Zoeterwoude stelt slachter ultimatum Zeilend van Woubrugge naar Woodbridge Uiteindelijk is Ecolonia-bewoner tevreden Rijn Veenstreek -Is Alphen betaalt Alphens monument Veens echtpaar Kraan viert 65-jarig huwelijk Frisdrankfabriek komt er af met symbolische straf ZATERDAG 25 FEBRUAR11995 woubruggs liesbeth buitink zieker tien schepen verlaten op 18 juli de jachthaven van IJ mui den en trekken op naar het En gelse plaatsje Woodbridge. Zo'n anderhalve dag later bereiken de zeilers de zustergemeente van Woubrugge. De bemanning van de schepen bestaat uitslui tend uit Jacobswoudenaren en eigenaren van schepen die nor maal gesproken in Jacobswoud- se havens liggen. „Zeilers uit Woodbridge ko men in juni naar Woubrugge en wij gaan in juli naar Engeland. We wisten niet van elkaar dat Jacobswoudenaren brengen bezoek aan Engelse zustergemeente we dat van plan waren", vertelt Cees van Veen, één van de or ganisatoren. Van Veen probeer de al eerder een vloot bij elkaar te krijgen. „Ik ben ook lid van de zeilvereniging in Woodbrid ge en het leek me aardig daar eens een keer heen te varen. Een paar jaar geleden lukte het niet, maar nu zijn er al tien schepen met bemanning die mee willen. En de kans is niet uitgesloten dat nog meer zeilers zich melden." Van Veen meldt nadrukkelijk dat de oversteek niet alleen een kwestie is van twee keer ander halve dag op de Noordzee zei len. „Het gaat om het bezoek van Woubrugge aan Woodbrid ge. We worden daar drie dagen 'geëntertained'." De zeilers maken een recht streekse oversteek van IJmuiden naar de rivier de Deben. „Dat is zo'n 126 zeemijl, dus ongeveer 225 kilometer. Het zeilen is na tuurlijk afhankelijk van de wind en het water, dus het kan best zijn dat de tocht een dag op schuift. De Deben is een getij- denrivier, die loopt leeg en weer vol. Daar verzamelen we ons, want de één vaart sneller dan de ander. Binnen een uur nadat we IJmuiden hebben verlaten zijn we elkaar kwijt." Van Veen erkent dat het zee- zeilen zelf niet bijzonder is. „Maar het is wel bijzonder dat een groepje uit Woubrugge op deze manier wat doet aan de vriendschapsband met Wood bridge. We hebben in elf jaar een vrij sterke band met Wood bridge opgebouwd en dit is iets dat nooit niet gedaan is." Geen van de deelnemende schippers heeft ervaring met het zeezeilen. Van Veen is zich extra bewust van de risico's door de dramatische afloop van de laatste zeilreis die de zeilclub uit Woodbridge naar Woubrugge maakte. Van Veen: „Ze zijn twee keer eerder hier geweest. De derde keer dat ze naar Wou brugge zouden zeilen, is één van de bemanningsleden over boord geslagen en verdronken op de Dordtse Kil. Dat was heel triest." Toch zijn de zeilers niet bang. „Als er middenin de nacht een storm opsteekt, kan er wat gebeuren. Maar in het verkeer kan je ook van allj overkomen. En toch stap V steeds weer in de auto. Schippers kunnen zich n aanmelden voor de zeiltocl „Als ze maar in Jacobswout wonen of liggen. De bemannii van de meeste boten bestaat i vrienden of familieleden d verstand hebben van zeile Opstappers kunnen we n: meer gebruiken. We hebben zo'n tien mensen die wel willen, en we weten niet eens we die allemaal kwijt kunnen. Boete als stankoverlast niet wordt opgelost zoeterwoude-runduk Omwonenden van pluimveeslachterij Den Hertog in Zoeterwoude-Rijndijk gaan nog steeds gebukt onder de stank van het bedrijf. De gemeente Zoeterwoude dreigt de slachterij daarom opnieuw met een