Vietnamezen al een jaar tussen hoop en vrees Feiten &Meningen Bouw flink armer maar niets wijzer IG Metall moet zijn tanden wel laten zien VRIJDAG 24 FEBRUARI 1995 EUWSANALYSE Twee jaar procederen tegen de Europese Commis sie heeft de Nederlandse bouwbedrijven flink ar mer gemaakt, maar niet veel wijzer. Een boete van omgerekend 47 miljoen gulden en twee nederlagen voor de Europese rechter in kort geding en in een bodemprocedure is de oogst voor de bouw ondernemers, verenigd in het Algemeen Verbond Bouw Bedrijven (AVBB). Het AVBB wil nu zo snel mogelijk met de Eu ropese Commissie om de tafel om tot een nieuwe zogenoemde mededingingsregeling te komen, waarin wordt geregeld hoe te handelen bij inschrij vingen voor bouwprojecten. AVBB-voorzitter A. Barth keek niet vrolijk tijdens de persconferentie eerder deze week over de uit spraak van het Europese Gerecht van Eerste Aan leg, vergelijkbaar met een arrondissementsrecht bank. Dat is niet onlogisch, want de boete van 47 miljoen gulden is inmiddels betaald en de geliefde regeling voor aanbesteding bij bouwwerken sa men afspreken wie het laagste mag inschrijven blijft verboden omdat dit wordt beschouwd als kar telvorming. Het AVBB studeert nu op de mogelijkheid in ho ger beroep te gaan bij het Europese Hof, maar Barth is niet enthousiast over het idee weer van vo ren af aan te beginnen. Toch staan er tientallen miljoenen guldens op het spel. Geld dat uitgegeven zou kunnen worden aan 'goede doelen in de bouw', zoals onderzoek, opleiding, scholing en der gelijke. De zaak begon in februari 1992 te rollen. Toen verbood de Europese Commissie (EC) het bouw- kartel in Nederland met als argument dat zo de vrije concurrentie buitenspel wordt gezet. De ge woonte dat aannemers onder elkaar uitmaken wie er welk bouwproject mag doen tegen welke prijs kon niet door de beugel. De Nederlandse aanne mers hebben dit beleid altijd verdedigd met het ar gument dat ze alleen op deze manier kunnen voor komen tegen elkaar te worden uitgespeeld. Ook de zogenoemde rekenvergoeding werd ver boden. Aannemers, die inschrijven op een project, maken kosten voor de calculatie. De aannemer die het bouwwerk krijgt, vergoedt de rekenkosten aan de andere aannemers. Die vergoeding verrekent hij op zijn beurt weer met de opdrachtgever. In 1986 werd deze methode officieel door de Nederlandse overheid goedgekeurd. Daar stak de EC in 1992 echter een stokje voor. Bovendien kostte deze bemoeienis de aannemers 47 miljoen gulden boete omdat ze op deze wijze hun eigen markt hadden afgeschermd. Vooral bui tenlandse bouwbedrijven kunnen op deze manier nooit een vinger achter de deur krijgen, vindt de EC, want de aannemers spelen elkaar steeds de bal toe. Om niet volledig overgeleverd te worden aan de vrije markt kwam de bouw in 1992 met een voorlo pige regeling. De aannemer die het laagst had inge schreven moest het project ook daadwerkelijk krij gen. Bovendien werd afgesproken dat de aannemer een half procent van de bouwsom extra mocht de clareren om zogenoemde goede doelen in de bouw de al genoemde sectoren onderzoek, scholing en dergelijke te financieren. De doorrekenvergoe- ding aan collega-aannemers werd afgeschaft, even als de beperking van het aantal aannemers dat mag inschrijven op een bouwwerk. De EC ging ermee akkoord dat deze regeling werd gebruikt zolang de zaak onder de rechter was. Die tijd is nu voorbij. Reden voor het AVBB om zo snel mogelijk met de EC te gaan praten over een nieuwe regeling. „We hopen dat we de voorlopige regeling in ons voordeel kunnen ombuigen, want we zijn er niet helemaal tevreden over", aldus de AVBB-voorzitter. Voor het AVBB telt vooral de geldstroom voor de goede doelen zwaar. In de oude regeling kreeg men veel meer geld binnen