ezingen met humor, ernst, en een boodschap WimQTRi in •••••DIADORA Sport chterlijn UVS snakt naar duel met DHC lAIHERf VAN DE Alfons Groenendijk expert bij LFC-UWDS Klassement topscorers '94-'95 &TERDAG25 FEBRUARI 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 ené van der Gijp trekt het land door: 'Een uur vertellen en geen onzin inleidende videoband draait, maar het geluid ont- eekt. „De knoppen moeten er nog in," roept René van r Gijp naar de geluidsman, terwijl hij routineus van het neeltje springt. Beelden van zijn mooiste doelpunten j Sparta, PSV en het Nederlands elftal, gemonteerd lor Studio Sports Emile Schelvis en van geluid voorzien lor Michel Valke. René van der Gijp staat klaar voor zijn zing voor de personeelsleden van de busonderneming 5A, regio Oost, in het Strandpaviljoen De IJzeren Man Vught. cht piet ocksomdat het toch niet vuil was. -verslaggever Maar Hughes bukte, knalde die schoen recht op het scheen been van Geert Meijer die pal achter hem zat. Bloeden als een rund. 'Die krijgt voor een paar stuivers,' dacht iedereen. Ik ook. Dat wordt een boete van twee :t is zijn zesde lezing in vijf gen tijd. Hij is veel gewaagd. 2dn belangrijk personeelslid 3r'(n Panasonic legt zijn notitie- jc klaar op zijn 'foute diplo- atenkoffertje.' zoals René van :r Gijp later zou opmerken. Als bevalt, mag hij over een iek ook voor het Bossche be- ijf optreden. Een gelach gaat op, als hij de slissende strafschop mist te- FC Utrecht voor de halve fi le om de KNVB-beker. Het eld blijft enige tijd doodstil lan. „Met opzet," legt hij later [95Ï, „om de mensen te laten ii0£n dat iedereen fouten kan T taken. Want die heb ik ge- laakt. En niet te weinig ook. D [Als ik iemand tegenkom is het 1 jrste dat hij zegt: 'Jij had toch el meer uit je voetballoop- jan kunnen halen.' Dat hoor Inu nog tweehonderd keer per Haand. Daarom heb ik die op- (erking als uitgangspunt voor üjn lezing genomen elfspot nn een uur lange toespraak is hergoten met een vleugje zelf- jot. Hij geniet, praat in vlot jmpo aan een stuk door, zoals |j altijd al een gezelschap kon ■iderhouden met zijn grappen, jollen en anekdotes. |]Het gezelschap in Vught <fkngt aan zijn lippen, René van pr Gijp is beter in vorm dan in jn beste wedstrijden. „Ik gooi- p na een wedstrijd van Spar tel." ratelt hij door, „een voet- r alschoen naar het hoofd van arry Hughes, nadat hij mij ge- aagd had of ik ook had mee- ?daan. En dat ik mijn shirt on twassen kon terughangen, ruggen en een schorsing voor een paar weken. Maar ineens zag ik Hughes denken, omkij ken naar het bebloede scheen been van Geert Meijer en zegt heel droogjes: 'Ik denk dat dit jouw eerste blessure is,' en hij loopt zo de kleedkamer uit." „Op dat moment had ik voor hem door een muur willen gaan. Wie verwacht nou zo'n re actie? En hij is er nooit meer op teruggekomen. Ik wil maar zeg gen: hoe reageert iemand op een voorval? Zoiets gebeurt toch ook in de gewone maatschappij. Maar, hoe los je zo'n probleem op." Boodschap Achter zijn verhaal schuilt een boodschap, al vindt hij dat wat hoogdravend klinken. Hoewel: „De gewone maatschappij is toch niet anders dan de voet balwereld? Een trainer is toch te vergelijken met een directeur van een bedrijf? Die voorvallen haal ik aan, omdat ze ook in het bedrijfsleven