boete als niet voor de zomer (1 juli 1995) iets gedaan is aan die stank. In dit geval moet de luchtzuiveringsinstallatie worden verbe terd of vervangen. vergadering van Zoeterwoude. Het raadslid H. Booij-Mol van Progressief Zoeterwoude, die zelf aan de Nassaulaan woont en de stank aan den lijve onder vindt, meldde dat de buurtbe woners de laatste dagen weer regelmatig de neus moesten dichtknijpen. Zij noemde als veroorzakers van de stank niet alleen Den Hertog, maar ook het Nederlands Drukkerij Be drijf (NDB) en carrosseriebou wer en autospuiter Dekkers. Ambtenaar B. Boelders van de afdeling milieuzaken zegt ech ter dat het aantal klachten niet is toegenomen. „Het valt juist reuze mee. Elke klacht is er na tuurlijk een te veel, maar de si tuatie is er bepaald niet ernsti ger op geworden." hans koenekoop De boete bedraagt 750 gulden per dag en kan maximaal oplo pen tot 200.000 gulden. In okto ber 1993 lag Zoeterwoude ook al in conflict met de pluimvee slachterij. Toen werd de stank overlast veroorzaakt door vrachtwagens met levende kip pen die te lang buiten het be drijf stonden geparkeerd. Of de directie van plan is gehoor te i het bevel van de ge- is onbekend. Gister- as niemand van de di- r commentaar bereik- geven niddag v baar. De stankoverlast van df slachterij kwam deze week aar de orde in de gemeenteraads Dat is volgens hem mede te danken aan het feit dat bij het NDB sinds december nieuwe rookgasreinigers zijn geïnstal leerd. Die storen nog wel regel matig, maar dat is slechts een kwestie van goed afstellen. „Om precies te zijn noteerden we in december vorig jaar nog tien klachten over de drukkerij, in het jaar 1995 zijn dat er tot nog toe pas twee." De klachten over de autospuiterij en de slachterij zijn hem bekend. „Maar ook daarvan kan ik niet zeggen dat ze onrustbarend zijn toegeno- Raadslid Booij geeft toe dat buurtgenoten niet meer elke keer als het stinkt de gemeente bellen. „We worden een beetje klaagmoe en dat komt omdat de zaak al zo lang speelt. On langs heeft de rechter nog be paald dat de slachterij eei paalde overlast mag veroorza ken omdat dat bedrijf nu e maal niet anders kan. Tot op kere hoogte is de stank ook wel te verdragen, maar er zijn zo van die dagen..." alphen Op het plein tegenover de kerk in het Gelderse Alphen (gemeente West Maas en Waal) komt een peilstok. Op de stok wordt aangegeven hoe hoog het water in het dorp stond bij de overstroming in 1926, en hoe hoog het water in 1993 en 1995 had ge staan wanneer de dijken het niet hadden ge houden. De stok, een monument ter nage dachtenis aan de wateroverlast, is een ge schenk van de gemeente Alphen aan den Rijn. Burgemeester Paats (tweede van rechts) overhandigde gisteren een bedrag van 60.000 gulden aan zijn collega van West Maas en Waal, A. Maas. De schenking van Alphen aan den Rijn is be stemd voor het monument en voor de zwaarst gedupeerde inwoners in het bijna ge lijknamige Gelderse dorp. De dijken mogen het water dan buiten hebben gehouden, de gevolgen van de evacuatie laten zich nog da gelijks merken. Vooral de vele varkenshou ders in het dorp hebben het zwaar. Doordat de beesten in een vreemde stal zijn geweest, hebben ze allerlei ziektes opgelopen. De schade loopt in de tienduizenden guldens per bedrijf. FOTO JAN RIKKEN efPL Ouders Kimberlej^, in beroep tegen uithuisplaatsing n den run rudolf kleum. jh< De ouders van de een jaar oc Alphense peuter Kimberley z bij het Haagse