Gesprek bank-CAO loopt muurvast Binnenland Windvaan in revisie Opel haalt Astra's terug Bevoordeling leden verdeelt bonden Geen werkloze docenten voor speciaal onderwijs Honderden banen bij Shell op de tocht ondanks recordwinst IIJDAG 24 FEBRUAR11995 ANP Algemeen Nederlands Pen CPD Geassocieerde Pers Dier )ffensief tegen rechts-extremisme i haag Justitie begint een offensief tegen alle uitingen van echts-extremisme in Nederland. Het vijfkoppige college van irocureurs-generaal heeft hiertoe gisteren een nieuwe richtlijn :|;3 itgevaardigd. Volgens deze richtlijn moeten de officieren van jij istitie in alle gevallen waarin vervolging van discriminerende >uzen of anderte uitingen mogelijk is, voortaan actie onderne- ïen. Om de landelijke coördinatie te verbeteren is het stafbu- eau van het OM in Den Haag aangewezen als centraal meld- unt van alle 'discriminatiezaken'. Verder krijgt elk arrondisse- ïent een eigen discriminatieofficier. Carrier wil exportverbod landmijnen ig iilversum» Een meerderheid in de Tweede Kamer (D66, PvdA en g ;DA) is voor een totaal produktie- en exportverbod voor land- ïijnen die tegen mensen zijn gericht. D66 wil bovendien dat de egering zich in internationaal verband inzet voor een verbod op Dat bleek gisteravond in de IKON-actualiteitenru- Kenmerk. D66-woordvoerder Hoekema kondigde aan dat jpij de regering zal vragen om een produktie- en exportverbod ■an mijnen. Samenwerking bij medicijn-onderzoek >en haag De farmaceutische industrie, de Nederlandse organi- atie voor Wetenschappelijke Onderzoek (NWO) en de univer- titeiten gaan nauw samenwerken op het gebied van genees- 1 niddelenonderzoek. Hiervoor is de stichting New Drug Re- earch opgericht. De stichting wil in de komende drie jaar het loor universiteiten uitgevoerd geneesmiddelenonderzoek in 1 Jederland beter afstemmen op de onderzoeksbehoeften van de I armaceutische industrie. New Drug Research wordt betaald loor de farmaceutische industrie en de ministeries van econo- nische zaken, volksgezondheid en onderwijs. i Groningse jeugdbendes tieren welig ironingenJustitie in Groningen maakt zich grote zorgen over Ie sterke toename van het aantal jeugdbendes in deze provin ce. Criminele jongeren beroven en intimideren steeds vaker en net grof geweld mensen op straat. Deze delicten krijgen van po- itie en justitie de hoogste prioriteit. Maar de overheid moet veel rder reageren op de signalen van deze jongeren die zich in joepsverband steeds sterker vervreemden van de maatschap- ij. Dat zei officier van justitie Wiersma gisteren tijdens het pro- es tegen twee jongens van 19 en 20 jaar uit Groningen die in log geen week vijf mensen hebben beroofd. 2jJel geëist wegens verkiezingsfraude 21eeuwarden Voor de rechtbank in Leeuwarden zijn gisteren te- 2&en vier inwoners van Vlieland celstraffen van een tot drie 2fnaanden geëist wegens verkiezingsfraude. Officier van justitie 2pankmeijer verdenkt hen van het zetten van valse handtekenin gen op oproepingskaarten voor de gemeenteraadsverkiezingen pan 2 maart 1994. Met de handtekeningen op andermans kaar ten machtigden de verdachten zichzelf om namens die anderen stemmen. De 'valse' stemmen gingen naar de WD. herdachte moord jongen moet log jaar op proces wachten Ie rechtbank in Arnhem heeft strafzaak tegen een 45-jari- Nijmegenaar voorlopig een lar aangehouden. Tegen die Sjd is de wetenschap mogelijk p ver gevorderd dat een DNA- nderzoek uitsluitsel kan ge- en over de vraag of de man is. Hij wordt ervan prdacht in juli 1993 een ze- gdenjarig jongetje in zijn woon plaats