Willy Claes verder onder druk Belgische rechter Véronique Ancia wijkt voor niets en niemand Buitenland Op weg naar Japan rij spraak 'akistaanse christenen Dag van de Strijdkrachten Posterijen Noord-Ierland maken overuren voor vredesdocument tIJDAG 24 FEBRUAR11995 Duitsland verbiedt neonazigroep ronn. Duitsland heeft vandaag de uiterst rechtse Vrije Duitse Arbeiderspartij (FAP) verboden. De FAP is een van de grootste en radicaalste neonazigroepen in het land. Het ministerie van binnenlandse zaken zegt dat het verbod stoelt op een uitspraak door het Grondwettelijke Hof. Dat oordeelde dat de FAP niet als politieke partij is te beschouwen. Dit maakte voor Bonn de weg vrij om de groep te verbieden en haar bezittingen in beslag te nemen. b Twee doden bij aardbeving op Cyprus gf nicosia Bij een aardbeving op Cyprus zijn gisteravond zeker ii twee mensen om het leven gekomen en is een tiental personen i gewond geraakt. Volgens het Instituut voor Geofysica in Straats- kij burg had de beving een kracht van 5,7 op de schaal van Richter. Dojln het dorpje Miliou, in het zuidwesten van het eiland in de Middellandse Zee, vond een echtpaar de dood toen hun huis in stortte. Helikopter stort neer bij Antwerpen brasschaat Twee Belgische militairen zijn gistermiddag om het leven gekomen toen de Alouette-helikopter waarin zij vlogen neerstortte op het militaire vliegveld van Brasschaat ten noor den van Antwerpen. Om nog onduidelijke reden was de motor op zo'n zeventig meter hoogte uitgevallen waarna de helikopter als een baksteen naar beneden viel. VS bagatelliseren spionage-affaire Washington Amerikaanse functionarissen hebben gisteren ge zegd dal de vijf Amerikanen die zijn verwikkeld in een spionage- affaire in Frankrijk, daar vermoedelijk gewoon kunnen blijven werken. Ze stelden dat de affaire waarschijnlijk zo hoog is opge speeld als gevolg van de komende presidentsverkiezingen. Zweepslagen voor vrouw-vrouwrelatie Dubai Twee buitenlandse vrouwen zijn door een rechtbank i ISjarjah, in de Verenigde Arabische Emiraten, veroordeeld tot elk lo|90 zweepslagen en tot respectievelijk één en twee jaar gevange- mdnisstraf wegens hun lesbische relatie. Zij hoeven hun straf echter larlniet te ondergaan, omdat zij het land zijn uitgezet. dj ^Concurrent voor Lionel Jospin parijs» De socialistische Franse presidentskandidaat Lionel Jos pin krijgt binnen zijn eigen linkse kamp een rivaal. Europarle mentariër en leider van de Radicale partij, Jean-Francois Hory, I wil zondag op het partijcongres toestemming vragen voor zijn i presidentskandidatuur. Cherbourg» Het Britse schip Pa cific Pintail heeft gisteren met een lading van veertien ton hoog radio-actief afval koers gezet naar Japan. Het schip verliet de Franse haven Cherbourg onder een zware escorte van de Franse kustwacht (foto). De milieu-or ganisatie Greenpeace volgt het transport tot aan Japan waar de omstreden lading over zo'n twee maanden aankomt. Greenpeace probeerde eerder op de dag te verhinderen dat de Pacific Pintail in Cherbourg aan meerde. De Franse marine enter de het actieschip Moby Dick dat daarbij lichte beschadiging op liep. De twintig gearresteerde bemanningsleden werden enke le uren later vrijgelaten. Volgens Greenpeace is het transport van het hoog radio-ac tief afval riskant. Over veilig heidsmaatregelen is niets be kend terwijl de geheim gehou den route hoe dan ook langs ge vaarlijke punten voert. De 28 va ten nucleair afval, gegoten in glas en metaal, zijn in een con tainer verpakt. Onbeschermd is het afval al na zes seconden do delijk. De milieu-organisatie wijst er verder op dat het gaat om het eerste transport in een reeks van zeker negentig ver schepingen naar Japan, een land dat uitermate gevoelig is voor aardbevingen en schokken van de zeebodem. foto reuter t Vlaamse kranten: SP wil NAVO-topman laten vallen De positie van NAVO-topman Willy Claes wankelt. Bin nen het bondgenootschap en de Vlaamse Socialistische Partij groeit de twijfel of Claes overeind zal kunnen blij ven in het Agusta-schandaal. brussel peter de vries correspondent Partijvoorzitter