I 'Werkdruk politie niet echt hoog' II Binnenland 'Landelijke' statencampagnes een schande Padden kunnen veilig vrijen Studiefinanciering is storing telefoonlijn zat CDA beschuldigt VVD van stemmingmakerij Theo Sijthoff viert afscheid met bijstandsmoeders RIJDAG 24 FEBRUARI 1995 n Nededands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensli Wasmachines moeten zuiniger' ifn haag Het is absoluut noodzakelijk dat wasmachines, was drogers, afwasmachines, koelkasten en vriezers in Nederland zuiniger met energie omspringen. Desnoods zal het kabinet dwingende wetgeving uitvaardigen, zo heeft minister Wijers (economische zaken) de Kamer laten weten. Het Groen Linkse- camerlid Vos had de minister gevraagd waarom er nog steeds geen regels zijn voor het energiegebruik van 'witgoed'. Het liefst jiet Wijers vrijwillige Europese afspraken met de producenten ran 'witgoed', maar desnoods is het kabinet bereid nationale re gelgeving af te kondigen. Klachtenlijn ouderen over tandarts den haag» De Unie KBO, de grootste ouderenbond, roept haar 230.000 leden op eventuele problemen met de tandarts te mel- jr den. De organisatie heeft een speciale 'gezondheidstelefoon voor 50-plussers' ingesteld. De ouderenbond wil een inventari satie maken van de problemen die ouderen hebben nu een tal Er00t ^ee'van ^et tandheelkundige pakket uit het ziekenfonds )rn en de standaardpakketpolis voor particulieren is verdwenen. Het uimmer van de gezondheidstelefoon is 06-8212183 (20 ct p/m). Eis vijf jaar voor misbruik dochters rotterdam Tegen een 52-jarige Rotterdammer is gisteren vijf jaar gevangenisstraf geeïst wegens jarenlange incest met zijn vijf dochters. De man heeft bekend over een periode van 25 jaar zijn dochters seksueel te hebben misbruikt. Ook zijn 25-jarige zoon is verdachte in deze zaak. Hij moet binnenkort voor de rechter 'erschijnen. De zaak kwam vier maanden geleden aan het licht toen de oudste dochter aangifte had gedaan. De man bekende tegenover de rechtbankpresident dat hij zijn oudste dochter vanaf haar achtste jaar seksueel heeft misbruikt, zijn jongste vanaf haar vierde. Volgens de officier heeft de vader zijn gezin als gevolg van zijn strenge reformatorische opvattingen in een kooi geplaatst en zijn frustraties binnen huiselijke kring hebben gebotvierd. Grote campagne Nederland Fietsland Amsterdam Staatssecretaris Van Dok (economische zaken) heeft gisteren in de RAI het startschot gegeven voor de grote campagne Nederland Fietsland. Zij nam officieel de nieuwe fietsideeënkaart in ontvangst. Deze kaart verschijnt in een opia- je van 100.000 exemplaren en geeft fietstips en suggesties. De jetsideeënkaart is de eerste actie in het kader van de campagne die de komende jaren wordt gevoerd onder auspiciën van Toe risme Recreatie AVN. Doel is een stijging van het aantal recre atieve fietsdagtochten en fietsvakanties. Arnhem verbiedt oppikken hoertjes ,rnhem De politie in de regio Arnhem gaat vanaf vandaag streng optreden tegen mannen die tippelaarsters oppikken. Op heterdaad betrapte mannen worden aangehouden en krijgen een boete van tweehonderd gulden. Ook de betrokken tippel- le prostituée krijgt een proces-verbaal. In steden als Rotterdam. Groningen en Heerlen is al een verbod van kracht op het uitlok ken tot heroïneprostitutie. Volgens de gemeente neemt de over last door tippelen in een paar Arnhemse wijken de laatste tijd ifors toe. Pompen mogen veel meer verkopen :t den haag Minister Wijers (economische zaken) wil vooruitlo- >e- pend op de verruiming van de Winkelsluitingswet tankstations de ruimte laten om ook 's avonds naas't benzine andere produk- i ten te verkopen. Dat blijkt uit zijn antwoord op vragen van de WD-kamerleden Van Rey en Van Erp. Zij wezen de minister er- |Op dat op 5 januari in Zuid-Limburg een aantal tankstations op de bon ging, omdat zij tabakswaren verkochten. In beginsel wordt aleen opgetreden als de nu nog verboden verkoop een 'excessief karakter' heeft, waardoor 'de concurrentieverhoudin- gen worden verstoord.' Noordelijke