Haarhuis langs Sampras Kraaijenhof: 'Stomheid een ongeneeslijke ziekte' Sport Jeroen Piket favoriet op Noteboomtoernooi Ijshockeyer Frciser spreekt van ongeluk RIJDAG 24 FEBRUARI 1995 chef willem spierdijk, 071 -356464, plv -chef rob onderwater, 071 -356463 Zülle leidt in Valencia benidorm Alex Ziille heeft sinds gisteren de leiderstrui in de Ronde van Valencia om de schouders. De Zwitser veroverde die door zijn overwinning in de individuele tijdrit over 16,4 kilome ter in Benidorm. De ploeggenoot van Erik Breukink reed de af stand in 18 minuten en 47 seconden wat neerkwam op een ge middelde van 52,344 kilometer per uur. Het was de tweede dag zege voor een renner van de Once-ploeg. In de ochtenduren was de Fransman Laurent Jalabert de Italiaanse sprintvedetten te snel af geweest. Hij won het eerste gedeelte van de tweede etap pe, van Calpe naar Benidorm over 119 kilometer. Louganis heeft Aids new york Oud-olympisch kampioen schoonspringen Greg Lou ganis heeft in een tv-programma van ABC News, dat vandaag wordt uitgezonden, onthuld dat hij Aids heeft. De 35-jarige Lou ganis, de eerste die bij opeenvolgende Olympische Spelen goud won (Los Angeles en Seoul), kwam er vorig jaar in de Verenigde Staten openlijk voor uit dat hij homoseksueel is. In het kleine in ternationale schoonspringwereldje was zijn voorkeur voor man nen al heel lang bekend. Louganis werd bij de Spelen van Seoul behalve doorzijn titels vooral beroemd doordat hij bij de drieën halve contrasalto, de beruchte dodensprong, met het hoofd te gen de plank sloeg. Na zijn sportloopbaan ambieerde hij een carrière als filmster. Zijn eerste rolprent was een optreden als beach boy". Twee mille boete voor spugen londen Ian Wright dient een vrouwelijke suppoost 2000 gulden te betalen. De aanvaller van Arsenal kreeg de boete opgelegd omdat hij tijdens de rust van het duel met Queens Park Rangers de 45-jarige Mary Russell bij het verlaten van het veld in het ge zicht had gespuugd. Bovendien moet Wright nog eens ongeveer 1800 gulden neertellen als honorarium voor de advocaat van de vrouw. De tuchtcommissie van de Engelse voetbalband gaf Wright geldboetes van 12.500 gulden wegens het maken van ob scene gebaren naar de grensrechter en 3500 gulden omdat hij de scheidsrechter had uitgescholden voor 'Muppet'. PSG iets dichter bij Nantes parus Paris SG is gisteren twee punten ingelopen op koploper Nantes. Het verschil tussen de nummer één en twee blijft echter groot: negen punten. Landskampioen PSG won gisteren in eigen stadion met 4-1 van Lyon, de nummer drie op de ranglijst. Dank zij drie Braziliaanse doelpunten, Valdo (2) en Rai. De andere kwam van de voet van Ginola. Voor Lyon schoot alleen Rivent raak. Koploper Nantes bleef bij St Etienne op 1-1 steken. Rechter mid denvelder Ouedec bezorgde, met zijn vijftiende treffer, Nantes al vroeg in de wedstrijd een voorsprong. Karembeu schoot, halver wege de tweede helft, in eigen doel. Door het eigen doelpunt heerste er geen feeststemming in de kleedkamer van het jeugdi ge Bretonse team, dat wel een record brak. Nantes bleef in een serie van 27 wedstrijden ongeslagen, het oude record uit 1987, stond op naam van PSG. De Boer traint weer athene Ronald de Boer heeft gisteren voor het eerst sinds het oplopen van een blessure met de groep mêegetraind. In het trai ningskamp van Ajax in Athene ondervond de spits geen last meer van de enkelblessure, die hem anderhalve maand aan de kant hield. Het herstel van Jari Litmanen vordert daarentegen minder vlug. De Fin traint voorlopig apart. Aanvankelijk zou hij ook donderdag weer voluit gaan, maar zijn