EC-ambtenaren Brussel van fraude verdacht Hie Apple Movie n Buitenland Dehaene neemt het op voor Vandenbroucke Beierse metaalarbeiders staken lurunde/en en Rwandezen luchten naar Tanzania Duitse Groenen willen onderzoek naar spionage Deelname oppositie maakt geen verschil Ik was bang dat Hitler me zou verzwelgen Vanmiddag 16.48 uur op Nederland 3 TERDAG 25 FEBRUAR11995 Jinosaurus-ei bevat nog embryo tkiNGChinese wetenschappers hebben in een dinosaurus-ei embryo ontdekt. Volgens het persbureau Xinhua is dit het ter wereld. De onderzoekers hebben het versteende ei gammastralen doorgelicht. Zo was het skeletje binnenin te Het fossiel stamt uit de Krijtperiode van rond 100 miljoen har geleden. Proces tegen Andreotti weer verdaagd De rechtbank in Palermo heeft gisteren het proces te- de Italiaanse oud-premier Giulio Andreotti opnieuw ver De hoorzitting wordt op 2 maart voortgezet. Dat heeft van de advocaten van de 76-jarige christen-democratische politicus meegedeeld. Het proces is vier keer eerder verdaagd. ineeuw in Alpen belemmert verkeer ieneve Het verkeer in Zwitserland en Frankrijk heeft gisteren reel hinder ondervonden van hevige sneeuwval. Frankrijk heeft Ie Mont-Blanctunnel naar Italië gesloten voor vrachtverkeer, lutomobilisten naar de Franse wintersportgebieden kregen het idvies sneeuwkettingen te gebruiken. De meteorologen ver dachten in het komende weekeinde nog meer sneeuw en daar- nee kans op lawines. evenslang voor moord in pub ielfast Vier Noordierse protestanten zijn gisteren in Belfast tot evenslang veroordeeld wegens een aanslag in een pub in het Noordierse Greysteel eind 1993. De vier schoten er tijdens een lalloween-feest acht mensen dood. De vier ontkenden tot don- 1 lerdag, toen ze in de beklaagdenbank opeens een bekentenis af- egden. Wall Street nog iets verder omhoog jew York De aandelenkoersen op de effectenbeurs in New York djn gisteravond nog iets verder gestegen. De Dow Jones-index, die donderdag voor het eerst sloot boven de grens van 4.000 junten, ging met nog eens 8,41 punten omhoog naar het re cordniveau van 4.011,74. Over de hele weekwas er een winst van 58 punten. Republikein Gramm stelt zich kandidaat Washington De Republikeinse senator Phil Gramm uit Texas heeft zich gisteren officieel kandidaat gesteld voor de presi dentsverkiezingen van 1996. Hoewel de verkiezingen nog ver weg zijn, zijn de Republikeinen nu al met hun selectieproces be gonnen om te proberen Democraat Bill Clinton uit het Witte Huis te verdrijven. Onderzoeken bij toeristische organisaties in Frankrijk en België AFP Agence France Pressc ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA* Deutsche Presse Agentur GPO Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPI United Press Inti Premier doet geen uitspraak over Claes brussel gpd De Belgische justitie heeft de Europese Commissie in Brussel gevraagd om de diplomatieke onschendbaarheid van drie ambtenaren op te heffen. Ze worden verdacht van fraude en corruptie binnen het departement toeris- brussel gpd Volgens het weekblad The Euro pean gaat het om de 50-jarige Griek George Tzoanos, die aan het hoofd stond van de afdeling onderzoek, zijn Franse assistent Pascal Chatillon (47) en diens secretaresse, een Griekse. Tzoa nos en Chatillon werdin een half jaar geleden al op non-ac tief gesteld in verband met een intem onderzoek bij de Com missie. Zij behielden wel hun loon. In verband met de fraudezaak zijn ook politie-onderzoeken gaande bij toeristische organi saties in Frankrijk en België. Daarbij zou het vooral om con sultant-bureaus gaan, die op drachten toegespeeld kregen uit Brussel. Een Commissie-woord voerder sloot gisteren niet uit dat in meer landen van de Eu ropese Unie onderzoeken zul len volgen. De malversaties begonnen in 1989, het Europese