Leidsch Dagblad Nut aftappen door politie overschat X BEL: 071-128030 Drie jaar celstraf voor ontucht in Sonnenburgh Spectaculaire operatie Enquête: driekwart studenten is voor een strengere selectie Duizenden telefoontjes over nieuwe belasting Leids Referendum op 8 maart Meldpunt voor controle op vliegtuigen GOED NIEUWS kTERDAG 25 FEBRUAR11995 M OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40708 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 op: VW (m Wie rondrijdt in een ■q VW Golf of Jetta moet «^passen. Na Opel roept "L ook VW wagens terug reparatie. flx-wethouders ran Brunssum frij gesproken 1ASTRICHT GPD m [e rechtbank in Maastricht eeft gisteren de vier oud-wet- puders en de voormalige ge- jeentesecretaris van Brunssum Hjgesproken van valsheid in jschrifte. Volgens de recht- knk is het wettig en overtui- [nd bewijs daarvoor niet gele- rd. |Enkele van de nu vrijgespro- [n personen hebben al scha- [claims van zeker enige tien guldens aangekon- Rgd. Het openbaar ministerie nog beslissen of hoger be- fep tegen de uitspraak van de pi tbank wordt aangetekend Officier van justititie mr. Van Iteveld eiste anderhalve week [leden zes maanden voor- pardelijke celstraf en een geld- bete van 5.000 gulden tegen de Ld-wethouders Janssen, De per, Pierik en De Bruijn. Ge- [eentesecretaris Cuijpers, die [n leidende rol werd toebe- jtcht, zou met negen maanden [orwaardelijk en een geldboe- van tien mille moeten wor- en bestraft. ^Het vijftal werd ervan ver- acht in 1993 een drietal colle- fbesluiten te hebben vervalst pfn de van corruptie verdachte brgemeester Riem, die op 10 (aart moet voorkomen, te hel en. Die besluiten zouden vol- ns het openbaar ministerie n een datum in 1992 zijn irzien, terwijl ze pas in 1993 ht door het Brunssumse col- werden genomen. |De betrokken politici en de tmeentesecretaris hebben leeds verklaard dat de beslui- n weliswaar pas in 1993 waren adertekend, maar wel degelijk in 1992 waren genomen. 0,- Fraude 5 Drie ambtenaren van de Europese Commis sie worden verdacht van fraude. De Belgische justi tie wil hen verhoren. Wens 1 K ^en dichting in I D Voorhout tracht de hartewens van kinderen j meteen levensbedreigen- I de ziekte te vervullen. Nog geen abonnee? DEN HAAG ANP Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 36-jarige Ha genaar veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Het hof te laag vond. acht bewezen dat de man on tucht heeft gepleegd met zes jongetjes in de kindertehuizen De Sonnenburgh in Wassenaar en De Koperwiek in Hoek van Holland. De eis was drie jaar onvoorwaardelijk. Als bijzondere voorwaarde legde het hof hem op, dat hij zich na zijn vrijlating onder toe zicht van een seksuoloog stelt. De rechtbank gaf de Hagenaar drie jaar, waarvan een voor waardelijk. De officier van justi tie was daartegen in hoger be roep gegaan omdat hij de straf Het hof heeft bij zijn vonnis enerzijds de ernst van de feiten zwaar meegewogen. Anderzijds heeft het rekening gehouden met de positieve opstelling van de dader. Overigens heeft de Hagenaar na zijn aanhouding vorig jaar in totaal elf gevallen van ontucht bekend, maar er is nooit aangifte gedaan. Amsterdam Het Stadion Amsterdam heeft gisteren het hoogste punt bereikt. De dakconstructie meet 177 bij 118 meter en heeft een gewicht van 2400 ton. Even na het middaguur reikte het hoogste punt tachtig meter boven het maaiveld. Een spectaculaire operatie, want nog niet eer- de'r werd in Europa een stalen overspanning van dergelijke afmetingen omhoog gebracht. foto aerophoto schiphol DEN HAAG «ANP ^Tactuei Driekwart van de studenten ziet geen bezwaar in meer selectie aan de poort van hogeschool en universiteit. Tweederde vindt het vooruitzicht van hoge stu dieschulden na afronding van de opleiding afschrikweldcend. Dit blijkt uit een enquête die het onderzoekbureau Research voor Beleid in Leiden onder twaalfduizend studenten heeft verricht in