enkel heeft meer rust nodig. Zijn eerste groepsoefening staat voor maandag gepland. De lichte blessure van de Nigeriaan Kanu, die een na een charge van Van Tiggelen in het duel met Dordrecht'90 een vleeswond opliep, is hersteld. De spelers van Ajax, die dagelijks op het com plex van Panathinaikos trainen, bezochten woensdag een beker wedstrijd van Panathinaikos. Billie Jean King bondscoach new vork De Amerikaanse tennisbond heeft Billie Jean King, de voormalige nummer één van de wereld, aangesteld als bonds coach voor de vrouwen. King heeft gezegd er alles aan te willen doen een andere voormalige nummer één terug te halen: Marti na Navratilova. De eerste tennisklus voor de 51-jarige King is de Federation Cup, de Davis Cup voor vrouwen. De nieuwe bonds coach won als speelster de beker zeven keer. Dit jaar is er sprake van een Federation Cup nieuwe stijl: de organisatie is gelijk aan de strijd om de Davis Cup. De Verenigde Staten wonnen de be ker voor het laatst in 1990. leiden ruud dobbelaar schaakmedewerker Het 55e Daniël Noteboom- schaaktoernooi, dat vanavond in de aula van de Rembrandt Scholengemeenschap aan de Leidse Noachstraat uit de startbloken gaat, kent dit jaar een speciale editie. Rede daarvan is het honderdjarige bestaan van het organiseren de Leidsch Schaakgenoot schap. Het LSG heeft daartoe de ko mende maand verschillende evenementen op het pro gramma staan, maar wenste toch ook het traditionele toer nooi in het kader van de feestvreugde niet te vergeten. De hoofdprijs werd om die re den opgekrikt tot vijfduizend gulden, een actie die uiter aard gevolgen had voor het deelnemersveld. Inmiddels hebben zich namelijk al 340 spelers voor dit evenement aangemeld, waarbij niemand ervan zal staan te kijken in dien het aantal van 400 uit eindelijk wordt overschreden. Ook in kwaliteit zal een en ander zich doen gelden, al is het in dat opzicht gebruikelijk dat de mannen met de hoge ELO's zich pas vlak voor het moment van aanvang in de toernooizaal als deelnemer aanmelden. Positieve uitzondering op die gewoonte is Jeroen Piket, voor wie enerzijds de hoofd prijs aantrekkelijk genoeg is om er een weekeinde stevig tegenaan te gaan en'die an derzijds toch zo correct is om zich vroegtijdig aan te mel den. Voorlopig is Piket met 2670 ELO-punten de topfavo- Jeroen Piket. foto anp riet, die in ondermeer oud winnaars als Mainka. Schmittdiel en Ragosin zijn concurrenten moet zoeken. Dat zich nog pittiger concur rentie, onder wie Pikets' Bosnische trainingsmaatje Iwan Sokolov en de winnaar van vorig jaar Roberto Cifuen- tes voor deze slijtageslag over zes ronden zullen aanmelden, ligt echter in de lijn der ver wachtingen. Zondagavond zal na twee dagen zware arbeid bekend zijn. wie deze speciale editie op zijn naam heeft ge schreven. Het lijkt daarbij een goede zaak. dat het organise rende comité de deelnemers ditmaal naar sterkte in twee groepen heeft uitgesplitst. Zes ronden zullen immers in an der geval wel erg summier zijn om de juiste winnaar uit de hoed tevoorschijn te tove- Stuttgart en Siemerink liggen elkaar Paul Haarhuis heeft tijdens het tennistoernooi van Phila delphia voor de verrassing van de dag gezorgd, door rela tief eenvoudig te winnen van Pete Sampras. De Braban der, eerder te sterk voor Washington, versloeg de num mer een van de wereld in twee sets: 6-4 6-4. philadelphia/stuttgart anp Na afloop van de wedstrijd in de Amerikaanse zaal was Haar huis, 47e op de wereldranglijst, niet eens zo enthousiast over zijn eigen spel. „Ik heb wel be tere wedstrijden gespeeld dan deze, maar dit was wel een goe de. Het zou ook een beetje