Leidsch Dagblad Thuiszorg wil veel goedkopere CAO Avondspits: het zout op de piepers hechter wil nieuw >verleg over polder Duitse metaalbond legt 22 bedrijven plat Alaaaaaf Burgemeester Ter Aar zoekt andere woning GOED NIEUWS telgen massaal één dag vegetariër Jong geleerd oplichtster krijgt spijt Rijnsburgse UDAG 24 FEBRUAR11995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40707 LOSSE NUMMERS 1,65 Oegstgeest en provincie weer om de tafel iman leefmans egstgeest en de provincie lid-Holland moeten opnieuw n de tafel gaan zitten om te aten over de omstreden oek- en Simontjespolder. Dat jpaalde president Van Delden tn de Haagse rechtbank gister- iddag. ,,De provincie heeft et duidelijk kunnen maken in welke eisen Oegstgeest nu recies moet voldoen om een enscorrectie af te wenden, al- us Van Delden. Wethouder an Eisen van Oegstgeest ver- alde deze uitspraak als een verwinning. In een eerste reac- noemde de Leidse wethou- Hillebrand de uitspraak on- ïrwacht. Hij betreurde de ieuwe gesprekken omdat hij reest dat de woningbouwplan- en voor de polder door verder itstel in gevaar komen. Oegstgeest had het kort ge- ing aangespannen omdat de rovincie dreigt het nu nog roene gebied naast de Meren- ijk aan Leiden te geven door liddel van een grenswijziging, olgens raadsman Mentink, die amens Oegstgeest optrad, eeft zijn cliënt aan alle eisen oldaan die waren gesteld om e polder te kunnen behouden, o is Oegstgeest akkoord ge- aan met de komst van een au- otunnel onder het spoor naar eiden en het betrekken van het .eidse Trekvaartplein en omge ving bij de plannen voor de be bouwing van de polder. Namens de provincie be streed advocaat De Savornin Lohman dat. „Alle concessies van Oegstgeest kwamen te laat. De provincie zag dat het op kor te termijn niet goed zou komen en is met de grenscorrectie doorgegaan. Oegstgeest ver traagde de.boel, wil eigenlijk al leen maar een mooi landschap en heeft in tegenstelling tot Lei den niet zo'n grote woningbe hoefte, aldus De Savornin Loh man. „Dat soort opmerkingen als 'Oegstgeest wil alleen een mooi landschap' smaken mij niet, antwoordde Mentink. „Oegst geest is bereid orp 1020 wonin gen te bouwen. De toezeggin gen zijn inderdaad schoorvoe tend tot stand gekomen, maar ze liggen er nu wel, zei de raadsman. Pagina 13: Raadsman: 'Nieuw overleg niet zinvol'. keulen Dit weekeinde zal andermaal het hoogtepunt worden van het carnaval. In veel Europese landen en een deel van Nederland dat iets heeft met dit feest is het bijna een week lang onrustig tot in de kleine uurtjes. Kroegbazen boeken soms twintig procent van hun jaaromzet en om onduidelijke redenen wensen velen zich onherkenbaar te vermommen. Omdat de jolijtvierders bijzondere waarde hechten aan het getal 'elf', barstte het feest zoals op deze foto in Keulen gisteren om elf over elf los. Volgende week, vanaf Aswoensdag, kan de kater worden verwerkt. foto reuter arnd wiegmann Met de allerlaatste Avondspits, die vanavond tussen zes en ze ven wordt uitgezonden, gaat er een stukje radio dood. Met het wegvallen van het vertrouwde uurtje radio 3 tussen zes en ze ven, zal het zijn of het zout is vergeten op de piepers, die Ne derland rond dat uur naar bin nen schuift. Behalve een extra aroma, was de stem van Frits Spits ook jarenlang de pijnstiller voor hen die dagelijks in de file staan. Bij de vaak ingenieus be dachte spelletjes zakte woede over oponthoud tot een nul punt en kwamen de door een verkeersopstopping vertraag den, toch nog opgewekt thuis. Na vandaag verstilt de meest vertrouwde stem van Radio 3. De stem van Frits (Ritmees ter) Spits weerklonk sinds 1978, met een onderbreking van twee jaar, als die van een progressie ve vader door de huiskamers. Hij nam toen het dagelijks uur over van Willem van Kooten (Joost den Draaijer). Door de