voorkomen „Niet dat ik de wijsheid in pacht heb, niet dat ik weet hoe het er in een bedrijf aan toe gaat, maar ik heb me de laatste jaren verdiept in die materie, ik heb boeken gelezen, cursussen gevolgd en ik heb enige ervaring als betaald voetballer. En dan zie je die overeenkomsten. Die probeer ik over te brengen in mijn woorden." Hij is serieus geworden, al Rene 'van der Gijp: Dat imago van die lolbroek blijft me achtervolgen en il jaren zal duren voordat ik daar vanaf ben." kan hij zijn lach moeilijk onder drukken als hij het zegt. „Het vervelende is dat niemand me gelooft, als ik dat zeg. Dat imago van die lolbroek blijft me ach tervolgen en ik ben bang dat het nog wel enkele jaren zal duren voordat ik daar vanaf ben. Laatst zei iemand tegen me, ter wijl ik in een café even voor me stond uit te staren: 'Wat ben je chagrijnig.' Nou en! Mag ik dat dan nooit eens zijn? Even lekker rustig zitten of met iemand pra ten zonder dat daar meteen weer grappen aan te pas moe ten komen? Ik had net zo'n le zing achter de rug en dan lijkt 't, mag ik wel zeggen, alsof er een last van je schouders is gevallen. Je bent toch een uuf geconcen treerd aan het vertellen en echt geen onzin. Want dan vragen ze je niet voor een tweede keer. Vanavond had ik mijn derde le zing gehouden voor dat bedrijf, steeds voor een verschillende afdeling voor zo'n tweehonderd man. Dan doe je het toch niet verkeerd, wel dan?" „Weet je wat het is," zegt hij op vertrou welijke toon, „vroeger deed ik dit werk eigenlijk ook al, alleen werd ik er toen niet voor be taald. Kwam ik op een feestje, dan zag ik meteen die gezichten al van: 'Daar is Gijp, nou kun nen we lachen. Dat werd ge woon van me verwacht, ook al had ik een pestbui of helemaal geen zin om de paljas uit te hangen. Maar wat doe? Je neemt een paar slokken en hup... daar ga je weer. Helemaal verkeerd natuurlijk, want je krijgt niet alleen een fout imago, op het laatst wordt het gewoon van je verlangd. Bij diners met PSV moest ik tegenover de pre sident-commissaris van Philips gaan zitten, alleen maar om die man het naar zijn zin te maken. En ja, dan kan je moeilijk met een chagrijnig gezicht gaan zit ten, nee toch?" Wilskracht Het verhaal gaat over op wils kracht, die hij miste. „Had ik maar tien procent van het door zettingsvermogen van mijn va der, dan had ik alles uit mijn voetballoopbaan gehaald. Maar als ik ergens was, waar ik het naar mijn zin had, dan kon ik heel moeilijk opstappen. Ik heb wel honderdduizend keer de laatste besteld, ik was met een natte vinger te lijmen. Als ik met Ruud Gullit op het Leidseplein op stap ging, dan zei hij: 'Om één uur stap ik op.' En dan zei ik: 'Dan ga ik met je mee.' Maar twee uur later zat ik er nog. Gul lit vind ik een persoonlijkheid, want hij ging weg en ik?" „Eigenlijk ben ik een beetje in dit werk gerold. Vroeger hield ik wel eens praatjes voor clubs door het hele land. Dat sloeg zo aan, dat ik later op feestjes van bedrijven werd gevraagd. Op het laatst was het niet meer bij te houden en kwam ik in con tact met Leo Lukassen, eigenaar van een artiestenbureau. Hij re gelt alles voor me. Mijn afspra ken, mijn financiële zaken, ik heb nergens omkijken naar. Wat wil ik nog meer? Niet dan?" Ineens hangt hij de psychothe rapeut uit als hij zegt: „Het zit allemaal hier," en hij wijst bo ven zijn slaap. „Als het daar niet goed zit, moet je naar Ted Troost, zoals vele voetballers doen. Je kan lichamelijk nog zo gezond zijn, het komt allemaal uit je hoofd. Heb ik gelezen, ik heb boeken verslonden, want die materie boeit me. Ik wil er in doorgaan, want wat moet ik over drie jaar? Misschien is dit werk dan wel over." „Barend en Van Dorp? Die vragen me niet meer. Daar wil de ik trouwens al veel eerder in het seizoen mee stoppen. Ik vond het niks. daar boven in die engelenbak. Bloedheet. Als ik een eigen tekst had bedacht, vonden zij het niks. Moest ik hun teksten weer gebruiken en daar vond ik weer niks aan." Sponsor „Weet je wat ik zou willen? Ik zou lezingen willen geven voor amateurclubs overal in het land. Maar die kunnen zo'n avond niet betalen. Ik kom uit de voet balwereld. ik zou dolgraag voor duppies willen werken. Voetballiefhebbers weten pre cies waar ik het over heb. En dan denk ik wel eens: er moet toch een sponsor te vinden zijn die zo'n dertigduizend gulden per jaar kan betalen om twintig amateurclubs te ontlasten? Want die voetbalwereld blijft toch trekken. Alleen is daarin geen baan voor mij te vinden. Want ik zie me niet zo gauw als commercieel manager bedelen bij een sponsor - dat ligt me niet. Maar hoe anders, weet ik ook niet." De boekingen voor optredens tijdens carnaval stromen bin nen, komt zijn manager Leo Lukassen hem na afloop vertel len. 'Geef me hoop Jomanda' komt in de top-50, wordt hem ingefluisterd. „Dat wordt weer wat in de carnavalstijd," ver heugt hij zich al bij voorbaat. „Weet je, ik vind het écht leuk! Na een periode van al die lezingen kan je je even lekker uitleven. Je maakt de gekste dingen mee, want al die men sen zijn door het dolle. Maar dit jaar heb ik wel een chauffeur genomen. Wat wil je, voor en na een optreden drink je toch een paar glazen bier, je moet toch ook een beetje in de stemming komen. En als je dan drie optre dens op een avond hebt, wordt het toch link, niet dan?" Hij slaat het voorlaatste blad om van zijn flip-over. „Ik liep een keer kwaad weg van de trai ning. Hans Kraay woedend ach ter me aan. In alle consternatie valt hij een gat in zijn hoofd, maar is zo blind van woede, dat hij met me wil vechten. 'Goed.' zeg ik, 'kom maar op.' Geeft-ie me een klap en zegt: 'Nou staat het één-één.' Wij weer naar het veld. vraagt-ie me even later: 'Wil jij me morgenochtend komen op halen, want mijn auto moet naar de garage. „Da's goed", zeg ik. Kom ik de volgende ochtend aanrijden, staat hij al voor de deur te wachten met zijn tas in zijn hand. Rij ik heel langzaam langs en terwijl ik ineens plank gas geef, roep ik: 'En nou staat het twee-één. Moest ik later als boete de kosten van de taxi be talen." Later op de avond geniet hij zichtbaar even na van zijn op treden voor de buschauffeurs, die hem met een warm applaus beloonden. „Ik probeer al een tijdje een lezing van Barry Hug hes bij te wonen om eens te kij ken hoe hij 't doet. Maar steeds als ik hem vraag of hij binnen kort soms in de buurt van Rot terdam moet zijn, antwoordt hij prompt: 'Daar ben ik toevallig gisteravond geweest en voorlo pig kom ik er niet meer." De man van Panasonic had hem eerst willen aanhoren, voordat hij hem zou contracte ren. Met een brede