dan nu. „Een verschil van tientallen miljoenen guldens", zegt Barth. Het lijkt erop dat de AVBB op zoek moet naar een nieuwe vorm van financiering voor onderzoek en oplei ding. Wat de nederlaag extra zuur maakt is het feit dat de overheid de kartelafspraken in de bouw inder tijd heeft goedgekeurd. Het AVBB dreigde in een eerder stadium al de boete op de overheid te verha len. Of Barth en de zijnen dat nog steeds van plan zijn, lijkt onwaarschijnlijk. Barth wil er in elk geval niet over speculeren. „Eerst gaan we de uitspraak van de Europese rechter maar eens bestuderen, dan besluiten we wat te doen". den haag peet vogels Remigratieverdrag met Nederland nog steeds niet getekend Bijna een jaar geleden sloten Den Haag en Hanoi een verdrag over de terugkeer van 375 Vietna mezen, die in 1991 vanuit het toenmalige Tsjecho-Slowakije naar Nederland waren gevlucht. De handtekeningen zijn echter nog steeds niet gezet. Met als gevolg dat de voormalige gastarbeiders zich wanhopig blijven vastklampen aan elke strohalm die hun verblijf verlengt. De communisti sche dictatuur in Vietnam heeft immers zo zijn oplossingen voor 'landverraders'. Al in 1991 gingen uit Tsjecho-Slowakije afkomstige Vietnamezen in hongerstaking uit protest tegen dreigende uitzetting. Nog steeds verkeren zij in onzekerheid over hun toekomst. archieffoto In de woonkamer van hun rijtjeshuis in het Gelderse Eek en Wiel herinnert niets meer aan de gedwongen evacuatie. Alles staat weer op zijn plaats. Het kolossale bankstel, dat ze op straat vonden en de tweedehands televisie, die het nog goed doet. Vu Nguijen Xuan (38) en Toan Cao Bao (29) drinken thee uit een rode thermoskan. Sweater, trainingsbroek en blote voeten in slippers suggereren ontspanning, maar dat is schijn. Vooral Vu kan geen moment stil zitten. Alleen als zijn driejarig zoontje op schoot kruipt, komen zijn handen even tot rust. Vorig jaar is hij gescheiden. Spanningen, glimlacht hij verontschuldigend. Toan knikt instemmend. Zijn echtgenote is onlangs ge opereerd aan haar schildklier. Allemaal op gekropte zenuwen, had de specialist ge zegd. Ze kennen elkaar uit het asielzoekerscen trum in Leersum, waar ze eind '91 werden opgevangen. Gastarbeiders uit het toenma lige Tsjecho-Slowakije. Economische vluch telingen, oordeelde staatssecretaris Kosto van justitie onmiddellijk. In Oost-Europa mochten ze hun baan kwijt zijn, blootge steld worden aan openlijke discriminatie: voor vervolging hoefden ze niet te vrezen. Dus: terug. Wilde Tsjecho-Slowakije ze niet, dan moesten ze maar naar Vietnam. Daar kwamen ze immers vandaan. Evenals hun collega's vluchtten Vu en Toan echter niet voor de Tsjechen en Slowaken. Ze waren veel banger voor de lange arm van de Vietnamese regering. Na de val van het communisme in Oost-Europa hadden veel gastarbeiders deelgenomen aan poli tieke activiteiten, waar in Vietnam langduri ge celstraffen op staan. In de roes van die dagen gingen zelfs tijdschriften naar Viet nam, waarin de nieuwe wereldorde werd bejubeld. Hanoi reageerde als door een wesp gesto ken. Veel gastarbeiders ontvingen een brief van de Vietnamese ambassade in Praag met de opdracht direct terug te keren naar Viet nam. Wie weigerde, zou worden opgepakt door leden van de geheime dienst. Toan: „Ik pakte mijn spullen en vluchtte. Twee dagen later was ik in Nederland." Nadat diverse pogingen om de groep te ver wijderen, waren mislukt, sloot Den Haag vorig jaar een terugkeerverdrag met Viet nam. In ruil voor meer economische sa menwerking verplichtte Hanoi zich de 375 landgenoten terug te nemen. Na enig aan dringen van Nederlandse kant werd tevens de belofte gegeven dat de repatrianten niet zouden worden vervolgd. Althans, niet voor republieksvlucht (het verlaten van het