De kat ontleed Cultuur& Kunst Madonna hoofdrol in film 'Evita' Pia Douwes en Bill van Dijk in Nederlandse versie van 'Evita' Libris zet 28 titels op 'longlist' Afrikaans kleien in Volkenkunde ^an ^ayne naar Leiden De viool ging nooit voluit zingen Harde boodschap in Narcissus JTERDAG 25 FEBRUARI 1995 chef annemiek ruygrok, 071 -356471plv -chef jan rijsdam, 071-356472 .ezing 'Vrouwen in de middeleeuwen' iden De kunsthistorica Carla de Glopper houdt op woensdag maart een lezing over 'Vrouwen in de Middeleeuwen' en over leonora van Aquitania'. Glopper is docente aan de universiteit ji Utrecht en archivaris bij de gemeente Oegstgeest. De lezing plaats in Het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a in Lei en. Aanvang: 20.30 uur (entree f3,50). ,eidse dichter en zijn 'Levenslicht' iden De Leidse dichter Peter J. van Leeuwen, ook wel bekend s Pé van El, geeft woensdag 1 maart om 20.00 uur een presen tie van 'Levenslicht', een autobiografie in poëzie en fotografie. medewerking wordt verleend door de groep Onoma- bestaande uit Ton Vlasman, Marianne Korthuys en Pé an El. Speciale gast op deze avond is de podiumdichter Anton (osmüller. De presentatie vindt plaats in sociëteit de Burcht. 'éjchilderij van Breitner ontdekt Tijdens taxatiedagen in Baarn is een onbekend werk George Hendrik Breitner ontdekt. Het olieverfschilderij - een boerenlandschap voorzien van het monogram GHB - eigendom van een Hilversumse particulier. Taxateur A. Wilde- vermoedt dat Breitner het in 1885 heeft geschilderd. Hij -that de waarde op zo'n 80.000 gulden. Het kunstwerk, dat aan estauratie toe is, is morgen te bezichtigen in het koetshuis van psteel Groeneveld in Baarn. Zijn eerste taxatie-weekeinde heeft plgens Wildeboer nog diverse andere verrassingen opgeleverd, laaronder een onbekende aquarel van de zeventiende-eeuwse jieester Adriaen van Ostade. Lezingen over kunststromingen jidenKunsthistoricus Erik Kreytz begint in maart met de lezin- 'Van expressionisme tot surrealisme, de beeldende in de eerste helft van de 20e eeuw'. De lezingen, geïllu met dia's, kunnen zowel op de dinsdagavond als op de foensdagochtend gevolgd worden in de Kapelzaal van het K&O- Jbouw. Ook worden diverse excursies georganiseerd. De kunst- storica Sandra Spijkerman houdt een drietal lezingen onder de el 'Slaoliestijl, varianten van Jugenstil/Ait Nouveau', over het ntstaan, de algemene karakteristieken en de varianten van deze tinststroming. Inschrijving is mogelijk bij K O, Oude Vest 45 41el. 071-141141). Scenarioschrijver Meltzer overleden |rmohfrouf. De Amerikaanse scenarioschrijver Lewis Meltzer donderdag op 84-jarige leeftijd overleden. Tot de films waar nor Meltzer de scenario's schreef of waarvan hij een van de sce- !|arioschrijvers was behoren 'Golden Boy' (1939), 'The man with jiie Golden Arm' (1955), 'Once upon a Time' (1944) en 'Autumn Raves' (1955). In 1958 schreef Meltzer een toneelstuk met de ti ll 'My Fair Lady'. Op diens verzoek stond hij de titel af aan lied- Jsschrijver Alan Jay Lerner, die bezig was 'Pygmalion' van Geor- e Bernard Shaw te bewerken tot een musical. Meltzer doopte e titel van zijn toneelstuk om in 'Come and Kiss Me'. )ude rockers samen op de planken 3NDEN Chuck Berry, Little Richard en Fats Domino, drie be- jemde rockers uit de jaren vijftig, gaan samen drie concerten even in Groot-Brittannie. Tijdens de optredens in Londen, heffield en Birmingham, nemen de drie ieder een deel van de fond voor hun rekening waarna ze gezamenlijk afsluiten. „We pbben altijd gezegd dat we samen iets zouden doen en nu oen we het", aldus Little Richard. Toevallig waren de rockster- »n in verband met geplande concerten in mei