politiechef hekelt roep om agenten: De politie kan best harder werken. Burgemeesters moe ten als korpsbeheerders niet constant zeuren over perso neelsgebrek want de produktiviteit kan nog een stuk om hoog. Die harde woorden uit commissaris Eringa, waar nemend hoofd van de rijksrecherche, over de vermeende hoge werkdruk bij de noordelijke politiekorpsen. gebrek, zijn bij Eringa aan het verkeerde adres. „Als ze maar vaak en lang genoeg roepen dat er te weinig politie overblijft, gaat het publiek zich onveilig voelen. Terwijl dat zuiver sub jectief is, want objectief gezien is bij voorbeeld Drente een ab soluut veilige provincie." Het hoofd van de rijksrecher che geeft politieke partijen en burgers de raad mee doen en laten van de politie nauwlettend in de gaten te houden. „Wees maar kritisch op de politie, en dan niet alleen op verjaardagen! Laat ze maar eens aantonen wat ze nou eigenlijk doen, waarméé ze het dan zo razend druk zou den hebben. Stuur uw eigen burgemeester maar op pad! Controleer maar, controleer!" Om persoonlijk te controleren of de politie in bij voorbeeld As sen het echt zo 'razend druk' heeft als ze claimt, loopt Eringa van 6 tot 13 maart er zelf een week mee. Hij is sceptisch: „Te weinig politie? Hoezo? De werk druk is hier in het noorden nou echt niet zo hoog hoor. Ik heb niet de indruk dat een politie man hier na een werkdag met het zweet op de rug thuis komt. Je moet er kritisch naar blijven kijken, en dan zeg ik dat de pro duktiviteit van bij voorbeeld de politie in Drente best wat hoger kan." Burgemeesters die als korps beheerders van de politie maar blijven zeuren over personeels- De steunpunten van de Infor matie Beheer Groep (de vroege re Informatiseringsbank) zijn gisteren, drie weken eerder dan gepland, overgeschakeld op een eigen telefooncentrale. Aanlei ding voor de overhaaste beslis sing was een stroomstoring bij de 06-centrale van de PTT, waardoor de steunpunten de hele dag onbereikbaar waren. Volgens een woordvoerder van de IB-groep heeft de PTT herhaaldelijk storingen in de 06-centrale. Dat geeft zoveel problemen bij de steunpunten dat de IB-groep besloot zelf een i Oppositie pakt Adelmund op haar verleden K en haag gpd-anp let glaasje water van de kamer- tode wordt dankbaar aangeno- Even duldt PvdA'ster idelmund geen partijgenoten im zich heen. Met gesmoorde tem heeft ze net haar betoog iver de WAO afgerond. „Met al- wanhoop die ik voel over :oncrete WAO-gevallen moeten -vij de hoop niet verliezen dat mensen gewoon weer aan iet werk komen." Adelmund is de verpersoon- ijking van de enorme tweespalt lie de WAO binnen de PvdA te- veeg bracht. Als vice-voorzitster ran de FNV leidde ze in 1993 de ipstand tegen de gewraakte üeuwe WAO waarvoor de PvdA ïad getekend. De strengere ceuringsregels betekenen voor ienduizenden werknemers 'een of een lagere uitkering en dat zonder uitzicht op een )aan. Dat Adelmund vorig jaar alsnog zitting nam in de Twee de Kamer voor diezelfde PvdA, kwam omdat de partij het boe tekleed had aangetrokken. Steeds weer verklaarde Adel mund er alles aan te zullen loen om de nieuwe keuringsre- jels 'maximaal op te rekken'. Het heeft geresulteerd in een volledige uitkering voor de schrijnende gevallen en een on derzoek met uitzicht op soepe er keuringsregels voor iedereen die arbeidsongeschikt dreigt te raken. Dat het de oppositie niet snel en niet ver genoeg gaat, kan Adelmund zich volledig in denken. „Ik zou ook liever die helling in één keer nemen, maar met de WD als coalitie partner gaat dat simpelweg niet." Gisteren konden Groen- Links en de SP weer prijsschie ten tijdens een door Groen- Links aangevraagd spoeddebat naar aanleiding van een brief van het TICA over de WAO-keu- ringen. Die leveren volgens de nieuwe toezichthouder op de sociale zekerheid soms 'navran te' resultaten op. „Waar staat de PvdA nu?", hoonde Rosenmöl- ler (Groenlinks) op het mo ment dat Adelmund WD- staatssecretaris Linschoten (so ciale zaken) tot een volgende stap probeerde te verleiden. De