College over de chaostheorie Neville Tranter: tussen Miss Piggy en Kaspar Hauser Zeldzame ijdele kwast aan het publiek getoond PHANTOM Ingetogen solo Cahit Ölmez Cultuur Kunst - Britse scenarioschrijver Bolt overleden onpenDe Britse filmscenarist en toneelschrijver Robert Bolt is ip 70-jarige leeftijd overleden. Bolt won Oscars voor zijn scena- S] io's van de films 'Doctor Zhivago' en 'A Man for all Seasons'. In 1979 werd hij getroffen door een beroerte, waardoor hij verlamd aakte en zijn spraakvermogen gedeeltelijk verloor. In de daar opvolgende jaren bleef hij echter werken en schrijven, onder oieer aan de film 'The Mission' met Robert de Niro. u Rondleiding in bibliotheek iden» De Centrale Bibliotheek van Leiden organiseert voor be angstellenden weer een rondleiding op zondag 26 februari. Alle acetten van de collectie van de bibliotheek worden op een rij ;ezet. De mogelijkheden van de geautomatiseerde catalogus 5e crijgt men ook uitgelegd. Daarnaast wordt aandacht besteed aan Je rijke historie van de panden waarin de bibliotheek gehuisvest Os. De rondleiding begint om 14.00 uur bij het inlichtingenbu- eau van de Centrale Bibliotheek, Nieuwstraat 4 in Leiden. Kinderen gratis naar Mondriaan )en haag De komende voorjaarsvakantie (25 februari tot en net 5 maart) kunnen kinderen tot 14 jaar gratis naar de over- :ichtstentoonstelling van Piet Mondriaan 1872-1944 in het Haags Gemeentemuseum. Per betalende volwassene mogen maximaal twee kinderen gratis worden meegenomen. De kaar- en zijn voor de dag zelf te koop in het museum en in de voor verkoop verkrijgbaar bij de vestigingen van VSB Bank, GWK en VW Den Haag. De openingsuren zijn: van dinsdag tot en met lag van 9.00 tot 21.00 uur en op zondag en maandag van b.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt twintig gulden en °Dp maandag tien gulden. Het Haags Gemeentemuseum ligt aan jnde Stadhouderslaan 41. Moderne jazz in Sjelter iiderdorpHet Tom Beek/Martijn van Iterson kwartet treedt morgenavond op in het Sjelter Jazz-café aan de Heemraadlaan >7 in Leiderdorp. Het repertoire bestaat uit jazzstandards in een modern jasje. Aanvang: 21.30 uur. De toegang is gratis. Zuid-Amerikaans optreden Sonero leiden Het trio Sonero geeft morgenavond een concert in het Tuya-lokaal, Kaasmarktschool, Koppenhinksteeg 13 in Leiden. De groep put haar inspiratie uit de rijke muzikale traditie van Zuid-Amerika. De muziek van Sonero varieert van vrolijke rit mes en fluitmuziek tot weemoedige liefdesliederen, van spran- kelende melodieën tot opzwepende dansen. De toegang is tien er-gulden en het concert begint om 20.30 uur. Reserveren kan bij n8Tuya, telefoon 071-123481. Spiegel prinses Marianne te zien ic Amsterdam Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft op een vei ling in Genève een verguld zilveren spiegel uit het begin van ne gentiende eeuw gekocht. Willem I heeft de spiegel destijds laten maken als huwelijksgeschenk voor zijn dochter prinses Marian ne. Volgens een mededeling van het Rijkmuseum is de spiegel het grootste stuk Empire-zilver dat bekend is. Naar een ontwerp van de Nederlandse beeldhouwer Louis Royer is de ruim een Vameter brede spiegel in 1828 of 1829 vervaardigd door de Brussel se edelsmid Joseph-Germain Dutalis. De aanwinst is via een 3 kunsthandelaar verworven. Met steun van de Rijkmuseum- Stichting en de Vereniging Rembrandt is de spiegel voor 750.000 gulden gekocht. Het Rijksmuseum heeft