Tobback ver klaarde gisteren in navolging van Claes er niet aan te denken af te treden, nu aan het licht is gekomen dat de SP-top in 1989 wel degelijk wist van de 2,7 mil joen gulden smeergeld. P-vice- premier en minister van buiten landse zaken, Vandenbroucke, die destijds partijvoorzitter was, wil wel opstappen als zijn posi tie verder wordt ondermijnd. Een aantal Vlaamse kranten concludeert vandaag dat de SP Claes wil laten vallen. De Stan daard kopt 'SP schuift zwarte piet naar Willy Claes'. De kwali teitskrant wijst erop dat SP- voorzitter Louis Tobback pas gisteravond de verdediging van Claes op zich nam. Tobback had 's middags par tijgenoten die meer weten van het Agusta-omkoopschandaal opgeroepen zich te melden. „Als iemand iets op zijn gewe ten heeft, dat hij ons verlosse uit deze vernietigende situatie." Journalisten die de SP-voorzit- ter vroegen of die oproep ge richt was aan Willy Claes kregen geen duidelijk antwoord. Tob back viel Claes niet af, maar verdedigde hem ook niet. De SP sprak gisteravond tij dens een crisisberaad van het partijbestuur volmondig het vertrouwen uit in Tobback en Vandenbroucke. Zij willen dat Justitie hen direct verhoort, ruim voor de algemene verkie zingen die over drie maanden worden gehouden. Op het spoedberaad vielen volgens ingewijden harde woor den aan het adres van Claes, die als NAVO-secretaris-generaal overigens geen functie meer binnen de partij bekleedt. Ook bij de NAVO groeit de ongerust heid over de positie van Claes. Hem wordt aangerekend dat hij zijn plechtige verklaring aan de ambassadeurs dat hij niets wist van het omkoopschandaal, heeft moeten herroepen. Claes geniet voorlopig echter 'het voordeel van de twijfel', zo ver klaarden diplomatieke bronnen. Partijpenningmeester Mangé heeft tegenover Justitie bekend de 2,7 miljoen gulden te hebben aangenomen van Agusta. Hij zegt op eigen houtje te hebben gehandeld, nadat Claes, Tob back en Vandenbroucke hem dat hadden verboden. Justitie wil de komende dagen hoge ambtenaren en militairen ver horen om te achterhalen wie er omgekocht is toen het Belgische kabinet eind 1988 besloot 46 helikopters van Italiaanse ma kelij te kopen. De oppositiekrant Het Laatste Nieuws draaide Claes de duim schroeven weer verder aan. Claes had een proces wegens laster tegen de krant aange spannen, nadat die hem vorig jaar voor het eerst in verband met Agusta bracht. Claes stelde de krant vorige week opeens voor de klacht maar te laten rusten. Israël tekent kern verdrag niet jeruzalem »gpd Israels weigering het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens (het NPV) te on dertekenen zal Egypte er niet van weerhouden in april het vervolgverdrag te tekenen. De Israëlische minister Peres (bui tenlandse zaken) zei gister avond die indruk te hebben gekregen van zijn Egyptische collega, Moussa. Peres heeft gisteren in Cairo overleg ge voerd over het NPV met Mous sa en president Mubarak. Is raël en Egypte blijven het on- Egypte houdt officieel vol dat het geen handtekening zal zet ten onder het vervolgverdrag zolang Israël buiten het NPV blijft. Peres heeft Mubarak gis teren opnieuw verteld dat de Israëlische regering niet van plan is haar politiek te wijzi gen. Van Mierlo wil permanent orgaan VN-mensenrechten genève gpd Minister van Mierlo (buitenlandse zaken) wil dat er een permanent VN-tribunaal komt voor de berechting van oorlogsmisdaden en andere mensenrechtenschendingen. Hij zei dat gisteren in een toe spraak tijdens de jaarvergade ring van de VN-Commissie voor de Rechten van de Mens. Of zo'n tribunaal een haalba re kaart is, gezien de resultaten van de tribunalen voor ex-Joe- goslavië en Rwanda, durfde Van Mierlo niet te voorspellen. 2ÏAHORE Rtr 0! 