priemende blikken van de FN- V'ers op de tribune en het WAO-leed dat aan haar geestes oog voorbij gleed, zorgden ver volgens voor de brok in de keel. Erg veel succes behaalde Adelmund ook gisteren niet. De WD en Linschoten proberen een zwalkend beleid zoveel mo gelijk te voorkomen. Linschoten door een viertal reeds eerder aangekondigde aanpassingen voor individuele schrijnende gevallen. Wel kreeg Adelmund een worstje dat nog niet voor consumptie geschikt is: als het onderzoek uitwijst dat er nog meer groepen WAO'ers klem zitten, valt over verdere aanpas singen met hem te praten. De politieke discussie wordt ver moedelijk al in mei weer opge pakt. Beelaerts van Blokland pleit voor huisregels i recht elaine de boer johan groeneveld/anp •„Een schande", noemt de Utrechtse commissaris van de koningin Beelaerts van Blokland de landelijke campagnes die de politieke partijen momenteel voeren voor de statenverkiezin gen van 8 maart. Ministers, par tijvoorzitters en kamerleden ho ren volgens hem niet in die campagne thuis. „Sterker nog, het is zelfs strijdig met de wet", .briest Beelaerts van Blokland. De voorzitter van het Interpro vinciaal Overleg (IPO) zou graag zien dat politiek Den Haag, naar Brits voorbeeld, huisregels af spreekt om de campagnes voor de statenverkiezingen te 'zuive ren'. „Landelijke politici zouden zich gedurende de statencam- Provinciale Staten pagnes moeten onthouden van uitspraken over landelijke items als de Betuwelijn en Schiphol." Beelaerts (CDA) noemt het ronduit 'stuitend' hoe de lande lijke kanonnen de aandacht op bijeenkomsten naar zich toe trekken. „Het is soms gewoon zielig om te zien hoe de provin ciale lijsttrekkers worden onder gesneeuwd door de nationale helden en heldinnen." Hij heeft in dit verband ook kritiek op CDA-voorman Heerma die het kabinet aanspoorde nog voor 8 maart een beslissing te nemen over het tracé van de Betuwe lijn. Mocht de door hem gewenste zuivering uitblijven, dan heeft Beelaerts nog wel een andere suggestie. Gesplitste verkiezin gen. Anders gezegd: niet op één dag, maar gespreid over het jaar verkiezingen houden voor de verschillende provinciebestu ren. „Dan is zo'n verkiezing op slag geen landelijke graadmeter meer, komen de verantwoorde lijke gedeputeerden in de schijnwerpers te staan en gaat het om de thema's die in de provincies spelen." bergen» De padden in het Noordhollandse Bergen kunnen in het vervolg ook veilig vrijen. Gisteren werd de grootste paddentunnel van Europa daar opengesteld, zodat de dieren naar hun paargebied kunnen zonder de drukke weg Egmond-Bergen te hoeven oversteken. Dat overleefden veel padden namelijk niet. foto anp Groningen «anptelefooncentrale in te zetten. Dat zou op 15 maart gebeuren, maar is wegens de zoveelste storing vervroegd naar gisteren. Van de zestien steunpunten zijn er nu dertien aangesloten. Rotterdam, Vlissingen en En schede volgen binnen een paar dagen. Op korte termijn volgen de bandjes met vooringespro ken informatie en het bestel nummer voor formulieren en brochures. Het nummer dat studenten met vragen over stu diefinanciering nu kunnen bel len is 050 - 997755. Ze worden doorgeschakeld naar het steun punt in de regio. SGP bezorgd over veiligheid vier prinsen den haag gpd De SGP maakt zich zorgen over de veiligheid van vier prinsen van Oranje omdat ze niet meer permanent worden bewaakt. De partij wil van minister Sorgdra- ger van justitie gisteren weten waarom dat is besloten. Het gaat om prins Constan- tijn en prins Friso, de twee jongste zonen van koningin Beatrix en prins Claus, en Mau ri ts en Bern hard, de twee oud sten van Pieter van Vollenhoven en prinses Margriet. Zodra alle vier prinsen zijn af gestudeerd, worden zij alleen nog tijdens publieke optredens beveiligd door de speciale Divi sie Koninklijke- en Diplomatie ke Beveiliging. Binnen deze dienst heerst al jarenlang een discussie over de beveiliging van de leden van het Koninklijk Huis. Met name tijdens de stu dententijd van de jonge prinsen moesten de veiligheidsagenten