het over een spectacu laire aanwinst. De spiegel is van 25 februari tot en met 18 juni in het museum te zien. "'Temptation Meivin Franklin overleden l 5|los angeles Meivin Franklin (52), een van de oprichters van de 0 ïtuffed Puppet Theatre volgende week in het LAKtheater soulgroep Temptations uit de jaren zestig, is gisteren in een zie kenhuis in Los Angeles aan de gevolgen van een beroerte overle den. De Temptations scoorde een groot aantal hits, waarvan er negentien in de Top 10 belandden. Een paar van de bekendste songs zijn 'My Girl' en 'Papa Was A Rollin' Stone'. Franklin werd beschouwd als de motor van de uit Detroit afkomstige Tempta tions. Schrijver James Herriot overleden londen De Britse schrijver en dierenarts James Herriot is giste ren op 78-jarige leeftijd overleden. Herriot startte dertig jaar ge leden met het op schrift stellen van zijn ervaringen als dierenarts in Yorkshire. Zijn bekendste werk 'All Creatures Great and Small' werd verfilmd en in Nederland door de NCRV uitgezonden. De serie 'James Herriot: de belevenissen van een veearts' waarin het leven op het platteland van Yorkshire centraal stond, trok een stroom toeristen naar het gebied in het noorden van Engeland. Herriot, wiens werkelijke naam James Alfred Wright was, publi ceerde een aantal weken geleden nog een serie kinderverhalen onder de titel 'Katten'. Haarlems Toneel met Arcadiain Leidse schouwburg Samenwerking Nederland en Vlaanderen niet goed genoeg Het is een erudiet produkt van een erudiete geest, het toneelstuk Arcadia waar voor de Engelse schrijver Tom Stoppard in 1994 de 'BBC Award for the Best Play' kreeg uitgereikt. Maar of al die eruditie ook tot een speelbaar en vooral boeiend stuk heeft geleid valt nog te bezien. Duide lijk is wel dat Stoppard zichzelf voor een uitdaging heeft willen plaatsen. Is het mogelijk, zo zal hij in zijn studeerkamer hebben ge dacht, om via een inspire rende toneelvoorstelling inzicht te geven in een aantal belangrijke weten schappelijke theorieën? haarlem/leiden «tinekestraatman In een vernuftige constructie presenteert de auteur ons twee verhaallijnen, waarvan de ene zich in 1809 afspeelt en de an dere in het hier en nu. Wat ze gemeenschappelijk hebben is de plaats van handeling, een oud landgoed in Devonshire, en een zijdelingse fascinatie voor de figuur van Engelands be kendste romantische dichter, Lord Byron. In de negentiende-eeuwse scènes zien we de jonge huisle raar Hodge, een vriend van By ron, les geven aan een uiterst intelligent dertienjarig meisje dat op haar eigen houtje de wis kundige chaos-theorie ontdekt. En in de hedendaagse scènes zien we twee wetenschappers, een historica en een literatuur professor, worstelen met hun academische geweten: mogen ze bepaalde conclusies trekken respectievelijk aangaande tuinarchitectuur en Lord Byron - uit gegevens waarvan ze maar al te goed de onvolledigheid be- Door een suikertaart-decor van hoge boogramen kijken we in 'Arcadia' uit op een romantisch aangelichte tuin, d lijken zo weggelopen van plaatjes. seffen? Oude documenten, aan wezig op het landgoed, vormen de verbinding tussen toen en nu. Het Haarlems Toneel onder regie van Joanna Bilska heeft er alles aan gedaan om deze toch vrij taaie onderwerpen zo toe gankelijk mogelijk te maken. Door een suikertaart-decor van hoge boogramen kijken we uit op een romantisch aangelichte tuin, de negentiende-eeuwse kostuums lijken zo weggelopen