Procedures hindernis bij aanleg busbanen 'We zijn jong en weten nog niet alles' Randstad ~)R Fokker: 'Sluiting is ifzetten gezond been' 'Wij moeten het tussen zes en negen verdienen' Stank Top-3 van de baan Milieubeweging verdeeld over uitbreiding Schiphol 8 MAART '95 Ecotunnels en faunapijpen moeten piepkleine natuurgebieden koppelen Natuurliefhebber krijgt meer ruimte in heringericht Meijendel 1IJDAG 24 FEBRUAR11995 1 uiting van Fokker Ypenburg iu gelijk staan aan het afzetten m een gezond fteen van de igl iderneming. Dat schrijft de "J ernemingsraad van deze in stiging in een donderdag ge- ibliceerde verklaring. Het ip fentueel opheffen van de ves- ii, ;ing zou niet op grond van ge- n inde bedrijfseconomische da onden gebeuren en levert echts een tijdelijke boekwinst ik De ondernemingsraad rea- ;ert op de mogelijk zaterdag in te kondigen sluiting. Dan iaj irgaderen de raden van be- uur en commissarissen van ui ikker over de saneringsvoor- eii ellen, aangedragen door de akker-top. /\1 eerder deze week ieioden de werknemers van Fok- '0 ;r Ypenburg Fokker-topman B. tn Schaik een petitie aan, aarin zij protesteerden tegen uiting. Een dergelijk besluit "lijkt eer- er ingegeven door de behoefte in het topmanagement van ikker-Dasa om een gebaar te laken in de richting van de uitse aandeelhouders', uitsland gonst het volgens de IR van de ongunstige publici st over de transactie die Fok- ;r bij Dasa onderbracht. Fokker-Dasa meent ten on- ru 'chte dat de uurprijzen op et penburg te hoog zijn, schrijft aae OR. Fokker Ypenburg be- vachikt over een 'uiterst hoog te raardige metaallijm- en com- r* posietentechnologie. De kost prijs van de produkten die met deze technologie worden ge maakt, is op korte termijn con currerend op de wereldmarkt'. De hoge uurprijs staat vol gens de verklaring 'in schril contrast met de werkelijkheid'. Rente en aflossing van de nieu we investeringen zijn volledig als onderdeel van de uurprijs meegenomen. Die uurprijs kan drastisch omlaag wanneer de huidige onderbezetting van de produktiecapaciteit wordt op gevangen door produktie voor derden. „Tot nu toe heeft de lei ding van Fokker-Dasa dergelijke orderacquisities tegengehou den." De ondernemingsraad is druk doende alternatieven te formu leren om Ypenburg open te houden. Volgens OR-voorzitter Odding wordt de komende da gen een voorstel, ontwikkeld in samenspraak met het bureau Arthur D. Little, besproken met de vaste kamercommissie voor economische zaken. Wordt de produktie van Fok ker Ypenburg verplaatst dan krijgt Fokker te maJcen met de hoge kosten daarvan en met de vernietiging van hoogwaardige kennis en van alle investeringen die recent zijn gedaan. Elders bij Fokker moet dan opnieuw worden geïnvesteerd, terwijl Ypenburg tot 2010 hoogwaardig kan produceren zonder nieuwe financiële injecties, menen de OR-leden. chef gert visser, 071-356439.plv -chef paul van der kooij, 071-356441 Avondw inkels woedend over openingstijden amsterdam gpd jStichting moet 'amnesty' schrappen amsterdam De Nederlandse Cannabis Consumenten Stichting (NCCS) mag het woord 'amnesty' niet langer gebruiken in haar campagne voor mensen die wegens drugsdelicten gevangen zit- 11 ten. Amnesty International (AI) had in kort geding geëist dat NCCS het woord zou schrappen in haar campagnevoering om dat er verwarring zou kunnen ontstaan met de activiteiten die AI wereldwijd voert voor mensen die om politieke redenen zijn ge detineerd. President R. Gisolf van de Amsterdamse rechtbank gaf AI gelijk. De NCCS was in november samen met het Instituut voor Drugsvrede de actie 'Drugs Amnesty' begonnen. De cam pagne bestaat onder meer uit een schrijfactie, net zoals AI voert. De belangenorganisaties voor drugsgebruikers zijn de actie be gonnen omdat AI in hun ogen tekort schiet. Volgens hen heeft w< een gevangen drugsgebruiker ook recht op hoop. Herdenking Februaristaking gaat door rotterdam De herdenking van de Februaristaking zaterdag 25 februari in Rotterdam mag doorgaan. Burgemeester Peper heeft hiertegen geen bezwaar, ondanks de verwachte demonstratie van de extreemrechtse