Consument keert zich af van binnenstad )ok Volkswagen roept luto's terug voor reparatie lesluit A73 pas woensdag Nog even en oom agent gaat in eentje de straat op Binnenland Wetenschappelijk peuteren aan Ailbertus' gebeente Leden Bende van Venlo beweren dat ze tien moorden meer hebben gepleegd -LEOLU XPrimeur vantiHJmiTi kTERDAG 25 FEBRUARI 1995 Wildgroei dakkapellen wordt beperkt ipn haag Voor het bouwen van onder meer schuttingen en iakkapellen in beschermde stads- en dorpsgezichten is voort- ian weer toestemming nodig van het college van B en W. Het cabinet ging gisteren akkoord met deze aanpassing van de Wo- ïingwet op voorstel van staatssecretaris Tommei (volkshuisves- ing). jhell onderuit op effectenbeurs iMSTErdam Koninklijke/Shell kreeg er gisteren van langs op de Amsterdamse effectenbeurs. Een winst van ruim 11 miljard gul len over 1994 was kennelijk nog niet genoeg voor beleggers, die iok donderdag het aandeel al hadden doen zakken. Gisteren ;ing het aandeel 2,70 achteruit naar 187,40 gulden. Sinds de be- endmaking van de jaarcijfers, donderdagochtend, heeft het landeel Koninklijke Olie in totaal ongeveer 5 gulden moeten in- lier en Nu wijkt niet voor Janmaat iilversumDe Centrumdemocraten willen een uitzending v le NCRV-actualiteitenrubriek Hier en Nu over hun partij tegen- louden. In een brief aan de NCRV stelt CD-voorzitter Janmaat uridische stappen en een schadeclaim in het vooruitzicht. Hier ;n Nu trekt zich daarvan echter niets aan en zal het item ko rtende maandag gewoon uitzenden. De reportage gaat over de ;haos binnen de CD. Sinds de gemeenteraadsverkiezingen van rorig jaar is bijna de helft van de CD-raadsleden door ruzies en fsplitsingen weggelopen. Nederlander opgepakt met drugs ratislava Op het vliegveld van de Slowaakse hoofdstad Brati- lava is gisteren een partij van 26,7 kilo zuivere cocaïne in beslag enomen. De Slowaakse politie heeft een Nederlander (kennelijk le bendeleider) en drie Slowaken gearresteerd. De partij drugs leeft een geschatte waarde van zeker drie miljoen gulden. ucht tussen FNV en CNV geklaard ien haag De ergste kou tussen de vakcentrales FNV en CNV is lit de lucht. Ze zullen in het vervolg proberen te voorkomen dat spanningsvolle situaties" tussen vakbonden in CAO-onderhan- lelingen (zoals in het streekvervoer) leiden tot openlijke ruzies. :NV- voorzitter Stekelenburg en zijn CNV-collega Westerlaken ïebben dat met elkaar afgesproken. In het conflict in het streek- 'ervoer maakten niet alleen de vervoersbonden van FNV en ;NV elkaar uit voor rotte vis. Ook bestuurders van de vakcentra- es mengden zich in het gewoel. EO-reporter moet gedrag aanpassen iiilversum De Evangelische Omroep heeft radioverslaggever HÏÏdëbrand Bijleveld gevraagd politici anders te benaderen. Te- tens schrijft de EO in een brief aan D66-fractieleider Wolffens- perger dat er geen steekhoudende argumenten zijn voor een boycot van de verslaggever. Dat heeft EO-radiodirecteur EO knevel gisteren laten weten. De fracties van PvdA en D66 had den eerder deze week gedreigd, niet meer met de verslaggever tan Tijdsein te praten. Hij zou antwoorden van politici in vraag gesprekken verdraaien. jjsen- frankfurt. anp-dpa a Opel moet ook Volkswagen a4to's voor reparaties naar de Irage terugroepen. Het gaat (n wagens van het type Golf en met een 1,6- en 1,8-liter [nzine- of dieselmotor, die in t periode 1983-1989 zijn ge duwd. HVolgens Pon's Automobiel- erbndel, de Nederlandse Volks gaat het in om 100.000 auto's. nileen al in Duitsland moeten V miljoen wagens worden ge- t Ipareerd. In de reSt van Europa lat het bij elkaar om 700.000 tie onderzocht. De Boers plan behelst een snelweg aan de westzijde van de Maas en tege lijkertijd een goede ontsluiting van het belangrijke industriege bied Roermond-Oost aan de andere kant van de rivier. De afgelopen dagen is duide lijk geworden dat de PvdA- en D66-ministers, gesteund door hun fracties, voorkeur hebben