lach loopt hij op René van der Gijp af en vraagt: „Wil je volgende week bij ons komen?" door: Gert-Jan Onvlee oor de toekomst van Leiden als top- sportstad mag be- ist worden gevreesd. Als Maandagavond in het clubhuis an VCL één ding duidelijk erd, was dat het wel. Hoop irloren is al verloren, het is mij :kend. En ik hoop ook dat ik et helemaal mis heb. Maar el positievere conclusies kon en door mij toch niet worden trokken. e belangstelling was (60 aan- ezigen, maar dan moesten de eelnemers aan het forum en in e bedienende sfeer aanwezige CL-leden wel worden meege- :kend) daarvoor ook te matig, irwijl de inhoud van de discus- ie mij evenmin tot grote vro- jkheid stemde. Even dacht ik at Leids sportwethouder Hans e Goede de ban brak met zijn lededeling dat topsport in Lei en een gewillig gemeentelijk or zou vinden. Maar hij legde aarna zo zeer de nadruk op de reedtesport dat ook van die ijde niet veel behoeft te wor- en verwacht. Het ziet er in elk eval niet naar uit dat de ge- ïeente op topsportvlak initië- nd zal optreden. )ok de meeste aanwezige vere- igingsbestuurders maakten uidelijk niet onmiddellijk in ipsporttermen te willen den- en. Breedtesport is ook voor en een groot goed. En als er an eens een echte topper bo- endrijft, dient hij of zij zo lang ïogelijk binnen de eigen club worden gekoesterd. Een portvereniging Leiden waar ich alle talenten verzamelen en ie dan namens Leiden op ai rlei fronten aan de weg tim- lert, ik zie het niet gebeuren. ioed gestructureerde topsport Leiden ligt dus nog heel ver veg. We zullen het met toevalli- e toppers moeten blijven doen. elfs een eerste aanzet om te )4 omen tot een topsport-podi- im waar betrokkenen uit vere- ligingsleven, bedrijfsleven en politiek elkaar treffen, kon er naandagavond aan de Leidse /liet niet af. Iets dat met name le Leidse Sport Federatie nocht worden verweten. Als er én orgaan is waarvan mag vorden verwacht dat het in dit oort zaken als initiatiefnemer ungeert, is dat de LSF. Het had voorzitter Kees van der Moolen en zijn mannen en vrouwen dan ook gesierd als daar bij VCL de oprichting van een dergelijk platform door de LSF was aan zijn mededeling dat het bestuur van de Leidse Sport Federatie zich 'over deze kwestie zal bera den', was nu wel erg magertjes. De discussie die Frans Overdevest en Richard van Kempen de laatste weken via de pers met elkaar voerden, was op z'n minst interessant. En de uit komst mocht er ook zijn: de uit sluiting van Van Kempen uit de Klerk's ploeg die op 4 maart in het Finse Rovaniemi deelneemt aan de alternatieve Elfsteden tocht. De marathonschaatser uit Nieuwveen noemde die beslis sing van ploegleider Overdevest in deze krant van donderdag 'kinderachtig'. Volgens de riet dekker was de afspraak gemaakt om het seizoen samen af te ma ken en dan moet je je daar ook aan houden. Op zich een redenering die ik kan volgen, daar is niks mis mee. Alleen mag je je afvragen of het dan wel verstandig is om - nadat zo'n afspraak is gemaakt - toch nog rustig en in het openbaar verder te ruziën. Zo verweet Van Kempen Overde vest nadien onder meer 'een vies spelletje' te hebben ge- speeldfHij wilde kennelijk zijn eigen straatje schoonvegen'). Ik bedoel maar: je hoeft als Van Kempen toch niet echt ver baasd te reageren als een ploeg