overuren draaien, omdat de jongens 's avonds regelmatig op stap gingen. RTL en Veroncia samen Holland Media Groep hilversum anp De RTL-groep en Veronica/En- demol gaan hun verregaande samenwerking vanaf 1 septem ber formeel vastleggen in de Holland Media Groep. De con tracten krijgen naar verwach ting in de loop van maart een handtekening. RTL 4 SA krijgt 51 procent van de aandelen, 49 procent komt in handen van de Veronica Media Groep. De be langrijkste aandeelhouders van RTL 4 zijn het Luxemburgse moederbedrijf CLT en de Ne derlandse uitgever VNU. De samenwerking geldt zowel voor commerciële radio als tele visie. De TV-programma's zul len te zien zijn via RTL4, RTL5 en Veronica. De groep gebruikt de radiozenders RTL Rock Sta tion en Hitradio Holland FM. In zaak orgaandonatie rosmalen anp CDA-fractievoorzitter Heerma heeft WD-leider Bolkestein be schuldigd van 'stemmingmake rij van een bedenkelijk niveau'. Volgens Heerma maakt de WD-voorman zich daaraan schuldig door voortdurend te roepen dat het CDA een forse ommezwaai heeft gemaakt in de kwestie van de orgaandona tie. Dat zei hij gisteren tijdens een CDA-bijeenkomst in Ros malen. De CDA-fractie sprak zich dinsdagavond in de Kamer, tot grote verrassing van de andere fracties en minister Borst van volkgezondheid, uit voor een zogenoemd bezwaarsysteem. Dit houdt in dat iedere Neder lander orgaandonor is, tenzij hij of zij daartegen schriftelijk be zwaar heeft. Dat is het omge keerde van wat nu gebeurt. Het CDA was daar in het ver leden altijd tegen en vond dat organen alleen mochten wor den uitgenomen als de donor vooraf toestemming gaf. Dat was ook de strekking van het wetsvoorstel van deze week. Door de 'draai' van het CDA kan dat voorstel niet meer reke nen op een kamermeerderheid. Nu komt er een ander voorstel waarbij wordt gekeken naar centrale registratie. Daarbij wordt iedere Nederlander ge vraagd of hij zijn organen wil af staan. De informatie gaat in een centrale computer. Dat systeem kost 30 miljoen per jaar. Heerma: „Orgaandonatie is een zaak van leven en dood. Het onderwerp leent zich niet voor polariseren of politiseren. Het is een vraagstuk dat moet worden opgelost, maar daar hoor ik de heer Bolkestein niet over. Wij luisteren naar de pa tiëntenverenigingen1; Zóöls 'de' nierstichting, die schreeuwen om solidariteit. Er zijn wacht lijsten, er sterven mensen. Het CDA kiest voor leven, we zijn er voor elkaar. We moeten niet doen alsof het lichaam van de staat is als iedereen donor is. Dat is een karikatuur." Diefstal van dure bijbels Zeeland opgelost vlissingen gpd De mysterieuze diefstallen van dure Statenbijbels uit kerken in Zeeland en op het Zuidholland se eiland Goeree-Overflakkee zijn vermoedelijk opgelost. De politie heeft een 26-jarige Mid delburger aangehouden die ze ker 25 inbraken in kerken heeft gepleegd waarbij elf bijbels zijn gestolen plus de inhoud van de collectebussen. Bij zijn aanhouding had de Middelburger twee bijbels bij zich uit een kerk in Nieuwe Tonge. De man was in januari ook al aangehouden voor der tien kerkinbraken, maar werd wegens celtekort vrijgelaten. De verdachte kon volgens de politie goed leven van de diefstal. Een met koperbeslag en -sluitwerk gesierde Statenbijbel is een paar duizend gulden waard. Hoewel er maar een kleine markt voor is, wist de man de bijbels meestal binnen een etmaal te verkopen, aldus de politie. HÊTCAR MVM STA/TT VOOR DG D£UR. VOORAF. NlOCOPCNDOON y Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k-b. 4.10.1994 Stb.720. Een WAO'er post voor het kamergebouw terwijl binnen Adelmund on der vuur wordt genomen door de oppositie over de WAO. foto anp Het is weliswaar een persoonlij ke opvatting van Beelaerts, maar ook om hem heen be speurt hij toenemende wrevel. „Je merkt dat statenleden het heel hard vinden om te worden afgerekend op landelijk beleid. Fracties die écht iets voor elkaar hebben gebracht, verliezen zo maar vijf zetels." Laten de lan delijke politici zich achteraf dan ook niet afvragen waarom de