partij CP'86 in het centrum van de Maas stad. Peper heeft deze demonstratie verboden, maar de landelij ke partijleiding trekt zich hier niets van aan. De Initiatiefgroep Februaristaking Herdenking houdt de bijeenkomst om tegengas te geven aan de CP'86. Aan de toestemming van Peper zijn strenge voorwaarden verbonden. Zo moeten de deelnemers zich om twaalf uur verzamelen bij NS-station Blaak en niet bij het Centraal Station, waar de aanhangers van CP'86 bijeen komen. Verder moet de initiatiefgroep voor een eigen ordedienst zorgen en zijn voorwerpen die als slag- of steekwapen kunnen dienen, niet toegestaan. Spandoeken met stokken vallen ook onder deze bepaling. Verder mag de stoet nergens stoppen, behalve bij het oorlogsmonument van Zadkine. De rapporteurs noemen een bedrag van 1,4 miljard gulden, dat nodig is om de gewenste verbeteringen tot stand te brengen, foto hielco kuipers Onderzoek: meer geld nodig voor busvervoer in Randstad Niet alleen rampzalig voor de kleine middenstand, maar ook een doodsteek voor de avondwinkels. De plannen van de gemeente Amsterdam om de winkeltijden te verruimen, gaan zeker 500 banen kosten. Dat voorspelt de VIA, de Vereniging Instandhouding Avondverkoop. De vereniging dreigt met juridi sche stappen. De Amsterdamse wethouder Peer van economische zaken wil vanaf 1 april langere ope ningstijden van winkels in het toeristisch centrum van de stad. Behalve op de zondag mogen deze ook dagelijks tot tien uur 's avonds open blijven. De wet houder hoopt de hoofdstad daarmee een flinke toeristische injectie te geven. De avondwinkeliers voelen zich hierdoor direct in hun be staan bedreigd, want ook le vensmiddelenzaken en super markten kunnen vanaf 1 januari volgend jaar tot tien uur 's avonds open blijven. „Wij moe ten het juist tussen zes en ne gen uur 's avonds verdienen, dan is het bij ons het drukst", zegt avondwinkelier T. Huipen. „Bovendien, wat heeft een su permarkt nu met toerisme te maken?" Amsterdam kent de langste traditie van avondwinkels. Al sinds de invoering van de Win kelsluitingswet in 1933 versche nen de eerste. Op dit moment telt de stad ruim 40 avondwin kels, waarvan er acht zijn geves tigd in het centrum. De avond zaak van Huipen is daar een van. Huipen: „Het zijn niet alleen deze acht winkeliers die hiervan de dupe worden. Want wat ge beurt er straks in andere delen van de stad? Neem de omgeving van het Museumplein, ook dat kun je aanmerken als toeristisch gebied. Ook daar zullen super markten dan langer open willen blijven en worden avondwin kels de dupe". Als doekje voor het bloeden mogen de avondwinkels van de wethouder vanaf volgend jaar nu ook langer open. In plaats van vier uur 's middags tot mid dernacht, mogen zij al vanaf ze ven uur in de morgen open. Het aanbod geldt voor een periode van vijfjaar. „Een loze kreet, die vijf jaar", vindt Huipen. „Als straks de nieuwe Winkelsluitingswet wordt aangenomen, kunnen overal de winkels langer open blijven. En bovendien, moeten we dan weer terug naar de Mid deleeuwen? Al in 1902 was er volop discussie over bescher ming van winkelbedienden. Veel avondwinkels hier zijn 'pa- pa- en mama-winkeltjes' waar in een paar mensen werken. Die kunnen zich toch niet veroorlo ven 19 uur per dag open te zijn? De Amsterdamse gemeente raad besluit volgende maand over de ruimere openingstijden. Een politiek ruime meerderheid heeft zich al achter de plannen geschaard. Niet geldgebrek, maar een warwinkel van procedures is de oorzaak van het niet tijdig kunnen aanleggen van nieuwe busbanen in de Randstad. Dit staat in het rapport 'De hoogste versnelling voor de aanleg van businfrastruc tuur in de Randstad' dat vandaag is aangeboden aan mi nister Jorritsma van verkeer en waterstaat. den haag «jan kuys haags redacteur Plannen genoeg, geld genoeg. Desondanks kwamen de afgelo pen jaren allerlei projecten voor de aanleg van busbanen niet tot uitvoering. Onderzoekers van de provincies Noord- en Zuid- Holland, Utrecht en Flevoland en de vervoersbedrijven ZWN, Midnet en NZH hebben daar om de hindernissen onder zocht, die zich voordoen