vreemd zijn als ik na een over winning op Sampras niet zou zeggen dat het een van mijn be tere wedstrijden was", aldus Haarhuis, die vooraf nogal sceptisch was over zijn kansen, maar na een uur en elf minuten spelen de zege binnen had. Een paar dagen na zijn 29e verjaar- dag. De inwoner van Monte Carlo serveerde erg goed en maakte nauwelijks fouten. In de kwartfinales speelt Haarhuis te gen Brett Steven uit Nieuw-Zee- land. Het evenement is gedo teerd met 1,2 miljoen gulden. Sampras, die in de eerste ron de met moeite won van Filippi- ni uit Uruguay, liet na afloop weten met een gebrek aan zelf vertrouwen te kampen. „Ik voelde me geen moment al te zeker. Ik had een slechte dag en dat is erg teleurstellend. Ik zal nu meer moeten gaan trainen en me voorbereiden op het toernooi van Indian Wells, over twee weken." Vorig jaar was hij in de eerste ronde van Philadel phia uitgeschakeld. Haarhuis is blijkbaar uitste kend in vorm. Vorige week be reikte hij de finale in Memphis, waarin hij verloor van de Ame rikaan Martin. Zijn overwinning op Sampras is gunstig voor An- dré Agassi, die eveneens actief is in Philadelphia en het ooit le vensgrote gat op de wereldrang lijst vrijwel kan dichten. Agassi staat nummer twee. De show man uit Las Vegas ontmoet in de kwartfinales de Canadees La- reau. Over de mogelijke verande ring op de wereldranglijst zei Sampras: „André speelt de laatste tijd erg goed, heeft de laatste twee Grand Slams (US Open en Australian Open) ge wonnen en hij verdient de eer ste plaats, maar het is nou een maal de computer die de rangorde bepaalt. Voor mij is het belangrijke op het einde van dit jaar weer de nummer een te zijn." De andere kwartfinales zijn Chang - Stark en Reneberg - En- qvist. De eerste drie zijn Ameri kanen, de laatste een Zweed. Stuttgart Jan Siemerink heeft net als Ri chard Krajicek de kwartfinales van het tennistoernooi van Stuttgart gehaald. De Rijnsbur ger was gisteren met 7-5 6-2 te sterk voor de Duitser Karbacher. Siemerink stuit nu op de Tsjech Damm; een belangrijke partij, want bij winst mag de Rijns- burgse tennisser niet alleen 175.000 gulden op zijn bankre kening bijschrijven, hij komt dan ook weer in de buurt van plaats 40 op de wereldranglijst. Siemerink, nu nog nummer 66 op de wereldranglijst, moest af gelopen weekeinde in Stuttgart kwalificaties spelen. Hij sneu velde in de derde en laatste ron de. De ziekte van Edberg hielp hem toch aan een startbewijs. Een plekje in het hoofdschema dat Martin Damm wel zelf in de kwalificaties afdwong. Het klusje tegen Bernd Kar bacher was gistermiddag een stuk gemakkelijker dan Sieme- rinks eerste ronde-partij tegen de Oostenrijker Skoff. Neder lands nummer vier brak de Duitse service voor de eerste maal in de twaalfde game. Het leverde hem gelijk de eerste set op: 7-5. In de tweede reeks speelde Siemerink nog overtuigender. Na breaks in de zesde en acht ste game was de overwinning na vijf kwartier een feit. Stuttg art en Siemerink liggen elkaar wel. Vier jaar geleden kwam de linkshander als outsider ook ver in dit toernooi. In het jaar van zijn definitieve doorbraak, 1991, stond hij als 'qualifier' verras send in de halve finale waarin hij verloor van Stefan Edberg. Twee jaar later pakte hij in het zelfde toernooi een van zijn grootste 'scalps' door een zege op Boris Becker. En nu valt hij opnieuw met zijn neus in de boter. Na Krajicek en Damm, woens dag, sloegen gisteren Siemerink, Becker, Stich, Kafelnikov, Volk- ov en Larsson zich naar de kwartfinales. De twee Nederlan ders zitten beiden in de onder ste helft van het schema en ko men tegen elkaar uit