te hebben misbruikt en termoord. De rechtbank jwam tot het besluit na het loren van een getuige-deskun- Enthousiasme voor skivakantie iant langzaam iotterdam >gpp iet aantal gewonde skiërs dat lit wintersport-oorden moet /orden gerepatrieerd is dit sei nen spectaculair gedaald. De •oede sneeuwkwaliteit. op de ikipistes wordt als belangrijkste iden van de daling aange- lerkt. Maar, volgens een 'oordvoerder vah de ANWB, is k het enthousiasme voor ski- :anties gedaald. De Rotterdamse ziekenver- 'oerder Bornkamp, die voor iet zevende seizoen de gips- vluchten uit Oostenrijk organi seert, heeft tot nu toe in 35 vluchten 375 gewonde skiërs naar Rotterdam Airport gevlo gen, tegen zevenhonderd in ze ventig vluchten vorig jaar om leze tijd. De hulporganisatie IOS International in Amster- lam meldt ook een minder ntal te repatriëren winter- iporters, maar tekent daarbij ieteen aan dat het ski-seizoen niet voorbij is. „De piek loet nog komen," zegt een 'oordvoerster, „tijdens de kro- s vakantie." Ongeveer 400.000 Nederlanders vieren de krokusvakantie in de sneeuw. ANWB-woordvoerder De Looij verklaart de spectaculaire daling van het aantal gewonde skiërs vooral door de uitsteken de omstandigheden in de ski gebieden. Alleen kort voor de kerstdagen waren de condities van de meeste pistes door ge brek aan voldoende sneeuw niet best. „Daarna is het snel beter geworden en gebleven. Overal was voldoende sneeuw jen viel er geregeld een laag ver- jse sneeuw." Volgens De Looij speelt bij de daling van het aantal te repatri ëren ski-gewonden óók een verminderd enthousiasme voor de wintersport een rol. De •Looij: „Wij zijn dit jaar in be kende wintersportgebieden ge dweest en hebben ons daar afge vraagd: waar is iedereen? Vorig jaar kregen wij al signalen uit de skibranche die duidden op leen verminderde belangstelling voorwin tersportvakanties." AKZO Nobel vraagt driedubbele flexibiliteit van werknemers De onderhandelingen over een nieuwe CAO voor het bankwezen zijn mislukt. Breekpunt was de eis van de bonden een collectieve vierdaagse werkweek in te voe ren. De werkgevers willen slechts op individueel bekijken of iemand vier dagen kan werken. Eveneens gisteren liet het chemieconcern AKZO Nobel weten wat het van de nieuwe CAO verwacht. Dat is vooral een veel grotere flexibiliteit van de werknemers. den haag-arnhem gpd-anp Bij de banken leek het er giste ren even op dat vakbonden en directies elkaar naderden. „Een van de onderhandelaars van de banken gaf de indruk dat een collectieve vierdaagse werkweek bespreekbaar was. Later gaf hij toe dat hij zich had vergist", al dus D. Hamaker van de Dien stenbond FNV. De werkgevers wilden een 36- urige werkweek (nu is dat ge middeld 38,4 uur) en meer flexi biliteit bij de inzet van perso neel. In plaats van collectief vier dagen van negen uur, willen de werkgevers per afdeling zelf in vullen wie wel en wie niet vier dagen kan werken. Verder bo den de werkgevers een eenmali ge uitkering van één procent in 1997 en een loonsverhoging van twee procent in 1998. Voor de bonden was de vier daagse het harde punt. „De werkgevers willen de zeggen schap over de vierdaagse werk week in eigen hand houden en dat is voor ons onaanvaard baar", verklaarde FNV-bestuur- der Hamaker. „Op 11 maart houden we een manifestatie van de gezamenlijke vakbonden waar we beslissen hoe het ver der moet." Waarschijnlijk gaan de bonden nu per bank probe ren de vierdaagse werkweek als nog binnen te halen. Bij AKZO Nobel (19.000 werk nemers) beginnen de CAO-on- derhandelingen pas op 8 maart. De