I ietsval^antie 'Je ruikt het land, je proeft het land en je voelt het land' Toerisme Fietsvakantiebeurs nu in Nieuwegein Buitengewone fietsreizen TERDAG 25 FEBRUARI1995 IETSBEffICHTEN (ietsbellijn 3 zich afvraagt of het mogeljk is op één |s twee kinderen, een tent en een rubber- bt te vervoeren, kan te rade gaan bij de itsbellijn van de Fietsersbond ENFB. Een gebreide infotheek, een achterban van [aren fietsers en specialisten op diverse bieden staan garant voor een adequate antwoording van de meest uiteenlopen- ivragen op fietsgebied. De Fietsbellijn is woensdag en donderdag van 10.30 tot [00 uur te bereiken onder bfoonnummer 03480 - 16 250. like en Bed !de Fietsersbond ENFB is een boekje ike en Bed') beschikbaar met daarin op- ïomen een lijst van adressen van organi- ies in Nederland, die fietsers (en wande rs) aantrekkelijke overnachtingsmoge- theden kunnen bieden. Daaronder de jchting Toeristisch Kamperen, de Stich- lg Vrije Recreatie, de Stichting Trekkers- Eten, het Nivon, de NJHC en uiteraard penden op de Fiets'. Deze laatste organi se, een initiatief van mevrouw P. de Blé- brt-Wijchman uit Zevenaar, verzamelde de loop der jaren zo'n duizend adressen p particulieren waar fietsers voor een be- fig van om en nabij de 25 gulden kunnen pen en ontbijten. fo: Fietsersbond ENFB, telefoon 03480 - 1119; 'Vrienden op de Fiets', fefoon 08360 - 24 44 8. lond het IJsselmeer ft per fiets ronden van het IJsselmeer (een van om en nabij de 300 kilometer) wordt or sommigen op één dag gedaan. Maar kan ook rustiger en toeristischer. Er zijn dat gebied verschillende mogelijkheden, 's die van de VW Gooi en Vechtstreek, lis een traject uitgezet waarin de deelne- zeven dagen van Hilversum via de ippeplaatsen Volendam, Enkhuizen (yoor de boot naar Stavoren wil nemen) of •demblik (route via de Afsluitdijk), Mak- onhi, Lemmer, Kampen en Harderwijk weer efar de startplaats rijden. In het arrange ment is inbegrepen fietshuur, fietstas, een ooformatiepakket met uitgebreide beschrij- iflig van de route en zes hotelovernachtin- e ifi op basis van half-pension. iefo: Boekingscentrale Midden Nederland, foon 02159-44 11 4. ndergronds fietsen Jids vorig jaar is het (op beperkte schaal) pgelijk ondergronds te fietsen in de grot- !en van Valkenburg. De tochten worden ge- 'ej»aniseerd door Alpinisme Sport Promo- 'dln en beginnen bovenop de Sibbergrub- eq, een paar kilometer buiten Valkenburg. :elnemers moeten enigszins vertrouwd n met het fietsen op ATB's en speciaal ■t het schakelme6hanisme van het ver- jellinsgapparaat. ,s"(fo: telefoon 04406 - 12 63 1. de de ietsverhuurders ials elk jaar heeft de ANWB ook voor 1995 n volledig bijgewerkte brochure uitgege- "fn met daarin meer dan tweehonderd ressen van bedrijven waar fietsen, tan- ie ms en mountainbikes kunnen worden inhuurd. Naast gegevens over het aantal schikbare rijwielen (onderverdeeld in on- r meer dames-, heren- en kinderfietsen) irden ook prijzen en telefoonnummers rmeld. De brochure is voor ANWB-leden atis af te halen bij alle ANWB-kantoren. letshotelvakanties de Fietsvakantiewinkel in Woerden is ik dit jaar een brochure uitgekomen met arin de vakantiemogelijkheden in Neder- td voor fietsers die er prijs op stellen na dane arbeid het hoofd te ruste te leggen een comfortabel hotel. Het overzicht, dat samengesteld met medewerking van de ovinciale VW's, de Postiljon Hotels, de astion Hotels en de Nederlandse Jeugd- I irberg Centrale telt zo'n 60 arrangemen- n. Nieuw zijn onder meer 'Fries Fietsple- - er in Gaasterland', 'Culinair fietsarrange- nt Brabant' en een 