als ze de volgende wedstrijd winnen. Rotterdam Het ABN AMRO tennistoernooi Jan Siemerink viel in Stuttgart met zijn neus in de boter en heeft nu de smaak te pakken, hij staat in de kwartfinale. foto epa wordt ondermijnd door een reeks afzeggingen. Na de afmel ding van de Kroaat Goran Ivani sevic heeft de toernooi-direc- teur Wim Buitendijk gisteren te horen gekregen dat ook de Spanjaard Sergi Bruguari niet naar de Maasstad komt. Net als Ivanisevic kampt de Spanjaard met een geblesseerde knie. De vervangers zijn de Duitser Carl- UWe Steeb en de Deen Kenneth Carlsen. Ivanisevic en Bruguera deden deze week wel mee aan het in ternationale toernooi in Stuttg art. Ivanisevic gaf woensdag op tegen de Zweed Larsson. Zijn rechterknie, die al een jaar pro blemen geeft, ging gisteroch tend in Neurenberg onder het mes. De Kroaat was in Rotter dam als derde geplaatst. Ook Bruguera kwam woensdag niet ongeschonden uit de strijd in Stuttgart. In zijn partij tegen de Rus Volkov belandde hij hard op de linkerknie. De nummer twee van Rotterdam vreesde di rect een ernstige blessure. Een dag later kreeg hij gelijk. Onderzoek in het ziekenhuis wees uit dat de Spanjaard een beschadiging aan de meniscus en kniebanden heeft opgelo pen. Hij vertrok in allerijl naar Barcelona. Vermoedelijk is Bruguera drie tot vier weken uitgeschakeld. Door de afmeldingen van Iva nisevic en Bruguera heeft toer- nooi-directeur Buitendijk nog slechts drie spelers uit de mondiale top-tien over (Becker, Ferreira en Kafelnikov). De Duitser Steeb en Carlsen com pleteren het evenement. Ook de Brit Jeremy Bates neemt deel in Rotterdam. Door een plaat- singsfout van de ATP (de spe lersorganisatie) was hij aanvan kelijk over het hoofd gezien. wassenaar anp Het was weer een zwarte dag voor het ijshockey geweest, za terdag bij Heerenveen-Dordrecht. De zwarte schapen zaten donderdagavond met rode hoofden bij de tuchtcommissie. Mr. M. Dijkstra, vice-voorzitter van het strafsprekende or gaan, ergerde zich groen en geel aan de smoezen. „Heren, jullie hebben onze sport een zeer slechte dienst bewezen. Zo wordt het nooit wat", sprak hij ferm. „Er wordt al gefluisterd dat voor ons het seizoen voorbij is", vertelde Michel Jans, één van de vechters van Heeren veen. Op de video was hij in actie te zien geweest. Kenneth Dame van Dordrecht stond aan de andere kant, en liet zich ook niet onbetuigd. „Zo'n knokpartijtje waarvan er per wed strijd wel meer zijn. We hebben het wel over een mannen- sport, over ijshockey. Een paar klappen, dat is een mooie tijdstraf, verder niks. Maar nu de heleboel op tv is geweest, hebben we de sport in diskrediet gebracht en kunnen we het wel schudden." De beelden waren op tv omdat het slot van de confronta tie zo schokkend was geweest. Dordrecht, dat met 5-4 leid de, stond onder zware druk. De Friese thuisclub maakte jacht op de gelijkmaker en haalde de doelman van het ijs. Zuidhollands puck-bezit leverde daardoor gelijk de 4-6 op. Dordrecht vierde feest, vlak voor de bank van de thuis club. Het „look at the score", was voor de Friese Canadees Zilinkas, die zich eerder in het „stevige" duel de Dordtse woede op de hals had gehaald te veel. Matt Zilinkas haalde uit met stick en vuisten. Het was het startsein van een mas sale vechtpartij. De coaches en scheidsrechter kregen de strijdende partij en uit elkaar. Op Jans en Dame na. Toen zij met elkaar klaar waren, liet Zilinkas zich weer gelden. Hij viel, met Klaas Braaksma, Dordrecht-verdediger Ben Fraser aan. Die aanval deed het tv-publiek gruwelen. Zilinkas en Braaksma hakten en hakten, tot niet Fraser maar Braaksma