jaar van het Toerisme. Al in 1990 werd in het Europarlement geklaagd dat er in dat jaar van alles was misge lopen. Dat werd in 1993 door de Europese Rekenkamer beves tigd. Zeker zestien studies, die in opdracht van de afdeling van Tzoanos waren gehouden, wa ren verdacht. Zo leverden twee studies, die tezamen zo'n mil joen gulden kostten, bijna iden tieke uitkomsten op en de Re kenkamer vroeg zich dan ook af 'of we twee keer voor dezelfde informatie betalen'. Chatillon gaf één dezer dagen toe dal 'de corruptie tierde' op de afdeling onderzoek. Hijzelf zou echter steeds slechts 'in op dracht' hebben gehandeld. Vanuit de toeristische sector zijn klachten binnengekomen dat de afdeling soms tot dertig procent van de prijs van de con tracten voor zichzelf trachtte te De christendemocratische pre mier Jean-Luc Dehaene heeft het gisteren, voor het eerst sinds het uitbreken van de zogeheten Agusta-affaire, opgenomen voor zijn socialistische vice-premier Franck Vandenbroucke. Die hoeft van Dehaene niet op te stappen, zolang Justitie hem nergens officieel van beschul- digt. Dehaene neemt daarmee stelling tegen politici uit ver schillende oppositiepartijen, die hebben gevraagd om het ont slag van de SP-vice-premier en minister van buitenlandse za ken. Vandenbroucke was partij voorzitter toen in 1989 de SP- penningmeester smeergeld van helikopterbouwer Agusta aan- Gisteren schaarde ook de groene partij Agalev zich in het koor van oppositiepartijen die het heengaan van Vanden broucke en de Belgische NAVO- topman Claes eisen. WD-leider Bolkestein meng de zich gisteren in de interna tionale klaagzang over Claes met de opmerking dat de toe komst van de Belgische NAVO- topman 'er slecht uitziet'. Hij meent dat Claes, in afwachting van de resultaten van het on derzoek tijdelijk op non-actief moet worden gesteld. Premier Dehaene weigerde commentaar te leveren op de positie van Claes, omdat die niet meer ac tiefis in de Belgische politiek. Zie Zaterdagbijlage: De beer put van België berlijn ap )eze week trokken 24.000 de grens over ENEVE AFP/Rtr/DPA aar schatting 24.000 mensen jn de afgelopen week van Bu- indi naar Tanzania gevlucht, en woordvoerder van het Hoge Dmmissariaat voor Vluchtelin- (Ki van de Verenigde Naties UNHCR) zei gisteren in Genè- dat tweederde van deze luchtelingen Burundezen zijn, e rest waren naar Burundi ge luchte Rwandezen. De massale vlucht is een ge- 'olg van gevechten in het noor den van Burundi tussen het re geringsleger en leden van de ex tremistische Hutu-partij Palipe- hutu. Het leger bestaat in Bu rundi voornamelijk uit leden van de minderheid van de Tut si's, Het totaal aantal recente vluchtelingen uit Burundi be draagt ongeveer60.000. Ze voegen zich bij de 660.000 Rwandezen in noordwestelijk Tanzania, die vorig jaar de wijk namen om aan de moordpartij en in Rwanda te ontkomen. Amerikanen zouden telefoons aftappen Pasqua, die de leiding heeft over de Franse contraspionage, zei tegen de krant Le Monde dat het niet de bedoeling van zijn ministerie was geweest dat de affaire in de openbaarheid kwam. Hij suggereerde dat de Amerikanen mogelijk hadden 'gelekt'. De Amerikaanse ambassade, die had gezwegen sinds de af faire woensdag aan het licht kwam, antwoordde met een on gebruikelijk harde aanval op Pasqua. „We wijzen de aantij ging dat we verantwoordelijk zijn voor de gedetailleerde en volstrekt te betreuren lekken naar de pers stellig van de hand. Deze beschuldiging is waar noch geloofwaardig", zo stelde de ambassade. Hoewel andere functionaris sen hebben geprobeerd om de zaak te sussen, leek Pasqua er op aan te sturen het vuur nog hoger op te stoken. Hij noemde de spionage tegenover verslag gevers gisteren 'zeer ernstig' en zei dat andere Europese landen ook het slachtoffer zijn van on geoorloofde