van plaatjes, de hedendaagse kleding is aangenaam modieus. De scènewisselingen verlopen bovendien zonder poespas, met een simpele doving van het licht en een soepele vervanging van hedendaagse door negen tiende-eeuwse figuren en om gekeerd. Nog belangrijker is dat er beslist aardig wordt geac teerd, al wil Jim Berghouts als huisleraar Hodge zijn r's nog wel eens al te veel laten rollen, en al wil Marieke de Kruijf als zijn briljante pupil nog wel eens al te geëxalteerd over het toneel huppelen. Desondanks wil het maar niet gaan spetteren. En dat ligt toch voornamelijk aan Stoppard. Natuurlijk heeft hij als ervaren toneelschrijver de voor de hand liggende trucs uit de kast getrokken: diverse eroti sche ontwikkelingen en cyni sche stekeligheden. En natuur lijk heeft Joanna Bilska daar ge past gebruik van gemaakt. Maar daarmee zijn stuk en voorstel ling niet gered. De lange literai re betogen, de quasi-aanschou- welijkc wetenschappelijke les- recensie susanne lammers Burcht Literair: Jaap Goedegebuure in gesprek met Carel Peeters. Gehoord 23/2, sociëteit De Burcht, Leiden Als er iets duidelijk is geworden uit de dis cussie van Jaap Goedegebuure en Carel Peeters, dan is het wel dat Peeters een vage kletsmajoor en een ijdele kwast is. Het lite raire opperhoofd van Vrij Nederland zou worden geinterviewd door de recensent van HP/De Tijd. Ze zagen niet veel heil in de 'battle of the critics' die Burcht Literair aan geplakt had, maar voelden meer voor een 'dans', die Goedegebuure dan zou leiden. De eerste vraag luidde: ,,Hoe hou je het vol, Qarel?" en met dezelfde vraag, in iets andere bewoordingen, werd de avond be ëindigd. Om half negen stond Peeters eerst met de mond vol tanden en verklaarde ver volgens daar nooit over na te denken. Bezig zijn met literatuur is voor hem gewoon een soort levensbestemming, vanaf zijn zestien de is dit zijn enige passie en op deze vraag antwoorden is voor hem „afdalen". Om half elf is het onbevangen, het vers blijven, zoals Goedegebuure het treffend noemt, ineens toch een dagelijkse zorg. Hij herstelt zijn foutje echter riieteen met de verklaring dat hij de oplossing daarvoor heeft gevonden. Hij blijft altijd vers, want hij heeft altijd wel iets op het vuur. Ondertussen was Peeters' mening over het nut van de kritiek en hoe die er idealiter uitziet aan de orde gekomen. Het recense ren van boeken is niet zo maar een potje vrije zelfexpressie, maar het uitdelen van sleutels aan de „modderende lezer", die an ders maar niet kan begrijpen waar een schrijver het toch over heeft. Peeters haalt dan het „heel bijzondere element" naar vo ren, „benadert de kem met een treffende metafoor" en daardoor zal het boek in kwestie eeuwig voortleven. Want het zal niemand ontgaan zijn dat hij erg veel ver stand heeft van de ideale kritiek, sterker nog: hij schrijft die regelmatig zelf. Het boek c.q. de schrijver hebben met die eeuwige roem heel wat minder te maken dan deze Sint Pieter. Hij brengt het besproken boek tot bloei en voegt er nog wat aan toe ook. „Een transformatie dus," zei Goedegebuure ironisch, maar helaas ontbreekt het Peeters aan humor. Ook erg verhelderend was het antwoord op de vraag: is de criticus een autonome denker of dirigeert de tijdgeest het orkest van critici? Peeters is van mening dat de ware criticus volledig onafhankelijk is, zich onderscheidt door zijn smaak en meningen en dat nieuwe ontdekkingen gedaan wor den omdat de