directie liet gisteren weten wat ze zich van het eindresul taat voorstelt: meer tijdelijke ar beidscontracten, meer moge lijkheden om de arbeidsduur af Het jaarlijkse getouwtrek om lonen en andere arbeidsvoorwaarden laat ook de bouw niet onberoerd. In de Aristozalen in Amsterdam-Sloterdijk werd gisteren een regionale ledenvergadering gehouden van de bonden die bij de CAO-onderhandelingen in de bouw zijn betrokken. Deze man was er al vroeg bij, maar hij wachtte geduldig tot bondsbestuurder Bram Visser arriveerde. foto anp vincent boon te stemmen op de functie en tiging noodzakelijk blijft. lend keurslijf van collectieve re- meer afstemming van de Een flexibele, op maat gesne- gelingen' belemmert de onder dienstroosters op pieken en da- den arbeidsorganisatie is vol- neming bij het inspelen op de len in de produktie. Drievoudi- gens AKZO voorwaarde om de eisen van de markt, meent di- ge flexibiliteit dus. Verder vindt concurrentieslag in de chemie recteur arbeidszaken De Leij. de concernleiding dat loonma- te kunnen overleven. 'Een knel- Ondanks de gunstige bedrijfs resultaten ziet AKZO geen ruim te voor een flinke loonsverho ging. De eis van de Industrie bond FNV dat de werknemers in elk geval de gestegen kosten van levensonderhoud gecom penseerd moeten krijgen, is voor De Leij dan ook geen van zelfsprekendheid. Bovendien vindt AKZO dat slecht functio nerende werknemers niet meer automatisch moeten kunnen rekenen op het jaarlijkse perio diek. Ook de Industriebond FNV realiseert zich dat meer ver scheidenheid in arbeidsduur mogelijk moet zijn. Maar de bond wil in ruil daarvoor een verkorting van de gemiddelde werkweek van 38 naar 36 uur. In het wegvervoer (100.000 werknemerszijn de onderhan delaars er uit. De vervoersbon- den van FNV en CNV en werk geversorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) slo ten gisteren een principe-ak koord. De CAO biedt een lobns- verhoging van 2,1 procent en behoud van de VUT met 59 jaar. „Het is een magere CAO, maar er zat niet veel meer in", aldus bestuurder Ros van de Vervoersbond FNV. dige van het Gerechtelijk La boratorium in Rijswijk. Vol gens deze DNA-expert bestaat de kans dat een laboratorium in het Duitse Münster volgend jaar de technische kennis in huis heeft om de spermaresten te analyseren die in de mond van het slachtoffertje zijn aan getroffen. Volgens rechtbank president Steeg moet de ver dachte 'hoe vervelend ook' dat jaar maar afwachten. „Hij wordt immers verdacht van een ernstig levens- en zeden delict dat de rechtsorde ernstig heeft geschokt." sliedrecht anp Opel Nederland in Sliedrecht, de officiële Opel-importeur, roept 140.000 auto's temg naar de garage. Het gaat om 110.000 Opel Astra's en alle 30.000 Opeis met een airbag. De Astra's worden kosteloos voorzien van een extra metalen massaklem bij de hals van de benzinevulpijp. Dit gebeurt om te voorkomen dat bij het tanken statische elektriciteit ontstaat bij de vulpijp. Er zijn recente gevallen bekend overigens niet in Nederland dat bij het tanken vonken ontstonden. Bij de Opeis met airbag moet worden gecontroleerd of een elektrische stekkerverbinding correct is geplaatst. In de hele wereld haalt het Duitse Adam Opel AG 2,3 mil joen auto's terug, aldus het Duitse weekblad Der Spiegel. Daarmee is het de grootste actie in zijn soort die de 133 jaar ou de autoproducent ooit onder nam. den haag gpd Onderwijsbond rakelt discussie over oud dilemma weer aan ook een hele pragmatische reden voor: op kortere termijn is extra ontslagbescherming voor bonds leden wel aantrekkelijk, maar