nu 47-jarige Spits werd popmuziek voor alle leeftijden. Ondanks zijn 'hoge' leeftijd kon Spits on gelooflijk enthousiast worden over een liedje van welk genre dan ook. Hij zei ooit in een in terview: „Dat vind ik leuk om aan de luisteraars duidelijk te maken. En kennelijk pikken ze mijn enthousiasme op." Hij heeft slechts één criterium: „De melodieën moeten écht zijn. Er moet een zekere oprechtheid uit spreken. Ik hou niet van mu ziek die vanachter een compu ter is bedacht. Ik hou van arties ten die hun hele ziel en zalig heid in een muziekstuk hebben gestopt. Mensen die met liefde hun vak bedrijven." Dat de DJ eerst schoolmeester was, klonk ook enigszins door in de Avondspits. De Neerlandi cus en ex-leraar Nederlands haalde de limerick uit de verge telheid en zorgde er zo voor dat half Nederland weer ging spelen met taal. Ook zijn mening stak hij nooit onder stoelen of ban ken. Hij maakte van zijn hart geen moordkuil en haalde zo nodig vlak voor de klok van ze ven nog even uit naar iets of ie mand uit waarover hij zich kwaad maakte. Spits had het nooit zo lang uitgehouden als hij niet door vriend en vijand werd gewaar deerd. Door zijn enorme gedre venheid en enthousiasme kreeg hij van Paul de Leeuw ooit het compliment de meest spranke- Vanmorgen hebben 24.000 ar beiders in 22 metaalbedrijven in de Duitse deelstaat Beieren voor onbepaalde tijd hun werk neergelegd uit onvrede over de stroeve onderhandelingen over een nieuwe CAO. De staking concentreert zich in en rond Nürnberg. Verder hebben arbeiders in Augsburg, Ingolstadt en München hun werk neergelegd. Tot de bedrij ven die door de staking worden getroffen, behoren het Duitse elektro- en elektronicaconcern Siemens, het Zweeds/Zwiterse elektro- en machinebouwcon cern ABB, de fietsenfabriek Her cules, de producent van huis houdelijke apparaten AEG en het machinebouwconcern MAN. IG Metall, die onderhandelt namens 3,5 miljoen metaalar beiders en elektrotechnici in het westen van Duitsland, eist 6 procent meer loon. De werkge vers gaan akkoord, mits er een gelijk percentage besparingen tegenoverstaat. lende presentator te zijn. Frits Spits bleef, mede door zijn steeds nieuwe initiatieven, boeien en hoefde zich niet te bedienen van aanstellerig ge blèr, waarmee zijn Radio-3 col lega's al snel vervelen. Toch heeft Spits, die wordt opgevolgd door de van Radio 538 afkomstige Corné Klijn, be sloten tot de overstap naar Ra dio 2 waar hij sinds januari op iedere werkdag het lunchpro- gramma KRO's Tijd voor twee maakt. Over zijn motivatie om voorgoed van Radio 3 te ver dwijnen zei hij eerder: „Ik wil het missen van de aansluiting met het jongere publiek van popzender Radio 3 voor zijn." Niet in parkje aan Hoogerheijdestraat lijke Ter Aar vonden het te gek dat zij niet in aanmerking ko men voor het stukje grond en nota bene een burgemeester 'die ook nog eens van buiten komt' wel. Zij vreesden dat door de bouw het betrokkeh stukje groen met het aangren zende water niet meer door kin deren als speelweide kon wor den gebruikt. Voor de eerste burger bleek de gemeente bereid een uitzon dering te maken. In een raads vergadering van 26 januari kon de meerderheid van de raad van CDA en WD zich vinden in een voorbereidingsbesluit om het bestemmingsplan te wijzigen. Daarna moest nog bij gedepu teerde staten een verklaring van geen bezwaar worden aange vraagd voor het te wijzigen be stemmingsplan. Deze gang naar GS is nu van de baan. ter aar roderick de smit/anp Er komt geen ambtswoning in het parkje aan de Teraarse Hoogerheijdestraat. Burge meester W. Vroegindeweij liet dit gisteravond weten tijdens een mededeling die voorafging aan de gemeenteraadsvergade ring. De gemoederen in de ge meente zijn zo verhit geraakt, dat de eerste burger het ver standiger acht af te zien van haar plannen. „Ik