leider je dan alsnog uit de for matie houdt. Sterker nog: ik vind het al heel opmerkelijk dat Van Kempen vandaag nog wel met Klerk's op de buik mag deelnemen aan de finale om de KNSB Cup in het Friese Thialf. Misschien heb ik de laatste we ken onderweg wat gemist. Maar: zoiets is toch vragen om nog meer problemen? De wedstrijd tussen UDO en Leidsche Boys bleek uitein delijk 'een duel te ver' voor Léon Peters. De scheidsrechter die een week eerder het treffen tussen Warmunda en GOL Sport moest staken, omdat GOL na vier rode kaarten nog maar zeven spelers over had, kende op de Voskuyl UDO een straf schop toe die de partij besliste. Een gang van zaken die bij de tegenstander niet best viel. De daaropvolgende reacties waren ook nog eens goed voor een ro de kaart en nog veel meer com mentaar. Al met al reden voor Peters om, al dan niet voorlopig, maar eens iets anders te gaan doen op zondagmiddag. Een besluit waar ik (dat mag geen verras sing heten) volledig in kan ko men. Maar dat ik desondanks zeer betreur. Want het gaat na tuurlijk echt verkeerd als een scheidsrechter naar aanleiding van twee bepaald niet zwak ge floten wedstrijden de beslissing neemt om met fluiten te stop pen. Nu bestaat er natuurlijk een mogelijkheid dat zijn besluit voor een aantal betrokkenen de aanleiding vormt om het eigen gedrag eens nader onder de loep te nemen. Maar dat zou me eerlijk gezegd zeer verba zen. Als je zo kortzichtig bent om de scheidsrechter je eigen falen te verwijten, zal een beslissing als Peters nu heeft genomen in de verschillende kampen eerder reden tot gejuich geven dan dat het aanzet tot enig kritisch denkwerk of zelfonderzoek. Gerry Jansen is voorlopig verzekerd van een plaats als laatste man in het elftal van UVS. archieffoto UVS heeft dit jaar nog maar voor één tegenstan der schrik: regengod Pluvius. De Leidse hoofd klasser, die in 1995 nog maar twee competitie duels afwerkte, snakt naar de thuiswedstrijd van morgenmiddag tegen DHC. Allereerst vanwege de niet te stillen 'honger naar de bal', maar daar naast ook omdat de Delftse ploeg UVS goed ligt. „Maar ook in de wedstrijd tegen Holland had den wij vreselijk veel zin", zegt trainer Gerard Désar, doelend op het duel tegen de koploper dat vorige week werd afgelast. „Wij volgen het weer bericht op de voet. Het verschilt van dag tot dag. SPORT OP TV dorf). 11.30-12.30 EURO: Tennis: ATP-toernooi van Stuttgart 12.30-14 00 EURO. Skiën: Wereldbeker vanuit Maribor (Slovenië), reuzenslalom vrou wen. 2e manche 12.50-14 00 Did 2: Sport extra: skiën (Wereldbeker-reuzenslalom vrouwen vanuit Maribor, Slovenië). 13.15-18.15 BBC 1Grandstand: Football fo cus (voetbalmagazine met een terugblik op de FA Carling premiership en een vooruitblik op Chelsea-Club Brugge), paardekoersen vanuit Haydock Park, WK Bowls indoor, rugby league 14.00-17 45 Did 2: Sport extra: tennis. ATP- toernooi van Stuttgart vanuit de Hanns-Martin- Schleyer-Halle, halve finale. 15.15-16.48 Ned 3: Wielren verslag van Omloop Het Volk. 15 20-17.00 BRT 2: Wielren verslag van Omloop Het Volk. 17 45-18 00 BBC 2: Bowls 22.16-23.01 Ned 3: Studio Sport. 23.05-23 25 BRT 1 Sport ZONDAG 11.30-12.30 EURO: Skièn Wereldbeker vanuit Whistier (Canada), afdaling mannen 11.30-13.30 Ned 2: TV Sport. 