op de langere ter mijn drukken betere arbeidsvoorwaarden de vak bondsleden uit de markt. Niet-vakbondsleden worden dan voor werkgevers goedkoper (of even tueel gemakkelijker te ontslaan), zodat die de voorkeur zullen krijgen bij het aannemen van nieuw personeel. Vakbondsleden komen dan nauwelijks meer aan de bak, niemand wordt dan meer lid van een vakbond en de bonden lopen langzaam leeg. De vakcentrales hebben het daarom vooral ge zocht in serviceverlening, waarvan gratis juridi sche bijstand bij ontslag of andere problemen op het werk de belangrijkste is. Daarnaast biedt met name de FNV zijn leden vakantiehuisjes en aller lei gebruiksartikelen met korting aan. Daartoe min of meer gedwoningen door de NFTO, beraden de ABOP en de confessionele bonden PCO en KOV zich nu opnieuw op het di lemma. De NFTO stelt dat het al diverse keren is gelukt voor de eigen leden een betere regeling te verkrijgen bij de reorganisatie van een HBO-in- stelling. Het gaat niet alleen om ontslagbescher ming, maar ook om hulp bij het zoeken naar een nieuwe baan, extra uitkeringen en aanvullende scholing. De kwestie zal de komende jaren niet alleen in het HBO sterk spelen maar zeker ook in het mid delbaar beroepsonderwijs en de volwasseneduca tie. Daar staan namelijk grote reorganisaties op stapel. De ABOP wil met de andere bonden gaan overleggen over afspraken met werkgevers over ontslagbescherming van leden. De ABOP heeft zich voorgenomen niet later dan volgende maand een besluit te nemen. Hoe normaal is het dat vakbonden bij onderhan delingen de belangen van hun leden stellen bo ven die van niet-leden? Omdat de FNV-onder- wijsbond ABOP de leden hierover wil raadplegen, is de nodige opschudding ontstaan. Voor voorzitter De Lange van de Nederlandse Federatie voor Tertiair Onderwijs (NFI"0) is het geen vraag. Zijn organisatie koos de afgelopen maanden sterk voor de directe belangenbeharti ging. „Juist bij reorganisaties verwachten de le den dat je wat extra moeite voor ze doet. Daar betalen ze immers hun contributie voor." Het gaat om een discussie die al eerder is ge voerd door de vakbeweging. Die balanceert im mers op de scheiding tussen individuele belan gen van leden en de solidariteit van alle werkne mers onderling. Nu bereikt de discussie de on derwijswereld. Toeval? Nee, want in het onder wijs gelden op dit moment omstandigheden die de vraag naar de meer directe belangenbeharti ging deed ontstaan. Talloze instellingen voor hoger beroepsonder wijs (HBO) moeten reorganiseren als gevolg van teruglopende aantallen leerlingen en voortgaan de bezuinigingen. Dat kost banen. Bovendien gelden niet meer de gebruikelijke regels voor de rechtspositie van onderwijzend personeel (waar in onder meer de volgorde van de ontslagen is vastgelegd). Dat die regels aan de kant werden geschoven, heeft de minister aanvaard op ver zoek van de werkgevers. Over het algemeen vinden de Nederlandse vak bonden dat de onderlinge solidariteit van alle werknemers belangrijker is dan de vraag of ie mand wel of geen contributie betaalt. Maar er is den haag gpd utrecht De windvaan van de Utrechtse Dom is in de revisie. Gisteren werd onder grote publieke belangstel ling een helikopter van de luchtmacht ingezet om de windvaan, die Sint Maarten voorstelt, van de toren te halen. De windwijzer stond uit het lood doordat het draaimechaniek vorige week bij harde wind was bescha digd. Na reparatie gaat Sint Maarten weer terug naar zijn oude plekje. foto anp vincent boon Netelenbos komt Kamer niet tegemoet om werkloze leerkrachten in