Leiden Ook Pancras West is tegen marktplan Actie voor behoud Noorderpark Computer helpt bij vullen kies Ik wilde blussen en opeens was ik wegy Zorg en Zekerheid biedt kortste weg naar operatie PvdA'er Vreeman pleit voor sterke 'superregio' ÏATERDAG 25 FEBRUAR11995 ;hef hennyvan ecmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 Parkeeroverlast a o Ondernemers van I J industrieterrein De Baanderij in Leiderdorp vrezen parkeeroverlast van de Levenstroom Gemeen te. Ultimatum a a Zoeterwoude heeft I 4 pluimveeslachter Den Hertog een ultimatum gesteld. Voor 1 juli moet de stankoverlast voorbij zijn. Spreuken a |T 'Uit de chaos komt I J het licht' staat er op de kaft van een klein boekje met lijfspreuken van Leidse (oud)-geleer- den. _atif Gündüs beleeft angstig avontuur leiden loman leefmans Tn eerste brommer werd gesto en en de tweede werd bijna z'n lood. „Voor mij is het wat irommers betreft even afgelo- aldus Latif Gündüs. De 16-jarige Turkse jongen werd afgelopen donderdag door een 35-jarige man bewusteloos uit een met rook vergeven kelder- jox gesleept waar hij aan zijn irommer had zitten sleutelen, 'er ambulance werd hij naar iet ziekenhuis gebracht waar lij bijkwam. Op een paar ver brande knokkels na liep het goed af. „Ik had donderdag net de ver zekering stopgezet van mijn jerste brommer die was gesto en. Dat kan ik van die andere iu weer opnieuw doen", zegt Latif die zo kort na het voorval de ernst nog niet helemaal lijkt te beseffen. De familie Gündüs woont in een flat aan de Sperwerhorst en afgelopen donderdag was Latif omstreeks half negen 's avonds naar de kelderboxen op de be gane grond gelopen om daar aan zijn tweedehands crosser te sleutelen. De carburateur bleef vastzitten en hij wilde deze met een aansteker verwarmen. Er ontstond een klein brand je, ik schopte die carburateur los en ben naar boven gelopen om thuis wat water te halen. Het vuurtje doofde de eerste keer niet en ik ben nogmaals naar boven gegaan voor water. Wat er gebeurde toen ik de tweede keer beneden kwam, weet ik niet meer. Ik probeerde te blussen maar opeens was ik weg", aldus Latif. Wat er daarna gebeurde heeft hij van zijn vader moeten ho ren. Een aanstaande buurman die met verhuizen bezig was, liep toevallig door de grauwe en slecht geventileerde gewelven van de flat, waar de grote reno vatie van de Leidse horsten aan voorbij lijkt te zijn gegaan. Die ging op de rookontwikkeling af en trof Latif bewusteloos aan. Hij trok hem naar buiten en brandweer en ambulance wer den snel gebeld. „In de ambulance ben ik even bij bewustzijn geweest maar daarna ging ik weer 'slapen'. Ik weet niet dus niet hoe ik ben gered. In het ziekenhuis was ik toch snel weer de oude en kon na een paar uurtjes weer naar huis", zegt Latif terwijl hij in de zwartgeblakerde kelderbox de resten toont van wat zijn trotse vervoermiddel had moeten zijn. Als de verzekering de dagwaar de van de brommer vergoedt, wordt er van het geld niet weer een andere gekocht. Latif en zijn vader gaan in ie der geval binnenkort de 35-jari- ge man bedanken die door zijn optreden erger heeft weten te voorkomen. „Maar hij is nu nog druk aan het verhuizen. Als hij klaar is, gaan we langs." Buurt vreest verlies parkeerplaatsen Wijkvereniging Pancras West eist van de gemeente ver vangende parkeerruimte als de plannen met de zaterdag en woensdagmarkt in de binnenstad doorgaan. Volgens de wijkvereniging zouden er zaterdag honderd en woens dag 55 parkeerplaatsen verdwijnen, als het zogenaamde 'conceptherinrichtingsplan centrummarkten' wordt aan genomen. Latif Gündüs bij de restanten van zijn brommer in de door rook aangetaste kelderbox. „Voor mij is het wat brommers betreft even afgelopen.foto hielco kuipers leiden annet van aarsen Behalve van het front van de marktkooplieden zelf kan de ge meente nu ook forse tegenstand verwachten van de wijkvereni ging en de bewoners. Inmiddels hebben de wijkvereniging en twee actiebereide bewoners in het gebied rond de markten zo'n vijfhonderd