bij de voorbereiding en uitvoering van voorzieningen voor het busver voer. Aan de hand van voor beelden uit de praktijk is onder zocht, welke knelpunten er zoal optreden. En dat zijn er nogal wat, zo blijkt uit het vandaag gepresenteerde rapport. De onderzoekers wijzen in de eerste plaats op de moeizame gang van zaken rond het vast stellen van planologische proce dures als bijvoorbeeld het be stemmingsplan. Daarnaast heb ben busbaanprojecten te ma ken met een wirwar van plan nen, die vaak niet op elkaar zijn afgestemd. Daardoor kan zo'n project in het ene plan wel en in het andere niet zijn opgeno men. Soms bestaat onduidelijk heid over de hoogte van de rijksbijdrage en/of de eigen bij drage van provincie of gemeen ten. Gemeenten maken plan nen niet af, omdat ze niet weten hoeveel geld het rijk geeft; het rijk geeft geen geld, omdat de plannen niet af zijn. Niemand neemt het voor touw en de subsidie-aanvragen moeten heel gedetailleerd zijn. Vervolgens neemt de behande ling van de aanvraag soms zeer lange tijd in beslag. Bovendien blijken partijen niet bereid el kaar in voorkomende gevallen te helpen, omdat zij in veel ge vallen rekening houden met ei gen belangen. Zo is er bijvoor beeld onvoldoende bereidheid om bij te dragen aan de aanleg- kosten. De onderzoekers noe men dit 'een onoverkomelijk probleem'. Volgens de onderzoekers is het met een stappenplan moge lijk de nodige versnelling in de projecten aan te brengen. Elke fase tussen initiatief en uitvoe ringsprogramma dient daarin precies te zijn omschreven. De rapporteurs noemen voorts een bedrag van 1,4 miljard gulden dat nodig is om de gewenste verbeteringen tot stand te bren gen. Dat is twee keer zoveel als in de begroting van Verkeer en Waterstaat is gereserveerd voor de aanleg van busvoorzienin gen. schiphol. bill meyer rotterdam gpd De Top-3 van stankverwekken- de bedrijven in het Rijnmond gebied is van de baan. De DCMR Milieudienst Rijnmond ziet er vanaf en komt nu met een maandelijks overzicht van wat er aan stankklachten is binnengekomen, door wie ze zijn veroorzaakt en wat er maand had de eerste moeten wordt gedaan om klachten te verschijnen. Na kritiek van ver voorkomen. schillende zijden is besloten De milieudienst kondigde tot genoemde anderé aanpak, begin dit jaar aan met de top-3 In de nieuwe opzet worden te zullen komen. Begin deze nadrukkelijk eerst de betref fende bedrijven geraadpleegd voordat informatie door de DCMR naar buiten wordt ge bracht. Althans, dat is de op zet. Het algemeen bestuur van de milieudienst moet zich nog over de opzet buigen. Het is de bedoeling dat het eerste 'alarmbericht' in maart de deur uit gaat. Landelijke actiedag vervroegd nu een minder goede variant", aldus Fransen. Milieudefensie is echter van mening dat er niet meer dan vier startbanen op Schiphol no dig zijn. De Zwanenburgbaan moet wel worden gedraaid. Daarmee wordt verdere groei van Schiphol onmogelijk ge maakt. Overigens is de milieu beweging eensgezind in haar verzet tegen het kabinetsbesluit een vijfde baan evenwijdig aan de Zwanenburgbaan (5P) aan te leggen. Groen Links zal tijdens het parlementaire debat over Schiphol inzetten op een vierde gedraaide baan. Mocht die poli tiek onhaalbaar zijn, dan zal Groen Links de andere partijen trachten over te halen in te stemmen met een vijfde ge draaide baan. De landelijke actiedag tegen Schiphol is overigens vervroegd van 17 juni tot 21 mei. Milieu defensie vreest dat het debat in de Tweede Kamer over Schiphol al vóór 17 juni wordt gehouden. De milieubeweging is verdeeld over de te volgen strategie inza ke Schiphol. Volgens de Stich ting Natuur en Milieu verdient de aanleg van een vijfde baan, weliswaar gedraaid (5G), de voorkeur boven een vierde ge draaide baan (4G). Milieudefen sie houdt echter vast aan een vierbanenstelsel en is tegen een vijfde baan in welke vorm dan ook. Dat bleek gisteravond tijdens een bijeenkomst van Groen- Links in Hoofddorp. Volgens ir. J. Fransen van Natuur en Milieu zal een vijfde gedraaide baan de huidige overlast van Schiphol beperken. Met zo'n baan kun nen de andere