'Fietsvaarvakantie' in Dord-Holland, inclusief Texel. De brochu- is verkrijgbar bij de Fietsvakantiewinkel, toorlaan 19,3445 EA Woerden, telefoon -2 18 44. oorbereiding rie zich goed wil voorbereiden op een tsvakantietocht zou onder meer de WVB-brochure 'Fiets en Vakantie' kunnen adplegen. In deze folder wordt een over- cht gegeven van de meest geschikte rij- ielen en krijgen uiteraard kleding, acces ses, kaartmateriaal en geschikte over- achtingsmogelijkheden uitgebreid aan- icht. In een apart hoofdstuk komen trai- ng en voorbereiding aan bod en ook wor- n de mogelijkheden van fietsvervoer op n rijtje gezet. Achterin informatie over de 'tsmogelijkheden in zo goed als alle Eu- 'pese landen. De brochure kan worden af- Jiaald bij alle ANWB-kantoren. Een 'Hollandser' vakantie dan een fietsvaarvakantie is bijna niet mogelijk. foto cycletours Frits Deben liet er ooit zijn doctoraal examen antropologie voor schieten. En heeft daar geen seconde spijt van gehad. De directeur van Cycletours/OAD Fietsreizen: ,,Die studie was zo theoretisch allemaal en de sfeer op de universiteit begon me zo de keel uit te hangen, dat ik niet lang heb nagedacht toen llja me vroeg hem te komen helpen bij de verdere ontwikkeling van Cycletours." AMSTERDAM ROB VAN DEN DOBBELSTEEN llja is llja Bendeler. Oprichter van de groot ste reisorganisatie voor fietsvakanties in Ne derland: Cycletours/OAD. De voormalige belastinginspecteur (afgestudeerd als fiscaal jurist), organiseerde aan het eind van de ja ren zeventig voor zijn familie een fietstocht je door de Ardennen. De bijval voor z'n in spanningen was zo groot, dat Bendeler voorzichtig begon te onderzoeken of er ook buiten gezins-verband belangstelling be stond voor dergelijke vakanties. Ja dus. Terugtraprem Cycletours gaf in 1981 z'n eerste brochure uit en verzorgt nu per jaar zo'n 14.000 fiets vakanties. Deben, die Bendeler terzijde ging staan toen diens eerste compagnon Dolf Sauter het jonge bedrijf verliet omdat hij toch maar liever orthopedisch chirurg werd: „En het einde van de groei is nog lang niet in zicht. Steeds meer mensen beginnen door te krijgen dat er voor een vakantie ei genlijk geen beter vervoermiddel is dan de fiets. Je ruikt het land, je voelt het land, je proeft het land, je hoort het land... In een auto kan je dat allemaal vergeten." Maar die gaat zolang je er tenminste benzine in giet vanzelf. Een fietsvakantie vereist een gedegen voorbereiding van zo wel lichaam als geest. Deben: „Vergeet het materiaal niet. De man die met ons een tocht wilde maken door Toscane en dat dacht te doen op een zwart gemoffeld he renrijwiel met terugtraprem, hebben we be leefd doch dringend verzocht bij ons een goede toerfiets te huren, we hebben er dui- Ook fietsvakanties in Zwitserland worden op de beurzen te Nieuwegein en Utrecht onder de aandacht van de bezoekers gebracht. foto rob van den dobbelsteen De Fietsvakantiebeurs is verhuisd. Na veel geharrewar tussen de organisatoren vindt het evene ment, dat sinds 1982 afwisselend in de Beurs van Berlage en de Jaap Edenhal in Amsterdam werd gehouden, nu plaats in het sportcomplex Merwestein te Nieuwegein. Ook de datum is gewijzigd. In plaats van begin april, zwaaien de deuren van de beurs nu dit weekeinde (25 en 26 februari) al open. Op de expositie geeft een groot aantal in fietsvakanties gespecialiseerde organisaties acte de présence, zoals VW's, buitenlandse verkeersbureaus en touroperators. Ook zijn er stands van boekuitgevers en fietsfabrikanten. Openingstijden op beide dagen: van 10.00 tot 17.00 uur. Een flinke concurrent van de beurs lijkt