i ZATE R DAGS BI JVOEGSE L De beerput van België 991 ZATERDAG 25 FEBRUAR11995 verijsse, 29 september 1985. De bende van Nijvel heeft gruwelijk toegeslagen bij een supermarkt: negen doden. Moord, drank, maffia-aanslagen, corrupte politici en elkaar bevechtende rechters. Het lijkt het script voor een tweederangs misdaadfilm in de heuvels van Sicilië. Het scenario speelt echter dichter bij huis: in België, waar na de moord op de socialistische voorman André Cools in 1991 een beerput met schandalen is opengegaan. Corruptie, zwendel, fraude, en ruziënde autoriteiten Het was alsof de haan gekraaid had. Tot drie keer toe onder vroeg voorman Louis Tobback van de Vlaamse Socialistische Partij vorig jaar zijn penningmeester. Of de SP deelde in de steekpenningen-misère die zojuist drie pro minente Waalse kameraden politiek de kop kostte? En tot drie keer toe antwoordde schatkistbewaarder Mangé met 'nee'. Deze week bekende Etienne Mangé tegen over de Luikse Justitie dat hij had gelogen. Via via had hij vanaf 1989 van de Italiaanse helikopterfabrikant Agusta ongeveer 2,7 mil joen gulden aan 'giften' gekregen en verdeeld over bevriende stichtingen, zoals een noodlij dend vakantieoord en een studiedienst. De zo jeugdig en onkreukbaar ogende partij voorzitter uit die periode, Karei van Miert, zei 'wel te kunnen wenen'. De SP zat er verlamd bij, 'als van Gods hand geslagen' wist een ex- minister. Dat werd alleen maar erger toen later deze week Tobback gedwongen werd te be- kennnen dat ook hij een loopje met de waar heid had genomen: hij wist wel degelijk dat Agusta met steekpenningen had lopen leu ren. Maar de vraag die België zich deze week stelde was niet zozeer of de SP-top schuldig was aan corruptie en wat dies meer zei. Want ook al ontbreken vooralsnog bewijzen van strafbare feiten, dat politici van alle gezind ten niet deugen, is bezuiden Wuustwezel een diepgewortelde levensovertuiging. Een brandender vraag was of er dit keer een kop zou rollen. Bijvoorbeeld die van de tot NAVO-hoogte gestegen Willy Claes, de minister die in 1988 de omstreden Agusta- wentelwiek kocht, en die zich deze week steeds verder in de nesten werkte met tegen strijdige verklaringen. En een minstens zo ge liefd onderwerp van speculatie was of de re gerende SP het slachtoffer werd van een du bieus één-tweetje tussen het gerecht en poli tieke tegenstanders. Want die huiszoeking op het partijhoofdkwartier kwam wel verdacht kort na de aankondiging van vervroegde ver kiezingen. Een verwrongen complottheorie? Zeker, maar dat maakt de gedachte in Bel gië zo aantrekkelijk. Oorsprong Het gevoel dat het land ten prooi valt aan 'duistere krachten' wanneer het geconfron teerd wordt met opzienbarende misdaden,, leeft vooral sinds de geheimzinnige Bende van Nijvel in de jaren tachtig dood en verderf zaaide. Achtentwintig doden, geen arrestaties en een onderzoeksrechter die werd overge plaatst toen hij door de rookwolken heen het vuur naderde. Een parlementair onderzoek wees naderhand uit dat Justitie gedwars boomd was. Volgens journalisten en kamerleden die de Bende onderzochten ging het dan ook niet om een simpel misdadig fenomeen, maar om de schepping van een machtig politiek-eco- nomisch-crimineel netwerk. In de volumi neuze Bende-literatuur figureren telkens oud-premier Vanden Boeynants, maar ook diens ontvoerder (raadselachtige zelfmoord!), twee op het verkeerde pad geraakte rijks wachters (pas deze maand voor enkele mis daden veroordeeld!), dubieuze conservatieve politici, extreem-rechtse types, de staatsvei ligheidsdienst en enkele 'roze balletten' in seksclubs. Hun 'complot' werd zorgvuldig toegedekt door de sterke partijpolitieke controle op po litie en Justitie en door het Loge-geheim van de in de België erg actieve Vrijmetselarij. Een mens kan van minder paranoia raken. Onontwarbare kluwen Met de moordzaak-Cools glijdt België weer langzaam af in diezelfde achterdochtige geestesgesteldheid. Daar is alle reden voor. Want ook dit keer is er die suggestie dat de criminele onderwereld banden heeft tot in de bovenwereld van politiek en bedrijfsleven. Ook hier faalt Justitie openlijk en hebben de magistraten het onderling aan de stok gekre gen over de vraag wie welke boef mag oppak ken. Geen wonder dat de daders nog