'Ritzen krijgt rotte eieren, ik waardering! Crisisdiplomatie Zulu-leider bom onder stabiliteit Feiten &Meningen Republikeinen willen een 'kleurenblind' Amerik; ZATERDAG 25 FEBRUAR11995 NIEUWSAëNALYSE De leider van de Inkatha-partij en minister van binnenlandse zaken, Mangosuthu But- helezi, bedreigt de fragiele democratie in Zuid-Afrika. Politieke waarnemers zijn van mening dat Buthelezi zijn crisisdiplomatie gebruikt om zichzelf sterker politiek te pro fileren. De Zulu-leider liep afgelopen dinsdag met 43 parlementsleden van zijn partij uit de volksvertegenwoordiging, omdat presi dent Mandela en vice-president De Klerk een belofte over internationale bemiddeling niet zouden nakomen. Hun toezegging dat internationale adviseurs zouden bemidde len tussen het ANC en Inkatha-over de inte rim-grondwet, deed Buthelezi vorig jaar be sluiten aan de eerste multi-raciale verkie zingen mee te doen. Inkatha beslist begin volgende maand op een partijcongres of het definitief uit het parlement stapt. Buthelezi wees donderdag een bemiddelingsgesprek met Mandela en De Klerk af. Waarnemers en politieke commentatoren zeggen dat de minister van binnenlandse zaken met 'druk- en mobilisatiepolitiek' hoog spel speelt. Niet alleen ondermijnt Buthelezi de interne democratie, ook maakt hij buitenlandse investeerders kopschuw, menen zij. ,,Het nationale parlement is voor Buthelezi een nieuw forum geworden om zijn politieke ideeën over de definitieve Grondwet uit te dragen", zegt politiek we tenschapper Maseko. „Het is ook een goed koop forum om een politieke campagne te voeren zeven maanden voor het begin van de lokale verkiezingen." ANC-parlementari- ër Booi beschuldigde de minister van het bedrijven van propaganda. Buthelezi heeft bezwaren tegen de inte rim-grondwet die een definitief karakter moet krijgen. De Zulu-leider wil een beper king van de macht van de centrale regering en eist een grotere autonomie voor de pro vincies. Bovendien wil hij dat de Zulu-ko- ning Zwelithini meer macht krijgt. Alexander Johnston van de Universiteit van Natal zegt dat lessen uit het verleden leren dat het politieke geweld zal toenemen als Inkatha inderdaad langdurig de parle- mentszittingen zal boycotten. Zuid-Afrika's overgang naar de democratie is er niet bij gebaat dat een belangrijke minderheidspar tij zichzelf uitsluit. Het dodental zal stijgen als Inkatha niet terugkomt van haar beslis sing, zo meent hij. Politiek geweld tussen ANC en de Inkatha-beweging in KwaZulu- Natal, de politieke thuisbasis van Buthele zi's beweging, heeft de afgelopen decennia aan duizenden mensen het leven gekost. Afgelopen maand namen de gewelddadig heden opnieuw toe na een relatief rustige periode sinds de verkiezingen van april vo rig jaar. Economen menen dat Inkatha's boycot de koers van de Zuidafrikaanse rand kan verzwakken, waardoor bij buitenlandse in vesteerders het idee kan postvatten d&t be leggen in Zuid-Afrika een riskante zaak wordt. „Het is duidelijk dat dit niet de juiste signalen voor overzee zijn', aldus de econoom Dykes van het prominente bank concern Nedcor. Buthelezi neemt geen genoegen met de belofte van het ANC dat de Grondwetge vende Vergadering rekening houdt met de verlangens van Inkatha. Dit orgaan, dat be staat uit parlementsleden en senatoren, stelt de definitieve Grondwet op. Mandela en Buthelezi verschillen op belangrijke punten van mening over de politieke toe komst van Zuid-Afrika. De president is voorstander van een sterke centrale rege ring. De minister van binnenlandse zaken pleit voor een federaal Zuid-Afrika. JOHANNESBURG Rtr Kiezers confronteren minister van financiën Gerrit Zalm zelden met bezuinigingen: Met de Februarinota die volgende week naar de Tweede Kamer gaat, maakt minister Gerrit Zalm van financiën de balans op over 1994. Het gaat boven verwachting goed met 's rijks schatkist, maar dat is voor de 42-jarige WD'er niet de enige meevaller. De paarse ploeg is even