land zonder toestemming) en contractbreuk (het verbreken van de overeenkomst die zij had den als gastarbeider) Garanties dat ook de politieke activiteiten in Oost-Europa buiten schot blijven, wor den evenwel niet gegeven. Tot grote ont steltenis van de Vietnamese asielzoekers. Want alleen al het praten over democratie is strafbaar in Vietnam. Landgenoten die zich aan deze misdaden schuldig maken, krijgen moeiteloos het predikaat 'landverra der' opgeprikt. Veel Vietnamezen vrezen dan ook in één van de 'heropvoedingskam pen' te belanden. En die angst is niet onterecht, oordeelde een commissie van vooraanstaande juristen vorig najaar. Economisch en toeristisch mag Vietnam een aantrekkelijk land zijn, met de mensenrechten is het slecht gesteld. Elke vorm van oppositie wordt door Hanoi hardhandig de kop ingedrukt. De geheime dienst heeft overal ogen en oren. Een be schaafd land als Nederland stuurt daar geen vluchtelingen naar terug. Zover is het ook nog niet. Want hoe gek het ook klinkt, bijna een jaar na de mondelinge overeenkomst heeft Vietnam nog altijd geen handtekening gezet onder het remi gratieverdrag. Hoe dat komt? „Geen idee", zegt woordvoerder J. van de Berg van de In ternationale Organisatie voor Migratie (IOM), die de terugkeer van de Vietname zen begeleidt. „Wat ons betreft, is de zaak rond. Er moeten alleen nog wat formalitei ten worden afgehandeld. Moet de tekst ook in het Engels worden vertaald en zo ja, door wie. Daarover wordt nog steeds gepraat." Het woord 'vertragen' wil de voorlichter niet in zijn mond nemen. Hij wijt het uitstel eerder aan de ambtelijke molens in Viet nam: die malen nu eenmaal niet zo snel. Buitenlanders die langer dan drie jaar op de uitkomst van hun asielverzoek moeten wachten, krijgen normaal gesproken een verblijfsvergunning op humanitaire gron den. Dat staat niet in de wet, maar is wel gebruikelijk. Algemeen wordt het als on menselijk gezien om vluchtelingen die hier zo'n lange tijd zijn, nog uit te wijzen. De 375 Vietnamezen zouden al lang voor zo'n regeling in aanmerking komen, ware het niet dat het ministerie van justitie er een andere lezing op nahoudt. „Deze men sen wisten vanaf het begin dat ze weg moesten", zegt een woordvoerder van het departement. „Voor hen geldt de termijn van drie jaar dus niet. Zij zullen hoe dan ook moeten vertrekken." De advocaat van Vu, B. Werink, noemt de houding van de overheid onbegrijpelijk. „Als het terugkeerverdrag is getekend, duurt het nog zes maanden voordat de Vietname zen kunnen worden uitgezet. Dan zijn de meesten hier vijfjaar. Ik begrijp niet waar om het ministerie van zo'n relatief kleine groep zo'n prestige-zaak maakt. Laat ze toch in Nederland blijven." J. van Tilborg, directeur van de kerkelijke hulporganisatie Inlia, wijst op het schrij nende verschil in behandeling tussen de 'Tsjechische' Vietnamezen en de bijna tien duizend bootvluchtelingen in Nederland. Van de laatste groep kreeg vrijwel iedereen probleemloos een verblijfsvergunning. „Terwijl hun vluchtverhaal soms heel dun was", zegt Van Tilborg. „Er waren mensen die alleen maar vertrokken, omdat hun broer toevallig ook ging. Ze werden hele maal niet vervolgd. Nu misgun ik niemand een verblijf in Nederlónd, maar het is wel ontluisterend als je hun situatie vergelijkt met die van de gastarbeiders." eck en wiel erik van der struus E do lei Zwartwerker i bouw niet lang de 'slimmeriï De strijd tegen fraude in de p'e bouwnijverheid gaat een |var nieuwe fase in: de tips over jge' zwartwerkers en premie ontduikers stromen binnenl bij het Sociaal Fonds Bouw nijverheid. Vier jaar gelee' waren het er 1.000, vorig jaar waren het er al 4.000. Ir de meeste gevallen ging het om frauderende werkne mers, al vertoont het aantal telefoontjes