Amerikaanse spio nage. Premier Balladur legde zijn ministers gisteravond een spreekverbod op over de spio- nagekwestie. Zijn naaste mede werkers meldden dat het minis terie van binnenlandse zaken een onderzoek is gestart naar de oorsprong van het lek. De Duitse parlementariër voor de Groenen, Manfred Such, heeft gisteren opgeroepen tot een parlementair onderzoek naar mogelijke Amerikaanse spionage in Duitsland. Het tele visiestation SAT1 zei dat Ameri kaanse agenten telefoonlijnen in Duitsland aftapten. Such zei dat zijn oproep een vanzelfsprekend gevolg was van het spionageschandaal in Frankrijk. Dat land heeft de VS gevraagd vier diplomaten en een andere Amerikaan terug te roepen die zich schuldig zou den hebben gemaakt aan spio nage. „Ik neem aan dat er Ame rikaanse spionnen actief zijn in Duitsland, want ze zitten over de hele wereld", zei Such. „Maar ik heb er geen concrete informatie over." Such is de eerste Groenen-af- gevaardigde die zitting heeft in de negen leden tellende Parle mentaire Controlecommissie, die toezicht houdt op de inlich tingendiensten in het land. Le den van de commissie hebben toegang tot staatsgeheimen. De Amerikaanse ambassade in Parijs heeft de Franse minis ter van binnenlandse zaken Pasqua er gisteren van beticht dat hij liegt over de gebeurtenis sen die hebben geleid tot ont hullingen over de Amerikaanse spionage in Frankrijk. ■oedschiks of kwaadschiks; Tadzjikistan houdt toch verkiezingen Carl Szokoll vraagt aandacht voor verzet in Oostenrijk DEN HAAG DIEDERIK KRAMERS Goedschiks of kwaadschiks, de parlements verkiezingen in de Centraalaziatische repu bliek Tadzjikistan gaan morgen door. Buur landen en internationale organisaties heb ben er echter weinig vertrouwen in dat de neo-communistische machthebbers in Doesjanbe er zo in zullen slagen een eind te jmaken aan de gewapende strijd met de op positie, die het land nu al drie jaar verlamt. De Europese Unie (EU) en de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) weigeren waarnemers te sturen. Er is volgens hen geen garantie dat de verkie zingen vrij en democratisch zullen zijn, en ippositiepartijen hebben geen tijd gehad om campagne te voeren. Onzin, meent re geringswoordvoerder Zafar Sajdov: „De partijen tonen gewoon geen belangstelling voor verkiezingen De oppositie van islamitische en democra tische partijen is in 1992 het land uitgejaagd na een bloedige burgeroorlog die zeker 60.000 levens heeft geëist. Naar schatting een miljoen mensen is van huis en haard verjaagd. Sindsdien voeren hun strijders vanuit Afghanistan aanvallen uit op doelen in Tadzjikistan. Ondanks druk van buitenafwil de Tadzjiek- se leider Imomali Rachmonov niets weten van een dialoog met d.e oppositie. Afgelo pen najaar stemde hij op aandringen van Rusland, Oezbekistan en de Verenigde Na ties uiteindelijk in met een staakt-het-vu ren, om zo de weg voor presidentsverkie zingen vrij te maken. Plannen om de onderhandelingen voort te zetten en gevangenen uit te wisselen mis lukten echter, waarop de oppositie de ver kiezingen in november boycotte. Rach monov, die tot dan toe als parlementsvoor zitter waarnemend staatshoofd was, werd als president gekozen. Zijn tegenstander Abdoemalik Abdoeladzjanov, de favoriet van Moskou, klaagde over fraude en tegen werking door de autoriteiten. Dat belooft weinig goeds voor de verkiezin gen van morgen. Hoewel er geen partijen van de gewapende oppositie meedoen, waarschuwde president Rachmonov deze week dat hij geen kritische parlementariërs zal dulden: „Onder de kandidaten zijn mensen die slechts in het parlement willen komen uit zelfzuchtige motieven en om on rust in de republiek terug te brengen". Veel critici zijn er niet onder de kandidaten. Volgens de kiescommissie is 40 procent van hen functionaris of regionaal