uiteindelijk op de grond smakte. Het ijs kleurde rood, het publiek werd wit. Het slachtoffer, een paar seconden eerder nog dader, had een stick tegen het hoofd gekregen. Hij was bewusteloos, had een gapende hoofdwond en een bescha digd oog. Na een bezoekje aan het ziekenhuis, bezocht hij het politiebureau waar hij Fraser aanklaagde. IJshockey-arbiter Bakker maakte er tevens een tuchtzaak van. „Ik hoop dat ze die Fraser levenslang schorsen. Een te genspeler met de stick onthoofden kan natuurlijk niet", sprak hij. „De overtreding van Fraser was verschrikkelijk ge meen. De wond van Braaksma was zo erg, dat mensen er onpasselijk van werden. Het slachtoffer bleef stuiptrekkend op het ijs in het bloed badend achter. In één keer was het vechten over, iedereen was onder de indruk van het voor gaande", schreef hij in zijn strafrapport. Bakkers verhaal voor de tuchtcommissie luidde anders, misschien omdat hij van de schrik was bekomen. „Braaks ma sloeg Fraser, die waarschijnlijk van schrik zijn stick om hoog haalde." Die versie pleitte de Dordrecht-speler bijna vrij. „Logisch, want ik heb niets gedaan. Niet bewust in ie der geval. Ik hoorde pas later dat Braaksma door mijn stick is geraakt. Maar zelfs op de beelden is dat niet te zien", al dus Fraser. Fysiotherapeut Overkamp van de thuisclub zag het an ders. „Fraser haalde vol uit, zeker weten." Dat dacht de Dordtse coach Van Rijswijk in eerste instantie ook. „Meteen na de wedstrijd heb ik gezegd 'de speler Fraser is finito voor mij'. Maar ook ik had het voorval niet goed gezien. Ik heb hem te snel veroordeeld." Ben Fraser, achttien jaar ijshockey, de eerste strafzaak en hij moet ook nog naar de Friese politie. „Elke sport heeft zijn risico's. Als je eens iets oploopt, ga je toch niet naar de politie?", stelde hij. Hij is een neef van Feyenoorder Henk. en daardoor vooraf al bijna veroordeeld. „Heren, het gaat slecht met de sport, op deze manier wordt het nooit beter", zei tuchtspreker Dijkstra. Hij en zijn collega's trokken zich terug, voor een lang beraad. „Voor lange straffen", had Jans het slechte voorgevoel. „Wij spelen dit seizoen niet meer." De vier mis sen Heerenveen - Dordrecht, zondag. De tuchtcommissie doet vrijdag uitspraak. Atletiekcoach wordt 'prestatie-adviseur' van KNAU nieuwegein anp De Nederlandse sportwereld is een nieuw woord rijker: presta tie-adviseur. Gisteren maakte Bert Paauw, technisch directeur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) bekend dat Henk Kraaijenhof zich als performance consultant aan de atletiekbond heeft verbonden. De 39-jarige Amstelvener, die internationale bekendheid ge niet als trainer van onder meer de Jamaicaanse wereldkam pioene op de 200 meter Merle- ne Ottey en zesvoudig Europees kampioene 60 meter Nelli Cooman, en de KNAU zijn een overeenkomst aangegaan tot na de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta. Reeds voor het voor Nederland tegenvallende EK (augustus 1994 in Helsinki) was er contact tussen de unie en Kraaijenhof. „Ik heb voor Helsinki een oriën terend gesprek gevoerd met Henk Kraaijenhof. Zijn kennis en internationale contacten zijn veelomvattend. Ik wilde die graag aanwenden voor onze at leten", aldus Paauw. „Hij kwam toen met een voorstel. Wij hebben dat intern besproken. Daarna ben ik op zoek gegaan naar de financiële middelen. Dat heeft enige tijd geduurd maar mede dankzij de steun van het NOCNSF zijn wij deze week tot een akkoord ge komen." Kraaijenhof, die afgelopen jaar ook adviezen gaf aan de Noorse atletiekbond, heeft afge zien van een verbintenis met de Italiaanse bond. Die had hem eveneens een