alle drie tegelijk i Groot-Brittannie.Berry heeft klassiekers geschreven als 'Roll ver, Beethoven'. Little Richard had onder meer dejiit 'Long jail Sally' en Fats Domino werd beroemd met 'Ain't That a Sha ke' en 'Blueberry Hill'. )ude rocker Fats Domino. FOTO ARCHIEF fan den Ende met Amsterdam op Aiek naar lokatie musicaltheater jSTERDAI bducent Joop van den Ende nuimt de komende maand, (nen met ambtenaren van het ondbedrijf, Amsterdam af op pk naar geschikte lokaties pr de bouw van èen musical kater. Dat zijn Van den Ende de wethouders Bakker (cul- ur) en Stadig (grondzaken) keren overeengekomen. De producent was eerder met Amsterdamse stadsdeelraad Pijp in onderhandeling over n musicaltheater op een ter- jn vlakbij de Heineken Brou- rij. Dat ketste af. De deelraad Vveerde dat Van den Ende zijn en steeds opschroefde. De producent week vervolgens uit naar Scheveningen, maar had Amsterdam blijkbaar nog niet definitief afgeschreven. Onlangs klaagde Van den En de zijn nood over de gemeente als onderhandelingspartner. Hij had in november een gesprek gehad met burgemeester Patijn en op diens verzoek zijn plan nen voor een musicaltheater in een brief ontvouwd. Vervolgens vernam hij taal noch teken. Voor cultuurwethouder Bakker was dat aanleiding om Van den Ende uit te nodigen voor een ontmoeting. Volgens de woord voerster passeerden tijdens het gesprek al diverse lokaties de revue. los angeles gpd Na een jarenlang lang welles- nietes spelletje is de kogel nu door de kerk. Popster Madonna gaat de hoofdrol spelen in de verfilming van de musical 'Evi ta'. De film wordt opgenomen in Hongarije onder de regie van Alan Parker. Voor de hoofdrol zijn de afgelopen jaren tal van namen de revue gepasseerd. Vijf jaar geleden waren de contracten met Madonna ook al eens rond. Componist Andrew Lloyd Webber haalde destijds een streep door de plannen. Dat had onder meer te maken met de geflopte speelfilms waarin de zangeres een hoofdrol speelde. Bovendien wilde Madonna het een en ander wijzigen aan di verse nummers uit de musical. Daar kon Lloyd Webber niet mee akkoord gaan. Voor de hoofdrol zijn ook de actrices Michelle Pfeiffer en Meryl Streep en de zangeres Gloria Es- tefan in beeld geweest. AALSMEER ANP Pia Douwes en Bill van Dijk spelen het komende seizoen de hoofdrollen in de Neder landse versie van de musical Evita. Douwes, die de titelrol speelt, is voor het eerst sinds 1992 weer in de Nederland se theaters te zien. Toen speelde zij de rol van Fatine in de Nederlandse versie van Les Miserables. Douwes (30) werkte sindsdien voor namelijk in Oostenrijk en Duitsland. Van Dijk speelde de rol van Che Guevara al eens in Evita van het Ko ninklijk Ballet van Vlaande ren. Evita, een produktie van Joop van den Ende, loopt van september 1995 tot juni 1996 in veertig theaters in Nederland en België. De première is op 10 oktober in het Chassé-theater in Breda. Seth Gaaikema werkt aan een nieuwe Nederlandse vertaling van het libretto. De musical gaat over het leven van Eva Peron en speelt zich af in de periode 1934-1956. Ze was getrouwd met Juan Peron, de presi dent van Argentinië. Eva, voor haar huwelijk een be roemde zangeres en filmac trice, was grenzeloos popu lair en leek machtiger dan haar man. Toen ze besloot dat ze vice-president wilde worden, bleek dat ze kanker had. Op 37-jarige leeftijd is ze overleden. AMSTERDAM GPD De jury van de Libris Literatuur Prijs heeft 28 titels op de 'long list' voor de jaarlijkse prijs van een ton geplaatst. Op 3 april worden daaruit zes nominaties bekendgemaakt en op 16 mei volgt de prijsuitreiking tijdens een bijeenkomst in Amsterdam. )e jury bestaat uit: A. Rinnooj Kan, Rob Schouten, Philippe Noble en Paul de Wispelaere. Tot de genomineerden beho ren onder anderen: Willem Brakman (Een goede zaak), Adriaan van Dis (Indische dui nen), Renate Dorrestein (Een sterke man), Anna Enquist (Het meesterstuk), Hermine de Graaf (Vijf broden en drie vissen), Kristien Hemmerechts (Lang geleden), Tim Krabb'e (Vertra ging), Nicolaas Matsier (Geslo ten huis), Sybren Polet (De an dere stad), Theun de Vries (Te rug uit Irkoetsk). 