dat binnenkom over metselbedrijfjes, stra tenmakers en ijzervlechte- rijen met bedenkelijke acti viteiten een opvallende groei. „De mensen realise ren zich dat het om hun ei gen portemonnee gaat", is de indruk van Aart Brons. „Dat de premies omlaag kunnen als er een eind komt aan dat frauderen". Brons coördineert de op sporing van fraudes in Noordoost-Nederland. „Vroeger kon iemand in de WW in de kroeg nog wel eens stoer doen door te zeg gen dat-ie lekker aan het klussen was, vandaag de dag ben je daar niet popu lair meer mee". De zwart werker verliest zijn aureool van slimheid. Dertig opspo ringsfunctionarissen van het Sociaal Fonds Bouwnij verheid (SFB) zitten hem in elk geval op de hielen, maar gemeentelijke sociale dienst, fiscus en justitie ra ken ook steeds meer bedre ven in het opsporen van fraude, misbruik en belas tingontduiking. Gemiddeld eens in de veer tien dagen doen inspecteurs een inval bij een van fraude pi verdachte bouwonderne mer. „Zeker in de helft van de gevallen waarbij wij in actie komen, is een faillisse ment het gevolg. Is dat jam mer? Helemaal niet. Het werk blijft, de bouwput is er immers nog. Je ziet dat het de werk verschuift naar een be- p> drijf dat netjes werkt. Wij d< zeven de malafiditeit eruit te en de werkgelegenheid V komt daar waar ze thuis - o] hoort", vertelt John ten di Wolde, hoofd van de SFB- ,yv opsporingsdienst. 'e De dienst, die 50 medewer- lg< kers telt, is sinds 1975 belast met fraude-onderzoeken. „En al jaren op grond van f tips", zegt Ten Wolde. „Wij I hebben er de handen meer P- dan vol aan". Vorig jaar zijn een kleine 300 onderzoeken met een proces-verbaal af: gesloten. Het ging om 60 werkgevers en 240 werkne mers, die de bedrijfsvereni ging voor in totaal 34 mil joen gulden oplichtten. Ten Wolde en Brons verhe len niet, dat aan hun werk risico's zijn verbonden. Als een fraude-onderzoek on voldoende oplevert en er volgt geen veroordeling, dan kan het fonds een geweldige schadeclaim tegemoet zien. „Daar wordt nog wel eens mee gedreigd", is de erva ring van het hoofd van de opsporingsdienst. „We heb ben wel eens een schade claim gehad maar de rech ter heeft ons nog nooit in het ongelijk gesteld. We hebben ook nog nooit een kort geding verloren als een bedrijf op die manier pro beerde een beslaglegging ongedaan te maken". amsterdam jan van koou fel WIM STEVENHAGEN Ruim acht weken hadden werkge vers- en werknemers in de Duitse metaalindustrie onderhandeld over een nieuwe CAO. De situatie had veel weg van een schaakwed strijd waarbij beide partijen den ken te kunnen winnen door con stant hun zetten te herhalen. De vakbond IG Metall houdt onwrik baar vast aan een loonsverhoging van zes procent. De werkgevers, verenigd in de Gesamtmetall, wij zen deze eis al even hardnekkig van de hand. De inzet van de staking die van daag in Beieren zou beginnen, is simpel. Na de zwaarste economi sche recessie sinds de Tweede We reldoorlog beginnen de metaalbe drijven voor het eerst weer winst te maken. Terwijl de ondernemingen in 1993 over de hele linie een ver lies van 0,7 procent moesten incas seren, konden eind vorig jaar weer zwarte cijfers worden genoteerd. Volgens de laatste prognoses zijn de vooruitzichten dit jaar ronduit rooskleurig. De orderportefeuilles van een groeiend aantal bedrijven puilen voor het eerst sinds 1990 weer uit, aldus de experts. Deze ontwikkeling is mogelijk ge maakt doordat vakbond IG Metall tijdens de magere jaren instemde met het saneringsbeleid dat de meeste ondernemingen hebben gevoerd. Om de kosten te drukken, werden honderdduizenden banen geschrapt en moesten de werkne mers die niet 'weggesaneerd' wer den het behoud van hun baan be talen met verlies aan koopkracht. Nu het keerpunt is bereikt, meent