criticus nu eenmaal een op zichzelf staand individu is en niet omdat de - al dan niet nieuwe - vondsten rijp zijn om geplukt te worden. Algemene waardering voor een bepaald boek of schrijver heeft niks te m^ken met „papegaaien-kritiek", de titel van een doctoraalscriptie over de na volgers van Peeters. Het heeft gewoon te maken met het feit dat de genoemde kern is blijven hangen. Het laatste woord is over zo'n boek gesproken en het is dus logisch dat dat herhaald wordt. Het is werkelijk zeldzaam dat iemand op zo elegante en beleefde manier zo genade loos aan het publiek getoond wordt. In al zijn ijdelheid, verwatenheid en kleinheid. Hulde aan Jaap Goedegebuure. sen, het gepiel op de vierkante millimeter over de betrouw baarheid van allerlei documen ten, ze geven uiteindelijk het gevoel dat we in de collegeban ken zitten bij het betoog van een dorre professor. Voorstelling: Arcadia van Tom Stoppard. Vertaling: Ernst van Altena. Regie: Joanna Bilska. Decor en kostuum: Marjoke Henrichs. Spel: Jules Hamel, Marlous Fluitsma, Jim Berg hout e.v.a. Te zien: 2 maart, schouwburg, Leiden. Nuis wil jonge kunstenaar steunen utrecht gpd Het plan tot verlaging van het btw-tarief voor kunstinstellin gen is nog niet van de baan. Staatssecretaris Nuis van cul tuur wil samen met zijn collega Vermeend van financiën onder zoeken of er een constructie te bedenken valt, waarbij de op brengst van een tariefverlaging deels ten goede kan komen aan initiatieven van jonge kunste naars. Zijn collega van financiën maakte eerder deze week be kend dat een lager btw-tarief voor kunstinstellingen de schat kist 155 miljoen per jaar zou schelen. Hij vond dat een te for se aderlating. Nederland en Vlaanderen moe ten nog nauwer samenwerken op cultureel gebied. Weliswaar zijn de culturele relaties tussen Nederland en Vlaanderen mo menteel 'zo goed als nooit tevo ren, maar nog niet goed ge noeg', aldus staatssecretaris Aad Nuis van cultuur gisteren in Brussel. Nuis opende daar met de Vlaamse minister voor cul tuur Hugo Weckx de tentoon stelling 'Fiamminghi a Roma'. Met name binnen de Europe se Unie zijn op dit moment en kele problemen aan de orde die volgens Nuis om een gezamen lijk optrekken van Nederland en Vlaanderen schreeuwen. Hij doelde daarbij op de verslech terde positie van het Neder lands als één van de officiële werktalen in de EU, de perike len rond de vaste boekenprijs en de moeilijke situatie van de publieke omroep in Europa. De tentoonstelling Fiam minghi a Roma (Vlamingen in Rome), die Nuis en Weckx gis teren openden, is de opmaat voor een reeks Nederlands- Vlaamse samenwerkingsprojec ten, dit jaar en volgend jaar. Tij dens de Biënnale van Venetië zal naast de Nederlandse inzen ding van 7 juni tot 30 septem ber ook een Vlaams-Nederland se expositie worden georgani seerd. Tevens zullen Nederland en Vlaanderen zich komende herfst gezamenlijk presenteren op de boekenbeurs voor de Spaanstalige landen in Barcelo na. Ten slotte zullen de Vlaming Jan Hoet en de Nederlander Ru- di Fuchs in het voorjaar van 1996 in Venetië een expositie opzetten van hedendaagse Vlaamse en Nederlandse kunst. Op de tentoonstelling Fiam minghi a Roma zijn werken te zien van schilders, graveurs en beeldhouwers uit de voormalige Nederlanden (België, Nederland en het noorden van Frankrijk) en het prinsbisdom Luik, die in de zestiende eeuw in Rome ver bleven. De expositie, die later dit jaar naar Rome verhuist, geeft