banen op Schip hol worden ontlast. Vooral de Buitenveldertbaan zou slechts sporadisch dienst hoeven te doen, waarmee tal van mensen van geluidhinder worden ver lost. „Ook wij waren voorstan der van 4G, maar door de toe name van het vliegverkeer is dit Ouderenpartij doet gooi naar provinciaal bestuur rotterdam/den haag jmonica wesseling ,Nee, de provincie heeft inder- laad niets te zeggen over de hoogte van de AOW en kan er ook niets aan doen als de rege ring beslist dat een WW'er niet zwart bij een bejaarde mag schoonmaken. Maar diezelfde provincie kan wél de spreiding van de verpleeghuizen goed re gelen, busdiensten instandhou den en zorgen voor veiligheid op straat. Het wel en wee van de ouderen is dus wel degelijk af hankelijk van het provinciaal bestuur en dus moeten wij, ou derenpartijen, gewoon gaan meebesturen." Lijsttrekker A. Smits van de lijstverbinding Algemeen Oude ren Verbond/Unie 55+, laat er geen twijfel over bestaan: de ouderenpartijen gaan hun slag slaan. Na het eclatante succes f bij de Tweede-Kamerverkiezin gen verleden jaar, verwacht Smits op 8 maart bij de verkie zing van provinciale staten ten minste twee, maar waarschijn lijk een stuk of zes (van de bijna 90) zetels in Zuid-Holland te bemachtigen. De ouderenpar tijen doen voor het eerst mee aan de provinciale verkiezingen. „We moeten nog heel veel le ren, maar ons doel is duidelijk. De belangen van de ouderen mogen niet langer worden weg gemoffeld. Iedereen wordt ooit een oudere en dus moeten we daar gewoon goede voorzienin gen voortreffen." Smits heeft, als lijsttrekker, een bescheiden politieke erva ring. Hij zat een aantal jaren voor de WD in het bestuur van een deelraad van Rotterdam. Zijn 'lijstgenoten' - afkomstig van het AOV en de Unie 55+ - zijn bijna allemaal nieuwko mers in het land der politici. „Tja, dat is nou eenmaal niet anders. We zijn, onze grijze ha ren ten spijt, een jonge partij en dus moet er nog gestudeerd worden. Maar we brengen wel allemaal een flink stuk levens- en werkervaring mee. De mees ten van ons lopen tegen de zes tig en hebben het een en ander gezien en meegemaakt. Dat is minstens even belangrijk als politieke ervaring. Vergelijk het met een nieuwe baan. Daar per mitteer je jezelf toch ook een in- werkperiode." Sekte Omdat de nieuwkomers niet sektarisch bezig willen zijn - 'de wereld is méér dan alleen maar ouderen' - heeft de nieuwe combinatie een volledig verkie zingsprogramma opgesteld. Smits erkent dat de standpun ten van zijn partij, officieel heet de combinatie AOV-Ouderen- Unie 55+, her en der nog wel den haag/wassenaar. monica wesseung Zuid-Holland wordt 'ontsnip- perd'; de vele piepkleine na tuurgebieden in de provincie (de snippers) worden met el kaar verbonden door ecotun nels, faunapijpen en oeverop- stapplankjes. Het gebied tus sen Wassenaar en de Noord Aa is als eerste aan de beurt: daar worden drie bruggen in de provinciale wegen 'geschikt gemaakt' voor dieren en wor den de oevers van de Vliet voorzien van kippetrappetjes voor waterdieren. De provincie kent nauwelijks echte grote natuurgebieden. Groene stukken worden door sneden door wegen, wateren en rails, waardoor er allemaal kleine stukjes groen overblij ven. Dieren kunnen bijna nooit van het ene stukje naar het andere gaan: weg of water vormt een te grote barrière. De provincie heeft voor de periode 1995-2000 een eerste ontsnipper-programma opge steld. De beste manier om te ontsnipperen, zo erkent Zuid- Holland, is het weghalen van wegen, rails en wateren. Dat kan in de praktijk niet, al is hel alleen maar in verband met het geld. Dus wordt de barriè rewerking van de weg, water of rails verkleind door een 'door- gangetje' voor dieren te ma ken. Dat kan een aparte tunnel zijn, maar ook een aparte, met groen beklede richel in een tunnel of op een brug. Het groen tussen Wassenaar en de Noord Aa zorgt voor de verbinding tussen de (binnen- duinen en het Groene Hart. Voor bosdieren, maar ook voor gras- en moerassoorten is deze verbinding van groot belang. De verbinding telt vele barriè res en die worden nu geslecht. De bruggen