zetten. Volgens PvdA-woord- voeder Van Gelder zijn daar voor 290 onderwijzers nodig. Zijn partijgenoot Netelenbos wil echter eerst het overleg van minister Ritzen met de vakbon den afwachten over de inzet van wachtgelders in het héle onderwijs en voor speciale scholen geen uitzondering ma ken. De staatssecretaris denkt hooguit aan de inzet van werk lozen die als vrijwilliger de ba sisscholen kunnen helpen. Ook op suggesties van de Ka mer om speciale scholen die moeilijk lerende kinderen naar 'normale' scholen sturen finan cieel te belonen, ging de be windsvrouw niet in. Staatssecretaris Netelenbos van onderwijs wil geen werkloze onderwijzers op basisscholen inzetten om moeilijk lerende kinderen te begeleiden. De Tweede Kamer wil dat wel. Dat bleek gisteren tijdens overleg over de moeizame po gingen moeilijk opvoedbare en lerende kinderen zoveel moge lijk in het reguliere onderwijs onder te brengen (het project Weer Samen Naar School). Het grote probleem is echter dat de 'normale' basisscholen onvol doende deskundigheid in huis hebben om de 'speciale' leerlin gen te begeleiden. De Tweede Kamer wil daar- Na saneringen Pernis en Moerdijk gaat het mes in het hoofdkantoor rotterdam-den haag gpd-anp De Koninklijke/Shell Groep gaat waar schijnlijk fors snoeien in het aantal ba nen op de centrale kantoren in Den Haag en Londen. De vakbonden zijn bang dat het zeker om honderden ar beidsplaatsen gaat. Shell-topman Herkströter wil nog niet zeggen hoe veel banen zullen vervallen. Het on derzoek naar 'de effectiviteit en ande re structuur' van de hoofdkantoren is volgens hem vrijwel af en zal eind vol gende maand uitmonden in concrete plannen. Juist gisteren maakte Shell, 's wereld grootste particuliere onderne ming, een recordwinst bekend. Bij de centrale hoofdkantoren (de stafdiensten van het concern) werken in totaal 4.900 mensen, van wie 2.500 in Den Haag. Bestuurder Hoole van de Unie BLHP is er niet erg gerust op dat de inkrimping op het Haagse hoofd kantoor in verhouding minder zal zijn dan de afgelopen jaren in de produc tiesectoren in Pernis en Moerdijk. „Het gaat hier om niet direct produk- tieve werknemers en die zijn al snel een dankbaar bezuinigingsvoorwerp". Vanaf 1993 is Shell al dmk bezig met kostenbesparing en inkrimping bij alle werkmaatschappijen. Daardoor kromp het totaal aantal werknemers bij het concern vorig jaar met tien pro cent naar 106.000 mensen. In Neder land liep het aantal arbeidsplaatsen nog harder terug, namelijk met 1.900 naar 12.992 arbeidsplaatsen. Het snoeien vorig jaar in Pemis en Moer dijk is vrij soepel gegaan. *Een groot deel van de inkrimping werd bereikt door natuurlijk verloop. Voor de over- tolligen (116 in Pernis en 80 in Moer dijk) is op grond van het sociaal plan een 'mobiliteitscentrum' ingericht. Via dat centrum is in Pernis al voor 93 mensen een andere werkkring gevon den en in Moerdijk voor zo'n 60. „Het zegt iets over de kwaliteit van ons per soneel", adus topman Slechte. Met een stijging van het nettoresul taat van 36 procent tot 4,07 miljard Britse pond (11,297 miljard gulden) heeft de Koninklijke/Shell Groep in 1994 een recordwinst bereikt. De cij fers worden echter opgepoetst door bijzondere baten ter waarde van 369 miljoen pond (1,02 miljard gulden). Shells pure bedrijfsresultaat steeg met 5 procent, met name door winst herstel in de chemiesector. Na een verlies van 409 miljoen pond sterling (1,13 miljad) in 1993 werd daar vorig jaar weer voor 340 miljoen pond (941 miljoen) in zwarte cijfers geschreven. Het goede resultaat was verder te