7Het Hooggerechtshof in Lahore Heeft gisteren twee christenen 3/rijgesproken die op 9 februari o|oor de rechtbank ter dood wa- {en veroordeeld, omdat ze de [Vet op de godslastering zouden lebben overtreden. Het hof [chtte het ten laste gelegde niet pewezen. Eén van de aankla Rashid Murtaza Qureshi, tei dat hij de zaak zal voorleg gen aan de Pakistaanse Hoge Raad. Het gerechtshof gelastte de iati)nmiddellijke vrijlating van bei- lat^e verdachten, de 14-jarige Sa- amat Masih en diens 40-jarige >om Rehmat Masih. Zij zouden n mei 1993 stukjes papier de profeet MQhammed beledigd, in de moskee 'an Gujranwala hebben ge- ;ooid. Ook zouden ze de beledi- [Ving op de muur van de moskee lebben gekalkt. Volgens de ver- lediging is de jongen analfa beet. Een van de advocaten, Hina ilani, toonde zich zeer ingeno- 29 nen met de uitspraak. Zij eiste ntrekking van de Wet op de 37 ;odslastering. Na de uitspraak 33 legonnen buiten het gerechts gebouw militante moslims, die voltrekking van de do.odstraf ïadden geëist, met stenen te 2g gooien. JUani zei te vrezen voor de levens van de twee christe- icn. Fanatieke moslims hebben jedreigd hen te vermoorden zo- Ira ze vrijkomen. ia. Leiders FIS expres gedood PARUS. AFP BELFAST Rtr-AFP-DPA moskou De Russische president Jeltsin heeft het leger gisteren'snelle hervormingen en extra geld toegezegd na het rampzalige verloop van de oorlog in Tsjetsjenië. „Ik ben bereid per soonlijk de hervormingen te controleren", zei hij bij een kranslegging ter gelegenheid van de Dag van de Strijdkrachten, (foto, samen met premier Tsjernomyrdin).„Het leger wankelt", waarschuwde de president. „Tsjetsjenië heeft ons opnieuw getoond dat ons leger niet meer aan alle eisen voldoet. Het zal financieel moei lijk zijn, maar we kunnen niet langer wach ten." Jeltsin kondigde vorige week al aan dit jaar hervormingen te zullen doorvoeren. Mi nister Gratsjov (defensie) zei dat het lukken daarvan afhangt van een verhoging van de mi litaire uitgaven. Voor 1995 is ruim 28 miljard gulden uitgetrokken, maar Gratsjov zegt het drievoudige nodig te hebben. Bovendien zou de regering hem nog vijf miljard van vorig jaar verschuldigd zijn. foto epa vassili kornejev Tienduizenden protestantse en katholieke Noordieren haalden gisteren een kopie van de nieu we Brits-Ierse vredesvoorstellen op bij de postkantoren in Noord-Ierland. De voorraad was al gauw uitgeput. Hoewel Unionistische leiders woedend en cynisch hebben gereageerd op de plannen, vin den veel protestanten het door gaan van het staakt-het-vuren het belangrijkst en menen zij dat hun leiders bij de beoogde onderhandelingen niet aan de zijlijn mogen blijven staan. Na het Brits-Ierse akkoord over Noord-Ierland tien jaar gele den, trokken de protestanten met tienduizenden proteste rend door de straten van Belfast. Gisteren stonden bij de postkantoren rijen belangstel lenden voor een afdruk van de vredesvoorstellen. De Britse post zette extra personeel in voor het vervoer van in totaal 600.000 exemplaren: voor elk huishouden één. De speciale telefoonlijn waarop men een kopie kon bestellen, raakte overbelast. Protestantse politici bleven de voorstellen veroordelen en spraken van een 'uitverkoop' aan Dublin van hun belangen. De negen afgevaardigden van de gematigde Ulster Unionist Party, van wier steun de positie van de Britse premier Major in het Britse Lagerhuis afhankelijk is, wilden nog geen officieel standpunt innemen. Maar een woordvoerder zei: „Wij moeten snel besprekingen beginnen met de Britse rege ring, de andere partijen in Noord-Ierland en mogelijk met de Ierse regering". De UUP blijft echter bij haar eigen voor stellen en is slechts bereid tot niets verplichtende gesprekken. De partij vertrouwt erop dat de voorstellen bij het beloofde re ferendum geen meerderheid krijgen. Ook het Britse kabinet hield zich bezig met het vredespro ces. Het waarschwude voor overhaaste conclusies. De rege ring laat de Unionistische storm betijen. De centrale punten in het ka derdocument steen des aan stoots voor de Unionisten en hoop van de katholieke minder heid zijn gezamenlijke be stuursorganen van Noord en Zuid (de Ierse Republiek), een Noordiers parlement met een eigen regering en 'ministers' voor terreinen als landbouw, toerisme en vervoer. De Ierse Republiek heeft toege zegd haar grondwettelijke aan spraken op de noordelijke pro vincie uiteindelijk te zullen la ten vallen. Maar critici houden vol dat de gezamenlijke be