ga op zoek naar een andere woning in Ter Aar." Vroegindeweij woont mo menteel nog in Den Haag. Ze is sinds juni 1993 burgemeester van de Zuidhollandse gemeente en al enige tijd op zoek naar een geschikt onderkomen. De vori ge burgemeester P. Verhoef kocht de ambtswoning in Lan- geraar zodat de gemeente Vroegindeweij geen huis kon aanbieden. Ze kreeg diverse bouwlocaties aangeboden, maar liet uiteinde lijk haar keus vallen op een stukje groen aan de Hoogerheij destraat. Daar rust echter een bestemmingsplan op dat wo ningbouw tegenhoudt. Diverse inwoners hadden eerder al be langstelling voor dat plekje vlak bij het water. Maar zij kregen te horen dat het bestemmingsplan aankoop onmogelijk maakte. Veel inwoners van het lande- Leidenaar met kilo cocaïne aangehouden De politie heeft gisteravond een 49-jarige leidenaar aangehou den die in het bezit was van een kilo cocaïne. Het gewicht verte genwoordigt een straatwaarde van ongeveer 100.000 gulden. De politie heeft ook een 43-jari- ge man uit Leiden opgepakt die bij deze zaak betrokken zou zijn. De spoorwegpolitie bemerkte enkele dagen geleden dat de be waartermijn van een van de kluisjes op het station was over schreden. In de kluis werd een tas met cocaïne gevonden. Ver volgens is de politie op het sta tion op de loer gaan liggen en kon gisteravond om 18.30 uur de 49-jarige man aanhouden die de kluis met de sleutel opende. De Leidse dealer heeft bekend dat de drugs van hem waren. BEROEPSKLEDING Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 071-121072 PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. OF BEL 071-128 030 712141 400114 iaandag t/m vrijdag HET WOORD IS AAN Shirley MacLaine Als je gehecht raakt aan één per soon, dan eindig je met een zeer ongezonde relatie. VANDAAG PAGINA'S22 Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur17 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Info16 Programma's9 Randstad15 Regio11,13,14 Religie12 Sport19,20,21 VANDAAG OOK SMAAK/VRIJE TIJD PAGINA 8 HET WEER Verwachting van het KNMI voor morgen Af en toe regen Vannacht van het zuidwesten uit opnieuw toenemende bewolking, overdag gevolgd door nu en dan regen. Later op de dag van het noordwesten uit enkele opklarin gen afgewisseld dooreen bui. Mi nimumtemperatuur omstreeks 3, middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Wind in hoofdzaak uit zui delijke richtingen, zwak tot matig, rond kracht 3, later aan de kust toenemend tot kracht 6. Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) wil af van huidige CAO en deze vervangen door een veel goed- pere raam-CAO voor de 130.000 werkneemsters en irknemers in de gezinszorg en het kruiswerk. Allerhan- secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals onkostenver- edingen, kinderopvang en bijzondere vrije dagen, zou- n uit de centrale CAO moeten verdwijnen. Voor dat ort zaken zou het personeel bij de instellingen zelf oeten aankloppen. De huidige CAO voor de thuiszorg loopt nog tot 1 april volgend jaar. Uit de vakbewe ging mag de LVT krachtig verzet verwachten. Mensen die in de thuiszorg werken zijn er vorig en dit jaar toch al niet op voor uit gegaan, zo is een van de ar gumenten. Bovendien ergeren de bon den zich aan de omvangrijke di recties en staven van de instel- bestuur van de LVT heeft aangesloten instellingen nota gestuurd waarin de :eën worden uiteengezet. De ta dreigt overigens een splij- w in de gelederen van de ver- iging teweeg te brengen. Niet directies zijn gecharmeerd n (le rigoureuze aanpak die LVT-bestuur voorstaat. lingen. Er zouden volgens de vakbonden al forse besparingen worden bereikt, als daar het mes in zou worden gezet. Het zou ingrijpen in de arbeidsvoor waarden van het personeel wel licht zelfs helemaal onnodig maken. Het bestuur van de LVT meent dat een uitgeklede