pamfletten verspreid met een oproep aan de bewoners om bezwaar te maken tegen de herinrichtings plannen. Parkeerruimte De bewoners en ondernemers in het gebied hebben er volgens de wijkvereniging al eerder bij de gemeente voor gepleit om vooral oog te houden voor vol doende parkeerruimte. De wijk vereniging wil nu zien dat de gemeente eerst vervangende parkeerruimte regelt op een af stand van maximaal tweehon derd meter van de te verdwij nen parkeerplaatsen. Daarna zou er best te praten zijn over een nieuwe inrichting van de markten. „De plannen van de gemeen te zijn heel onduidelijk", zegt bewoonster Hanneke Arnoldus. „We zijn niet op de hoogte ge houden en vervolgens ligt er nu ineens een plan op tafel waarin niets staat over waar wij straks met onze auto's naar toe moe ten. Er staat in dat concept-her inrichtingsplan geen letter over vervangende parkeerplaatsen. Angst In de oproep aan de omwonen den spreekt de wijkvereniging haar angst uit dat het gemeen telijk beleid ten koste zal gaan van de kwaliteit van de binnen stad. „Het koopstromenonder- zoek van de provincie en de Ka mers van Koophandel heeft aangetoond dat de binnenstad nu al aanzienlijk aan betekenis heeft ingeboet. De aantrek kingskracht is met zo'n 25 pro cent afgenomen", aldus wijk vereniging Pancras West, die zich ook verzet tegen de huidige plannen voor de autoluwe bin nenstad. „Op de Haarlemmer straat begint leegstand van meer dan tien winkels structu reel te worden. Foutparkeren neemt toe, met name 's avonds en 's nachts." De nieuwe inrichting van de centrummarkten zou er volgens de wijkvereniging toe leiden dat meer klanten de stad de rug toe keren, dat er straks veel wordt rondgereden door automobilis ten op zoek naar een parkeer- plaatsje en dat de irritatie bij bewoners en ondernemers zal toenemen. „De stad is al slecht bereikbaar en voor bewoners is er al een tekort aan parkeer plaatsen." Volgens bewoonster Arnoldus zouden de omwonenden daar naast weinig zien in het plan om tussen de marktkramen ter rassen te plaatsen, iets waar ook de marktkooplieden radicaal te gen zijn. Arnoldus: „Terrassen zijn seizoensgebonden. We zijn bang dat er straks met slecht weer 'gaten' vallen in de markt." Speciale telefoonlijn voor artsen Huisartsen én bedrijfsartsen in de Leidse regio kunnen vanaf 1 maart razendsnel uit vinden bij welke ziekenhuizen er geen of korte wachtlijsten bestaan voor bepaalde operaties. De regionale zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid opent dan de zogenaam de Wachttijd Informatie Telefoon (WIT). Zorg en Zekerheid liep al eerder tegen het probleem aan van wachtlijsten. Vooral bij de specialismen orthopedie en oogheelkun de zouden momenteel lange wachttijden bestaan. Bedrijfsartsen klaagden erover dat veel werknemers langdurig thuis moesten blijven in afwachting van een bepaalde operatie. Een proef met een informatielijn voor be drijfsartsen had na twee maanden niet de gewenste resultaten. Slechts weinig be drijfsartsen belden met de vraag waar de wachttijden het kortst zijn. Zij zouden een snelle operatie vooral via de huisarts willen regelen. De WIT, die in maart wordt opengesteld, is tot stand gekomen in overleg met de Huisartsen Verenigingen en de ziekenhui zen uit het werkgebied van Zorg en Zeker heid. De zorgverzekeraar hoopt nu dat met de komst van de informatielijn de capaciteit van de ziekenhuizen beter benut kan wor den. Het probleem van de lange wachttijden voor bepaalde operaties baart Zorg en Ze kerheid zorgen. De zorgverzekeraar vreest de komst van zogenaamde bedrijven-po- liklinieken en artdere instanties buiten de bestaande gezondheidszorg. Volgens woordvoerster H. Kuipers van Zorg en Ze kerheid zou dat een ongewenste ontwikke ling zijn omdat het kan leiden tot een twee deling in de gezondheidszorg tussen wer kenden en niet-werkenden. De regio Leiden, de. Bollen streek, Zuid-Kennemerland en de IJmond zouden veel inten siever moeten samenwerken. Dat zou de ontwikkeling van de gebieden ten goede