de FietsRAI te worden. Dit evenement wordt gehouden van 3 tot en met 5 maart in het RAI-complex te Amsterdam. De show/ beloven de organisatoren, is net zo veelzijdig als de fiets zelf. Met andere woorden: liefhebbers kunnen zowel hun hart op halen aan een gewoon huis-, tuin- en keukenrijwiel als aan een ultramoderne racefiets. Voor ATB-freaks is er een speciale hindernisbaan en op het 'Vakantie Fiets Eiland' wordt gedemon streerd hoe een fiets bepakt en bezakt moet worden. Ook meten deskundigen van de Technische Universiteit belangstellenden een perfecte fiets aan. De FietsRAI '95 is op vrijdag 3 maart ge opend van 10.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 4 en zondag 5 maart van 10.00 tot 17.00 uur. zend. Afgezien van het feit dat hij op elke heuvel had moeten afstappen omdat hij geen versnellingsnaaf had, was het nog ge vaarlijk geworden ook. Een terugtraprem is ten enemale onvoldoende om een fiets op een steile afdaling in bedwang te houden. Die slaat op een gegeven moment op hol, onherroepelijk." Waarmee nog steeds niets is gezegd over de lichamelijke en geestelijke conditie waarin de 'vakantie-Fietser' dient te verke ren als hij per rijwiel India wenst te verken nen. Of Nieuw-Zeeland. Of om het wat dichterbij te zoeken Frankrijk. Deben: „Het hangt er van af wat voor tocht je kiest. Een paar jaar geleden zijn we begonnen met het programma 'Fietsen met Kinderen'. Een reuze-succes. De etappes zijn gemid deld zo'n 40 kilometer lang en om de dag is er een rustdag ingeschaald. Voor een derge lijke vakantie hoef je echt niet in topcondi tie te verkeren." Mont Ventoux 'Fietsen met Kinderen', het is een van de mogelijkheden in het enorme aanbod. Boekten Bendeler en Sauter hun eerste suc cessen met een programma waarin slechts één tocht was opgenomen, De Ronde van Zuid-Frankrijk met als hoogtepunt de klau- terpartij naar de top van de Mont Ventoux; nu kan er worden gekozen uit 142 ritten in 31 landen. Deben: „Dat komt, er zijn ook zoveel verschillende type fietsers. Het is al lemaal begonnen met sportievelingen die er behagen in schiepen zo hard mogelijk een col op te vliegen. Maar er zijn nu ook cul tuurfietsers. En actieve vijftigers die 's avonds na de rit een lekker stukje willen eten in een toprestaurant. Heel populair worden de laatste tijd de exoten." Noord-Jemen, Cuba, India, Kenya, Nieuw Zeeland... Waarom niet gewoon in Neder land? Deben prompt: „Kan ook. We organi seren sinds enige tijd fietsvaarvakanties. Oorspronkelijk bedoeld voor buitenlanders, maar Nederlanders zijn er zo hebben we gemerkt ook dol op. Hollandser kan het eigenlijk niet. Overdag fietsen een kilo meter of vijftig en 's nachts slapen in een boot die van etappeplaats naar etappe plaats vaart. We hebben vijf verschillende routes: in Zuid-Holland, Noord-Holland, Friesland, IJsselstreek en ZeelandBelgië. Maar wat de tandem Bendeler/Deben ook allemaal voor fraais en origineels mag bedenken: fietsland nummer één is en blijft Frankrijk. Deben: „Zonder enige tijfel. Ik Wie eens iets anders wil dan een fietstochtje door de Haarlemmermeer, vervoege zich bij de Fietsvakantiewinkel in Woerden. In het programma 'Buitengewone Fietsreizen '95' is voor het eerst een rit door Vietnam opgeno men. Wat niet wil zeggen dat de tochten door Malawi, Zuid-Afrika, Groenland en IJs land zijn geschrapt. Directeur Gijsbert Valstar van het in fietsvakanties gespecialiseerde reisbureau: „De mensen willen steeds meer avontuur. Nou dat krijgen ze. Wie door een land wenst te fietsen waarnaar toe nog geen tochten worden georganiseerd, kan ook bij