gerechtshof l hoger beroep gegaan tegen héds besluit van de Raad Kinderbescherming on kind uit huis te plaatsen. hè d: prt VRIJE TIJD Het kind kwam vorige r onder de hoede van de kindei bescherming nadat ze in kon he tijd vier keer in het Academisift Ziekenhuis Leiden was opgeno men met acute ademhaling problemen. Daar was geen I chamelijke oorzaak voor den. Daarop werd door psychiatebi verondersteld dat de moed^i zou lijden aan een zeldzarr psychiatrische stoornis waal door ze het kind iets zoi doen om zelf aandacht I gen. De ouders, gesteund doi: andere deskundigen, bestrijdeji die opvatting. Inmiddels zijn door de kii^rl derbescherming twee ondelhi zoeken gelast. Eén daarvan afgerond, maar er zou nog ee vervolg nodig zijn. Het andeii moet nog beginnen. De ondejaa zoeken zijn vertraagd omdat c moeder elk moment haar t de kind verwacht. De kinderbd'n scherming besloot het tweec|o! kind na de geboorte vooralsno|vr bij de ouders te laten. en nn tl. Vrijwilligers gezocht De afdeling Algemene Interne Geneeskunde (A.I.G.) roelofarendsveen liesbeth buitink Op een kastje staat de trouwfoto van W. Kraan (94) en M. Kraan- Schouten (89). Aan het Charles ton-jurkje van de bruid is te zien dat de foto uit 1930 stamt. Het Roelofarendsveense echt paar Kraan viert morgen het 65- jarig huwelijksfeest. Het echt paar trouwde in Hazerswoude- Dorp. „Daar woonde mijn vrouw en ik woonde in Koude kerk aan den Rijn", blikt Kraan terug. Hij moet diep graven in zijn geheugen om zich te herin neren hoe hij zijn vrouw leerde kennen. „Met dansen geloof ik, we gingen naar wel drie dansclubs. En ik danste niet al leen met haar hoor, maar ook met haar zuster." Na drie jaar verkering trouw de het stel. „Mijn schoonvader had een auto, dat was toen nog heel wat. De bruid en de brui degom werden door de chauf feur gereden en de rest kwam met een bus. We hebben het verder gewoon thuis gevierd. Mijn schoonvader had in een rookkast lekkere ham gemaakt, weet ik nog." Kraan is afkomstig uit een Koudekerkse molenaarsfamilie. i het Academisch Gezonde vrouwen met flink overgewicht tussen de 18 en 40 jaar oud, die niet roken en geen anti-conceptiepil gebruiken. Maximaal gewicht 125 kilo. Het onderzoek duurt ruim een halve dag. Voor meer informatie: J. Langendonk, bereikbaar op werkdagen tussen 9.00 12.00 uur op 071 -261915. Het Roelofarendsveense echtpaar Kraan: „We gingen naar wel drie dansclubs." „Op de Hondsdijkse molen heeft al vanaf 1644 een Kraan gezeten. We hebben vijf jaar in Koudekerk gewoond, in huizen die net gebouwd waren. Daar hadden we nooit vandaan moe ten gaan." De familie verhuisde in 1949 echter naar Hoogmade, terwijl Kraan inmiddels mole naar op de Veendermolen bij Roelofarendsveen was. Aan de Kerkstraat kocht Kraan twee aangrenzende huizen om zijn grote gezin met vijftien kinde ren onderdak te kunnen geven. Kraan is niet altijd molenaar gebleven. Na een ruzie over zijn salaris werd hij ontslagen en ging hij de kost verdienen als FOTO BEN DE BRUYN visser. „Ik viste in de Veense polder, de Hoornse polder en de Rietveldse polder. Ik was ab soluut een eerlijke visser, geen stroper", zegt hij trots. Tot janu ari van dit jaar bleef het echt paar in Hoogmade wonen. Sinds een maand is hun nieuwe adres het verzorgingstehuis Sint Jacobus in Roelofarendsveen. Neerlands grootste milieuwijk trok niet alleen wereldverbeteraars voor te zorgen dat de flessen voortaan goed vol zitten. In de gecontroleerde