opdracht van het Hoger Onderwijs Persbureau (HOP). De resultaten duiden erop dat een meerderheid van de onder vraagde studenten strengere se lectie bij het begin van de oplei ding een goed alternatief vindt om iets te doen aan de massali teit van het hoger onderwijs. Dat houdt het voor de overheid betaalbaar. Alleen geschikte en gemotiveerde studenten zou den moeten worden toegelaten tot het hoger beroepsonderwijs en het universitaire onderwijs. Veel minder geporteerd blij ken de ondervraagden van het huidige beleid om studenten principe dat iedereen met een passend diploma toegang heeft tot hoger beroepsonderwijs en het universitaire onderwijs. Poortselectie is in de politiek omstreden. Alleen de WD was jarenlang uitgesproken voor stander, maar de huidige WD- fractie in de Tweede Kamer denkt er inmiddels een stuk ge nuanceerder over. Net als ande re grote fracties zien de libera len meer in de voorgenomen verbetering van de bovenbouw van HAVO en VWO. Niet zozeer om de massale toeloop naar het zelf meer te laten bijdragen aan hoger onderwijs te stuiten, Hoeveel keukenfirma's zijn er wel niet? Welke keuze maakt u? Om gek van te worden. Goede firma's, die creatief, vakkundig en met zorg uw opdracht uitwerken, zijn schaars. Houtwerf keukens is een hele goedq. Waarom kiest u ons eigenlijk, al 40 jaar? omdat wij ons aan onze afspraken houden omdat wij kwaliteit en persoonlijk design kombineren omdat wij deskundige en ervaren medewerkers hebben omdat wij perfectie leveren tot in de kleinste details omdat wij het ontwerp afstemmen op al uw wensen Dit bewijzen wij u graag! Houtwerf Keukens staat voor een conceptueel idee tot en met begeleiden, uitvoeren en nazorg KEUKENS B.V. Lammenschansweg 130 Leiden Tel. 071 -76 93 45 de studie en hen strenger 'af te rekenen' op hun prestaties. Aan een beperkt deel van de onder vraagden (4.000) werd ook nog de vraag voorgelegd of ze, met het vooruitzicht op hoge schul den, op dit moment aan hun studie waren begonnen. Dertig procent zei hier nee op. Selectie aan de poort kan bij voorbeeld in de vorm van een toelatingsexamen, zoals bij sommige kunstopleidingen het geval is. Voor vrijwel alle andere studies geldt nog steeds het maar om de aansluiting op ho geschool en universiteit te ver beteren. Dat voorkomt uitval, omslachtige leerwegen en een te lange verblijfsduur in het ho ger onderwijs. Hoofddoel van de enquête was het verzamelen van oorde len van studenten over de kwa liteit van het onderwijs in een aantal studierichtingen. Die on derzoeksresultaten worden pas eind september gepubliceerd in de dan te verschijnen Keuzegids Hoger Onderwijs. Agusta, het zoveelste schandaal in België. De beerput die open ging na de moord op André Cools. Weerbarstige rivieren. Twee artikelen over de bron van wateroverlast. Vandaag: de Rijn. Het Leids referendum. 'Als ik geld zou hebben, had ik er al lang een detective opgezet'. De wethoudersbreuk in Oegstgeest. Een terugblik. Suikerziekte als sluipmoordenaar. De alarmerende uitslag van een onderzoek. Onze Taal: Menselijk perspectief. Het door de politie aftappen van telefoons, telefaxen en het plaatsen van zogenoemde 'bugs' is een sterk over schat opsporingsmiddel. Uit Amerikaanse gegevens blijkt, dat de politie daar tegenwoordig spaarzaam met dit opsporingsmiddel omspringt. Het is in de eerste plaats duur en ten tweede levert het ter rechtszitting wei nig op. DEN HAAG» ANP Dat schrijft dr. P. van Koppen in het Nederlands Juristenblad. Van Koppen is hoofdonderzoe ker bij het Nederlands Studie centrum Criminaliteit en Rechtshandhaving in Leiden. Hij onderzocht de Amerikaanse situatie naar aanleiding van de zaak rond de omstreden opspo ringsmethoden die in Neder land inmiddels tot politieke kwestie (commissie-Van Traa) is verheven. In de Verenigde Staten is ge bleken dat het afluisteren van gesprekken, het plaatsen van microfoontjes en het onder scheppen van fax- en com