ons terecht." Naast een eigen programma, voert de Fiets vakantiewinkel ook het assortiment van Arke (met onder meer mountainbiken in Marok ko), Eigen-wijze Reizen, Mountain Bike Ad venture (Israël), France Individuelle, En Rou te, Vinea (overwegend jongerentrips), Cycle tours/OAD, Sindbad en Vlieg Fiets (China, Sri Lanka). Een gratis 'Wegwijzer' met daarin een kort overzicht van de mogelijkheden is aan te vragen bij de Fietsvakantiewinkel, Spoorlaan 19, 3445 AE Woerden, telefoon 03480-21844. heb geen exacte cijfers bij de hand, maar we schatten dat dertig tot veertig procent van al onze passagiers naar Frankrijk gaat. Maar Italië is sterk in opkomst net als Grie kenland. Vooral Toscane loopt fantastisch, waarbij ik wil aantekenen dat ik ook niet anders had verwacht. Een mooiere streek om doorheen te fietsen, is nauwelijks mo- gelijk." IJzersterk Bestaat er een limiet aan de uitbreidings- mogelijkheden? Cycletours/OAD mag dan wel met elke reis een team van tenminste twee begeleiders meesturen (een toerleider en een techneut); fietsen door landen en streken als Patagonië, Alaska en IJsland vraagt naast een ijzersterke constitutie ook een geweldige technische vaardigheid en een eindeloos improvisatietalent. Deben: „Ik zou haast zeggen The Sky is the Limit. Ik kijk nergens meer van op. Wie had tien jaar geleden ooit gedacht dat we nog eens door de Himalaya zouden Fietsen. Het vraagt al leen een enorme organisatie." Reden waarom Cycletours vier jaar gele den een samenwerkingsverband aanging met OAD in Holten. Deben: „We hadden in die tijd tegen de tienduizend passagiers per jaar, de toeloop werd te groot. Neem alleen al de informatie die de mensen wilden heb ben. Een fietsvakantietocht door Rusland is tenslotte heel wat anders dan een weekje strand in Benidorm. Wilden we onze hoge kwaliteit handhaven, dan moesten we kun nen beschikken over een groter, goed geïn strueerd kader. Het samengaan met een reisorganisatie als OAD heeft ons die moge lij kheden verschaft. De Donau Radweg is één van de populairste fiets routes in het buitenland. foto rob van den dobbelsteen REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Slapen in de trein nu stuk goedkoper Treinreizigers die gebruik maken van een tweepersoons compartiment (double) in slaapwagens kunnen dit sinds 1 februari ook doen met een tweedeklas-kaartje. Voorheen mocht dat alleen met een eerste klas-ticket. De nieuwe regeling kan een be sparing betekenen van vijftig procent. De Nederlandse, Belgische, Duitse, Oostenrijk se en Zwitserse spoorwegen willen door de ze maatregel proberen een grotere groep voor deze luxe vorm van reizen te interesse ren. Het goedkope biljet tweedeklas double geldt voor de internationale nachttreinen vanuit Nederland naar onder andere Mün- chen, Hannover. Berlijn, Wenen, Basel, Zü- rich, Bern, Villach (wintersporttrein), Salz burg en Klagenfurt. Een retour Amsterdam- München met gebruik van double kost dan 233,00 per persoon in plaats van f350. Daarbij komt nog wel een toeslag van 252,00 per persoon voor de slaapaccom- modatie op de terugreis. Rondleidingen in het Tropenmuseum Het Tropenmuseum in Amsterdam is be gonnen met speciale rondleidingen door de nieuwe afdeling Zuidoost-Azië. De excur sies zijn vooralsnog uitsluitend bedoeld voor groepen van maximaal vijftien perso nen, maar vanaf april worden ook rondlei dingen voor individuele bezoekers ver zorgd. De nieuwe afdeling herbergt de top collectie van het Tropenmuseum. Veel van de voorwerpen zijn in het begin van deze eeuw verzameld in het voormalig Neder- lands-Indië. Maar