flessen trof de econmische controle dienst in plaats van 590 millili ter iets meer dan 588 milliliter aan. Vijlbrief vertelde dat hij in dertijd verbaasd was over die uitkomst. Na enig speurwerk werd duidelijk waar het pro bleem zat. Er ging weliswaar voldoende limonade de flessen in, maar tijdens het pasteurise ren dikte de vloeistof een beetje in. Daardoor nam het volume af, zodat er op het eind van de lijn iets te weinig in de flessen den haag/ter aar ruud sep Frisdrankfabrikant All In Drinks uit Ter Aar is gisteren door de economische politierechter ver oordeeld tot een voorwaardelij ke boete van 500 gulden. Het bedrijf stond terecht omdat bij een controle begin vorig jaar was gebleken dat het bedrijf te weinig limonadesiroop in zijn flessen stopte. Directeur P. Vijl brief van All In Drinks kon ver tellen dat hij inmiddels maatre gelen heeft genomen om er Gebrek aan overleg met de be woners, waardoor direct na op levering 22 kopers het keuken blok de deur uitgooiden en ver vingen door een ander. Zonne boilers die bij de eerste nacht vorst werden geveld door be vriezing. Natuurverf die net zo snel los liet als ze op het hout was gesmeerd. En tenslotte be- die de tuin bij hun milieuwoning afscheidden met een hardhouten schutting en versierden met een plastic rei ger. Ecolonia, met 101 huizen Neerlands grootste milieuwijk, was geen gemakkelijke beval ling. Maar uiteindelijk, ander half jaar na oplevering, is bijna iedereen tevreden, zo blijkt uit een enquête onder de bewoners Spreekt dit idee u wel aan, dan is het zeker niet onverstandig om eens met Advertising Workshop om de tafel te gaan zitten. Een pur-sang business-to- business bureau met meer dan 20 jaar ervaring in deze communicatiediscipline. Plus alle daaruit voortvloeiende kennis van een groot aantal markten. Bel voor onze bureau-brochure of maak een afspraak met Jan de Wilde. Advertising Workshop, Oude Vest 187, Postbus 2143, 2301 CC Leiden, tel. 071-143205, fax 071-142080. ADVERTISING WORKSHOP EEN RECLAMEBUREAU DAT GELD VOOR U VERDIENT Erkend reclame- en marketingadviesbureau Uw effectieve 'beurs'notering in B-to-B van de Alphense milieuwijk. In opdracht van projectont wikkelaar Novem hebben on derzoekers de ervaringen met de milieuwijk nauwkeurig op een rijtje gezet. Het resultaat valt te lezen in de net versche nen brochure 'Op weg naar Ecolonia, evaluatie en bewo- nersonderzoek'. Kort samenge vat luidt de conclusie van het onderzoek dat Ecolonia een succes is, niet in de laatste plaats vanwege de lessen die geleerd kunnen worden uit de fouten die bij het project zijn gemaakt. Niet zonder trots meldt de projectontwikkelaar dat er na Ecolonia op tientallen plaatsen in Nederland duurza me bouwprojecten werden ge- Neem één van de belangrijk ste pijlers van de milieuwijk: energiebesparing. Door extra zware isolatie, zonneboilers, ve getatiedaken en de aanbouw van serres wisten de architecten te het brengen. Maar het in sommige ontwerpen toegepaste systeem van luchtverwarming bleek niet zo'n goede vondst: de ventilato ren die de warme lucht ver spreiden kosten meer energie dan het eigenlijke stoken! En wat de serres betreft, daarin kan de temperatuur lijk oplopen. Een wijze les: dat soort voorzieningen moet voortaan standaard worden voorzien van goede zonwering. Voor slechts een kwart van de kopers was het milieuvriendelij ke karakter van de wijk de be langrijkste reden om in Ecolo nia te komen