12.30-14.00 EURO: Skiën: Wereldbeker vanuit Maribor (Slovenië), Slalom vrouwen. 2e manche 12.47-14 35 Did 2 Sport extra: schanssprin gen (Wereldbeker skivliegen vanuit Oberstdorf) Toern n Stuttgart, finale m reld- 14.00-15.30 EURO: Schansspringen beker skivhegen vanuit Oberstdorf (Duitsland) 15 00-17.30 BBC 2: Bowls: WK indoor, final. 16.30-17.30 EURO: Schaatsen Wereldbeker vanuit Inzeil (Duitsland). 17.35-18.15 Did 2 Die Sport-Reportage lis- hockey (Play-offs, kwartfinale), tennis (ATP- toernooi van Stuttgart, finale), schansspringer (Wereldbeker skivhegen vanuit Oberstdorf) en voetbal (2e Bundeshga) 18.08-18 40 Did 1: Sportschau. 18.35-20.00 Ned 1: Studio Sport. 18.45-19.10 RTL Sport. slagvc >t WK ir 18.20-19.20RTL 5: Sport: Engelsen Duit- HOOFDKLASSE UVS - DHC Crab Verhoeven fél makelaarso.g. mVA wtmmw 305 Alfons Groenendijk, de Leidse middenvelder van Sparta, treedt dit weekeinde voor de sporter- dactie van deze krant op als deskundige bij de Wedstrijd van de Week. De keuze viel op LFC - UDWS, een van de weinige duels die dit wcekekeinde in het amateurvoetbal zijn gepro grammeerd. Groenendijk deelt cijfers uit aan de spelers van beide elftallen en wijst ook een 'Man van de Wedstrijd' aan. Deze 'Man of the Match' ont vangt een paar Asics-voetbal schoenen, beschikbaar gesteld door Wijnand Sloos Sport aan het Vijf Meiplein in Leiden. Voor LFC staat er deze com petitie nog een periodetitel op het spel. De ploeg haalde tot nu toe twee zeges in de derde pe riode en gaat daarmee aan kop, samen met Docos en Meerburg. U DWS moet na een sterke start nog oppassen voor degradatie, zeker nu Meerburg aan een eindsprint begonnen is. De Wedstrijd van de Week bëgint om 14.00 uur. Afgelopen dinsdag was het trainingsveld nauwe lijks bespeelbaar, maar twee dagen later hebben we heerlijk gespeeld." Een voordeel van de vele afgelastingen is dat van de selectie van UVS vrijwel iedereen weer fit is. Zo kan Désar weer op beroep doen op routi nier Hans de Kruys. Alleen Marco Akerboom moet volgens de Leidse oefenmeester nog een week of zes wachten voor hij zijn gebroken mid denvoetsbeentje volledig kan belasten. Zijn plaats als libero is hij defintief kwijt aan Gerry Jansen. Désar: „Dat bevalt goed. Dat houden we zo. Aker boom kan ik te zijner tijd ook op een andere ma nier gebruiken." Leidsch Dagblad Doelpuntenmaker van de maand: André de Best (KRV) 3 1) Dennis Stuifzand (Docos) 0 25 2) Fred Bloem (Noordwijk) 0 17 3) Hans Zwaan (Katwijk) 1 15 4) Theo Aanhane (VVSB) 0 15 5) Marco de Ridder (Katwijk) 1 14 6) Maurice van Berkel (Leiden) 0 13 7) Peter Scheltus (Ter Leede) 0 12 8) Frank Buizer (SV Voorschoten) 1 11 9) Peter Kruit (Quick Boys) 1 11 10) Alex Barendse (RCL) 0 11 Diadora stelt voor de topscorer van de week een Marco van Basten T-sbirt beschikbaar. De meest produktieve voetballer van de maand ontvangt een paar Diadora Rosse Nero voetbalschoenen t.w.v. 169,95. Aan het einde van het seizoen krijgt de winnaar van het klassement een Diadora-trainingspak, coachjack, shirt, broek, kousen, een paar voetbalschoenen, tas en een voetbal. De nummer twee verdient een Diadora-trainingspak, een paar voetbalschoenen, tas en een voetbal. De derde plaats is goed voor een paar Diadora voetbalschoenen, tas en een voetbal.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21