'Dieren in de kunst' in Wassenaarse Galerie des Animaux De aanwezigheid van de asielverblijvers is duidelijk merkbaar in Galerie des Animaux in Wassenaar. Het lui de geblaf doet de voorjaarsexpositie 'Dieren in de Kunst' tot leven komen. Tot 25 maart is hier het werk van drie exposanten te zien. Er hangen pastels en aquarellen van Nini Huigen, zeefdrukken en etsen van Arie de Jong en beelden en miniaturen van kunstenares Meta Dame. drukken van soms wel tien tot twaalf drukgangen. Vanaf 1994 is zij zich echter meer gaan toe leggen op pastelwerk. Maar de liefde voor de kat is een belang rijke rol blijven spelen in haar werk. WASSENAAR SANDRA PASSCHIER De expositie in Galerie des Animaux is vooral voor de kat tenliefhebber een must. Het werk van Meta Dame springt namelijk het meest in het oog. Katten in allerlei vormen en ge daantes, maar met steeds weer dezelfde Siamese kop. Van half mens tot levensecht, van speel se katten tot fictieve bewerkin gen. Dame gebruikt in haar werk verschillende materialen, zoals klei, brons, zilver en speksteen. Soms in combinatie met gevon den voorwerpen, zoals botten en stukken roestig ijzer. Egypte, het land waar de kat heilig was, is voor haar een bron van inspi ratie, zo blijkt uit veel van haar ontwerpen. Ook Arie de Jong is een echte 'kattenkunstenares'. Gedetail leerde schetsen in pastel wor den door haar kleur voor kleur 'ontleed' en omgezet in zeef- World Liberty Concert naar Arnhems park ARNHEM/BUSSUM GPD Het World Liberty Concert ver huist naar de weide bij park Sonsbeek in Arnhem. De orga nisator en het Arnhemse ge meentebestuur hebben daar over een akkoord bereikt. Het concert op 8 mei zou oorspron kelijk in de uiterwaarden van de Rijn plaatsvinden. De risico's van wateroverlast zijn daar ech ter te groot. De afgelopen week is er vanuit de Arnhemse bevol king luidkeels geprotesteerd te gen de verplaatsing van het me- gaspektakel naar het honderd jaar oude park, dat te boek staat als een beschermd natuurge bied. Vorig jaar verbood de ge meenteraad grootschalige eve nementen in het Sonsbeekpark. Het gemeentebestuur heeft bedongen dat K B de pro grammering van het concert aanpast aan de nieuwe lokatie. Dat betekent dat het concert minder groot van opzet zal zijn. Ook het aantal bezoekers moet beperkt worden. K B presenteerde gisteren ook een nieuwe deelnemer aan het concert: de Nederlandse zanger René Froger. Hij bevindt zich in gezelschap van artiesten als Cyndi Lauper, Simple Minds, UB40, Candy Dulfer, Art Garfunkel en Joe Cocker. Honden De pastels en aquarellen van Nini Huigen laten niet alleen maar katten zien, maar ook honden, zebra's en papegaaien. Tekenen en schilderen doet ze nagenoeg uitsluitend in op dracht. Daarnaast doet zij illu stratief werk. Samen met haar echtgenoot, de journalist Henk Huigen, heeft zij het boekje 'De hond en het steelpannetje' ge maakt dat in de galerie te koop is. Huigen: „Ik ben geboren in de tropen van Atjeh, in het voormalig Nederlands-Indië. Daarom ben ik ook zeer geïnte resseerd in exotische dieren. Ik schilder vanaf beelden die ik op video heb vastgelegd, maar ik probeer ook momenten van mijn man met onze hond, de relatie tussen mens en dier vast te leggen." Galerie des Animaux