bij een bankroet van Barings zou hij forse winsten kunnen boeken. De sleutelvraag waarom het hoofdkantoor in Londen niet eerder heeft ingegrepen, laat Baring in het interview onbe antwoord. Leeson is spoorloos sinds de verliezen in hun volle omvang aan het licht zijn geko men. De politie in Maleisië en Thailand is op zoek naar hem. Amerikaanse zakenbank Merrill Lynch en de Zwitserse banken UBS en SBC. ABN AMRO heeft nog geen bod uitgebracht, aldus een woordvoerder. De Neder landse bank geeft wel toe be langstelling te hebben. De internationale financiële markten leken vanmorgen de schrik van het plotselinge bank roet van Barings weer aardig te boven te zijn gekomen. De ef fectenbeurs in Tokyo wist de forse koersverliezen van giste ren gedeeltelijk goed te maken. Ook de Londense beurs begon vanmorgen hoger. Daarnaast lieten pond, dollar en lire op de internationale wisselmarkten weer een herstel zien. De koers van het Britse pond sterling, dat gisteren met bijna 2,5 cent daalde tot een histo risch dieptepunt van 2,5910 gul den, lag vanmorgen om 10 uur weer op 2,60. De dollarkoers steeg met een halve cent van 1,6370 tot 1,6420. Ook de ande re zwakke valuta's lieten een herstel zien. De lire, die gisteren voor de zoveelste keer dit jaar een nieuw historisch diepte punt bereikte, wist zich ook wat op te werken maar bleef met 0,9820 per duizend ruim onder de grens van een gulden. Toch was de koers 0,3 cent hoger dan gisteren. Pagina 2: Barings was 'zesde macht' in Europa. Barings, het financiële equiva lent van Tsjernobyl. Miljardenverlies doet elders kassabei rinkelen. Trollen zijn eigenlijk boosaardige Scandinavische sprookjes- figuren.\x Maar deze Deense trollen zijn lief en leuk en maar een heel klein beetje ondeugend. Er is een heel troepje van, bestaande uit een bruid, een bruidegom, een clown, een baby en vier kinderen. En u mag er eentje gratis uitkiezen als u 100 gram of meer Deense kaas kcopt. Daarvan hebben we wel 10 verschillende - nu extra voordelige - soorten. Zoals: Castello white 70+, Danish blue 50+, pakje 150 gram ,rW9 4.59 100 gram 3X3)®® Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 4 maart a.s.. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. la, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Naam:Voorletters:m/v Nr. bank/giro: Handtekening:. envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-128 030 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1