komen. Bo vendien kan zo'n sterk samen werkingsverband zich beter te weer kunnen stellen tegen de toekomstige stadsprovincies Amsterdam en Den Haag. Dat Vreeman, zelf Heemstede zei Ruud Vreeman, vice-voorzit- naar, vindt intensieve samen- ter van de PvdA, gisteren op een werking vooral nodig om te verkiezingsbijeenkomst van zijn voorkomen dat het gebied bui partij in Beverwijk. ten de stadsprovincies straks achterblijft. „We moeten er voor waken dat bijvoorbeeld zo'n le vendige stad als Haarlem geen museum wordt. Dat is funest. We moeten ons niet laten terug dringen door de stadsprovincie, maar er gezamenlijk voor zor gen dat onze regio's vitaal blij ven. Daar hebben we allemaal baat bij." Leidenaar Daniël Young wil bomen redden De buurt heeft al genoeg tol be taald voor de bouwwoede van de gemeente, zegt Daniël Young, bewoner van de Pieter Bothstraat. Hij is boos. Boos omdat de aanstaande bouw van verpleeghuis O verrijn met daar naast zo'n zestig zorgwoningen aan de Willem de Zwijgerlaan volgens hem in één klap de helft van het Noorderpark dreigt weg te vagen. Inmiddels hebben de j buurtbewoners een brief gekre- I gen van de gemeentelijke afde- j ling groenonderhoud dat er in j maart zou worden begonnen met het verplaatsen en kappen van bomen in het park. „Dat kan zomaar niet", zegt Young. „Men heeft ons altijd voorgehouden dat er gebouwd 1 zou worden op het terrein van de voormalige basisschool de Noorderkring. In het gewijzigde bestemmingsplan wordt ge- sproken over 'het gebied gren zend aan het Noorderpark'. Dat j is misleidend want nu blijkt dat toch een heel groot stuk van het park wordt opgeofferd. I Young is inmiddels bezig met het oprichten van de actiegroep 'Vrienden van het Noorder park'. „Zoals het nu is gegaan, hebben we met een aantal be woners het gevoel dat er even maar helemaal niets moet ge beuren, dat de bouwplannen moeten worden stopgezet", al dus Young. Hij zegt op zich niets tegen de komst van een verpleeghuis te hebben. „Dat dient het algemeen belang maar wat me niet zint is de handelwijze van de gemeente. Op de informatie-avond voor de omwonenden, april vorig jaar, heeft de gemeente toegezegd ons op de hoogte te houden van de ontwikkelingen. Maar we hebben helemaal niets gehoord. De inspraaktermijn is tot mijn verbazing afgerond, de beloftes zijn niet nagekomen." Volgens wethouder J. Laurier is er inderdaad geschoven met de plannen. „Meer het Noor derpark in", zegt hij. „Maar het bestemmingsplan is uitgebreid, volgens de regels, in de inspraak geweest. Er kwam maar een re actie binnen, en die was niet van meneer Young." Dat uitein delijk nog maar de helft van het Noorderpark zou blijven be staan is volgens de wethouder onzin. „Het grootste deel van het park blijft in stand. Dat wil len we ook want het Noorder park is een leuk park en belang rijk voor de wijk." Young is kort geleden - zo zegt hij - met een expert het park ingegaan. „Op het mo ment is het niet in een goede conditie", zegt hij. „Er is twee jaar geleden groot onderhoud geweest. Een inhaalslag, nadat er tien jaar niets was gedaan. Er zijn honderden bomen gekapt. En daardoor loopt het water nu niet weg als het heeft geregend. Maar volgens de expert kan het Noorderpark, als het een beetje rust krijgt, een heel mooi park worden." Van het kappen van honder den bomen is bij de gemeente niets bekend. „Daar heb ik na vraag over gedaan", zegt Lau rier. „Twee jaar geleden zijn er twee zieke bomen weggehaald en rond 1990 is er een singel ge kapt omdat die bomen in slech te conditie waren. Dat het water niet wegloopt is een beetje de bedoeling van het Noorderpark. Het is zo aangelegd dat er moe rasvegetatie kan ontstaan." Keramische vulling alternatief voor amalgaam leiden rudolf kleun Daniël Young: „Ik heb altijd gedacht dat er gebouwd zou worden op het terrein van de voormalige school. En nu wordt ineens het halve Noorderpark opgeofferd."foto henk bouwman Porseleinen vullingen die nau welijks van de eigenlijke kies zijn te onderscheiden en