stuursorganen wel moeten lei den tot overheersing door Ier land. De reactie van de bevolking van de provincie, waar in 25 jaar burgeroorlog ruim 3.000 doden vielen, was een mengeling van scepsis en hoop. „Er moet iets inzitten voor iedereen... en het belangrijkste voor iedereen is vrede. In die zin is het een evenwichtig document", ver klaarde een katholieke zaken man van middelbare leeftijd die stond te wachten bij het post kantoor in Derry. De protestant Derek Millar is vol wantrouwen. „Ik zie niet dat de Unionisten hier iets aan hebben. Het is duidelijk op de nationalisten toegespitst." Maar ook de protestantse Noordieren verwachten dat hun leiders uit eindelijk aan onderhandelingen zullen deelnemen. „We kunnen niet boycotten, want dan zeg gen ze dat wij de vrede onmo gelijk maken. Het Britse publiek wil ons niet en dit is het begin van de inpalming door Dublin", zei een bezoeker van de Long fellow-pub in het protestantse Oost-Belfast. Bij de onderdrukking van de uitbraakpoging' uit een gevan genis in Algiers heeft het leger tal van leiders van het verboden Islamitisch Heilsfront (FIS) ge dood. Ook de man die is be- 5Ö|schuldigd van de moord op pre sident Boudiaf, Lembarak Bou- marafi, is om het leven ge bracht. Dit stond gisteren in een verklaring van het Islamitisch Heilsleger AIS, de gewapende tak van het FIS. Het FIS stelde eerder de Alge rijnse regering verantwoordelijk voor het bloedbad in de gevan genis in Algiers, waarbij volgens de autoriteiten 95 gedetineer den omkwamen. Volgens een FIS-leider ligt het dodental veel hoger en zijn 'tweehonderd ge detineerden vermoord'. Bij hun opstand van dinsdag in de Algierse strafinrichting brachten de radicale moslims vier bewakers om. Er zitten honderden militante funda mentalisten gevangen. Die zijn opgepakt tijdens de strijd die het regime de afgelopen drie jaar voerde tegen extremistische moslims. De gevangenis staat bekend als een van de 'hardste' van Algerije. brussel wilma van meteren Politiek gif, dwaalsporen, ver woede pogingen van collega's om haar uit te schakelen, drei gementen met de dood, niets heeft mogen baten. Als een bloedhond zit Véronique An cia, de jonge Luikse onder zoeksrechter van christen-de mocratische huize, op het spoor naar haar prooi. Op jacht naar de waarheid wijkt Vrouwe justitia met de onge- blinddoekte felgroene ogen voor niets en niemand. De 'femme fatale' van de Waal se socialisten, die reeds de val van drie politieke kopstukken bewerkstelligde, heeft sinds kort haar pijlen gericht op de Vlaam se broeders. Zo nodig zal ze het boegbeeld van België, NAVO- secretaris-generaal Willy Claes, aan de schandpaal nagelen. Hoewel haar speurtocht soms meer weg heeft van een kruis tocht tegen mafiose praktijken, zegt ze maar één doel voor ogen te hebben: de oplossing van de moord op het kopstuk van de Luikse socialisten, André Cools. Daarmee is het voor haar „puur toevallig omdat ik wacht dienst had" ook allemaal be gonnen. Het is alweer een dikke drie jaar geleden, op 18 juli 1991 om 7.25 uur, dat Cools voor de deur van het huis van zijn vriendin wordt vermoord. Door twee kogels uit een FN 7.65-revolver komt de voormalige vice-premier, die als een gehate en geliefde godfather over het Waals-socialistische bolwerk aan de Maas regeerde, aan zijn einde. Tot op heden is de dader onbe kend gebleven ondanks de niet aflatende gedrevenheid van An cia om de waarheid te achterha len. Een echte karaktertrek vol gens haar moeder. „Ze is zeer koppig en wil haar werk altijd tot een goed einde brengen", zegt die in een interview met het weekblad Knack. Gravend in de partijfinanciering van de Parti Socialiste stuit An cia met haar 17 mannen tellend onderzoeksteam op het Agusta- schandaal. Dat strekt zich uit tot Italië en zelfs in de richting van de van corruptie verdachte oud premier Bettino Craxi. De oc topusachtige smeergeldaffaire rond de Belgische aankoop van 46 Italiaanse gevechtshelikop ters heeft nu ook een smet ge worpen op de Vlaamse socialis ten en NAVO-baas Claes in een lastig parket gebracht. Om zover te komen heeft de 40- jarige