wonen. De meeste mensen zagen toch vooral een relatief betaalbare woning in een rustig wijkje, niet te ver van het centrum. Doordat Ecolonia als proefproject in aanmerking kwam voor allerlei subsidies, kon de prijs in verhouding tot het gebodene alleszins redelijk worden gehouden. Maar hoe moet dat wanneer je het milieu vriendelijke bouwen wat alge mener wil invoeren? De aai mer die de halve wijk heeft gen bouwen geeft in de brochu re een nuchter antwoord. Ko pers willen alleen geld uitgeven voor milieumaatregelen die tra comfort opleveren of die op den duur een besparing beteke nen. Maar het gebruik teriaal dat het milieu minder belast is alleen prima als hel niets extra's kost en het net zc goed is als het vervuilende alter natief. Het met milieuverf be handelde hout wordt al di' voorjaar overgeschilderd met minder milieuvriendelijk, maar wel duurzamer verfje. Toen in 1991 de eerste paal voor Ecolonia de grond in ging, was ecologisch bouwen voor het grote publiek nog een syno niem voor het neerzetten van plaggenhutten. Huizen (als je het zo al mocht noemen) voör wat meewarig bekeken, geflipte wereldverbeteraars die de jaren zestig maar niet wilden ont groeien. Nu staan er voor bijna ieder huis in Ecolonia wel één of twee auto's geparkeerd. De wijk heeft namelijk niet zelf zijn bewoners uit mogen zoeken. Ook een lesje voor de toe komst: de echt milieubewuste bewoners zijn prima geholpen met het boekje met milieutips, dat speciaal voor hen werd ge maakt. Maar om het gedrag te veranderen van de mensen die minder of geheel niet in het milieu zijn geïnteresseerd, is meer nodig. Uitgebreide mon delinge voorlichting bijvoor beeld. Op die manier zou mis schien ook het gebruik van de speciaal aangelegde autowas plaats misschien wat kunnen toenemen. Door juist op die plek te wassen wordt voorko men dat zeepresten via de straatkolken in Ecolonia's vijver terechtkomen. zat. Na de ontdekking heeft het bedrijf maatregelen genomen. Aan het begin van de produktie gaat er voortaan een beetje meer limonade in de flessen, terwijl de limonade een beetje dunner wordt gehouden. Overigens bleek dat de gerin ge afwijking in de inhoud van de flessen al veel langer bestaan moet hebben. De economische controledienst merkte dat ech ter niet op, doordat de contro leurs altijd flessen pakten die nog niet waren gepasteuriseerd. De officier van justitie zag in dat er geen boze opzet in het spel was geweest en vroeg om een min of meer symbolische straf. AFVAL - De hoeveelheden pa pier, glas, en groenafval die in Alphen gescheiden worden in gezameld, zijn het afgelopen jaar ongeveer gelijkgebleven. Zowel in 1993 als in 1994 lever den de Alphenaren ongeveer 3,8 miljoen kilo papier en 5 miljoen kilo groenafval in. De hoeveel heid glas nam iets toe tot een kleine anderhalf miljoen kilo. De hoeveelheid klein chemisch afval nam licht af. Omgerekend levert ieder Alphens huishou den wekelijks 4,5 kilo groenafval in. Daarmee zit de gemeente precies op het landelijk gemid delde. Maar in regioverband steekt Alphen slecht af. LEIDEN Wet gehandicapten. Lucia Mulder en Joke van Oosten, medewer kers van sociale zaken, leggen maandag 27 februari in dienstencen trum Merenwijk (Rosmolen) uit wat de nieuwe wet voorziening ge- handicaptenvervoer precies inhoudt. Het gaat bijvoorbeeld over de taxikostenvergoeding of kilometervergoedingen voor de eigen auto. Aanvang: 14.00 uur. Panfluit Kinderen die zich volgende week