die met behulp van een computer op een duizendste millimeter nauwkeurig op maat worden gemaakt. De Leidse tandarts D. Lambinon is een van de eersten in Nederland die computer en mini-videocamera gebruikt om keramische vullingen te maken. Die vullingen zijn weliswaar veel duurder dan het traditione le amalgaam ('zilver'), maar gaan veel langer mee, zien er beter uit en bevatten bovendien geen giftig kwik. Met name door dat kwik, dat geleidelijk door het lichaam kan worden opge nomen, is amalgaam in op spraak. In Duitsland wordt al geadviseerd amalgaam niet meer toe te passen bij vrouwen in de vruchtbare leeftijd. Zwe den wil het zelfs vanaf 1997 he lemaal verbieden. Amalgaam heeft daarnaast praktische na delen. Er moet relatief veel ge zond materiaal worden wegge- boord, vullingen kunnen gaan lekken, er treedt spanningsver schil op in de mond -het 'zilver- papier-effect'- en sommige mensen zijn er allergisch voor. De Leidse tandarts koos er daarom al eerder voor helemaal geen amalgaam te gebruiken in zijn praktijk. „Het is ook niet nodig. We beschikken inmid dels over een aantal alternatie ven." Lambinon erkent wel dat die alternatieven, composiet (kunststof) en goud, duurder zijn. Composiet is bovendien minder duurzaam. Nu komt daar keramiek bij, maar dat ma teriaal is ook nogal begrotelijk. De prijs van 500 tot 900 gulden per vulling is hoger dan die van composiet, maar iets lager dan die van gouden kronen. Tegen over de hoge prijs staat wel de verwachting van een lange le vensduur van de vulling, die bo vendien door de toegepaste lijmtechniek een de kies niet verzwakt. Het hoogwaardige ke ramiek is op het ogenblik, legt Lambinon uit, het materaal dat de natuurlijke tand het best be nadert. Keus Lambinon geeft toe dat de prijs een probleem kan zijn. „Ik zal mijn patiënt alle mogelijkheden voorleggen, zodat hij de voor hem juiste keus kan maken. Het enige wat ik niet kan bieden is amalgaam, daar werk ik nu een maal niet mee. Mensen moeten sinds de tandarts uit het zieken fondspakket is gehaald zelf be palen wat ze over hebben voor hun gezondheid en ook of ze zich daarvoor bijverzekeren. De een zal het er voor over hebben, de ander niet. Sommige men sen ontzeggen zich andere din gen voor een goede tandheel kundige verzorging. Daar heb ik echt bewondering voor." Lambinon beschikt sinds ja nuari als eerste in Nederland over de nieuwste generatie van de computer die de keramische vullingen maakt. Het werken er mee vergt een aparte aanpak. De tandarts moet een andere boortechniek gebruiken. Met een videocamera maakt hij ver volgens een opname van de holte die tegelijk uiterst nauw keurig wordt opgemeten. Ver volgens slijpt de computer met miniscule diamant-slijpschijfjes een vulling uit een schijfje kera misch materiaal. Daarbij wordt tot op een duizendste milimeter de vorm van de holte in de kies gevolgd. Uiteindelijk wordt het stukje keramiek in de kies vast gelijmd. De hele behandeling vergt (inclusief wachten) onge veer anderhalf uur. Lambinon heeft zich om met de nieuwe apparatuur te kun nen werken moeten bijscholen. Daarnaast vergt de nieuwe techniek een forse financiële in vestering. Dat staat op zich al een snelle verspreiding naar alle tandartspraktijken in de weg. Daar komt nog eens bij dat pro ducent Siemens, die deze appa ratuur als enige maakt, de vraag op de Duitse thuismarkt al nau welijks aan kan. Op korte ter mijn zal de apparatuur daar door in Nederland maar mond jesmaat beschikbaar zijn. Lambinon voorziet mede om die reden een ontwikkeling naar specialismen. „Ik wil graag sa menwerken met andere tand artsen. Er komen steeds meer nieuwe technieken, denk bij voorbeeld ook aan implantaten. Het is op den duur onmogelijk voor alle tandartsen om dat al lemaal zelf te doen. Voor im plantaten verwijs ik nu al naar een collega. Maar iedere tand arts die hier wil komen kijken hoe ik met deze apparatuur werk, is welkom. Ik wil die ken nis graag overdragen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11