'Deze zaak stinkt' Botsing van oud en nieuw in Oegstgeest 'Misschien zijn we te eerlijk voor de politiek' Leejbaar Oegstgeest is altijd een actiegroep gebleven 'e moesten het vier jaar met elkaar uitzingen, maar binnen tien aanden ging het al fout. De breuk tussen de twee wethouders 'llongren en Lisman van nieuwkomer Leefbaar Oegstgeest en de twee wethouders van de 'oude' partijen Kamphuisen (WD).en in Eisen (Progressief Oegstgeest) was onvermijdelijk. Volgens het eerste duo konden hun collega's niet wennen aan een geheel ieuwe en open manier van politiek voeren. Voor de laatste tivee jyestond die nieuwe manier slechts uit wantrouwen, naïviteiten manipulatie. Beide tweetallen blikken nog eens terug en 'fjsch romen niet te vertellen wat ze van hun voormalige collega's denken. Van Eisen (links) en Kamphuisen. foto's dick hocewoninc L va an Eisen en Kamphuisen hadden vaak kritiek op het functioneren c van Ollongren en Lisman. Een van verwijten was dat het duo niet zelfstandig sluiten kon nemen. v« I?.11 n Eisen: „Als we met z'n vieren een besluit men, gingen zij dat daarna weer bespreken ;t hun fractievoorzitter De Soeten, dat is de )te baas. Soms kwamen ze vervolgens te- en wilden ze hun eerder ingenomen indpunt veranderen en dan dacht ik: met e spreek ik nou, ik kan net zo goed- direct r ït De Soeten gaan praten. mphuisen: „Ze hadden een aantal voorin- 1 nomen standpunten zoals: de Broek- en i. nontjespolder moét groen blijven. Natuur- t, dat wilde iedereen. Maar toen dat niet Dgelijk bleek, gingen ze op zoek naar even- ele kleine juridische foutjes die er mis- tien in het verleden waren gemaakt waar- ïe ze dachten de boel alsnog tegen te hou- n. Als ze die gevonden hadden, was er nog een sprake geweest van een muis die pro- erde een olifant tegen te houden." k' aardoor verliep de samenwerking zo S oef? k' in Eisen: „Leefbaar Oegstgeest is altijd een tiegroep gebleven. Ook al vertegenwoordig 42 procent van de kiezers, je moet ook ar de andere minderheden kunnen luiste- n. Een wethouder zit er in het belang van e burgers. Politieke zuiverheid is niet syno- em aan Leefbaar Oegstgeest. Je kan ook et uitgaan van het principe: wij weten wat goed is voor de inwoners van Oegstgeest en de oude partijen niet. Dat is verkiezingsla- waai dat je als actiegroep nog kan gebruiken om de publieke opinie te beïnvloeden, maar niet als serieuze politieke partij." Was er bij Leefbaar Oegstgeest echt zo'n wantrouwen jegens de ambtenaren? Van Eisen: „Lisman is bijvoorbeeld tegen alle adviezen in gewapend met een plattegrond naar het huis van Van Rij in Leiden gegaan om te kijken of er in ruil voor de Broek- en Si- montjespolder een stukje Leidse Hout terug viel te krijgen. Daarna gaat Oegstgeest zich plotseling vreselijk verzetten tegen de drei gende grenscorrectie. Die actie heeft onze positie tegenover Leiden, Warmond en pro vincie zéér ongeloofwaardig gemaakt. Dat was een beginnersfout. Zo werkt de politiek niet, en zo ga je ook niet om met de ambte naren. Kamphuisen en ik kunnen wél als goede collega's met elkaar omgaan en hij is nota bene een WD-er. Die hoor ik als pro gressief bij wijze van spreken toch een vieze rik te vinden." Was de breuk onvermijdelijk? Lisman (links) en Ollongren. Kamphuisen: „Ja, wij waren verrast door de inhoud van de advertentie van LO in de Oegstgeester Courant. Daardoor was er dui delijk sprake van disloyaliteit. Wij waren de 'oude hap' die de mening van de kiezers aan Hoe nu verder? hun laars lapten. En iedere keer maar hame ren op het feit dat ze 42 procent van de stem men hadden gehaald. Daar hadden ze niet iedere keer mee moeten dreigen." Van Eisen: ja, neem nou dat pamflet dat LO huis-aan-huis