Brandend hart voor lijdende kerk Kerk Samenleving zr. ZATERDAG 25 FEBRUARI 1995 KORTWEG Vakantiebijbelclub Voor kinderen van 4 tot 12 jaar wordt in Leiden een Vakantiebijbelclub georga niseerd. Op dinsdag 28 fe bruari en woensdag 1 maart van 10.00 tot 11.45 uur zijn de deelnemers welkom in de Bevrijdingskerk aan de Van der Helmlaan in Zuid- West. Er wordt gezongen, naar verhalen geluisterd en geknutseld. De bijbelclub is een initiatief van de Samen op Weg-gemeente en de Christelijke Gereformeerde Kerk in Leiden. Cantatedienst Aan de maandelijkse canta tedienst in de Leidse Pieter skerk wordt op zondag 26 februari meegewerkt door de COV 'Com nu met Sangh' uit Sassenheim,"on der leiding van dirigent Henk Gijzen. Het koor wordt begeleid door het Delphi Consort, bestaande uit leden van het Randste delijk Begeleidingsorkest. De vocale solisten zijn Si- mone Veder (alt), Henry Muldrow (tenor) en Charles van Tassel (bas). Uitge voerd wordt Cantate 126 van j.S. Bach. De liturg is dominee A. Alblas. De toe gang is gratis. De cantate dienst begint om 19.00 uur. Oecumene De Commissie Oecumeni sche Diensten van de Al- phense Raad van Kerken organiseert op zondag 26 februari een 'oecumenische viering van het woord' in de Bonifaciuskerk aan de Para dijslaan 7 in Alphen. Het thema van de dienst is 'Een bos van mensen'. Aan vangstijd 11.30 uur. Voor ganger is pastor J. Steen voorden. Iedereen is wel kom. Soeficentrum Het Leidse Soeficentrum organiseert op zondag 26 februari een eredienst voor belangstellenden in het centrum Verbum Dei aan de Plantage 16 in Leiden. De dienst begint om 11.00 uur en de toegang is gratis. Het onderwerp 'De Geest van Leiding' staat centraal. Moker De radio-uitzending van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, staat van daag en morgen in het te ken van de Leidse hulpac ties voor Roemenië. De overdenking is van pastor G. Paardekooper uit Voor schoten. Moker zendt op zaterdag uit van 09.30 tot 10.00 uur en op zondag van 19.00 tot 19.30 uur (een herhaling) op de frequen ties FM 105.7 en (via de ka bel) op de FM 88. Open Doors van Gods smokkelaar' Anne van der Bijl veertig jaar Ze vliegen bij Open Doors de deur uit, de modellen van de kever waar het in 1955 allemaal mee begon. Toen Van der Bijl met 'een brandend hart voor de lij dende kerk' en een koffer vol bijbels ('ik had nauwe lijks nog ruimte voor een tandenborstel') Polen be zocht. Bidden voor de ondergang van de islam. Deze oproep klonk onlangs in Drachten uit de mond van de Filipijnse voorganger Oswaldo Magdangal, die om zijn geloofsovertuiging in Saudi- Arabië was gemarteld en aanvankelijk zelfs ter dood veroordeeld. Oswaldo was naar Nederland gehaald door 'Open Doors' (voorheen Kruistochten), de interkerkelijke stichting uit Ermelo met ruim dertigduizend Nederlandse donateurs die opkomt voor 'de lijdende kerk'. Op de Friese Raad van Kerken speelde even de vraag of men zich expliciet van de 'extreme oproep' van de Filipijn zou distantiëren, maar men besloot er geen woorden aan vuil te maken. 'Gods smokkelaar' Anne van der Bijl, oprichter en drijvende kracht van het jubilerende Open Doors (veertig jaar), haalt daarover zijn schouders op. Hij weet uit de eerste hand dat 'de moslimwereld veel gevaarlijker is dan het communisme'. „Van de zogenaamde oecumenische kerken mag je geen slechte dingen meer over de islam zeggen. Maar daarmee spelen ze de moslims wel volkomen in de kaart." Het werk van 'brother Andrew' (zijn schuilnaam) heeft altijd tot de verbeelding gesproken. Aller eerst waren daar natuurlijk de illegale bijbeltransporten naar het Oostblok door talloze vrij willigers in speciaal omgebouw de wagens. Maar ook de specta culaire nachtelijke landing van een schip op de Chinese kust in 1981, waardoor in één klap een miljoen bijbels werden afgele verd. Van der Bijl (67) heeft ge mengde gevoelens over zijn imago als 'Gods smokkelaar'. Dat heeft hij te danken aan de titel van zijn autobiografie uit 1968. Met een wereldwijde ver koop van tien miljoen exempla ren een regelrechte bestseller. „De uitgever heeft dat erop ge zet. Ik had een heel vrome titel verzonnen: 'Met Gods Woord achter het IJzeren Gordijn'. Wij hadden het zelf nooit als smok kelen