puterverkeer grote inspanning vereist om aan het bewijs ter rechtszitting bij te dragen. Tussen 1987 en 1992 zijn daar 24.695 gesprekken afgeluisterd, waaraan 1.703 verschillende po litiemensen deelnamen. In 24 procent van de gevallen was het tappen verantwoordelijk voor succesvol opsporingsonder zoek, maar slecht in 5,5 procent van de gevallen droeg het bij aan de bewijsvoering voor de rechtbank. Per veroordeling op basis van belastende gesprekken betaalt de Amerikaanse belastingbeta ler bijna 815 duizend gulden. Een groot verschil met taps in Nederland en Amerika is, dat de taps 'live' moeten worden afge luisterd. Dat kost personeel. In Nederland laat men gewoon de band aanstaan. Nederland is overigens het zwaarst 'tappen de' Westeuropese land, meldt Van Koppen. Hij doet de Eerste Kamer de suggestie om, voordat zij het Wetsontwerp Direct Afluisteren behandelt, te wachten op deug delijke onderzoeken naar de ef fectiviteit van opsporingsme thoden. Want de Amerikaanse gegevens maken zonneklaar dat het niet verstandig is de be voegdheden van politie en justi tie (opnieuw) uit te breiden zonder dit onderzoek. Over aftappen in Nederland zijn er overigens geen officiële cijfers bekend. Men doet daar erg geheimzinnig over. In Ame rika moet elke tap echter wor den gemeld bij het Administra tive Office of the US Courts, waardoor er uiterst betrouwba re gegevens beschikbaar zijn. Uit die gegevens heeft Van Kop pen dan ook kunnen putten. HET WOORD IS AAN MaoTse Toeng Absolute gelijkheid bestaat niet; ieder verdient materiële goederen naar kundigheid en prestatie. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Gesprek van de dag Info Religie - Sport VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 23 HET WEER Verwachting van het KNMI voor morgen Af en toe regen Nu en dan regen en in de middag ook enkele opklaringen. Middag- temperatuur rond 5 graden. Wind uit uiteenlopende richtingen, zwak tot matig, rond kracht 3, later op de dag draaiend naar west tot noordwest en in de avond langs de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust toenemend tot krachtig, 6. LEEN GOED LEENGOEDKOOP LEEN GKB De Gemeentelijke Kredietbank helpt u graag aan geld. Dal betekent: vlotte en vriendelijke afwikkeling keuze uit persoonlijke lening of doorlopend krediet opvallend lage rente Kom maar langs. Openingstijden: werkdagen van 9 00-12 30 uur. donderdagavond van 17.30-19.30 uur. HK goed voor vJ/fB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777-fax 071-167158 AAN ALLE EIGENAARS VAN EEN OPEL ASTRA Binnenkort zult u door Opel Nederland schriftelijk worden uitgenodigd om met uw Opel Astra een bezoek te brengen aan de Opel-dealer. Deze zal uw auto geheel kosteloos voorzien van een massaklem aan de hals van de brandstofvulpijp. Deze maatregel wordt uit voorzorg genomen, om elke mogelijkheid van vonkvorming tijdens het tanken te voorkomen. Hoewel dergelijke gevallen in ons land onbekend zijn, geeft Opel Nederland aan de veiligheid van Opel-rijders en hun omgeving de hoogste prioriteit. Daarom bevelen wij Astra-rijders aan, om bij het tanken steeds het vulpustool goed contact te laten maken met de metalen rand van de brandstofvulpijp. Op die manier wordt elk risico op vonkvorming uitgesloten, vooruitlopend op de montage van de massaklem bij de Opel-dealer. Met inachtneming van het bovenstaande is er dus geen enkel bezwaar om normaal met uw Opel Astra te blijven rijden. Opel Nederland BV, Sliedrecht. LEIDEN ERNA STRAATSMA Het hoogheemraadschap van Rijnland krijgt een stortvloed van telefoontjes te verwerken over de nieuwe ingezetenenom- slag. Sinds eind januari kwamen ruim 7.400 vragen binnen bij een speciaal telefoonteam. De verwachting is, dat het to tale aantal telefoontjes veel ho ger uitvalt dan het jaarlijkse ge middelde van ongeveer 10.000. De aanslagen worden gefaseerd de deur uitgestuurd. Het hoog heemraadschap is halverwege met deze