heeft verspreid, vol met halve waarheden. Die partij moet weer met de beentjes op de grond komen en ook respect opbrengen voor de andere partijen." Kamphuisen: „Wat is er in dit prachtige, dorp met relatief weinig armoede of problemen nou helemaal aan de hand. Het is een mooie gemeente maar in het raadhuis is het kin nesinne. Bij mij is er geen gevoel van triomf, wel van opluchting en we moeten snel verder want er staat een aantal belangrijke besluiten op de rails." Van Eisen: „Wij willen echt niet die 42 pro cent buitenspel zetten. En hoewel ze niet meer in het college zitten, hoop ik toch dat LO een constructieve bijdrage wil blijven le veren." Verschillende malen werd ze oner varenheid verweten. Ollongren en Lisman zouden politiek zo groen zijn geweest dat belangrijke beslissingen te lang werden uitgesteld. Die kritiek was niet terecht, vindt het duo. Lisman: „Het klopt dat we geen gemeente bestuurlijke ervaring hadden en dat is ons een enkele keer opgebroken. De beantwoor ding van brieven van inwoners duurt nu nog te lang, dat geef ik toe. Maar als ik lees dat ik het door onervarenheid afleg in de onder handelingen over de Broek- en Simontjespol- der tegen de gehaaide Van Rij van Leiden, dan zeg ik: dat moet nog blijken. En dat hele gedoe rond die polder heeft élles bij de ge meente verlamd en vertraagd. Daar waren raadsleden, het college en de ambtenaren zó mee bezig dat andere zaken nauwelijk aan de orde kwamen. Andere kwesties zoals het de verplaatsing van de bibliotheek, de uitvoe ring van gemeentelijk verkeersbeleid en het verzetten van het kunstwerk Doorgaande Be weging komen binnenkort aan de orde." Ollongren: „Wij hadden pas na een enkele maanden door dat het dreigement van de provincie om de grens bij de polder te wijzin gen in het voordeel van Leiden, een heel on eigenlijk middel is. De burgemeester en de gemeentesecretaris zijn juridisch beter on derlegd en hebben ons niet op de risico's ge wezen. Ligt dat dan aan ons? Verder wil ik opmerken dat democratische besluitvorming nu eenmaal tijd vergt." Lisman: „Dan moet ik toch nog een keer wij zen op de zogeheten 'doorlopers'. Zaken die door de vorige raad waren besloten maar die wij moesten uitvoeren of oppakken. Je kon merken dat Van Eisen en Kamphuisen, die in de vorige periode raadsleden waren en dus ook bij die besluiten waren betrokken, zich op hun staart getrapt voelden als wij op de fouten rond zo'n oud besluit wezen. Een an der voorbeeld: wij wilden besluiten in het college ook voorleggen aan de fractie om te zien of er ook een draagvlak voor was. Mis schien dat Van Eisen en Kamphuisen moeite hadden met deze werkwijze." Was er bij Leefbaar Oegstgeest echt zo'n wantrouwen jegens de ambtenaren? Ollongren: „Dat verhaal is een eigen leven gaan leiden. Ik kan me voorstellen dat er in het begin een beetje argwanend tegen ons is aangekeken. Maar als ik dat soort aantijgin gen hoor, denk ik wel eens: misschien zijn we een beetje te eerlijk voor de politiek en had den we dat harder kunnen ontkrachten." Lisman: „Ik durf juist te stellen dat ik een goede verstandhouding met ambtenaren heb gehad. Eén keer hebben we ingegrepen toen wel erg makkelijk door de ambtenaren werd voorgesteld om de onroerendgoed-belasting fors te verhogen. Dat was toen bleek dat Oegstgeest minder geld van het rijk krijgt. En wat we ook niet wilden, is dat een ambtenaar zoveel macht kreeg, zoals Hermes had (voor malig hoofd openbare werken, red.). Het valt Hermes niet kwalijk te nemen dat hij door zijn daadkracht en kennis veel invloed kreeg. Een wethouder moet dat in goede banen lei den. Dat is onder zijn leiding bij het gele ge bouw aan de Geversstraat niet gebeurd. Maar