een beeld van de weder zijdse beïnvloeding tussen de Italiaanse kunstenaars van die tijd en de 'bezoekers' uit de Ne derlanden en Luik. Nederland en Vlaanderen gaven voor de expositie elk 300.000 gulden subsidie. (Fiamminghi a Roma (24 fe bruari tot 21 mei), Paleis voor Schone Kunsten, Konings straat 10, Brussel. Dagelijks ge opend van 10 tot 20 uur. Ge sloten op maandag, 17 april en 1 mei. Toegangsprijs 250 Belgi sche franken voor volwasse nen, 200 voor ouderen en 150 voor jongeren en studenten) The of the OPERA, kaspar Hauser is de achtste 'oorstelling van de Australiër Seville Tranter. Voor hem be- ;on het lang geleden met de ascinatie voor The Muppet ihow. Nu speelt hij zelf meer- .temmig het machtspel tussen en macho's. De tragi- iche figuur Kaspar 'Hauser, de )erfecte onschuld, wordt ver- cwanseld en gekwetst, uitgebuit en vernederd. Met nog twee an- Cadere spelers brengt Tranter als stuffed Puppet Theatre vijf cwartier indringend en emotio neel theater. Neville Tranter (39) behoort intussen tot de vaste bespelers van Nederlandse zalen. Sinds 1,3 hij eind jaren zeventig deelnam aan het Festival of Fools in Am sterdam heeft dit land hem niet meer losgelaten. 'Het was elek trisch gewoon', herinnert Tran ter zich de opwindende tijd ir de hoofdstad. Tranter ging op zijn zeven- 15 tiende pedagogiek studeren, maar schakelde na twee jaar ,over naar de theateropleiding. Toen hij een ploeg poppenspe lers hielp bij een kindervoorstel- 45 ling, ging er in hem een deur open die nooit meer dicht zou gaan. Alsof hij in het licht stapte wist hij het opeens heel zeker: dit was het. Poppenspel was de vorm waar hij blijkbaar altijd al naar gezocht had. 'Maar ik wist gelijk ook', aldus Tranter, 'dat ik voor volwassenen wilde spelen, al wist ik nog niet hoe.' Hij maakte de strenge theateroplei ding af, leerde zijn eigen pop- |pen maken, speelde een tijdje |in Melbourne en omgeving en toog de wereld in. Wie zijn voorstellingen op een rij zet, zal constateren dat het thema 'un derdog' steeds terugkeert. Een van zijn shows heet zelfs zo. Tranter: 'Dat klopt. Mijn voor stellingen gaan over macht en onmacht. Hoe macho's zich manifesteren ten koste van de kwetsbaren. Tegelijk is het voor mij ook een zoektocht naar de verhouding tussen de pop en de speler.' De voorstelling Kaspar Hau ser is een bewerking van het verhaal over de Duitse vonde ling Kaspar Hauser (1814). Een waar gebeurde geschiedenis die je al na het lezen van een paar bladzijden naar de strot grijpt. Een vermoedelijk adellijk kind meldt zich op zestienjarige leef tijd bij een ritmeester en wil dat die een ruiter van hem maakt. Hij kan amper spreken, lijkt on derontwikkeld maar is niet dom. Later blijkt dat hij het grootste deel van zijn leven in een lage kelder heeft doorge bracht. Er was bijna geen licht, er was nauwelijks contact met mensen en hij kon niet rechtop lopen. Het is een universeel ver haal over hoe kwetsbaarheid en onschuld uiteindelijk verkwan seld kunnen worden. De fascinatie voor poppen gaat bij Tranter ver terug. „De Muppets waren zo'n beetje de eerste poppen waar ik - door er naar te kijken - veel van heb ge leerd. Miss Piggy vooral, die vond ik het meest intrigerend. Een echte 'bitch'. Aan de ene kant dat elegante, maar daaron der die verwoestende agressie. Die figuur laat zien dat je met poppen echt hele extreme din gen kunt doen op het toneel. Het is niet voor niks dat Jan Klaasen zo