voor een westvariant. De WD- bewindslieden zetten in op oost. De WD-ftactie reageerde gis teravond teleurgesteld op het uitstel. D66-frac.tieleider Wolffensperger toonde begrip voor het uitstel, evenals PvdA- woordvoerder Van Gijzel. iseet kabinet heeft gisteren geen genomen over de ^3, een nieuw stuk snelweg ssen Venlo, Roermond en r aasbracht. De waag was of zijfet kabinet zou kiezen voor inleg ten oosten of t-en westen :o|ui de Maas. Premier Kok zei dens zijn persconferentie ech- aair dat het kabinet geen defini- ereve beslissing kon nemen, ndat minister De Boer lilieu) donderdagavond met el :n derde variant is gekomen. Het kabinet hakt nu waar- hijnlijk aanstaande woensdag knoop door. Dan is ook de lalbaarheid van de derde op- ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Winkelcentra buiten de stad hebben volgens Wereldhave toekomst Het winkelend publiek zoekt in de toekomst steeds min der zijn heil in de binnenstad. Dat geldt zeker voor de eerste levensbehoeften. De binnenstad is er straks alleen nog voor gezellig winkelen. Grote winkels en winkelcen tra aan de rand van de stad hebben de toekomst. Dat zei G. Verweij, directeur van het onroerend-goedbeleggings- fonds Wereldhave, gisteren in een toelichting op de jaar cijfers. keicentra buiten de stadscentra een gouden toekomst. ,,En dan heb ik het niet alleen over de grote steden, maar ook over plaatsen als Venlo en Assen." Daarom wil Wereldhave meer beleggen in dergelijke winkels, amsterdam anp „De consument wil een groter aanbod. Een breder assortiment met meer parkeergelegenheid. Afstand vormt geen probleem." Volgens Verweij is er voor win- winkelboulevards en -centra. Dat is mede ingegeven door de goede ervaringen in het Belgi sche Luik, waar in januari vorig jaar „op een zandvlakte" werd gestert met de bouw van een winkelcentrum (oppervlakte 30.000 vierkiante meter). Dit project, Belle lie, wordt op 23 maart opgeleverd, zes maanden eerder dan voozien. Belle lie is inmiddels volledig verhuurd. Volgens Verweij biedt een winkelcentrum grote voordelen boven de traditionele winkel straat. „In een winkelcentrum bepaal je als ondernemer zelf wie er wel en niet in mag. Zit je in een winkelstraat, dan kun je op elk willekeurig moment een grote discounter naast je krij gen." Ondernemers van super markten zijn overigens van plan dit jaar fors te bezuinigen op de personeelskosten. Ze denken vooral te kunnen bezuinigen door fulltime krachten te ver vangen door parttimers. Ook automatisering, natuurlijke af vloeiing en de overgang naar zelfbedieningsafdelingen wor den genoemd. Dat blijkt uit de gisteren bekendgemaakte resul taten van een onderzoek dat de Levensmiddelenkrant onder 150 ondernemers van super markten heeft gehouden. De meeste ondervraagden zeggen zich min of meer gedwongen te voelen het mes te zetten in de personeelskosten. Bijna de helft van de onder nemers geeft aan die kosten met meer dan 5 procent te wil len terugbrengen. Sommige on dernemers willen de perso neelskosten zelfs met meer dan 20 procent omlaag krijgen. De ondervraagden die niet bezuini gen, hopen door het opvoeren van de produktiviteit de kosten het hoofd te bieden. Directeur Th. Roos van het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel (CBL), een branche organisatie, noemt de houding van de ondernemers logisch. „Door de toenemende concur rentie komt het rendement steeds meer onder druk te staan. Dan is het begrijpelijk dat er naar de personeelskosten wordt gekeken, omdat die nu eenmaal voor een belangrijk deel het uiteindelijke rende ment bepalen." auto's. De reparatie is gratis. De auto's hebben mogelijk een mankement in de koelvloei stofcirculatie van het warmte- systeem. Bij controle door de service-afdeling van VW is vast gesteld dat bij een te laag koel- vloeistofpeil de warmtewisse laar oververhit raakt. Dit kan leiden tot een vroegtijdige ver oudering met lekkage als ge volg. Opel liet donderdag