let op, het nieuwe plan voor het 'gat van Kamsteeg' wordt weliswaar ook groot, maar komt tot stand met samenwerking van be stuur, ambtenaren én omwonenden." Was de breuk onvermijdelijk? Lisman: „Ik denk dat voor de vier andere par tijen al vaststond dat we weg moesten. De manier waarop, blijf ik onfatsoenlijk vinden. Toen wij al hadden aangekondigd dat we zouden opstappen, werd de motie van wan trouwen alsnog in stemming gebracht. Dat was niet nodig geweest. We hadden de stem ming over de twee plannen voor een nieuw raadhuis kunnen afwachten. Als dan tijdens de raadsvergadering van 7 maart nog steeds een meerderheid tegen het alternatief van Leefbaar Oegstgeest was geweest, dan had den we een probleem gehad. Maar in de tus sentijd hadden we dan nog wel kunnen vra gen of ze ons inderdaad zó zat waren dat we moesten vertrekken. Nu wordt ons verweten dat we ons achter de inhoud van een adver tentie in de Oegstgeester Courant hebben ge schaard waarin het standpunt van LO over deze zaak stond verwoord. Maar dat de an dere collegeleden in dezelfde editie een offi cieel gemeentelijk persbericht plaatsten met een opsomming van de voordelen van hun plan, zonder ons in te lichten, daar hoor je niemand over." Hoe nu verder, de komende drie jaar tot de verkiezingen in de oppositiebanken? Lisman: „Ik ben aangevallen op het feit dat ik in een interview zou hebben gezegd dat we bij de komende verkiezingen gaan streven naar de absolute meerderheid en dus ook de absolute macht. Zo bedoelde ik dat laatste niet. Wat ik probeerde te zeggen was dat we de nieuwe bestuurscultuur die wij voorstaan kennelijk alleen maar kunnen verwezenlijken als we een meerderheid aan zetels hebben. Het woord 'macht' gaf daar een negatieve la ding aan." ZATERDAG 25 FEBRUAR11995 oewel Enny Gibbels en haar I vriendin en buurvrouw Eva -M» Biesheuvel (56) geen kopstuk- uit het bestuur zijn, vormen ze, zeker Is augustus 1994, het gezicht van de hting tot Behoud van het Koninklijk Mili- Invalidenhuis. In die hete zomermaand kkte de stichting bekend dat zij het eerste >r burgers aangezwengelde referendum (Leiden en Nederland op wilde zetten, h bijna elke vergadering van gemeente- of raadscommissie is het referendum Isdien aan de orde geweest. Biesheuvel en Is bezochten al die bijeenkomsten, co- ieerden een grootscheepse handteke- ;enactie, onderhielden contacten met tal personen die ze konden gebruiken, be- ikten raadsleden en ambtenaren met idpunten en vragen en verzamelden aller- itukken. Bij die laatste activiteit kwam er van een onbekende, die een vertrouwe- ituk bij de vrouwen in de bus stopte. Ie Leidse gemeentepolitiek, inclusief de •okken ambtenaren, heeft zich op een en- uitzondering na nog nimmer verheugd iond over de primeur die de stichting Lei en Nederland heeft bezorgd. Integen- ze is in een verbeten strijd verwikkeld de stichting. „De gemeente is banger wij. Ze doet zo raar. Ze gedraagt zich als kat in het nauw", zegt Biesheuvel, de ega de beroemde schrijver, n belangrijk voorbeeld is volgens Bies- el de installatie van de redactiecommis- Idie de referendumvraag moest formule- Biesheuvel beweert dat burgemeester en houders er alles aan gelegen was dat de hting de redactiecommissie niet te spre- zou krijgen voordat de referendumvraag bedacht. En dat terwijl Biesheuvel en bels graag hadden overlegd over de vraag de kiezer uiteindelijk zou worden voorge- i. De twee hebben inmiddels aangetoond de commissie de vraag zelfs al had gefor- leerd voordat ze officieel was geïnstal- d. „De gemeente wilde ons er niet bij iben. Geen raadslid dat daar werk van ft gemaakt." Rijke tantes twee kunnen nog tal van voorbeelden -gU') reiken van 'vals