aanbieding ge daan. De nieuwe functionaris, die zich uitsluitend zal beper ken tot de 23 mensen omvat tende selecties voor Atlanta en Sydney treedt niet volledig in dienst van de atletiekunie. „Ik werk voor een Zwitsers bedrijf. Daarom ben ik ook de meeste tijd in dat land. In mijn functie voor de KNAU zal ik niet dagelijks op de baan staan. Mijn algemene doel is het verbeteren van het prestatievermogen van de Nederlandse topatleet. Ik zal mij bezig houden met de analy se van trainingsprogramma's, het doorlichten van de totale begeleidingssituatie, het analy seren van individuele proble men en beperkingen van een atleet om op het juiste moment de prestatie leveren. Verder zal ik concrete technische adviezen geven aan de eenheid atleet/trainer, rapporteren over de evaluatie en adviseren aan relevante personen en instan ties." Vrijwillig Kraaijenhof legde er gisteren de nadruk op dat zijn adviseren zal geschieden op basis van vrijwil ligheid. „Ik neem als consultant zeker nooit de rol van de per soonlijke trainer over. Men moet het zien als een toege voegde waarde, zoals die van een sportarts, diëtist, fysiothera peut en psycholoog. Zie het als een medisch model. Wanneer er problemen zijn, ga je naar een spreekuur. Dan volgt de diagnose, de therapie en de controle. Ik ga op aanvraag, die via de KNAU wordt geleid, met een atleet en de trainer om de tafel zitten en beantwoord vra gen. Ik kan bijvoorbeeld het ad vies geven op hoogtestage te gaan. Ik kan natuurlijk nooit naar een medisch specialist ver wijzen, omdat ik geen arts ben. Maar ik kan wel aangeven wie eventueel geconsulteerd kan worden. t Stella Jongmans bij voorbeelcl wordt getraind door Haico Scharn, maar krijgt van mij mentale en voedingsadvie zen. Scharn is verstandig omdat hij meer kennis wil vergaren." Henk Kraaijenhof stelt dat bij het uitblijven van prestaties de neiging tot samenwerking gro ter wordt. „Er is nu al een sa menwerking tussen de sprint trainers Hans Vijfvinkel en Paul Wernert. Bij het afgelopen NK heeft men daar op de mannen- sprint al de resultaten van kun nen zien. Stomheid is een onge neeslijke ziekte." Teamgeest Hoewel hij voor een beperkt aantal uren, waarover Paauw noch Kraaijenhof mededelingen wilden doen, is aangetrokken maakt de adviseur er geen pro bleem als hij meer uren nodig heeft dan waarvoor hij is aange trokken. „Ik ben klaar als mijn werk gereed is. Ik ben ook niet van plan in conflict te raken met mensen. Alles gaat op basis van vrijwilligheid." Als uitvloeisel van het Top sportbeleidsplan en de evalua tie van het EK in Helsinki gaat de KNAU extra aandacht beste den aan vier punten: concentra tie van begeleiding en middelen op een kleinere groep topatle ten, het bevorderen van de teamgeest en samenwerking van topselecties (bij voorbeeld samen trainen van atleten in dezelfde discipline), investeren in vergroting van de kennis van trainers en een wetenschappe- lijke(r) begeleiding van topatle ten. Bert Paauw kondigde aan dat binnenkort de aanstelling kan worden verwacht van een bege leider van de selectie voor At lanta/Sydney. „Hij/zij zal mij gaan assisteren. Voor mij is het dikwijls zeer lastig manoeuvre ren. Ik voel mij soms een diplo maat die op het snijvlak van be langen zit." Paauw zei het te betreuren dat voorzitter Theo Leenders zijn functie al tien maanden heeft neergelegd. „Hij werd, net als ik, vaajc via een omweg ge confronteerd met vervelende zaken. Het is jammer dat Leen ders weg is. Ik had een goede relatie met hem opgebouwd. Hij was voor mij het directe aanspreekpunt."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19