weten dat bij alle auto's van het type Astra, bij elkaar 2,3 miljoen au to's, reparaties nodig zijn aan het vulsysteem en de airbag. kerkrade Wetenschapper R. Panhuysen is gisteren begonnen met een onderzoek naar de echt heid van de beenderen van de vermoedelijke stichter van de ab dij van Rolduc in Kerkrade. Bis schop Wiertz van Roermond gaf onlangs toestemming om de sar cofaag in de crypte van de abdij kerk te openen. Panhuysen ver wijderde gisteren enkele stukjes bot die aan de universiteit van Groningen worden onderzocht. Door gebruik te maken van radio actieve isotopen kan de ouderdom van de botten tot op enkele tien tallen jaren nauwkeurig worden vastgesteld. De kloosterorde in Rolduc werd gesticht door Ailber tus van Antoing(1060-1122). De ze vestigde zich met die bedoeling in 1104 in de omgeving van kas teel Rode bij Herzogenrade. Met twee broers wijdde hij zich daar enkele jaren aan een leven van eenvoud, gebed, handenarbeid en hulp aan de armen. In 1111 verliet hij na een ruzie Rolduc en vertrok naar een klooster in het Franse Laon. Op 19 december 1122 stierf hij in Sechtem bij Bonn. Bij de af braak van de kerk in Sechtem werd in 1771 een skelet gevonden op de plaats waar Ailbertus zou zijn begraven. In 1895 werden de beenderen naar Rolduc gebracht waar ze vervolgens in een crypte zijn bijgezet. De twijfel over de authenticiteit van de botten is echter nooit helemaal verdwenen. Bekentenissen zouden op fantasie berusten BIJ VAN TIL venlo gpd Hoeveel moorden heeft de Ne derlands-Turkse 'Bende van Venlo' werkelijk op haar gewe ten? Acht, zoals tot nu toe werd aangenomen? Of zijn het er achttien, zoals een aantal ben deleden in een serie bizarre ver klaringen heeft opgebiecht? Behalve de koelbloedige liqui datie van een man in Reuver, een bejaard echtpaar in Venlo en vijf Turksen, zou de bende ook nog 'voor de kick' tien wil lekeurig uitgekozen passanten en trimmers hebben vermoord. En op een gruwelijke manier, zo willen de bendeleden politie en justitie doen geloven. Sommige slachtoffers zouden levend met schoppen en bijlen in mootjes zijn gehakt, met pikhaken uit el kaar zijn getrokken of met ste nen op hun buik gebonden in de Maas zijn gegooid. Het dos sier van de Bende van Venlo is met bloed doordrenkt. Probleem is alleen dat de lij ken nooit zijn gevonden. Toch hecht officier van justitie mr. K. Janssen waarde aan de verkla ringen van de bende. In een pro forma-zitting tegen zes bende leden vroeg en kreeg ze gisteren van de rechtbank in Roermond tot eind mei de tijd om het waardheidsgehalte van al deze 'bekentenissen' te onderzoeken. Terecht stonden zes bendele den leeftijd variërend van 19 tot 40 jaar. Met name de 22-jari- ge bendeleider heeft tijdens ver horen meer moorden bekend dan er lijken of vermisten zijn. En ook zijn vriendin 18-jarige vriendin en zijn 140-jarige broertje beweren los van elkaar dat er meer slachtoffers zijn ge maakt dan acht. De advocaten van de bende leden zijn ervan overtuigd dat de bende de andere tien moor den heeft verzonnen om indruk te maken of politie en justitie in de maling te nemen. „Als je het dossier leest, weet je hoe de hel eruit ziet", zei mr. Th. Hidde- ma, raadsman van een van de verdachten. „Maar het is pure fantasie, gebakken lucht." En persoonlijk tegen de officier van justitie: „Dit wordt een fiasco, dat geef ik u op een briefje." Ook de andere advocaten be stempelden de verklaringen van de bendeleden als 'lariekoek'. „Deze jongens zijn opgefokt omdat ze al zo lang vastzitten. Ze roepen maar wat," aldus mr. G. van Asperen, verdediger van een andere verdachte. Hij vroeg de rechtbank vergeefs een des kundige in te schakelen om de 'bekentenissen' eens kritisch onder de loep te nemen. „Ze rammelen van alle kanten." De strafzaak tegen de zes bendeleden wordt op dinsdag 23 mei voortgezet, zij het dat het ook dan om een pro forma- zitting gaat. Officier van justitie Janssen hoopt dan wat meer bewijzen op tafel te kunnen leg gen voor de 'moorden zonder lijk'. Het daadwerkelijke proces tegen de Bende van Venlo be gint half augustus. Als eerste onthullen wij voor u de vor men van de Leolux Mindo: zitcomfort dat nu reeds is bekroond. Het design is van Hugo de Ruiter. Wij stellen u in de gelegenheid om de première van de Mincio mee te beleven. Terwijl de rest van Nederland nog even moet wachten, staat de A M nieuwste Leolux vandaag a' bij ons in de zaak! 2-zitsbank v.a. 3595.