is te vin den op de zolder van het die rentehuis van de Stichting Na tionale Dierenzorg in Wasse naar. De galerie werd vijf jaar geleden opgericht door de eige naar van de stichting, Jaap Boersma. Van de opbrengst van verkochte kunstwerken komt 25 procent ten goede aan de asiel afdeling en het 'bejaardente huis', bedoeld voor dieren van bejaarden die hun dier niet mo gen of kunnen meenemen wan- neer ze naar een verzorgings huis gaan. Aan het dierentehuis is ook de 'International Animal Travel' verbonden. Dit reisbu reau voor dieren zorgt voor het vervoer van dieren wanneer hun eigenaren in een ander land gaan wonen. De expositie 'Dieren in de kunst' is te zien tot 25 maar in Galerie des Animaux aan de Zijdeweg 56 in Wassenaar. De openingstijden zijn: maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. Jan Vayne gaat zingen. ii Afrikaanse stad bouwen, de Javaanse prins (ïdji zien en Japanse karperwindzakken maken, it kunnen kinderen volgende week allemaal en en meemaken in het Rijksmuseum voor kenkunde in Leiden. Het speciale voorjaarsva- kie-programma begint dinsdag 28 februari om 00 uur met origami, Japans papiervouwen. 's ddags is vanaf 13.00 uur Mabinty Sakho pre- lt. Ze is kapster uit Guinee en gaat de kinderen rijden in het Afrikaans haarvlechten. De woensdag staat in het teken van Bali, 's jrgens geeft Ni Ketut Wirjati vanaf 10.00 uur slessen. Wie liever muziek maakt, kan zich werpen op de gamelan. Henry Nagelberg herhaalt zijn les 's middags vanaf 13.30 uur. Architectuur komt donderdag aan bod van 10.00 uur tot 12.30 uur en 13.00 uur en 16.00 uur. De architectuur in Nederland en in andere landen wordt besproken en de kinderen mogen hun eigen Afrikaanse huis ontwerpen van klei. Vrijdag staat het Japanse karperwindzakken maken op het programma (10.00 uur), 's Middags kunnen de kinderen Adrikaanse maskers en klei- beestjes maken. Theatergroep Delia sluit op zon dag 5 maart (15.00 uur) het programma af met de familie-voorstelling over Prins Pandji. Voor meer informatie en aanmeldingen: Rijksmuseum voor Volkenkunde. Stccnstraai 1. telefoon 071-" Pianist Jan Vayne gaat zingen. Tijdens zijn eenmalige concert op zaterdag 4 maart in de Hooglandse Kerk in Leiden ge bruikt hij niet alleen de vleugel maar ook zijn stembanden. Vayne is van plan onder meer nummers van Tom Waits te brengen, de Amerikaan die met zijn raspende stem de drank, verloren liefdes en leven op het randje van de goot bezingt. Ze kerheid over het programma is niet te^ever^aa^^ianovir- Katten in allerlei gedaantes van Meta Dame. Szreder (viool) en Boguslav Strobel (pia no) met werken van Bach, Jénacek, Mozart en Bruzdowicz. Gehoord op 24 februari in de Kapelzaal, Leiden. Leos Jénacek (1854-1928) is de belangrijkste meester van de nieuwere Tsjechische mu ziek. Zijn stijl baseert zich op de nationale volksmuziek, toch is zijn thematiek van ei gen vinding. Janacek verlaat nooit de tonale basis; zijn mu ziek houdt steeds verband met het idioom van de (on)geschreven Tsjechische composities. Maar van modu leren, van de ene toonsoort in de andere overhuppelen, van kleine pregnante motieven in strakke ritmische schema's onderbrengen, daar kan hij niet genoeg van krijgen. Zo kan je nog wel meer leuke de tails vertellen van die Tsjech, maar daar blijft het dan ook bij. Was de eerste sonate (in A van Bach) onmetelijk saai, een keurig opgezegd verhaal tje, alle nootjes op zijn plaats, Jénacek bracht daar niet veel verandering in. Deed de pianist, Boguslav Strobel, nog z'n best om een beetje leven in de brouwerij te brengen, de viool bleef steken in mager, schriel spel. Een dunne schoolse toon bleef over zonder enig vibrato in eindeloos