gezien, maar als een ver vulling van de bijbelse op dracht." Tegelijk weet hij dat de sfeer van illegaliteit in sterke mate heeft bijgedragen aan het we reldwijde succes. „Het spreekt - helaas, zou ik haast zeggen - de mensen aan. En van dat imago tegen wil en dank, maken wij gebruik." Maar, benadrukt Van der Bijl, „in het openbaar pro testeer ik altijd tegen dat 'Gods smokkelaar'. Dan roep ik: hé, ik ben maar een gehoorzame zen deling. Wij hebben ook geen negatieve boodschap. Wij heb ben het communisme nooit af geschilderd als een boeman. Dat lieten we graag aan anderen Pionier Op den duur was er zelfs sprake van een zekere wildgroei in or ganisaties die de verdrukte kerk in het Oostblok steunden. Van der Bijl geldt echter als dé pio nier. „Als iemand zegt dat iets niet kan, dan spring ik er meteen bovenop." Als net afge studeerd studentje van een bij- belschool zocht hij christenen in Polen op. Hij kwam er bin nen door zich op te geven voor Anne van der Bijl: „Ik ben n gehoorzame zendeling." een communistische jeugdcon- ferentie. Eén van zijn eerste rei zen werd zelfs bekostigd door 'De Waarheid'. Een delegatie van het communistische blad had een lezing van hem bijge woond en vond dat hij zich be ter op de hoogte moest stellen. „Op die reis heb ik wat afge- preekt... Ik ben prompt op de zwarte lijst gekomen." Aan smokkelen had hij nog nooit gedacht. „Ik was in kerken waar niemand een bijbel had, zelfs de predikant niet. Toen ze mijn bijbeltje zagen, werd er ge vraagd: kan ik ook zo'n bijbel krijgen? En dan zei ik: ik heb het recht niet om twee bijbels te hebben. Dat is immoreel. En zo begon het. En ja, als je een bij bel brengt in zo'n land, dan staan ze in de rij. Er is zo'n hon ger naar bijbels." Van der Bijl ontwikkelde een eigen 'bij- belsmokkelethiek': „Het is een verzetsdaad, een bewust niet accepteren van door mensen getrokken lijnen waardoor een deel van de gemeente van Christus werd afgesloten van een ander deel. Dan gelden de grenzen van goddeloze regimes De actie 'Zeven jaar bidden voor de Sovjet-Unie' zag - toen nog - Kruistochten bekroond met de snel oprukkende glas nost. Volgens Van der Bijl is er 'absoluut' sprake van gebeds verhoring. „Van het Oostblok heb ik altijd gedacht dat het be ter zou worden. Het communis me als ideologie was al snel morsdood. Ik herinner mij hoe ik eens op een conferentie zei dat ik over niet al te lange tijd vrachtwagens vol bijbels naar Rusland zag gaan. Ik ben daar toen door mijn eigen medewer kers over bekritiseerd, zo van: hoe kun je dat nou toch zeggen? Vijf jaar later was de Muur ge vallen." Hoewel er geen reden meer is tot 'stiekem gedoe', is het kan toor van Open Doors in Ermelo - waar vroeger auto's, busjes en werden omgebouwd - nog steeds moeilijk te vinden. „Het is een beetje cultuur ge worden om niet te veel aan de weg te timmeren", verklaart pu- bliciteitsman Jenö Sebök. De organisatie, met nu wereldwijd een achterban van zo'n twee honderdduizend mensen en tweehonderd fulltime mede werkers in twintig landen, heeft inmiddels een veel breder werk terrein dan het oude Oostblok. De organisatie zet zich in voor alle kerken die in de knel zitten. Voor Open Doors ligt de nadruk nu op hulp aan christenen in China, terwijl de moslimwereld op een goede tweede plaats komt. Het echte smokkelen is wat op de achtergrond geraakt; opbouwen van kader staat nu voorop. Het jubileumproject omhelst dan ook al of niet ge heim cursuswerk in een aantal moslim- en communistische landen. Van der Bijl ontkent dat er sprake is van een koerswijziging om de eigen organisatie in stand te houden, zoals boze stemmen soms beweren. „Het is niet meer dan een accentver schuiving." De situatie in Chi na, waar men al actief was, wordt namelijk absoluut erger", zegt Van der Bijl. Ook al roepen mensen als de anglicaanse aartsbisschop George Carey, die onlangs de officiële kerk in het land opzocht, dat het wel mee valt. „Ook Billy Graham zei, na dat hij er geweest was, dat het een mooi land is en dat het er goed gaat." Maar de waarne ming van Open Doors is, net als die van Amnesty International, anders. Open Doors houdt een 'vervolgingsindex' bij. Op de wereldranglijst godsdienstvrij - heid staat China hoog geno teerd: een vijfde plaats. De Top Drie wordt gevormd door achtereenvolgens Saudi- Arabië, Iran en Sudan. Moslim landen dus. Vijf jaar geleden werd de naam Kruistochten ver anderd, 'want dat woord doet bij moslims alle haren overeind staan'. Tegelijkertijd lanceerde men een gebedsactie voor de moslimwereld. In dit geval werd er geen zeven jaar, zoals voor de Sovjet-Unie, maar tien jaar voor uitgetrokken. Er wordt gebeden voor de lijdende kerk en dat 'de Heilige Geest de harten van moslims opent voor het evange lie'. Van der Bijl: „De Kerk is er in de moslimwereld veel slechter aan toe dan de Kerk onder het communisme. Toen konden christenen niet vluchten, maar nu verlaten ze wel massaal de moslimlanden. Er is in veel lan den bijna niets van de Kerk over." Hij signaleert met zorg hoe de fundamentalistische golf de moslimwereld overspoelt. „Och nee, die golf- heeft nog lang niet het hoogtepunt be reikt." Op zich heeft Van der Bijl be grip voor het ontstaan van het fundamentalisme. „Het is een interne revivalbeweging als re actie op de onvoorstelbare hui chelarij van de islam. Het fun damentalisme richt zich in de eerste plaats op de islam zelf. Daarnaast is er de angst voor de verderfelijke morele invloed van het westen via de media. Het fundamentalisme is alleen veel te ver doorgeschoten. De gevolgen voor de Kerk zijn daar duidelijk te zien. „Moslims die in Egypte christen geworden zijn, zijn hun leven niet zekér. In landen als Syrië en Irak is het aantal christenen dramatisch teruggelopen. In Algerije en Tu nesië komen de christenen niet eens meer samen. Ik zie de Kerk dan in de tang zitten en moet daar dan naartoe." PUZZEL OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: IVogel met een stekend oog (6); 7. Verstoten door een ouder meisje (5); 8. Eigenzinnig deel van het jaar (5); 9. Zeurvat (5); 10. Met haar zit het wel goed! (4); 11Plaatsten) in Gelderland (6); 12. enkelspeler (6). Verticaal: 2. Duidelijk voltooid (5); 3. Raak er niet over tijdens het reizen! (6); 4. Shagroker die over de kop t? (6); 5. Geldstaafje (4); 6. Twee pakjes shag voor de slag werker (8); 10. De vogels zijn er ziek van dat Piet ervoor staat (4); II. In de familie of zo (3). KRUISWOORDRAADSEL DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck HEINZ BOES HET WEER HANS VAN| Even koud Bij middagtemperaturen van circa 5 graden is het vandaag een van de koudste dagen van deze maand. Dat zegt genoeg over de kwaliteit van een winter, die niet of nauwe lijks aan bod geweest is. Voor wie alsnog de sfeer van het koude sei zoen wil proeven, kan in Centraal- Europa volop terecht. Na de over vloedige sneeuwval in januari, was het enkele weken erg zacht in de Alpenlanden, maar de winter zorgt de komende dagen voor een ruime toegift. De straalstroom stuurt de Atlantische depressies regelrecht naar de wintersportgebieden. Voor al de west- en noordzijde van het Alpenmassief krijgt de volle laag; op veel locaties is een verse sneeuwlaag van 30 tot 70 centi meter goed mogelijk. Door de zuidelijke trekbaan van de neerslaggebieden zijn de regen- hoeveelheden in Nederland relatief gering. Vrijdagmiddag trok een la- gedrukkern over België naar het oosten en in de middag klaarde het weer wat op. Door de nabijheid van de kern waren de drukverschillen klein en stond er nauwelijks wind. Deze procedure wordt vandaag her haald. Vanmiddag trekt een vol gende storing vrijwel dwars p het land oostwaarts. Het actieve gedeelte van de neerslagzone col centreert zich boven de zuidelijk^1' provincies; het noorden krijgt eeifn paar losse buien. pst In de koude en onstabiele noord-an westelijke stroming achter de de-jill pressie trekt zondagmiddag nog h een troglijntje over de Noordzee L, naar het zuiden. Er vallen enkelefj winterse buien met regen, hagel r natte sneeuw en mogelijk een enp kele donderklap. Vervolgens stuufn het hogedrukgebied der Azoren 1045 millibar sterk - een uitlope st naar ons land. Wellicht daalt het a< kwik in de vroege uurtjes van uli maandag bij opklaringen tot dich'c bij het vriespunt. ie, draait moeiteloos door. Een vol- 1 gend frontaal systeem zorgt op maandagavond en dinsdag voor rU gen en toenemende zuidwesten-^ wind. Het koudere weertype be- I hoort dan weer