kiezer zich zo weinig betrokken voelt. „Zij hebben er zelf een warwinkel van gemaakt." Beelaerts maakt zich zorgen over de opkomst. Hij vindt vijf tig procent een absoluut mini mum. „Zakje daaronder, dan wordt het wel heel beroerd. Dan krijg je als bestuur grote proble men met je legitimiteit." Vrouwen mogen bij modekoning haute couture komen uitzoeken rotterdam .joop spanjersberg Stiknerveus zijn ze geweest, zeggen ze bij na in koor. De een heeft heel de dag last gehad van een trillende maag, de ander is zeker twintig keer wezen plassen en weer een ander is al diverse keren in tranen uit gebarsten. „Tranen van blijdschap", voegt ze er nog aan toe. Onwennig door zo veel praal en glitter, soms op het beverige af, wachten dertig uitverkoren bijstandsmoe ders uit Rotterdam en omgeving op hun beurt in de modestudio van Theo Sijthoff. Eén voor één, soms begeleid door een dochter of schoonzus, worden ze naar de eerste etage van de modezaak geroepen - waar Sijthoffs echtgenote Tiny, samen met enkele personeelsleden, assisteert bij de keuze en het passen van een droomjurk. Madeline, een 21-jarige uit Aruba afkom stige bijstandsmoeder met twee kinderen, hoopt op 'iets roods en sexy's' waarin haar opvallend ranke gestalte goed uitkomt. Dat zou helemaal te gek zijn, toch? Een kwartier later tuurt ze, gehuld in een zwarte, diep uitgesneden avondjurk met gouden pailletten, meer dan tevreden in één van de talrijke passpiegëls. Aan 'iets roods' denkt ze geen seconde meer. „Zwart is fantastisch, ja", glundert de Aru baanse. Zonder te hoeven nadenken weet ze al een ideale gelegenheid om de avond jurk straks te kunnen aantrekken. „Ik doe hem aan voor een man die me meeneemt naar iets heel bijzonders. Het allerleukste is als hij dan uitroept: Wauw, wat zie jij er mooi uit!" Tot de groep bijstandsmoeders die gister avond een gratis droomcreatie bij dc uit Rotterdam vertrekkende modekoning mocht uitzoeken, behoort ook Carla van Reeuwijk (40). Ze is, bekent ze ruiterlijk, trillend van de zenuwen en met een hoofd vol vraagtekens naar Het Oude Koetshuis gekomen. Haar wens is een getailleerd mantelpakje ('zalmkleurig of oranje-rood, dat hindert niet') maar na een rondgang met Tiny Sijthoff langs ettelijke honderden feestjurken valt de keuze uiteindelijk op een zilveren jasje met bijpassende oorbel len en een zwarte legging. Ook de schoe nen die er volgens Sijthoffs echtgenote 'absoluut' bijhoren, blijken tot haar ver rassing gratis. Welbeschouwd is ze nog nooit in haar le ven in zo'n dure winkel geweest, zucht Carla achteraf. Dat kan vanzelf ook niet met twee opgroeiende kinderen en een uitkering van vijftienhonderd gulden per maand. Wanneer ze haar zojuist verwor ven creatie gaat dragen? „Op verjaardagen en familiefeestjes." Ze verheugt zich daar nu al op, zegt ze met een ontwapenende glimlach. Niet overal klinkt tevredenheid. Een som ber ogende bijstandsmoeder uit Maassluis die al ruim een uur op haar pasbeurt zit te wachten, zegt meer op een 'goeie winter jas' te hebben gehoopt dan een exclusieve feestjurk. „Maar jassen hebben ze hier niet; dat heb ildallang gezien." Een vrouw naast haar weet echt niet of ze haar droomjurk straks wel wil showen op het feestje van de modekoning, in de foyer van het Rotterdamse stadhuis. „Ik heb trots en eigenwaarde", stelt ze voor zich zelf vast. „Ik ben gekomen omdat m'n zusje me heeft opgegeven maar trots ben ik er echt niet op, nee." De modekoning zelf die vanonder een modieus-ogend hoofddeksel en regelma tig nippend van een glas vlierbessenwijn alle drukte van een veilige afstand gade slaat, gaat die kritische kanttekening geenszins uit de weg. Integendeel. Hij heeft er alle begrip voor, maar hij is, zo verzekert hij, wel de allerlaatste om onbe kommerd te spelen met andermans zelf respect. En wat de modeshow aangaat - géén van de bijstandsmoeders durft. „Maar de meesten hebben tóch de moed. Bovendien zal ik de show zelf presenteren. Dat helpt weer een beetje."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3