toegepaste pianissi- mi. Ik heb de viool niet een keer voluit horen zingen, ook niet na de pauze, toen alles toch veel beter* ging klinken. Was er in de pauze een vriendschappelijk pak slaag uitgedeeld? Het leek er op. Van Mozarts Sonate in C had ik niet veel heil verwacht, maar zeker de pianist speelde het allegro vivace levendig en alert met een minimum aan pedaal, in alle stukken zijn handelsmerk. In de sonate van Bruzdowicz ging dit duo echt een beetje door de bocht in deze goedgeschreven sprankelende compositie met agressieve dubbelslagen, jazzy motieven en swingende rit mes. Ook Dvoraks sonate in G, opus 100 vertoont Ameri kaanse invloeden. Al toonde de violist nauwelijks gevoe lens, toch werd er in dit lyri sche stuk meer aan samen spel, enthousiasme en waar achtige muzikaliteit gedaan. Het goedwillende publiek ver diende de toegift. tuoos erom bekend staat veel te improviseren. Lezers van het Leidsch Dag blad kunnen met korting naar dit concert toe met de service bon die afgelopen donderdag in deze krant stond. Bij de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82 en de VW aan het Stationsplein kunnen de bonnen worden ingewisseld voor kaartjes. De bon wordt dinsdag 28 februari opnieuw geplaatst in het Leidsch Dag- Blad. DANS RECENSIE MAARTEN BAANDERS Voorstelling: 'Narcissus' door Adéla van der Weide (Coup d'Amour). Gezien 24 fe bruari in het LAKtheater Leiden. Nog te zien 25 februari in het LAKtheater 20.30 Choreografe Adéla van der Wei de laat zich in 'Narcissus' van een nieuwe kant zien. 'De meis jes van Verkade' was vrolijk, speels, vol originele vondsten. 'Narcissus' heeft een minder verrassende bewegingstaal, maar bevat een wrede, indrin gende thematiek die zelden zo openlijk weergegeven wordt. Wanneer iemand gedreven wordt door het verlangen een ander te beminnen die zich emotioneel afsluit voor elke toenadering, dan kan het ge beuren dat zo iemand elk ge voel van eigenwaarde opgeeft, voor de ander kruipt en smeekt om liefde. De opening is indrukwek kend. Twee dansers en twee danseressen zoeven in formatie over de dansvloer in een mono mane jacht. Met enkele lokken de woordjes wordt dan het ver langen naar toenadering geuit. In het duet dat volgt zoekt de danseres, blind van verliefd heid, contact met de danser. Zijn afwijzing staat vast: hij blinddoekt zichzelf. De danse res kruipt voor hem, kronkelt tussen zijn benen, maar hij duwt haar weg. Hij kan met haar doen wat hij wil, hoeft maar met zijn handen te geba ren om haar voor- of achteruit te laten kruipen. Dit kan niets worden. Hij moet niets hebben van haar gezeur om contact. In de volgende scènes keren de 'onderwerpende aanvallen' te rug en blijft de aanbedene in zichzelf gekeerd. Het meest ex treme moment wordt bereikt als hij over het toneel schrijdt, terwijl de andere drie slaafs om hem heen kruipen. De schrij dende danser is zo oppermach tig, dat hij de drie op een rij laat knielen en hardhandig hun hoofden voorover duwt. li ij heeft zich tot een wreedheid la ten verleiden, waar de anderen in hun gesmeek natuurlijk om vroegen, maar die niets met liefde te maken heeft. Als hij er vervolgens zelf naar verlangt zich in de armen van een vrouw te gooien, doet hij dat op zijn beurt op zo'n afhankelijke ma nier, dat zij er niets van moet hebben. Zo blijft ieder opgeslo ten in zijn eigen blinde verlan gen. De voorstelling heeft een har de en eenzijdige boodschap en komt op mij weinig aantrekke lijk over, maar het is wel duide lijk dat er op het emotionele vlak veel bij het publiek losge maakt wordt. Iedereen zal daar op zijn eigen manier door ge raakt worden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17