- (in Wapitileer) Ook verkrijgbaar als 2ji en 3-zitsbank LEOLUX Bijpassende fauteuil: Carabas 948 v.a. 2375.- L BIJ ONS TE ZIEN MODEL a Noorderkade 38 1823 CJ Alkmaar Telefoon 072-112760 Q Parkeerterrein DESIGNCENTRUM den bosch erik van der struus Een agent alleen op pad. Doodnormaal in de VS, ongewoon in Nederland. Toch is ook hier een kentering zichtbaar. Gedwongen door perso neelsgebrek denken steeds meer korpsen aan solo-surveillances. Experimenten laten immers zien dat het kan. „Een eenvoudige aanrijding, daar hoefje echt niet met zijn tweeën naar toe." Anderhalf jaar zijn ze er nu meer bezig, in het zuidoosten van de provincie Noord-Brabant. De resultaten zijn zeer positief. „De solo-surveillan ce is een succes-story. We hebben nog geen na delen kunnen ontdekken", zegt inspecteur G. van de Ven. Agenten hebben meer verantwoordelijkheid gekregen. Maar anders dan tegenstanders vrees den, heeft het niet geleid tot onveilige situaties. Van de Ven: „Integendeel. Ze voelen zich vol waardiger. Juist omdat ze veel vaker zelfstandig beslissingen moeten nemen". Burgers hebben bovendien het idee dat er se rieuzer naar hen wordt geluisterd. Een agent al leen is makkelijker te benaderen, vermoedt de inspecteur. „Sinds de invoering van de solo diensten zijn er geen klachten meer geweest over het optreden van de politie. Het zijn opme^kelijken resultaten voor een plan dat anderhalf jaar geleden uit pure nood zaak werd ingevoerd. Tijdens de samenvoeging van gemeente- en rijkspolitie had het district Deurne-Asten-Someren (DAS) 26 van de 90 for matie-plaatsen moeten inleveren. Net als in de rest van het land raakte ook in Brabant het plat teland agenten kwijt aan de steden. Van de Ven: „De vraag was, hoe de we de resterende mensen zo goed mogelijk konden inzetten. De burger mocht immers niet de dupe worden van onze sores. Daar was iedereen het over eens". De oplossing werd ten slotte gevonden in so lo-diensten. Reden vroeger vier agenten in twee auto's door het district, sinds 1 oktober 1993 rij den er drie politiewagens. Elk met één agent, 's Avonds en 's nachts wordt er, omwille van de veiligheid, nog wel in duo's gesurveilleerd. „Je kunt het gerust een cultuurdoorbraak noe men", zegt Van de Ven. „Het is al tientallen ja ren zo dat agenten met zijn tweeën de straat op gaan. Dat word je ook geleerd op de opleiding. Vandaar dat we heel veel gesprekken hebben ge voerd. Alle mogelijke nadelen zijn van te voren belicht." De collega's voelden aanvankelijk weinig voor het experiment. Ze zagen allerlei 'beren op de weg'. Stel je voor dat je in je eentje een aanrij ding moet afhandelen, waarbij vier dronken kleerkasten meteen op de vuist willen. Wat dan? Van de Ven: „We hebben iedereen kunnen over tuigen dat zulke incidenten zelden voorkomen. En komt er zo'n melding binnen, dan wacht je op assistentie. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat agenten roekeloze dingen gaan doen. In de praktijk is dat ook nog nooit gebeurd". Meer communicatie en vooral betere informa tie zijn daarbij essentieel. „Als er een winkeldief is aangehouden, willen we wel weten: gaat het om een jongetje van twaalf dat een gummetje heeft gestolen of om een junk die geheel buiten zinnen is. In het tweede geval kun je natuurlijk beter met zijn tweeën gaan." Landelijk staan de solo-diensten nog in de kinderschoenen. Verder dan een enkel projectje zijn de meeste korpsen nog niet. Maar gedwon gen door personeelsgebrek