vaak op zijn donder krijgt. Sommige poppen roepen agressie gewoon op. Maar dat is acceptabel, net als in teken films. Die zijn ook ongelooflijk gewelddadig. Desondanks kun je er hard om lachen. Dat geldt voor mijn handpoppen ook. Ik geloof zelfs dat poppen het nog beter kunnen dan een acteur. Als zo'n masker echt tot leven komt, de pure suggestie gaat werken, dan gaat het verder dan waar een acteur ooit kan ko men. Die kan nu eenmaal niet los van zijn lichaam komen." „Ik heb er heel lang over ge dacht om zelf Kaspar te spelen. Het leek me op het lijf geschre ven. Maar het moest wel een pop worden. Alleen een pop kan pure onschuld uitbeelden.' Kaspar Hauser door Neville Tranter, Ria Marks en Beppe Costa is op 1 en 2 maart te zien in het LAKTheater, Cleve- ringaplaats 1, Leiden. recensie wunand zeilstra Voorstelling: 'Wolokolamsker Chaussee I II' van Heiner Muller door Theater Close Up. Spel: Cahit ölmez Vertaling/regie: Max van Engen Gezien: 23/2, LAKthea ter, Leiden. „Een acteur kan nu eenmaal niet los van zijn lichaam komen. Ik heb er heel lang over gedacht om zelf Kaspar te spelen. Het leek me op het lijf geschreven. Maar het moest wel een pop worden." foto pr/erwin olaf VSB CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN Dwmi» 2M.no oor ihih.l., ronduit. o..k mull.,., 14.110 uur kiiiirtvcrknup. diner* en holelreitTverlngcn: PHANTOM-PHONE 06-300.100 (7 diiRvn per week 10-22 uur; 40 tl per min.) betrokken met een arts die wei gert zich te conformeren aan diens gezag. Voor aanvang van de voorstelling is een cassette te koop waarop auteur Heiner Müller zijn beide teksten voor leest. Müllers leestempo ligt hoog, het spreektempo van ac teur Cahit ölmez daarentegen vrij laag. Het is een riskant mid del om de zeggingskracht van een tekst als monoloog op een podium aldus te willen verster ken. Maar het lukt. Cahit ölmez neemt lange pauzes tussen de zinnen, de woorden stokken. Hij maakt hiermee iets duide lijk. Het gaat niet om zelfrecht vaardiging, ölmez laat zijn per sonage een indrukwekkende poging doen om voor zichzelf de gebeurtenissen onder woor den te brengen. Hij spreekt rechtstreeks tot het publiek. Maar het duurt een kwartier voordat hij begint te spreken. Die vijftien minuten worden ge vuld met drinken, shaggie ro ken, kijken naar het publiek en luisteren naar het Adagio uit de zevende symfonie van Anton Bruckner. Moet dit het eindelo ze wachten in de loopgraven symboliseren? Neen, het is pro vocerende regisseurs-franje die acteur noch tekst nodig hebben. Teksten van Heiner Müller zijn doorgaans uiterst gecompli ceerd. Opvallend is de helder heid van de eerste twee delen van het vijfluik 'Wolokolamsker Chaussee'. De ingetogen speel stijl van acteur Cahit ölmez ontdoet het tekstmateriaal daarbij ook nog eens van literai re opsmuk. In 'Russische Eröffnung' ver telt een Russische commandant hoe hij zijn angst voor de angst van zijn soldaten moet overwin nen door een daad te stellen. Na het horen van een schot slaan soldaten op de vlucht. Het blijkt een vergissing, het schot komt niet van de vijand maar uit eigen gelederen. Blijft zoiets ongestraft, dan zou dat, zo vreest de commandant, het mo reel van zijn bataljon ondermij nen. Twijfels tekenen het ver slag over zijn beslissing, evenals in het tweede deel 'Wald bei Moskau'. Hier raakt de com mandant in een machtsstrijd RIJDAG 24 FEBRUARI 1995

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17