plezierig als zakelijk. „De naam was al vergeven, maar dit is het eerste no-nonsensekabinet." Gerrit Zalm: „Politiek is eigenlijk heel simpel. Je vertelt gewoon de waarheid en dan gaat het goed". Gerrit Zalm heeft een half jaar vol meeval lers achter de rug. Het tekort over 1994 is mede dankzij een miljardenmeevaller met 2,2 procent nog lager uitgevallen dan ver wacht, de politiek is leuk en de paarse sa menwerking blijft ook nè de wittebroods weken collegiaal. Dat is een prettige bij komstigheid, want straks wordt met de Voorjaarsnota begonnen aan de voorberei dingen van de eerste echte paarse begro ting, die voor 1996. Hoewel het goed gaat met de economie wordt dat geen eenvou dige klus. De claims van met bezuinigingen kampende ministers stapelen zich op. „De Voorjaarsnota wordt de eerste echte krachtproef', erkent Zalm, „meevallers zijn goed voor de uitgaven en het tekort, maar de politiek-psychologische bijwerking er van is dat de neiging ontstaat de uitgaven discipline te laten varen. Maar ik maak me geen zorgen. Niet alleen het economische tij zit mee, de mensen in het kabinet ook. Iedereen komt de afspraken loyaal na, er wordt niet gechicaneerd." - Zijn de statenverkiezingen een gevaar voor die goede verhoudingen? „Ik geloof het niet. De sfeer is mede zo goed, omdat geen van de partijen er zeker van kan zijn in een volgend kabinet terug te keren. Het CDA wist dat vroeger wél en dat is ongezond. Nu hebben de partijen elkaar nodig. Ik heb al eens het geintje gemaakt dat ik PvdA ga stemmen op 8 maart: als ze het niet goed doen, gaan ze zich weer profi leren en dat kost mij weer geld, ha,ha." - En dat geld heeft u niet? '98? 1989 en '90 waren ook prachtjaren, maar vervolgens moest er een jaar later ge weldig worden bezuinigd omdat het weer tegenzat. Dat moeten we nu voorkomen." KNIK Zalms ambitie is een einde te maken aan de langdurige negatieve spiraal van meer uitkeringen, meer uitgaven, meer schuld en meer bezuinigingen. „Al 25 jaar stijgt het aantal mensen onder de 65 dat afhankelijk is van een uitkering en stijgt de staats schuldquote, de schuld uitgedrukt als per centage van het nationale inkomen. Die trend moet worden omgebogen. En ik denk dat die knik deze kabinetsperiode gemaakt gaat worden. Als wij in 1998 kunnen zeggen dat minder mensen afhankelijk zijn van een uitkering en de staatsschuldquote is gedaald, dan hebben we het niet slecht ge daan." - Waarom gaat u de mensen in het land niet wat meer uitleggen dat er daarom zo pijn lijk moet worden bezuinigd? Uw voorganger Ruding werd er behoorlijk populair mee. „Ik wil de geschiedenis ingaan als de meest anonieme minister van financiën, die wel zijn zaakjes op orde had. We moeten het namelijk eerst waarmaken. Ik volgde de po litiek al een hele tijd als buitenstaander en het is me vaak opgevallen dat de voorne mens heel wat fraaier waren geformuleerd dan wat er uiteindelijk van terecht is geko men. Er zijn pas in 1998 weer kamerverkie zingen en dan kunnen we zeggen: Kijk, dit hebben we gepresteerd. Bovendien, ik ga wel eens het land in en word dan zelden geconfronteerd met de bezuinigingen. Dat is het prettige voor een minister van finan ciën. Een vakminister als Ritzen krijgt de rotte eieren en ik als penningmeester van de club de waardering, omdat de zaken goed op orde zijn, ha, ha." Als iemand de personificatie van paars is, dan is het Gerrit Zalm. Begin jaren zeventig was hij PvdA-voorzitter in Enkhuizen en zo vooruitstrevend, dat zijn partijgenoten hem geregeld moesten afremmen. Zelfs werd hij eens opgepakt voor het illegaal plakken van affiches om Albert Heijn te boycotten van wege de Angola-koffie. De rechtbank in Hoorn veroordeelde hem tot een boete van elf gulden. Dat die Gerrit Zalm van toen dezelfde is als de strenge WD-minister van financiën van nu is volgens de betrokkene minder vreemd dan het lijkt. De PvdA is namelijk, meent Zalm, nu een behoudende partij. „Ze houden dé dingen toch