verzending. De aan slagen gaan nog tot eind maart de deur uit. De meeste vragenstellers wil len van het hoogheemraad schap weten waar 'ingezetenen- omslag' voor is. Dit jaar moeten inwoners van het Rijnlandge bied voor het eerst zestien gul den extra betalen, naast de ge bruikelijke verontreinigingshef- fing. ,,Als wij dan zeggen dat het voor 'droge voeten' is, zeggen de meesten: dan betalen we", aldus een woordvoerder van het hoogheemraadschap. REF« HB4I M Uw mening is dringend gewenst! Op woensdag 8 maart wordt, tege lijk met de verkiezingen voor Provin ciale Staten, een referendum gehou den over het bestemmingsplan voor Hoge Rijndijk 25 e.o Het doel van dit plan is de bouw mogelijk te maken van 28 woningen en een onder grondse parkeergarage op een terrein Meer informatie aan de Burggravenlaan/Kernstraat/ Cobetstraat te Leiden. Om te kunnen bouwen moeten de eetzaal en de serre van het voormalige Koninklijk Mi litair Invalidenhuis worden gesloopt. Informeer uzelf tijdig en grondig over het plan! Stem op 8 maart voor of tegenl dit onderwerp: - informatiebijlage in huis aan huis bladen uitgebreide informatiemap, verkrijgbaar op het stadhuis (071-16 50 88/16 55 83); - debat 28 februari. 20.00u. Bonaventuracollege. vlakbij Hoge Rijndijk 25. - radiodebat 5 maart 11 00u-l 2.00u. via de zender Holland Centraal Kabinet houdt vast aan uitgangspunt orgaandonatie den haag ANPna hun dood niet willen laten uitnemen, zich moeten laten re gistreren. Mensen die zich niet hebben laten inschrijven zou den in dat systeem in principe instemmen met donatie, al heb ben nabestaanden het laatste woord. Het kabinet houdt vast aan het uitgangspunt, dat burgers expli ciet ja moeten zeggen tegen het beschikbaar stellen van hun or ganen. De ministers Borst (Volksgezondheid) en Sorgdra- ger (Justitie) zullen evenwel on derzoeken hoe het tekort aan donororganen opgeheven kan worden. Dat maakte premier Kok gisteren bekend na het ka binetsberaad. Volgens Kok wijst het kabinet het bezwaarsysteem pertinent af. Dat systeem houdt in, dat al leen mensen die hun organen De ministers buigen zich nu over een aanvulling op het hui dige wetsvoorstel voor het toe stemmingsysteem, waarbij mensen met een donorcodicil aangeven dat zij hun organen na overlijden voor transplanta tie beschikbaar stellen. Minister Jorritsma neemt aanbevelingen Bijlmerramp over SCHIPHOL BILL MEYER Indien twijfel bestaat over de technische staat van een bezoekend vliegtuig, zullen de Nederlandse autoriteiten tot controle over gaan. Op Schiphol komt voor medewerkers van bedrijven een meldpunt, waar men desgewenst anoniem onveilige situaties, incidenten of ongevallen kan doorgeven. Dat zijn enkele aanbevelingen die minis ter Jorritsma van verkeer en waterstaat overneemt van de' Raad voor de Luchtvaart inzake de Bijlmerramp. Een belangrijke aanbeveling is reeds opgevolgd: de verbete ring van de motorophanging van de Boeing 747 door de fabrikant. De totale kosten hiervan benaderen de twee miljard gulden. Naar aanleiding van het ongeval met de El Al-Boeing is door RAND Corporation een studie naar veiligheidsaspecten van Schip hol gedaan. Het doel is om de veiligheid op en rond Schiphol optimaal te houden, óok als het vliegverkeer toeneemt. Minister Jor ritsma heeft de Tweede Kamer een rapport aangeboden met de stand van zaken met betrekking tot een actieprogramma. Een andere maatregel is het instellen van een. Veiligheidsadviescommissie Schiphol (VACS). Deze onafhankelijke commissie zal de minister regelmatig adviseren over de veiligheidssituatie op en rond Schiphol. Voorzitter is drs. H. Hooykaas, voormalig president-directeur van Shell Nederland. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dut neem ik nu een proefabonnement. Vaam- Vnnrlptli*r<L-m/V Adres: Nr. bank/giro: Handtekening:. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-128 030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1