steeds vrij rondlopen. Het Agusta-spoor is maar één draadje uit de onontwarbare kluwen waarvan het begin ligt op 18 juli 1991, wanneer André Cools door een man op een motorfiets voor het huis van zijn vriendin wordt neergeschoten. Stad en land heeft Justitie afgezocht naar de rode BMW. Tevergeefs. Het was de eerste te genslag. De belangrijkste moest nog komen: er zijn té veel motieven voor de moord. Cools bleek na zijn dood in zoveel zaakjes betrokken te zijn geweest, dat hij een over daad aan vijanden had. Als minister van staat, voormalig vice-premier maar vooral 'Godfather' van de Luikse Parti Socialiste, had hij zich ontpopt als een grofgebekt mani pulator met een uitbundig liefdesleven. Een man die met harde hand, veel vriendjespoli tiek en een inmens web van BV's de econo misch gedoofde vlam van de 'Vurige Stede', het verpauperde Luik, weer probeerde aan te wakkeren. Onderdeel van de strijd om zijn erfenis is de vraag of Cools zélf corrupt was. Van veel van zijn kameraden is dat inmiddels vastgesteld. Zo is er het Oraob-spoor, waarbij honder den miljoenen verduisterd zijn ten nadele van de gelijknamige verzekeringsmaatschap pij. Cools zou als Omob-voorzitter die ver duistering hebben ontdekt, en daarop uit de weg zijn geruimd. Zóu, want bewijzen ont breken. En dan is er het spoor van de aandelen zwendel: een ongelooflijk verhaal van de Mi nister en de Moordenaar, orgiën, buitenland se rekeningen en een dronken deurknop. NAVO-topman Willy Claes. Na vorig jaar de dans ontsprongen te zijn, is hij thans weer in op spraak. FOTO AP CARL DUYCK De hoofdrolspeler heet Alain van der Biest, een protégé van Cools die het tot minister schopt. Deze sukkelaar raakt uit de gratie wanneer hij Cools' opdracht negeert bij het bedrijfsleven geld in te zamelen voor de par tijkas van de PS. Van der Biest gaat 'voor ei gen rekening rijden'. Een 'romanplot' Partijgenoten omschrijven hem als een bril jante en melancholieke man. Van der Biest schrijft boeken, maar kan slecht tegen de stress van het politieke vak en grijpt vaak naar de fles. Zijn persoonlijke ministersstaf bestaat al snel uit drinkebroers en enkele duistere maffia-types. Zij blijken een handel tje opgezet te hebben in gestolen aandelen, waarvan de opbrengsten via Zaventem naar Liechtenstein verdwijnen. Per ministeriële dienstauto. Het is een plot dat in een misdaadroman niet zou misstaan: de 'blanke' held Cools, die bij zijn leven overigens nooit één louche zaakje onthulde, stond op het punt de ongu re clan rond Van der Biest te ontmaskeren. Maar het 'milieu' uit Luik, het "Palermo aan de Maas', is hem voor en heeft al een Itali aanse huurmoordenaar laten komen. De avond na de fatale schoten knallen op het ministerie ook de champagnekurken. Is er meer bewijs nodig? Justitie zet haar tanden in het spoor-Van der Biest wanneer in 1992 een lid van de maffia de ex-minister aanwijst als het brein achter de moord. De Partij is in rep en roer. De parlementaire onschendbaarheid van Van der Biest wordt opgeheven. De in ongenade gevallen politicus vertelt rond dat hij wel eens een boekje zal opendoen over de finan ciën van de PS; 'voor het geval dat' heeft hij de partijgeheimen op cassetteband gezet. En de zaak valt stil. Het 'aandelenspoor' is sindsdien nog drie keer ter sprake gekomen. Op een maartse avond in 1993 wordt Van der Biest vlak voor zijn huis in coma aangetroffen. Volgens som migen is hij dronken tegen de deurknop aan gelopen. Anderen zeggen dat hij een alcohol- implant had om van zijn verslaving af te ko men en houden het op een waarschuwende afranseling. Ook dat onderzoek loopt dood. Even vruchteloos blijven publikaties in het dagblad De Morgen waarin, aan de hand van nieuwe getuigenissen, de leden van de minis teriële clan als moordenaars worden geïn- dentificeerd. De lokale vrijmetselaarsloge zou, zoals het bij een echt complot hoort, ook een rol spelen in het verhaal. De krant levert redelijk overtuigend werk af, maar Justitie heeft inmiddels andere zaken aan haar hoofd. Intern is tussen de magistraten slaande ru zie uitgebroken over wie de zaak-Cools mag uitzoeken. Eén stroming wil het 'aandelen spoor' afsnuffelen. De andere stroming ziet het licht aan het einde van de Agusta-zaak. Uiteindelijk moet de rechter er aan