liever zoals ze zijn. Maar het kan soms beter zijn bepaalde wijzigingen aan te brengen die het systeem in elk geval houdbaar maken. Omdat het anders wel eens helemaal mis kan gaan. In middels is die gedachte in de huidige PvdA ook wel aanwezig." De dingen houden zoals ze zijn, is wel het laatste dat Zalm wil. Tot voor kort zelden in hun rust verstoorde bolwerken als de effec tenbeurs, de verzekeraars of de pensioen fondsen hebben de minister van financiën op hun hielen met verzoeken tot minder regels en meer ondernemerschap. „Ik denk dat het allemaal wat dynamischer kan, met meer keuzemogelijkheden voor de burger", zegt Zalm. „Waar zaken te star zijn gere geld, breken we ze open. Kijk maar naar de winkelsluitingswet. - Is dat mogelijk door paars? „Nou, de netwerken met werkgevers, met de vakbonden, met boerenorganisaties en het onderwijs zijn nu minder belangrijk. We luisteren wel wat ze te vertellen heb ben, maar er is meer afstand. Wat ook mee speelt, zijn de mensen in het kabinet. Dat zijn niet van die partijgangers, ze hebben het partijprogramma niet uit hun hoofd ge leerd. Het gaat om mensen die met het ka binet iets willen doen. Neem de genees- middelenprijzen. Met mijn hartelijke in stemming wordt daar ingegrepen. Dat is misschien weinig liberaal, dat is niet-markt, maar het wérkt wel. Dit kabinet zit er niet voor getuigeniswetgeving. Het heeft niet zoveel zin dingen te bedenken waar toch niets van terechtkomt." - Het eerste echte no-nonsensekabinet? „Die naam was met Lubbers-1 al vergeven, maar ik denk dat het ideologisch gehalte toen veel groter was dan nu. Dogmatiek en ideologie zijn buitengewoon gevaarlijk. Dat betekent niet dat je er geen politieke opvat tingen op na mag houden. De WD zal va ker wijzen op de markt, in de PvdA zijn de koopkracht-cijferaars wat ruimer vertegen woordigd. Maar dat kan samengaan, dat zie je bij de WAO en Ziektewet." - Kunt u zich voorstellen dat mensen bang zijn voor een Amerikaanse samenleving? „Nee. Als we nou de Algemene Bijstands wet wilden opheffen, maar daar is geen sprake van. In de Ziektewet en WAO wordt bijvoorbeeld niets afgedaan aan de rechten van de werknemers. Ook de versoepeling van de ontslagwetgeving gaat toch op een fatsoenlijke manier. Het is geen grote ka< slagoperatie." „Misschien was het Centraal Plan Bureat intellectueel uitdagender, met al die mo dellen, analyses en diepe gedachten over economie. In deze baan gaat het niet zo zeer om diepe gedachten, maar om ding gedaan te krijgen. Dat is hier de uitdaging Maar politiek is eigenlijk heel simpel: je vertelt gewoon de waarheid en dan gaat - Pardon? „Die tip kreeg ik van Tjeenk Willink (de PvdA-voorzitter van de Eerste Kamer, re en dat vind ik een hele goede. Politici staiN erom bekend dat ze overal omheen draai en, maar mijn ervaring is dat als je mensie Het is zes uur geweest en dan gaat deze nister van financiën naar huis om met zijfel gezin te eten. Een laatste vraagje. Zalms ene voorganger Onno Ruding zit in de topi van de Amerikaanse Citicorp-bank, de der, Wim Kok, is minister-president. Waa góat het met Zalm heen op de langere mijn? De minister van financiën is even verrast moet razendsnel nadenken, maar herstel zich snel. „Naar het graf, ha, ha." DEN HAAG WILCO DEKKER TOM JANSSEN Tijdens de campagne voor de Senaats verkiezingen in 1990 stond de conserva tieve Republikeinse senator Jesse Helms uit North Carolina achter op zijn Demo cratische uitdager, de zwarte Harvey Gantt. Tot Helms een TV-spotje liet uit zenden waarin alleen twee witte handen waren te zien die een brief verfrommel den, die kennelijk de afwijzing op een sollicitatie bevatte. „Je had die baan no dig", zei een stem. „En je was de beste. Maar ze moesten hem geven aan een minderheid, vanwege de rassenquota. Is dat nou eerlijk?" Direct na de uitzending zakte Gantts voorsprong. Uiteindelijk werd Helms met 53 tegen 47 procent van de stem men herkozen. Zoiets kan zich volgend