wenden enkele re gio's nu de steven. Brabant-Noord bijvoorbeeld neemt op 8 maart een besluit over 'een meer ef ficiënte inzet van de politie-zorg'. „Bedoeling is dat we straks anders gaan sur veilleren", zegt de Bossche woordvoerder J. Brummans. De korpsleiding denkt dat agenten 'in sommige gevallen' een melding alleen kun nen afhandelen. Waar en wanneer is nog een punt van overleg met de dienstcommissie (on dernemingsraad). „Maar een eenvoudige aanrij ding, de afwikkeling van een inbraak; daar hoef je volgens mij niet met twee mensen naar toe", zegt Brummans. Het personeel moet er nog wel grondig op worden voorbereid. Want ook in Den Bosch is de sok)-surveillance een beladen begrip. Brum mans: „Bij veel agenten gaan de nekharen on middellijk rechtop staan. Ze vinden het dood eng". De politiebonden kennen die angst. Reden waarom ze zich fel verzetten tegen solo-dien sten. „Het is gewoon gevaarlijk", zegt M. van Erp van de christelijke ACP. „Van tevoren weet je nooit precies waar je naartoe gaat. Bovendien zijn er situaties waar je minimaal met zijn twee ën moet zijn. Bij een inbraak is het zo dat één agent de voordeur neemt en de ander achterom gaat. Dan kun je echt niet in je uppie." Het publiek wordt bovendien een oor aange naaid, zegt ze. „Er wordt gesuggereerd als zou er meer blauw op straat komen. Maar als individu ele agenten negen van de tien keer op assistentie moeten wachten, schiet de burger er weinig meer op. Integendeel, hij moet zelfs langer wachten op de politie. Wij vinden dat je reinste volksverlakkerij." Opmerkingen dat de solo-diensten in de Vere nigde Staten de gewoonste zaak van de wereld zijn, kaatst Van Erp onmiddellijk terug. „Mensen die dat roepen, lezen blijkbaar de evaluatierap porten niet. De Amerikaanse politie komt juist weer een beetje terug van de solo-diensten. Het blijkt dat ze in bepaalde situaties juist meer agressie oproepen. Bij een burenruzie bijvoor beeld kun je de partijen niet meer gelijktijdig aanhoren. Dat werkt oproer in de hand." De Brabantse inspecteur Van de Ven bestem pelt al die bezwaren als 'koudwatervrees'. „In de praktijk wordt het niet onveiliger voor agenten. In de anderhalf jaar dat we nu met de solo-sur veillances werken, heeft zich nog niet een inci dent voorgedaan. En het verhaal dat agenten vrijwel altijd op assistentie wachten, klopt ook niet. Wij merken dat er ter plekke zelden om back-up wordt gevraagd." den haag-beverwijk. Wallage en Kok op bres voor koopkracht lage inkomens nota van minister Zalm (finan ciën) besproken. Daaruit blijkt dat de belastingopbrengsten vergeleken met de stand van zaken in september 2,1 miljard gulden meevallen. Ten opzich te van de verwachtingen begin vorig jaar is er zelfs 6,4 miljard extra binnengekomen, aldus Kok. Hij waarschuwde dat het niet zeker is dat die meevallers blijvend zijn, maar noemde de vooruitzichten positief. De WD en in mindere mate D66 willen meevallers gebrui ken om het financieringstekort over de overheid verder om laag te brengen. De PvdA-frac- tie wil daarentegen door las tenverlichting de banengroei extra stimuleren, en wil daar naast ook iets aan de koop kracht doen. Kok sloot zich gisteren dus bij zijn partijge noten aan. Premier Kok vindt dat belas tingmeevallers ook moeten worden gebruikt voor de koop kracht van de laagstbetaalden, „of ze nu werken of niet". Of die koopkrachtreparatie de vorm moet krijgen van een herstelde koppeling of van be lastingmaatregelen liet hij in het midden. De premier deed zijn uitspraken gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferen tie. PvdA-fractieleider Wallage hield gisteravond op een ver kiezingsbijeenkomst in Bever wijk een soortgelijk pleidooi. Hij hield WD en D66 voor dat ze ervan doordrongen moeten zijn, dat regeren met de PvdA ook betekent een sociaal beleid voeren. De ministerraad heeft giste ren de zogenoemde Februari-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3