spel' van de gemeente. In ogen is wethouder T. van Rij (PvdA), die 'ens ziekte enkele maanden buitenspel it, 'de grootste boosdoener'. „Hij heeft- van meet af aan neergezet als rijke tantes omkomen in de vrije tijd en daarom maar referendum op touw hebben gezet over rjv i kwestie die geen kwestie is. Zelf doect hij rkomen alsof hij slechts een deal uitvoert t door zijn voorgangers is gesloten maar ok Februari is al flink gevorderd maar bij Enny Gibbels (54) aan de Leidse Kernstraat hangt de kerstversiering nog aan de ramen. De huiskamer, met vrij uitzicht op de met sloop bedreigde serre en eetzaal van het voormalige Koninklijk Militair Invalidenhuis, toont de aanblik van een archief in wording. Overal liggen stapeltjes papieren en kranteknipsels die direct of indirect over het Leidse referendum handelen. wij beschikken over stulcken waarmee kan worden aangetoond dat hij en niemand an ders, ook bouwer Van der Plas niet, heeft toe gewerkt naar de sloop van de serre en de eet zaal. Hij heeft de deal, die nooit op papier is gezet, overgenomen en versterkt ten faveure van een project-ontwikkelaar die hij alsmaar de hand boven het hoofd heeft gehouden." De vrouwen verwijten de gemeente dat ze 'op de man speelt' en 'halve waarheden' de wereld in stuurt. Zo wilde de gemeente in een brief aan alle stemgerechtigden de zin la ten opnemen dat het referendum eigenlijk niet meer is dan een ultieme poging van Lei- denaars uit een gegoede buurt om een bouw plan tegen te houden, waar woningzoeken den juist op zitten te wachten. Biesheuvel: „De gemeente en zeker de PvdA zou er alles aan moeten doen dat men sen in achterstandswijken beter de weg leren kennen in inspraalcprocedures. Nu wordt de zaak helemaal omgedraaid: de rijken mogen niet en de armen kunnen gelukkig geen vuist maken." Gibbels, nijdig: „Rijk? Schrijf maar Enny Gibbels (links) en Eva Biesheuvel tussen de papieren. „We hebben geen tijd om op te ruimen." foto ben de bruyn Aanstichtsters van Leids referendum betichten gemeente van vals spel op dat ik alimentatie krijg. Als ik echt geld zou hebben dan had ik er al lang een detecti ve opgezet. Voor mij staat namelijk als een paal boven water dat deze zaak stinkt. Wat in het zuiden des lands is gebeurd met al die bouwschandalen, kan in Leiden ook." Bies heuvel: „Het is niet vreemd dat we zo wan trouwend zijn. Als je weet dat Van der Plas en de gemeente dezelfde advocaat hebben en dat Van der Plas in de contracten met de huurders van het hoofdgebouw heeft laten opnemen dat ze niet mogen protesteren te gen het bouwplan, dan zet dat je toch aan het denken." Vrije sector Biesheuvel vindt dat Van Rij en anderen met hun uitlatingen arm en rijk in Leiden tegen elkaar uitspelen. „Daar zou ik wat meer be grip voor kunnen opbrengen als het bouw plan sociale woningbouw behelst. Maar alles aan de achterkant van het Invalidenhuis wordt kort en klein geslagen voor 28 apparte menten in de vrije sector. Veelzeggend is dat een Katwijkse makelaar huurcontracten af sluit voor de reeds bestaande appartementen in het hoofdgebouw met mensen die in Den Haag wonen, in Amsterdam werken en naar Leiden zijn verhuisd. Over zulke woningzoe kenden gaat het." „De gebouwen en de bomen kunnen zelf niet spreken", verklaart Gibbels de volhar ding waarmee Biesheuvel en zij hun woon omgeving beschermen. „Maar we hadden ons ook zo uitgesloofd als het Invalidenhuis ergens anders had gestaan. Ik bedoel: ik woon ook niet bij Molen de Put maar daar heb ik op de Leidato tien dagen lang loten voor staan verkopen." „Ons gaat het om de precedentwerking van dit bouwplan. Als hier een deel van een monument mag worden gesloopt, alleen maar omdat er woningnood is, wat