bestuurder. EU en OVSE klagen dat de meesten van hen de enige voorgedragen kandidaat in hun district zijn, hetgeen erop neerkomt dat ze verzekerd zijn van een plaats in het parle ment. De overige kandidaten zijn voorge dragen door een arbeiderscollectief, net als in de Sovjettijd, of door politieke partijen, met name de communistische. Ook als Rachmonov zijn macht weet te ver sterken, ziet de toekomst er voor Tadzjikis tan slecht uit. Door de aanvallen van de op positie vanuit het zuiden heerst een voort durende staat van oorlog. Zonder de 25.000 man Russische grenstroepen en de finan ciële steun uit Moskou zouden de macht hebbers in Doesjanbe het niet lang uithou den. Het centrale gezag wordt bovendien van binnenuit ondergraven omdat de re gio's zich er steeds minder van aantrekken. De Oezbeekse president Islam Karimov, tot dusver een van de belangrijkste steunpila ren van Doesjanbe, is de halsstarrigheid van zijn Tadzjiekse collega beu. Als Rachmonov geen serieuze discussie met de oppositie aangaat, dreigt een nieuwe burgeroorlog in de regio, waarschuwde hij vorige week op de topconferentie van GOS-leiders in Alma- Ata. Karimov zei dat de Russische president Jeltsin het met hem eens was, al heeft Mos kou zich de laatste maanden niet meer over de Tadzjiekse kwestie uitgelaten. Russische troepen hebben echter veel te lijden van de aanvallen van de oppositie. Ondanks het bestand worden er wekelijks Russen ge dood. Zeker nu de oorlog in Tsjetsjenië een langere en bloederige zaak is geworden dan aanvankelijk was aangenomen, groeit in Moskou de scepsis over de voortdurende oorlog in Centraal-Azië. VS waarschuwen twee Haïtiaanse samenzweerders MIAMI/PORT-AU-PRINCE Rtr De Verenigde Staten hebben gisteren twee vooraanstaande Haïtiaanse leiders gewaar schuwd een samenzwering te gen de regering van Aristide te stoppen. De twee, een voorma lig hoofd van politie en een ge pensioneerde generaal, onder houden banden met het voor malige regime van Duvalier. Zij zouden, zo meldt het dagblad de Miami Herald, onafhankelijk van elkaar opereren. De poging tot samenzwering is het jongste incident in een reeks dat de spanning in het Caribische land verder opvoert. Oud-president van de VS, Jim my Carter, is op dit moment in Haïti om te praten over de par lementsverkiezingen die voor 5 juni gepland staan.. "Ontmoet de Martinettis" Een film over de meest gebruiksvriendelijke computers Een klein half uur alles over de onbegrensde mogelijkheden en het opvallende gebruiksgemak van Apple Macintosh computers. Kunt u niet kijken, zet dan uw video op scherp. Want boeiend wordt het! Zie wat u moet doen om kans te maken op een Macintosh Performa computer. Apple HAARLEM BARENDA GRUTTERINK Carl Szokoll (79) is misschien wel de laatste mens die Klaus graaf von Stauffenberg, de grote man achter de mislukte aanslag op Hiüer op 20 juli 1944, aan de telefoon heeft gehad. „Jullie ge ven het toch niet op?", vroeg Von Stauffenberg nog dezelfde avond met gebroken stem aan Szokoll, die als jonge kapitein van de Wehrmacht in Wenen bij de legendarische officiersputsch was betrokken. Daarop viel de lijn weg. Von Stauffenberg werd kort daarna geëxecuteerd. „Zijn woorden klinken me nu nog in de oren", vertelt Szokoll. De jonge Oostenrijker had net zelf moeten verwerken dat Hit- Ier als door een wonder de dans was ontsprongen. In eerdere berichten was, zoals bekend, gemeld dat de Fiihrerdood was. In Wenen had de Wehrmacht, volgens de voorbereidingen van onder anderen Szokoll, daarop de top van de Partei en van de SS ontwapend en opgesloten. Het was van korte duur. Szokoll was deze week in Haar lem voor het symposium over het verzet tegen het nationaal- socialisme in Oostenrijk. Hij heeft jaren niet meer aan de oorlog willen denken, maar brengt het verzet