tijdens de voorjaarsva kantie vervelen, kunnen op maandag 27 en dinsdag 28 februari te recht in het Tuya-lokaal aan de Koppenhinksteeg 13. Anneke van Rijswijk geeft die dagen les in het maken van Boliviaanse panfluiten Op beide dagen beginnen de workshops om 9.30 uur en om 13.30 uur. De kosten bedragen 3,50 gulden. Voor aanmeldingen: 071- 123481. SP-party. De Socialistische Partij houdt maandag 27 februari een 2 geheten verkiezingsparty in de Stadsgehoorzaal. Interviews met voorman Jan Marijnissen en provinciaal lijsttrekker Fenna Vergeer- Mudde worden afgewisseld met muziek van de Amazing Stroopwa fels. Het feest begint om 20.00 uur-. Dansen. In het Leidse Academisch Kunstcentrum (LAK) aan de Cle- veringaplaats beginnen maandag 27 februari twee nieuwe danseur- sussen. Docent Aafke de Jong geeft zowel de cursus Balineese dans (van 18.00 tot 19.30 uur) als de cursus moderne jazzdans (van 20.00 tot 21.30 uur). Info: 071-231688/03410-24283. s. De Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars houdt dinsdag 28 februari een veiling en ruilbeurs van postzegels ii het restaurant van zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat. De zaal is open om 19.00 uur. Dementie. Op een thema-bijeenkomst op dinsdag 28 februari in verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noorderwierlaan 50 wordt door de GGD Leiden uitgelegd wat dementie is. De bijeenkomst is van 20.00 tot 22.00 uur. Bevallen. In het Diaconessenhuis wordt dinsdag 28 februari een voorlichtingsavond gehouden over het bevallen in het ziekenhuis. Verpleegkundigen van de kraamafdeling vertellen aan de hand van dia's over het poliklinisch bevallen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en duurt tot 22.00 uur. Wie belangstelling heeft, moet zich van tevoren telefonisch aanmelden: 071-178224 (secretariaat poli gynae cologie). Synagoge. De Leidse Volksuniversiteit K&O verzorgt dinsdag 28 fe bruari een excursie naar de Joodse synagoge aan het Levendaal. Een lid van de Nederlandse Israëlitische Gemeenten zal vertellen over geschiedenis van de Joodse gemeenschap in Leiden en de gebruiker in het Joodse geloof. De excursie begint om 14.00 uur. Opgeven bij K &0, Oude Vest 45, 071-141141. ALPHEN AAN DEN RUN Carnaval. De Singles Club Alphen viert op zondag 26 februari car val in het bowling- en partycentrum aan de Sportlaan. Het feest fc gint om 20.00 uur en kost i2,50 gulden. HOOGMADE Carnaval. Wie carnaval in de buurt wil vieren, kan onder meer te recht in Hoogmade. In Bar-bistro Kromme Does aan de Vissersweg heeft zaterdagavond 25 februari een groot feest plaats met mede werking van De Boerenblaaskapel. Aanvang 21.00 uur. Zondagmid dag vanaf 14.00 uur is er een camavalsmiddag voor de kinderen ii Kromme Does. Dinsdag 28 februari is er een carnavalsfeest na 14.00 LEIDERDORP Platenbeurs. Voor veel muziekliefhebbers is een vinyl langspeelplaai met originele hoes een geliefd kleinood. De platenbeurs zondag 26 maart in sociaal cultureel centrum Sjelter in Leiderdorp (Heemraad laan) is voor verzamelaars een mooie gelegenheid de collectie te ve rijken. De beurs is geopend van 10.30 tot 16.00 uur en de toegang ii gratis. ROELOFARENDSVEEN Film. De werkgroep Cultuur Alkemade draait dinsdag 28 februari ii de Alkenurcht op de Noordhoek de tekenfilm 'Jungle Jack'. Kinderen| betalen 4 gulden toegang en volwassenen 6 gulden. De film begint om 14.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14