Luikse Jeanne d'Arc, zoals ze wordt afgebeeld in cartoons, het tegen vele meerkoppige draken moeten opnemen. Op het moment dat ze invallen laat doen bij de Luikse socialisten krijgt ze een stortvloed van woedende reacties over zich heen. De vervanger van de Luikse procureur-generaal sleept haar voor het Hof van Be roep en het Hof van Cassatie om de vernietiging van de huis zoekingen te vorderen. Maar ze overleeft deze collegiale tegen Véronique Ancia gefotografeerd in Rome tijdens haar onderzoek. actie en^aat door. Tegen de tijd dat het spoor haar richting Italië brengt, nemen de dreigementen aan haar adres toe, hoewel ze die zelf nooit heeft willen bevestigen. De zaak begint dan ook steeds meer een maffia-achtig karakter aan te nemen. Ze verhoort in Milaan vier medewerkers van Agusta, dat onder grote invloed stond van Craxi en zijn Socialistische Partij. In maart 1993 vaardigt ze een verzoek tot opsporing van de Italiaan Mauro Giallombardo uit. Ze wil de verdwenen 'tassendrager' van Craxi verho ren, omdat hij als verbindings man zou hebben opgetreden tussen Agusta en de Parti Socia liste. Giallombardo, die ook al een aanzienlijke positie bekleedde bij de Federatie van Socialisti sche Partijen in Europa ten tijde van Joop den Uyl, wordt in ja nuari 1994 gearresteerd. Han gende allerlei processen is hij momenteel echter op vrije voe ten. Wel is vast komen te staan dat hij in Luxemburg geld voor Craxi beheerde, dat het Italiaan se socialistische kopstuk ver moedelijk had ontvangen van bedrijven. Pas in december 1993 durft An cia het aan om opheffing van de onschendbaarheid te vragen van drie Waals-socialistische kopstukken: vice-premier Cuy Coëme (oud-minister van de fensie), minister-president van Wallonië Guy Spitaels en Waals minister en senator Cuy Mathot. Het veroorzaakt een politieke aardschok en brengt het socialistisch-christendemo- cratisch kabinet-Dehaene aan het wankelen. De drie Guy's verzetten zich echter met hand en tand en doen alles om het onderzoek van de rechter in diskrediet te brengen, die zich vooral baseert op een schrifte lijk document en getuigenver klaringen. De volksvertegenwoordigers die moeten oordelen over de op heffing, staan eerst heel scep tisch tegenover haar verzoek, maar tijdens een hoorzitting weet ze zoveel indruk te maken, dat een meerderheid omgaat. De Guy's zijn in januari 1994 gedwongen op te stappen. Geen van drieën is echter tot op he den veroordeeld voor het aan nemen van steekpenningen of het medeweten daarvan. Tezelfdertijd circuleren er ver klaringen van een verdachte Agusta-lobbyist dat ook Vlaam se socialisten zijn 'gekocht'. In de periode van haar onderzoek naar deze connectie breekt er een conflict uit met een collega die een eigen spoor is gaan vol gen in de moordzaak-Cools. Media spreken over 'de oorlog van de rechters'. Het Hof van Cassatie maakt in juni 1994 een einde aan de tweestrijd en legt tot ieders verrassing, vooral die van de familie-Cools, het me tershoge dossier van de collega ook bij Ancia en daarmee in de ijskast. De speurtocht van Vrouwe Jus titia en haar team leidt onder tussen naar een Zwitserse ABN- AMRO-rekening op naam van 'Kasma'. Maar pas sinds kort weet ze wie daarachter schuil gaan, want met 10 van de 50 Agusta-miljoenen (in franken) voor de Vlaamse socialisten zijn advocaten betaald in een po ging het bankgeheim veilig te stellen. Drie betrokkenen zitten inmiddels achter tralies op be schuldiging van 'passieve cor ruptie'. Dit betekent wel dat jus titie kennelijk nog op zoek is naar de ware omgekochte func tionaris. Ancia's klus is nog niet ge klaard, niet in de Agusta-affaire en al helemaal niet in de moordzaak-Cools. Haar man zal nog vele avonden moeten koken terwijl ze op haar werk kamer de dossiers bestudeert. Ze put echter energie en moed uit haar omgeving, en in haar kantoor hangt volgens Knack een veelzeggend epigram: Het is moeilijk om vrouw te zijn Je moet denken als een man De waardigheid hebben van een vrouw Eruitzien als een meisje En werken als een paard

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7