de bond dat haar leden recht heb ben op een aandeel in de winst. In het afgelopen najaar legde de vakbondstop een loon-eis van zes procent op tafel. Deze eis was als volgt samengesteld: de economi sche groei wérd op 3,5, de inflatie op 2,5 procent geraamd. Recht vaardiging van deze eis zag de bond in het aantrekken van de conjunctuur. Daarbij, zo redeneer de de federatie, zou van een loons verhoging een stimulerende wer king op de economie uitgaan. De opleving die nu plaatsvindt, is in de eerste plaats gebaseerd op de export. De binnenlandse vraag sulckelt daar achter aan, omdat de werknemers niets tot weinig te be steden hebben. Er worden pas weer auto's, koelkasten en TV's ge kocht als de mensen weten dat ze op een loonsverhoging kunnen re kenen. Deze analyse vindt ook buiten vak bondskringen weerklank. Menig onafhankelijk econoom vindt dat er te lang langs de verkeerde kant van de nullijn is gemarcheerd. De economie heeft nog een opkikker nodig, dat wil zeggen een groei in het besteedbaar inkomen. Dat is kennelijk een betwistbare stelling want andere andere economen menen dat het opkikkereffect van een loonsverhoging van zes pro cent wordt overschat. Behalve deze sociaal-economische overwegingen, speelt ook een psy chologische factor mee. IG Metall is met ruim één miljoen leden nog steeds Duitslands en vermoedelijk Europa's grootste vakbond, maar zij heeft tijdens de recessie even veel leden verloren als de bedrijven opdrachten kwijt zijn geraakt. De bond moet haar tanden laten zien, ook om verder ledenverlies te voorkomen. Daarom vonden er tij dens de vruchteloze CAO-onder- handelingen prikakties plaats. In de eerste plaats om de werkgevers te laten zien dat het 'menens' is, maar ook om de achterban te de monstreren dat de bond als het er op aankomt nog altijd strijdvaardig is. Aan de andere kant van de tafel hebben de werkgevers tot dusverre geen duimbreed toegegeven. Er worden inderdaad op het oog spectaculaire groeicijfers gemeld. Maar die zijn.geflatteerd, zeggen de werkgevers. De meeste bedrij ven hebben zeer slechte jaren ach ter de rug. Ze mogen nu wel met een paar treden tegelijk de trap op rennen, maar, zeggen de werkge vers, het is wel de keldertrap. Bo vendien staat bijna de helft van de bedrijven nog steeds onder aan de trap en draait nog steeds met ver lies. Onder deze omstandigheden is een loonsverhoging van zes pro cent onverantwoord, aldus werk- geversvertegenwoordigerGesamt- metall. Daarnaast heffen de werk gevers de oude klaagzang aan dat de Duitse bedrijven ten opzichte van de buitenlandse concurrenten te duur zijn. Gesamtmetall verlangt daarom een verdere verlaging van de arbeidskosten, onder andere door het mes te zetten in de secun daire arbeidsvoorwaarden en de bedrijfstijd te verlengen, waardoor er ook op zaterdag gewerkt moet worden. Op die manier zou men ook meer werklozen aan een baan kunnen helpen. IG Metall voelt daar niets voor. Hoewel de Gesamtmetall eind vo rige week bereid bleek over loons verhogingen te praten, weigerde zij een concreet bod op tafel te leg gen. Dat was te mager voor de werknemers die geen heil meer za gen in verder overleg. Een confron tatie was onvermijdelijk. Geen van beide partijen is bij een langdurige krachtmeting gebaat. Dat kost te veel, aan uit te keren stakingsgeld en aan verloren omzet. Het com promis ligt aldus insiders voor de hand; een loonsverhoging van drie tot hooguit 3,5 procent. Maar staken is niet alleen een ma nier om een zakelijk conflict te be slechten. Het is ook een ritueel. Dit ritueel zal eerst zijn beslag moeten krijgen, voor er weer zaken gedaan kunnen worden. En dat kan nog wel even duren. bonn peter van nuusenburg correspondent

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2