te pas ko men om deze Guerre des Juges te beslechten. Op de achtergrond spreekt de politiek een woordje mee, want de Luikse Justitie staat ónder invloed van uitgerekend de Parti Soci aliste. De 'Agusta'-fractie wint, de verdachten in de aandelenzwendel worden op vrije voe ten gesteld. Dat er een verband bestaat tussen de Agus- ta-affaire en de moord op Cools, is tot nu toe weinig meer dan een hypothese van onder zoeksrechter Veronique Ancia. Deze Luikse christendemocrate (dat soort details blijft niet onbekend) gelooft echter heilig dat ze in de corruptiezaak de clou vindt die naar de moordenaar leidt. En daarvoor heeft ze de af gelopen twee jaar de Belgische politiek over hoop gehaald en de Parti Socialiste op haar grondvesten doen schudden. De Agusta-zaak is net zo simpel of complex als men wil. Het Belgische leger kocht in 1988 bij de Italiaanse wapenfabrikant 46 helikop ters, onder bedinging van de gebruikelijke 'tegeninvesteringen' in Vlaanderen én Wallo nië. Probleem was niet alleen dat die com pensatie-orders uitbleven en dat de A-109- helikopters te zwaar waren. Vervaarlijker wa ren de geruchten die al snel opdoken dat PS- minister van defensie Coëme en SP-minister van economische zaken Claes pas overtuigd waren na een kleine bijdrage van Agusta aan de partijkas. Nu klinkt dat ernstig. En waar zoveel rook is, móet wel vuur zijn. Maar zijn er ook echt strafbare feiten gepleegd? Want het was poli tieke partijen in België tot voor kort helemaal niet verboden giften aan te nemen van be drijven, mits er maar geen tegenprestatie werd verlangd. Juridisch is vooral het tijdstip van betaling van belang. Dat er door chris tendemocraten, liberalen en socialisten on der bedrijven werd gecollecteerd, was een al gemeen bekend gebruik. Het zijn Belgen, maar daarom nog geen Boeven. Onderzoeksrechter Ancia liet de Agusta- bom in de winter van 1993 ontploffen. Een hoge PS'er had de omerta, de zwijgplicht over de partijfinanciën, doorbroken en gesugge reerd dat Cools vermoord was vanwege ruzie over het smeergeld. De lires zouden door minder scrupuleuze partijgenoten zijn ver duisterd, in plaats van in de partijkas gestort. Gevoegd bij Cools' plan partijvoorzitter Spitaels te wippen, leverden deze interne ve tes een explosief mengsel (en uiteindelijk een motief voor moord?) op. Ancia hield de span ning er wel in: de vraag 'wie deed het' liet ze onbeantwoord. De 'Agusta-affaire' luidde vorig jaar een af rekening in binnen de Parti Socialiste. Ge voed door vermoeide justitiële onderzoekers die halve en geblokkeerde corruptie-dossiers lieten uiüekken, bestookten de kameraden elkaar met verdachtmakingen. Toen de stof wolken waren opgetrokken, bleken drie pro minente partijleden gesneuveld. Guy Spitaels, de 'God' van de partij trad af als premier van Wallonië. Zijn minister van binnenlandse zaken Guy Mathot bleek in zo veel onfrisse zaakjes verzeild, dat ook hij op stapte. En vice-premier Guy Coëme viel om dat hij niet alleen betrokken zou zijn geweest bij het Agusta-geld, maar ook bij valsheid in geschrifte. Voor hen was er tot voor kort één hoop. De bewijsvoering in het dossier van Ancia leek een stuk. zwakker dan de suggestie, zodat ze een goede kans maken op vrijspraak wan neer hun proces dit najaar begint. Wel was het zaak een electoraal blamerende rechts zaak te voorkomen, en dus was de PS er snel voor gewonnen de algemene verkiezingen te vervroegen van december naar mei. Leedvermaak Het open einde van een spannend jongens- verhaal? Het lijkt er wel op, want of Justitie de Vlaamse kameraden rond Willy Claes veel kan maken, is allerminst zeker. Vorig jaar ontsprong Claes al de dans toen hij werd vrij gesproken van valsheid in geschrifte. Bij de Waalse socialisten heerste deze week enig leedvermaak dat de golf van verdacht- maldngen nu eens een andere kant op rolde. Onder de bevolking klonken er vooral ver zuchtingen dat de politieke misdaad als een veenbrandje blijft voortsmeulen zonder dat het vuur ooit wordt geblust. En de moorde naar van André Cools zal op deze manier waarschijnlijk nooit gevonden worden. De socialistische voorman André Cools vermoord. Na deze aanslag ging in België een beerput met schandalen open. FOTO» ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 29