van destijds nu actief onder de aandacht. „Ik denk dat het nodig is dat we de jeugd tonen dat er waarden zijn die de moeite waard zijn om je voor in te zetten. We moeten voorkomen dat de jeugd achter een pseudo-Hitler gaat aanlo pen. Mensen klagen te veel over de fouten in de democratie, zo veel dat de jeugd misschien denkt: 'laten we haar maar ver nietigen'." Szokoll was 23 toen hij zelf zag wat je dan verliest. Hij was nog maar net van de militaire aca demie, toen Oostenrijk door de Anschluss van 1938 bij het Groot-Duitse Rijk kwam. Szo koll maakte in datzelfde jaar nog persoonlijk kennis met Hit- Ier. „Hij keek me aan... met die ogen... ik was bang dat hij me zou verzwelgen." „Ik zag hoe de bruinhemden zwangere vrouwen en grijsaards met hun blote handen de stra Carl Szokoll: „We moeten voorkomen dat de jeugd achter een pseudo-Hitler gaat aanlopen." foto united photos de boer rob hendriks ten lieten opruimen. Zelf kwam ik al snel in conflict met de ras senwetten van Neurenberg, want ik wilde me verloven met een joods meisje. Ik moest öf haar opgeven, öf mijn loop baan." Szokoll bleef bij de Wehrmacht, aan de ene kant 'de stijgbeugel voor de misda den van de SS', maar aan de an dere kant misschien wel 'het enige instituut dat Hitier aan zou kunnen'. Trouwen met ge noemd meisje deed hij pas na 1945, maar 'onze zoon is al in de oorlog geboren'. Die zoon mag blij zijn dat hij zijn vader nog heeft. Hitier liet na de aanslag van 20 juli 1944 zo'n vierduizend mensen arres teren. De executies duurden tot in april van het jaar daarop. Op de een of andere wijze merkte niemand de doodsbange Szo koll op, misschien omdat een dergelijke verantwoordelijkheid niet bij zo'n jong iemand was verwacht. Hij was met slechts zestien anderen op de hoogte van de plannen voor de aanslag. De Wehrmacht bevorderde Szo koll zelfs tot majoor, want hij stond bekend als een zeer goed organisator op legergebied. Hij werd er bepaald niet vrolijker van. De Oostenrijker voelde zich steeds schuldiger, omdat de nazi's talloze mensen doel loos naar de slachtvelden stuur den. Hij gaf echter niet op, pre cies zoals Von Stauffenberg had De aanslag op Hitler had plaats gehad in het kader van de ope ratie Walkure, volgens dezelfde militaire regels zette Szokoll in Wenen de operatie Radetzkyop. Doelen waren schade toebren gen aan nazi-Duitsland en vooral het herstellen van het zelfstandige Oostenrijk. 'Ra detzky' groeide uit tot de enige echt grote Oostenrijkse organi satie van tegenstanders van Hit- Ier. Deze keer waren ook veel niet-militairen, losse verzets groepen, bij de zaak betrokken. Na de bevrijding van Wenen, in april 1945 door de Russen, was Szokoll het slachtoffer van die zelfde Russen. „Zij beschuldig den mij ervan een Amerikaanse spion te zijn die in het Sovjet hoofdkwartier had geïnfiltreerd. Wekenlang ben ik verhoord, zij schoren mij kaal." Toen Szokoll uiteindelijk vrij kwam, was hij alles kwijt. Behal ve het joodse meisje met wie 'ik nu bijna zestig jaar ben ge trouwd'. Ze was een van de wei nigen van haar familie die de oorlog hadden overleefd. In 1947 begon Szokoll aan een loopbaan in de filmwereld als producent. Hij was onder meer betrokken bij de internationale succesfilm De laatste brug, met Maria Schell. Pas in 1992 kwam hij op de gedachte om zijn ei gen verhaal te verfilmen: Opera tion Radetzky. G Meta yiotall KONIRt "riC munchen» In het Duitse Beieren zijn gisteren stakingen in de metaal begonnen. Aan de staking deden zo'n 11.000 leden van de vakbond IG Metall mee. Ze staakten bij bedrijven in en rondom München, Neurenberg, Augsburg (foto) en Ingolstadt. De werkgevers reageerden gisteren gelaten op de staking. De werknemers eisen 6 procent meer loon. foto anp rene paetow

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5