CAO het voor de aangesloten instel lingen wat minder lastig zou maken om te concurreren tegen het groeiende aantal particulie re, commerciële bureaus dat zich op de thuiszorg heeft toe gelegd. Deze bureaus werken met lagere kosten en kunnen de hulp daardoor tegen lagere prij zen aanbieden. Verzekeraars gaan trouwens ook al in toene mende mate met dergelijke par ticuliere bureaus in zee. Belgen willen dinsdag mas- 1 'vegetariër voor één dag' irden uit protest tegen de )ord op de 42-jarige veearts' rel van Noppen en het aan- udende geknoei met illegale )eihormonen in Belgisch ies. Van Noppen, die bij de terinaire keuringsdienst :rkte, wordt dinsdag begra- n. Hij werd afgelopen maan- geliquideerd, zeer waar schijnlijk door de zogeheten hormonenmaffia, een bondge nootschap van malafide boeren emenkcle apothekers en veeart sen. Het initiatief om dinsdag geen vlees te eten of te kopen is uitgegaan van de vakbond voor Rijkswachters, die 'alle eerlijke mensen' opriep afstand te ne men van 'de criminele handels wijze van de hormonenmaffia en haar moordenaarsbende'. Honderden politici, zangers, striptekenaars, burgemeesters, schrijvers, journalisten, mode ontwerpers, televisie-presenta toren en sporüieden hebben zich inmiddels solidair ver klaard. Ook in het restaurant van het Belgische parlement zal dinsdag geen enkel vleespro- dukt op het menu Staan. De Belgische veeartsen houden op de dag van de begrafenis een staking. utrecht» Om op een motor te rijden hoef je niet altijd een rijbewijs te hebben en achttien te zijn. Kees uit Rijnsburg is pas anderhalf en lijkt op 'pole position' te staan voor de belangrijkste race van zijn leven. In wer kelijkheid zit hij op een speelgoedmotor tijdens de beurs Motor'95 in de Utrechtse Jaarbeurs. Het speeltje van Spaanse makelij kost overigens 800 gulden, maar rijdt dan ook echt. Topsnelheid: 9 km/u. foto anp koen suyk runsburg/bloemendaal eric de jager Een 48-jarige Rijnsburgse, die een bejaarde vrouw uit Aerden- hout voor 20.000 gulden heeft opgelicht, heeft dat geld bij de politie teruggebracht. De op lichtster kreeg spijt en verkocht onder meer haar auto om het geld weer terug te kunnen ge ven. In november vorig jaar kwam de Rijnsburgse in contact met een 81-jarige vrouw uit Aerden- hout. Na dit eerste contact volg den meer bezoekjes. Tijdens een van die visites haalde de Rijnsburgse de oude vrouw over, geld te beleggen. De op lichtster beloofde hoog rende ment in een korte tijd, waarop de 81-jarige begin januari 20.000 gulden gaf. Daarna hoorde de Aerden- houtse niets meer. Ze voelde nattigheid en schakelde de poli tie in. Op 2 februari werd de Rijnsburgse aangehouden. Ze zat een aantal dagen vast op het bureau in Bloemendaal en be kende onder valse voorwendse len geld losgepraat te hebben. De vrouw had het geld niet be legd, maar verdeeld onder fami lie en kennissen die in financië le problemen verkeerden. Na haar bekentenis probeer de de vrouw uit Rijnsburg zelf het geld weer te verzamelen. Eergisteren lukte dat, onder an dere na de verkoop van haar auto. Ze kwam het geld zelf brengen op het politiebureau. Ze komt niet onder een proces verbaal uit, maar met haar spijt betuiging zal rekening worden gehouden. C aes onderdruk erkdruk De politie kan best har- der werken. De gemid- Ide agent komt niet met ,t zweet op zijn rug thuis. 7 Binnen de NAVO en de Vlaamse Socialisti sche Partij groeit de twijfel over de positie van Willy Claes. Eigen omroep A Ruim dertig levens- I Z beschouwelijke or ganisaties richten vandaag in Amsterdam omroepver eniging Forum op. Poppentheater -7 Neville Tranter I brengt als Stuffed Puppet Theatre vijf kwar tier indringend en emotio neel theater 'ieuwe overeenkomst zonder secundaire arbeidsvoorwaarden

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1