tot het verleden. Het kwik loopt vrij gemakkelijk op naar een graad of 10. Verderop in de week wisselen buien en opklaj ringsgebieden elkaar af. Spanje: -Vj- 20nni In het noorden enkele wol- kenvelden en een versprei de bui. Naar het zuiden toe flink wat zon. Zondag daling van temperatuur en ook in het midden en zuiden de.kans op buien, mogelijk rr Maxima van 15 graden in h tot 24 in het zuiden. Zondag tempera- tuuur tussen 8 graden in het noorden Canarische Eilanden: ook flinke perioden met Zon. Droog. Middagtemperatuur rond 20 graden. Flinke zonnige perioden, maar in de loop van zaterdag in het noorden meer bewolking. Zondag enkele buien bij een frisse noordwestenwind. Middagtempe ratuur daalt van 21 graden op zaterdag naar 18 graden op zondag. Zuid-Frankrijk: Vrij veel bewolking en perioden met re gen, langs de Rivièra echter ook af en toe zon. Zaterdag tamelijk veel wind. Zondag neemt de wind overal iets af. Za terdag valt de meeste sneeuw in de Al pen, sneeuwgrens dalend van 1700 naar 1100 meter. Zondag valt de mees te sneeuw in de Pyreneeën, sneeuw grens dalend tot 900 meter. Middag- temperatuur zaterdag 15 tot 20 graden, zondag flink frisser met temperaturen rond 10 graden. Temperatuur op 2000 meter zondag circa -6 graden. Mallorca en Ibiza: Zaterdag perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 21 graden. Zondag wisselend bewolkt en enkele buien, soms met onweer. Temperatuur daalt flink en ligt 's middags rond 13 graden. Er waait een frisse noorden- Italië: Zaterdag naar het zuiden wegtrekkende regen, gevolgd door opklaringen. Zondag in het zuiden eerst zon, verder veel be wolking en op veel olaatsen buiige re gen. In de Italiaanse Alpen zaterdag meest droog, zondag enige tijd sneeuw boven 1200 meter. Middagtemperatuur in het laagland uiteenlopend van 10 graden in de Povlakte tot ongeveer 17 in het midden en zuiden. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Italiaanse Al pen zaterdag rond het vriespunt, zondag dalend naar -4 graden. Griekenland en Kreta: Wolkenvelden, nu en dan ook zon. Voor al zaterdag in Griekenland kans op buiige regen. Middagtemperatuur rond 16 graden, zondag op veel plaatsen iets Turkije en Cyprus: Zaterdag vooral langs Turkse westkust wolkenvelden en kans op buiige regen. gend droog. Middagtemperatuur aan de meeste kusten rond 17 graden. Duitsland: Overwegend bewolkt en perioden met regen of sneeuw. Middagtemperatuur in de dalen rond 5 graden, in het zuiden zaterdag iets hoger. Temperatuur op 1000 meter in de middelgebergten en op 1500 meter in de Beierse Alpen iets onder nul, zaterdag in het zuiden tijde- Zwitserland: Perioden met regen, zaterdag aan de zuidflank van de Alpen meest droog. Zondag later in het zuidwesten opklarin gen. Sneeuwgrens eerst stijgend tot on geveer 1500 meter, daarna dalend tot rond 700 meter. Temperatuur op 2000 meter eerst oplopend tot rond nul. daar na dalend naar -6 graden. Oostenrijk: Bewolkt en perioden met regen. Sneeuwgrens zaterdag van het westen uit stijgend naar ongeveer 1400 meter, zondag weer dalend tot ongeveer 700 meter. Temperatuur op 2000 meter hoogte zaterdag oplopend tot dicht bij nul, zondag dalend naar -7 graden. ZONDAG 26 FEBRUARI 1995 Vl Zon op 07.33 Zon onder 18.H Maan op 05.29 Maan onderl4.F Waterstanden Katwijk Hoogwater00.19 12.42 f Laag water 08.16 21.21 s MAANDAG 27 FEBRUARI 1995 E Zon- en maanstanden Zon op 07.31 Zon onder 18.L Maan op 06.04 Maan onder 16.F Waterstanden Katwijk r Hoogwater01.22 13.42 j: Laag vi r 09.15 22.11 Weerrapporten 24 februari 19 ui Amsterdam lichtbew. De Bilt regenbui Deelen regenbui/ Cyprus Klagenfurt Kopenhagen COLOFON J Kiel (adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, F SüftSSSSBStSSkw. - .30 uur 071 -356215. of per post Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX-^ Redactie071-321921 ma.-vri). van 08 30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleut ma-vnj van 8 30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN per maand ƒ31.05 per kwartaal 87,70 per,aar 337,55 3 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 134,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur, zat. 10.00-12 OOuur.Tel.071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12