in de provinciale wegen Leiden/Zoetermeer, Leiden/Leidschendam en Am sterdam/Den Haag worden van zo'n richel voorzien. In de Vliet worden ter hoogte van de Knippolder een diervriendelij ke oever en uitstapplekken voor dieren gemaakt. Zo'n plankje is ook voor honden ge makkelijk. De maatregelen kosten in totaal 110.000 gul den. Behalve in Wassenaar ko men er onder meer ecotun nels, -duikers en -ducten, in en bij de Nieuwkoopse plassen, Zoetermeer, de Reeuwwijkse plassen en de Alblasserwaard. Lijsttrekker A. Smits van AOV/Unie 55+: „ledereen wordt ooit een oudere." foto holvast/marklamers wat uitgesprokener en meer on derbouwd kunnen worden. „We hebben veel deskundigen in huis en al die specialisten heb ben een eigen mening. Partij standpunten zijn er nog nauwe lijks. Temeer daar we nog niet erg veel weten van wat er in de provincie allemaal gebeurd. Nogmaals, we moeten stude ren." De lijsttrekker haast zich op te merken dat er wel degelijk goed wordt nagedacht over van alles en nog wat. „Zoals die snelle trein, de TGV. Die moet dus ge woon over het bestaande spoor. We moeten ook voor onze kleinkinderen ruimte en groen overlaten." Voldoende ruimte overlaten, maar óók meer kleine woningen voor ouderen, de land- en tuinbouw geen stro breed in de weg leggen en Zes tienhoven openhouden. Over wat goed is voor oude ren en de rol die hierin voor de provincie is weggelegd, is. de lijsttrekker een stuk zekerder. Zuid-Holland telt 165 verpleeg- en verzorgingshuizen die alle maal via de provincie hun geld krijgen. „Wij willen ervoor zor gen dat ouderen niet langer ver van hun oorspronkelijke woon plaats in een tehuis terecht ko men." Ook denkt Smits het een en ander te kunnen verhapstuk ken in de zogeheten mantel zorg. „Als kinderen voor hun bejaarde ouders zorgen, moe ten die kinderen ook eens af en toe vrij kunnen zijn. Zelf op va kantie kunnen gaan. De provin cie kan en moet zorgen voor tij delijke opvangmogelijkheden voorde ouderen." Zes zetels hoopt en verwacht de 59-jarige lijsttrekker toch wel te kunnen winnen. Zetels die niet van één partij worden afge troggeld, maar uit het hele poli tieke krachtenveld worden weg geplukt. Smits noemt zijn-partij links noch rechts. „Wat ons bindt zijn de zorgen om en voor de ouderen. Dat vindt je bij links en rechts. We staan denke lijk zo'n beetje in het midden." wassenaar wendy huuboom Met het onthullen van vier informatiepanelen bij het bezoekerscentrum, heeft gedeputeerde L. Blok gisteren het startsein gegeven voor de herin richting van het waterwin- en natuurgebied Meij endel in Wassenaar. Het Duinwaterbedrijf Zuid- Holland (DZH), de beheerder van het gebied, is verantwoordelijk voor de uitvoering van de ver schillende aangekondigde maatregelen, die de functies van het gebied moeten verbeteren. De mogelijkheden voor de natuurgerichte re creatie in het duingebied Meijendel worden ver groot, door het veranderen van enkele Fietspaden in een apart fiets- en wandelpad en door het ver beteren van de toegangs- en wandelmogelijkhe den aan vooral de Haagse kant. Ook zullen er en kele wandelpaden bij komen. Een ander belangrijk punt dat aangepakt gaat worden is het autoverkeer. Het rondrijden in de vallei Meijendel moet verminderen en daarom is gekozen voor meer parkeerplaatsen aan de rand van het gebied. In het centrum zullen minder parkeermogelijkheden komen. Vanaf 1 maart zullen honden in het natuurge bied permanent aangelijnd moeten zijn. De DZH zal er er op toezien dat deze regel 'in het belang van de natuur en waterwinning, maar ook omwil le van veel bezoekers' wordt nageleefd. Bij her haaldelijke overtreding wordt proces-verbaal op gemaakt. Voor de honden zijn speciale uitlaat- plaatsen aangelegd. Vanaf 1 maart mag in het gebied verder alleen nog op paden en wegen worden gewandeld, met uitzondering van de speel- en ligweiden. Het plan van aanpak is opgesteld door het bestuurlijk plat form Overlegorgaan Duinen, met als doel het ver beteren van de functies die Meijendel als natuur-, recreatie- en waterwingebied heeft.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15