ook geeft de tentoonstel ling een beeld van het huidige leven in dit zich snel ontwikkelde deel van de wereld. Kosten 50 gulden per groep, in het weekend 75 gulden, exclusief entree museum. Info en reserveringen: 020 - 5 68 83 96. Jaar in de Provence Europa Exclusief, het speciale, luxueuze au- toreizen-programma van Vrij Uit, heeft het aantal vakantie-mogelijkheden op Corsica aanzienlijk uitgebreid. Ook Sicilië (met een elfdaagse rondreis via zeven hotels) en Capri werden in het aanbod opgenomen. Geheel nieuw zijn de bestemmingen in het noordwesten van Spanje. Accommodatie werd hier gevonden in tot hotels getransfor meerde landhuizen, die ooit werden ge bouwd door de Indianos, Spanjaarden die hun rijkdom verwierven in Amerika. De bestseller Een jaar in de Provence van de Engelse reclame-maker Peter Mayle, vorm de de inspiratie voor een zesdaagse rondreis door het zuiden van Frankrijk, in clusief onder meer een Proven^aalse kook les. Info: de ANVR-Reisbureau's. Toerist moet zich op tal van zaken gaan bezinnen Moeten we als toerist alle landen bezoe ken die ons aantrekken? En tot welke prijs moet daartoe ruimte en vrijheid worden ge boden? Dat zijn de belangrijkste vragen in het rapport „Gaan we te ver?" van de Raad voor het Natuurbeheer, dat vorige week werd aangeboden aan staatssecretaris Van Dok van het ministerie van economische zaken. Het rapport pleit voor een bezinning op de relatie tussen toerisme, duurzaam heid en milieu. Het massale reizen en trek ken heeft ernstige gevolgen voor het milieu en voor de natuur. De meeste toeristen zijn zich niet bewust van de milieuconsequen ties van hun activiteiten. Zo kost bijvoor beeld een retourtje Schiphol-Athene voor één persoon de hoeveelheid energie die no dig is om een goed geïsoleerde eengezins woning een jaar lang te verwarmen. De Raad voor het Natuurbeleid, vorig jaar ingesteld jn plaats van onder andere de jachtraad en de Bosraad, wil dat toeristen informatie krijgen over de milieu-effecten van hun bezigheden. Zij kunnen zó de milieu-aspecten betrekken bij de keuze van hun vakantiebestemming. De raad wil auto en vliegtuig zoveel mogelijk uitbannen als vervoermiddel tijdens de vakantie. Ook moet het houden van vakantie in eigen land zoveel mogelijk worden gepromoot, omdat hiermee veel (milieubelastend) vervoer wordt voorkomen. Staatssecretaris Van Dok, binnen de rege ring verantwoordelijk voor het toerisme, wees op het economische belang van de toerismesector voor ons land. Zij benadruk te dat 260.000 mensen hun brood hierin verdienen. „Natuur- en milieu-aspecten worden steeds belangrijker in het toerisme- beleid. Het is vooral noodzakelijk om alter natieve vormen van vervoer te ontwikkelen. De strandexpress en diverse fietsprojecten zijn daarvan een goed voorbeeld." Woord voerder J. Barkhof van de ANWB zei dat de Raad voor het Natuurbeheer over het hoofd heeft gezien dat toerisme ook een positieve invloed kan hebben op natuur en milieu. „Voor leeuwen en olifanten in Kenya vind ik het eerder geruststellend dan bedreigend dat hun waarde inmiddels in geld wordt uitgedrukt, berekend op basis van hun toe ristische betekenis. Dat klinkt plat, maar misschien liggen hierin de beste garanties voor hun voortbestaan", aldus Barkhof. Er zijn volgens hem ook voorbeelden waarbij toerisme juist de drijfveer is voor milieu maatregelen. Zo heeft de zuivering van af valwater in Italië een vlucht genomen nadat de Noorditaliaanse meren en de Adriatische Zee toeristisch ten onder dreigden te gaan aan algenplagen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23