dan ken aan het afstoten van belangen in onder meer Frankrijk, Australië en Hong Kong. President-directeur Herkströter toonde zich gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers in Den Haag uiterst tevreden. „Gegeven de slechte situatie op de oliemarkt hebben we het heel behoorlijk gedaan." Herkströter noemde met name de val van de olie prijs en de sterke dalingen van de winstmarges van de raffinaderijen 'droef. Hij ziet wat dat betreft de komende jaren geen verbetering. „Boven de twintig dollar zal de prijs per vat olie de komende jaren zeker niet uitko men." Desondanks is hij gematigd po sitief over het lopende jaar. Een rende mentsverbetering van 10 procent, het jaarlijkse doel dat Herkströter de on derneming bij zijn aantreden stelde, moet haalbaar zijn. Investeren doet 's werelds grootste onderneming intussen als geen ander. Het concern stak vorig jaar in projec ten over de hele wereld ongeveer 17,3 miljard gulden. En Shell heeft plannen om de investeringen in 1995 en 1996 nog verder te verhogen. Door de mix aan activiteiten over al le continenten presteert de Groep op veel terreinen al beter dan de belang rijkste concurrenten. Lagere kosten door de reorganisaties en de verkoop van activiteiten die minder rendabel zijn, brengen ook nog eens veel geld in het laatje. Door dit alles kan dan ook zo'n astronomisch bedrag voor inves teringen worden vrijgemaakt. Verheugd is de Groep over de grote joint venture Montell met het Italiaan se Montedison op het gebied van de kunststof polypropyleen. Montedison is op dit gebied marktleider in de we reld en ruim twee keer zo groot als de polypropyleen-activiteiten van de Groep. Maar de Italianen brengen ook nogal wat schulden mee. Daarom is het eigendom van het nieuwe concern toch voor 50 procent in handen van Koninklijke/Shell gekomen en komt het Montell-hoofdkantoor in Neder land, namelijk in Hoofddorp. Eigen haarkleur wordt minder gewaardeerd den haag gpd Steeds meer Europeanen grij pen naar de fles en dat op steeds vroegere leeftijd. Al bij de eerste grijze haarspriet rennen ze naar drogist of kapper voor een flesje haarkleurmiddel. De verkoop van die middelen steeg vorig jaar in de meeste Europe se landen met drie procent. De Nederlandse markt groeide ex plosiever: met ruim negen pro cent, van 66,4 miljoen in 1993 naar 72,9 miljoen gulden vorig jaar. Groot-Brittannië en Spanje zijn uitschieters met verkoop stijgingen van respectievelijk 16,2 en 14,6 procent. De verko pen in Duitsland daarentegen liepen met 3,2 procent terug. Toch blijft Duitsland Europa's grootste markt: er ging voor een half miljard gulden aan verfjes en kleurschuimverstevigers over de toonbank. Een recent onderzoek van producent L'Oréal wijst uit dat zes van de tien Europese vrou wen tegenwoordig hun haar kleuren. Een van de redenen is dat de bevolking van het conti nent vergrijst. Maar ook jonge ren zijn interessante klanten. Die willen experimenteren met verschillende haarkleuren die niet al te lang blijven zitten. De ze groep is ook verzot op de steeds uitbreidende lijn van haarverzorgingsprodukten. „De hele markt van haarverzor gingsprodukten groeit, met na me de betere, duurdere produk- ten verkopen prima", aldus een woordvoerder van Elida-An- drelon (Unilever). Mode is natuurlijk ook van invloed. F. Noliet van de Stich ting Vakopleiding in het Kap- persbedrijf noemt voorde herfst tinten als 'granaatrood' en 'warm bruin', haarkleuren dus die de meeste mensen zonder chemisch ingrijpen niet heb ben.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5