betekent dat dan voor het Dudok-gebouw van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel? Wij zijn betrokken Leidenaars die hun stad niet wil len laten afbreken. Wij behartigen geen spe cifieke belangen, wij zijn bestuursleden van een stichting die als het ware dwars door alle politieke partijen heen loopt." De vrouwen komen er voor uit dat het ge wraakte bouwplan aan de Hoge Rijndijk 25, zeker nu dit is uitgemond in een referendum, hen emotioneel hevig aangrijpt en dat ze zich de laatste tijd met weinig andere zaken be zighouden. De telefoonrekeningen van Gib bels hebben recordhoogtes bereikt en in de kleine uurtjes zijn ze dikwijls nog op voor overleg. „Maar we kunnen tegen een stootje. We zijn beiden de 50 gepasseerd en dan hoef je het klokje niet meer rond te slapen." Wat nu als de stembusuitslag ongunstig is voor het Invalidenhuis? Biesheuvel en Gib bels verklaren dat ze geen verhuisplannen hebben klaarliggen. Toch heeft het gevecht met de gemeente hun leven veranderd. Ze zijn tegenwoordig heel erg op hun qui vive. Rond de laatste jaarwisseling hebben ze de brandweer en de politie gevraagd een extra oogje in het zeil te houden bij het Invaliden huis. Een paar jaar geleden schakelden ze zelfs een bewakingsdienst in en tijdens het ommetje voor de nachtrust controleren ze zelf. „Stel dat het in de fik vliegt. Dan is het referendum ook niet meer nodig. Van der Plas Opvallend is dat de twee vrouwen niet nega tief oordelen over project-ontwikkelaar Van der Plas. De Katwijker staat er zelfs goed op bij Biesheuvel en Gibbels, zeker sinds hij de twee heeft gecomplimenteerd met hun actie. Van der Plas heeft ze gekscherend apparte menten aangeboden met uitzicht op hun huidige huizen. Biesheuvel: „We hebben hem uitgenodigd om dan bij ons te komen bridgen maar hij zei dat hij liever biljart." Met de gemeentelijke overheid maken Biesheuvel en Gibbels niet zulke gekkigheid. De gespannen verstandhouding laat dat niet toe. Beiden verklaren dat ze de gemeente door de gebeurtenissen van de laatste maan den zijn gaan wantrouwen en dat ze qua po litieke voorkeuren het spoor bijster zijn ge raakt. Biesheuvel: „lk ben doorgaans een PvdA- stemmer. Tegelijk met het referendum op 8 maart zijn er verkiezingen voor de Provincia le Staten maar ik weet echt niet welk vakje ik dan rood moet kleuren. Er staat maar een ding vast en dat is dat ik voorlopig geen PvdA meer zal stemmen." Gibbels stemt meestal WD. zo ook in maart 1994 bij de verkiezingen voor de Leid se gemeenteraad. De partij, tegen het bouw plan maar ook tegen referenda, werd de grootste van de stad maar stelde zich in Gib bels' ogen halfzacht op bij de college-onder handelingen waardoor ze geen wethouders kon leveren. „Door haar eigen schuld is de WD in de oppositie beland. Toch is ze ons nooit afgevallen." Biesheuvel: „De WD is in deze kwestie een zeer betrouwbare partij omdat ze consequent heeft bepleit dat er een onderzoek moet komen naar de gang van za ken rondom de deal met Van der Plas. Dat geldt ook voor SP en Leiden Weer Gezellig- De Groenen." Gibbels en Biesheuvel beschuldigen de ge meente niet alleen van gemeen spel maar ook van 'onkunde'. „Ook hier is weer met miljoenen gesmeten, met belastinggeld van de Leidenaars. Het college heeft zich bij voorbaat gebonden aan de schadeclaim van 2.5 miljoen gulden van Van der Plas, in het geval dat hij niet mag bouwen", aldus Gib bels. Biesheuvel: „Omdat het college dit nu al zwart op wit heeft laten vastleggen, kan Van der Plas achterover leunend 8 maart afwach ten. Hij is de enige die zich over de uitslag van het referendum geen zorgen hoeft te ma ken."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 33