jaar opnieuw voordoen nu de Republikeinen het ge voelige thema van de positieve discrimi natie op de politieke agenda willen zet ten. Zij menen dat het stelselmatig be voordelen van mensen vanwege hun huidskleur of geslacht strijdig is met de beginselen van de Amerikaanse Grond wet. Zij willen alle voorkeursbehandelin gen schrappen en, zoals Senaatsleider Bob Dole het noemt, 'Amerika weer kleurenblind maken'. De VS staan een pijnlijk debat te wach ten dat duidelijk zal maken hoe het met het racisme in Amerika is gesteld. De Republikeinse leider Newt Gingrich zegt dat 'het strijdig is met de Amerikaanse droom om mensen te meten aan het ge netisch patroon van hun grootmoeders'. Amerikanen zijn volgens de Grondwet gelijk en dus heeft onderscheid naar kleur of afkomst in Amerika geen plaats. Gekleurde Amerikanen werpen tegen dat zij eeuwenlang door blanken op die manier zijn gemeten en dat nog steeds geen sprake is van gelijke behandeling. Positieve discriminatie affirmative ac tion) is in 1964 in de wet opgenomen. Na het afschaffen van de rassenschei ding werd het gezien als een manier om de achterstand in te halen die zwarten op de arbeidsmarkt, in het onderwijs en het lidmaatschap van organisaties had den. Overheden moesten bij voorkeur zaken doen met bedrijven van minderheden, universiteiten lieten meer zwarten toe dan blanken en bedrijven moesten vaste quota niet-blanke werknemers in dienst nemen. En toen de vrouwenbeweging opkwam, werden die voorschriften ook tot de 'achtergestelde' Amerikaanse vrouwen uitgebreid. Jarenlang is dat geaccepteerd, maar nu wordt de nadruk op de uitwassen ge legd. Blanken die beter zijn, krijgen een baan niet omdat die naar een minder- Universiteiten laten zwarte studenten toe die lagere toelatingscijfers hebben dan blanke die worden afgewe zen. De Republikeinen vinden dat er een voorkeursbehandeling moet worden ge geven op basis van economische om standigheden, en niet van ras. „Waarom zou de dochter van een rijke zwarte meer kans op een baan moeten hebben dat de zoon van een arme blanke?" Het verzet komt vooral van blanke mannen, dezelfden die in november de Republi keinen aan hun verkiezingswinst heb ben geholpen. Zwarte Amerikanen betogen dat positie ve discriminatie niet alleen een reactie is op het verleden, maar nog steeds hard nodig is. Zwarten hebben nog steeds minder kans op een baan. Zwarte kinde ren hebben drie keer zoveel kans om arm te zijn dan blanken. Zwarten verdie nen gemiddeld 8.000 dollar per jaar minder dan blanken. Enkele professoren beweren zelfs dat zwarten een lager IQ hebben dan blan ken, en dat positieve discriminatie dus het peil van Amerika's onderwijs omlaag haalt. Blanken en zwarten zien discrimi natie uiteraard totaal anders. Twee op de drie blanke Amerikanen menen dat hun zwarte landgenoten het goed heb ben, terwijl slechts een op de vijf zwar ten dat vindt. Zwarte leiders geven toe dat het gebri van positieve discriminatie uit de har is gelopen. Maar dat pleit volgens hei voor hervorming, en niet voor afscha fing. Zwart Amerika zal, gesteund do< de vrouwenbeweging, de komende ti actie voeren tegen de plannen van de RepublikeinseCongres-meerderheid. De Democraten en president Bjll Clir ton die voor positieve discriminati zijn zitten behoorlijk met deze kw( tie in hun maag. Uit electorale overw gingen toegeven aan de wens van d (blanke) meerderheid betekent dat hun zwarte achterban van zich ver vreemden. Maar het verdedigen vai huidige praktijk kap hen de verkiezin kosten. Er zijn echter ook Republikeinen die zich afvragen of het verstandig is een publiek debat over racisme in Amerik te beginnen. Zij willen in een verkie zingsjaar niet als racisten worden afg< schilderd en beseffen dat een discussi over positieve discriminatie, net als d over abortus, een gevaarlijke splijtzw; in de Amerikaanse samenleving word WASHINGTON HANS DE BRUIJN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2